om'zMelastLnty w KORT NIEUWS. ft. Uit de Pers. MAANDAG 27 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Beteekenis en werking van de nieuwe Uiteenzetting van den heer W. S. Noordhof Een antwoord op vele vragen De heer W. S. Noordhof, Inspecteur der invoer rechten en accijnzen te Haarlem, geeft ons, naar aanleiding van door hem te dezer stede gehouden lezingen, een overzicht van beteekenis en werking van de nieuwe omzetbelasting. De verschillen tusschen de oude en de nieuwe be palingen zijn: le. De éénmalige heffing werd een meermalige, zoodat voortaan bij eiken overgang van roerend goed omzetbelasting moet worden betaald, terwijl vroe ger alleen de fabrikant belast was. 2e. Het stelsel vari' zegels plakken op de facturen verviel en maakte plaats voor een stelsel van aan gifte en betaling per kwartaal (of ander tijdvak). 3e. De meeste vrijstellingen, zooals op levensbe hoeften als brood, spek, vet. aardappelen, eieren enz. en op artikelen als dagbladen, boeken en pe riodieken vervielen, al bleef er voor sommige goe deren een lager tarief gelden. 4e. Ook de verhoogde heffing, de zgn. weeldebe lasting, verviel. 5e. Waren vroeger grond- en hulpstoffen vrijge steld, bij het nieuwe Besluit bleef slechts de vrij stelling voor grondstoffen bestaan, zoodat voortaan kolen, smeermiddelen en verpakkingsmateriaal met belasting moeten worden betrokken 6e. Worden voortaan alle diensten belast. Vele be roepen worden daardoor belast, waarvan wij slechts noemen: de artsen, verhuurders van roerend goed, de exploitanten van stallingen van rijwielen, de bouwondernemers, de schoenmakers, de rijwielher stellers, de kappers, de exploitanten van bioscopen, van badinrichtingen, van leesbibliotheken, de schrij vers, de kunstenaars enz. Ook de oplevering van een werk in onroerenden staat is als een dienst te beschouwen, zoodat een bouwondernemer, die voor een ander een huis bouwt ook belast is. Niet echter de levering van on roerend goed of de verhuur van onroerend goed. Diensten zijn slechts belastbaar -indien zij tegen vergoeding worden verricht, zoodat diensten om niet vrij zijn. Vergoedingen, welke niet als tegenprestatie voor een verrichten dienst worden betaald, zijn niet aan omzetbelasting onderhevig. Wordt b.v. een overeen komst niet nagekomen, en moet de eene contractant den andere een schadevergoeding betalen, dan is die vergoeding niet belast. Behalve voor het verrichten van diensten is de omzetbelasting' verschuldigd wegens de levering van roerende goederen door fabrikanten en andere on dernemers, dat zijn zij, die hier te lande een beroep of bedrijf zelfstandig uitoefenen. Onder levering van goederen verstaat het Besluit eigendomsoverdracht van goederen ingevolge een of andere overeenkomst (dus van koop, van ruiling of van schenking en ook van huurkoop). Onder leveringen vallen ook de vordering door of vanwege de overheid, zoomede de oplevering van een werk in roerenden staat door den fabrikant van dat werk; het beschikken over roerende goederen, welke deel gaan uitmaken van een onroerend goed door den fabrikant van die goederen en nog het be schikken voor bedrijfsdoeleinden en voor eigen ge bruik van zelfvervaardigde goederen. Een waschinrichting, die haar clientèle de schoo- ne wasch thuis bezorgt, levert een werk in roeren den staat op, maar zij is niet de fabrikant van de waschgoederen en zij doet dus geen levering. De schoenmaker en de rijwielreparateur doen met de door hen verrichte reparaties ook geen leveringen. Zij leveren wel een werk.op, maar ze zijn niet de fa brikant van de schoenen of de rijwielen. Een voorbeeld van het beschikken over goederen ten behoeve van een onroerend goed is een aanne mer, die een huis bouwt en ten behoeve daarvan zelf de deuren, ramen en kozijnen maakt. Een voorbeeld van het beschikken over goederen voor bedrijfsdoeleinden en voor eigen gebruik van zelf vervaardigde goederen kan genoemd worden de timmerman of meubelmaker, die zelf voor zijn be drijf een werkbank maakt of voor zijn vrouw een linnenkast fabriceert. Maakt daarentegen de wa genmaker, die een wiel van een wagen moet reps- reeren, een paar spaken, dan doet hij dit ten behoe ve van de reparatie en verricht hij geen levering. Iemand, die een levering doet, betaalt over zijn verkoopprijs, iemand die een werk oplevert over de aannemingssom en iemand, die diensten ver richt over de vergoeding. Van den verkoopprijs cn van de aannemingssom mag nog iets worden afgetrokken, n.l. le de kosten van verpakking, welke wordt teruggenomen voor zoover die kosten aan den afnemer worden terug betaald en 2e. de vracht en assurantiekosten, voor zoover die door den ondernemer die de goederen le vert aan een anderen ondernemer worden voldaan. Het tarief der omzetbelasting is in het. algemeen 2i/2 pet., het bedraagt 5 pet. voor leveringen van dén fabrikant aan den consument en y2 pet. als een groothandelaar levert aan een kleinhandelaar.,, Voor diensten is de belasting altijd 2y2 pet. Als Groothandelaar wordt beschouwd die onder nemer, die goederen van anderen betrekt en deze goederen zónder bewerking of verwerking door levert aan ondernemers, die de goederen betrekt ken om ze weer zonder verwerking 'door te leveren. Een Kleinhandelaar is de ondernemer die goe deren van anderen betrekt en ze zonder bewerking of verwerking doorlevert aan hen die de goederen anders dan voor doorlevering aanschaffen. Fabrikant is Idüe ondernemer, die hier te lande goederen voortbrengt, vervaardigt, teelt, vangt, bereidt, bewerkt of verwerkt of deze handelingen, doet verrichten. Een speciaal tarief is er voor brood, daarvoor wordt het percentage van 1\'z pet., 1 pet. en dat van 5 pet.2 pet. En zoo wordt voor melk, eieren, aardappelen, fruit, versóhe, gezouten, gedroogde en gekoelde groenten bij levering door den fabrikant het AGENDA Heden MAANDAG 27 JANUARI. Rembrandt Theater: „Gier-Wally", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Bommen op Sjanghai", 2, 6.30 en 8.45 liur. Luxor Theater: „De hemel op aarde", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geheime zender L. B. 17" 2.30, 6.30 en 8.45 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen, 115 uur. DINSDAG 28 JANUARI. Gemeentelijke Concertzaal: Paedagogisch concert H.O.V., 7 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Niet voor de poesdoor de Tooneelgroep „De Voortrek kers", 8 uur. Wilhelminaslraat 22: Psychometrische avond Ned. Ver. van Spiritisten Harmonia" (Afd. Haar lem I), 7.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen, 115 uur. V e 1 s e n: Vergadering van den gemeenteraad, 8 uur-. tarief van 2y2 pot. gebracht op 1 pet. en dat van 5 pet. op 3 V'2 pot. De fabrikant betaalt in plaats van 5 pet. slechts 2y> pet. bij levering van grondstoffen aan fabri kanten. Voorwaarde is dan, dat de ontbiedende fabrikant de goederen schriftelijk bestelt en daar bij uitdrukkelijk vermeldt, dat de goéderen be stemd zijn om als grondstof in het bedrijf te wor den gebruikt. De fabrikant van gas en electrioiteit betaalt ook 2y pet. En de fabrikant betaalt slechts 2y2 pet. over de leveringen van door den Secretaris-Generaal van het departement van Financiën aangewezen goe deren. Aangewezen zijn: steenkolen, bruinkolen, briketten, cokes en stookolie voor industrieele-, landbouw-, tuinbouw- en bemalingsdoeleinden, en: machines, werktuigen, gereedschappen en vervoer middelen, uitsluitend dienende ten gebruik e in het bedrijf of beroep van den afnemer, alsmede de onderdeelen voor een en ander, mdts het be drag, waarover de belasting wondt berekend, ten minste f 400.bedraagt. Degene, die de goederen afneemt, moet ze schriftelijk bestellen en daarbij uitdrukkelijk vermelden, dat de goederen bestemd zijn voor één van de genoemde Idoeleinden. Naast diit verminderde tarief (van 5 op 2y, pet.) voor den fabrikant, staat natuurlijk een bepaling voor andere ondernemers dan fabrikanten, die hen vrijstelt van omzetbelasting. Zoo kunnen de groot- en kleinhandelaren de steenkolen, enz. aan de industrie, den landbouw en den tuinbouw voor bemalingsdoeleinden zonder omzetbelasting leve ren evenals de machines, enz. van meer dan f 400. Zoo is ook het distributiebedrijf van gas en elec- triqiteit vrij van omzetbelasting. Ook is nog vrijgesteld de groothandelaar, die als zoodanig steenkolen, bruinkolen, cokes, stookolie, motorbrandstoffen, smeermiddelen en vloeibare verwarmings- en verlichtingsmiddelen uit aard olie, steenkolen, of turf verkregen, levert. De belasting is verschuldigd door den onderne mer die de goederen levert of den dienst vericht, over het kalenderkwartaal (of anders door den Secretaris-Generaal aangewezen tijdvak) waarin de voldoening van de tegenwaarde of de vergoeding plaats heeft. Vroeger werd betaald over het tijd vak, waarover de levering geschiedde. De onder nemer kan echter aan den Inspecteur verzoeken om de belasting ook thans te mogen betalen over het kwartaal, waarin de tegenwaarde of de vergoeding verschuldigd wordt. De betaling geschiedt bij den Ontvanger der Ac cijnzen, op het postkantoor of per giro. De Inspec teur zal in de meeste gevallen een aangiftebiljet zenden, maar ieder is verplicht om zoodanig bil jet te vragen in geval hij dit niet ontvangt. Be langhebbende moet dit aangiftebiljet invullen en met het ingevulde biljet naar den Ontvanger of naar het Postkantoor gaan, waar hij dit tegelijk met de betaling van het verschuldigde inlevert. Per giro kan aan den Ontvanger der Accijnzen worden betaald. Het bewijs van ontvangst, dat hij van dien Ontvanger krijgt toegezonden, dient hij dan te hech ten aan het aangiftebiljet, dat in dit geval naar den Inspecteur der fnvoerr. en Ace. dient te wor den gezonden. Daarna behandelde spreker de vrijstellingen die hij onderscheidde in persoonlijke, zakelijke en be lastingtechnische vrijstellingen. Persoonlijke vrijstellingen zijn o.m. de leveringen en diensten van publiekrechterlijke lichamen en stichtingen, die van kunstenaars, schrijvers en personen, die zich bezig houden met 'het geven van onderlicht, als de leveringen en diensten niet meer dan f 3000 bedragen en h'et beschikken voor eigen gebruik door landbouwers en veehouders over hun bedrijfsproducten. Als zakelijke vrijstellingen worden genoemd o.m. de levering van water, van schepen boven de 100 K.G., van in een bij het Besluit behoorende tabel opgenomen grondstoffen (anders dan bij levering door een kleinhandelaar), van goederen, die naar het buitenland worden, uitgevoerd, van geld en van van overheidswege uitgegeven ongebruikte Neder- landscfhe zegels en merken, van verzekering, van loterijen, van diensten in het post-, telegraaf- en telefoonverkeer, van het vervoer te water, enz. Belastingtechnische vrijstellingen geven de arti kelen 14, 15 en 16 der wet. Art. 14 bepaalt ml. dat de Inspecteur a. e fabri kant vergunning kan verleenen de benoodigde grondstoffen en aan een handelaar om alle of be paalde handelswaren met vrijstelling van omzet belasting in te slaan. De handelaar wordt dan met betrekking tot die goederen als fabrikant aange merkt. Art. 15 bepaalt, dat in plaats van inslag met vrijstelling ook met betaling van omzetbel. kan worden betrokken en daarna teruggaaf kan wor den gevraagd over door den fabrikant ingeslagen grondstoffen, verbruikt bij de bewerking van hier te lande geleverde goéderen of uitgevoerde goe deren. Art. 16 behandelt de teruggaaf die kan worden verleend voor goederen, die in ongebruikten staat worden teruggenomen en de teruggaaf in het geval, dat een ondernemer op den verkoopprijs, ide aan- rieiïvingssom of de vergoeding een vermindering verleent. Het is verboden de omzetbelasting afzonderlijk in rekening te brengen, zoodat deze moest worden ge calculeerd in den verkoopsprijs. Luchtbescherming. De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen maakt be kend dat heden als uitgave der Rijksinspectie Luchtbescherming ten behoeve van fabrikanten en (of) handelaren zijn verschenen: le Deel I der „Voorschriften inzake het ge bruik van lichtuitstalende aanduidingen anders dan ten behoeve van het verkeer". Dit eerste deel omschrijft o.m. de eischen, aan welke lichtuitstralende aanduidingen van be perkt belang, d.w.z. ten behoeve van winkels, hotels, cafés, restaurants, theaters, bioscopen en dergelijke voor het publiek toegankelijke lo- caliteiten moeten voldoen. 2e. „Voorschriften voor voetgangerslantaarns met beperkte lichtuitstraling". Deze voorschriften zijn vastgesteld ter uit voering van het gestelde in de betreffende ver ordening van den Rijkscommissaris en treden in de plaats Van de vroeger terzake gegeven voorschriften. 3. „Voorschriften voor electrische gloeilam pen met beperkte lichtuitstraling voor b innen - verlichting". Deze voorschriften gelden voor electrische gloeilampen, welke geschikt zijn om te worden gebruikt voor binnenverlichting als bedoeld in meergenoemde Verordening. Bovengenoemde voorschriften zijn uitsluitend voor bovenbedoelde belanghebbenden .op schrif telijke aanvrage bij de Rijksinspctie Luchtbe scherming, Heerengracht 23 te 's-Gravenhagge, kosteloos verkrijgbaar. WINKELDIEVEGGE GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag heeft de politie 'te Haarlem een 25-jarige vrouw gearresteerd, die in een kleedin gmagazijn een damesrok ihad gestolen. In de damestasch, die zQ bij zich had. zaten nog een babypakje en enkele andere voorwerpen, die zij m een warenhuis had ontvreemd. De vrouw be kende, reeds eerder in verschillende groote maga zijnen dergelijke diefstallen te hebben gepleegd. Eenige van deze voorwerpen konden nog door de politie worden achterhaald. Tegen de vrouw werd proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond heeft brand gewoed in de ;roote loods van de Nederlandsche Spoorwegen te Alkmaar, waarin de bussen van de A.T.O., welke den dienst AlkmaarLeeuwarden onderhouden zijn gestald. De brandweer slaagde erin een der bussen en een rijdende benzinepomp naar buiten te rijden. Een tweede bus ging verloren. Een bewoonster van een pension aan de Lai- ressestraat te Amsterdam heeft bij de politie aan gifte gedaan van vermissing van eenige gouden en zilveren sieraden, welke een waarde van f 500 vertegenwoordigden. Een 30-jarige jongeman is op heeterdaad be trapt toen hij in een kleine manufacturenzaak aan de Dijkstraat te Amsterdam trachtte in te breken. Hij is opgesloten. Het 18-jarige meisje P. J. G. van de Geer uit Voorburg dat sedert Zondag 19 Januari werd ver mist is in den Haag aangehouden. Zij had daar eenige dagen in een pension vertoefd, De bekende dirigent van het stedelijk orkest te Maastricht, Henri Hermans, zal op 1 Februari 25 jaar de leiding van dit orkest, dat in ons ge- heele land een goeden naam heeft, voeren. Het 18e-eeuwsche „Pesthuis" te Maastricht is in overleg met Monumentenzorg verhuurd als werkplaats voor kunstenaars in gebrandschil derd glas. Het stedelijk gymnasium te Arnhem heeft Zaterdag een nieuw schoolgebouw in de van Spieghelstraat betrokken. Een vrachtauto, bestuurd door een chauffeur uit Kerkrade die onder invloed van sterken drank verkeerde, reed op den Nistelrodeschen weg te Heesch links door de bocht en greep daar een bakfiets, waarin de 30-jarige P. van den Berg brood vervoerde. De botsing kwam zoo hevig aan, dat van den Berg op slag dood was. Hij laat een vrouw en een kind na. Op 69-Jarigen leeftijd is in het ziekenhuis te Zevenaar overleden mgr. J. H. M. Biermans, oud-apostolisch vicaris van den Boven-Ni jl en oud-algemeen overste van de St. Jozefcongre gatie voor vreemde missiën van Mill Hill. Te Deventer is een autobus van den dienst tusschen Deventer en Zutphen op den Zutphen- scheweg op een groentewagen gereden. Twee per sonen die op den wagen zaten werden er af ge slingerd en kregen ernstige verwondingen aan het hoofd. Het paard moest worden afgemaakt. De veertienjarige dochter van den schipper P. Stallinga uit Rotterdam is, toen zij zich te Schoonhoven in het donker aan boord wilde be geven bij een misstap van de plank gevallen en in de Kat, een buitenhaven van de Lek, terecht gekomen en verdronken. "Z* I MÈÉ :S OOST EN-WEST IN DE MUZIEK. In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is Zaterdagmiddag de eerste van een reeks matinée's gegeven, waarop werken worden uitgevoerd van Europeesche componisten, die op een of andere wijze door Oost- of West-Indië beïnvloed zijn bij het componeerc» van hun scheppingen. Maurits Coronel speelt „Herinneringen uit Java" van Constant van de Wall. (Foto Pax Holland) C. H. Weustink 75 jaar. (Cliché archief H.'s D.) De heer G. H. Weustink, oud-raadslid vain Haar lem en oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, hoopt Dinsdag 11 Februari a.s. zijn 75sten ver jaardag te vieren. Dé heer Weustink, die te Ootmarsum geboren werd, ontving zijn opleiding voor onderwijzer te Oldenzaal, waarna hij achtereenvolgens werkzaam was bij het onderwijs te Borne, Hilversum en Am sterdam, waar hij gedurende 15 jaar directeur was van de R.K. Schoolvereeniging. Inmiddels had hij zich ook toegelegd op de studie voor Middelbaar Neder landseh. In 1918 weid hij benoemd tot arrondissements schoolopziener in het Gooi; later werd hij inspec teur te Hilversum. Van 1924 tot 1931 was hij in specteur van het L.O. te Haarlem. Te Amsterdam was de heer Weustink ook eenige jaren werkzaam als leeraar aan een bijzondere kweekschool en aan den R.K. cursus voor de hoofd akte. Herhaaldelijk zag hij zich benoemd tot lid der examencommissies voor de onderwijzersakte en de hoofdakte. Ook was hij gecomitteerde bij de eindexamens van de Hoogere Burgerschool A en B. Verder is hij lid geweest van eenige Staatscom missies. Op 30 Juni 1931 werd hij lid van den Haarlem- schen gemeenteraad, maar bij de laatste raadsver kiezingen stelde hij zich niet meer beschikbaar; hij was van oordeel, dat hij zijn plaats aan een jongere la-acht moest afstaan. Werkzaam ais de heer Weustink echter is, wilde hij van rusten niets weten. Zoo is hij nu nog directeur van den R.K. cursus voor de hoofdacte te Haarlem; bestuurslid van het Nederlandsch Schoolmuseum te Amsterdam; voorzitter van de Commissie van Woordkunst voor het R.K. Lager-, M.U.L.O. en Kweekschool-onderwijs; lid van de Commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum; lid van het Kerk- en Schoolbestuur der Kathe drale kerk St. Bavo. Ook schreef hij verschillende artikelen over let terkundige en opvoedkundige onderwerpen in tijd schriften en dagbladen. Verduistering is ooze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 27 OP 28 JANUARI 1941 van 18.19 tot 9.28 Maansopkomst 9.36 Maansondergang 19.54 OUDERMIDDAG JUNOSCHOOL TE HAARD ide Zaterdagmiddag hield de Junoschool J tweeden Oudermiddag in dit seizoen onder zitterschap van het hoofd der school den heer kf Eerden. In zijn openingswoord deelde de her: ich Eerden mede, dat ondanks den korteren tijê w; aan het onderwijs besteed wordt er geen ach iun; stand in het af te werken programma is, z# els de ouders op dit punt gerust kunnen zijn,; belangrijkste agendapunt was een causerie houden door den heer L. J. van Meehelen, sp;Jen, leeraar en onderwijzer van de school, over 'onderwerp „Uit de praktijk van een sprier leeraar", waarhij hij de oorzaken van spraai Uu breken naar voren bracht en aan de hand var ervaringen vertelde hoe deze in de praiktijki nen worden opgeheven. De lezing werd do:: en vele ouders met zeer veel belangstelling gea In en een dankbaar applaus bewees hoe zijn nlr 11 zetting- op prijs werd gesteld Mejuffrouw Guus Max zong eenige aria's, geleid door den heer L. J. van Meehelen. p; bes Ook haar viel een uitbundig applaus ten d Tenslotte dankte de voorzitter allen die medewerking aan dezen goed geslaagden ovar middag hadden verleend. Onder de aanwezigen was de secretaris van Ouderraad den heer J. G. v. Wijkhuizen. NED. MONTESSORIVEREENIGING, AFD. HAARLEM. Zaterdagmiddag hield de bekende Montessori- leidster en spreekster, mevr. Br. v. d. Muij zen- bergWillemse, een causerie met lichtbeelden voor bewoners van Haarlem-Noord, onder auspiciën van de afd. Haarlem van de Ned. Montessorivereeniging voor het voorber. Montessori-onderwijs. Spreekster begon, met er op te wijzen, dat het van belang is, dat ouders en school zooveel mogelijk in dezelfde lijn werken. Daarom is het noodzakelijk, contact met elkaar te zoeken. Maria Montessori is tot haar methode gekomen door jaren van studie en van experimenteeren met het kind. Zij geel't een totaal andere kijk op de opvoeding; opvoeden is niet, het kind wijzen op dat, wat het fout doet; integen deel Montessori gaat er van uit, dat er in het kind een ontwikkeling plaats vindt, waarbij ouders en leerkrachten slechts helpers zijn. Zoodra het kind wat ouder wordt, wil het zijn omgeving leeren kennen: het komt in de z.g. lastige periode, waar bij vaak stout wordt genoemd, wat alleen uit zijn noodzakelijke ontwikkelingsdrang voortkomt. In deze periode werkt de volwasene vaak remmend. De Montessorieschool nu brengt het kind in de omgeving, die volkomen aangepast is aan zijn in geboren dran'g tot ontwikkeling. Het kind vindt in de eerste plaats het materiaal, waardoor het zal leeren zijn zintuigen te ontwikkelen, om met die ontwikkelde zintuigen de wereld om zich heen steeds beter te leeren kennen; in de tweede plaats vindt het kameraadjes, want ook met de wereld van de menschen moet het kind kennis maken en leeren inschikken, samenwerken, kortom leeren „samen leven". De meubels in de Montessori-omgeving zijn zoo gekozen, dat het kind ze zelf kan hanteeren: alles is er op gericht, dat het kind zich zelf zoo spoedig mogelijk helpen kan. Een zeer belangrijk onderdeel vormt het huishoudelijk werk: net zoo als moeder, thuis ramen zeemen, of koper poetsen, of kopjes wasschen. Hiertoe bestaat alle gelegenheid. Eerst echter krijgen ze van de leidster een lesje, hoe men dit doet. Nu zou men misschien willen vragen, of dat niet heel erg storend is, in één lokaal zooveel kinderen bij elkaar, die allen, of bijna allen, iets anders doen. Het antwoord daarop luidt, dat echte, gezonde activiteit geen storing verwekt. Het spreekt van zelf, dat de nieuweling aan de nieuwe omgevin, zal moeten wennen, zoowel aan de kinderen, als aan het materiaal. De werkwijze is in het begin vluchtig, ongeordend. Al spoedig ziet men grooter aandacht komen, er komt meer ordening, zooals Montessori het noemt. De reden, waarom de kin deren in de Montessorieschool niet allemaal op het zelfde oogenblk hetzefde doen, (uitgezonderd bij het spel buiten en de rhytmiek, is, dat bij een be paalde ontwikkelngsperiode een bepaalde belang stelling behoort. Maar dat neemt niet weg, dat er veel in de Montessorieschool wordt samengewerkt door kinderen. Een goeden indruk daarvan gaven de lichtbeelden, die nu vertoond werden van een Montessoriekleuterldas. Maar wat vooral trof en haast ontroerde, was de overgave en ernst, waarmee ieder kind bezig was; steeds weer hetzelfde beeld van concentratie en toewijding. Het zou te ver voe ren, hier een opsomming te geven van al het mate riaal, dat wij hebben zien gebruiken; alleen moet nog gezegd worden, dat ook aan dieren- en plan tenwereld groote aandacht geschonken wordt; ieder kind heeft steeds bloemen of een plant op zijn tafeltje staan; altijd zijn er dieren, als witte muizen, salamanders, visschen, konijnen, duiven. Voor bloemen en planten wordt door de kinderen gezorgd. En gaan ze graag naar school, vroeg één van de aanwezigen? „Wij noemen het terugkeeren van de kinderen na de groote vacantie altijd de „blijde incomste", antwoordde de spreekster. En zeker verlieten de aanwezigen ook met een blij gevoel de zaal dank baar voor het moois, dat zij gezien en gehoord hadden. De opvoering van „Peer Gynt' Haarlem. Na het phenorhenale succes, dat Het Nedevl» Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melserl, de voorstellingen van Ibsen's meesterwerk j Gynt" heeft behaald, zal te Haarlem, op Din»; avond 4 Februari in den Stadsschouwburg te o lem deze grootsche opvoering worden gegg Bijna het geheele gezelschap treedt in deze dere vertooning op. De muziek van Edvard Grïeg wordt uitgjj door de Haarlemsche Orkest Vereeniging, leiding van L. M. G. Arnlzenius. Voorts trede de balletten Georgi. Nadere bijzonderheden V( nog bekend gemaakt. Met het oog op de uitgebreidheid der voorsts; is de aanvang op Dinsdag 4 Februari gesteldop; ha zeven. els Ui GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedt te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bijBroertjes, Pleiadenstraal a, Wanrooy, Geramstraat 8. spaarbankboekje; Post, Loosjesstraat 22. bril; Lammers. Korte Heerenvest bril; v. Dijk, Fabrlclusslraat 4, beurs; Stoute, Bit ;C straat 90, doek; v. Til, v. Zeggelenstraat 158, zak met tlS bril; Bureau van Politie. Smedestraat, das; rijwlfij p je; Braam. Indischesraat 69, handschoen; v. Poorten, verstraat 18 na 17 uur. dameshorloge; Tielemans, li straat 6, hond; Schouten, Basliaanstraat 82, hondji selaar. De Clercqstraat. 79. jekker; Hersevoort, v. lenplein 62, autobuskaart: Goedkoop. Byzantiumsltt distributiekaart; v. Amerongen. Zuider Amstellaan «1 Amsterdam, portemonnaie m. L; Koedijker, Begijn 19, portefeuille m. L; Jansen, Assendelverst.raat 51, monnale m. i.; Schuijt, Archipelstraat 5, portern# Mok, Bilderdijkstraat 17 zw., rozenkrans; Walles," bergplein 26, riem; Evers, Brouwersvaart 58, ring; lier, Kruistochtstraat 3 c, stof; Smit, Tefterodestfji' schap; .Peetoom. Spaarnhovenstraat 62, tasch m. i,;: houwer, M. v. Heemskerkstraat 42 zw., vat zuurkol Terug te bekomen bij: Kerkstra, Schalkburgeif 1( .J, autoped: Bureau van Politie, Smedestraat, ara! boekje; kwitantie; Dansik, Westerstraat 41, shawl: man. Korte Hofstraat 12 rd.. shawl; v. Voorts, Infl straat 10. fluit; de Haart, Willem de Zwijgerlaan 8,( :n, hond; v. d. Ploeg, Rollandslaan 79, manchet! Huis, Raaphorststraat 37, manchetknoop; Fraro bioscoop of Pieterstraat 3, portemonnaie m. i.; h Ursulastraat 19, rijwielplaatje; Vroom en Drcer Groote Houtstraat, rijwielplaatje; Meyer, Ted. t houtstraat 114 rd., shawl; Rohlin, Zoetestraat stuk zonneschermstol; Hartgars, Zwaluwstraat 'I tasch m. L; v. 't Sant, Wagenweg 54. vulpotlood;! rj no Tri,1 nnlloodDe Korte, 0 r. werf, Pijnboomstraat 89, vulpotlood; De Korte, 0 L straat 80, vulpen; Geukers, Oranjeboomstraat 53,b j. Schutten, Schermerstraat 28, zakje met kruik; DS-Jjg, Jacob Geelstraat 29, dekzeil. doqr de duisternis te water oeö - EN VERDRONKEN. j" MIDDELBURG, 27 Januari. Zondag j,_ omstreeks elf uur is bij de Konigsbrug te M%,P burg een 34-jarige zoon van den cafehouderi ii, Nieuw- en St. Joosland, vermoedelijk doot duisternis misleid te water geraakt. Met na een militaire patrouille kon men K. op hels brengen. Het gelukte niet de levensgeestenJ wekken DIEVEGGE STAL JAS EN ONDERKLEED! f AMERSFOORT, 27 Januari. De politie. 5, gistel-morgen aangehouden en in arrestje 01 de 37-jarige juffrouw T„ Zij wordt ervan vert zich schuldig te hebben gemaakt aan diers» een regenjas. Bij huiszoeking bleek echte zii zich ook nog had schuldig gemaakt aan stal van onderkleeding, ter waarde van w honderd gulden. De vrouw bekende deze voorwerpen uit winkels te hebben ontvreemd. De jan af Nederlandsche Unie en de Wintd In 't jongste nummer van het weekblad t Nederlandsche Unie, DeUnie, richt héb manschap zich met een persoonlijn 1 tot de Unieleden met betrekking tot de' terhulp, waarin kennis wordt gegeven van den directeur-generaal van Winterhulp voerde besprekingen en meegedeeld woMfc leden bezwaren hebben geopperd, wel» driemanschap niet kan deelen. Daardoor ben sommigen hun lidmaatschap van ue Unie opgezegd. Het driemanschap vervol? „Wij kunnen dat beteuren, maar het geen ieder geval zuivere verhoudingen." Er zijn echter tenslotte ook leden g? 'j die ondanks ons beroep tot medewerkingJ het nalaten van demonstraties ditj* n naar aanleiding van wat zich hier en de eerst inzameling had voorgedaan ook ditmaal weer tot demonstratieve ontnOi of zelfs tot beleediging van de collectant*! overgegaan. Hoewel wij geneigd zijn af nemen, dat deze anti-Unie-houding voora. provocateurs zal zijn aangenomen cr s de laatste tijden duizenden onzer Uniesp* in handen van onbevoegden geraakt p ben wij toch wel den indruk, dat ook Unie-- zelf dit hebben gedaan. Waarom? Bi om hun woede op dit werk én op de Unie Kr len. j „Begrijpen zij dan niet dat zij daardoor w kertijd treffen cn hen. die door de WinK3 worden geholpen, dus hun eigen volk. Unie, dus hun eigen organisatie? Beseffe* dan niet, dat zij daardoor onzen arbeidw Nederlandsche saamhoorigheid onn| R maken, doordat zij de Unie laten struli Groot is voor ons de teleurstelling geween het lidmaatschap der Unie, dat wij als ver wen in onzen arbeid hadden beschouwd, toch niet anders voor deze „leden" was blind negativisme. Wij steunden de Winterhulp en wij - haar steunen zoolang wij naar eer en g<J dat kunnen doen. Welnu, eer en geweten' gen mede, dat ons volk van dit apparaat iets goeds, iets moois weet te maken, dat aan? aan onze Nederlandsche gewoonten, zal dienen. Critiek is goed in het leven, mits zij opto? is. Wij laten ons niet dringen in negatn ook door groepen onder onze eigen leden Dus: wij doen wederom een beroep op 1 de Winterhulp te steunen. Eventueele ren of voorstellen nemen wij gaarne 1" vangst, om daarmede aan 'de voortduren» betering van deze actie te kunnen help# beiden".

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2