Aspirin Paul Huf 50 jaar Eigenaardigheden jo s FLITSEN Ij[ A AND AG 27 JANUARI 1941 HAARLEM'S DAGBEAD 3 Februari a.s. De bekende tooneeLspeler en voordracht- unstenaar Paul Huf zal op 3 Februari a.s. zijn HHlgsten verjaardag vieren. Met het oog op den komenden feestdag heeft J heer Huf in zijn woning te Laren (N.H.) een erslaggever van het A.N.P. te woord gestaan, rêïdra zal hij er de vijftig op hebben, doch in eest blijft hij de declamator vol levensgloed, 'edenschouwburgbezoeker zoo welbekend is. Op Februari 1891 zag Paul Huf in Amsterdam het yenslic'nt. Oorspronkelijk was de handel zijn Éstemming, doch deze ruimde reeds spoedig ian voor het tooneel, waarop hij carrière ge laakt en naam verkregen heeft, jn dubbel opzicht is dit jaar voor den jubilaris 8n jubileumjaar, immers 25 jaar geleden be an hij zijn loopbaan als declamator, om een ar later ook met zijn debuut bij het Calderon- oneel zijn intrede in de tooneelwereld te doen. frtlen jaar lang, van 1918 tot 1931 was Paul jf werkzaam in' den stadsschouwburg te Am- erdam onder Verkade en Royaards, vervolgens erd hij in 1933 leider van het Groot-Neder- ndsch Tooneel, terwijl hij weer twee jaar later itefir-regisseur werd bij de Amsterdamsche joneelvereeniging onder de leiding van Van alsum en Defresne. Te veel rollen heeft hij in dien tijd vertolkt om hier op te noemen. Laat is daarom volstaan met zijn creatie te me- oreeren als Gijsbrecht en als bisschop Goze- n in de „Gijsbrecht van Aemstel" als bis- :hop Cauchon in „St.-Joan", overste Picquard i de „affaire Dreyfus", dr. Clitterhouse in „De jnderlinge dr. Clitterhouse" en als Macduff in jbcbeth". En wie herinnert zich niet zijn voordrachts- ronden en zijn optreden met vrijwel alle Ne- rlandsche orkesten en hoevele luisteraars zul- r niet met spanning het speurderswerk van in kleur Vlijmscherp gevolgd hebben? Ook op het gebied van de phonetica heeft Paul ug zijn sporen verdiend, immers hij was de rste bij het in dienst stellen van de gramo- unplaat ten behoeve van zuiver nationaal sthetisch-cultureele en paedagogische doel- nden. terwijl hij voorts zijn krachten gegeven eft aan voordracht, tooneelspel en regie, welke reeds sedert jaren op de vocaal-dramatische leeling van het Amsterdamsch conservato- im doceert. londagmiddag 2 Februari zal Paul Huf in kunstzaal van hotel Hamdorff te Laren ge- ldigd worden. Hij zal daarbij een gevarieerd emationaal voordrachtprogramma ten ge- jore brengen .Voor die gelegenheid is een hul- ingscmité opgericht onder voorzitterschap ii Jan Musch, secretaresse is mevr. mr. B. F. randollede Vries en penningmeester de heer F. Bakels, Eemnesweg, Laren (N.H.) in Haarlem en omgeving kogel in de kerk De 16 c.M. kanonskogel in de St. Bavo te Haarlem. (Foto de Haas). kogel is door de kerk". Een vaak-gebezigd S-; «gde, dat be tee kent: de beslissing is gevallen. J jej&enaardige is dat men over den oorsprong tet duister tast. Volgens Tuinman is de zegs- uit de 18e eeuw afkomstig. Bij het Pausdom s. naar hij verzekerde, een groote eerbied voor kerkgebouwen en men geloofde dat de Heüigen r vergramd en beleedigd zouden zijn als die cnadigd werden. De door Tuinman gegeven 2.:; ['ar"tg is evenwel volgens Stoett( een grootere prii kundige op dit gebied) zonder meer niet aan „„F'nen, hij schrijft den oorsprong meer toe aan alliteratie. its I' Haarlemsche eigenaardigheden behoort kogel in de Sint Bavo. Plet is een kanonskogel ongeveer 16 c.M. middellijn, die op ruim 2 ar'hoogte in den Zuidelijken muur zit, niet 5 H !an Brouwerskapel. Het is zeker dat die «ook door de kerk gegaan is. 1 net beleg van Haarlem door de Spanjaar - n 1572—1573 waren de kanonnen opgesteld omgeving van het Huls ter Cleef aan de (waar nu de Stadskweekerij is). Het "...pnvoor dien tijd krachtige vuurmonden, want oote kogels werden toch 3 K.M. ver wegge- ?ra. Op dien afstand hadden de projectielen "een vernielende uitwerking meer. De k9gel Is door een raam aan den Oostkant fer!c binnengekomen, zoodat zij over het ge- uilddenschip ging. Maar verder dan 10 c.M. J toch niet den muur in. vverd beweerd, maar dat zal wel niet 7 d,an een legende zijn. dat de kogel gemunt op den predikant. Het is waar dat de kogel 5 toe,n «en predikant op den kansel gestaan 'biet meer dan 10 Meter langs hem gegaan ^^e scherpschutters waren de Spaan- ■ïanonniers niet. fogel is niet de eenige herinnering in de 'i 80-jarigen oorlog. Als men boven •i 0Uw komt z.iet men in de muren tien- p Pkujlen. die ongetwijfeld ook veroorzaakt zijn j i '-^'iskogels, Die projectielen zijn evenwel ror- -cr< ce den muur blijven zitten. lne.onl?eving der kerk. namelijk in een per- v Spekstraat, zit ook een kanonskogel ir voorgevel. „Geen reden wijziging te brengen in Ned.-Iiidische politiek." Verklaring van den heer Van Mook. Volgens een te Tokio uit Batavia ont vangen bericht heeft volgens Domei de heer Van Mook, chef van het Bureau voor economi sche zaken bij het bestuur van Nederlandsch- Indië, een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Het is niet alleen van vitaal belang, dat een volledige souvereiniteit wordt behandhaafd, maar ook dat vriendschappelijke economische betrekkingen worden bevorderd, zonder dis criminatie, met de naties der wereld, waarmede de betrekkingen niet door den oorlog zijn ver stoord." Voorts zeide de heer Van Mook: „Er bestaat geen aanleiding tot het aanbrengen van wijzi ging in dt politiek van Nederlandsch-Indië, of schoon de ontwikkeling van de betrekkingen met de Oostelijke naburen een integreerend deel uit maakt van de Nederlandsch-Indische economi sche politiek. Alleen in bovengenoemden zin kan de regeering de bevordering van de gemeen schappelijke welvaart met andere naties inter preteeren. Nederlandsch-Indië verwerpt vast besloten iederen vorm van samenwerking die een voorkeurspositie voor welk land ook in zou slui ten". Tenslotte wees de heer Van Mook er op, dat 90 procent van de exportinkomsten van Neder landsch-Indië verkregen werden in den handel met landen buiten Oost-Azië en legde hij den nadruk op de noodzakelijkheid van ontwikkeling van den handel met Amerika. De heer Van Mook heeft zijn verklaring klaarblijkelijk afgelegd bij wijze van beant woording van de door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka in het Japansche Lagerhuis uitgesproken redevoering. De Arbeidsdienst in Duitschland. Mededeelingen van prof. dr. Decker. Zaterdagmiddag heeft Genera 1-Arbeitsführer prof. Decker voor een aantal genoodigden e»n toe spraak gehouden over den Arbeidsdienst in Duitsch land. Spreker zette uiteen hoe sterk een idee in vloed kan hebben op een volk. Eenigen tijd geleden heeft prof. dr. Decker een aantal toekomstige teiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst ontvanger- in Duitschland en hij heeft hun toen gezegd, dat zij zelf den weg moesten vinden. Deze kon run nie" geleerd worden, wel kunnen zij leeren van hetgeen elders tot stand is gebracht. Nooit is iets groots tot stand gekomen zonde- arbeïd. De Nederlander als goede geschied kenner weet dit uit eig.n verleden. Zonder arbeid help' zelfs de grootste idee niet en daarom moet een jeugd verplicht worder tot arbeid. De Arbeidsdienst dwingt den jongen mcnsch geruimen tijd om te gaan met menschen van gelijken leeftijd, doch var verschillende stand en afkomst. De jonge studen' staat naast den jongen handarbeider, de jonge pro testant naast den katholiek, en ieder leert hierdoor de kameraadschap in een volk. De jonge man in den Arbeidsdienst is geen nummer, doch het heilig ste goed van het volk. De weg van den Nederlandschen Arbeidsdienst zal anders ijn, dan deze in Duitschland is geweest, doch het doel is hetzelfde. Sedert 1933 heeft de Arbeidsdienst een bodemoppervlakte gecultiveerd waarop thans voedsel voor 309.000 mensen m wast Dit is geen doel, want het doel is de opleiding van de jeugd, doch het werk is nuttig geweest. Ook wanneer men aan een groote idee werkt, voelt men de moeilijkheden des levens en alleen in de grootste oogenblikken voelt men de groot heid van de idee. Daarom moeten velen gedwongen worden mee te werken. Wat geldt voor den mannelijken arbeidsdienst, geldt ook voor den vrouwelijken arbeidsdienst, al leen zijn hier de kampen kleiner. Spr. acht het noodig, dat ook de vrouw wordt opgeleid in de kameraadschap van het volk. De jonge meisjes van den Arbeidsdienst worden niet opgevoed tot asschepoesters of amazonen, zij moe ten vroolijk en open het leven tegemoet treden. De Duitsche jeugd wil thans op 19-jarigen leeftijd het leven in en arbeiden voor het volk, deze jeugd is niet meer blasé. Eens zal, zoo besloot spreker zijn rede, in de ge schiedenis het begrip „arbeidsman" voortleven als kenmerk van een tijd, wanneer de namen der lei ders vergeten zullen zijn. (A.N.P.) can de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877» Stort op 5553 of 877 Mr. J. Linthorst Homan: „Maakt de winterhulp sterk, opdatzij andere Nederlanders sterk kan maken". schijmalen direct ASPIRIN nemen. Zorg ASPIRIN bil f;?i de hand te hebben. 'ï.M (Adv. Ingez. Med Vele frauduleuze slachtingen te Diemen. Aantal betrokkenen veroordeeld. De Stammersdijk te Diemen staat wel in een zeer kwaden reuk, zooals Zaterdag voor den kan tonrechter te Amsterdam bleek. Vroeger werd er reeds regelmatig frauduleus geslacht, doch thans is dit wel het centrum geworden van dergelijke misdrijven in de omgeving van de hoofdstad. De hoofdschuldigen hieraan zijn een koopman-slager en een slager die op dezen dijk wonen en beiden Zaterdag in den loop van drie zaken tot twee maan den en veertien dagen hechtenïsstraf veroordeeld zijn. Uit de eerste zaak bleek, dat zij in de schuur van een veehouder een koe, die aan bloedvergifti ging leed en waarvan het vleesch dus ondeugdelijk was. hadden geslacht en ter verkoop aangeboden Tegen alle drie eischte de ambtenaar van net O.M een hechtenïsstraf van een maand. De kantonrech ter veroordeelde overeenkomstig den eisch, behalve den veehouder, die een vonnis van vijftig gulden boete, subs, twintig dagen hechtenis kreeg. In de tweede zaak. waarin behalve den koopman en den slager een melklooper uit Diemen en een slager uit Amsterdam betrokken waren, bleek, da' deze beide mannen liefst zeven koeien en dne var kens hadden geslacht. De Amsterdamsche slager werd veroordeeld tot 150 gulden boet subs, een maand hechtenis, de melklooper tot tien dagen hechtenis en de beide andere verdachter, tot een maand met openbaar making van het vonnis. In de derde zaak, die tegen deze twee mannen liep, was bovendien een los werkman betrokken Deze had opdracht gekregen van den koopman een koe te halen, te 'stallen en voor de melk op te fokken. Deze koe werd ook geslacht. De kantonrechter veroordeelde de betrokkenen tot veertien dagen hechtenisstraf. Uit al deze zaken bleek, dat het hier ging om vleesch, dat met ge keurd was en naar bij nader onderzoek kwam vast te staan, grootendeels ziektenkiemen bevat te en dus zeer gevaarlijk voor de consumptie was Een euvel, dat bij frauduleus slachten zeer vaak naar voren komt. Duitsche politie onthaalt Groningsche hinderen. Het A.N.P. meldt: In het algemeen hebben de kinderen wanneer, zij de figuur van een politie agent zien naderen, allen een min of meer van angst kloppend hart, omdat zij maar al te vaak net ies deden wat de politie niet zou kunnen goed keuren. Zondagmiddag echter, temidden van vele politiemannen van de Deutsche Polizei, klopten de harten van honderden kinderen vol verwachting, toen zij in de groote benedenzaal van de Harmonie te Groningen de gasten waren bij het „Eintopf- essen" dat daar werd aangeboden. Ruim vijfhonderd kinderen uit Groningen, waar bij nog ongeveer honderd kinderen van de Duitsche kolonie te Groningen kwamen, zaten in lange rijen aan tafels in de feestelijk versierde zaal en wachtter. op de dingen, die komen zouden. Nadat namens de Deutsche Polizeï, majoor Wibrecht hen allen wel kom had geheeten, waarbij hij wees op het symbool van ware volksgemeenschap van dit Eintopfessen, nam de maaltijd een aanvang. Bedrijvig liepen de mannen van de politie heen en weer met borden gevuld met erwtensoep om allen zoo spoedig mogelijk te voorzien. Het ging er in als koek en nauwelijks was het eerste bord leeg of dezelfde vriendelijke agenten kwamen alweer terug om het bord opnieuw te vullen. BALLET-TOURNEE DEUTSCHES OPERNHAUS BERLIJN. Het ballet van het Deutsches Opernhaus te Ber lijn zal met groot orkest (v.h. Deutsche Opernhaus) o.l.v. den ballet-kapelmeester Loe Spies op 4 Febru ari te Utrecht, op 5 Februari in den Stadsschouw burg te Amsterdam, op 6 Februari in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage en op 7 Februari te Arnhem een voorstelling geven. Tengevolge van de overstroomingen, in den Gclderschen Achterhoek zijn vele boerderijen geïsoleerd. In het dorpje Haarlo kwamen alle verbindingswegen onder water te staan. (Foto Pax Holland) No. 213 Baby slaapt 1. Moeder ver zoekt stilte, ze moet even in baby's ka mer zijn, om haar verstelwerk te ha len. 2. Doet de deur centimeter na cen timeter open. 3. Gebaart naar vader, het gang licht uit te doen, het zou in baby's kamer kunnen schijnen; 4. Loopt behoed zaam, eiken stap op gekraak contro leerend. 5. Raakt den schommelstoel aan en blijft met inge houden adem staan. 6. Bereikt het ladekastje en neemt het een na het ander in de hand, op zoek naar het verstelwerk. 7. Vindt hel ten slotte en sluipt op dc teenen weer naar de deur. 8. Sluit geruisch- loos de deur, hoort tevreden gemurmel uit liet bedje en begrijpt dat baby voortdurend klaar wakker is geweest. Slot defect? Tel. 11493 DeSleutetspecialist.L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) De zaak-Kortliuis. Beide raadslieden aan het woord. Het Ambtenarengerecht te 's Gravenhage zette Zaterdag de behandeling voort van de zaak-Kort- huis, den vroegeren directeur van de Algemeene Landsdrukkerij. De raadsman van klager, mr. Drossaart Bent- fort, zette zijn pleidooi voort. Hij betoogde, dat de heer Korthuis altijd tot volle tevredenhed van allen zijn functie heeft uitgeoefend. Hierop wijst wel het feit, dat in 1937 hem een persoonlijke toe lage, boven zijn salaris, van f 500 per jaar werd toegekend en in April 1939 een gratificatie van f 500. Hierop leest pleiter eenige passages voor uit Kamerstukken, waaruit blijkt dat reeds eenige jaren hierin tot uitdrukking kwam de vrees van de particuliere drukkers voor de Landsdrukkerij. Vervolgens leest spreker eenige aanvallen van het blad „Graficus' op klager voor, alsmede uitingen van een Kamerlid en het Lib. Weekblad, waarbij de heer Korthuis werd voorgesteld als iemand met sympathieën voor een bepaalde politieke richting. Volgens pleiter hebben deze twee stroomingen zich vereenigd en samen zijn zij tegen klager opge treden. Door den minister werd in Juni 1938 voorge schreven, dat voor het aanknoopen van onderhan delingen voor aankoop van machines een machti ging van den minister noodig was. Klager protes teerde hiertegen onmiddellijk, daar zulk een toe stand onhoudbaar was en in strijd was met een commercieel beheer. Pleiter behandelt eenige gevallen van aanschaf fing, waarbij hij verschillende bewijzen aanvoert voor de bewering, dat alleen gekpcht was onder voorbehoud van goedkeuring door den minis ter. Wat de offset-pers betreft, deze werd door klager gewenscht voor een economischer exploi tatie der Landsdrukkerij. Bij de onderhandelingen werd in de correspondentie echter herhaaldelijk gezegd: „na verkregen goedkeuring van den mi nister". Door een brief van den minister werd klager in den waan gebracht, dat de aanschaffing zou worden goedgekeurd, waarna hij verschillende maatregelen nam. Ook hier is hij volgens pleiter zijn bevoegdheden niet te buiten gegaan. Ook ten aanzien van andere punten zegt pleiter dat klager nimmer is tekort geschoten en nimmei zijn bevoegdheden heeft overschreden Pleiter concludeerde dat het ontslag niet mei redenen is omkleed en verwees naar de bekende kwestie van den nieuwbouw voor de artillerie-in richtingen, in welke kwestie niemand ontslagen werd, doch die zooveel ernstiger was. Pleiter meent, dat, indien klager zou moeten worden be straft, deze straf veel te zwaar is, doch eerder zou moeten wordèn bestraft door inhouding van de boven zijn salaris toegekende toelage van f 500, subsidair vraagt klager toekenning van een wacht geld De vertegenwoordiger van het departement van binnenlandsche zaken, mr. G. J. Scholten, zette in zijn pleidooi uiteen, dat het hier betreft een verzei tegen een eervol ontslag. Men kan hier dus niet spreken van een straf in den zin van het ambte narenreglement. Pleiter wees er op, dat het voeren van onderhan delingen en het sluiten van contracten op proef ging buiten de bevoegdheid van den klager. Hierbij komt nog, dat de verkoopers in de meening verkeerden, dat de verkoppen bindend waren. Vervolgens behandelt pleiter de verschillende aanschaffingen, waarbij hij verklaart, dat de direc teur bij de onderhandelingen zijn bevoegdheden verre overschreed. Een vergelijking met het geval van den nieuwbouw voor de artillerie-inrichtingen gaat niet op, daar in dat geval alles geschiedde onder goedkeuring van den minister, zoodat de ambtenaren „gedekt" waren en er dan ook geen ontslagen zijn gegeven. Bij het verleenen van drukwerkorders aan den heer Korthuis Sr. verklaart pleiter, dat klager hierbij zijn bevoegdheid heeft overschreden De commissie van toezicht heeft veel werk ver zet in het belang van de landsdrukkerij Op de samenstelling der commmissie is critiek uitgeoefend, doch de eenige manier om deskundgen hierin te krijgen was er particuliere drukkers in op te nemen. De krenkende uitlatingen van klager over de com missie acht pleiter dan ook te laken. Aan het eind van zijn pleidooi betoogde pleiter aan de hand van art. 98 van het ambtenarenregle ment, dat het ontslag ten rechte is gegeven, daar klager niet kon worden gehandhaafd als directeur van de Landsdrukkerij. Na re- en dupliek werd de uitspraak vastgesteld op Zaterdag 15 Februari a.s. Jongeman fotografeerde een vliegveld. Door het Fcldgericht tot vier maanden veroordeeld. Voor het Feldgericht heeft te Arnhem terecht ge staan de 21-jarige scholier der Koloniale Land bouwschool te Deventer, P. C. v. d. W., geboren in Amoy (China) en van Engelsche nationaliteit. De ouders van verdachte waren Nederlanders van ge boorte, doch vestigden zich later in Zuid-Afrika waar de vader als zendeling-arts den Boerenoorlog meemaakte en daarna derhalve Engelsch onderdaan werd. De familie vestigde zich later weer in Ne derland. Verd., die Nederlandsch spreekt, was ten laste gelegd, dat hij fotografische opnamen van een mi litair vliegveld had gemaakt. Op 16 November 1940 passeerde verd. per rijwiel een vliegveld in OverijseL Van den weg af maakte hij eenige foto's. Een arbeider van het vliegveld zag dit en waar schuwde een Nederlandschen politieman. Deze reed den verd. in een vrachtauto achterna en arresteerde hem Op hem werd een foto-apparaat gevonden, bene vens een viertal fotos, waarop bij ontwikkeling mi litaire gebouwen er. gedeelten van het vliegveld bleken te staa-- De yerdach verklaarde, dat hij de foto's cu- riositeitshalve gemaakt had. Hij verwachtte, dat het vliegveld we! eens door Britsche vliegtuigen gebombardeerd zou worden en wilde in verband daarmeoe foto's voor en na het bombardement ver vaardigen Andere bedoelingen had hij met de foto's niet. De Staatsantwalt wees er in zijn requisitoir op, dat deze verd. door het fotografeeren van een vlieg veld zich schuldig gemaakt heeft aan overtreding van de verordening van den Rijkscommissaris waarbij het fotografeeren van inrichtingen der Duitsche weermacht strafbaar is gesteld. Ieder dient te begrijpen, dat de Duitsche bezet- tingsautoriteïten niet kunnen toestaan dat van mi litaire inrichtingen foto's worden gemaakt. Daar om dient hier een voorbeeld te worcen gesteld. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat niet vast is ko men te staan, dat verd. uit spionns ge-overwegin gen heeft gehandeld en eischte derhalve zes maan den gevangenisstraf. In zijn verdediging merkte de verd. op, dat hij zich volkomen Nederlander voelt. Zijn vader heeft tijdens den Boerenoorlog tweemaal :n een Engelsch concentratiekamp gezeten. Het gerecht veroordeelde den verdachte tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorarrest en met verbeurdverklaring van het fototoestel. In het vonnis werd overwogen, dat gezindheid van den verd. buiten beschouwing kan blijvqp' en dat het gerecht aannam, dat de verd. niet uit laaghartige overwegingen heeft gehandeld, doch uit jeugdige onbezonnenheid en onervarendheid. EEN AANPLAKBILJET AFGERUKT. Vervolgens stond terecht de 27-jari.ge arbeider J. van V. uit Zwai-tsluis, die in October 1940 aldaar een affiche met het opschrift „Engelsche vliegers kennen geen genade" had afgerukt en het kastje, waarin dit biljet was opgehangen, in een sluis had! geworpen. Verd. gaf de feiten toe. Hij had eenige glazen bier gedronken en wist niet goed meer wat hij deed. Hij had geen bijzondere bedoeling met zijn daad gehad. Uit het getuigenverhoor bleek evenwel dat de verd. tevoren over zijn voornemen gesproken had het biljet te verwijderen en daartoe een beitel bij zich had gestoken. De Staatsanwalt eischte vijf maanden gevangenisstraf. Wegens sabotage ten opzichte van de Duitsche weermacht werd verd. veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met onmiddellijke gevangen neming. In het vonnis werd overwogen, dat verd. het blije met voorbedachten rade heeft afgerukt en dat hij dat gedaan heeft uit afkeer tegen de Duitsch weermacht. Het is in het belang van de Nede: - landsche bevolking en van de Duitsche weermacht dat dergelijke feiten streng gestraft worden, opdat rust en orde gehandhaafd blijven. (A.N.P.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. universiteit te Amster dam voor het doe toraal-examen in de geneeskunde de heeren P. Bloemist, P. Beukmau en J. A. v. d. Mèulen; voor het doe toraal-examen in de klassie ke letteren mej. M. J. Meilink cum laudei en de heeren G. C. Kop en J. Th. M. F. Pieters (cura laude).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5