Haarlem's Dagblad Persoonsbewijzen BRANDHOUT!! Middengroep. worden met 1 Maart ingevoerd Peulvruchten. VOOR HAARD EN KACHEL De „Empress of Australia" getorpedeerd. Thailand en Indo China. Artikelen enz. jiARGANG No. touiens Coster. Maatschappij vooi Courant- Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote gai 95, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- IJ5<0 Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie >o XyKerlj 10132, 12713. Administratie 10724, 'S, gendeplein 12230. 17672 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDXG 28 JANUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel# ƒ175, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. geleden heb ik er hier wel eens mijn ver- 5(j0 H over geuit dat men zooveel beschou- dunnc en dikke boeken en in tallooze tartikelen ten beste gaf over de jeugd en ;rr* rdom en den middelbaren leeftijd vrijwel jet omdat „de middengroep" zich daarmee tÜJ baamd zou moeten voelen maar veeleer den indruk kreeg, dat velen van mijn tijd— voortdurend de jeugd trachtten óp te voe den ouderdom op zijn tekortkomingen te mder er daarbij aan te denken, dat op hen middengroep, de zwaarste directe verant- voor de nooden der tijden rust. Want men Centraal Bureau voor de Statistiek noo- jst te stellen, dat verreweg de meeste ver- lljjke posten in het menschenleven bezet onj ioor menschen van middelbaren leeftijd, categorie van 35-60-jarigen leeftijd die in e meerderheid de leidende functies in het il$ ippelijk leven bekleedt. Dat is dan ook heel tstn jjk en het is onnoodig beschouwingen te v; jver de vraag, hoe dat nu wel in elkaar zou ie middenperiode des levens brengt veel o'j we. veel verantwoording voor anderen en Kif maar ook veel voldoening. Een Ameri- isd ijjdschrift, de „Yale Review", heeft het jedrukt: „Nu" is het sleutelwoord van den ors^ ren leeftijd, „nog niet" en „niet meer" zijn te [woorden van jeugd en ouderdom. Op de jvan middelbaren leeftijd rusten de zorgen, 0?Ssend uit de tekortkomingen van de jeugd, Ig ging van den ouderdom, de ongelijke ver in bezit en werk, de verwoestingen, aan- taloor ziekte en oorlog. Maar behalve voor T- jen moeten zij ook aandacht hebben voor de jg van hun eigen positie als toonbeelden schappelijke rijpheid door de wijze waarop rerk verrichten, hun budget in evenwicht in huiselijke oneenigheden bijleggen en e j tnijdelijke slagen van het lot incasseeren. RI lering legt op hun schouders den zwaarsten Zaï rwacht van hen het meest constante even- kunnen zich noch beroepen op de onerva- an de jeugd, noch op de zwakheid van den s Zij zijn het doelwit voor de critiek van en jongeren". ikel bewijst dat er tegenwoordig wel over Dgroep geschreven wordt. Het komt inder- erï Imeer voor. Maar nu treft het mij in zoo'n men ook ten aanzien van deze groep, waar- rijver dezes zelf behoort zoodat hij erover 1(j fpraten, weer begint met beklag. Ik heb een paar zinnen aangehaald, waarin de er' Men de critiek van jong en oud al naar 0men, maar er staat nog veel meer van jirdin, pril niet bij gezegd dat tegenover dat alles Df hook maar het groote voorrecht staat, dat schappelijke sleutelwoord „nu" is in plaats «niet" of „niet meer". En dat is tooh een Jorrecht! Dat geeft jong en oud ook een teln echt tot critiek, want zij beseffen beide reel touwtjes wij menschen van middel- eftijd kunnen trekken en inderdaad trek- jeugd heeft daar critiek op omdat zij na- jeugd zijnde, denkt: ik zou het beter en lender doen. En de ouderdom, in sommige wijzer dan de beide andere groepen Hea niet in alle) critiseert omdat zij denkt: als nog zat zou ik het bezadiger en voort doen. jehj hen doet de middengroep verstandig met niet te negeeren en er van op te ste- haar bij haar beleid tot voordeel kan Hetgeen ook ongetwijfeld veelvuldig ge rat vaders luisteren dikwijls met meer ..naar hun zoons zoowel als naar him pe^dan die zoons en die vaders zelf mee- het lijkt mij verkeerd, de middengroep r5c; togen over haar zware lasten de critiek :ron Bdervindt, de ouderdomsgebreken die zij ,er 1 leren en de groote sportprestaties die haar zijn. Wat hebben wij aan al die trieste i? Als „middelbare" ben ik geneigd te EEE hespaar ons den groei van een nieuwe eatuur waarin ook wij beklaagd worden. Ijselijk veel medegevoel met de jeugd uferdom getoond, dat deels ook beter ver- ïd kunnen worden want het kweekt maar zelfbeklag, dat gelamenteer over de na rden middelbaren leeftijd veel beter ach ten blijven. De voordeelen staan er, zooals R(l leeftijd, vierkant tegenover en ze zijn og. Voor menschen met een blijmoedigen k overheerschen ze, evenals dat bij de zelfs voor sommige oude menschen, die Z'jn met het lot en den onvermijdelijken Jp levens, het geval is. SDH! *e nlet gaan zaniken over dingen die on- at 4 jitë zoo zijn. „Pluk den dag" beteekent ook levensperiode". In een tijd als deze en den tijd die op den oorlog volgen zal zullen penergie en levensblijheid noodig hebben RZf t beste van te maken. En als wij die bezit- NGl a vooral de menschen van middelbaren :p!ü °P de maatschappelijk-belangrijk- als zij nu eenmaal in overgroote meer- daarmee wonderen kunnen doen, ten ,'fjt 1 van gemeenebest, dat ten allen tijde j. beging van de drie groepen zal kennen irS' inwerking en onderling begrip zal be id ^middengroep heeft inderdaad groote ver- ikheid. Het is een schoon bezit. R. P. Staatsleening 1941 NfHAGE, Januari. De commis- £&iet-commercieele vereenigingen en maakt bekend, naar aanleiding van We^e hem. van verschillende zijden JD' dat de besturen van niet-commer- p.t, ^mgmgen en stichtingen bevoegd zijn, 3 JJ* beloop van de liquide middelen .90- ^Pisatie 'kas-, giro- en bank-tegoed) "iTen op de 4Staatsleening 1941. Zoo- 0€richt van toewijzing ontvangen 8* Ui!!de commissaris voornoemd hiervan worden gesteld. (A.NP.) De leguaan heeft in Artis geen hinder van de koude, want de koesterende warmte der lampen bewijst goede diensten. (Foto Pa'x Holland) Voor personen ouder dan 15 jaar Afdrukken van den rechter wijsvinger In de Ned. Staatscourant van Maandag is opgenomen een uitvoeringsbesluit van den secertaris generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken ingevolge het „besluit persoonsbewijzen". Hierbij wordt bepaald, dat het persoonsbewijs wordt ingevoerd met ingang van 1 Maart 1941. Vastgesteld zijn de volgende modellen voor per soonsbewijzen: Model 1: persoonsbewijs voor een Nederlan der. Model 2: persoonsbewijs voor een Nederlandsch onderdaan, bedoeld in de wet van 10 Februari 1910 (Staatsblad no. 55), sedert gewijzigd; Model 3: persoonsbewijs voor een vreemde ling. Het hoofd der rijksinspectie is belast met de zorg voor den aanmaak, den opslag, het beheer en de verstrekking van pei-soonsbewijzen. De versterkking van persoonsbewijzen aan de burgemeesters geschiedt kosteloos. Omtrent ieder in het bevolkingsregister opge nomen persoon, die 15 jaar of ouder is, worden uitsluitend aan de hand van de persoonskaart, de na te noemen gegevens op een persoonbewijs in gevuld: 1. de geslachtsnaam; 2. de voornamen; 3. dag, maand en jaar van geboorte; 4. geboortegemeente met aanduiding van de provincie; 5. land van ge boorte; 6. nationaliteit; 7. burgerlijke staat; 8. het beroep; 9. adres in de gemeente; 10 geslacht. De burgemeester noodigt een ieder, te wiens be hoeve een persoonsbewijs is ingevuld schriftelijk uit, in persoon te verschijnen ter secretarie van de gemeente. Omtrent de uitreiking van persoonsbewijzen aan de tot de varende, rijdende of zwervende bevo- king behoorende personen zoomede omtrent de uitreiking ten behoeve van hen, aan wie het recht tot het bezit van een persoonsbewijs ingevolge artikel 4 eerste lid van het „besluit persoonsbewij zen" is ontzegd, worden door den secretaris-gene raal bijzondere voorschriften gegeven. Ieder opgeroepene levert bij zijn verschijning de hem gezonden uitnoodiging in, benevens twee ge heel gelijke foto's welke aan de volgende eischen moeten voldoen: Afmetingen nauwkeurig 3V2 cM. breed, bij 4% cM. hoog; de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den af- gebeelden persoon weergeven; de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weer geven; de afbeelding van het hoofd moet 2 cM. in doorsnede of grooter zijn; de foto moet den afge beelden persoon half „en face" en half „en profil" (zoogenaamd driekwart) naar rechts toonen, zoo danig, dat het linkeroor duidelijk en geheel zicht baar is; de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunst- foto's); de foto moet den afgebeelden persoon dui delijk kenbaar weergeven: gelijkmatige (z.g.n. egale kleur, witte, althans lichte achtergrond; de foto mag geen nevenafbeelriingen bevatten (geen an dere personen, geen huis, geen landschap, geen hond, enz. enz.de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten; de achter zijde der foto moet zijn van wit of roomkleurig (chamois), geheel blanco papier, zonder stempel afdruk,, opdruk of anderszins. Het gebruik van zoogenaamde photomathon of polyphoto is niet toegestaan. Van den opgeroepene worden achtereenvolgens drie afdrukken van den rechterwijsvinger of, in een bijzonder geval, van een door den secretaris-gene raal nader te bepalen anderen vinger genomen, te weten: één op de ingeleverde uitnoodiging, één op de achterzijde van de in het persoonsbewijs ge voegde foto, één op het persoonsbewijs Ieder is verplicht zijn persoonsbewijs ter aan vulling of wijziging persoonlijk of bij aangeteeken- de zending aan te bieden aan den burgemeester of den aangewezen ambtenaar:: 1. binnen vijf dagen na zijn aankomst, wanneer hij zich vestigt, hetzij komende uit een andere ge meente. hetzij komende uit een plaats buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen; 2. op den dag van zijn vertrek of ten hoogste vijf dagen te voren, wanner hij het bezette Nederlandsche ge bied verlaat; 3. binnen vjjf dagen na de voltrek king van zijn huwelijk; 4. binnen vijf dagen na de ontbinding van zijn huwelijk; 5. binnen vijf dagen na zijn verhuizing of adresverandering bin nen de gemeente; 6. binnen vijf dagen na de wij ziging van zijn beroep; 7. binnen vijf dagen na de wijziging van zijn geslachts- of voornamen. De aanbieding ter. aanvulling of wijziging kan voor de leden van een gezin of samenwoning ge schieden door een hunner. Voorts wordt bepaald, dat deze verplichting neit zal.gelden voor personen, die de Duitsche natio naliteit of. de nationaliteit van het protectoraat Bohemen en Moravië bezitten. Het recht tot het bezit van een persoonsbewijs wordt ontzegd aan een persoon: a. die krachtens rechterlijke uitspraak een vrijheidsstraf ondergaat en wel voor den duur der voltrekking van die straf; b. die verpleegd wordt in een inrichting tot verpleging of verzorging van krankzinnigen of zenuwlijders of in een opvoedingsgesticht. (A.N.P.) (De hierboven bedoelde wet van 10 Februari 1910 op het Nederlandsch onderdaanschap schiep in het algemeen een status voor de inheemsche bevolking van de gebiedsdeelen van het konink rijk buiten Europa). DE IJSBAAN OPEN. De ijsbaan aan de Kleverlaan is heden den ge- heelen dag voor het publiek geopend. De peulvrucht gaat in deze dagen Van mond tot mond door heel het land, (Figuurlijk hoeft u dat te vragen?) Dank zij een tijding in de krant. Reeds lang geleden werd ons boontje Eilacie op den bon gezet, En nu komt boontje om zijn loontje, Anders gezegd, hij krijgt zijn vet. Wij moesten hem zoo lang ontberen, Dat hij nu dubbel welkom is, Heel Nederland noodt hem met eere Als nooit tevoren, aan den disch. En daar gaat hij door tal van monden Ditmaal dan letterlijk gezegd, Tot de bestemming is gevonden, Die steeds voor hem was weggelegd. 't Probleem kan even blijven rusten: Wat doen we (etend) in de kou? Men vraagt of wij nog peulvrucht lusten, Volmondig klinkt het antwoord: nou! Want juist omdat het ongewoon is, Geven wij graag de boon de bons En voelen wij ons weer in bonis, Hoera, de boon is weer in ons. Opwekking tot inschrijving op de nieuwe Staatsleening Van bevoegde zijde wordt het volgende ver nomen: Blijkens mededeelingen uit bankierskringen ver loopt de inschrijving op de 4% staatsleening 1941 tot dusver niet zóó bevredigend dat op een wel slagen van deze leening kan worden gerekend. Blijkbaar denken velen, dat anderen dan zij zelf voor het vereischte bedrag aan inschrijvin gen zullen zorgdragen. Er wordt op gewezen, dat deze houding niet anders dan nadeelig kan zijn voor de volteekening van deze leening. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk aan her innerd,- dat bij mislukken dezer leening een ge dwongen leening zal worden uitgegeven tegen 2y2%, met 40-jarigen looptijd, zonder eenige be lastingfaciliteit. Uiteraard zijn degenen, die op de vrijwillige leening inschrijven, tot het bedrag hunner in schrijving gevrijwaard voor een aanslag tot deel neming in de 2y2% leening. Degenen, die in ge breke blijven, zullen het dus aan zichzelf hebben te wijten, wanneer door hun houding de 4% lee ning niet wordt volteekend en zij in de 2V2% leening gedwongen moeten deelnemen. Teneinde dit laatste te voorkomen dient een ieder die daar voor, volgens dè richtlijnen en maatstaven in het prospectus vervat, voor inschrijving in aanmer king komt, alsnog zijn plicht te doen. NIET-COMMERCIEELE VEREENI GINGEN EN STICHTINGEN. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam, bericht dat het den leden vrij staat om, in afwijking van het pdovisie- reglement, de obligatiën der 4 procent Nederland sche Staatsleening-1941 als onderpand voor be leening te aanvaarden van hen, die ter gelegen heid van de storting liquiditeitsmoeilijkheden on dervinden, zulks op dezelfde voorwaarden als door de Nederlandsche bank geschiedt blijkens het pro spectus dier leening en het desbetreffende door de Nederlandsche Bank afzonderlijk gepubliceerde be richt Tevens verzoekt het bestuur den leden er naar te willen streven het ter leen verstrekken van gelden in verband met stortingen op de staats leening in kwestie, voor zoover het niet gepaard gaat met verpanding van obligatiën dier leening zelve, zooveel mogelijk te beperken tot gevallen van werkelijke liquiditeitsmoeilijkheden. (A. N. P.) Voor Haard, Kachel en Centrale Verwarming vanaf 3i cent per k.g. Ook aanmaakhout verkrijgbaar HAARLEM Transvaalstraat 5 - Tel. 20549 - Na7u. 26998 (Adv. Ingez. Med.) Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart te midden van de deelnemers aan een Kameraadschaps-avond in het Casino te Den Bosch, ter gelegenheid van een bijeenkomst der leidende leden der N. S. D. A. P. in Nederland. (Foto Het Zuiden) NEW YORK, 28 Jan. (D.N.B.) Volgens be richten uit Miami op Florida is door het radiostation aldaar een S.O.S. opgevangen van het Britsche s.s. ..Empress of Australia". Het schip meldde dat het 200 K.M. van Daikar af getorpedeerd was. De „Empress of Australia" meet 21.833 brt. Het schip is in 1914 gebouwd door de Vulcan Werke A.G. te Stettin en behoort toe aan de Canadian Pacific Railway Cy. Het schip is in Londen ingeschreven. Het wordt gedreven door zes stoomturbines. Duitsche patrouillevaartuigen en mijnenvegers aangevallen. Waarschijnlijk drie Britsche vliegtuigen hierbij verloren gegaan. Het D. N. B. meldt: Duitsche patrouilleschepen hebben een aanval van Britsche vliegtuigen op de Noordzeekust met succes afgeslagen. Een van de vliegtuigen vertoon de een sterke rookontwikkeling, zoodat het zoo goed als zeker is dat dit vliegtuig verloren is ge gaan. Verder hebben vijandelijke vliegtuigen Maandag geprobeerd een flottielje mijnenvegers met bom men aan te vallen. Ondanks het zware weer en de hooge zee gelukte het den Duitschen booten de vliegtuigen te verdrijven en twee daarvan ernstig te beschadigen, zoodat zij waarschijnlijk verloren gegaan zijn. De mijnenvegers zetten hun werk voort. GOOOTEHOUTSTDQQT [nBQST LUXOdf» (Adv. Ingez. Med.) Einde der vijandelijkheden tusschen Commissie van Drie heden te Saigon bijeen. VICHY, 27 Jan. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Zooals reeds gemeld had de bemiddeling van Japan in het Indo Chi- neesch-Thailandsche conflict in de eerste plaats het onmiddellijk staken van de vijan delijkheden ten doel. Volgens de laatste uit Indo China ontvangen berichten Is besloten de vijandelijkheden 28 Januari des morgens om 10.00 uur te staken. Een commissie van drie zal op 28 Januari in Saigon bijeenkomen om de modaliteiten voor het uitvoeren van dit besluit vast te leggen. Ouitsch weermachtsbericht. Aanvallen op schepen aan' de Zuidoostkust van Engeland. BERLIJN, 27 Januari. (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Gevechtssvliegtuigen hebben op 26 Januari con- vooien en afzonderlijk varende schepen aan de zuidoostkust van Engeland met succes aangevallen. Twee voltreffers van bommen op een koopvaardij schip bij Orfordness veroorzaakten een zware ont ploffing. Verkenningsvliegtuigen hebben ten noor den van Great Yarmouth een brandend koopvaar dijschip gezien, dat den vorigen dag door een ge vechtsvliegtuig was aangevallen. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in West en Midden Duitschland op eenige plaatsen brand bommen en enkele brisantbommen neergeworpen. Ontstane branden konden snel gebluscht worden De materieele schade is onbeteekenend. De aanval eischte vier dooden en zes gewonden onder de bur gerbevolking. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist." HEDEN: 8 PAGINA'S ptmm R. P.: De middengroep. pag. 1 P. Gasus: Peulvruchten. pag. 1 Flitsen: Een vraagstuk pag. 3 P. H. S.: Op ontdekkingsreis in de arbeidssfeer van den tooneelmees- ter. pag. 3 v. T.: Dierenbeul? pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 De positie der Fransche indu»trie. pag. 5 J. B. Schuil: Prinses Dulcinéa pag. 6 Deurwaarder volgende zaak. pag. 6 l

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1