Moord op kasteel Entzberg ft en avonturen van KORT NIEUWS, DOOR PETER PAUL BERTRAM. 22) „Ik begrijp het", knikte Maxwell. „En daarom heb ik mij tot u gewend. En nu zal ik u vlug uitleggen, hoe mijn theorie is. Dan begrijpt U waarom ik doen wil wat ik van plan ben". „Uitstekend", antwoordde Maxwell. „Maar zul len we niet. liever een plaats uitzoeken, waar we niet gestoord kunnen worden?" „Natuurlijk. Niemand mag ons afluisteren,". „Dan stel ik mijn kamer voor. Daar stoort in leder geval niemand ons". Hij ging voor en opende de deur van zijn kamer. Vahoda begon te vertellen. Eerst aarzelend, maar toen hij bij den ander weerklank vond, begon hij gteeds gemakkelijker te spreken. Hij zette Maxwell zijn verdenking tegen Duschinsky uiteen, voerde er gronden voor aan en gaf als bewijs, de mede- deelingen die hij juist uit Weenen gekregen had. „En dat, mijnheer Maxwell, is mijn theorie", be sloot hij, terwijl hij den man tegenover hem vol verwachting aankeek. „Alle achting, mijnheer Vahoda!", riep Maxwell uit. „U heeft daar een knap staaltje werk geleverd, dat een beroepsdetective u zou kunnen benijden. Het zou me zeer verbazen als u ongelijk had. Alles kl(\pt. Motief, gelegenheid. Slechts het bewijs ont breekt nog". „En daarom heb ik mij juist tot u gewend. Ik wilde juist probeeren, het bewijs voor Duschinsky's schuld te zoeken". „Wat wilde u doen?" Vahoda aarzelde even. „Toen ik daarnet uit Weenen opgebeld werd", zei hij eindelijk, „heeft de bediende de telefoon in de bibliotheek geschakeld, omdat de commissaris er niet was. Ik was daar alleen En toen heb ik ik weet, dat ik het niet had mogen doen de verleiding niet kunnen weerstaan en de verhooren gelezen". Maxwell boog zich belangstellend naar hem iger. „Werkelijk? En heeft u iets gevonden?" „Ik heb alleen het verhoor met Duschinsky door gevlogen. En alleen nog maar de plaats, waarin hij het over zijn alibi heeft. Ik was bang dat men mij betrappen zou". Vahoda lachte beschaamd. „Jammer", vond Maxwell. „Misschien had u anders iets gevonden dat de moeite waard was" „Maar ik heb iets gevonden!", riep Vahoda uit. „Luistert u maar: Duischinsky verklaart, dat hij om half elf door een bediende naar de donkere kamer gebracht is. Daar heeft hij een film ont wikkeld en toen is hij tegen elf uur naar zijn kamer teruggegaan. Voor zijn terugkeer voert hij als bewijs mijnheer Feldmann aan, die om dezen tijd iemand door de gang op de tweede verdieping hoorde loopen. In ieder geval heeft hij geen alibi voor den tijd na elf uur". „Dat klopt met uw theorie", zei Maxwell. Vahoda schudde het hoofd. „Ik bedoel nog iets anders. Van dat indirecte alibi-bewijs door mijnheer Feldmann wist ik al. Mijnheer Feldmann heeft het daarover gehad. Ik heb voorzichtig bij hem ge ïnformeerd en den indruk gekregen, dat het tijd stip dat mijnheer Feldmann noemt, niet klopt.. Ik geloof dat Duschnsky pas later over de gang ge komen is. En ik denk dat hij een reden had om dat geheim te houden. Daar klopt iets niet". „Maar wanneer Duschinsky later over de gang gekomen is, dan heeft dat geen beteekenis, of het is eerder ongunstig voor uw theorie". Vahoda schudde het hoofd. „Dat weet ik nog niet", zei hij. „Ik ben er alleen maar van over tuigd. dat er met Duschinscky iets niets kiopt. Dc commissaris heeft Duschinscky gevraagd, waarom hij slechts één film ontwikkeld heeft. Het antwoord was, dat het water in de afvoerbuis zoo luid ge klokt heeft, dat hij bang was iemand wakker te maken. En de commissaris heeft een aanteekening gemaakt om dat te onderzoeken. Dat wil ik nu doen Maar ik wil tevens vaststellen, of Duschinsky in derdaad wel een film ontwikkeld heeft, wat er mee gebeurd is en of alles wat hij beweert waar is". „Een zeer juiste gedachtengang", vond Maxwell. „En ik moet u daarbij helpen, niet waar?" „Dat heb ik niet durven hopen zei Vahoda. „ik wilde alleen maai een betrouwbaar persoon hebben, die, ingeval ik ontdekt wordt, kan be vestigen, uit welke motieven ik in Duschinsky's kamer ben binnengedrongen tijdens zijn afwezig heid". „Maxwell glimlachte. „Ik begrijp u. U wild# gedekt zijn tegen een mogelijk misverstand". „Dat is het", knikte Vahoda. „Ik ben tenslotte maar een particulier en bezit gegn officieele vol machten". „En wanneer wilt u dit onderzoek beginnen?", vroeg Maxwell. „Zoo spoedig mogelijk". „Ik sta natuurlijk tot uw beschikking", zei Maxwell, terwijl hij opstond. Ze gingen samen naar de donkere kamer. Daar nam Vahoda verschillende proeven, maar het water liep steeds heel zacht weg, met. een nauwe lijks waarneembaar zuigend geruisch. „Ziet u", zei Vahoda tegen Maxwell. „Ik wist hét wel. Hij heeft gelogen". Maxwell knikte. „We moeten nu te weten zien te komen, waar Duschinsky zich bevindt. Ik zal in het park kijken, gaat u hier door het huis". Vahoda knikte en rende de trap af. Ongeveer tien minuten later troffen zij elkan der weer. „Hij moet in zijn kamer zijn, dacht Vahoda „Of hebt u hem ergens gezien?" „Neen". Maxwell keek op zijn horloge. „Ik vermoed, dat over tien minuten de thee ge serveerd wordt. Dan zal hij wel uit zijn kamer komen" Maxwell kreeg gelijk. Eer hij nog een sigaret opgerookt had, verscheen Jean en begon de gong in de hall te luiden. Enkele oogenblikken later kwam Duschinsky binnen. Bleek en met heftige hartkloppingen snelde Vahoda de trap op en sloop na een oogenblik aar zelen de kamer van Duschinsky binnen. Toen hij er ongeveer tien minuten later weer uitkwam, stond er zweet op zijn voorhoofd. Max well was nog niet gaan theedrinken en wachtte in een gemakkelijke fauteuil in de hall. „En?" informeerde hij. „Heeft u iets ontdekt?" Vahoda knikte afwezig. „Ja. We moeten voor zichtig zijn hij heeft 'n revolver bij zich. Ik heb een half leege patronéndoos in zijn koffer gevon den". „Dat zal ons niet verder helpen", vond Max- welL „Ik heb nog wat anders gevonden", zei Va- hode zacht. „Verknoeide films. Maar ik weet nog niet wat dat beteekent. Ik moet nadenken. Als ik er ben, zal ik het u zeggen". Hij knikte Max well toe en ging in de voor hem zoo karakte ristieke houding, de handen op den rug licht voor over gebogen, door de open deur het park in. Maxwell keek hem na. Toen drukte hij zijn halfopgerookte sigaret uit en ging alsnog thee drinken. Op dat moment lag freule Angela Vestic- Falkenberg geestelijk en lichamelijk geknakt, in haar bed. Naast het bed stond een stoel en daar op zat ernstig en bezorgd de jonge Amerikaansche dokter. De ondergaande zon verguldde de met sneeuw bedekte toppen van de bergen en de weerschijn dompelde de antieke meubelen in een zacht, warm licht. Angela probeerde zich op te richten. „Blijft u rustig liggen", zei dr. Muir zacht „En niet spreken". In de halfopenstaande deur van de naastgelegen kamer verscheen de gestalte van commissaris Buschroitner. Dr, Muir stond onmiddellijk op en ging hem tegemoet. „Ik kan als dokter niet toestaan, dat u haai nu ondervraagt", zei hij met zachte, doch bee- sliste stem. „Ik zal u roepen als het zoo vei is. Maar op hel oogenblik heeft mijn patiënt vol ledige rust noodig". Buschroitner haalde de schouders op. „Goed", zei hij. „Roept u me dan, dokter. Ik ben in de bibliotheek" Hij keerde zich om en sloot de deur achter zich. Toen Buschroitnei de trap afging kwam in specteur Haberler hem tegemoet. „Telefoon voor u, commissaris", riep hij. „De officier van justitie in Lienz wil u spreken". Buschroitner ging snel naar de bibliotheek en nam de hoorn op. „Ja mijnheer, hier Buschroitner. Goeden mid dag. Zoo zoo. worden de heeren in Weenen ongeduldig? Vrager ze. of ze iemand zullen «turen' Maar natuurlijk, laat ze iemand sturen. Kun nen die zich de tanden stuk bijten. Heeft u het liever niet? Nou, mij kan het niets schelen. HAARLEM'S DAGBLAD Loonbelasting en regelmatig weerkeerende belooningen. Regeling voor werkvrouwen en huisnaaisters. In de Nederlandsche Staatscourant van 27 Januari 1941 is opgenomen de derde uitvoerings beschikking loonbelasting' 1940 van den secreta ris-generaal van het departement van Financiën. De 'beschikking bevat in de artikelen 1 en 2 een aantal voorschriften welke voor vele werkgevers en wernemers van belang zijn. In artikel 1 is een regeling gegeven hoe moet worden gehandeld indien uit dezelfde dienstbe trekking naast een regelmatig wederkeerende be looning tevens over een ander tijdvak een an dere belooning wordt genoten b.v. een maande lijksch salaris en een drïemaandelijksehe provi sie. Voor dat .geval is bepaald, dat voor de pro visie in principe het tarief van artikel 10 van het besluit op de loonbelasting van toepassing is Den werkgever is echter de bevoegdheid gegeven de belasting welke over het maandelijksch salaris verschuldigd is te herrekenen, indien zulks tot gevolg heeft dat een geringer bedrag aan belas ting van de provisie verschuldigd is. Hij behoort dan een evenredig deel van de provisie bij het maandelijksch loon te voegen en het bedrag dat aldus achteraf blijkt op de salarissen te weinig te zijn ingehouden, op de toegekende provisie in te houden. In artikel 2 is een regeling gegeven ten aanzien van werkvrouwen, huisnaaisters en dergelijke werknemers. In dat artikel is bepaald, dat de werkgever voor werknemers die uitsluitend wor den gebezigd voor huiselijke diensten en niet langer dan twee dagen per week bij hem in dienst zijn, geen loonbelasting behoort in te houden. Indien een werkvrouw slechts gedurende korten tijd van het jaar, b.v. gedurende de schoonmaak meer dan twee dagen in dienst is. behoeft even min inhouding plaats te vinden. De werkgever is in al deze gevallen bovendien ontslagen van de verplichting een loonbelastinffkaart aan te leg gen. een loonstaat bii te houden en een loonbe lastingaangifte te doen. De genoemde werknemers behoeven geen werknemersverklaringen in te leve- ren. x Uit het vorenstaande mag niet worden afgeleid, dat werkvrouwen, huisnaaisters, enz. vrijgesteld zullen worden van de nieuwe inkomstenbelasting. EEN GESLAAGDE BONTE MIDDAG. Men schrijft ons: Zondagmiddag organiseerde de Jeugdgroep van de ..Algemeene" Mercurius een bonte middag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. In haar openingswoord heette mej. Jo Brink man de talrijke aanwezigen welkom en in het bij zonder den bonds-sec.rëtaris. den heer H. J. Meyer; assistent-jeugdleider, den heer J. Polak: bonds- jeuffdleider, den heer C. W Jacobsen; vertegen woordigers van den Haarl. Bestuurdersbon d: a.f- deelingsbestuurders en verder de verschillende jeugdgroepen. In het eerste nummer van het programma wer den kampliedjes en dansen tot uitvoering ge bracht. Vervolgens kon men genieten van het spel van den heer G. van Koten, viool, en mej. T. vari Rummelen, piano. Mej. Brinkman declameerde. Hartelijk is er gelachen om de „voordracht", het optreden van een zang-debutantje, Het zingen van negersongs oogstte applaus. Als laatste nummer vóór de pauze hield bonds- jeugdleider C. W. Jacobsen een rede. Na de pauze traden op de ..Don Kozakken", olv Nico van Dootineh, die in hun typische kleeding groot suc ces hadden. De Indische scène verplaatste de aanwezieen in gedachten van het koude Hollandsche klimaat naar de tronen! Na dit. uitstapje kon men nog genieten van een vermakelijke voordracht door den heer N. Doothing. Het hoogtepunt van dezen middag was ongetwij feld het tooneelstukje „Engelséh zonder Leer meester". Het was een bonte middag, waarin alle mede werkenden zich uitstekend van hun taak hebben gekweten! KINDERVOEDING. Voor „Kindervoeding" te Haarlem werden in de Week van 20 Januari tot en met 25 Januari 1941 6036 porties warm eten verstrekt, n.l. in lokaal: Rijksstraatweg 1267, Soèndastraat 933, Zoete> Straat 1295, Kamperstraat 601, Teijlerplein 688 voorm, Spaarndam 252. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGÏNG. De Haarlemsohe Handelsvereniging houdt haar jaarvergadering Dinsdag 4 Februari 1941 in het Middenstandshuis. De agenda vermeldt o.m. de behandeling der jaarstukken en de verkiezing van drie bestuursleden. Aftredend zijn de heeren B W. Lasschuit, C. H, Cornegoor en A J Weyburg. De eerste twee stellen zich herkiesbaar In de can- didatuur-Weyburg stelt het bestuur den heer H. W. L. Das voor. Na afloop der vergadering zal de heer H. C. Sprenger een lezing houden over: De Schade verzekeringspolis, bezien van het stand punt van den Middenstander als Verzekerde. /au as PA5 De 66-jarige J. L. v. D. is in de Van straat te 's-Gravenhage door de tram ai Hij is aan de gevolgen overleden. De 46-jarige J. H. M. is tengevolj dei duisternis aan de Hooikade te 's-Gravi lusl water geraakt en verdronken. Het geweer van den strooper KI. V. vorden is na een strooptocht on verwat: gaan. Het schot trof den man in het hooü P slag dood was. |1 De 36-jarige G. Basten is te EirkLhK 5's een vrachtauto aangereden en aan de overleden. Twee Haagsche rechercheurs hebte jongen van 17 en één van 18 jaar aangek zich hebben schuldig gemaakt aan diefó 16 pond vet. Sedert 6 December werd de 49-jar!« onderwijzer M. van der Horst uit Den Hel mist. Alle nasporingen bleven vruchteloos. avond is het liïk opgehaald uit den WitteV: singel te Utrecht. De Amsterdamsche politie heeft een Hi vrouw en twee meisjes, onderscheidenlijk I jaar oud. aangehouden. Alle drie worden B^ beschuldigd getracht te hebben zich wedt g, lijk winkelgoederen toe te eigenen. Twee mannen, van P. en Van der H. Nieuwerbrug (Z.-H.) gearresteerd verdai jj' aantal diefstallen te hebben gepleegd. In den ouderdom van 59 jaar. is plob zijnen huize overleden de heer P. J. C. S gedurende twaalf jaren het burgemeesten jfe Best heeft vervuld. Het zoontje van de familie v. S Sohiedamsoheweg t.e Rotterdam is uit eenc de tweede etage gevallen. Het kind kws het. hoofd op een cementvloer terecht enjiai schedelbasisfractuur op. Ik heb ze niet noodig. Natuurlijk, tó zoek gaat verder, maar ik schiet niet va Maar mijnheer, ik heb nu al drie verdacht! |g met een goed motief en practisch geen ail een heeft hem toch maar kunnen dooi! j En terwijl ik er over nadenk, wie van ter het geweest moet zijn. komt de freule en bekentenis af. En voor ik nog wat kan |]j zakt ze in elkaar Poging tot zelfmoordbf senicum. Ja. Nou, een uur of vier Neen, ik kon haar nog niet verhooren,i stond het nog niet toe. Maar ik heb wel en ander ontdekt. Ik heb de schrijftafel freule onderzocht. Inderdaad, ze heelt' boek bijgehouden, keurig netjes alles ei wat ze beleefd heeft en zoo. Ze was vïï Von Ghetaldi, zoo'n jaar of vier vijf gelei S( ze den winter doorgebracht heeft bij t Hellperg in Weenen. Maar die had tok ai maar oog en oor voor barones Beate. Je. ide de graaf uit China teruggekomen was er getrouwd heeft, geloofde het kind, dat-ccs Ghetaldi zou winnen. Daarom kon het bat ook niets scehlen. dat haar vader met to bij vriendin trouwde. Maar Von Ghetaldi was gelukkig, dat hij dwaze dingen toen zij zag. dat hij voor haar verlorer. ze naar Engeland gegaan. Ja daar kon Natuurlijk heb ik ook gelezen wat ze 11 gisteren geschreven heeft, maar da3r sis ch bijzonders in. Maar toen ik goed keek. «I fli er zestien pagina's uitgescheurd waren, is blijkbaar. Ik heb natuurlijk gezocht en 1 in de haard vond ik nog half verbrande tg Ik heb ze voorzichtig er uit gehaald en perger onderzocht. Ja. die Lechpergï knappe kerel. Hij heeft veel geleerd b Daar moesten meer van onze mensch rvi maar ze zijn er te lui voor. En dan verï zich nog, dat ze niet bevorderd words Fragmenten, mijnheer. Zoo van dat P': een meisje, dat ongelukkig en overstuur ?$i schrijft dat ze voelt dat er een ongeluk! ik zal. en dat ze niet weet wat ze doei)b: dan weer. dat ze wel weet wat haar te d* k (Wordt v* 35. „Dan maar ln zee", zucht Prlkkebeen. ..Waar moet Ik stumper, anders heen? Ik heb geen keus en - moet ik sterven. I Welnu, dan kan mijn zuster erven; Ik ben bereid, Ik ben niet bang En 'k ga getroost mijn laatsten gang". Sociale Zondag van den R.-K. Volksbond. Zondagmiddag waren in gebouw „St.-Bavo" aan de Smedestraat, eenige honderden belang stellenden bijeen gekomen op uitnoodiging van het Comité voor Arbeidersontwikkeling. De voorzitter, de heer J. Ph. Castricum, leidde de vergadering in, waarna als spreker optrad de zeer geleerde heer dr. Olierook. Deze had tot onderwerp gekozen: „Ook de in ram pen gedompelde wereld wordt door Gods voor zienigheid bewaard en bestuurd". Nadat deze hpt woord had verkregen, memo reerde hij, dat de dagen van diepe verslagen heid voorbij zijn en de nasleep thans begonnen is. „Verheugt U in den Heer, wat er ook moge gebeuren", aldus spreker. Alleen de mensch die leeft in het geloof, weet dat er een Vader is die over ons allen waakt en zorgt. Mocht dat soms. bij al het wereldgebeuren voor ons raadselachtig zijn, zóó dat wij niet het waarom begrijpen, dan past het ons het hoofd te buigen. Waarom al die kwellingen en lijden in deze wereld? Gij goede God, aldus spreker, en goede Va der, kunt Gij Uw kinderen zoo zien lijden? is de vraag die menigmaal op de lippen der menschheid komt. Waarom brengt Gij ons niet den vrede? Zoo wordt gesproken en gedacht. Vrees echter niet, beval de spreker aan, God stelt U nooit teleur. Ook de kruisdood leek een fiasco, toen Christus, de Godmensch, daar op Golgotha aan het kruis genageld hing. Toch kwam de ver lossing en de verrijzenis. Bij velen begint het geloof te wankelen, wij moeten echter komen tot gemoedsrust, ons ver stand is toch zoo beperkt in vergelijking van God's oneindige wijsheid. Wij zien het gebeuren van dezen tijd als in een nevellicht, doch een maal zal de tijd komen, dat de schitterende zon van het verstand ons de werkelijkheid zal toonen. De beste zorg voor de toekomst is de dag van heden zoo goed mogelijk te gebruiken. In den breede behandelde spreker het lijden van den mensch en op de vraag „waarom?" was zijn antwoord een wedervraag: „mogen wij God ter verantwoording roepen?" Spreker belicht het natuurkwaad en het ze delijk kwaad en behandelt daarbij de vrije wil door den Schepper aan de menschen gegeven. Als deze wil zich moest beperken alleen tot het goede, dan was het geen vrije wil meer. Juist door de zonde komt God's rechtvaardigheid en barmhartigheid sterk tot uitdrukking. Spreker eindigde met te verzekeren dat God over ons blijft waken. De voorzitter bracht hartelijken dank voor deze leerrijke uiteenzetting. Het gemengd woor „St-Caecilia", directeur de heer Bak, voerde op zeer verdienstelijke wijze een drietal koorwerken uit. „Domine salvam fac". „Ave Maria" en „Super flumina Babylonis" die op geestdriftige wijze werden ontvangen. Brutale diefstal door jongens. Moeder van een van hen er bij betrokken. In den loop van de vorige week werd een bakker in de Koolstraat te Utrecht bezocht door drie buurjongens die via een achterdeur de bak kerij binnenkwamen. Zij stalen tientallen pak ken bakkerswet. Het vet 'werd aan de moeder van een der jongens gegeven, die er voor zorgde, dat het clandestien aan den man werd gebracht. Zaterdag namen de jongens weer vet weg uit de bakkerij, doch toen betrapte de bakker de die ven. De knapen traden zeer brutaal tegen den bakker op door hem te zeggen, dat hij het toch niet bii de politie durfde aan te geven, omdat hij het vet door smokkelhandel had verkregen. Dit was geheel onjuist en de bakker deed de politie mede- deeling van de zaak. De jongens werden gearres teerd. Zij hebben in totaal 150 kg. vet weggeno men. De 22-jarige en de 15-jarige zijn in het huis van bewaring ingesloten. Tegen de moeder en den 14-jarigen jongen is proces verbaal opgemaakt. DIEFSTALLEN VAN DISTRIBUTIE GOEDEREN. De Nijmeegsche politie heeft den 17-jarigen loopjongen N. aangehouden die reeds geruimen tijd ten nadeele van zijn patroon groote partijen koffie, thee, vet en comestibles ter waarde van honderden guldens heeft gestolen en verkocht aan een caféhoudster die al deze artikelen heelde. De jeugdige dief en de heelster zijn in arrest gesteld. Tegelijkertijd zijn drie loopjongens gearresteerd van zestien tot achttien jaar, die ten nadeele van hun patroon ook voor honderden guldens aan levensmiddelen hadden gestolen. Negen personen gesnapt wegens frauduleus slachten. De politie heeft in Delfgauw proces-verbaal opgemaakt tegen zes personen wegens frauduleus slachten. Drie varkens werden in beslag genomen, benevens een schaap- dat een natuurlijken dood was gestorven, doch niettemin voor de consumptie werd bestemd. Het is gebleken, dat gedurende de laatste weken niet minder dan twalf varkens te Delfgauw frauduleus waren geslacht. Het was de Utrechtsche recherche ter oore gekomen, dat eenige kooplieden in een schuurtje aan den Abstederdijk aldaar slachtten. Toen daar op een inval werd gedaan, waren twee broers bezig een half varken aan stukken te snijden. De man nen werden gearresteerd en zij bekenden, dat het vleesch afkomstig was van een bewoner van de Transvaalbuurt te Utrecht. Bij dezen, een sjouwer man, vond de politie nog zeven halve varkens. Hel vleesch werd in beslag genomen. De sjouwerman is in het huis van bewaring ingesloten. Tegen de gebroeders is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij in vrijheid zijn gesteld. Het eerste werkpauze-concert te Amsterdam had Maandagmiddag in de Efa. stofzuigerfabrieken aan den Omval plaats. Een overzicht tijdens de uitvoering, (Foto Pax Holland) Weer telefoonverkeer met Luxemburg. Sinds Maandag is telefoonverkeer tusschen Nederland en Luxemburg weder mogelijk. De te voeren gesprekken worden via Duitschland afge wikkeld. Bij dit verkeer gelden dezelfde algemeene beperkingen, welke ook voor het verkeer met Duitschland van kracht zijn. Het tarief is hetzelfde als vóór 10 Mei j.L DE MIDDENSTAND EN DE LOONBELASTING. De Middenstandscentrale voor Haarlem en om liggende gemeenten houdt zooals men weet een openbare vergadering op Woensdagavond 29 Ja nuari in Café-Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem, waarop de heer C. M. Moolenburgh, hoofdinspecteur der Directe Belas tingen te Haarlem, de loonbelasting in de praktijk zal behandelen. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze nieuwe belasting levert nog tal van vraagstukken op. Er worden dus vele belangstellenden verwaoht. VOOR DE KINDEREN i con Mljnhvr PrtU.b..n an Aarl van Ewl/k. Onderwijsvernieuwing bespi Pleidooi voor opleiding van onderwijn Li leeraren. De eerste lezing van een serie over wijsvernieuwing" is gehouden in de zaal stichting „De Kindervrienden" te Prof. dr. M. J. Langeveld hield de eerrfc ding en begon met te constateeren, dat ;al hoefte is aan vernieuwing. We hebben In land een wereldbeschouwingsschool, een fieke Nederlandsche creatie. Iedere o; voor zijn kind een school kiezen, was: wijs wordt gegeven in zijn geest. Nu moet alle aandacht gericht worde jan opleiding van onze onderwijzers en leera:: scholing van reeds in functie zijnde leer'; t-.-, moet een dwingende eisch worden, aid: un Langeveld In de groote steden moeten wc centra geopend worden. Ook aan de in;; „,a zal men hoogere paedagogische eïschen stellen. Oprichting van een experimet dactisch instituut achtte spr. een di eisch. Als tweede spreker volgde de heer P, land. gemeentelijk inspecteur voor hei wijs, die in een gevoelvolle toespraak zichten uiteenzette. Hij wees daarbij het probleem van de parate kennis. Hie snoeiïng z.i. dringend noodig! Ook opi teekenis van de functioneele gei dient de school meer te letten. De moeten zelf bronnen leeren raadple leeren zoeken en zelf eigen werk leem geeren.Het lesrooster dient soepel toegepaC den. Vooral het vroeg stellen en sprefe aangemoedigd te worden. Plomp! PlompI Is 't Prlkkebeen alleen Die daar ln 't zilte nat verdween? Helaas, 't is haast niet te gelooven, Maar Ursula staat ook daar boven. En stort zich in den oceaan, Al roepend: .,"k Laat Je toch niet gaan"

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6