ve| IAAT/TE BERICHTEN Generaal Metaxas overleden WOENSDAG 29 JANUARI 194T H A A RE E M'S D A G E E A ÏJ E - Artikel 2. De ministers, de hoogwaatj beldeeders en ambtenaren van den staat; J het hoofd van den staat persoonlijk vert II ding verschuldigd. Deze verantwoordelijkln zich uit tot hun persoon en hun verino? Artikel 3: Voor het geval dat een vaj ambtsplichten zou schenden kan de chef - staat na onderzoek waarvan hij zelf de zal bepalen iedere schadevergoeding boete eischen en de volgende straffen, het tijke of definitieve, opleggen: vervallen^ van de politieke rechten, het verblijven LW waakte plaats van oponthoud in Frankrijk: P koloniën, verbanning in een vesting) Artikel 4: De straffen, die overeenkom;: kei drie kunnen worden opgelegd, sluiten vervolging niet uit die langs den gewonen i -jP weg kan worden ingesteld, wegens mogelr drijven of delicten die door dezelfde pem v'!, bedreven. v 11 Artikeli 5,. De artikelen 3 en 4 vj constitulioneele wet zijn van toepassing'f; «ere ministers, vroegere hoogwaardiji 'Li kleeders en hooge ambtenaren, die hun aai i! der dan tien jar hebben uitgeoefend. Istt Wat gebeurt er voor bijzondei t!J in Haarlem? fnt; Laat Nederland het IJ(ie Het- bestuur van „Haarlem's Bloei" se® fj Door ,de A.N.V.V., zal te beginnen met }ii if, maandelijks een. agenda worden, uïtgegej i\r de gebeurtenissen in Nederland. De samenstelling van deze agenda zal i Li den met medewerking van de. plaatselijke1sen Deze agenda wordt verspreid onder de 1 reisbureaux, reis vereen igingen, verkeersn» ste pijen, enz. en ter beschikking geste lid van de wi „Haarlem's Bloei" zal gaarne langs de; -ertc- haar medewerking verleenen tot het land; gzc kendheid geven aan alles, wat in de Spaart; om het gebied van sport, tentoonstellingen, cot nil muziek en festiviteiten plaats vindt. bij De besturen van organisaties en comlü n. den gewezen op deze bijzondere gelegenhi iet landelijke propaganda te maken voor hun iet'o 'den zijnde evenementen en verzocht hut oodi deelingen te zenden naar het. bureau den bit „Haarlem's Bloei", Stationsplein 1, Haarle ieet Het verdient aanbeveling deze gegeven 1 zoo tijdig mogelijk in te zenden. en HEEMSTEDE Onderzoek naar bet vertrek uit de gemeente. Bezwaren bleken slechts in enkele gevallen aanwezig te zijn. In de gemeenteraadsvergadering van 31 Decem ber jl. heeft, de loco-burgemeester, jhr. A. v. d. Poll, in zijn terugblik over het afgeloopen jaar, o.m. gezegd: „Het is allerminst mijn bedoeling een statistisch beeld te geven van de bevolkingswisseling ge durende het afgeloopen jaar, maar ik kan u wel deze geruststellende mededeeling doen, dat een ingesteld onderzoek naar de redenen van vertrek uit de gemeente geen enkele aanleiding tot onge rustheid behoeft te geven. Hierover zullen wij u sipoedig een meer uitvoerig overzicht verstrekken". Het hier bedoelde overzicht is thans in een nota aan den gemeenteraad opgenomen. Wij kunnen daaraan het volgende ontkenen: Van 1 April tot en met 31 Aug. 1940 werden 1191 personen t.w. 483 mannen en 708 vrouwen af geschreven. Het was uiteraard alleen noodig om trent de gezinnen die de gemeente hadden ver laten een onderzoek in te stellen. In April 1940 vertrokken 34 gezinnen, in Mei 29, in Juni 27, in Juli 31 en in Augustus 19 gezinnen, in totaal 140 gezinnen. Naar het buitenland waren vertrokken 8 gezïnhen, zoodat voor het onderzoek in aanmerking kwamen 132 gezinnen. Uit de verkregen inlichtingen blijkt dat bij 12 gezinnen particuliere redenen, welke men niet na der wcnschte uiteen te zetten, tot het vertrek had- den geleid. In 5 gevallen was ziekte, waarbij was voorge schreven het wonen in een bepaalld deel des lands, de reden van vertrek. Tijdens de mobilisatie lieten verschillende mili tairen hun gezinnen naar hier overkomen. De de mobilisatie had tot gevolg dat 10 .van de op ge noemde wijze alhier ingeschreven gezinnen weer naar de vorige woonplaats terugkeerden. Ook leidde verandering van betrekking van 'het hoofld van het gezin of van een der leden daarvan of wel verplaatsing van het.bedrijf in vele geval len tot het kiezen van een andere woonplaats. Dit gebeurde ook meermalen ten gevolge van het over lijden van het hoofd van het gezin. Om al deze genoemde redenen verlieten in totaal 40 gezinnen de gemeente. Drie gezinnen vertrokken uit deze .gemeente om een elders gelegen in eigendom behoor end leeg staand huis te benutten. De opheffing of wel verkoop van bedrijf of zaak noopte een viertal gezinnen zijn woonplaats elders te kiezen. Dit was ook het geval met Uvee gezin nen, wier huizen werden.verkocht en die dez'e toen moesten verlaten. Deze gezinnen kondon hier niet een naar hun meenimg geschikte woning vinden. Op grond van zeer verschillende motieven ver lieten nog een 19 tal gez-innnen deze gemeente. Op gemerkt zij dat geen dezer redenen voortvloeide uit bepaalde maatregelen der gemeente, noch uit het niet vervullen van wenschen, welke men ten aan zien van het beheer der gemeente koesterde. De tijdsomstandigheden deden uiteraard ook haar invloed gelden. Zoo verlieten 11 gezinnen deze gemeente omdat zij verplicht wanen goedkoo- per te gaan wonen. Volgens hun mededeelmgen waren tegen den door hen gewenschten huurprijs in deze gemeente geen woningen beschikbaar. Bezwaren tegen deze gemeente als woonplaats werden geuit in 16 gevallen. Sommigen achtten de personeele lasten en grondlasten te hoog; an deren waren van meening dat sedert het gebruik van de auto's onmogelijk of nagenoeg onmogelijk is de verbindingen met de spoorwegen gebrekkig zijn terwijl weer anderen klaagden, over de slech te verbindingen in de richting van Aalsmeer, ten gevolge van de gebrekkige of uitgeschakelde bus diensten. Enkelen uitten klachten over te hooge huishuren en over de hooge kosten van schoolgeld voor het bezoeken van middelbare scholen, terwijl in verband met het thans ontbreken yam auto's, het bereiken van die .scholen teveel tijd vordert. Ook werd door een tweetal vertrokkenen nog ge wezen op de onmogelijkheid om in deze gemeente gebruik te maken van eletcrische fornuizen en andere electrisehe huishoudelijke apparaten. Tenslotte werden in een paar gevallen klachten geuit over de constructie der verlaten woningen. Dc geuite klachten worden nauwkeurig nagegaan teneinde te overwegen of tegemoetkoming aan de bezwaren mogelijk is. Het vorenvermeld onderzoek heeft zich over een slechts korte periode uitgestrekt en bovendien in een tijdperk dat zich door zeer bijzondere omstan digheden kenmerkt. Het is ons aangenaam desondanks te kunnen constateeren dat dit onderzoek heeft uitgewezen dat, onze gemeente als een prettige en aangename woonplaats wordt beschouwd. Deze ervaring is een reden te meer om voort te gaan met de bevordering van de vestiging in Heem stede idioor tegemoet te komen, voor zoover moge- llfk, aan de geuite bezwaren en door het treffen *an maatregelen, welke het wonen i,n onze gemeen - 1 nog meer aantreikkelijik maken. De uitkeeringen door Winterhulp. In ons nummer;van Dinsdag* hebben wij reeds vermeld, dat door Winterhulp een bedrag van f 4000 beschikbaar is gesteld ter verdeeling on der de behoeftigen in deze gemeente. Dit is nu de tweede maal dat het plaatselijk comité tot de uitreiking van bons overgaat. Na de eerste collecte, welke ongeveer f 6000 (met inbegrip van giro's enz.) heeft opgebracht is reeds een bedrag van f 1020 aan bons beschikbaar ge steld/Thans heeft men dus over een ruimer be drag de beschikking gekregen en het ligt in de bedoeling spoedig de bons toe te doen komen aan hen die daarvoor in aanmerking komen. De bons moeten voor 10 Februari a.s. uitgegeven zijn. Dc zwemvijvers en hel hadhuis. De commissie van bestuur over de gemeente lijke zwemvijvers aan den Glipperweg. en het badhuis aan de Postlaan heeft haar begroeting voor 1941 aan het gemeentebestuur voorgelegd. Voor de zwemvijvers zal een gemeentelijk sub sidie van f 1400 en voor bet badhuis van f 3140 noodig zijn om de exploitatierekeningen sluitend te maken. Voor de zwemvijvers meent de bestuurscom missie de ontvangsten lager te moeten ramen dan voor 1940. Zoo worden de abonnementsgelden voor f 3600 op de begrooting gebracht tegenover f 4000 in 1940 en de overige ontvangsten voor zwem baden en lessen ad f 1420 (v.j. f 1455). Ook aan toegangskaarten voor bezoekers bij wedstrijden e.d. verwacht men een lagere ontvangst n.l. ad f 50 (v.j. f 100). Ten opzichte van het familiebaden is de'raming daarentegen hooger dan het vorige jaar n.l. f 100 (v.j. f 75). De verpachting van de rijwielstalling die in vorige jaren f 250 opbracht, geschiedde voor 1941 tegen f 600. Behalve het subsidie tot dekking van het exploitatie-tekort vergoedt de gemeente nog afzonderlijk de kosten, die voortvloeien uit het kosteloos gebruik van de zwemvijvers voor min vermogenden Deze kosten, die afhankelijk zijn van het gebruik, dat door de belanghebbenden van de vijvers wordt gemaakt, worden voor 1941 geraamd op f 1600 tegenover f 175.0 in 1940. Aan salarissen en sociale lasten zal f 3700 wor den uitgegeven, aan onderhoud en vernieuwing f 1950, aan rente en aflossing f 1793. Diverse andere posten bréngen het totaal der uitgaven op f 9000. De voornaamste verbetering, die in den loop van dit jaar aan het damesbassin zal worden aange bracht, bestaat uit het betegelen van de noordzijde van het talud. Aan het heerenbassin zullen vel schillende schilderwerken worden uitgevoerd. Voorts zullen beide bassins geheel wórden leeg gepompt en uitgediept en van een laag nieuw rivier zand worden voorzien. Evenals in vorige jaren geschiedde, zal ook in 1941 het water aan een regelmatig bacteriologisch onderzoek worden onderworpen. Voor het badhuis aan de Postlaan worden de ontvangsten aan badgelden evenals voor 1940 op f 4000 geraamd. Het kosteloos gebruik van het badhuis door minvermogenden neemt blijkbaar toe; het uit dezen hoofde door de gemeente te betalen bedrag wordt op f 900 geraamd tegenover f 750 in 1940. Aan salarissen etc. zal f 2600 worden uitgegeven, aan gas, water en electriciteit f 900 (v.j. f 900) en aan brandstoffen f 1000 (v.j. f 900). Voor onder houd en vernieuwing zal dit jaar met 250 vol staan kunnen worden. Aan rente en aflossing zal f 2883.75 moeten worden voldaan (v.j. f 2942.75). Het totaal der uitgaven bedraagt f 81-00. TIJDELIJKE TOELAGE AAN GEMEENTE- PERSONEEL. B. en W. van Heemstede geven den Raad naar aanleiding van een verzoek van den secretaris generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken in overweging, met ingang van 1 December 1940 aan het gehuwde gemeente-per soneel, in vasten en tijdelijken dienst of op ar beidsovereenkomst naar burgerlijk recht werk zaam, een tijdelijke toelage te verleenen van zes ten honderd van de bruto-wedde of het. bruto loon voor zoover de bruto-wedde of het bruto loon, venneèrderd met deze toelage, een bedrag van f 1900 's jaars niet overschrijdt. Dit geldt uitsluitend voor het personeel, over wiens werk tijd de gemeente ten volle 'beschikt. Abu sievelijk werd door ons medegedeeld, dat te vens voorgesteld werd, het minimum-bedrag van den kindertoeslag van f 60 's jaars per kind te verhoogen tot f 75. MUZIEKUITVOERING „EXCELSIOR". Het fanfarecorps „Excelsior", directeur de heer J. Oomes, zal Donderdag 6 Februari a.s. des avonds half 8 een uitvoering geven in de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg voor donateurs en begunstigers. Medewerking ver leenen de heer Harry Meyer, humorist en Haarlem's Muziekensemble onder leiding van den heer J. Nibberïgh. ZANDVOORT MUZIEKKAPEL ZANDVOORT. Dinsdagavond gaf de Muziekkapel Zandvoort, onder lei ding van den heer Reioier van 't Hoff, ln het gebouw Monopole een concert. De heer C. Beekhuis sprak een welkomstwoord, in het bijzonder tot wethouder Van der Moolen en het eerc J. v. d. Bos. Spreker hoopte, dat velen de muziekkapel zouden blijven steunen, om haar door dezen moeilijken tijd heen te helpen. Het programma werd geopend met den marsch „Oude kameraden" van C. Feike. De ouverture „Frangaise" van Louis Reynaud werd zeer verdienstelijk gespeeld, evenals „Hoffmanns vertellin gen" van J. Offenbach. In „Sévillïa", Spaansche Marsch van. Montagne, ont popte de heer Weber, die den geheelen avond op zeer dienstelijke wijze de pauken had bespeeld, zich plotseling als, castagnetten-virtuoos. Het concert eindigde met Marsch-finale, waarmede het. orkest een welverdiend applaus oogstte. Na de pauze werd de film „Oesterprinses" vertoond, waarvan de aanwezigen wel hebben genoten. WINTERHULP. Zaterdag l Februari wordt ln Zandvoort aan de hutzen een lijstcollecte gehouden. Op de lijsten moeten worden vèi-meld de naam en het adres van den gever, het bedrag van de gift en de handteekening van den gever, Elke gift moet op de lijst worden vermeld. De namen van hen. die niets geven, behooren niet genoteerd te worden. Zandvoort kwam bij de eerste twee collecten In verge lijking met andere gemeenten zeer goed voor den dag. Het comité rekent er op, dat het ook dezen keer van de 125 Noord-Hollandsche gemeenten een van de beste zal zijn. IJSBANEN WEER GEOPEND. Niet alleen de ijsbaan Sportlust, doch ook die op de vijver van Plan Noord is weer geopend. Het ijs op beide banen verkeert in een uitstekende conditie. HALFWEC „DE SNELLE ZES" TEGEN A. IJ. II. C. De Nederlandsche IJshockeybond heeft besloten ook een competitie samen te stellen uit B-ploegen. De Halfwegsche IJshockeyclub „De Snelle Zes" is voor deze competitie eveneens uitgenoodigd. Wij vernamen dat reeds op Woensdag 29 Januari a.s. een wedstrijd tegen het tweedy zestal van de Amster- damsche IJshockeyclub gespeeld zal worden in de Apollohal te Amsterdam. De opstelling voor dezen match, welke om 18.30 uur aanvangt is alsvolgt: L. Siegers doel G. Beem, A. Siegers, achter, P. v. d. Oord, H. Siegers. M. Kuypers, eerste voorhoede. LI. Siegers, J. Verkuyl, T. Kolfschoten, tweede voorhoede. DE IJSBAAN WEDEROM OPENGESTELD. Bij vriezend weer zal de landijsbaan aan de Do- min eeslaan te Zwanenburg voor het publiek open gesteld worden. BEVERWIJK De Winterhulp-collecte. Een persoonlijk woord aan de burgerij. De burgemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Sdholtens verzoekt ons opneming van het vol gende: Deze week zal de plaatselijke afdeeling der Winterhulp in onze gemeente een huiscollecte langs de huizen houden. Gaarne beveel ik deze zeer dringend aan in den steun van de burgerij, opdat de heerschende nooden welke ieder ingewijde klaar voor oogen staan, in dezen barren wintertijd zoo veel mogelijk kunnen worden- verlicht. Het ver heugt mij thans te kunnen verklaren, dat de op brengsten dezer inzamelingen in verband met den omvang der behoeftigheid hier ter plaatse prac- tiseh geheel aan Beverwijksche ingezetenen ten goede komen, ja zelfs, dat tot heden- uit de centrale kas reeds meer is ontvangen dan hier werd opge bracht. Heden is nl. wederom na het reeds uitgegeven, bedrag van f 1500 een bedrag van- f 4300' beschik baar gesteld. Ik mag vertrouwen, 'dat de burgerij aan den toe gewijde arbeid van het plaatselijk comité, het plaatselijk bureaux en de ijverige collectrices en col lectanten haar steun onbevangen zal willen geven. Zij kan er van verzekerd zijn, dat de bestemming der gelden deskundig en met zorg en liefde wordt bepaald. Zij, die nog als collectanten willen mede werken, kunnen zich opgeven bij het plaatselijk bureau Raadhuisstraat 5, telefoon 3156. Ook zonder vooraf gaande, opgave, zullen zij Vrij dagochtend a.s. welkom zijn. Zij, die hun gaven per giro willen overmaken, worden opmerkzaam ge- inhakt op postrekening 396400 ten name van Win terhulp Nederland afdeeling Beverwijk. Het raadslidmaatschap van den heer G. P. J. Nijssen. Onvereenigbaar met zijn functie bij den luchtbeschermingsdienst? Het raadslid de heer G. P. J. Nijsen wenseht de tusschenkomst in te roepen van den gemeenteraad met betrekking tot de vraag of hij door zijn dienst verband bij den gemeentelijken luchtbeschermings dienst ophoudt lid van den raad te zijn en B. en W. hem al dan niet terecht overeenkomstig artikel 27. tweede lid van de Gemeentewet gewaarschuwd hebben. Wat de feiten betreft diene, naar B. en W, schrij ven het volgende: Nadat adressant zich met andere ingezetenen be langeloos beschikbaar hald gesteld voor het ver richten van diensten ten behoeve van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst werd deze dienst in het najaar op verlangen en met medewerking van de Rijksinspectie luchtbescherming in zooverre gereorganiseerd, dat eenige personen, tot een door de Inspectie aangegeven aantal, door vordering .in gevolge artikel 12 van de wet betreffenide bescher ming tegen luchtaanvallen voor het verrichten van enkele "hulpdiensten tegen belooning konden wor den aangesteld; de kosten hiervan werden door het Rijk aan de gemeente gerestitueerd. Tot deze personen behoorde ook de heer Nijsen, doch waar dit 'dienstverband gebaseerd was op een vordering, was het naar analogie van de jurispru- identic op artikel 226 van de gemeenitewet zeer twijfelachtig of in dit geval sprake kon zijn van de vervulling van een met het raadslidmaatschap onvereenigba-re betrekking. In November evenwel werd de aanneming van hulpkrachten wederom op wensch van de Rijks inspectie gewijzigd en werd uildrulckelijk gesteld, dat met een bepaalde categorie van personen een arbeidsovereenkomst kon worden aangegaan; de belooning, welke ook in dit geval weder aan het Rijk kon worden gedeclareerd, mocht berekend worden naar f 0.47 uer uur. De social-i-e lasten zijn voor rekening van de gemeente, Daar adressant geacht kon worden aan de ge stelde eischen te voldoen, is met hem een arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht aangegaan; bij die gelegenheid is 'hij reeds mondeling opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid, dat zijn lidmaatschap van den raad met deze betrekking niet te ver eenigen zou zijn.. Adressant heeft zich bij die overeenkomst ver bonden om in dienst van de gemeente arbeid te verrichten en ontvangt daarvoor van de gemeente een bepaalde belooning. Hij heeft zich daarbij te gedragen naar de voorschriften en aanwijzingen van het hoofd van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst, die zijn instructies uitsluitend ontvangt van den burgemeester en alleen aan de zen voor de stipte uitvoering verantwoordelijk is. Weliswaar wordt "het bedrag van het loon vast-, gesteld door ee:n andere instantie en zelfs heeft de gemeente recht op restitutie van het deswege be-, taalde loon doch het karakter van het dienstver band kan hierdoor niet worden aangetast. Daar B. en W. van oordeel waren', dat de in het eerste lid van artikel 27 der Gemeentewet be doelde kennisgeving (dat adressant ophoudt lid van den raad te zijn) ten onrechte is achterwege gebleven, hebben B. en W. adressant bij hun brief d.d. 17 December 1940, No. 4722, ingevolge het tweede lid van dit artikel gewaarschuwd. Tenslotte stellen B. en W. den raad voor te be llissen, dat adressant in verband met diens aanne ming en vervulling van de eene' der in artikel 25 der' gemeentewet uitgesloten betrekkingen, waar door hij ophoudt lid van den raad te zijn, door B. en W. terecht overeenkomstig artikel 27, tweede lid van die wet is gewaarschuwd. Aangaan van een leening. In den* loop van de jaren 1938 en volgende zijn enkele kapitaalsuitgaven gedaan waarvoor dek king moet wouden gevonden door een te sluiten geldleening. Het totaal bedrag dezer uitgaven be draagt rond f 130.000." B. en W. mochten aanbieding ontvangen voor het aangaan van zoodanige leening onder voorwaar den, welke B. en W. aannemelijk voorkomen. Onder verwijzing naar de ter inzage gelegde stuk ken stellen B. en W. den raad voor, tot het aan gaan dezer leenimg te besluiten. De Persoonsbewijzen. Zooals men weet wouden met 1 Maart de per soonsbewijzen ingevoerd. Bij informatie vernamen wij dat ongeveer aan 16000 BeVerwijkers een der gelijk bewijs moet worden uitgereikt. Op 1 Maart wordt bier vermoedelijk met de uitreiking begon nen. Voor 1 October a.s. moeten alle personen bo ven 15 jaar in het bezit ziji^van het persoonsbe wijs, zoodat ter secretarie van de gemeente weer een zeer drukke tijd aanbreekt, temeer daar de ingezetenen schriftelijk zullen worden uitgenoo digd te verschijnen.' VELSEN RAAD VELSEN. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den burge meester. Deze zei.de gewoonte te hebben, in de eerste zitting een Nieuwjaarsrede te houden; dit zou hij thans niet doen. Hij dankte echter voor de bij de Nieuwjaarswisseling uit vele kringen ontvangen gelukwenschen, hetgeen vooral in dezen tijd door hem zeer op prijs werd gesteld, AANKOOP VAN GROENTE. Aan de orde kwam een voorstel tot het ver leenen van het benoodigde crediet voor den aan koop van groenten, teneinde in den laten winter en het vroege voorjaar de groentenvoorziening te waarborgen. De heer Bakkelo vroeg of B. en W. er toe zullen medewerken, dat ook de handelaren de groenten goedkoop zullen verkoopen. Wethouder Visser zei, dat B. en W. de ver koopprijzen zullen vaststellen. Het voorstel werd goedgekeurd; het crediet van f 30.000 werd verleend, CENTRALE KEUKEN. Aan B. en 'W. werd het benoodgde crediet ver leend voor de exploitatie van de Centrale Keuken. BURGEMEESTER RIJKENSPARK. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om de bijdrage van het rijk voor het Burgemeester Rijkenspark. Besloten werd het nieuwe subsidie ondier d'e ge stelde voorwaarden te aanvaarden. TOELAGE GEMEENTEPERSONEEL. Aan de orde werd gesteld een voorstel tot toe kenning van een tijdelijke toelage aan gemeenteper- soneel en verhooging van het minimumbedrag van den kindertoeslag. De heer Heeremans willde spreken over het personeel van den Luchtbeschermingsdienst, maar de voorzitter zei dat deze dienst buiten de re geling valt. Wethouder Visser antwoordde, dat B. en W. alles in het werk zullen stellen, ook het personeel van distributiebureau enz. onder de regeling te krijgen. De gemeente moet zich houden aan de eigen kindertoeslagregciing. Het voorstel werd goedgekeurd. STREEKPLAN KENNEMERLAND ZUID. B. en W. gaven in overweging, over te gaan tot het verleenen van medewerking met betrekking tot de vaststelling van een strekplan voor Kenne- merland-Zuid. Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Borst—Krijger, d„ J. v. Heems kerkstraat 36. IJmuiden. E. A. v. Weelderen Albers z.. Kerkweg 22, Velsen. N. Klinkenberg v. d. Grift z., D, Hartoghstraat 28. IJmuiden. T. KleijnBroeksma, d., P. Heinstraat 64, IJmuiden, Overleden: C. Verhetvgd, 77 j., echtgen. v. J. v. Lieshout, Cederstraat 35, IJmuiden. D. Koedam, 83 j„ wede. v. Th. K. Bemdsen, Vlierstraat 7, IJmuiden. J. C. Haver, 66 j., echtgene. v. M. Brui nenberg, Dennenstraat 26, IJmuiden. J. Stuart, 63 j., echtgen. v. E, Schouten, Feithlaan 9, VeLsen, A. Kok, 67 j., echtgen. v. A. Broek, IJrmriderstraat- weg 75, IJmuiden. IJMUIDEN Daling aantal werkloozcn zet zich voort. Het aantal werkloozen, dat op 18 Januari j.l. 2172 'bedroeg (11 Jan. 2290) daalde in de daarop volgende week tot 2148, zoodat de daling zich voortzette. Het aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg 2197 tegen 2226 op 18 dezer. Ingeschreven waren 407 (v.w. 429) bouwvak arbeiders, 155 (154) metaalbewerkers, 46 (42) landarbeiders, 193 (196) havenarbeiders 205 205) vissohers, 77 (72) kantoorbedienden, 710 (701) losse arbeiders, 240 (241) overige beroepen. Totaal 2049 (2068) mannen boven 18 jaar. Verder stonden ingeschreven 106 (114) mannen onder 18 jaar; 23 (24) vrouwen boven en 19 (20) onder 18 jaar. Een vergelijking van de totale werkloosheid over de overeenkomstige weken van resp. 1937, 1938, 1939, 1940 en 1941 geeft tot resultaat: 2680, 2400, 1883, 2345 en 2197. marktberichten en besommingen. Schar f 5135, Kleine schar f 2510, Pufschar f 8.60—6, Bot f 100—f 90. alles per 50 kg. Besomming loggers: KW 60 f 79. KW 95 f 212, KW 103 f 351, KW 91 f 179, KW 43 f 233, KW 97 f 231, KW 59 f 185, KW 154 f 307, KW 104 f 218, KW f 252, KW 163 f 222. KW 40 f 269, KW 49 f 204, IJM. 201 f 221, IJM. 204 f 248. Kotters: IJM. 27 f 259, IJM. 203 f 43. IJM 298, IJM. 21 f 207, KW 77 f 229. KW 92 f 172, KW 10 f 151, H.D. 108 f 170. H.D. 125 f 192. Kustvisschers: IJM. 310 f 82. ZoetwatervischSnoek f 1.16f 1, Snoekbaars f 1.92f 1.90, Blei f 0.70. Voorn f 0.58, Karper f 1.24, Spiering f 0.920.84-, alles per kg. HAARLEMMERMEER DENK OM DE WAKKEN. De ijSpret is weer begonnen en de schaatsen zijn weer voor den dag gekomen. Toch zijn er vele gevaarlijke plekken op het ijs. Lang niet overal kan gereden worden. STATIONSGEBOUW VERKOCHT. Het Stationsgebouw van Vijfhuizen, dat evèm als dat van Hoofddorp sedert de opheffing van het Haarlemmermeertreintje aan particulieren werd verhuurd, is door de Ned. Spoorwegen verkocht. Het gebouw is thans eigendom van den heer Vissers uit Vijfhuizen. Ook zijn de woningen tegen over dit gebouw en aan den dijk verkocht. MOND- EN KLAUWZEER. Na angen tijd van ziekte gespaard te zijn, is thans een enkel geval van mond- en klauwzeer bekend geworden, n.l. bij den. landbouwer v. A, aan den Spieringweg. De ziekte heeft geen kwaadaardig karakter. Generaal Metaxas. (Foto archler H. D.) BELGRADO, 29 Januari (D.N.B.) De Gricksche minister-president' Metaxas is, naar uit Athene gemeld wordt, vanochtend om 6 unr aan een hartverlamming overleden, Metaxas was sinds 1936minister-president en tevens minister van buitenlandsche zaken, oorlog, mrine en luchtvaart. Hij is 70 jaar oud geworden. (Onderstaande Is reeds ln een deel van onze vorige oplage opgenomen..) Nieuwe constitufioneele wet in Frankrijk. Het D.N.B. verneemt uit Vichy: Het hoofd van den staat, maarschalk Petain, heeft een constitu- tioneele wet uitgevaardigd, die het nummer zeven draagt. Deze wet luidt als volgt: Artikel 1. De ministers, de hoogwaardigheidsbe kleders en de hooge ambtenaren van den staat leggen den eed in handen van het hoofd van den staat af. Zij zweren trouw te zullen blijven aan zijn persoon en verplichten zich hun ambt uit te oefenen overeenkomstig de-wetten van eer en rede lijkheid tot welzijn van den staat. Herdenkingsdag van „Haarlem's Bloei". Vijftig jaar V. V, in onze stad. In de tweede helft van Februari hoopt ting „Haarlem's Bloei" het feit te herdenfcL de bevordering van het Vreemdelingenve;'. dj Haarlem en omgeving thans 50 jaar bestaal bei In verband met de tijdsomstandigheden he ee' er van afgezien dit feit op feestelijke wijze denken. Men heeft er daarom de voorkeur een herdenkingsdag te houden. Op dezen dag zal een bijeenkomst ou op welke overheidspersonen en deskundige: en gebied van het V.V.V.-wezen mededeelimi ;t j len doen van historischen-, algemeen rischen- en technischen aard, ook in verte jh| de bevordering van het Vreemdelingerrvi der de huidige tijdsomstandigheden. Binnenkort mogen nadere bijzonderheden, tegemoet gezien. raci n I De Persoonsbewijzen. Met de verstrekking behoeft geen bij; haast gemaakt te worden. HAARLEM D Aan de publicatie die het A.N.P. geeft wij eenige bijzonderheden toevoegen die leenen uitde Staatscourant. De zinsnede „De verstrekking van pets wijzen aan de burgemeesters geschiedt S kan misverstand wekken. De burgemeester! de blanco persoonsbewijzen kosteloos uit Di. MC maar de ingezetenen moeten voor het in van die bewijzen leges betalen. Dat is inlf medegedeeld. De rechten bedragen een i minvermogenden betalen 50 cents en onve den krijgen de bewijzen kosteloos. Verder blijkt dat op de persoonsbewijs het .signalement, moet worden opgenomen Tot zoover de aanvullingen. Alle ingezetenen van 15 jaar en ouder! zoo'n persoonsbewijs hebben. Dat wil gen dat er in Haarlem ongeveer honderd moeten worden uitgereikt en in orde genui 6l laatste is natuurlijk het voornaamste! Er- heel wat meer aan gedaan worden dan jaar bij het uitreiken der legitimatiebewiji de meeste gemeenten er toe overgingen d: kaarten tot legitimatiebewijs te verheffen.JO! toen slechts twee weken tijd voor het fe maken van die legitimatiebewijzen. Daard» het noodig veel nummers op één dag op te waardoor het op de drukste momenten vw dat er heele rijen menschen voor de gebouw de ambtenaren werkten, stonden te wachte duurde het wel enkele uren voor men beurt kwam. Naar wij vernemen bestond bij de sturen die de persoonskaarten in orde mof- ken, de overtuiging dat een vrij lange tijd! baar gesteld zou worden voor het in orde van de persoonsbewijzen. Men rekende er verscheidene 'maanden noodig zullen zijn J uitreiking. Nu komt de mededeeling, dat de ring op 1 Maart a.s. geschiedt. Die uitdrukking kan misverstand tvekfc De mededeeling, dat de persoonsbe' per 1 Maart ingevoerd worden wil niet gen, naar men ons te bevoegdcr plaatse deelde, dat op 1 Maart a.s. ieder in bel van zulk een bewjis moet zijn. docb dat op 1 Maart a.s. met dc uitreiking bewijzen kan worden begonnen. In October j.l. zijn de voorloopige We- bewijzen uitgegeven. Deze zijn een jaar ge. 1 October 1941. Met de uitreiking van dept bewijzen moet nu gezorgd worden, dat bewijs vóór 1 October a.s. in ieders bezit gemeenten behoeven zich derhalve met reiking ervan niet te overhaasten. BURGERLIJKE STA Ier Vltl 101 HAARLEM, 28 Ji' Bevallen. 25 Januari: W. Sleeman—Civö - Januari: F. van Halemde Jager, d.; 27 J F. KenterWanmaker, z.; C. Pennarts—K« 1 LI. G. van RielBarnhoorn, d.; A. Bestek Vellinga, z.; A. Kaaij—Kraaijer, d.; L. Mal van den Akker, z.; 28 Januari: E. A. H. Vetó Wentrup, d.; T. van der ZandenBot, fc' van NobelenPhilippo, d.; A. Meineroa-' Overleden 25 Januari: E. C. Jansen—Hat j., Voorzorgstraat; 26 Januari: H. M. H. fll Wijdeveld, 69 j., Kinderhuissingel: A. H. J-® 60 j„ Lange Veerstraat; J. J. ZuiverRent» 11 straat, 68 j.; A. H. Hensbergen, 59 j., straat; 27 Januari: L. P. BrouwerVermj j., Twijnderslaan; J. Licht, 84 j., Oudat Brouwer, 63 j., Kamperlaan;

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2