JCunstr FLITSEN HET NIEUWE STADSBEELD Onaardigheden O s Die GRIEP-aanval akker's Abdijsiroop [J !fl|l KORT NIEUWS. E>?SPAG 29 JANUARI 194r in Haarlem en omgeving OT'ARCEM'S DA'GBEAÖ juile woning van Haarlem jBer-oudsle gebouwen in Haarlem be- i Amsterdamsche Poort, de eenige der vele die ons gebleven is en die op haar wijze ,van -de historie onzer stad. 't Is waar, zij Dwat eigenaardigen indruk opleveren zoo- jar oprijst te midden van de omgeving, die lersche nederigheid aan haar voet schijnt en juist ter zijde van den weg, waar- kg en nacht het snelverkeer davert. Wij uiers weten, dat zij de herinnering bewaart gedurende vijf en een halve eeuw onze ÏS verblijdde en bedroefde en daarom een apart plekje in onze genegenheid. En herinneren zich nog wel de resten der •en, die nog in 't begin dezer eeuw aan den <je Oostvest met de Poort verbonden wa- iat deze laatste overblijfselen van de roem- laarlemsche wallen geamoveerd werden. OEGANG IN DE AMSTERDAMSCHE POORT. (Foto archief H. D.) fan den kant der Spaarnwouderstraat de amsche Poort nadert bekijkt onwillekeurig i geproportioneerde bouwwerk en dan kan dat bij een wat nauwlettende beschouwing getroffen wordt door de helder witte gor- die het venster onder de klok tooien, zoo- iich onwillekeurig afvraagt, of dit oude ge il nog bewoond wordt en wie er wel lust in ze oudste woning van Haarlem te betrek- daad, de Amsterdamsche Poort wordt be llaar nu moet deze mededeeling niet den wekken, dat deze geweldige muren een imte omsluiten, die iets heeft van een wo lf gangbare beteekenis van het woord, 't Is Om te beginnen is het een étage woning benedenverdieping. Een wenteltrapje anno daaromtrent, waarvan de baksteenen treden voorzichtigheid eischen van wie het bestijgt, naar 'net vertrek boven het eigenlijke poort- Site, dus tusschen de Spaarnwouderstraat en unnenpleintje van 't. poortgebouw. Ongetwij- «f( het in den ouden tijd voor wachtlokaal en kon op een oppervlakte van zoo om- 6 bij 6M2. een behoorlijk aantal-manschap- ratten. die het in het hooggewelfde vertrek edig benauwd zullen hebben gehad, ook al Kt vuur onder den schouw aan den Noord- n beetje. dit vertrek, dat thans al jaren lang be- rordt door een etser, die hier zijn grafische beoefent en er, behalve een wel wat woning, een rustige werkgelegenheid heeft. De gemeente heeft te voren het in overeenstemming met de eischen van iaarheid gebracht, weliswaar met opoffe- bet karakter van het oude wachtlokaal sr een zoldering aangebracht en de oude werd reeds lang geleden door een andere fgenheid vervangen terwijl ook de muren sappertje kregen, waarna de Amsterid am ort haar bewoner kon ontvangen, t overigewie na een prettig babbeltje artist het vertrek verlaat stapt zóó de vijf- euw binnen. Want onmiddellijk aan de tóten de doorgangen aan, die de verbinding Krien met d~ beide torens, die het brugge- Bceeren. bzinnige één-persoonsgangetjes zijn het, op enkele plaatsen een venstertje is ard of een schietgat is aangebracht, totdat Sang zich plotseling verwijdt en men be- b een der torens te zijn aangeland, waar- mterieur ook nog niets van zijn mïddel- grimmigheid heeft ingeboet. eenen toren naar den anderen is maar f slappen en langs den anderen "doorgang t men zijn wandeling door de eerste ver ban het poortgebouw. boven? Daar ligt het groote vertrek: RKkamer van de klokken Beneden heeft jtnte nog een beetje bergruimte. Zoo heeft frdamsche Poort, monument uit den woeli ger Hoeksche en Kabeljauwsche twisten in «iQ een vreedzame bestemming gekregen. I jaar geleden was 't al weer anders. Ook fon stadspoorten bouwwerken, die niet antwoordden aan het doel, waarvoor ze waren en het zooeven beschreven ver- aanbreng- en afhaallokaal ten dien de beurtschipper ij op Amsterdam. Maar de ''Pperij verdween en de oude Amsterdam- in bleef onbewoond, totdat het gebouw na tó restauratie verhuurd werd en aldus tot zoning van Haarlem werd gepromoveerd. Dan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland. den Haag. No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. op 5553 of 877 W. G. A. van Sonsbeeck: ,T 's geen doel, waarvoor men liever e»s aan dek roept, dan voor onder- Z1 bijstand wanneer gevaren den •wn-oot bcdreipen. Nauwelijks geeft -'■ler voldoening dan verlichting van Kre* zorapii in Haarlem en daarbuiten. Van den schilder Ferdinand Hart Nibbrig die in de eerste jaren van onze eeuw, in de Gooische groep kunstenaars waartoe Roland Holst en Derkinderen behoorden, een interes sante figuur was, bevindt zich in Haarlemsch particulier bezit een schilderij dat wij hierbij reproduceeren om over den schilder en zijn werk iets in het geheugen te kunnen terug roepen. Want thans hoort noch ziet men veel meer over of van den zeer serieusen eerlijk-gevoeligen kunstenaar die Hart Nibbrig geweest is. Het totaal van zijn oeuvre is niet bijster groot- hij werd nauwelijks vijftig jaar oud, maar het werk is belangrijk genoeg om er de aandacht op gevestigd te houden, omdat er binnen zich juist die kunststroomingen doen gelden welke tus schen 1890 en 1914 ook in ons land hier en daar nawerkten. Zoo is Nibbrig met Jan Toorop een dier eerste Hollandsche schilders geweest, die in gediviseerde kleur (polntillisme) in na volging van Seürat, Signac etc. naar een ster ker lichtexpressie streefden en reeds in 1892 had Nibbrig met zijn Maaier in de zon in die richting een voor Holland nieuwen weg ingesla gen. Hij was pas vijfentwintig jaar oud en had zijn picturale opleiding nog maar enkele jaren achter den rug. Wel was hij daar al vroeg mee begonnen; hij was als jongen van vijftien al bij den ouden Amsterdamschen marineschilder J. A. Rust komen teekenen en schilderen en die had hem voor de Quellinusschool klaargemaakt, waarna een zesjarige studie aan de Rijksaca demie bij Wijnveld en Allebé zou volgen. En dan komt voor den jongen man een studie jaar in Parijs waar hij van 1888'89 vertoeft, er de vrije academies Julian en Corman be zoekt, met het werk der divisionisten vertrouwd raakt en de groep van Pont-Aven, de Nabis van Gauguin leert kennen. Bovenal echter on der den indruk van het werk van zijn landge noot Vincent va n Gogh komt. Een ongelooflijk rijke tijd voor wie als enthousiast jong kun stenaar juist toen in Parijs mocht ronddolen. Twee neigingen loopen als roode draden door het werk van Nibbrig als hij zich. na Paxijs, in zijn vaderland en te Laren vestigt. De eerste is zijn liefde voor het trillende licht en de soms helle kleurigheid der pointillisten (der stippe laars zooals die dan nog wel spottend in Hol land genoemd werden) de andere zijn voorkeur voor het portretteeren van volkstypen, stroo- pers en boeren, van markante figuren in ieder geval waarop het leven zijn stempel gedrukt heeft. Het is daar dat men misschien Vincent's invloed bespeuren kan al zal Nibbrig's behande ling dier gegevens altijd minder hevig, minder opstandig zijn. Zelfs het anecdotische zal het bij hem van de tragiek winnen, zooals in zijp groot, bekend, museumschilderij „De Veerboot", waarop een gansch gezelschap dier landelijke curiositeiten verzameld zijn en prachtig, maar zonder overdrijving getypeerd, worden voorge steld. Ook in het portret van den Laarder boer, hier naast afgebeeld, zal men geen idealiseering van den landman hebben te zoeken, het verweerde vergane dien mensch blijft niet onder stoelen of banken verstopt, maar daar zit in de wijze van behandeling toch te veel studieuse genegen heid om er, als bij een charge, onaangenaam door getroffen te worden. En reeds bij dit, vrij vroege portret kan men zien, hoe de schilder heeft getracht zijn kleurkracht op te voeren, door er de gediviseerde schildertechniek in toe passing te brengen. Maar dat zal hem pas in volle glorie gelukken in de terecht bewonderde landschappen die hij tusschen 1900 en zijn dood in 1915 maken zal. Aanvankelijk heeft hij de bloeiende bloemen velden bij Bennebroek geschilderd op de gewone impressionistische wijze, wel sterk van kleur, maar niet met die athmospherische trillingen in het hooge licht, die met het pointilleeren te be reiken zijn. Het Holiandsch duinlandschap langs de kusten leent zich tot die behandeling bij uit stek en Nibbrig, die zich gemakkelijk bewegen kon, heeft die oorden in verschillende jaren ver kend en in beeld gebracht. Op Vlieland, op Oost- voorne heeft hij gearbeid, totdat het lieflijk Wal cheren hem geruimen tijd boeide en hij dat is nu dertig jaar geleden op Zoutelande zijn ten ten opsloeg. Uit die jaren 191012 zijn wellicht zijn gelukkigste en zuiverste kleine landschappen ontstaan, die hem recht op een geheel eigen plaats in de Hollandsche kunstproductie der latere jaren geven. Zeker, Toorop en Thorn Prikker hebben ook gepointilleerd geschilderd en vooral de eerste deed dat speelsch en geniaal en gebruikte op zijn meesterlijke wijze van ieder nieuw procédé precies wat hem lustte, Nibbrig heeft de Seuratsche theorieën consequent en zui ver doorgevoerd en er bijzonder mooie dingen in bereikt. Men ziet ze helaas te zelden, noch in den kunsthandel noch in veilingen komt mep ze tegen. Kort na Nibbrig's dood (te Laren in 1915) is er van zijn atelier bij Frederik Muller een vei ling gehouden, maar uit veel nummers bestond die collectie niet als ik mij goed herinner. Wij zaten toen juist in den eersten wereldoorlog en veel van het werk van Nibbrig was ook al tevoren door de familie gereserveerd. Nu kan men er soms voor verzamelaars naar zoeken en ze niet vinden en dat zal wel zoo blijven want een massa-produ cent is Nibbrig niet geweest terwijl zijn qualitei- ten hem toch het recht geven in iedere overzich telijke verzameling vertegenwoordigd te zijn. Voor zoover hij bij zijp leven populair kon wor den. geschiedde dit misschien langs den bijweg der prentkunst. Zoo tegen 1900 was er bij de artisten iets in de lucht dat ze decoratieve voorstellingen in kleur op steen deed teekenen: Holst, Derkin deren, de reeds lang vergeten Van Carspel en min dere goden hebben aan die vleug geofferd en Nibbrig heeft toen twee groote kleurlitho's ge maakt, die in hun soort alweer, bijster goed van techniek en aantrekkelijkheid van voorstelling waren. Ik meen dat ze „In zijn eerste levens dagen" „Toen het zomer werd" getiteld waren, en weet zeker dat die lichte vroolijke voorstellin gen van Nibbrig's tuin met Baby, in den voor die jaren zeer modernen vorm van vlakke versiering binnen het kader, door de jonge moedertjes dier dagen zeer gezocht waren. Boer uit Laren, door F. Hart Nibbrig. (Foto archief De Bois). En toen Jan Veth, nog wat later, niet meer regelmatig voor de Groene zijn „Bekende Tijdge- nooten" kon blijven teekenen, heeft Hart Nibbrig er verscheidene voor dat populaire weekblad ge maakt en ook daarmee bewezen dat hij een all round goed onderlegd en spiritueel artist is ge weest wiens te vroege dood waarschijnlijk nog weidscher ontplooiing in den weg heeft gestaan. J. H. DE BOIS. „ALS STERREN VALLEN.. Het succes van Henk Bakker's nieuwe blijspel in drie bedrijven „Als sterren vallenis aanleiding voor Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, om op Zaterdagavond 1 Februari, ln den Stadsschouw burg te Haarlem een voorstelling tegen populaire prijzen van dit stuk te geven. De rolbezetting is gelijk aan die van de première. No. 215 Zelf doen 1. Wou dat moe der hem nou maar zelf liet eten, hij is nu groot genoeg. 2. Waarom het niet eens probcc- ren, nu zij in de keuken is. 3. Gek, hij lijkt het niet in de lepel te kunnen krijgen, misschien moet hij hem andersom hou den. 4. Ha, dat gaat beter, maar waar om valt alles er nu af, voor het biï zijn mond is. 5. Na vijftien keer probeeren écn lepelvol in zijn mond is toch eigen lijk niet voldoende. 6. Maar het is eenig om met het eten te spelen, er flink in te roeren en ermee rond te spatten. 7. Maar hoe komt de heelc kom nu leeg; hij heeft nog maar één hap ge had en er is vrij wel niets meer over. 8. En nu is dat nare ding nog uit zijn hand geglipt misschien toch maar beter als moe der verder helpt. wordt gestuit Duizenden hebben reeds vroeger de ver rassende werking van Akker's Abdijsiroop bij griep-aanvallen ondervonden. Door haar hoest-stillende werking, haar ziektekiem- doodende eigenschappen, haar gunstigen invloed op de borst, keel en ademhalings organen is de bekende, vanouds geprezen het beproefde hoest-geneesmiddel Per flacon 90 ct., 11.50, f 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voortleeliger het gebruik. (Adv. Ingez. Med.) ECONOMISCH TIJDSCHRIFT VOOR NEDER LAND EN DUITSCHLAND. Het bekende orgaan van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland „Die Mitteilungen" zal thans in een nieuwen vorm verschijnen. Dit maandblad, dat reeds zes jaar is uitgegeven, wordt nu in een 15-daagsche uit gave, onder den naam van „Niederlande", omge zet. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart schreef een inleidend woord; minister Fischböck zorgde voor een zeer lezenswaardig artikel over „Wirtschafts-politische Aufgaben der Niederlanden". (A.N.P.) Onderstaande foto's van mooien woningbouw in Haarlem's buitenwij ken geven eenige voorbeelden, waarop in het hoofdartikel „Het Nieuwe Stadsbeeld" in dit nummer geduid wordt. WONINGBOUWVKREKNIGING „TUINWIJK-NOORD", KLEVERPARKSTRAAT. Architect Ir. J. B. van Loghem. t (Foto Archief O. W.) TUINDORP AAN DE RAMPLAAN. BLOEMVELDLAAN. Architect Ir. C. M. J. Noorlander. (Foto Archief O. W.) Bij den landbouwer S. Schaap te Follcga zUn twee varkens, ieder ongeveer 200 pond zwaar, uit bun hok, achter de boerderij staande, ontvreemd. De daders heb ben de brutaliteit gehad, de krulstaarten eerst ln hun hok te slachten en daarna mede te nemen. Voor de Ulrechtsche'rechtbank hebben een 34-Jarlg« tuinder en een 35-jarige grondwerker uit Amersfoort te recht gestaan wegens diefstal van schapen en diefstal van levensmiddelen Tegen den tuinder werd anderhalf Jaar en tegen den grondwerker twee Jaar gevangenisstraf ge- elscht. De Rotterdamsche Rechtbank heeft Dins dag den 40-jarigen waterstoker S. H. te Rot terdam wegens poging tot doodslag tot een boete van f 250 subs. 25 dagen veroordeeld. Hij had 8 September j.l. na een bezoek aan een café een anderen bezoeker met een mes ver scheidene steken toegebracht. De officier, mr. Loke had een jaar gevangenisstraf geëischt. De 53-jarige vertegenwoordiger G. M. te IJselmonde werd door de Rotterdamsche recht bank wegens poging tot doodslag, beleediging van een ambtenaar in functie en vernieling tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van 1 maand preventief veroordeeld. Te Vledder is Dinsdag de oudste inwoner van de gemeente, de heer J. Kieven, in den ouderdom van 100 jaar en tien maanden over leden. UITVOERING VAN „JACOB VAN LENNEP". Het programma der Haarl. Toooneel Ver. „Jacob van Lennep" vermeldt een toonuitvoerlng op Zondag 2 Februari in het Hotel De Leeuwerik. Het blijspel Z. B. B. H. H. in drie bedrijven zal dan worden opgevoerd onder regie van den heer J. van Don gen. De uitvoering zal ook nu niet gevolgd worden door een bal. en zooals reeds bij de vorige uitvoering bleek deed zulks geen afbreuk aan het bezoek, integendeel het was zelfs beter. Bij deze uitvoering zijn tevens genoo- digd de gewonde militairen van het herstellingsoord Kareol. waarvan een 30-tal onder leiding van hun com mandant Ritmeester C. F. Pahud de Mortanges de voor st elUng zullen bijwonen. DIRECTEUR POSTKANTOOR TE AALSMEER. Bij beschikking van den directeur-generaal der P. T. is met ingang van 1 April 1941 aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Aalsmeer de commies bij den P. T. cn T.-dienst U. D. Prengcr te Arnhem. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren het navol gende faillissement uit: De Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen „Anel". gevestigd en kan» toorhoudende te Santpoort, gem. Velsen, Hoofdstraat 13, Curator Mr. E. van Tuinen te Driehuls. gcm. Velsen. Rechter-Commissaris Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietlged het faillissement van c. J. A. Kruyt, gepens. majooi wonende te Heem stede, Curator Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. PERSONALIA. Door de Haarlemsche Rechtbank werd op 28 Januari all advocaat en procureur becedlgd Mr. J. Varekamp, wonen de te Overveen, gem. Bloemcndaal. Geslaagd voor het examen van Ned, Instituut van Be lastingconsulenten deel la. de heer Th. A. Veenlng Haarlem, opgeleid door de Ncd. scholen voor hooger in dividueel onderwijs. te MARKT BODEGRAVEN. (Dinsdag). Aangevoerd 9 partijen Goudsche kaas. totaal 405 stuks, wegende 3645 kg. Prijs met R.M. Ie soort f 41.50. Handel vlug. AGENDA ZOMEKKADE. Architect Aug. M. Sevenhuysen. t (Foto De Haas) THEEMSPLEIN. Architect G. A. M. Loogman. (Foto De Haas) Heden: WOENSDAG 29 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Lastige man nen" door de N.V. Het Nederlandsch Tooneel, 7.34 uur. Rembrandt Theater: „Gier-Wally", 2.30, 0.30 en 8.45 uur. Palace: „Bommen op Sjanghai", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De hemel op aarde", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Geheime zender L. B. 17*% 2.30, 6.30 en (f.45 uur Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen. 115 uur. DONDERDAG 30 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: .,'t Was in den lentetijd" door „De Hoofsfad-opcrette", 7.30 uuc. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen, 115 uur.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5