Iroot-admiraal Rader over den oorlog ter zee De Britsche verliezen. De opvolger van maarschalk Pétain? De Engelsche saldi in de Ver. Staten Het Noord-Afrikaansche oorlogstooneel. OEN'SDAG 29 JANUARI 1941 H A' A R T. E M'S DAGBL'AD jespraak tot de arbeiders in scheepsbouwindustrie. t D. N. B. meldt: opperbevelhebber van de marine, groot- niraal dr. Rader, heeft Dinsdagochtend de •klieden der werven van de Deschimag te men toegesproken. De opperbevelhebber oogde o.a. het volgende: De marine heeft in de eerste vier maanden den oorlog groote successen behaald en de reld door de dapperheid van haar operaties en opkijken. Het belangrijkste resultaat is Jeest de bezetting der voornaamste Noorsche tens. De heldendaden die daar volbracht zijn •den in de geschiedenis geboekstaafd. De im Narvik schittert als een onvergankelijk ïbool van Duitschen soldatenmoed door alle fen. De overwinning in het Westen heeft t de bezetting der Fransche kusten aan het naai en den Atlantisch en Oceaan de vol- iïng gebracht van de Duitsche uitvalspoorten en Engeland van het Oosten en het Zuiden, island's afsnijding van het Europeesche iteland is daarmede voltrokken. De geheele (tocht van de marine kan thans in het be- van de nieuwe steunpunten, op de vitale Ische aanvoeren van overzee gemunt wor- Deze aanvoeren worden overal aangepakt.In Atlantischen Oceaan, in den Indisehen aan en in den Stillen Oceaan, o.a. is het ook ice vlootartillerie. die den vijand elke toena- ing onmogelijk maakt, te danken dat de fens die thans stevig in Duitsche handen door de groote schepen veilig en behouden nen worden aangedaan en verlaten, wan- i zulks voor de oorlogvoering ter zee noodig )eze groote bewegingsvrijheid die deze oor- Duitschland verschaft heeft is een beslis te factor voor verstrekkende plannen en voor nering van alle Duitsche operaties, trvolgens ging de groot-admiraal over op het elsche tonnageverlies en verklaarde dat men zeggen dat alleen door het convooistelsel om e-s een kwart van de tonnage die in vredes- voor den invoer van dezelfde hoeveelheid ar- !en noodig is verloren gaat. De belasting van iritsche scheepswerven als gevolg van de om- idigheid dat vele goederen vroeger uit Europa lakkelijk en in korten tijd Engeland bereikten, thans over grooteren afstand aangevoerd ten worden, is buitengewoon zwaar en ver- itde moeilijkheden van Engeland's ravitail- ingspositie in hooge mate. Indien nu het tóe duikbootwapen, ondersteund door het itwapen en de strijdkrachten overzee, dezen oer succesvol en stelselmatig hindert en in ende mate dagelijks waardevolle tonnage tot en brengt, dan is het volkomen duidelijik dat (eland vroeg of laat moet bezwijken, omdat leven en bestaan met zijn toevoer staat of .Want Engeland is tegenwoordig niet meer teat de verschrikkelijke verliezen aan schepen e heffen door aanbouw. Engeland gaat den rmijdelijiken ondergang steeds sneller tege neen macht ter aarde kan dit noodlot meer ihouden. Engeland kan zichzelf niet meer sr en elke hulp van buiten af komt in ieder 'te laat als gevolg van ae kracht van de ;he slagen „HULPGEROEP OVER DEN OCEAAN". irom klinkt thans het hulpgeroep van de tóe machthebbers over den Atlantischen aan naar Amerika. Indien het al noodig is bewijs voor de verzinkende, reeds gebroken ht van Engeland aan te voeren, dan kan als tanig het deemoedige smeeken om hulp bij smde mogendheden gelden. De strijd en de ■winning beoogen het breken van de Britsche ngheerschaippijzoo vervolgde Rader. Nimmer rmag Engeland de lust voelen opkomen om band uit te steken tot 'het roovpn van een rioos land. Nimmer meer mogen vrije volken oen onverzadigbaren machtshonger van die niters geofferd worden en nimmer meer mo- ïreemde politici verklaren dat er twintig loen Duitschers te veel zijn, slechts omdat het overeenkomt met de geldelijke belangen van nationale kapitalisten, dat het Duitsche volk plaats op de wereld opeischt, die het toekomt Rs zijn flinkheid en kracht, volgens zijn (dijkenen cultureelen rijkdom. 'Duitsche arbeider staat in den strijd ofn de ■sche vrijheid naast den Duitschen soldaat in erste linie. Zijn werk en de arbeid zijner han- flebben de Duitsche wapenen geschapen. Voor na-me heeft vooral de werfarbeider een bij- '?r belangrijke taak. Van zijjbekwaamheid tijn prestaties hangt de doeltreffendheid en ch'swaarde van het oorlogsschip af. Prestaties die sedert het begin van den oor- rot nu toe op de scheeepswerven volbracht zoo constateerde de groot-admiraal, zijn Rgewoon groot. De prestaties van vorig jaar wor een degl onder zeer moeilijke omstan- töen geleverd. Menig verlies is ingetreden. Kot-admiraal Rader behandelde daarop' de njke gevolgen van den oorlog voor het leven arbeiders. De scheepswerven zijn evenals de ere woonwijken blootgesteld aan nachtelijke Kbe bomaanvallen. De verliezen en de schade gelukkig zonder beteekenis. Het personeel 'uitmuntende arbeidstucht aan den dag ge en zoodoende de belemmeringspogingen van wjand met succes verijdeld. Hierbij heeft de fabrieksluchtbescherming vooral bijgedragen tot het voorkomen van aanzienlijke schade. Thans treft de volle vergelding den vijand. Wat de vijand tegen de Duitsche burgerbevol king onderneemt, wordt hem honderd en duizend voudig betaald gezet. In zijn verblinding meent hij dat hij het weerstandsvermogen van het Duit sche volk door terreuracties aan het wankelen kan brengen. De Duitsche arbeider heeft daarop het juiste antwoord gegeven door zijn inspanning nog slechts te verhoogen en ik acht het in het bij- Groot-adniiraal Rader. (Foto archief H. D.j zonder een verdienste van den arbeider dat wij op het terrein van de marine niet alleen onze scheepsreparaties maar ook ons bouwprogram volgens de vastgestelde termijnen hebben kunnen uitvoeren. De groot-admiraal betoogde daarop dat sedert het begin van den oorlog 6.3 millioen b.r.t. vijan delijke soheepsruimte door operaties van' -Duit sche peestrijdkrachten tot zinken gebracht zijn. waarvan twee derde door het duikbootwapen. De vernietiging van vijandelijke oorlogsschepen is eveneens belangrijk. ..Meer dan 450.000 ton heeft de vijand zelf "toegegeven en wij weten immers hoeveel hij verzwijgt. Daartegenover zijn de eigen verliezen gering." GROOTE VLOOT NA DEN OORLOG. Tot slot betoogde Rader dat voor Duitschland in dezen oorlog zijn vrijheid en zijn levensrecht op het spel staan en zijn geheele toekomst als volk en staat. In dezen strijd moet en zal het overwinnen. De strijd wordt voortgezet totdat het uur der beslissing slaat. Groot-Brittannië heeft den oorlog gewild. Groot Duitschland zal -hem zegevierend beëindigen. Als de oorlog afgeloopen is, zal de vloot de uitbreiding en afmetingen krijgen, zooals aan een wereld- mogenudheid betaamt." Italiaansch weermachtsbericht. Gevechten bij Derna in Cyrenaica duren voort. Grieksche troepen lijden verliezen bij acties van plaatselijken aard. ERGENS IN ITALIë, 28 Januari (Stefani) Het opperbevel publiceert weermachtsbericht no 235. Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front hebben wij tijdens ac ties van plaatselijken aard den vijand zware verlie zen toegebracht, gevangenen gemaakt en automa tische wapen buitgemaakt. Af deelingen van onze luchtmacht hebben hevige offensieve acties onder nomen tegen colonnes gemotoriseerde strijdmidde len, troepenconcentraties en vijandelijke voorberei dingen. In Cyrenaica worden de gevechten ten oosten van Derna voortgezet. Onze troepen hebben een vijan delijke colonne afgeslagen en haar verliezen toe gebracht alsmede krijgsgevangenen gemaakt Ons luchtwapen heeft gepantserde strijdmiddelen met bommen en mitrailleurvuur bestookt evenals de vijandelijke infanterie. Tijdens een gevecht hebben onze jachtvliegtuigen twee vliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze afdeelingen Dubats een vijandelijken post verrast en den vijand gevoe lige verliezen aan manschappen en materiaal toe gebracht. Onze luchtformaties hebben doeltreffend vrachtwagens en pantserauto's van den vijand ge bombardeerd. Onze jagers hebben een vliegtuig van het type Gloster neergeschoten. Een tweede vlieg tuig is neergeschoten door onze verkenningstoe stellen. In den nacht van 27 op 28 Januari hebben vijan delijke vliegtuigen een aanval gedaan op Catania. Zij wierpen eenige bommen neer, maar hebben geen schade of slachtoffers gemaakt. Een tweede aanval was gericht op Napels en omgeving, waar uiterst geringe schade is veroorzaakt en geen slacht offers vielen". boord van een Italiaanschen onderzeeër "ktens de vaart in de Middellandsche Zee. (Foto Weltbüd.) Oneenigheicl in het Argentijnsche kabinet. Minister van buitenlandschc zaken afgetreden. Uit Buenos Aires meldt het D.N.B.: Officieel wordt medegedeeld, dat de Argentijn sche minister van buitenlandsche zaken, Roca, is afgetreden. Roca heeft verklaard dat hij zijn ambt slechts heeft aanvaard onder de voorwaar de dat de vice-president Castillo de politiek van Ortiz zou voortzetten. Daar dit niet het geval was heeft hij zijn functie neergelegd. Castillo heeft thans het verzoek om ontslag van minister Roca aanvaard. In een langdurig Onderhoud verzocht Castillo Roca zijn post te blijven bezetten, doch Roca heeft geen wijziging gebracht in zijn besluit. Tot dusver is nog niets naders bekend gemaakt omtrent den opvolger van ftoca. Admiraal Darlan. VICHY, Januari. Vele politieke waarnemers in de Fransche tijde lijke hoofdstad Vichy zijn van meening dat Admi raal Darlan, de huidige minister van marine, met de voortzetting van de door Pétain ingezette natio nale revolutie belast zal worden, ingeval de grijze maarschalk komt te overlijden. Darlan is een ware admiraal, een zeeman, geen admiraal van de groene tafel. Toen hij op zijn 48ste jaar den admiraalsrang bereikte, was hij de jongste admiraal van alle Europeesche oorlogsvloten. Op 53-jarigen leeftijd commandeerde hij de Atlantische vloot van Frank- rjjk en thans op zijn 59ste wordt hij beschouwd als de sterkste man van Frankrijk naast Pétain. Even als de maarschalk is hij een aanhanger van auto ritaire opvattingen. In politiek opzicht is hij niet gebonden: evenals Pétain heeft hij een afschuw van het thans doode parlementaire systeem van Frankrijk en alles wat daarmee samenhing. Men kan hem geen fascist noemen, wel echter een vriend van strenge orde en een voorvechter van de door Pétain ingeleide nationale revolutie, die berust op het herstel van het volle gezag van een sterke centrale regeering en op de ondersteuning daarvan door corporatieve vertegenwoordigingen van het volk. Darlan is geboren Gascogner en is afkomstig uit een zeevaardersfamilie, die tot zijn grootvader uit sluitend zeelieden voortbracht. De minister zelf echter is op een landgoed in Nerac geboren als zoon van een Kamerlid. Zijn vader was een tijdlang mi nister van justitie. In 1899 'ving de jonge Darlan zijn studios aan de Marine-academie aan. Alle klassen doorliep hij cum laude. Hierop volgde zijn carrière als marine-officier. In den wereldoorlog meldde hij zich echter aan voor den landdienst. De toen 30-jarige werd aan het Westelijk front als be velhebber van een afdeeling zware artillerie meer malen met lof vermeld in de legerberichten. In bijna alle groote veldslagen, waar de zware artil lerie een rol van beteekenis speelde, trad hij op den voorgrond. Zoo bijv. voor Verdun..in Champagne, aan de Maas en aan het front van Yperen. Ook aan het front van Saloniki streed hij. Na den wapen stilstand commandeerde hij de geallieerde flottielje op den Rijn. In 1920 werd hij benoemd tot stafchef van de Fransche vloot in het Verre Oosten. In 1928 werd Darlan door Georges Leygues, den schepper van de moderne Fransche vloot, in het ministerie van ma rine gehaald als kabinetchef. Hij bleef echter slechts korten tijd in deze functie. Drie jaren latei- volgde zijn benoeming tot vice-admiraal. Geduren de een reeks van jaren trad hij weer op als kabi netchef van marine in verschillende regeeringen, zoodat hij voortdurend invloed kon uitoefenen op de vlootpolitiek van Frankrijk, zoo ook op den bouw van de groote slagschepen „Strassbourg" ..Dunkerque", ..Richelieu" en ..Jean Bart". Na twee jaren het bevel gevoerd te hebben over de At lantische vloot (1934-"36) keerde hij als chef van den marinestaf en als president van den oppersten marineraad in het ministerie van marine terug. Klein, doch krachtig gebouwd is de admiraal, met grijze haren en een vooruitstekende kin. Hij is een hartstochtelijk pijprooker. Steeds is hij goed gehumeurd, steeds bereid tot een glimlach. Hij heeft de gave anderen voor zich te winnen en dien tengevolge heeft hij een zeer grooten kring van aanhangers. Afgezien van Pétain en Weygand, staat wellicht niemand in Frankrijk in hooger aanzien dan Dar lan. Ook Pétain's vertrouwen geniet hij in hooge mate, hoogere mate dan welke andere medewer ker van den ouden maarschalk, in een mate die Laval nooit vermocht te bereiken. Darlan heeft eenige admiraals, in wie hij veel vertrouwen stelt, op hooge posten gezet. Admiraal Platon is geroepen tot het ministerie van kolo niën, Decoux is gouverneur van Indo-Chïna ge worden en commandant der vloot in het Verre Oos ten. Ook Abrial, Lacroix en Herr zijn zijn hoog geplaatste aanhangers. (United Press.) Passagiersverkeer tussclien V. S. Engeland gestaakt. Alleen nog per Clipper over den Oceaan. Uit Rome verneemt het A.N.P.: De Amerikaan- sche reisbureaux te Rome hebben uit New York bericht ontvangen dat als gevolg van de voort durend toenemende bedreiging van alle naar En geland varende schepen door Duitsche dulkboo- ten en vliegtuigen het passagiersverkeer tusschen de V.S. en Engeland volkomen ge.staakt wordt. De eenige geregelde verbinding tusschen beide staten wordt thans onderhouden door den Amerikaan schen Clipper-vliegdienst over Lissabon. Aftreden van den Fransclicn minister Alihert. Het D.N.B. verneemt uit Vichy. 28 Januari: In Fransche regeeringskringen verklaart men dat het aftreden van den minister van justitie Alibert in geen enkel opzicht beteekent dat de Fransche regeering van meening gewijzigd is betreffende het algemeene hervormingsplan. Men blijft op het standpunt staan dat de reeds sinds weken vast gelegde regeeringsvorm nog hangende is. Wel is het waar dat het aftreden van Ailbert bij het hervormingsplan voorzien was doch om persoon lijke redenen heeft men het aftreden van Alibert niet meer kunnen uitstellen. De spoorbruggen over de Marne en de Seine bij Parijs zijn door de Fransche genietroepen onder toezicht van Duitsche officieren hersteld, zoodal het trein verkeer hervat kan worden. (Foto Weltbild.) Uiteenzetting van minister Morgenthau Het D.N.B. meldt uit New-York: De Amerikaansche minister van financiën, Morgenthau, heeft Dinsdag voor de Senaats commissie voor de buitenlandsche politiek o.a. verklaard dat de financieele gevolgen van de ineenstorting van Frankrijk Engeland zwaar getroffen hebben. Engeland kan weliswaar de reeds in de Vereenigde Staten geplaatste op drachten betalen, doch beschikt echter niet over dollars voor aanvullende opdrachten. In zes tien maanden oorlog zijn de Engelsche goud en dollarsaldi met 2.316 milliard dollar vermin derd. Thans is voor de wapenaankoopen in Ame- ïika nog een bedrag van 1.811 milliard dol lar beschikbaar. De Engelschen hebben reeds een schuld voortspruitende uit de reeds geplaat ste opdrachten van 1.4 milliard dollar. Enge land heeft toegestemd in de publicatie van deze tot dusver geheim gehouden cijfers. Engeland's valutavoorraden In Amerika zien er als volgt uit: 292 millioen aan goud. 54 millioen dollar aan regeeringsbezit, 350 millioen in particulier bezit. 616 millioen a-anverkoopbare effecten, 900 millioen dollars aan rechtstreeksche en ge mengde beleggingen. Hiervan hebben de Engel schen een bedrag v.an 350 millioen dollar in particulier bezit op zij gelegd voor de noodza kelijke handhaving van het zakenverkeer. 30 millioen goud. dat over de heele wereld ver spreid is en 21 millioen dollar voor toekomsti ge opdrachten in deviezen (forward exchange, contracts'. Derhalve is voor inkoopen in de Vereenigde Staten een bedrag van 1.811 milliard dollar beschikbaar. De oorlog kost Engeland per dag twaalf millioen pond sterling of zes tig procent van het nationale inkomen. De uit gaven stijgen echter met den dag. Tot dusverre is veertig procent van de uitgaven door belastin gen gedekt. Morgenthau verklaarde op desbetreffende vra gen verder dat hij in gedachte eenigen tijd ge leden Engeland's oorlogsschulden aan Amerika ten bedrage van rond 5.7 milliard dollar afge schreven heeft. De bevoren Fransche saldi be dragen rond 1.6 milliard dollar en bestaan voornamelijk uit goad en effecten. Vijf Italiaaiische minister? naar het front. Filippo Anfuso vervangt graaf Ciano. Het D.N.B. verneemt uit Rome: De ambtsbezigheden van de vijf ministers die op eigen verzoek thans naar het front vertrokken zijn om het bevel op zich te nemen, maar tevens hun functie van minister zullen behouden, zullen, naar van welingelichte Italiaansche zijde vernomen wordt, zooals gebruikelijk worden waargenomen door de onderstaatssecretarissen, resp. ingeval er geen onderstaatssecretaris in het betrokken minis terie aanwezig is door de directeurs-generaal der afzonderlijke afdeelingen. Voorts wordt van de zelfde zijde vernomen dat den Italiaanschen mi nister van buitenlandsche zaken graaf Ciano een geregelde koerier ter beschikking staat om de loo- pende zaken af te handelen. De zaken van dit ministerie zullen na het vertrek van graaf Ciano naar het front door den tegenwoor- digen kabinetschef van den minister van buiten landsche zaken gezant Filippo Anfuso geleid wor den. Anfuso zal tevens optreden als rapporteur van het ministerie tegenover den Duce. Het is niet bekend of voor den duur der afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken de benoeming van een onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, wordt overwogen. Het is voor de derde maal dat graaf Ciano als officier in den oorlog gaat. Dc eerste keer ging hij als vrijwilliger van het luchtwapen naar Abessynië, toen bij de oorlogsverklaring van Italië in Juni en thans opnieuw. Het ministerie voor de corporaties zal na het vertrek van minister Renato Rici en van den onderstaatssecretaris Tullio Cianetti naar het front geleid worden door den tweeden onder staatssecretaris dr. Ermano Amicucci. Engelsche duikboot verloren. Medcdecling van de Britsche Admiraliteit. STOCKHOLM, 29 Januari. "D.N.B.) De Engelsche Admiraliteit heeft Dinsdag bekend gemaakt dat de Engelsche duikboot ..Triton" over tijd is en als verloren moet worden be schouwd. De naaste familieleden zijn in kennis gesteld van het gebeurde. De ..Triton" is in October 1937 van stapel geloopen als eerste schip van een nieuw type patrouilleduikbooten. metende 1095 ton "onderwater 1595 ton". De volledige bemanning van de bodem bestond uit ó3 kojapexL. Tobroek, de beste haven in Noordoost Afrika. Italianen vormen slechts een klein percentage der bevolking. (Van een V.P.B.-conespondent). KAïRO, Januari 1941. Italië heeft terecht en reeds vroegtijdig inge zien van welk groot gewicht de kuststrook in Libië was. Reeds voor bet uitbreken van den oorlog met Abessynië is het begonnen met den aanleg van de „Litoreana', den grooten kustweg die over een lengte van 1822 K.M. langs de kust van de Middellandsche Zee loopt, van de grens van Tunesië tot die van Egypte. Van de Tunesische grens komend is dc eerste belangrijke plaats waarlangs deze weg loopt Tripolis. Dit is de eenige „groote" stad van de kolonie, buiten Bengasi. Deze laatste telt 46.000 inwoners. Zij bestaat uit een moderne Italiaansche en een oude Arabische stad. De haven die Bengasi bezit heeft echter niet veel te beteekenen, om dat zij is blootgesteld aan de stormen die in den winter aan de Noord-Afrikaansche kust woeden Van meer beteekenis is echter het vliegveld van Bengasi. Van Bengasi af loopt de weg door een iets min der onvruchtbaar gedeelte dat dan ook eenigszins dichter bevolkt is. In de grijze oudheid werd het bewoond door de Grieken. In het mdden van dit gebied ligt Cirene 217 kilometer ten Oosten van Bengasi. Thans is het slechts een'onbeduidend gehucht met 500 inwoners. TOBROEK. EEN DER BESTE HAVENS VAN NOORD-AFRIKA. Drie en negentig kilometer meer Oostelijk ligt Derna dat tien duizend inwoners telt. Deze stad is reeds van verre zichtbaar door de hooge ijzeren radiomasten. Ten Oosten van Derna bevinden zich ettelijke Italiaansche kolonistendorpen die in de laatste jaren zijn aangelegd voor immigranten. Eerst 174 K.M. meer Oostwaarts loopt de weg weer langs een grootere plaats, namelijk Tobroek, de hoofdplaats van het zoogenaamde Marmarica. Tobroek ligt aan een natuurlijken inham, die vier kilometer lang, anderhalven kilometer breed en tien tot vijftien meter diep is. Deze inham is omgeven door kale. zestig tot honderd vijftig meter hooge steppenheuvels. De inham is open naar het Oosten en derhalve beschut tegen de heerschen- de winden, waardoor Tobroek een van de beste havens van dit deel van de Noord-Afrikaansche kust kan worden genoemd. Nadat de Italianen in 1911 bezit hadden genomen van de plaats, was hun eerste werk er een sterke bezetting in te leggen. Toenmaals bezat Tobroek slechts weinig huizen en een ouderwetsch Turksch kasteel. Thans is het een stad in opkomst met schoone straten en pleinen. Het bezit verscheidene moderne bouwwerken. Van de 2500 inwoners zijn ongeveer 500 van Italiaansche origine. Ten laatste noemen wij nog het belangrijke steunpunt Bardia (of Porto Bardia) dat onlangs door de Engelschen na hardn.ekkigen strijd is ver overd. Dit bevindt zich 125 K.M. ten Oosten van Tobroek. Het ligt honderd vijftig meter boven de zee en telde 2200 inwoners, waaronder slechts 130 Italianen. Het is 24 K.M. verwijderd van de Egyp tische grens. Daar lag het Italiaansche Fort Ca- puzzo. Van Tobroek uit voert een naar het zuiden loopende weg door de Libische woestijn naar de oase Dzjaraboeb. Deze weg is ook bruikbaar voor autoverkeer. Aan dezen weg, die driehonderd kilometer lang is, staan slechts twee bronnen ter beschikking. Van Bardia is de Oase Dzjaraboeb 225 K.M. verwijderd. Het water in deze oase is zouthoudend. Er staan ongeveer duizend dadelpalmen. Verder vindt men er een paar bescheiden tuinen die ter nauwernood kunnen voorzien in het onderhoud van 250 menschen. De Italianen hebben er een school voor inboorlingen, een politiesteunpunt en een post- en telegraafkantoor ingericht. HET TOONEEL VAN DEN STRIJD Aldus is in korte trekken het looneel ge schetst, waarop zich de strijd tegen dc Engelsche strijdmacht afspeelt. Want het binnenland komfc niet in aanmerking als slagveld, noch voor de Italianen, noch voor de Engelschen. Dc hardnekkige strijd vindt plaats in de betrekkelijk smalle kust strook. Met het bezit van deze strook staat en valt de geheele kolonie. Het binnenland bestaat uit een zandwoestijn met een subtropisch klimaat: enorme hitte cn gebrek aan regen. Aan de kust heerscht een iets gunstiger klimaat, doch in den zomer heeft men hier even goed te lijden onder volkomen gebrek aan hemel water. De gemiddelde temperatuur ligt er op meer dan dertig graden Celsius, doch de thermo meter kan stijgen tot vijftig graden. Deze droge akoven-hitte maakt alle militaire operaties zoo goed als onmogelijk. De Noord-Afrikaansche winter staat ongeveer gelijk met het begin van ons najaar. Van Novem ber tot Februari vallen er, vooral in het kustgebied, vrij overvloedige regens, bij een gemiddelde tem peratuur van ongeveer 19 graden Celsius. Deze maanden vormen het geschikte tijdperk voor mili taire operaties. En daarvan hebben de Engelschen met goed gevolg weten gebruik te maken. KAEI0 PROGRAMMA DONDERDAG 30 JANUARI 1911. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO» 8.00 Gramofoonmuzlek. 8,30—8.45 Nieuwsberichten A. N. P. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang en orgelconcert m.m.v. leden van het Omroeporkest. 11,10 Declamatie. 11.30 Ensemble Jonny Kroon cn gramofoon- muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. Orgelspel. 1.20 AVRO-Amusementsorkcst. 2.oo Cyclus ,.In den schijnwerper". 2.15 Sylvestrc-trio 3.00 Voor de iw. 3.10 Omroeporkest en solist. 4.00 „De vernieuwing van ons tooneel", causerie. 4.15 Omroeporkest en gramo foonmuzlek. 5.15 Nieuws-, economische- cn beursberich ten A. N. P. 5.30 Puszta-orkcst. 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.15 Gramofoonmuzlek met toe lichting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P 7,15 Gramofoonmuzlek. 7.30 —7.45 Berichten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A N. p. 3.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Con certgebouw-orkest en soliste (opn.) 9.30 Dialoog. 9.45 En gelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N P. n sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO. 8.00 Wij beginnen den dag. 8 30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 9.30 Kamermuziek (opn 10.05 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12 00 Be richten. 12.15 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten^A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO-J.le'.o- disten en solist. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Gramofoonmuzlek. 3 00 Rococo-oetet. 3 30 Cabaretprogramma (gr.pl.) 3.45 Musiquctte 4.15 Gramo» foonmuzlek. 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 vpro: Cyclus „Lezen in den Bubcl". 5.15 Nieuws-» economische- en beursberichten A. N p, 5.30 ('oor jeugd. 5.50 Gramofoonmuziek. r, nn Cabaretprogramms in de pauze: Hoorspel t.b.v. de W. H. N. 6.45 Actueele 1 cpor- •4 29 of gramofoonmuziek 7.007.15 Persovea^iteht voof binnen- ea buitenland A. N. P. to sluiting

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9