Haarlems Dagblad -Nieuwe leening BRANDHOUT £eed J— ruim volteekend iieraccijns met hooger Februari Kapverbod. Hedenmiddag spreekt Hitier. Duitsche luchtactie boven Engeland De lijstencollecte Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17674 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- (iienjt 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaame 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 1C3C0, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, T4325- Soendaplein 12230. 's-GRAVENHAGE 29 Januari. Naar tvij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 pet. Staatslceuing ten bedrage van f SOO.OOO.OOO waarop de inschrijving heden was opengesteld, ruim volteekend. (A.N.P.) Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 30 JANUARI 1941 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, lossa nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel- Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meet ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Van f 1.50 op f 2.20 psr hectolitergraad De Staatscourant van Woensdag vermeldt in besluit van den secretaris-generaal van liet epartement van Financiën tot wijziging van de ïerwet. 1917, blijkens hetwelk met ingang van 1 nm|w>Tnari 1941 de accijns op bier van f 1.50 per eet eciolitergraad wordt verhoogd tot f 2.20. ,„j Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder j; grepen de nog niet geheel afgewerkte brouw- ils, welke de bierbrouwers op 1 Februari 1941 r0Tu oorbanden hebben, wordt de verhooging van den gijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen 1 Februari 1941 aanwezige hoeveelheden bier Jtgtoór 5 Februari 1941 aangifte te doen bij den hm itvaneer der accijnzen, onder wiens kantoor de »uwerij is gevestigd. Het specifiek invoerrecht op bier is in verband iiermede nader vastgesteld op f 9. Bovenstaand bericht beteekent nog niet, dat het er duurder zal worden, orhdat daarvoor de to nedkeuring van de overheid moet worden ver- k' regen. Indienprijsverhooging wordt toegestaan il deze echter niet meer dan één cent per glas er« fcoeven te bedragen. Nieuwe regeling voor textiel distributie. - De directeur van het rijksbureau voor de eeJ istributie van textielproducten door den handel D.T.H.) deelt in overleg met het departement ne-an Handel, Nijverheid en Scheepvaart mede, met ingang van 1 Februari a.s. de huidi- regeling voor de textieldistributie komt te 1*8 ervaüen. ent De nieuwe regeling is opgenomen in hand- aiding 5. Het Rijksbureau heeft uitgebreide laatregelen getroffen, ten einde te bewerkstel- Jz llgen dat alle ingeschrevenen bij dat rijks- 5lie bureau de handleiding tijdig en vrijwel gelijk- .ÜJdig ontvangen. De nieuwe regeling zal tevens in de dagbla den worden bekend gemaakt. (A.N.P.) Voor werkloozen en armlastigen. 'Vanwege het Departement van Sociale Zaken wd bepaald, dat de distributie van bak- en Ggraadvet met ingang van 10 Februari een ywijzi- ig ondergaat, in dien zin, dat de pakjes ibak- braadvet in plaats van 250 gram, zooals thans, deêl® inhoud zullen krijgen van 200 gram. De prijs daarvan voor werkloozen en armlasti- wordt dan van 11 cent teruggebracht op 9 itrei 'nt Pff pakje. bua Het aantal per gezin te verstrekken pakjes stë ^r§aat geen wijziging, doch slechts de hoe- elheid per pakje wordt venninderd van 250 jjj, am tot 200 gram. wordt tenslotte op gewezen, dat met inaeht- «ung van deze wijziging de distributie van - en braadvet op normale wijze voortgang Jt vinden, ongeacht of krachtens de algemeene stnbutiebepalingen al dan niet vet beschikbaar ordt gesteld. Aan weikloozen en armlastigen E-"en tegen inlevering der in hun bezit zijnde enen wekelijks de vastgestelde kwanta marga- - ne en bak- en braadvet worden gedistribueerd, f; ftitueel met ingang van bovengenoemden tan aanwezige voorraad kan tegen den ouden worden verkocht. tw OVERTREDING VLEESCHKEURINGSWET De politie te Haarlem heeft Woensdagavond flgehouden den 24-jarigen J. uit Haarlem, die op r K,: n fiets ongeveer vier pond vleesch van een frau- toes f"5 geslacht kalf vervoerde. Hij verklaarde dit n j eeseh van een familielid, een veehouder te Haar- jji;: n gekregen te hebben. Uit een door de politie in- j]<jje onderzoek bleek, dat deze veehouder niet j ia n een kalf, maar ook een varken frauduleus hoi Pc,lt Het grootste gedeelte van het kalf en varken kon nog in beslag worden genomen, wr de politie werd proces-verbaal opgemaakt. nj*; Weekloon «rinjï mei kaarten verloren Rotterdamsche politie greep in. Bij de politie te Rotterdam kwamen den tsten tijd klachten binnen van menschen, die hazardspel soms gedeelten van hun weekloon noren. Be politie zette haar posten uit en kreeg er de F>t van, dat een bewoner van het Noorden, de •jarige sigarenwinkelier G. C. M. des avonds Men achter zijn winkel ontving en met hen een Sletje „petoet" speelde, waarbij het om bedragen J dubbeltjes en kwartjes ging. toiige dagen geleden deed de politie des avonds Cheeks half negen een inval bij dezen M- !j0n gemakkelijk hooren dat in het souterrain aj Sespeeld werd en op het bellen van de ;tjannen werd eerst na eenigen tijd geopend, -jpier mannen werden aangetroffen en meegeno- h naar het bureau Bergsingel, waar zij werden noord. Drie hunner speelden slechts een onder ra*^ rol, want het beken klanten van den Renwinkelier te zijn, die bij hem op visite jraen ten einde een spelletje kaart te spelen, o 'e®en vrÜ grof geld. Zij werden daarom bz ?:ezonden. maar M. werd den nacht op het ®Eaa gehouden ten einde volledig gehoord te "ten worden. vertelde, dat hij dit zaakje op touw had ge- ra zijn klanten van de sigarenzaak, die uiter- *niel meer 200 tl or eerde als voorheen, tevre- ÜE.te.houden. Na deze mededeeling kon proces- |°aal worden opgemaakt terzake van het be- J?raafig geven van gelegenheid tot hazardspel, net verhoor is de man op vrije voeten ge- Y 5 t (Er wordt aan herinnerd dat het zonder voorafgaande vergunning van den Productiecovimissaris voor den Boschhoüw en deHoutteelt, te Utrecht verboden is boomen en hout opstanden te rooien of te kappen.) Een mensdh zit vol herinneringen Aan prettige en antdire dingen, Maar het kan soms wel noodig zijn, Dat men hem helpt op dit 'terrein. Er wordt herinnerd: men moet snappen Dat men zoo maar geen boom mag kappen, Die wenk betreft in zijn verband Ook eiken andren houtopstand Met hen die toch verkapt gaan kappen. Maakt men geen omslag en geen grappen, Want voor dat een boom om mag slaan Moet dit eerst worden toegestaan. Een kapper mag wel kappen blijven, Maar dan sleohts menschen aan den lijve. Wanneer de kapper boomen kapt, Dan wordt ide kapper ook betrapt. Dan baat hem niet zich te vermeien ïn kundige haarkloverijen, Daar iedereen in deze sport Over één kam geschoren wordt. Dus gij zij t, wil daar goed op letten, Wel vrij om boomen op te zetten, Maar vraag vergunning voor gij kapt, Want anders wordt g' er bij gelapt. P. GASUS. Voor Haard, Kachel en Centrale Verwarming vanat 31 cent p. k.g. Ook aanmaakhout verkrijgbaar Transvaalstraat 5 - Tel. 20549 - Na 7 u. 26998 (Adu. Ingez. Med) Ledenconcert der H. O. V. Peter de Kleer als solist. Op het leden-concert der H.O.V. dat Vrijdag a.s. te 7 uur onder leiding van Marinus Adam wordt uitgevoerd, verleent als solisrt zijn medewerkïing Peter de Kleer, piano met het Piano-concert van Edv. Grieg. Peter de Kleer is reeds op een der Zomer- concerten met groot succes bij de H.O.V. opge treden. Het concert vangt aan met de Tragische Ouverture van Joh. Brahms. Na de pauze zal de Symphonie in d. kl. terts van César Franck worden uitge voerd- BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) Heden, op den dag der nationale verheffing, zal Hitier een rede uitspreken voor het Duitsche volk. De redevoering wordt om 16 uur 30 over alle Duit sche zenders uitgezonden. Om 20 uur 20, na de nieuwsberichten, wordt de uitzending herhaald. Te Londen Woensdagavond vier uur luchtalarm. BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) Formaties van het Duitsche luchtwapen zijn in den loop van Woensdagavond, naar het D.N.B. verneemt, gestart in verscheidene golven, voor aanval len op voor den oorlog belangrijke doelen in Zuidoost Engeland. Nadere berichten zijn nog niet ontvangen. De Engelsche Berichtendienst heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag bekend gemaakt dat het luchtalarm in Londen Woensdagavond vier uur heeft geduurd. De Britsche berichtendienst heeft verder be kend gemaakt, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeoopen nacht aanvallen heeft ondernomen op Londen en de naburige graafschappen. Bij deze aanvallen, die begonnen voor het invallen der duisternis, zijn wederom brand- en brisantbom men neergeworpen. Een aantal gebouwen is ver nield, andere zijn beschadigd. Duits ch weermachtsbericht. De eerste arbeiders uit Noorwegen, vijfhonderd in getal, zijn uit Oslo vertrokken om werk te vinden in Duitschland. Een groep bij het vertrek uit de Noorsche hoofdstad (Foto Weltbild) van Vrijdag en Zaterdag Opwekking van Haarlem's burgemeester Winterhulp te steunen Vrijdag en Zaterdag a.s. zal over het ge- heele land en dus ook in Haarlem een lij stencollecte voor de Winterhulp Neder land gehouden worden. Wederom hebben vele honderden collec tanten zich bereid verklaard hierbij te helpen en naar ik hoop zullen zij niet te vergeefs hun beroep op den steun van de Haarlemmers doen. Veel misverstand is ontstaan, doordat in deze lijstcoilecte een middel tot dwang, althans tot controle op de gevers en niet- gevers werd gezien. Uit de allerbeste bron kan ik dit categorisch tegenspreken. De collectanten hebben uitdrukkelijk op dracht geen namen van niet-gevers te no- teeren. Wie onder de initialen N.N. wenscht te geven, is ook daarin vrij. Tenslotte nog dit. Dezer dagen mocht ik het bericht ontvangen, dat uit de kas van Win terhulp een derde, zeer belangrijke uitkeering aan Haarlem zal geschieden. Deze overtreft de beide vorige aanzienlijk en maakt dat het totaal der uitkeeringen het ingezamelde be drag hier ter stede met een flink stuk te boven gaat. Zoodra de collectedagen voorbij zijn, wordt met de uitdeeling begonnen. Er is dus achterstand in het geven en dat ik heb het in den aanvang reeds gezegd hoeft voor Haarlem niet. De burgemeester plaatselijk directeur van Winterhulp Nederland, J. E. DE VOS VAN STEENWIJK. Alle voetbal- en korfbal- wedstrijden afgelast Voor a.s. Zondag zijn alle wedstrijden van den Ned. Voetbalbond en den Ned. Korfbalbond afgelast. De Duitsche troepen in Roemenië. Maatregelen der bescherming voor het Roemeensche bedrijfsleven. Het D.N.B. meldt: De Duitsche opleidingstroe pen in Roemenië krijgen voortaan slechts een deel van hun soldij uitgekeerd. Deze maatregel dient om te voorkomen dat in de plaatsen, waar zich groote afdeelingen der Duitsche weermacht bevinden, schade of moeilijkheden bij de verdee ling kunnen ontstaan voor het Roemeensche be drijfsleven. De persoonlijke behoeften der leden van de Duitsche weermacht worden door verhoog den toevoer uit het vaderland gedekt. GENERAAL NOLLET f VICHY, 29 Januari (D.N.B.) Naar verluidt is generaal Noliet, eertijds groot-kanselier van het legioen van eer, overleden. Na den wereldoorlog bekleedde generaal Noliet het voorziterschap van de militaire controle-commissie in Duitschland en in 1924 was hij minister van oorlog in het kabinet Herriot. Strategische doelen in Londen aangevallen. Koopvaardijschip door bommen werpers tot zinken gebracht. BERLIJN, 29 Januari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Een duikboot heeft 11.500 b.r.t. aan vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. In het kader van de gewapende verkenning hebben gisteren enkele gevechtsvliegtuigen met goed gevolg strategische doelen in Londen met brisant- en brandbommen aangevallen. Bovendien werden treffers, geplaatst op spoorwegwerken in een stad in Oost-Engeland. In het zeegebied ten Westen van Ierland heb ben lange-afstandsbommenwerpers een vijande lijk koopvaardijschip van 4.600.b.r.t. tot zinken gebracht en twee andere koopvaardijschepen ernstig beschadigd. Vèrdragend geschut van het leger heeft opnieuw strategische doelen in Z.O. Engeland beschoten. De vijand heeft gisteren en in den afgeloopen nacht nooh boven het Duitsche rijksgebied noch boven de bezette gebieden gevlogen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Te Boekaresf 106, 111 de provincie 392 arrestaties. c Behalve politieprefect Zavoiannu geen namen bekend gemaakt. BOEKAREST, 30 Januari. (DNB) Officieel wordt medegedeeld, dat van de deelnemers aan en de aanstichters tot den opstand in Boekarest 106 en in de provincie 392 man zijn gearresteerd. Tot dusverre is niet officieel bekend gemaakt wie de gearresteerden zijn. Alleen de naam van den vroe- geren prefect van politie van Boekarest Zavoiannu is genoemd. Voorts wordt er in een officieele mede deeling op gewezen dat geruchten over mishande ling of slechte behandeling van de gearresteerden kwaadwillige verzinsels zijn. De leider van den staat heeft strenge opdracht gegeven de gearres teerden menschelijk te behandelen. Opdat ieder burger zich hiervan zal kunnen overtuigen is de toegang tot de gevangenis der politieprefectuur toegestaan. In deze gevangenis zijn de gearresteer den opgesloten 't Gemeentebestuur van Hoensbroek heeft met het oog op klompenslij- tage een vergoeding van drie gulden per half jaar verleend aan de ouders der leerlingen die op meer dan vier kilometer van school wonen. (Foto Pax-Holland) De sprei ligt keurig over het bed, eert toegewijde vrouwenhand heeft difc kleed gespreid. Doch slaat die sprei eens op; zij is als de glimlach, die het lijden verbergt, want op het bed lig gen geen dekens. Het leed, dat in Haarlem geleden wordt, is groot. Neen, lézer of lezeres, schuwt dit stukje niet. We weten het wel, 't is prettiger om andere dingen te lezen, maar 't is beter om zich de wer kelijkheid te realiseeren. En wij nemen u een oogenblik mee naar die gezinnen, die menschen in onze stad, die arm zijn. Hebben zij een voorraadje kunnen maken? De meeste burgers hebben in den tijd, dat dit mocht, een beetje van dit en een beetje van dat kunnen inslaan, de één meer en de ander minder doch velen in ieder geval wat, en wanneer ze nou niet heelemaal toekomen hebben ze tenminste iets in reserve. Maar zij? Die mensehen zonder werk en geld? Zij worden zooveel mogelijk gesteund, maar u weet allen wat het beteekent niet het ge ringste voorraadje te hebben. En zij hebben niets, waaruit zij zoo nu en dan eventjes kunnen putten wanneer ze in het nauw zitten met het eten, of met de kleeding, zooals we allemaal wel even in het nauw zitten in deze moeilijke tijden. En zoo raken ze langzamerhand achterop. Bij de 6000 gezinnen worden gesteund door naatschappelijk hulpbetoon. Denkt u zich dat getal eens even in: zes duizend, en wanneer u het pre cies wilt weten, vijfduizend, zeven honderd en tachtig. En elk dezer gezinnen heeft het bar moeilij k. Het broodrantsoen is voor gezinnen met groot© kinderen niet voldoende. .Neen, mijn jongens hebben nog honger, wan neer ze 't brood naar binnen hebben" zal menige huismoeder u toeroepen. Maar wij worden wat dat betreft door de dis tributie over één kam geschoren: allemaal gelijke porties brood! is het wederwoord. Vergeet u ech ter niet, dat men in 't algemeen in de lagere klas sen van ons volk veel meer brood eet dan in de hoogere. En zeggen de onbenutte bonnen voor havermout, gort en andere melkspijzen u niets, die ge in zoo menig huisje aantreft? Velen gebruiken die bonnen en koopen pap en dergelijke voeding, die een tekort aan brood op heft. Maar ook velen laten die bonnen onberoerd, omdat ze geen geld hebben. En zoo worden vele bonnen, die over zijn, stille bewijzen van heer- schende armoede. „Ik heb voor mijn kind geen verschooning" ia de klacht van de arme moeder. En wat is er erger voor een moeder, die van haar kinderen houdt, die voor haar kinderen leeft, om haar kroost onder te weinig dekens te laten slapen, terwijl de koude in de kamers waart? Neem zelf eens de proef op de som, wan neer u met genoeg dekens bedeeld bent, en ga onder één dun dekentje op een koude zolderkamer slapen en denk u dan in dat dit op datzelfde oogenblik in vele Haarlemsche 'kamers werkelijk heid, bittere noodzaak is! Natuurlijk, er zijn menschen, die door eigen schuld er beroerd aan toe zijn. Maar het meeren- deel is toch door de omstandigheden in het nauw gedreven. „In normalen tijd kon ik 't met. 't eten, de brandstof en dp kleeding zoo voor elkaar boksen dat ik er net van komen kon" zegt de handige huismoeder. En gelukkig telt ons volk vele van zulke, flinke moeders, die onder de moeilijkste omstandigheden met een onverwoestbaar optimis me, met liefde voor man en kinderen en toewij ding voor 't huishouden, de eindjes aan elkaar weten te knoopen. Maar die eindjes ontglippen nu soms aan die handen, want de omstandigheden trekken te sterk in een andere richting, te sterk ook voor de beste moederhanden. Weet u dat het voor een gezin een ramp kan zijn wanneer Liesje haar handschoen op het ijs verloren heeft? En dat dartele goed kun je toch niet binnen houden ook. Vooral grootere kinderen, die de deur uit willen, gehoorzamend aan dezelfde natuurwet, die jonge vogels uit het nest doet gaan om vliegen te leeren, zijn voor hun moeders pro blemen. die schaduwen werpen op het leven. Zij zien de wereld nog niet zoo overzichtelijk als vader en moeder, zij willen eten, zij willen in behoor lijke kleeren op straat, zij willen zakgeld, en zij vragen zich niet af waarvan dat alles komen moet. Een moeder, een vader, zij zien de moeilijk heden, zij begrijpen deze en richten zich ernaar. Maar een jongen? Of een meisje? Zij groeien, tegen den draad in, voort, willen los van ouder lijke banden, laat staan dat ze zich voetstoots zouden schikken in de banden, die deze tijd met zich brengt, banden, die de voeding, het schoeisel en de kleeding beperken. Moeders met groote kinderen hebben het moeilijk, ontzettend moei lijk. De steunnormen zijn ongeveer dezelfde geble ven, maar de kosten van het levensonderhoud stijgen. Met centen weliswaar. Maar wat betee kent een cent meer kosten niet voor een huis vrouw, die de eindjes nou maar net aan elkaar kan knoopen? Alles! Zoo'n cent kan een ramp zijn, gelijk het een ramp is wanneer uit een wan kel bouwwerk een onderste steen wordt wegge trokken. JONGETJE DOOR HET IJS GEZAKT Woensdagavond zeven uur zakte een jongetje van elf jaar door het ijs van den Heerensingel te Haarlem. Door eenige burgers werd hij met behulp van een ladder en een reddingshaak op het droge gebracht en naar zijn woning aan de Zuid-Polder straat te Haarlem gebracht. Oogenschijnlijk had het kind geen letsel gekregen. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Kapverbod. pag. 1 Leed pag. 1 v. H.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den bronsgieter. pag. 3 v. T.: Oom en Tante. pag. 3 Flitsen: Voorlezen. pag. 3 B. K.: Ook gij pag. 3 J. C. E.: Langs de Straat pag. 3 .Voor de kinderen. pag. 6 G. H. W.: Bij den dood van Johann Hagenbeek. pag. 7 J. B. Schuil: Peer Gynt. pag. 7 H. D. Vertelling: Het garantiebewijs 8 pag. 7 1

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1