Sped en Wedstrijd®* Uit de geschiedènis yan een voetbalclub Ned. Voetbalbond JA zag. VeeCzifdigPieid Successen voor Christl Cranz en Josef Jenneweiii M A A NT) 'A G 3 FEBRUARI 194!' HAAREEM'S DAGBEAÖ De Haarlemsche Voetbalvereeniging D. I. O. bestaat 25 jaar. Het bestuur en leden der feestcommissie poseeren voor onzen fotograaf. V. 1. n. r. zittend: W. van Loenen, lid der feestcommissie; D. Antonissen, secretaris; M. Ponsteen, voor zitter H. van Leen, penningmeester; J. Gerritse, commissaris. Staande H. J. Biesbrouck, G. Stals en S. Tjeertjes, leden der feestcommissie. (Foto De Haas) D.I.O. bestaat 25 jaar Het Haarlemsche D. I. O. viert 4 Februari haar vijf en twintigsten verjaardag. „Door Inspanning Overwinning!" Als er een club is die dezen naam mag voeren, dan is het zeker D. I. O. Want groot zijn de moeilijkheden geweest, zoo groot zelfs, dat de toestand meer dan eens cri- tiek was, altijd waren er dan echter weer leden in de vereeniging die met taaien wil wisten door te zetten En thans na 25 jaar is D. I. O. een vooraanstaande voetbal vereeniging in Haarlem, een gaarne geziene tegenstander. Het is daarom zeker de moeite waard eenige gre pen uit D. I. O.'s geschiedenis weer te geven. Op 4 Februari 1916 werd opgericht de H. V. C., zooals D. I. O. destijds heette, onder leiding van de heeren A. v. Brussel (voorz.), H. Monnier (secr.) en H. Groeneveld (penningm.) De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen het thans niet meer bestaande H. S. V. en werd met 10 ver loren. Het eerste terrein was gelegen bij het landgoed Boekenrode, doch reeds kort daarna werd verhuisd naar de renbaan „Woestduin". In September 1916'17 werd voor het eerst deel genomen aan de competitie van den H. V. B. De 3e klasse is geen partij voor de Rood-Witten, en onge slagen werd het kampioenschap behaald met de volgende doelcijfers 105 voor en 5 tegen, met als gevolg promotie naar de 2e klasse. In het seizoen 1917'18 werd met 2 elftallen aan de competitie deel genomen, en ook dit seizoen werd D. I. O. kampioen. In dit jaar werd J. Ger ritsen in het bestuur opgenomen, een taak die hij nu nog vervult! In het seizoen 1921'22 vindt een. heftige strijd plaats om de 2 bovenste plaatsen (welke recht op promotie zullen geven) en gelukt het D. I. O. naar de le klasse te promoveeren. De vereeniging is inmiddels stevig gegroeid en ook het 2e elftal is er in geslaagd naar de 2e klasse te promoveeren. Het 5-jarig bestaan werd op grootsche wijze ge vierd in het toenmalige Brongebouw. In de vereeniging ontstaat dan een ernstig mee- ningsverschil, met het gevolg dat velen de club verlaten. Dit bleek voor de Rood-Witten geen beletsel het volgend seizoen 1922'23, waarin zij voor het eerst in de le klasse van den H.V.B. uitkomen, met 30 van de 32 te behalen punten kampioen van den H. V. B. te worden. Dit kunststukje werd door het volgend elftal be haald: G. Pieters, H. Dijkmans, J. Gerritsen (aanv.) J. Vonk, P. Stals, G. Scheffer, J. Exel, S. Munk, M. Ponsteen, J. Veldmejjer. J. Wagenaar. D. I. O. besluit dan naar den N. V. B. over te gaan, 't terrein is echter te klein en men verhuist naar den Vergierdeweg. Alles werd door eigen le den in hun vrijen tijd volbracht. D. I. O. speelde vele oefenwedstrijden en zij bleek zoo sterk te spe len, dat vele 3e en 2e klassers het niet tegen haar konden bolwerken, zoodat vol vertrouwen het nieuwe seizoen werd verwacht. Doch dan komt de bittere teleurstelling. Als de indeeling bekend wordt, blijkt dat de N. V. B. er is toe overgegaan een 4e klasse in te stellen, doch het ergste is, dat D. I. O. met T. H. B., S. E. V. en Zeeburgia de ge- heele afdeeling uitmaken. Dat beteekent dus 6 wedstrijden per seizoen, is er grooter teleurstelling voor een voetballer denkbaar? Als dan D. I. O. in dat seizoen in een beslissings wedstrijd tegen Zeeburgia speelt, wordt zij met 10 zeer onverdiend geslagen. Door deze overwinning legde Zeeburgia den grondslag voor een reeks successen, zij werd kort daarop bijna le klasser, terwijl D. I. O. haar som berste jaren inging. De toestand verergerde steeds, en als in Febr. '27 de jaarvergadering plaats vindt, draagt deze een verre van rustig karakter, het toenmalige bestuur deelde mede dat zij D. I. O. uit den N. V. B. had teruggetrokken en dat het zelf ook aftrad. Twee weken later komt D. I. O. opnieuw bijeen om over den toestand te beraadslagen. Het is den moeilijkste tijd dien D. I. O. heeft doorgemaakt, doch de zaak door de ras-echte D. I. O.-ers J. Ger ritsen, M. Ponsteen, W. v. Loenen, K. Maarse, W. A. Wijkhuizen, H. v. Leen, D. Antonisse e.a. ener giek aangepakt, lukt volkomen. Terug in den H. V.' B. wordt er ijverig geoefend, doch het begin is teleurstellend, met 2 punten uit 5 wedstrijden staat D. I. O. op de onderste plaats, de 6e wedstrijd brengt een overwinning met 3—1 tegen Zandvoort 2, dit blijkt het keerpunt, over winning op overwinning volgt en D. I. Owordt zoowaar kampioen van de le klasse van den H.V.B. Zoowaar een goede prestatie welke door het vol gend elftal werd verricht. G. Tjeertjes, J. Kluiskens (aapv.) P. de Wildt, H. v. Leen, P. Stals, W. A. Wijkhuizen A. Voogd, F. Boting, M. Ponsteen, A. Wijkhuizen, D. Schouten. Ijverig werd er ook aan de inwendige organisatie der vereeniging gewerkt en na 2 jaar is ook de fi- nancieele balans in evenwicht. Aan de jeugd werd groote aandacht besteed en D. I. O. is een der eerste vereenigingen die er een junioren-klasse op na houdt. Het 15-jarig bestaan werd op luisterrijke wijze gevierd, en wel met als hoogtepunt het uitgeven van een jubileum-boekje dat allerwege gunstig werd ontvangen, en waarvoor de heeren W. v. Loe nen en W. A. Wijkhuizen alle hulde verdienden. Dan volgen eenige rustige jaren, doch daarna komt weer het succes. Het jaar 1933-'34 brengt D. I. O. haar 3e kampioenschap in de le klasse van den H. V. B., met 1 punt voorsprong op R. C. H. 5, na deze in den laatsten wedstrijd met 52 te heb ben geklopt. Dit succes brengt groote vreugde in de D. I. O. gelederen, Dat zij sterk speelde blijkt o.a. wel uit het feit dat haar spelers E, Smit, J. Kluiskens, J. Poelgeest, B. v. Dansiken F. Wit kamp regelmatig in het vertegenwoordigend H. V. B.-elftal werden gekozen, terwijl K. Offenberg en P. Stals als reserve werden gekozen.: Dan besluit D. I. O. weder tot den N. V. B. toe te trede, en het gelukt haar een fraai terreinen complex aan de Ramplaan te huren. Na veel be langloos werk van vele zijden, kan op 9 September 1934 de opening van het fraaie kleedhuis plus 3 speelterreinen door den voorzitter van den H. V. B. onder groote belangstelling plaats vinden. Aan het begin van elk seizoen organiseert D.I.O. een z.g. „Elswout-tournooi" wat veler belangstel ling heeft. Het 20-jarig bestaan werd op grootsche wijze ge vierd, zij het dan zooals steeds in geheel eigen kring. Er werd een bijzonder fraai jubileumnum mer van het clubblad uitgegeven. Ter gelegenheid van dit jubileum werd aan de leden D. Antonisse, H. v. Leen, P. de Wildt, G. Tjeertjes,| W. v. Loenen, K. Maarse, A. Klein, G. de Nieuwe en J. Poelgeest het lidmaatschap van verdienste verleend, terwijl aan M. Ponsteen en P. Stals het eere-lidmaatschap werd aangeboden. Dan volgen weer eenige jaren van voor- en te genspoed, tegenslag o.a. door het op jeugdigen leef tijd overlijden van het lid van verdienste Arie Klein, waarmede D.I.O. een harer sympathiekste leden verloor. Waar het D. I. O. niet mogelijk was het contract te verlengen moest zij haar terreinen aan de Ramp laan verlaten, doch het gelukte haar een uitstekend speelterrein te vinden aan deq Muiderslotweg, waar thans een opgewekt sportleven plaats vindt. En nu bestaat D. I. O. 25 jaar, gestaald en ge sterkt door tegenspoed, die echter steeds (D)oor (I)nspanning werd (O)verwonnen. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men er althans voorloopig, van afgezien dit feit feestelijk te hei-denken, maar wat in het vat zit. Onderafdeeling Haarlem WeastrUdprogramma's. Wegens vorst werden de voor 25 en 26 Januari vastgestelde wedstrijden afgelast. Daar ook de voor 1 en 2 Februari vastgestelde wedstryden geen doorgang kunnen vinden wordt het programma voor die data, zooals dat Dinsdag 28 Januari ln het Officieel Orgaan werd gepu bliceerd, gespeeld op Zaterdag 8 en Zondag 9 Fe bruari a.s. Het programma voor 1 en 2 Februari geldt dus voor 8 en 9 Februari. Eventueele wyzlgingen zullen ter kennis van de betrokken vereenigingen worden gebracht. Commissie plaatse!yk elftal. Vergadering van de Commissie voor het Plaat- seiyk Elftal op Donderdag 6 Februari a.s. des avonds te acht uur op het Bondsbureau, wyzlgingen Consulaat. Het terrein van Heemstede (V.E.W.) wordt ge bracht onder het consulaat van den heer W. .v. d. Mei, Binnenweg 12 te Bermebroek. De heer Jac Hogenboom zal deze terreinen dus niet meer keuren. Afd. 4 C. Teruggetrokken Is het elftal van Sport Vereent (3e) uit afd. 4 C. Scheldsrechterskaarten. Zaterdag 8 Februari a.s. (van 5 tot 5.30 uur): Groep A tot en met Z. E. Snethlage overleden. Wij lezen in „Het Vaderland": Via het Roode Kruis is uit Nederlandsch-Indië bericht ontvangen, dat Edu Snethlage te Medan overleden is. Betrekkelijk kort geleden was Snethlage, die zelf geneesheer was, per vliegtuig naar Nederland gekomen om zich onder behandeling te stellen van dr. Schoemaker in het gemeentelijk ziekenhuis te 's Gravenhage. De operatie was zwaar, maar het krachtig gestel van den stoeren man heeft het doorstaan, zoodat hij zijn werk in Indië kon hervatten. De kwaal schijnt het was te verwachten teruggekomen te zijn en thans is hij overleden. Met Edu Snethlage is een groot voetballer en een pretttig mensch heengegaan. Edu was de be roemdste voorhoedespeler van het Haagsche Quick en vormde met Welcker, die hem in den dood vooraf is gegaan, een rechtervleugel, welke her haaldelijk in het eNderlandsch elftal heeft geschit terd. Edu droeg elfmaal de oranjetrui en hielp het kampioenschap van Nederland voor zijn club ver overen in het seizoen 19071908. Helaas heeft hij, door een onwillige knie, het spel vroegtijdig moeten staken, maar zijn belang stelling voor Quick bleef bestaan. Als hij met ver lof kwam was hij op Hanenburg te vinden en in het cluborgaan Chantecler zijn tal van bijdragen van zijn hand verschenen, waarin hij o.a. een schriftelijken cursus over training heeft gegeven. Wie hem gekend hebben zullen zijn prettige, eer lijke figuur missen. in een hoekje van een kleedkamer van een der Haarlemsche voetbalclubs een voetbal. Hij keek somber en uit ziin bolle oogen druppelden een paar tranen, die hij schielijk met een veter weer afveegde. Wat scheelt eraanvroeg ik deelnemend, toch geen griep? Het is vandaag alweer mis, antwoordde ie klagend. Sinds begin December is het al bergafwaarts met me gegaan. Kijk 'ns hoe ik eruit zie, mijn leer begint al te tanen dit was een beetje overdreven en ik weet waar achtig niet meer hoe een fatsoenlijk grasveld eruit ziet. En dan klagen jullie nog over griep, je moet eerst maar 'ns gezond zijn en niets te doen te hebben, dan heb je reden tot klagen. Hoe is het weer vandaag? O 't gaat nogal, zei ik om hem een beetje op te monteren, het sneeuwt een beetje maar ik geloof niet, dat het hard vriest. Nou weer sneeuw, pruïlde-ie, het lijkt wel of het van dit jaar niet ophoudt. Het heet hier toch Nederland en geen Siberië of zou den we langzaam maar zeker een tikkeltje naar het Noorden verschuiven.... Het doet er ook niet toe maar ik wil je wel zeggen, dat het me knap begint te vervelen. Wat doen die voetballers nou den geheelen Zondag? Misschien zitten ze thuis bij de kachel of als het een beetje helder weer is zullen ze wel gaan schaatsenrijden. Denk je dat ze me missen, vroeg-ie gre tig en ik zag, dat zijn oogjes weer een beetje begonnen te glanzen. Maar natuurlijk, stelde ik hem gerust, natuurlijk missen ze je, dat doen de toeschou wers trouwens ook. Hè, gelukkig maar, verzuchtte-ie opge lucht, ik ivas al bang, dat jullie me niet meer zouden kennen. Wat denk je, zou ik volgende week weer eens tusschen een paar goal-palen doorschuiven. Man, je moest 'ns weten ibat 'n leuk gevoel dat is en dan dat verblufte ge zicht van zoo'n keeper Het was hem aan te zien; hij zwijmelde weg in herinneringen. Op mijn teenen ben ik de kleedkamer uitgeloopen. Bij de deur schreeuwde-ie me nog na: „Als het eenigszins kan, moet er Zondag gespeeld worden hoor, ik toil hier niet langer beschimmelen. Zeg het maar aan de heeren in Den Haag. Vergeet je het niet? Nee, ik zal er aan denken, beloofde ik. Toen ik me nog een keer omdraaide zag ik dat-ie alweer bijna huilde. Het was.een troos teloos gezicht. Zoo'n gezonde, sterke voetbal nog B. K. Gymnastiek Sport, ln de openlucht heeft zijn voordeelen, Maar hoe kunnen deze tot uiting komen, als herhaalde vorst- en sneeuwperiodes de beoefening verhinderen? De bezoekers van sportzalen lachen nu in hun vuistje. Onder hen be vinden zich de gymnasten, die beide vorige Zondagen konden deelnemen aan door den Kennemer Turnkring georganiseerde wedstrijden. Verrassingen zijn in den wedstrijd van j.l. Zondag niet uitgebleven. Wij willen wel bekennen, dat turners ook op andere wijze verrasten dan waarvan ons elders ge plaatst verslag gewaagt. Zoo zagen we onder de deel nemers één van onze beste K. N. A, U.-sprinters, A. Schaap, en Mj bleek Zondag zelfs tot de prijswinnaars te behooren. Zijn clubgenoot van de Beverwijksche Gymn. Ver. Turnlust, C. G. Tabak, verscheidene malen Neder- lapdsch kampioen gewichtheffen, had ook voor den wed strijd Ingeschreven, maar kon wegens griep niet uitko men. Wij hadden anders getuige kunnen zijn van een spannenden strijd tusschen den turner-athleet Schaap en den turner-krachtsportman Tabak, want ook deze laatste is een goed gymnast. MaaF hoe het ook zij: beider spor tieve werkzaamheid getuigt van een veelzijdigheid, die prettig aandoet. Wedstrijden Kennemer Turnkring. Turnlust (Haarlem) blinkt uit. Een nieuweling in den Kennemer Turnkring kampioen, en de vorige kampioen nu no. 4. ziedaar de groote verras singen van de heerenwedstrijden, die Zondag in het voormalig Zander-Instituut te Haarlem werden gehouden. Nu was de overwinning van G. J. Wiethaar, immers oud kampioen van den Zaanschen Turnkring, nog eenigszins te voorzien, maar dat P. van Duijn van de le naar de 4e plaats zou verhuizen, werd allerminst verwacht. Doch de oud-kampioen was Zondag nu eenmaal minder zeker en zijn voornaamste tegenstanders bleken beter in vorm te zijn. Die tegenstanders zijn, met v. Duijn en Wiethaar, clubgenooten, zoodat de desbetreffende vereeniging, het Haarlemsche Turnlust, op buitengewone wijze uit den strijd wist te komen. Zelfs waren de winnaars in de belde andere graden ook leden van Turnlust, zoodat het over wicht in heerenturnen van die vereeniging merkbaar was als nooit te voren. In alle graden behaalden verder Bato en Turnlust B successen. Door ziekte had de opkomst eenigszins te lijden. Van de 49 verschenen turners kwamen er slechts 4 niet in aanmer king voor een diploma. De le diploma-houders gaan nu over naar een hoogeren graad. Deze zijn H. Henkenaar (Turnlust H.) naar den 1 en graad en H. Wagenaar (Turn lust H.), H. Konings (Bato), A. Schaap (Turnlust B.) en H. Kraaij (Turnlust H.) naar den 2en graad. De eerste graad vindt dus volgend jaar weinig verster king. maar de Kennemer Turnkring is reeds nu ln het gelukkig bezit van een voldoend aantal turners, die het als ploeg met succes tegen de meeste andere kringen uit het N. G. V. kunnen opnemen. De wedstrijd werd geleid door den heer C. Th. Smal. Als jury-leden traden op de heeren L. J. H. Stiens en M, de Vries (Amsterdam), F. Schoonbergen (Zaandam), F. Muller (Amstelveen), A. W. Drlessen (IJmulden) en ,T. J. v. Doorn (Haarlem). De uitslagen luiden: Eerste graad: I. G. J. Wiethaar (Turnlust H.) 35.5 p.. 2. .1. Roodenburg (idem) 33 p., 3. J. Verkes (Idem) 32.5 p.. Vereen!gingsprijzen: le prijs Turnlust H. 101 p., 2e prijs Bato 82 p. Tweede graad: l. H. Hentenaar Turnlust H.) 30.5 p.. 2. P. J. Luitlng (Bato) 29 p.. 3. J. W Duljff (Concordia) 28.5 p. Vereenigingsprijzen2e prijs Concordia 80.5 p.. 3e prijzen Turnlust B 77 p. en Bato 76,5 p. Derde graad: 1. H. Wagenaar (Turnlust H.) 31.5 p., 2. H. Konings (Bato), 31 p., 3. A. Schaap (Turnlust B) 30 p. Vereenigingsprijzen: Turnlust B een len en een 3en prijs met resp. 140 en 126 p. VERGADERING K. T. K. Nu de wedstrijden van de belde laatste Zondagen vol doende aanwijzingen hebben gegeven aangaan'de het da mes- en heeren-materiaal, waarover de Kennemer Turn kring op het oogenblik beschikt, zal de Technische Com missie a.s. Zaterdag nagaan, in welke opzichten wedstry den van hooger orde kunnen worden gehouden. Deze be treffen den Kanaalwedstrijd voor dames en heeren, den wedstrijd Haarlem—Rest K. T. K voor dames, een selectie wedstrijd voor heeren en een kringenwedstrijd voor dames en heeren. Voor laatstgenoemden kamp het hoogtepunt van het seizoen zullen vermoedelijk de gewone tegenstanders (Alkmaar e.o. en het Zuiderkwar tier) niet beschikbaar zijn. zoodat in dit geval andere ploegen moeten worden gezocht, Schaatsenrijden Toch een Friesche elfstedentocht Vier jonge Hollanders volbrachten den tocht. Er is dit jaar toch een Friesche elfstedentocht gehouden al is het dan geen officieele tocht ge weest. Vier jonge Nederlanders, de heeren L. Kamp, W. Werker en De Koe, studenten a&n de Technische Hoogeschool te Delft en de heer H. Berlage, advocaat bij den octrooiraad te Den Haag hebben Zaterdag gezamenlijk den tocht volbracht, zoo schrijft de „Crt." Na den nacht te hebben doorgebracht ten huize van den heer S. Hepkema, directeur van de Con- densfabriek te Leeuwarden, stonden de vier stoere Hollanders 's morgens om kwart voor zes bij de Noorderbrug te Leeuwarden op het ijs, gereed voor den start. Een zoon van den heer Hepkema had zich bij hen aangesloten, om het eerste gedeelte van den tocht mee te rijden. Zelden zal een start voor een Elfstedentocht onder zoo doodsche stilte en zoo vweinig publieke belangstelling hebben plaats gevonden als in dezen donkeren, vroegen, eersten Februarimorgen. Slechts heel weinigen waren immers ingewijd in de plannen. Zelfs de brugwachter van de Noorderbrug, die vroegdienst had en wien wij om inlichtingen vroegen, had niets gemerkt. Precies om 5.45 uur, bij een temperatuur van acht graden Celsius onder nul werden de ijzers in het ijs gezet, dat in een idealen toestand ver keerde. Met snelle, lange streken ging het in de richting Dokkum. Er werd een flink tempo in gezet, nu men geen last had van andere rijders. Niemand behoefde te worden ingehaald en tegen liggers waren er niet. Nu er geen officieele controleposten waren, werd te Dokikum de eerste de beste aangesproken niet het verzoek de zelfgeschreven contrölekaart te willen afteekenen. Hetzelfde geschiedde in de an dere steden. Zijn we goed ingelicht dan bemach tigden de rijders in een enkel stadje, namelijk in Hindeloopen zelfs een officieel gemeentestem pel. Van Dokkum ging het terug, Zuidwaarts tot Bartlehiem. De heer Hepkema jr. verliet hier zijn tochtgenooten, omdat hij tijdig in Leeuwarden terug moest zijn. Het Hollandsche viertal sloeg Westwaarts af in de richting Franeker. Van Fra- neker ging het op Harlingen aan; op dit gedeelte van het traject begon het drukker te worden, daar van uit Franeker denzelfden dag toertoch ten in den omtrek werden gehouden. In een matig tempo reed het viertal verder naar Bolsward. Op dit traject was oppassen de bood schap,. daar er zich enkele wakken in het ijs be vonden. Ook deze moeilijkheid werd overwonnen en voort ging het naar Woricum, Hindeloopen en Staveren. Lang rust gunden de rijders zich niet, er restteii immers nog een zestigtal kilometers. Natuurlijk begon de vermoeidheid zich te laten gelden, doch ook de laatste dertig kilometers wer den aan de ijzers geregen en precies om 8.50 uur 's avonds waren de rijders te Schenkenschans, de plek waar op 30 Januari 1940 werd gestart, terug. De eerste Elfstedentocht in 1941 was vol bracht. Zij het dan niet officieel,- dan toch niet minder fraai en door de verkregen handteeke- ningen controleerbaar. Even denken we hierbij terug aan den fenome- nalen tocht nu vijftig jaren geleden van Pim Miulier, die odk zelf zijn menschen voor de noo- dige legitimatie moest uitzoeken. Een schitterende prestatie van den heer Berlage en zijn drie mak kers, die Zondagmorgen naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. N-.ar men ons mededeelde hadden de rijders na den volbrachten tocht een onderhoud met mr. Hepkema, den voorzitter van het bestuur der Friesche. Elfstedenvereeniging. Zal. dit wellicht aanleiding zijn dat alsnog het organlseeren var) den zesden Elfstedentocht ernstig wordt overwo gen? Prestatie- en toertocht van IJ. H. N. In totaal 2400 deelnemers. De ijsbond Hollands Noorderkwartier organiseerde Zondag een prestatie- en toertocht met als startplaatsen Purmerend, Zaandam. Hoorn en Monnikendam. Te Pi merend verschenen 900 personen aan den start, Zaandam 750, Hoorn 500 en Monnikendam 250, zoodat In totaal personen aan dezen tocht deelnamen. De weersomstandigheden hebben jammer genoeg veel afbreuk gedaan aan dezen tocht. De sneeuwval van Za terdagavond vormde op zichzelf reeds een ernstigen tegenslag. Gelukkig was deze sneeuwval niet zoo ernstig, dat de tocht geen doorgang kon hebben. De rijders wisten niet langs welke route zij zouden worden geleld, daar zij bij iedere controlepost de volgende contrölepost als doel kregen aangewezen. Op zichzelf was dit zeer aantrekkelijk, doch het leverde voor verschillende rijders nog tal van moeilijkheden op. Een beetje speurzin had men wel noodig en gelukkig bleken de meeste rijders in het bezit hiervan te zijn. De verschillende ijsclubs hadden hun banen uitstekend geveegd, hetgeen den rijders ten goede kwam. Ook was er voor gezorgd, dat de verschillende overstapplaatsen geen speciale moeilijkheden opleverden voor de rijders. Voor hen die 100 K.M. aflegden kon alle waardeering hebben, daar dit gelijkwaardig kan wor den geacht met een tocht over 140 K.M. onder gunstiger weersomstandi gheden Sterk kwam hierbij het sportieve element tot uiting. Ongeveer de helft van de deelnemers bereikte het voor oogen gestelde doel. De prestatietocht telde 230 deelne mers, waarvan 85 procent de finish bereikte. De offi cieuze uitslag luidt: 1. en 2. P. J. Trooster (Anisterram) en G. Smit (Amsterdam) in 5 uur 52 sec.; 3. en 4. M. Tes- sel (Broek ln Waterland) en T. Seegers (Purmerend) ln 5 uur 56 min.; 5. J. Bosman (Breukelen) 6 uur 4 min.; 6. Sj. Westra (Warmenhuizen) 6 uur 7 min.; 7. en 8. N. H. Feenstra (Den Haag) en H. Keiler (Hilversum) in 6 uur 8 min.; 9. S. Brouwer (Landsmeer) ln 6 uur 16 min. en 10. J. Zegers (Amsterdam) in 6 uur 24 min. Horst Faber Duitsch .kampioen schoonrijden. Onder groote belangstelling werden te Essen de wed strijden gehouden om het Duitsch kampioenschap schoon rijden voor heeren. Winnaar en Duitsch kampioen werd Horst Faber uit München. Tweede werd Edl Rada uit Weenen en derde Helmut May. eveneens uit Weenen. Waterpolo D. W. R. en H. P. C. verliezen weer. Overwinningen van U. Z. C. en Het IJ. De Heeren zeventallen van D.W.R. en H.P.C., die ln de bondscompetitie van den N.Z.B, uitko men, hebben beide wederom een nederlaag te slikken gekregen. Van H.P.C. hadden wij geen overwinning tegen het IJ verwacht, maar van D.W.R. hadden wij, na de overwinning, die het' in Haarlem tegen de Utrechtenaren boekte, toch zeker in den uitwedstrijd een zege tot de moge lijkheden gerekend. De Haarlemsche polo-eer werd door de D.W.R.-dames hooggehouden, die een 83 zege op de U.Z.C.-dames bevochten. In den wedstrijd van H.P.C. tegen het IJ be gon H.P.C. met een 10 voorsprong te nemen, doordat de Geest een vrijen worp naar den vrij- gezwommen Stammes plaatste, die geen fout maakte. Voor de rust was het daarna met H.P.C. gedaan. Kramer liet zijn man te veel vrij, waar door RootseLaar twee vrije schoten kon lossen, die doel troffen. Van Aelst was te sterk voor Mauritz en Kramer en ook deze speler doelpuntte twee maal uit gedekte positie In de tweede helft hield de druk op het H.P.C. doel aan. Rootselaar, Geer- lings en van Aelst brachten met harde schoten den stand op ,7—1, /voordat eindelijk de H.P.C.- voorhoede weer een kans kreeg, die benut werd door de Geest. Rootselaar scoorde nog eenmaal, voordat hij voor een overtreding het water moest verlaten H.P.C. wist voor het einde van deze numerieke meerderheid geen gebruik te maken, Meer spanning zat er in den wedstrijd van D.W.R. en U.Z.C., die in Amersfoort gespeeld werd, Pieters ontbrak op het appèl bij D.W.R. Zijn plaatsvervanger N. de Vries voldeed goed, maar het zwakke punt in de D.W.R.-ploeg was L. ten Berge, die voortdurend zijn man gelegenheid gaf om op te zwemmen. Kollerie kon het eerste doelpunt maken, nadat hij een vrijen worp goed kreeg aangegeven door van den Bogaerde. Overhagen zwom echter snel op uit de Utrechtsche achterhoede en maakte ge lijk. Weer nam D.W.R. een voorsprong, doordat een schot van N. de Vries door midachter Berger van richting veranderd werd. Overhagen scoorde wederom den gelijkmaker, waarna die rust kwam, In de tweede speelperiode nam U.Z.C. het ini tiatief. Kollerie, de Haarlemsche keeper, wilde een bal met één hand stoppen, hetgeen hem nood lottig werd. Overhagen verscheen weer voor het doel en de stand was 42 voor U.Z.C, Kollerie kreeg nog een straf worp toegewezen, maar verder dan 43 kon D.W.R. het toch niet brengen. De Haarlemsche dames hebben de overwinning te danken aan het goede schieten van mevr. van der Booren en Mej, Gr. Zieren, die ieder vier doel punten voor haar rekening namen. U.Z.C. was verzwakt doordat mej. A. Wiersma in het team ontbrak. Met de rust hadden de Haarlemsche dames een 32 voorsprong, door goede doelpun ten van bovengenoemde speelsters. Mej. Kollerie gaf door een fout een doelpunt aan de Utrechte naren cadeau. In de tweede helft steeg de score snel tot 83. Boksen Joe Louis wint weer eens. Thans Red Burman k. o. geslagen. De wereldkampioen Jou Louis heeft Vrijdag Madison Square Garden te New York voor de dertiende maal zijn wereldtitel verdedigd. Hij bokste tegen den door zijn gewicht sterk benadeel den Red Burman, een door Jack D&mpsey getrain- den bokser. Ruim 15000 toeschouwers woonden dezen wedstrijd bij, welke in een overtuigende zege eindigde voor den titelhouder, daar deze zijn uit dager in de vijfde ronde" k.o. sloeg. 58e fitgo Jitgo louts diens [els'< IOÓOO 14825 Ine lie 5 iracl 1 noec iport iteld loud mvo inde terk och! nen iteil rol Er rted< let bepe Ski-Sport De wereldkampioenschappen te Cortina d'Ampezzo het Wan in V' ln o- maa geva van': nilk ll n vert- ling len gees Christl Cranz (Foto-archief H.D.) Over de, officieele opening vah de ski-wereldkampioen schappen wordt gemeld, dat bij deze gelegenheid voor het skistadion, waar de plechtigheid plaats vond een eere- wacht Bersaglieri stond opgesteld. In het schilderachtige Ampezzo-dal bevonden zich duizenden belangstellenden die van de plechtige opening getuige wilden zijn. De plechtigheid ving aan met een sportgroet tot de deel nemende landenploegen, en groet tot den Duce. Daarna volgde de opmarsch van de manschappen volgens Olym pisch cëremonleel. Achtereenvolgens defileerden langs de eeretribune de ploegen van de volgende landen: Bulga rije, Finland, Duitschland, Japan, Joego Slavië, Noor wegen, Slovakije, Spanje, Zweden, Zwitserland en Italië. Na de opstelling der manschappen binnen het stadion werden de vlaggen der deelnemende landen geheschen, terwijl de verschillende volksliederen werden gespeeld. Vervolgens richtte de voorzitter van het Italiaansch Olympisch Comité Graaf Mangenieilo zich met een korte begroetingsrede tot de verzamelde massa. „Voor de eerste maal ln de geschiedenis vindt een der gelijk belangrijk en groot sportevenement plaats tijden» den oorlog, terwijl verschillende militaire ploegen aan deze kampioenschappen zullen deelnemen. Dit feit strekt niet alleen Italië als het land, dat zich belastte met de organisatie tot eer. doch ook alle deelnemende landen, die gehoor hebben gegeven aan den oproep tot deelname in die bewust van de innerlijke kracht onbevreesd en vol vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Met een groet aan alle deelnemende landen, een heilwensch voor den koning- keizer van Italië en den Duce, verklaarde Manganiello de spelen voor geopend Uit naam van de F. I. S. dankte de Zweedsche vice-president graaf Hamilton voor de gastvrij» ontvangst, waarna de manschappen tot besluit in marsch- formatie het stadion verlieten. De wedstrijden begonnen Zondagmorgen met de afda ling voor mannen en vrouwen, waarbij reeds spoedig twee Dultsche overwinningen weiden behaald, Joset Jennewein was van de 26 deelnemers met 4 min. 3.97 sec. verreweg de snelste looper voor den Italiaan Marcellln ln 4 min. 6.66 sec, en Rudi Cranz in 4 min. 8,66 sec., ter wijl de titelverdediger Helmuth Lantschner met 4 min. 9.69 sec. zelfs nog den Italiaan Chierroni met 4 min. 9.48 sec. voorrang moest laten. Bij de vrouwen was de wereldkampioene Christel Cranz opnieuw niet te verslaan. Zij legde den afstand af In min. 10.30 sec. en werd gevolgd door Kaethe Grasegger in 4min. 17.58 sec. en Annellese Prauf in 4 min. 25.33 sec. In het landenklassement heeft Duitschland na dezen eersten wedstrijddag de leiding bij de mannen met 9 punten, daarna volgen Italië met 17 pnt.; 3. Zweden met 39 en 4. Hongarije met 51 pnt. Nog duidelijker ls de Duitsche voorsprong bij de vrouwen: Duitschland heeft hier de leiding met zes punten daarna volgt Zwitserland met 18 punten. De uitslagen lulden: Mannen: 1. Josef Jennewein (Duitschland) 4 min. 3.97 sec.; 2. Alberto Marcellln (Italië) 4 min. 6.66 sec.; 3. Rudi Cranz (Duitschland) 4 min. 8,66 sec. Landenklassement: 1. Duitschland 9 punten: 2. Italië 17 punten: 3. Zweden 39 punten; 4, Hongarije 51 punten. Vrouwen: 1. Christl Cranz (Duitschland) 4 min. 10,30 sec.J 2. Kaethe Grasegger (Duitschland) 4 min. 17.58 sec.; 1» Annellese Proxaul (Duitschland) 4 min. 25.33 sec.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10