Haarlems Dagblad Spoortarieven worden verhoogd )e Elf Friesche Steden. Snertpoëzie. Verzoeken om verhoogd gas- of electrici- teitsranfsoen De griep en de school te Haarlem V erkeersongelukken Haarlem's Dagblad Bommen op Londen. Onderhoud DarlanLaval te Parijs. 58e JAARGANG No. 17678 lltgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- lltgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro* jienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. fele/oon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie I04CO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, jtó25. Soendaplein 12230. Verschünt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 4 FEBRUARI 1941 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het schijnt er nu toch weer van te zullen komen! Toen gisteren dat verhaal bekend werd van die rie Delftsche studenten plus een Haagsche jurist, lie Zaterdag hun particulieren Elfstedentocht vol- iracht hebben, leek het trouwens ondenkbaar dat Hepkema dat op zich zou laten zitten. Hij heeft n ook Maandagavond zijn bestuur bijeengeroe- >en op zijn kantoor er zit altijd iets prettig-ge- noedelijks in de aankondigingen omtrent deze portgebeurtenis en die inschrijving is openge^ rteld met de bedoeling, den tocht a.s. Donderdag te louden. Natuurlijk wordt er bij gezegS: behoudens invoorziene omstandigheden. Men kan niet' ver- mderstellen dat vóór Donderdagmorgen een zoo iterke dooi zou kmnaien intreden, dat dagrdoor de {ocht nog verhinderd zou kunnen worden. Maar nen heeft de definitieve toestemming van de auto- iteiten nog niet. Daar is het bestuur evenwel hoop- pol over gestemfdi Er zal een vóórwedstrijd aan dezen zesden Elf stedentocht voorafgaan: een wedstrijd namelijk in iet bemachtigen van onderdak. De ruimte is zeer >eperkt, voor een belangrijk deel van de huisves- ing zal men aangewezen zijn op particulieren. Het fes tuur heeft bekend gemaakt, dat het zich nu niet tan inlaten met huisvestïngs-problemen, zoodat edere deelnemer voor zichzelf moet handelen. Dus noet ik eigenlijk niet zeggen dat een wedstrijd in iet bemachtigen van logies „zal" plaats hebben. Want ongetwijfeld is die sinds vanmorgen vroeg al in vollen gang. Wie familieleden of goede vrienden nabij Leeuwarden bezit is natuurlijk goed af, naar met vele niet-Friesche rijders zal dat niet het geval zijn. De interlocale telefoonverbinding zal raiïJaag zwaar belast zijn geweest en ongetwijfeld rillen verscheidene ondernemende rijders vandaag ll naar Leeuwarden zijn gespoord op goed geluk, rertrouwend verder op hun persoonlijke overre- ingskracht om door den een of ander als logeergast worden aanvaard. In den regel zal het wel luk- en ook, omdat iedere rechtgeaarde Fries immers eestdriftig voor de ijssport is en zijn Friezin daar- nee pleegt in te stemmen! Overigens hoop ik voor het welslagen van den leden Tocht, dat het aantal deelnemers niet zoo overdadig groot zal zijn als bij c'-en vijfden. Het aantal inschrijvingen daarvoor beliep een dag te voren al drieëntwirvtighonderdwaarvan 600 wed- llrijdrijders en 1700 toeristen. Hoeveel er tenslotte gestart zijn heb ik niet meer kunnen ontdekken; vermoedelijk heeft men het in het odh'tend'Jiuister van dien dag ook niet nauwkeurig kunnen vast- llellen, Maar wel is gebleken dat overmatig groote inneming het welslagen van een sportgebeurte nis a/s onze schaats-,.marathon" belemmert inplaats van diient. De geheele opzet is er natuurlijk te ge moedelijk en te zeer geïmproviseerd voor. Het zou Jammer zijn als dat karakter er op den duur aan ontvallen moest. Zoover, ben ik juist met dit artikel gekomen als Ëe mededeeling ons bereikt dat het in Leeuwarden storm loopt met de inschrijvingen en dat men al vijf telefoontoestellen in gebruik heft moeten nemen om de aanmeldingen in ontvangst te nemen. Mis schien wordt het dus nog wel meer dan de vorige maal, inplaats van wat minder. Als het weer er dan ditmaal ook maar weer toe meewerkt om een foed verloop en daarbij het volkomen uitrijden n den tocht door de meeste deelnemers mo- lijk te maken. Het is ook te hopen dat het pu bliek bij den finish ditmaal de noodige ruimte zal laten, zoodat men zal kunnen vaststellen wie de Kinner van den wedstrijd zal zijn. Want dat is toch altijd verkieselijk boven de aanwijzing van vijf Bummers éen, waartoe men in December '39 ten slotte moest besluiten. Gemakkelijk is de taak van het bestuur der Elf- fedenvereeniging zeker niet en ongetwijfeld moet lij in hooge mate aanspraak kunnen maken op de bereidwillige medewerking van rijders en publiek. Een taak als de hare behoort organisatorisch wel lot de aller-lastigste. Voldoende tijd voor rustige [oorbereiding is er nooit, het aantal deelnemers is n den loop der jaren geweldig gestegen en de om standigheden en bezwaren zijn natuurlijk telkens freer anders. is een nieuwe maatregel genomen ten aanzien tan de wedstrijdrijders. Zij zullen geheel afgeschei den van de toeristen rijden. Om dit te bereiken beeft men ook bepaald dat wie eenmaal als wed- strijdrijder start zich niet later qnder de toeristen Hag scharen. Er waren namelijk menschen die voor den wedstrijd inschreven zonder daarvoor de be kwaamheid te hebben alleen omdat zij dan eerder vertrekken konden en meer ruimte hadden. Later ilotpn zij zich dan wel bij den tocht aan. Dat mag liet meer. Wie als wedstrijdrijder niet mee kan zal Boeten uitvallen. Een goede maatregel.^Allicht zul- «n nog wel meer nieuwe voorschriften volgen. In de oekomst zAlen er wel steeds méér komen.... Ditmaal is de Elfstedentocht door verscheidene andere lange afslands-ritten in dit ijsseizoen voor- Zij waren wel niet zoo lang als deze (ruim 200 K.M.) maar vele rijders hebben toch al hun prestatie in georganiseerde tochten en wed strijden over 50, 80, 100 K.*M. getoond. Dat is na tuurlijk een nuttige voorbereiding geweest, veel beter dan er vorige malen kon zijn. Zij zullen met meer ervaring en vooral met meer zelfvertrouwen starten dan zoovelen van hun voorgangers bij vroe gere Elfstedentochten. Volgens het viertal, dat den tocht Zaterdag maakte is de toestand van het ijs in Friesland in bet algemeen goed. Dat geeft dus in elk geval een vooruitzicht. R. P. Bewapeningsuitgaven der Vereenigde Staten. Washington. 4 Febr. idhb.) De bewape- lingsuitgaven van de Vereenigde Staten ln de *eede helft van 1940 hebben, volgens een mede deling van den voorzitter der credletencommis- sie van het Huis van Afgevaardigden Taylor, rand U milliard dollar bedragen tegenover rond t>30 ttlllioen in denzelfden tijd van 1939. (Restauranthouders bij de Loos- drechtsche ijsbaan konden door den lauwen Zondag hun snert niet kwijl en gaven die toen aan arme ge zinnen.) Een snert-Zondag was het misschien, Een zon-dag voor de snert was 't niet, Een zaak van keus en bovendien De vraag maar, hoe je het beziet. De schaatsenrijders kwamen schaars, Die lapten wel den lauwen dag Maar niet de schaatsen aan hun laars. Dat werd een slap en hard gelag Voor snertbezorgers bij-de-plas En bij de plassen; uur na uur Raakten zij minder in de kas, Al stond een groote pan te vuur. Geen rijders kwamen aan de ruif, Het werd een snertdag zonder snert En zij, zij. zaten met een kluif Omdat er niet gegeten werd. Zoo zat een droefgestemde groep Te wachten op wat toch niet kwam En raakte allengs in de soep Omdat een ander ze niet nam Tet één (want een geeft steeds den wenk) Bedacht werd op een arm gezin En zei: ik schénk ze als geschenk Nu maar voor hen en andren in. Collegas steunden dat onthaal Ik filsiteer z'er allen mee. Al klinkt het wat paradoxaal, Dat was een prachtigsnert-idee. P. GASUS. Voor goederen met ingang van 10 Februari a. Voor personen op 1 Maart Verkeer over langen afstand 't meest in prijs gestegen. De directie der Ncdcrlandsclie Spoor wegen deelt mede, dat zij genoodzaakt is de tarieven voor het goederenvervoer met in gang van 10 Februari a.s. voor het vervoer van personen met ingang van 1 Maart a.s. te Verhoogen. - De tegenworodige tarieven zyn nog dezelfde als die, welke golden voor begin September 1939 de oorlog uitbrak. Al spoedig daarop begon ook het. bedrijf der spoorwegen den invloed te onder vinden van de prijsstijging die op tal van gebieden optrad. Een vermeerdering van het vervoer woog echter aanvankelijk hiertegen op. Door de De- kende beperkingen waaraan het bedrijf sindsdien is onderworpen is echter de verhouding tusschen ont vangsten en uitgaven op zoodanige wijze ver stoord, dat de secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat in overleg met den ge- De voor- en achterzijde van het nieuwe persoonsbewijs, met de invoering waar van 1 Maart 19-11 a.s. zal worden aangevangen. (Foto Pax Holland.) kunnen nu worden ingediend. machtigde voor de prijzen machtiging heeft ver leend de tarieven te verhoogen Wat de goederentarieven aangaat, zullen de stukgoedprijzen met* 23 pet. worden verhoogd, behalve de kleine zendingen t.m. 30 K.G., waar op de bestelkosten zoo zwaar drukken, dat een grootere verhooging noodzakelijk bleek. De wagenladingsprijzen zullen rond 18 pet. stij gen, met dien verstande, dat als minimumvracht voor een wagenlading voortaan zal gelden de vracht voor 3000 K.G. stukgoed. Eenige speciale tarieven vervallen. Bij de verhooging der personentarieven is er naar gestreefd het sociale gezichtspunt tot zijn recht te laten komen. Daarom wordt de laagste verhooging (16 pel.) toegepast op weekkaarten, weektrajectkaarten, maandtrajectkaarten en jeugdkaarten. Daarop volgen de algemeene abonnementskaarten met 18 pet. In verband met de moeilijke omstandigheden, waaronder het verkeer over lange afstanden plaats heeft, worden de plaatsbewijzen voor deze trajecten het meest verhoogd. Er is tijdelijk personeel aangesteld ter vervanging van de zieken De griep die zooals men weet gelukkig geen ernstig karakter heeft, maar alleen oorzaak is, dat de zieken eenige dagen in bed moeten blij venmaakt natuurlijk ook slachtoffers op ae Haarlemsche scholen. Er zijn vrij veel leeraren en onderwijzers die ln de laatste dagen zich ziek gemeld hebben. Er zijn zooveel mogelijk hulpleerkrachten aangesteld om de opengevallen plaatsen te bezetten. Doordat ook veel kinderen ziek zijn, was het mogelijk verschillende klassen te combineeren. Het was dan ook niet noodïg, ook al waren er soms moeilijkheden, leerlingen naar huis te sturen. te Haarlem Cijfers over 1940 gunstig Naar wij vernemen zijn er in 1940 te Haarlem minder verkeersongelukken voorgevallen dan in de voorafgaande jaren. Natuurlijk is daarop van invloed geweest het verminderde autoverkeer ten gevolge van de benzine-schaarschte. Daartegen over staat evenwel dat het aantal fietsen dat op den weg is belangrijk is toegenomen. Er hadden in 1940 te Haarlem slechts 8 doodelijke verkeersongevallen plaats. In 1939 waren er 7 ongevallen met doodelijken afloop en in 1938 9 en in 1937 11. Billijkheid van verzoek moet vaststaan- In verband met de vele door particuliere erbruikers lot de gas- en electriciteitsbedrijven gerichte verzoeken om inlichtingen ten aanzien van de mogelijkheid van verhoogde rantsoenen is het wenschelijk gebleken artikel 6 van de gas- en electriciteitsrantsoeneeringsregeling 1940 no. 1 als volgt aan te vullen: Artikel 6c. Indien in bijzondere gevallen toepassing van de in de gas- en electriciteitsrantsoeneerings- regeling 1940 no. 1, artikel 3, genoemde maat staf tot een onjuist rantsoen aanleiding zou geven, is het betrokken gas- en electriciteits- bedrijf, overeenkomstig door het rijkskoJen- bureau te geven voorschriften, bevoegd een afwijkend rantsoen vast te stellen. Verbruikers, die (b.v door het ontbreken van petroleum voor kookdoeleinden, tijdelijke afwezig heid van een of meer leden van het gezin ge durende de overeenkomstige periode van het vorige jaar, gezinsvermeerdering, enz.) aanspraaK mee- nen te kunnen maken op een verhoogd rantsoen, worden thans m de gelegenheid gesteld een schrif telijk verzoek daartoe bij het betrokken gas- en electriciteitsbedrijf in te dienen. Teneinde noode- looze briefwisseling te vermijden, wordt in over weging gegeven deze verzoeken nauwkeurig te motiveeren. Tot het verstrekken van een hooger rantsoen zal slechts kunnen worden overgegaan, indien de billijkheid van het verzoek voor het be trokken gas- of electriciteitsbedrijf vaststaat. Er wordt voorts de aandacht op gevestigd, dat -de bevoegdheid van de gas- en electriciteitsbedrijven zich tlfèns ook uitstrekt tot het vaststellen van een lager rantsoen dan 100% van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar, ndien de omstandigheden van den betrokken verbruiker (b.v. door verhuizing naar een kleine woning) zoo danig zijn gewijzigd, dat een rantsoen van 100% een onbillijkheid zou beteekenen. De minimum- rantsoenen zullen echter gehandhaafd blijven. AMSTERDAMSCHE HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE ERNSTIG ZIEK. Naar de N. Rott. Crt. verneemt is de Amsterdam- sche hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg, sinds eenige dagen ernstig ongesteld. Hij lijdt aan griep, gepaard gaande met longontsteking. Zijn toestand boezemt bezorgdheid in. Controle op den invoer in Ned.-Indie Invoer slechts mogelijk met vergunning. TOKIO, 4 Februari. Sinds 1 Januari j.l. is de geheele goedereninvoer van Nederlandsch-Indië onderworpen aan vergunningen en mogen slechts leveringsorders worden gegeven na ontvangen ver gunning van den staat. Ter uitvoering van dezen maatregel heeft men 71 goederenklassen ingevoerd en voor 17 klassen een beperking van den invoer afgekondigd. Naar ver luidt zullen de goederen, waarvan de invoer niet beperkt is, zonder moeilijkheden kunnen worden geïmporteerd. (Europapress) BRONZEN ADELAAR VOOR HET FOKKER-MONUMENT In de bronsgieterij van Binder te Haarlem is heden een bronzen adelaar gereed gekomen, bestemd voor het monument van wijlen Anthony Fokker, hetwelk op de begraafplaats Westerveld te Driehuis zal komen. De adelaar werd vervaardigd door den Haarlemschen beeldhouwer Theo van Reyn. (Foto Stevens) faxtieCkawif Onze lezers, maar nog meer speciaal onze lezeressen, zullen met genoegen vernemen, dat wij over een'paar dagen weder tegen een zeer geringe betaling een Haarlem's Dagblad Textielkaart te hunner beschikking zullen stellen. De eerste uitgave van deze zeer practische en overzichtelijke kaart was zulk een groot succes, dat wij niet geaarzeld hebben ook ditmaal weder in practisch dezelfde uitvoering dezen dienst aan onze lezers te bewijzen. Nadere mededeelingen over den aan vang der levering volgen nog. Ook een kuststad in Zuidoost Engeland aangevallen. Naar Reuter meldt heeft een Duitsch vliegtuig Maandag bommen op Londen geworpen. Bij be dekten hemel hebben Duitsche vliegtuigen langs de kust gevlogen zonder „noemenswaardige" schade aan te richten. Slechts in een kuststad in het Zuidoosten werden verscheidene gebouwen beschadigd. ID.NB.). DUITSCHE LUCHTWAPEN BOVEN VIER GEBIEDEN. NEW YORK, 4 Februari (D.N.B.) Ondank» ongunstige weersomstandigheden heeft het Duitsche luchtwapen, naar Associated Press uit Lonaen meldt, aanvallen ondernomen op vier gebieden in Engeland n.l. East Anglia, de Midlands, Zuid-West-Enge- iand en Wales. Duitsch weermachtsbericht Luchtmacht bestookt vlieg velden, fabrieken en spoor wegen in Zuidoost Engeland. BERLIJN, 3 Februari (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben giste ren met succes vliegvelden, fabrieksinstallaties, op slagplaatsen en spoorwegen Ln Zuidoost Engeland aangevallen. Op een vliegveld werden vijandelijke gevechtsmachines vernield en treffers geplaatst op een hangar. Ten zuiden van Southend werd een koopvaardijschip in brand geschoten. Een ander koopvaardijschip kreeg ten Zuidoosten van Harwich verscheidene voltreffers van bommen. De vijand heeft gisteren drie vliegtuigen verloren, waarvan een in een luchtgevecht en een door het luchtaf weergeschut, terwijl het derde gedwongen werd te dalen Het D.N.B. verneemt uit Parijs: Naar in Fransche kringen alhier bekend wordt heeft admiraal Darlan Maandag in het hotel Ma- tignon een langdurig onderhoud gehad met Pierre Laval in tegenwoordigheid van den ge volmachtigde van de Fransche regeering voor het bezette gebied, ambassadeur Fernand de Brinon. Deze gesprekken hadden betrekking, zoo heet het voorts, op vraagstukken van de algemeene politiek van Frankrijk. GOOOTEUOUTSTDQfiT (nOQST LUXOOf"^ (Adv. ingez. Med HEDEN: 8 PAGINA'S iiiimifitiHiiiiifiüiiiiiniq Artikelen em. R. P.: De elf Friesche steden, pag. 1 P. Gasus: Snertpoëzie. pap. 1 De griep en de school te Haarlem pag. 1 Verkeersongelukken te Haarlem. pag. 1 Flitsen: Een moment. pag. 3 D.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den boer. pag. 3 v. H.: Nederlandsche filmindustrie actief. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 inmwmif

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1