Moord op kasteel Entzherg Bekende rijders onder de deelnemers. Weekoverzicht De zesde Friesche elfstedentocht. Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen DONDERDAG 6 FEBRUARI I94Ï HAXRL'EM'S DAGBLAD jf* ""««Ik I Spact en Spet j ^lHiiniBBiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiMiiiiiiiiiniiiiiiiiwiiiiiiniiiill^ Schaa tsenrijden De elfstedentocht. Onder hen, die zioh als eerste deelnemers voor den Elfstedentocht 'kwamen aanmelden, bevin den zich twee winnaars van verleden jaar, C. Jongert uit Maarssen en Adema uit Franeker. Wij hadden nog een onderhoud met Jongert, die vast van plan bleek te zijn zijn titel of zooals men het noemen mag, te verdedigen. Reeds vier maal, zoo deelde hij mede, ,,heb iik dezen tocht gemaakt, zoodat iik thans voor de vijfde maal start. Het is jammer, dat de tijdsomstandigheden aanvanke lijk mij alle lust ontnamen om te oefenen. Daar door zal ik minder getraind op het ijs verschij nen, daar staat evenwel tegenover, dat de weers omstandigheden veel gupstiger zijn. Ik ga daarom vol vertrouwen dezen wedstrijd tegemoet, ook al ■weet ik, dat de overwinning door een klein onge val, een misstap, een kleine val of iets dergelijks, uit de handen kant glippen". Verder ontdekten wij onder de inschrijvingen den naam van den heer D. Huizinga Bruins, den bekenden voetbalofficial, die alle vijf voorafgaan de tochten tot een succesvol einde bracht en thans zijn zesden tocht vol ambitie gaat maken. Ook zullen starten de winnaar van 1933, A. de Vries en de bekende rijder L. Geveke, de winnaar van den onlangs gehouden 150 K.M. dorpentocht door Groningen, die beiden verleden jaar in de tweede groep aankwamen en die ernstige candi- daten zijn voor de overwinning. Het totaal aantal deelnemers aan den tocht be draagt bijna 3000. De route is als volgt: Leeuwarden, Dokkum, (goed vertrouwd ijs, hetgeen 'belangrijk is, daar dit stuk in het donker moet worden gereden, het wak bij Letokum is goed afgebakend), van Dok kum gaan de deelnemers terug tot Bartleniem en vervolgens over de Finkenervaart, Oude Deyen, Ried enz. naar Franeker, daarna wordt o.a. over de Sexbierumervaart gereden naar Harlingen, vandaar gaat het naar Bolsward, Workum, Hin deloopen en Stavoren, om door Gaasterland in Sloten te komen, daarna over het Klote.rmeer via Woudsend naar IJlst, langs de Geeuw naar Sneek en ten slotte over de Zwette naar Leeuw arden met de Schenkenschans als einddoel. Groote medewerking bij de huisvesting. Woensdagmiddag brachten wij nog een bezoek aan het bureau voor Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden, dat zich belast heeft met, het onder brengen van de honderden deelnemers, die in den loop van den dag in Leeuwarden aankwamen. De bureauleider deelde mede. dat de vraag wel groot is, doch dat aan deze vraag tot nog toe uit stekend kon worden voldaan, omdat de particu lieren in Leeuwarden zioh in grooten getale heb ben aangemeld en alle mogelijke medewerking voor de huisvesting verleenen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de vooruitzichten voor de deel nemers om een 'onderdak te bekomen, gunstig erin. .Het A.N.P. meldt nader uit Leeuwarden: Inmiddels hebben zich behalve P. Keizer uit Lier, alle winnaars van den wedstrijd van ver leden jaar aangemeld. De tocht wordt in verge lijking met verleden jaar in tegenovergestelde richting afgelegd. De afstanden zijn als volgt verdeeld: Leeuwar denDokkum 23,5 'km; DokkumFraneker 44,8 km; Franeker—Harlingen 12,8 km: Harlingen— Bolsward 17.5 km; BolswardWorkum 13,3 km; Workum—Hindeloopen 8,9 km; Hindeloopen Stavoren 10,8 km; StavorenSloten 26 km; Slo ten—IJlst 14,1 km; IJlst—Sneek 3,8 km; Sneek— Leeuwarden 23,9 km. De Friesche Ielkjes, Metres en Fokjes reden in Assendelft. Zij kwamen, zagen en wonnen slechts twee van de vier prijzen. Ongeveer 3000 menschen wachtten meer dan twee uur op de komst der Friezinnetjes. De Zuider IJsclub te Assendelft is er gisteren in ge slaagd, de bloem der Friesche hardrljdsters over den Afsluitdijk te lokken en had met den door haar georga- nïseerden wedstrijd de primeur voor het land aan deze zijde van den Afsluitdijk. Met suiker vang je vliegen. Friesche hardrijdsters vang je met dikke geldprijzen en hieraan heeft het dan ook niet ontbroken. Er waren prij zen beschikbaar gesteld tot een totaal bedrag van f 150 en dit heeft een 10-lal Friezinnen er toe verleid, „tls heitelan" den rug toe te keeren en de reis naar het verre Assendelft te ondernemen. Het heeft weinig gescheeld of de wedstrijd was in het water gevallen; ditmaal eens niet in het hemelwater, maar in het water van de Assendelfter Delft, dat door den druk, die het gewicht door de duizenden toeschouwers eenige uren lang op de ijskorst uitgeoefend, door tal van spleten en gaten opborrelde. En waren de Friezinnen nu I maar op tijd gekomen, dan was de wedstrijd afgelopen. voordat het al te erg vras geworden. Maar de.femkes had-. DOOR PETER PAUL BERTRAM. 30) „Dat zullen we waarschijnlijk nooit meer ver nemen", antwoordde de commissaris. „Misschien heeft hij gelogen, omdat hij zich schaamde dat de filrns verknoeid waren, misschien, omdat hij in een paniekstemming was wegens de verdenking. Mis schien ook dacht hij, dat het hem kon ontlasten. Dat raadsel berokkent me veel minder zorgen dan dat eene groote raadsel, hoe twee menschen, de een in China, de ander in Weenen, die elkander waarschijnlijk nog nooit eerder ontmoet hebben, iets van elkaar kunnen weten, dat chantage mo gelijk maakte. Als ik dat niet vind, is het uit met mijn mooie theorie". „Kan ik u misschien helpen?", vroeg Vahoda bijna deemoedig. Buschroitner schudde het hoofd. „Neen, mijn waarde, ik geloof het niet. Nu moet ik werken, zoeken, of het me lukt, een betrekking tusschen Duschinsky en Maxwell te ontdekken. Ik zal de stukken uit Weenen over Duschinsky eerst eens doornemen". Vahoda stond treurig op. Meer nog dan zijn nederlaag, dsukte hem het gevoel, schuldig te zijn aan Duscninsky's dood. Hij verliet zacht Busch- xoitner's kamer. Onwillekeurig wendde hij zijn schreden naar den vijver in het park, waar hij zoo vaak omheen geloopen had, om zijn gedachten den vrijen loop te laten. Ditimaal echter vond hij zijn lievelingsplekje niet verlaten. Op een bank zaten Angela en dr. Muir. Vahoda zag het tweetal te laat om zich nog terug te trekken. En ofschoon hij weinig lust had in een gesprek met de twee jonge menschen moest hij nu wel op hen toegaan en naar Angela ïnformeeren. „Gaat u even bij ons zittten", noodigde Angela hem uit. „Heeft u inmiddels al ontdekt, hoe dat yerhaal verder ging?" den vertraging en daardoor begon de wedstrijd pas over vier in plaats van om twee uur. Natuurlijk waren de Zaansche meisjes, die ingeschreven hadden, op tijd aan wezig en men had op tijcb maar dan zonden Friezin nen kunnen beginnen. En de duizenden waren gekomen in hoofdzaak om de Friezinnen te zien rijden, dus dat zou voor allen een groote teleurstelling geweest zijn en veel gemopper gegeven hebben, welk gemopper niet ach terwege bleef, maar dat was nu van wege het lange wachteh. Wanneer de Zuider IJsclub van Assendelft weer eens een grooten wedstrijd organiseert zal ze naar een betere baan moeten omzien. Deze is veel te smal en niet op zulk een groot bezoek berekend. Men moet toch behoorlijk rondom het voor de hardrijderij bestemde gedeelte kun nen rijden en er was nauwelijks plaats om er te staan. Wanneer deze tegenslagen er niet waren geweest, had het een aardige wedstrijd kunnen worden, dig vooral voldoening gegeven zou hebben aan de Noord-Hollanders, want de Zaansché meisjes hebben den meisjes uit het Noorden flink partij gegeven. Slechts twee van de vier prijzen gingen over den Afsluitdijk. Onder normale om standigheden zou de uitslag ongetwijfeld anders zijn ge- weest. Het was een aangename verrassing voor de Assen- delfters, dat fiunne plaatsgenoote Alle Brulnisse den eersten den besten rit, waarin een Friezin uitkwam (Fokje de Wit van Terwispel) won. De volledige uitslag luidt: 1. Jelke Nienhüls (Makkin- ga) f80; 2. A. Buis (Oostzaan) f40; 3. Annie Pijlman (Nontebok) £20; 4. A. Vos (Krommeniedijk) f 10. Ieltkje Nienhuis heeft nu in dit seizoen bijna f 1000 aan prijzen gewonnen. Herman Buyen weer sterker dan Jan Langedijk. Woensdag zijn the Oudkarspel onder auspiciën van de vereeniging „Volharding" schaatsenwedstrijden gehouden. De uitslag is als volgt: Klasse a. 500 M.: 1. H. Buyen 49.6 sec.; 2. J. Langedijk 50.2 sec.; 3. Ekelschot 50.2 sec.; Y. Schenk 50.2 sec. 1500 meter: 1. H. Buyen 2 min. 36.2 sec.; 2. Langedijk 2 min. 40 sec.; 3. v. d. Heyde 2 min. 44.4 sec.; 4. Ekelschot 2 min. 45 sec. 5000 meter: 1. Strijbis 9 min. 24.6 sec.; 2. H. Buyen 9 min. 24,6 sec.; 3. Langedijk 9 min. 25.4 sec.; 4. v. d. Heyde 9 min. 44 sec. Totaal klassement klasse a: 1. H. Buyen 3»/2 punt; 2. J. Langedijk 8 pnt.; 3. v. d. Heyde 13 pnt. Totaal klassement klasse b: 1. Egas 8t/2 pnt.; 2. Span jaard 91/2 pnt.; 3. Bakker 11 pnt. Boksen OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP ZWAARGEWICHT. PHILADELPHIA 4 Februari (A. N. P.) Het is den Amerikaanschen bokspromotors gelukt een tegenstan der te vinden voor den wereldkampioen zwaargewicht Joe Louis. Op 17 Februari a.s. zal Louis in Philadalphia boksen tegen den op internationaal terrein volkomen on bekenden Gus Dorazio, een aldaar wonend zwaargewicht bokser. Ook de reeds vastgestelde wedstrijd tusschen Joe Louis en Billy Conn zal te Philadelphia worden gehouden. „Ja", zuchtte Vahoda. „Helaas!" Hij schrok op en verbeterde zichzelf: „Ik bedoel, gelukkig". Angela en dr. Muir keken hem verbaasd aan, zooals hij daar verdrietig op de bank zat en voor zich uit staarde. Angela en dr, Muir spraken samen. „Morgen', zei Angela, „reizen mijnheer Vahoda en het verdere reisgezelschap af. Waarschijnlijk gaan ook dr. Wong, overste Tsja, majoor 'Li en mijnheer Maxwell weg". Dr. Muir trok een leelijk gezicht. „Wat heeft u tegen hen? Vooroordeelen, omdat het Chineezen zijn?" „O neen, ik heb niets tegen Chineezen. Integen deel. Bij ons in Californië leven heel wat Chineezen eerlijke en fijne kerels. Vlijtig. Ik mag ze wel. Maar die Maxwell, die bevalt me niet". „Maxwell?", riep Vahoda verbaasd. Hij knip perde opgewonden. „Wat heeft u tegen Max well?" „O, niets bepaalds", zei dr. Muir. „Ik mag hem alleen maai- niet. En hoe zegt men dat I'll eat. my hat als hij een. Engelschman is. Niet eens Britsch!" „Geen Engelschman?", herhaalde Vahoda. „Maar waarom gelooft u dat?" „Om zijn Engelsch. Zoo spreekt een Engelsch man die taal niet. Het is ook geen dialect, of de spreekwijze van een ongeletterde. Maxwell spreekt vloeien en hij kent veel woorden. Maar hij maakt fouten, grammaticale en in de uitspraak. Alsof hij pas later Engelsch geleerd heeft. Vreemdelingen spreken vaak zoo. Het gaat om nuances, die u misschien niet merkt". Vahoda had moeite om zijn opwinding niet te verraden. Hij zei iets onbelangrijks en snelde op het kasteel toe. Angela en dr. Muir keken hem stomverbaasd na. Ademloos kwam hij in Buschroitner's kamer binnen. „Hij is geen Engelschman, commissaris", riep hij. „Dr. Muir denkten hij vertelde de meening van den dokter. „Geen Engelschman!", riep Buschroitner. „Dat klopt, mijnheer Vahoda, dat klopt! Kijk eens wat ik gevonden heb". Hij reikte Vahoda een stuk toe. Vahoda las. Het papier was vergeeld en het Haarlemsche Damclub DAMCLUB HAARLEM. Woensdagavond werden de wedstrijden om het club kampioenschap 1940 41 voortgezet. De uitslagen zijn: G. P. Heck—J. J. P. Kraaijer 1—1; H. A. van Abs—C. Bouwens 2—0: H. J. Rozijn—C. v. d; Werff 1—1; J. F. C. van Abs— J. Holm 0—2. OOSTERKWARTIER. Donderdagavond werden de onderlinge wedstrijden ge houden met de volgende uitslagen: C. P. Kraay—A. Wijker 2—0; J. NeeleK. Broersma 2—0; C. Berkhout—C. M. Beek 2—0; J. NeeleC. M. Beek 2—0; J. Harwijnen— W. v. Pelt 0—2; H. Beck—A. Vos l—1. Donderdag a.s. zal de prijsuitreiking plaats hebben van den de Graaf's wisselbeker waaraan 'n gongwedstrijd is verbonden voor de Haarlemsche damspelers die aan deze wedstrijden hebben deelgenomen. KIJK UIT. Donderdag .1.1. werd de wintercompetitie voortgezet. De uitslagen zijn: Mastenbroek—Ottolini 0—2; Schaap—Ros. 0—2; sohl—v. Gaarderen 2—0; Bleljswijk—Heemskerk 1—1™ Honing—Bees 0—2. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandag J.l. werden de onderlinge wedstrijden voort gezel. De uitslagen eerste klasse waren: J. J. Koren—C. Vrolijk 2—0; J. J. Koren—A. Smit 2—0. Tweede klasse: P. v. Dijk—F. Akersloot 2—0; J. B. de Laat—G. v. Es 2—0; A. J. Verwoerdt—H. L. Philippo 1—1. De Bekerwedstrijden: I. Ravensbergen—G. J. Steenkist 1—1; Y. Boterbloem—J. W. v. Dartelen 0—2; J. H. Meure G. de La Rie 2—0; K. Oly—G. Bakker 1—1; A. Miedema C. Vrolijk 1—1. Zondag a.s. zal de prijsuitreiking plaats hebben van de onderlinge 1939—1940. De heer P. J. v. Dartelen zal dan een simultaan-séance geven, de aanvang is bepaald op 10 uur. Thuisdammers hebben bij dezen wedstrijd voorrang. DAMCLUB HET NOORDEN. De uitslagen van de onderlingen wedstrijden zijn: G. v. d. Meulen—J. Harmsen 2—0; A. Bron—W. Leuffen 0—2; A. P. Wassenaar—G. Lobbes 2—0; A. J. Molhoek—C. Harmsen 1—1; A. Blom—L. Poots 0—2; H. Boekei—A. F. Leuffen 2—0; H. Boekei—G. Bijster 1—1; A. Bron—A. J. Molhoek 2—0; - J. Wesselius—A. Blom 2—0; A. Bron—A. P. Wassenaar afgebr.; L. Poots—C. Harmsen afgebr.; W. Leuffen—H. Dienske afgebr. Voetbal HAARLEMSCHE SCHEIDSRECHTERS VER.EENIGING. Voor de Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging zal dr. F. G. H. Münnick Maandagavond 10 Februari In de boven zaal van lunchroom „De Sierkan", Groote Markt, een lezing houden over: „Eerste Hulp op het voetbalveld". schrift verbleekt. Het was een proces-vehbaal, opge maakt door de militaire politie van het Oosten- rijk-Hongaarsche leger in liquidatie en het be handelde de aangifte, die de voormalige korporaal van het vierde regiment infanterie Otto Duschinsky gedaan had. Op 7 Januari 1915 (zoo luidde de aangifte van Duschinsky) was hij bij den terugtocht van het leger over de Karpafchen wegens bevroren voeten achtergebleven. Om niet door de opdringende Rus sen gevangen genomen te worden, had hij zich, zoo goed als dat ging, langs een over de bergen gaan den weg voortgesleept. Na eenigen tijd' was. hij door een boerenwagen ingehaald, waarin een Roetheensöbe priester en een misdienaar zaten. Beiden spraken slechts gebroken Duitsch. Zij vroegen hem naar den weg. Tenslotte had de priester hem gevraagd mee te rijden. Hij had dat gedaan, was in den wagen gekropen en 'daar van uitputting ingeslapen. Eenigen tijd later had de priester hem gewekt. Ze waren aan een tweesprong gekomen. De wegwijzer was vernield en door den sneeuwstorm waren de marschsporen van de troe pen verdwenen. Na een nuteloos debat besloot die priester, den redhtschen weg te nemen. Hij Duschinky, was wakker gebleven. Na een tijd wer den ze door een cavalerie ingehaald, die echter op hun geroep niet reageerde. Duschinsky was weer ingeslapen. Weer een tijd later was hij wakker geworden, doordat de wagen plotseling was blijven staan. De priester en de misdienaar probeerden met iemand tot overeenstemming te komen. De idierde, dien Duschinsky toen niet zien kon, verklaarde dat de wagen moest omkeeren, omdat deze weg dood liep in een dal. De priester was begonnen te jam meren en verklaarde, dat hij de kerkschat van een beroemd bedevaartoord bij zich had en vreesde, dat het kostbare bezit in handen van de oprukkende Russen zou vallen. Hij verzocht den ander hem te helpen. Toen had hij verschrikt geschreeuwd. Vlak daarna waren er twee schoten gevallen en de priester en de misdienaar waren kreunend van den wagen gevallen. Duschinsky had toen zijn geweer genomen en, toen de derde den wagen genaderd was, blijkbaar om de kerkschat te rooven. op hem geschoten. Hij had hem in de borst getroffen. Het bleek de ruiter te zijn, die den wagen eenigen tijd Ski-Sport De wereldkampioenschappen te Cortina d'Ampezzo. Dahlquist wint de 18 K.M. Het is den Zweed Dahlquist gelukt heden de 18 K.M.- looop met twee minuten voorsprong op den Fin Kurik- kala te winne. Reeds bij den estafetteloop van Maandag j.l. had de Zweed bewezen de snelste te zijn en ook dit maal kon de .titelhouder Kurikala niet tegen he mop. De uitslag luidde: 1. Dahlquist (Zweden) 1 uur 5 min. 25 sec.; 2. Kurikala (Finland) l uur 7 min. 35 sec.; 3. Silvennolnen (Finland) 1 uur 8 min. 13 sec.; 4. Arlstide Compagnoni (Italië). (A. N. P.) Dammen HULDIGING EN SIMULTAANSéANCE P. J. VAN DARTELEN. Zondag a.s. zal in de bovenzalen van Restaurant Mun- nlks, Groote Markt 10, de huldiging plaats vinden van den heer P. J. van Dartelen, die in den afgeloopen eindstrijd om den meestertitel 1940 van den Nederlandschen Dam- bond als eerste eindigde. Ter gelegenheid hiervan zal door den heer Van Darte len een slmultaanséance worden gegeven voor de Haar lemsche damspelers en speciaal voor niet-leden van clubs. De aanvang dezer slmultaanséance is vastgesteld op Tevens zullen op dien dag de 'clubkampioenen 1939/1940 der Haarlemsche Damclub, namelijk: hoofdklasse: P. J. van Dartelen; eerste klasse: Chr. Gerritsen; tweede klasse: H. W. C. van Rhoonen derde Klasse: J. M. Rutgers worden gehuldigd en de dooi; hen gewonnen kampioens- prijzen worden uitgereikt. Voorts zullen nog de volgende prijzen aan de resp. winnaars worden overhandigd: Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub 1939/1940. Hoofdklasse: 2e prijs Th. Tolenaars en 3e prijs A. Miedema. Eerste klasse: 2e prijs I. Ravensbergen en 3e prijs D. I Schrijnemakers. Tweede klasse: 2e prijs D. Philippo en 3e prijs C. Vrolijk. Derde klasse: 2e prijs J. J. Zalm en 3e prijs P. van Dijk. Wedstrijden volgens het „Hoogland-systeem". Hoofdklasse: P. H. Meure; eerste klasse: D. Schrijne makers; tweede klasse: W. de Goede en derde klasse: F. Akersloot. Zomerwedstrijd 1940. Groep I: J. W. van Dartelen. Groep II: J. van Looij en groep III: P. H. Meure of D. Schrijnemakers (deze beide spelers herkampen nog om den prijs). geleden ingehaald had. De priester en de mudie naar waren dood geweest, de ruiter zwaar gewond. Hij, Duschinsky, had de papieren van de beide dooden en het herkenningsplaatje van den ruiter genomen, was op de bok geklommen en had ge probeerd nog tijdig den anderen weg te bereiken. Maar hij merkte al spoedig, dat de Russen in de nabijheid waren. Daarom liet hij den wagen met de kerkschat in de steek en probeerde zich te voet door de troepen heen te slaan. Door zijn bevroren voeten was hij daar niet in geslaagd en door een. sectie kozakken ingehaald en gevangen genomen. Na zijn terugkeer uit de krijgsgevangenschap had hij deze gebeurtenis aangegeven. .Aan het stuk was eetn aanteekening toegevoegd, dat de papieren van den priester en den misdienaar overgenomen waren, evenals het iidentiteitsplaatje van den cavalerist, dat stond op den wachtmeester der- dragonders Anton Maxner uit Sdhwechat bij Weenen. Toen volgde, door een andere hand toegevoegd, de aanteekening, dat de bewuste wachtmeester An ton Maxner blijkbaar verdwenen was, want hij was sedert 7 Januari 1915 van de regimentslijst ge schrapt. Hij kon aan de verwondingen overleden zijn en wegens gebrek aan een ildlèntiteitsplaatje als onbekende begraven zijn. Vahoda had het merkwaardige document uitge lezen. „U denkt duswendde hij zioh tot Busch roitner. „Ja. Dat Anthony Maxwell niemand anders is dan de voormalige, wegens moord gezochte wacht meester Anton Maxner uit Weenen. Hij is niet aan zijn verwon.'dingen bezweken, maar gevangen geno men, naar het hospitaal gebracht en toen hij weer hersteld was, in een kamp in Siberië gebracht. Van daar is hij weer gevlucht, of tijdens de cata strophe van het Czarenrijk naar China gekomen, waar hij zioh in den pseudo-Engelschman Anthony Maxwell veranderd heeft. Vandaar de OhineesChe pas. Ik vond het al direct merkwaardig, dat een Engelschman zijn staatsburgerschap opgeeft om. Chinees te worden". Vahoda had in groote opwinding geluisterd. „En Duschinsky heeft hem herkend! Het klopt commis saris, het klopt! Weet u, den morgen ria den moord De korte tijd van voorbereiding voor dezen zes den elfstedentocht blijkt geen bezwaar op te leve ren voor e perfecte urganisatie. Lang heeft men gewacht met het nemen van een definitieve be slissing, omdat de sinds verleden jaar zoo zeer ge wijzigde omstandigheden uit theoretisch gezichts punt bezien haast onoverkomelijke bezwaren ople veren. Doch, zooals vaker geschiedt, heeft ook hier de practijk de theorie aan de kaak gesteld. Vier Nederlandsche ijs-enthousiasten hebben het bewijs geleverd dat wat theoretisch voor onmoge lijk werd gehouden, practisch uitvoerbaar is. On getwijfeld pleit het voor den gezonden geest in het centrale bestuur- van de elfsteden vereeniging, dat men tersond op de reeds langen tijd geleden ge nomen beslissing teruggekomen is en zich energiek heeft geworpen op de inderdaad zware taak: de organisatie van' den elfstedentocht. Het blijkt, dat in bepaalde kringen een misver stand bestaat ten aanzien van het getal der reeds verreden elfstedentochten. Volgens de officieele gegevens van de elfsteden- vereeniging is de tocht van dit jaar de zesde. De eerste tocht, welike door de elfsteden vereeniging werd georganiseerd, dateert van het jaar 1912. Op 2 Februari van dat jaar vond de tocht plaats met 65 deelnemers, van wie 41 het eindpunt niet be reikten. Winnaar werd de heer C. J. Koning uit Arnhem in 11 uur en 411 min. De tweede tocht werd gehouden op 27 Januari 1917 en leverde-denzelfden overwinnaar op. Van de 183 deelnemers .vielen er 148 af. Winnaar van den. derden tocht werd de heer K. Leemburg uit Leeuwarden in 11 uur 9 min. Het aantal deelne mers bedroeg 303, 148 uitvallers. De vierde tocht werd gehouden 16 December 1933, toen werden winnaars de heer A. de Vries uit Dronrijp en S, Castelein uit Warga in 9 uur 2 min. Aantal deel nemers 482, uitvallers 30. Deze tocht had zoo wei nig uitvallers omdat onder ideale weersomstandig heden werd gereden. Hetgeen de prestatie aanmer- I kelijk ten goede kwam. Het ziet er naar uit, dat de tocht van dit jaar, de zesde elfstedentocht, een analogie hiervan zal worden. De vijfde tocht, op 30 Januari van het vorige jaar, ligt nog versch in ieders geheugen. Deze tocht was bijzonder zwaar en leverde vijf winnaars op. Volledigheidshalve geven wij hier het eindresul- taat van den tocht van verleden jaar, dat thans of ficieel wérd bekend gemaakt: Eerste prijs: groote gouden medaille 1) .A. Adema (Franeker) in 10 uur 36 min., aankomst te Leeuwar den te 16.36. 2) D. van der Duin (Warga). 3) C. Jongert (Maarssen). 4) P. Keizer (de Lier). 5) S. Westra (Warmenhuizen). Allen.in denzelfden tijd. Tweede prijs: kleine gouden medaille 6) J. van der Bij (Anna Paulowna), aankomst Leeuwarden 17,04. 7) S. Dijkstra ,'Kornjum). 8) L. Geveke (Leeuwarden). 9) A. de Vries (Giethoorn). Allen denzelfden tijd van aankomst. Derde prijs: groote verguld zilveren medaille 10) R. Algra (Franeker), 11) S. Koen (Bovenknijpe). In Leeuwarden om 17.16. Vierde prijs: kleine ver guld zilveren medaille 12) G. Duiker (Groningen). 13) K. Korst (Bedum). 17.17 in Leeuwarden. De tocht werd door 125 rijders geheel uitgereden, Voorts heeft nog de algemeene controle van de resultaten van den tocht van verleden jaar uitge wezen, dat 10 deelnemers Bartlehiem hebben be reikt op den terugweg van Dokkum, dat 80 rijders hull tocht in Dokkum beëindigden, dat 160 op den heenweg naar Dokkum te-jBartlehtem zijn gestrand, 650 het tot Vrouwbuurstermolen en naaste omge ving brachten. 175 te Wier kwamen (waarvan meer deren eerst tegen het middernachtelijk uur), en verder dat er 175 rijders te Franeker zijn gestrand, De laatste groep zal de elïstedenmedaille ontvangen, terwijl aan de overige rijders het elfstedenkruis is toegekend. Zij, die thans weer meerijden kunnen deze eereblijken in de Harmonie persoonlijk in ont vangst nemen. Aan de overigen zal het zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. De elfsteden vereeniging kan dus terugzien op vijf door haar georganiseerde tochten. Voor de volledigheid dient hierbij evenwel rekening te wor den gehouden met het feit, dat voor de oprichting van de elfsteden vereeniging op 2 Januari 1909 ook reeds een elfstedentocht was gehouden. Het initia tief hiervoor ging uit van den zeer bekenden pro motor, den heer W. J. H. Muiier. Hij was omstreeks 1908 tweede voorzitter van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Op- j voeding, wiens bestuur zich veel moeite gaf voor het organiseeren van lange afstandstochten. Hij was het, die op de gelukkige en origineele ge dachte kwam een traditioneelen Friesdhen elfste dentocht te organiseeren en verzocht het bestuur van den Friesohen IJsbond de leiding van een der- gelijken tocht op zich te nemen. Op Zaterdag 2 Januari 1909 is toen de eerste tocht gehouden en 124 rijders hebben er aan deelgenomen. Negen van hen bereikten de finish met M. Hoekstra uit Warga als winnaar. IJshockey A. H. IJ. C. verslaat Tilburg. De Woensdagavond voor de competitie van den Neder landschen IJshockeybond gespeelde wedstrijd tusschen A. IJ. H. C. en Tilburg ls in een 5—0 zege voor de A. IJ. H. C. geëindigd. op Von Ghetald.i, toen zat ik met Maxwell aan het ontbijt. Dat herinner ik me nu. We waren de eer sten, de anderen kwamen pas later. En bijna het laatst kwamen de Hollanders binnen. En plotse ling liet Maxwell zijn kopje koffie vallen. Van de schrik natuurlijk. Want achter mijnheer de Jongh u weet hoe groot en dik de Nederlander is kwam plotseling Duschinsky te voorschijn. Geen wonder, dat Maxwell schrok. Hij dacht, dat hij door dien man meteen ontmaskerd zou worden!" Buschroitner knikte. „Maar hoe kunnen we dat bewijzen? Als de militaire politie nu maar aange- teekend had, of hij al eerder gestraft was. dan wist ik, of zij zij.n vingerafdrukken in Weenen hadden". Hij stond op. „Ik zal meteen telefoneeren". Buschroitner kwam drie kwartier later terug in zijn kamer. Hij zag er teleurgesteld en ontevreden uit. „Alles voor niets", zei hij. „Maxner is blijkbaar niet eerder gestraft, ze hebben geen vingerafdruk ken in het archief van hem". Hij wierp zich in eèn stoel en keek peinzend voor zich heen. Vahoda zweeg slechts het opgewonden knip peren- van zijn oogen verraadlile, dat hij druk bezig was te denken. „Commissaris", zei hij, „als Duschinsky hem herkend heeft, dan kunnen anderen hem ook her kennen. Hij moet geconfronteerd worden met menschen. die hem vroeger gekend hebben". „Prachtig, maar w-aar mpeten die zoo gauw van daan komen? Wie weet, of er nog zul'ke menschen zijn. Stelt u zich eens voor hoe lang dat geleden is. Meer dan twintig jaar. En hem op de verdenking arresteeren? Ik weet niet, of dat gaat. Morgen is de weg naar Lienz vrij, als hij wegrijdt met die Chineesdhe heeren. hebben we het nakijken". Beiden zwegen. Tenslotte schraapte Vahoda zijn deel. „Is u iets ingevallen?" „Misschien", antwoordde Vahoda. „Hoe is dat? Behoort Schwewat tot Weenen? Ik bedoel, op poli- tiegebied?" „Dat Weet ik niet. U bedoelt, dat Schwewat mis schien een strafkaart van hem heeft? Dat zou mo gelijk zijn". Hij snelde al naar de telefoon. (Wordt vervolgd).» VOOR DE KINDEREN Verbaasd kijkt Prikkebeen nu rond „Kan men hier leven vrij gezond?" „Wel zeker, vriend, gij moogt hier blijven, Maar., ziet gij soms mijn pruikje drijven? 'k Visch nu al uren uren lang: Ik vrees, dat ik het niet meer vang!" Maar zie daar komen gasten aan. Die eensklaps in den wal visch staan. Zij zien: twee boeren, die maar staren, Een aardig meisje, jong van jaren En een matroos, die roept: „O wee, Wat is dit voor een binnenzee?"

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6