KORT NIEUWS. RADIO PPOEPAMMA DONDERDAG 6 FEBRUARI Ï94Ï HAAStEM'S DXGBEAD Italiaansch tveermachtsbericht Crieksche aanval afgeslagen. Optreden der luchtmachten in Afrika. ROME, 5 Februari (Stefani) Het 243ste weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front hebben wij een vijan delijken aanval afgeslagen en den vijand gevoe lige verliezen toegebracht. Er vielen krijgsgevange nen en wapens in onze handen. In Noord-Afrika: activiteit der wederzijdsche luchtmachten; Engelsche vliegtuigen hebben Benghazi gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben onze troepen aan het noordelijke front een tegenaanval ondernomen op de vijandelijke strijdkrachten, die onze nieuwe linie naderden en die met verliezen werden terug geslagen. Aan het' zuidelijke front hebben onze afdeelin- gen Doebats na een verwoed gevecht, in den loop waarvan zij den vijand aanzienlijke verliezen toe brachten, zich van een vooruitgeschoven post nabij de grens ten oosten van het Stefani^meen terugge trokken. Groote offensieve activiteit van onze luchtmacht. De vijand heeft enkele plaatsen in Erytrea gebombarderd. Onder de inboorlingen vielen eenige slachtoffers. Twee Engelsche vlieg tuigen werden neergehaald. In de Egeïsche Zee hebben vijandelijke vlieg tuigen in den nacht van 3 op 4 Februari bommen geworpen op een onzer vliegvelden, waardoor lichte materieele schade ontstond. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps heb ben de vliegvelden van Mikabba en Hal-Far op Malta aangevallen. Er ontstonden ontploffingen en branden. Italiaansclie pers over den toestand van het Britsche Rijk. ROME, 5 Februari (Stefani). De Italiaansche bladen, sprekende over den toestand van Engeland leggen er den nadruk op dat de Britsche verliezen ter zee niet gecompenseerd kunnen worden. Tot dusverre is 10 millioen ton Britsche scheepsruimte tot zinken gebracht, terwijl de Amerikaansche werven, die voor aanvulling moeten zorgen, nog gebouwd moeten worden. Een van de eerste gevolgen, aldus de „Messaggero" van de rede, door Hitler in het Berlijnsehe Sport paleis gehouden, is dat de Engelschen zijn gedwon gen een toontje lager te zingen. Zelfs Churchill durft zich niet meer te verlaten op de brutale ver klaringen van eenigen tijd geleden en beperkt zich er toe te vertrouwen in de toekomst en uiting te geven aan zijn hoop op het onverwachte. Het blad vestigt de aandacht op een teekenende tegenspraak tusschen Engelsche economen en militairen. Ter wijl Layton, financieel raadsman van de Britsche regeering, beweert dat de Engelschen den oorlog door de wapenen moeten winnen of anders verloren zijn, houdt generaal Fuller vol, dat Engeland ver loren is, wanneer het niet op economlsoh ge bied de overwinning behaalt. Voorts wijden de bladen veel aandacht aan be richten uit Lourengo Marquez -over de ongeregeld heden in Zuid-Afrika en aan het nieuws uit Kaboel over onlusten in Britsch-Lndië. Zij schrijven dat het Britsche rijk vrijwel overal wordt geschokt door de onafhankelijkheidsbewegingen der volken, die gedwongen waren voor het Engelsche geweld te buigen, maar het Britsche juk niet langer willen dragen. Met betrekking tot den zeer moeilijken toestand in Transvaal herinnert de „Popoio di Roma" er aan dat generaal Smuts heeft besloten zijn toe vlucht te nemen tot alle middelen, de terreur daaronder begrepen, om de gewettigde verlangens der nationalisten, die him vrijheid willen herwin nen. te onderdrukken. In alle steden van Trans vaal en geheel Zuid-Afrika patrouilleeren pant serwagens en detachementen soldaten door de straten om de zoogenaamde orde te handhaven. Dit zijn, aldus dé „Popoio", ijdele pogingen, die den haat der Boeren tegen de Engelschen niet kunnen blusschen en hun besluit zich van hun onderdruk kers te bevrijden niet kunnen aantasten. DE VERKLARINGEN VAN MATSOEOKA. TOKIO, 5 Februari (D.N.B.) In zijn verkla ringen^ voor de begrootingscommissie van de Kamer heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka nog gezegd, dat de betrekkin gen tusschen Japan en de Vereenigde Staten sedert het tot stand komen van het driemogendhedenver- drag slechter zijn geworden. Hij zei er echter den nadruk op te moeten leggen, dat dit verdrag niet gesloten is om een oorlog tegen de Vereenigde Staten te ontketenen, maar juist om een oorlog te verhinderen en een verwikkeling der Vereenig de Staten in het Europèesche conflict onmogelijk te maken. Ook de Japansche expansie naar het Zuiden, aldus de minister, is geenszins onvereenigbaar met de belangen van de Vereengide Staten. Ten aanzien van de betrekkingen met de Sovjet- Unie verklaarde Matsoeoka, dat ook hier het drie- mogendhedenverdrag een zegenrijken arbeid kan verrichten voor het herstel van goede betrekkingen, omdat het ten doel heeft, aan de wereld een blij venden vrede te geven. SCHAARSCHTE IN MAROKKO. MADRID, 5 Febr. (D.N.B.) Het officieele persbureau Efe meldt uit Rabat, dat de levens- niiddelenschaarschte in Fransch Marokko steeds scherper vormen aanneemt; er is vooral groot gebrek aan suiker. ten practisch instrument vormt deze nieuwe zonne bril. welke speciaal voor de wintersport werd ge- Ipistruecrd. (Foto Weltbild) De debatten over de Amerikaansche Leen. en Pachtwet. Herinnering aan een uitspraak van Churchill in 1936. Het D.N.B. meldt uit Washington: Het debat in het Huis van Afgevaardigden over de leen- en pachtwet werd Dinsdag door den -democraat Richard geopend, die voor aanneming van de wet opkwam. Namens de oppositie zeide de republikein Vorys dat de voornaamste kwestie is of de hulp aan Engeland beperkt of onbeperkt moet zijn. Z.i. zou de volmacht voor de regeering voor den verkoop van wapenen beperkt moeten worden tot bewapeningsmaterieel dat de Ver. Staten over hebben. De afzonderlijke deelen van de weermacht moesten dan verklaringen opstellen dat dergelijk materieel niet noodig is voor de eigen bewapening. Voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken zeide generaal Wood, dat hij in 1936 een onderhoud heeft gehad meU Churchill. Bij deze gelegenheid heeft Churchill verklaard: „Duitsch- land wordt te sterk. Wij moeten Duitschland ver nietigen". Deze verklaring van Churchill heeft bij hem de meening gewekt dat er waarschijnlijk een oorlog zou komen, wanneer Engeland's leidende persoonlijkheden zoo dachten. De democratische senator Reynolds vroeg Wood of Churchill met het woord: „Wij" Engeland en de Vereenigde Staten heeft bedoeld. De generaal antwoordde hierop ontkennend en zeide dat Chur chill naar zijn meening alleen Engeland had be doeld met het woord „wij". In zijn verdere ver klaringen noemde generaal Wood de beweringen omtrent een Duitsche invasiepoging in de Ver eenigde Staten „belachelijk". Duitschland bezit niet één bombardementsvliegtuig, dat naar New York en weer terug zou kunnen vliegen. Het Con gres moet zich niet uit vrees laten drijven tot aan vaarding van een wetsontwerp, dat niets anders dan een oorlogsontwerp is. Het D.N.B. meldt voorts uit Berlijn: De „Ber liner Lolcalanzeiger" schrijft het volgende: „De verklaring van generaal Wood onthult dat Chur chill de ziel van de Britsche oorlogsophitsers ge weest is. Voor ons heeft deze man altijd op den voorgrond gestaan en in Duitschland heeft men geen twijfel gekoesterd over de noodlottige rol welke Churchill gespeeld heeft. Duidelijker kan Engeland's schuld aan deft oor log niet bewezen worden dan door de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood. Engeland heeft den oorlog gewild. De voornaamste drijver daartoe was Winston Churchill en deze man staat thans als minister-president aan het hoofd van de Engelsche regeering en toch heeft Churchill zich verrekend. Den oorlog heeft hij gekregen maar in dien oorlog ligt onscheidbaar de neder laag van Engeland". De „Nachtausgabe" schrijft: „Deze onthulling van den ouden soldaat vraagt met een slag het gelogen Britsche spook van den veldtocht voor de vrijheid, voor de gerechtigheid en voor de menschelijkheid weg. Duitschland wordt te sterk, wij moeten Duitschland vernietigen. Dat is het oorlogsdoel van Engeland, en daarin ligt de gewel dige schuld besloten welke de Britsche oorlogs drijvers op zich geladen hebben". De Börsen-Zeitung merkt op: „Wij in Duitsch land zijn niet moede geworden Engeland op het gevaar der ondermijnende en vernietigende krach ten te wijzen, welke in Churchill, en zijn aanhang aan den dag traden. Waarschuwend heeft vooral de Fiihrer steeds weer zijn stem verheven, maar al die waarschuwingen zijn in den wind geslagen. Zoo oogst Engeland thans wat Churchill gezaaid heeft. Het heeft den oorlog welken Churchill hebben wilde, een oorlog die uitdagend is losge broken en die het Engelsche levenswerk vernietigt. Men moet Duitschland vernietigen omdat het „te sterk" geworden is. Daaruit spreekt de oude Brit sche politiek van het z.g.n. evenwicht der krach ten, welke de Führer op 30 Januari- in haar neigin gen onverbiddelijk aan den kaak heeft gesteld, daaruit spreekt de plutocratie en daaruit spreekt het internationale Jodendom. Den oorlog verwek ken, dat is Churchill gelukt. Duitschland te ver nietigen, dat zal hem niet gelukken". Willkie en De Valera bespraken den Europeesellen toestand. NEW-YORK, 5 Februari. (D.N.B.) Willkie heeft te Dublin, alvorens hij naar Engeland terugr vloog, verklaard dat hij met De Valera over den internationalen toestand en de situatie van Europa gesproken heeft. Hij is slechts als particulier in Ierland geweest om inlichtingen te verzamelen. Over zijn eigen conclusies uit hetgeen hij gezien en gehoord had wilde hij niet spreken. De Londensche correspondent van de „New York Post" is van meening dat De Valera tegenover Willkie ongetwijfeld gewezen zal hebben op den vasten wil van Ierland neutraal te blijven en En geland niet het gebruik van Iersche vlootsteun- punten toe te staan. Wellicht heeft De Valera Willkie ook laten weten dat hij zich door de recen te opmerkingen van Roosevelt gekwetst voelt. De behandeling der krijgsgevangenen in Duitschland. Colleges in ego officierskamp. STOCKHOLM. 4 Februari. (D.N.B.) In tegen stelling tot de vroegere beweringen van de Engel sche radio, volgens welke Britsche gevangenen in Duitschland niet goed behandeld zoudgn worden, ziet Radio-Londen zich thans klaarblijkelijk op grond van berichten van neutrale waarnemers ge dwongen toe te geven dat de Engelsche soldaten in Duitsche gevangenkampen een vrijheid genieten die den Duitsdhen krijgsgevangenen in Brische kampen niet ten deel valt. Zoo deelde Radio-Lon den op 31 Januari in de uitzending van 19.00 uur in de Engelsche taal mede dat Britsche krijgsgevan genen in een officierskamp in Duitsdhland een universiteit hebben geopend met een gewoon col- legerooster. Voor het oprichten van deze instelling hebben vooral de afdeeling voor paedagogiscbe li teratuur van de afdeeling krijgsgevangenen van het Roode Kruis en de St. Johns oorlogsorganisa tie zioh veel moeite gegeven. De bibliotheek van de universiteit te Oxford, aldus meldde Radio- Londen verder, staat door middel van het Roode Kruis in geregeld contact met het kamp. Behalve de colleges is er een mogelijkheid geschapen om geregeld Engelsche litteratuur te lezen. ZWETKOWITS.T OVER DE TOLITIEK VAN JOEGO-SLAVIë. BELGRADO, 5 Februari (D.N.B.) De mi nister-president van Joego-Slavië. Zwetkowitsj, heeft ter gelegenheid van het feit, dat hij twee jaar geleden de leiding over de staatszaken aan vaardde, tegenover de pers een verklaring afge legd, waarin hij wees op de beteekenis van de door hem gevoerde binnenlandsche politiek. Hij verklaarde o.a.: „zonder een definitieve uitvoering van de politiek van samenwerking, kan er geen blijvende, stevige en gezonde Joego-Slavische staatsgemeenschap tot stand komen. Deze politiek is een waarborg voor het heden en 4e eenige be scherming voor de toekomst. Wie een gezond en sterk Joego-Slavië wenscht. kan het slechts op dezen binnenlandschen politieken grondslag der samenwerking opbouwen. Dit is vooral sterk aan den dag getreden tijdens alle gebeurtenissen, welke ons land de beide laatste jaren heeft meegemaakt". Op de pelsmarkt in Bos- sekop, 't Noorsche stadje, waar kostbare huiden verhandeld worden. (Foto Weltbild) Duitsche pers versus Britsche propaganda. De „oorlog aan twee fronten". BERLIJN. 5 Februari. (D.N.B.) De bewering der Engelsche bladen dat Duitschland tengevolge van den Britschen veldtocht in Afrika gedwongen zou zijn een „oorlog aan twee fronten" te voeren wordt door de Duitsche pers een kenmerkende leuze der Engelsche propaganda genoemd. Dergelijke be weringen. aldus de bladen, kunnen bij het Britsche volk illusies wekken waaruit het op zekeren dag des te wreeder zal wakker schrikken. De „Völkischer Beobachter" schrijft: „Niet Duitschland strijdt op verschillende fronten maar juist Engeland is gedwongen zijn strijdkrachten over alle mogelijke oorlogstooneelen te versnippe ren om het kunstmatige getimmerte van zijn zoo genaamde wereldmacht nog eenigszins bijeen te houden. Voor de Duitsche oorlogsvoering bestaat er nog maar een militair front: het front tegen Engeland". De Lokal-Anzeiger zegt, dat hetgeen de Engel schen een „oorlog aan twee fronten" noemen, in derdaad een oorlog van twee mogendheden tegen Engeland is. Thailand en Fransch Indo-China. De Vredesconferentie. TOKIO, 5 Februari (D.N.B.) Semi-officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche régëering op de komende vredesconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo-China vertegenwoordigd zal zijn door elf personen onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka en den ambassa deur Matsoemiya. De eerste bijeenkomst van de vertegenwoordigers der drie landen, die in de ambtswoning van den minister-president zal wor den gehouden, is op Vrijdag bepaald. De Thailandsche delegatie voor de vredes conferentie is Woensdag onder leiding van prins Varnvai Dyakara te Tokio aangekomen. Na een ontvangst door talrijke vertegenwoordi gers van regeering en weermacht verklaarde de leider der delegatie aan de pers dat Thailand Japan dankbaar is voor de verleende bemidde ling en overtuigd dat zijn eischen zullen worden ingewilligd. Inmiddels is, naar het D.N.B. ver neemt, ook de Fransche delegatie onder lei ding van den secretaris Gautier in Formosa aan gekomen en deze wordt heden in de Japansche hoofdstad verwacht. Naar in Londen officieel gemeld wordt', zijn bij den ondergang van den torpedojager „Acheron" 154 van in totaal 169 leden der bemanning omge komen. De destijds gedane mededeeling over het verlies van den torpedojager bevattte geen bijzon derheden. (D.N.B.). Uit Be-óiado meldt het D.N.B.: In de buurt van Windise'ngratz moesten alle honden en katten gedood worden, daar vele vrij rondzwervende honden dol geworden waren en Zondag kerkgangers hadden aangevallen. De Bulgaarsche minister van landbouw Bagal- janoff is afgetreden. Minister-president Filoff heeft naar het D.N.B. meldt, in de Sobranje een brief van den koning voo dezen, waarin werd mede gedeeld, dat de onts. aanvrage van den minister van landbouw is aangenomen en dat hij zelf met de leiding van het mmisterie van landbouw is be last. United Press meldt uit Johannesburg, dat tijdens de eenige dagen geleden uitgebroken on lusten reeds 230 burgers en militairen deels ernstig gewond zijn. Van de naar ziekenhuizen vervoerde personen zijn acht burgers en 75 soldaten gear resteerd. Aan de troepen is medegedeeld dat zij thans niet met verlof mogen gaan. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Stockholm heeft de Engelsche admiraliteit bekend gemaakt dat de Engelsche patrouillevaartuigen „Relonzo' en „Ludalady" tot zinken gebracht zijn. Bij de „Ludalady" zijn geen menschenlevens te betreuren. De naaste verwanten van de slachtoffers van de „Relonzo" zijn verwittigd. Het Slowaaksche Ariseeringsbureau genaamd Centraal Handelsbureau, is thans bezig met de ariseering van drie duizend Joodsche zaken. Voor zevenhonderd andere groote bedrijven zijn com missarissen benoemd. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Istanboel: De Ameri kaansche kolonel Donovan is in Ankara, voordat hij gisteren naar Egypte vertrok, nog door den minister-president in audiëntie ontvangen. Daar de president der republiek niet te Ankara vertoefde is kolonel Donovan niet bij hem in audiëntie ge weest. Men houdt het in plaatselijke politieke kringen echter voor mogelijk dat onderweg nog een ontmoeting zal plaats hebben. De Joego-Slavische minister van justitie dr. -Lazar Markowitsj is gisteravond, naar het DJN.B. verneemt afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de minister van staat dr. Michael Konstantino- witsj. Het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft de wet op het driemogenhedenverdrag en die op het Hongaarsch-Joego-Slavisch vriend schapsverdrag zonder debat aangenomen. (DAR.) Ministerraad te Vichy. Admiraal Darlan brengt rapport uit. Uit Vichy wordt gemeld: Over de Woensdagmiddag gehouden minis terraad is het volgende communique uitge geven: „De ministerraad is om 16.30 uur onder voorzitterschap van den chef va nden staat maarschalk Pétain bijeengekomen. De staats secretarissen woonden eveneens de zitting bij. Admiraal Darlan hoeft rapport uitgebracht over de besprekingen die hij gedurende de laatste dagen in Parijs heeft gevoerd. De leden der regeering hebben daarop beraad slaagd over de algemeene politiek. De minister raad was om 18.30 uur afgeloopen". De verwekker van de huidige influenza-epidemie. Dezelfde als die van de epidemieën van 19391937 en 1933. Men schrijft aan het A.N.P.: Sinds in 1933 een filtreerbaar virus werd ontdekt door de Engelsche onderzoekers Wilson Smith, P. Laidlaw en C. H. Andrewes als oorzaak van de epidemische influenza in den winter van 1933. 15 het mogelijk geworden de epidemieën van influenza die om de twee tot vier jaar gewoonlijk in de maanden December, Januari of Februari verschij nen, beter te bestudéeren en onderling te verge lijken. Ook is het van belang dat men tijdig het ver schijnen van de inflienza met zekerheid kan vaststellen en zoodoende de practiseerende artsen kan oriënteeren omtrent den aard en de virulentie van het geïsoleerde ultra-virus. Het proefdier dat ontvankelijk is voor de men- schelijke epidemische influenza is het fret. Men is op het idee gekomen dit dier te gebruiken omdat het bekend was, dat het ontvankelijk was voor de hondenziekte, die in algemeene trekken op de menschelijke influenza gelijkt en evenzoo door een filtreerbaar virus wordt veroorzaakt (Laidlaw). Door de samenwerking van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden, de directie en de interne afdeeling van het academisch zieken huis te Groningen is in laatstgenoemde plaats in 1940 een isoleerinrichting met laboratorium voor fretten gebouwd en ingericht, dat ten doel heeft zoo spoedig iqogelijk bij het uitbreken van influenza den verwekker vast te stellen en den aard ervan te bestudeeren. Ook in Januari van dit jaar werd evenals in 1939 het filtreerbare virus van de Engelsche onderzoekers gevonden bij gevallen van influenza. Daarmede is ook de huidige epi demie geïdentificeerd als identiek met de epide mieën van 1939, 1936 1937 en 1933. Van het grootste belang zullen dergelijke onder zoekcentra worden bij de studie van de pandemische influenza, die, zooals bekend, het laatst in 1918 zijn lugubere doodendans in de geheele wereld heeft volbracht. Men weet niet zeker, of de verwekker van een dergelijke pandemie identiek, of verwant is aan het thans bekende virus van de epidemische influenza, al is dit wel zeer waarschijnlijk De ervaringen, opgedaan bij de studie van de epidemische influenza en de bestrijding daarvan, zullen bij het uitbreken van een pandemie den weg moeten wijzen. Vandaar dat wetenschappelijk werk en vondsten, als bovengenoemd, op het oogen- blik van zoo groot belang zijn voor de toekomst als het met de influenza meenens wordt. Een gerucht over ds. Niemöller. Het -A.N.P. verneemt uit Berlijn: In buiten landsche kringen is het gerucht verspreid, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, dat ds. Niemöller tot het katholieke geloof toegetreden zou zijn. Inlichtingen uit bevoegde bron hebben aan het licht gebracht dat dit tot dusverre niet het geval is. In kringen van predikanten, die tot het Be- lij denisfront behooren, heeft dit gerucht groote ontsteltenis gewekt. Zij zagen reeds in de mogelijk heid van een dergelijken stap van Niemöller een mislukking van het streven der door Niemöller in in het leven geroepen godsdienstigen groep. De bevoegde katholieke instanties weten overigens niets van toetreding van Niemöller tot het katho lieke geloof. In Berlijnsehe kerkelijke kringen is men van opvatting dat een dergelijke stap van Niemöller geen verandering .zou brengen in de houding van de Duitsche autoriteiten tegenover Niemöller. Bureau voor economische oorlog voering in <le Vereenigde Staten? NEW YORK. 5 Februari (DN.B.) De re- regeering der Ver. Staten is voornemens, naar de corr. te Washington van de International News Service van betrouwbare zijde zegt te hebben ver nomen, binnenkort een Federaal bureau voor eco nomische oorlogvoering („Federal economie defense committee") op te richten. De oprichting van dit centraal bureau zou de Ver. Staten in de gelegen heid stellen, Engeland in zijn economische blokkade tegen de asmogendheden te steunen. Het bureau zou zeer verstrekkende volmachten hebben en o.a. de regeering in staat stellen, op alle economische be trekkingen der Ver. Staten met de overige landen onbeperkt toezicht uit te oefenen. Staatssecretaris Hull is reeds het voorzitterschap van het te vor men comité aangeboden. Eerder zou echter de minister van financiën Morgenthau met de leiding van het bureau belast kunnen worden. Himmler en Terboven naar Narvik. OSLO, 5 Februari. D.N.B.) Rijksleider der S.S. Himmler en rijkscommissaris Terboven zijn met him gezelschap Dinsdagochtend met water vliegtuigen naar Narvik vertrokken. Op den avond voor zijn vertrek uit Drontheim woonde Himmler een Duitsch-Noorsche kameraadschapsavond bij in een skihut in de nabijheid van de stad. In zijn begroetingstoespraak vestigde de rijksleider der S.S. de aandacht op de nauwe cultureele en ras verwantschap tusschen de beide volken. Hij zeide dat de symptomen van de huidige politieke ontwik keling den vasten grondslag leveren voor een groot-Germaanschen tijd, die zal aanbreken met het zegevierende einde van dezen oorlog. De Engelsche oorlogsdoelen. NEW YORK, 5 Febr. (DNB) In het Engelsche Lagerhuis heeft de Oppositie gisteren opnieuw van de regeering publicatie van haar oorlogsdoelen ge- ëischt. De afgevaardigden legden den nadruk op de verklaring van den vroegeren Amerikaanschen am bassadeur te Londen Kennedy, die zeide dat hem dé oorlogsdoelen van Engeland onbekend zijn. Daarom is het volstrekt noodzakelijk 'dat de regee ring eindelijk een duidelijke uitspraak geeft. Minister Greenwood antwoordde ontwijkend dat hy er niet verantwoordelijk voor is wat een vroe gere ambassadeur verklaart. De Britsche regeering keurt niet alles goed wat Kennedy heeft' gezegd. Engeland wil eerst den oorlog winnen, vóór het zijn doeleinden bekend maakt. DOODVONNISSEN IN' DE SOVJET-T'VIF. MOSKOU. 5 Februari (D.N.B.) Naar de „Prawda" meldt, heeft te Stalinbad (Tadsjikistan een groep van 16 sectariërs terecht gestaan, wie het voeren van staatsvijandige actie ten laste was gelegd. Drie leiders dezer sectarische groep en nog eenige leden werden ter dood veroordeeld; de an deren tot gevangenisstraffen tusschen 5 en 10 jaar Politieprefect van Parijs vervangen. PARIJS. 5 Febr. (DNB) In plaats van Langeron die tot dusver prefect van politie was in Parijs, za' de directeur der stedelijke politie. Marchand, tot nader order belast zijn met de leiding van de po- litieprefectuur. In de buurtschap Zuna, gemeente Wierden, was de dominee op huisbezoek bij een van zijn zieke gemeenteleden, een behoeftige weduwe en. zooals gebruikelijk is. hadden ook de andere leden van het gezin zich in de huiskamer vereenigd tijdens het dominesbezoek. Hiervan hebben onverlaten gebruik gemaakt om het kippenhok leeg te roeven. Toen een der kinderen buitenkwam om de kippen te voederen, waren alle dieren verdwenen. Onder de buurtgenooten herscht groote verontwaardiging over dezen laffen diefstal. Het Haagsche Gerechtshof heeft een 49-jarig administrateur van éen vakbond wegens verduiste ring van kasgelden tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bij een petroleumventer te Oostzaan is een hoevelheid schapen- en kalfsvleesch gevonden, af komstig van frauduleus geslachte dieren. Een flottieltje torpedojagers vaart uit. Duitsche oorlogsbodems gezien van boord van het comman doschip. (Foto Weltbild) VRIJDAG 7 FKnitUAUI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Necicrlanclsch Programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 0.15 Gewijde muziek (opn.). 8 30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramafeonmu- ziek. 9.30 Marcando-ensemble en gramofoonmuz.lek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 100 NCRV-orkest 2.00 Gramofoonmuz.lek. 2.30 Huisvrou- wenpraktljk. 3-00 orgelspel 3,45 Apollo-ensemble. 4.30 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. Ca. 5 10 Uit Berlijn ..Gruss aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Land- en tulnbouwcauserle. fi.15 Berichten fl.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuzlek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Gra mofoonmuziek 7 30 Berichten, F.ngelsch. 7.45 Gramofoon muzlek. 8 00 Nieuwsberichten A. N P. 8.15 Gramofoon muziek. «.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Gramofoonmuzlek. 0 55 Causerie ..Kunstruhber" 9.15 Orgelconcert (opn.). Hierna: Schriftlezing. 9.45 Engelsche berichten x\. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II. 301 M. AVRO. 8 00 Gramofoonmuzlek. 8.30 Nieuwsberichten A- N. P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 0.20 Concertgebouworkest en solist (opn.) tO.OO Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Nederlandsche koren (opn.). 11.00 Voor de boerenvrouw 11.20 Het Oost-Nederlandsch strijk kwartet 12.00 Berichten. 12.15 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgel en zangduo. 145 Gramofoonmuzlek. 2.15 Amablle-sextet. 3.00 Modepraatje 3 20 Omroeporkest en solist. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economtsche- en beursberichten A N. P. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 6 20 Cyclu: Leeven en daden onser door- luchtlgste zeehelden'. 6.45 Actueele reportage of gramo« foonmuzJck 7.00—7.13 Economische vragen van den catf A. N. P., sluiting. y. v

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9