H7P*ri*9 4 Nederlandsche Arbeidsdienst in wording V' 'V Een lezing van dr. H. Fischböck. Eigenaardigheden FLITSEN [A AND AG 10 FEBRUARI 1941 HAARDE M'S DAGBC'AD Een bezoek aan een kamp waar het kader gevormd wordt „Geef ons 'het boek, Geef ons de schop, Kerels met vuist en hart, En een frissche kop" Het A.N.P. meldt: Luid klinkt het hierboven tand lied uit jonge kelen over de wintersche ide. Een beeld van frissche levenskracht te- dden van de natuur in haar winterslaap. Jonge jnschen, uit alle streken van ons land. hier, Nunspeet, in het opleidingskamp voor het kader a den toekomstigen Nederlandschen Arbeids- mst, bijeengekomen. jezield door het ideaal hun land te dienen, or leiding te geven aan andere jongeren en sen waardevolle eigenschappen te mogen mede yen op den verderen levensweg. Want zij zullen ïooren tot de leiders van den Nederlandschen oeidsdienst, zij zullen het kader daarvan vor- •n. verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van groote gedachte, welke ten grondslag ligt aan :e organisatie. Voorwaar geen geringe taak, één die groote verantwoordelijkheid met zich engt, zoowel tegenover land en maatschappij tegenover het individu. Aan jonge menschen, aan het begin staan van hun levensweg, die jarden bii te brengen welke zij zoo hard noo- hebben, gemeenschapsgevoel, vaderlands- fde, eerbied voor den arbeid, plichtsgevoel, cht en orde, is een taak die de geheele persoon rgt. Geen wonder, dat juist de selectie van het ider, zoowel het lagere als het middel-kader, D grondig wordt verricht. Want daarmede staat valt de Arbeidsdienst. Wat is dan toch de Arbeidsdienst, vragen velen, (ar komt de idee er voor vandaan en wat is het El? Om deze vragen te beantwoorden is een Bacteur van het A.N.P. er op uit getrokken en eft een bezoek gebracht aan een der kampen, r thans hard wordt gewerkt aan de opleiding 'het kader voor den binnenkort in te stellen lerlandschen Arbeidsdienst. idee van den Arbeidsdienst is niet nieuw r. In het verleden hebben herhaaldelijk hoot. ,nde mannen uit verschillende landen voor- ien gedaan tot oprichting van een dergelijk idesleger", zooals de meesten van hen den leidsdienst noemden. io s can de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland: een voor allen, allen een. in Haarlem en omgeving Dit huis is verrold en voor het centrum van Halfweg, ter plaatse ir vroeger de weg naar Amsterdam liep, staat arbeiderswoning, die een gedenksteen vertoont, irop de volgende ver-melding voorkomt: 15-2-1850 Dit huis is verrold. archief I D.) at is over een paar dagen dus een jubileum. Ne- tig jaar is hel dan geleden dat dit huis van de deering werd losgemaakt en naar elders werd roerd. Nu moet die mededeeling in den gevel- in niet den indruk wekken dat deze woning ten schouwe van onze grootouders of hun tijdge- ien Over verre afstanden is verplaatst. De zaak at het huis een jaar of tien aan den in 1839 ge- nden spoorlijn Haarlem-Amsterdam had ge- toen het wenschelijk bleek de spoorbaan iets rerleggen, waardoor het huis opgeruimd diende rorden. Een meter of tien in zuidelijke richting aan den grooten weg voldoende plaats en het dus in de bedoeling het huis af te breken en meter verder weer op te bouwen. En toen im er een voortvarende aannemer die het plan irde het huis zonder het af te breken te trans eeren door het. nadat het van de fundeering was emaakt, op rolletjes te plaatsen en te vervoeren, aar zal wel menig hoofd over geschud zijn, maar hoofdschudden krijg je een huis niet van zijn ts. Het plan werd dus uitgevoerd, de woning d netjes van het onderstuk op de rolbalken ge- iven en op de te voren gereed gemaakte fun- •ing gezet waar het nu, negentig jaar later, nog ds staat. Waaruit blijkt dat het verrolde huis revolutiebouw is geweest, want het na zulk een iartij nog negentig jaar uit te houden is een itatie op zichzelf. iet dat al was het voor die dagen een sterk ;je geweest en het is begrijpelijk dat men er de nnering aan bewaren wilde door het plaatsen een gedenksteen die het feit op wel zeer so- wijze vermeldt. Het huis wordt tegenwoor- bewoond door een werkman van Rijnland en log in zeer behoorlijken toestand. Ook zijn op verschillende plaatsen reeds gerui- men tijd pogingen gedaan tot het verwerkelijken van deze plannen. Pogingen, die aanvankelijk uitgingen van de studenten, zooals in Zwitser land b.v. en in ons land de z.g. volkshoogesoholen, doch die zich geleidelijk, naarmate de werkloos heid zich schrijnender deed voelen en de jeugd zwaarder begon te treffen, ook de jonge arbei ders en boeren in zich betrokken. Afgezien echter van Bulgarije, dat onmiddellijk na den wereldoorlog een arbeidsdienstplicht in stelde ten einde de gevolgen van zeven jaren ver woesting te kunnen bestrijden, was Duitschland het eerste en geruimen tijd het eenige land. dat den Arbeidsdienst voor de heele jeugd verplicht stelde en er een in de eerste plaats opvoedend in stituut van maakte. Dit voorbeeld vond elders navolging, en zoo zal het ook in Nederland binnenkort navolging vinden en zal de Nederlandsche jeugd worden opgenomen in een organisatie, waarin zij de waarde kan leeren kennen van kameraadschap, tucht, orde en plicht. Voorloopig is de toetreding tot den Nederlandschen Arbeidsdienst vrijwillig, doch in de toekomst zullen per jaar 56.000 Neder landsche jongens, in twee lichtingen van 28.000 ieder, arbeiden in dienst van de gemeenschap en tegelijk worden gevormd tot bruikbare leden van de samenleving. Een door velen reeds jarenlang voor oogen ge houden ideaal, de Nederlandsche jeugd zonder onderscheid van rang of stand, een tijd lang sa men te brengen en samen te doen werken, staat op het punt te worden verwezenlijkt. Zij zullen tezamen, en onder leiders die de behoeften van de jeugd kennen, cultuurtechnische werken uit voeren ter verbetering van den bodem, stadsjon- gen naast boer, rijk naast arm, één in den strijd met den grond, waardoor zij elkaar zullen leeren waardeeren en begrijpen. Veel werk objecten zijn voorhanden in ons land. waarvan de uitvoering ten goede zal komen aan ons geheele volk. Men den-ke slechts aan hetgeen werd gezegd in het bekende plan-Westhoff over het in cultuur brengen en verbeteren van gron den. Het ideëele doel staat echter voorop, en daarom is het vraagstuk van het kader van zoo buiten gewoon groote beteekenis. Aan de opleiding en selectie van dit kader wordt thans hard gewerkt. Voor het middenkader, gevormd door de rangen hopman, onder-hopman en aspirant-hopman, welke vergeleken kunnen worden met de rangen kapitein, eerste-luitenant en tweede luitenant, zijn vier kampen ingericht, nl. te Tilburg, Hoog halen, Huizen en Nunspeet. Het laatste kamp is een „burger"kamp, d.w.z. daar bevindt zich de opleiding van de burger-vrijwilligers voor het kader, terwijl in de andere kamoen de daarvoor aangewezen officieren van den Opbouwdienst hun opleiding krijgen. Dit wil echter niet zeggen, dat in het kamp te Nunspeet geen oud-militairen aan wezig zijn, integendeel, onder de aspiranten van dit kamp bevinden zich verschillende gedemobili- seerden, die echter niet via den Opbouwdienst in den Arbeidsdienst traden. Voor het lagere kader, gevormd door de hoofd opzichters. opzichters, werkmeesters en voorman nen, te vergelijken met de rangen vaandrig, ser geant-majoor, sergeant en korporaal, zijn er mo menteel acht zoogenaamde „kader-scholen" ir ons land, waar vrijwilligers uit den Opbouwdienst worden voorbereid voor hun komende taak. De scheiding tusschen midden- en lager kader is niet scherp doorgevoerd. Voor ieder, ongeacht de schoolopleiding, staat het bereiken van een hoogeren rang open. Gelet wordt slechts op de persoonlijke eigenschappen van den betrokkene, zijn leiderskwaliteiten. De algemeene ontwikkeling wordt natuurlijk niet verwaarloosd, doch deze kan men zich eigen maken, de gelegenheid daar voor krijgt ieder lid van het kader. Dit in tegen stelling tot den toestand in het vroegere Neder landsche leger, waar het bereiken van een offi ciersrang voor velen onmogelijk was. door het ont breken van het daarvoor vereischte diploma. Dit voorjaar zal dus de Nederlandsche Arbeids dienst beginnen, voorloopig met vrijwilligers, die zich thans kunnen aanmelden. Dan zullen op vele plaatsen in ons land de leden van den Neder landschen Arbeidsdienst getuigen van hun idealen, neergelegd in het slot van het bovenaangehaald lied: „Met hart en hoofd en hand, Doen wij het devies gestand. Laten wij ons volk thans zien, 't Wachtwoord is: „lek dien"." Audiënties commissaris der provincie Noord-Holland ongewijzigd. De audiënties van den commmissaris der pro vincie Noord-Holland blijven ongewijzigd. Zij worden dus, evenals voorheen, gehouden des Don derdags in het gebouw van de Provinciale Griffie te Haarlem van half elf tot twaalf uur en eiken tweeden en vierden Vrijdag van de maand ten Raadhuize van Amsterdam van half elf tot half twaalf. De winter heeft ook de meeuwen vertrouwd gemaakt met hun weldoeners. Bij den Vijverberg te Den Haag schromen zij niet om het ontbijt bijna uit de hand te komen eten. (Foto Schimmelpenning!!) De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS (Adv. Ingez. Med De muziekprijs tier gemeente Amsterdam. Aan Jan Pouwels toegekend. De Jury voor den prijs van de gemeente Amsterdam voor een nog r»:et uitgevoerd sympho- nisch werk of instrumentaal concert, bestaande uit de heeren Jan van Gilse, Rudolf Mengelberg en Willem Pijper, heeft thans uitspraak gedaan. Van de 35 inzendingen kwamen na schifting naar de meening der jury tenslotte de werken, ingezonden onder de mottos: „Ars longa, vita brevis" en „Ca- pricornus", het meest voor de bekroning in aan merking. Bij meerderheid van stemmen heeft de jury ten slotte den prijs toegekend voor de orkest-suite, ingezonden onder motto „Capricornus". Bij de opening van den naambrief bleek de heer Jan Pouwels te Hilversum de componist van dit werk te zijn. Behalve de reeds genoemde compositie, inge zonden onder mottto „Ars longa, vita brevis" heeft de jury in haar rapport de inzendingen onder motto's „I. W. E. P.", Nomina sunt odiosa", „Iturier en „No pains Sir, I take pleasure in singing Sir", eer vol vermeld. No. 225 Wachten op bezoek 1. Hoort ongewoon ru moer in huis en voelt dat er gasten moeten zijn. 2. Dat is fijn, dan komt moeder straks vast met ze boven. 3. Het is altijd leuk om aardige dames te zien met vroolijk gekleurde jurken. 4. Maar dan rustig zijn want moeder brengt ze fast niet. vóór zij over tuigd is dat hij slaapt. 5. Wou. dat ze maar wat opschoot, hij wordt heusch slaperig. 6. Hè. daar was hij bijna in slaap gevallen. 7. Als hij het dek weg doet en gaat zitten, zal hij zeker wakker blijven. 8. Kom nou, menschen. 9. En daarop komen de gasten op de teenen slui pend binnen. LOONEN MOETEN GELIJK WORDEN AAN DIE IN DUITSCHLAND. Nederland verkeert nog in veel gunstiger positie dan Duitschland. (Adv. Ingez. Med.) Voor houden van streekbeurzen vergunning noodig In het Verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart betreffende jaarbeurzen en streekbeurzen. Dit besluit verstaat onder beurs: de samen komst van fabrikanten, groothandelaren, han delsagenten, handelsreizigers, kleinhandelaren en andere kooplieden, gehouden met het doel handelsrelaties te doen aanknoopen en handels transacties tot stand te doen brengen. Streekbeurs: de in verband met de verkeers omstandigheden voor een bepaalde streek of stad, al of niet periodiek georganiseerde beurs. Het is verboden eenige beurs, niet uitgaande van de te Utrecht gevestigde vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, aan te kondigen of te organiseeren onder aandui ding van „Jaarbeurs". Het is voorts verboden zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een streekbeurs aan te kondigen, te organiseeren of te houden. Aan een vergunning kunnen voor waarden of beperkingen worden verbonden. De voor de uitvoering van dit besluit noodige voorschriften worden door den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart vastgesteld. Hij die handelt in strijd met het voorgaande of met eenig krachtens dit besluit vastgesteld voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Deze strafbaar gestelde feiten worden, be schouwd als overtredingen. Indien het feit wordt begaan door of vanwege een rechtspersoon, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of tegen hen, die feitelijk de leiding hebben. Geen straf wordt uitgesproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zyn toedoen is geschied. (A.N.P.) Nog geen eolleges te Leiden en Delft. 's-GRAVENHAGE, 10 Februari. Naar aanlei ding van een bericht in een der bladen, dat de universiteit te Leiden en de Technische Hooge- school te Delft reeds heropend zouden zijn, wordt van bevoegde zijde verzocht mede te deelen, dat de colleges aan deze instellingen van hooger on derwijs nog niet hervat zijn. Wanneer dit wel het geval zal zijn kan nog niet met zekerheid worden medegedeeld. (A.N.P.) HBRHALING „FRASQUITA". Charlotte Kohier zal op Donderdagavond 13 Februari in den Stadsschouwburg te Haarlem nog een herhaling geven van „Frasquita". Het is dien avond volle man. Handelsbalans in evenwicht AMSTERDAM, 9 Februari. Voor leden en ge- noodigden van de Duitsche Kamer van Koophandel in Nederland heeft de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken, dr. H. Fischbcck, gisteravond in het Amstel-hotel te Amsterdam een lezing gehouden over eenige actueele problemen ten opzichte van Nederland. Dr. Fischböck begon zijn uiteenzetting met er op te wijzen dat het Duitsche bedrijfsleven tegenwoor dig geheel en al in het teeken staat, hoe de oorlog voering het beste te dienen en welke maatregelen getroffen moeten worden om de Duitsche overwin ning te verzekeren. De belangrijkste taak, waarvoor zich het Rijks commissariaat in Nederland dan ook geplaatst ziet, is de verregaande medewerking aan dezeneisch, zoover dit binnen het kader van de volkenrechte lijke bepalingen mogelijk is. Deze taak is niet ge makkelijk. Zulks te meer, waar politieke eischen vaak met de belangen van het bedrijfsleven in bot sing komen. De ideale ordening van het bedrijfsleven gebeurt op het oogenblik niet zooals men gaarne zou willen Spr. verzekerde met nadruk dat het toch werkelijk geen Duitsch ideaal is om distributiebonnen, belas- Ungverhoogingen e. d. in het leven te roepen, maar deze oorlog verlangt zeer speciale eischen, hetgeen men niet mag vergeten. Vervolgens behandelde dr. Fischböck de positie van den buitenlandschen handel van Nederland. Hij herinnerde aan het feit, dat reeds vóór den oorlog de Nederlandsche handel in zeer hooge mate naar Duitschland georiënteerd was. Thans is de Nederlandsche handel in de eerste plaats op Duitschland aangewezen. In dit verband verzekerde dr. Fischböck met klem, dat geen eenzii- dig handelsverkeer plaats heeft, zooals men in be paalde kringen meent te moeten veronderstellen. In het buitenland worden geruchten verspreid dat Ne derland uitsluitend naar Duitschland zou exportee ren, hetgeen in scherpe tegenstelling staat tot de waarheid De handelsbalans der beide landen ver keert in een toestand van evenwicht. De waarde van het wederzijdsche handelsverkeer tusschen Ne derland en Duitschland schommelt tusschen de 35 en 40 millioen gulden per maand. In geen geval heeft een uitzuiging plaats door al te groote Ne derlandsche goederenleveranties aan Duitschland. In dit verband sprak de minister nog over de aankoopen die Duitsche staatsburgers in ons land verrichten. Ten aanzien van deze materie zette spr. uiteen dat er geen reden is aan Duitsche staatsbur- bers te verbieden hier in Nederland goederen ie koopen wanneer dit op beperkte schaal geschiedt. ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN Overgaande tot de economische vooruitzichten van ons land zeide spr. dat in Nederland in stijgen de mate behoefte bestaan zal aan import van grond stoffen. Zulks temeer, daar de aanwezige voorra den, tengevolge van het productieproces in ons land, zijn gedaald. Aanvoer is voorloopig tengevolge van de Engelsche blokkade niet mogelijk. Duitschland echter, zoo verklaarde dr. Fischböck met nadruk, zal er voor zorgen, dat aanvoer van noodzakelijke grondstoffen van het Duitsche rijk uit zal plaats hebben. Vervolgens sprak dr. Fischböck over de Neder landsche staatshuishouding. DE BELASTINGEN Nederland verkeert nog steeds in een veel gunsti ger positie dan Duitschland, aangezien in Neder land de belastingen slechts de helft bedragen van die in Duitschland. De belastingen kunnen in Ne derland nog belangrijk worden verhoogd. Sprekende over het dragen der staatslasten, zeide spr. dat hiervoor verschillende mogelijkheden be staan. Tot dusverre is de financiering geschied door uitgifte van schatkistpapier en kortloopende lee ningen. Consolideering van de opgenomen bedragen echter is gewenscht. Vandaar dat werd overgegaan tot het uitgeven van een leening met langen loop tijd. Met het oog hierop sprak dr. Fischböck nóg over de stabiliteit der Nederlandsche valuta. Met nadruk wees hij op de noodzakelijkheid dat de koop kracht van den Nederlandschen gulden gewaarborgd moet blijven. In den zomer van het vorige jaar is een verhouding vastgesteld van 0.75 gelijk één rijksmark. Aan deze verhouding zal niets veranderd worden. Het doel en het streven van de Duitsche Reichsbank is: de Nederlandsche valuta even sta biel te houden en te verzekeren als die van de Duitsche valuta, aldus verzekerde de minister met den meesten nadruk. De Nederlandsche gulden is derhalve naar ver houding steeds evenveel waard als de Rijksmark. HET LOONPROBLEEM Na met een enkel woord een theoretische be schouwing over het goederenprobleem te hebben ge geven, sprak de minister over het loonprobleem. Hij verklaarde dat niet slechts zal worden gestreefd een aanpassing te verkrijgen ten opzichte van de Duitsche goederenprijzen, maar eveneens ten aan zien van het geldende loonniveau in Duitschland. In dit verband moeten twee problemen onder de oogen worden gezien: lc. aanpassing aan het Duitsche niveau. 2e. interne aanpassing in Nederland zelf. De Duitsche autoriteiten streven er naar de loo- nen van de Nederlandsche arbeiders in overeen stemming te brengen met die der Duitsche arbei ders. Hierbij echter dient rekening te worden ge houden met de lasten die de Duitsche bevolking zijn opgelegd. Men moet de moeilijkheden die zich thans open baren voor oogen houden. De restricties hebben niets te maken met een nationaal-socialistische zienswijze. De lotsverbondenheid van net Neder landsche met het Duitsche volk maakt het nood zakelijk offers te brengen, om den aan Duitschland opgedrongen oorlog succesvol te beëindigen. LEVENSMIDDELEN VOORZIENING Vervolgens sprak minister Fischböck over de le vensmiddelenvoorziening van ons land. Tengevol ge van het feit dat Nederland bij den oorlog werd betrokken werd het noodzakelijk restricties toe te passen in de levensmiddelenvoorziening. Spr. ver zekerde echter dat aanpassing aan het Duitsche le vensniveau zal plaats hebben, zoodat het Nederland sche volk het niet slechter zal krijgen dan het Duit sche volk. Duitschland heeft de wapens in de hand genomen om voor Europa dezen oorlog te voeren. Evenzeer zal derhalve Duitschland er voor zorgen dat Europa met levensmiddelen uit het Duitsche rijk zal worden verzorgd. By voortduring van den oorlog zal Nederland nog meer op den aanvoer van levensmiddelen uit Duitschland zijn aangewezen dan op het oogenblik, wanneer de hier beschikbare voorraden verder dalen. Bij zijn beschouwingen over Nederland sprak de minister over het Jodenprobleem en ten slotte nog over het feit dat door het Rijkscommissariaat niet zal worden toegestaan dat Duitsche zakenlieden in hun bestaan belemmerd of bedreigd worden. Her haaldelijk is den laatsten tijd naar voren gekomen dat Duitsche zakenlieden geboycot worden. Deze houding keurde de minister ten zeerste af. Hij droeg dan ook de Duitsche Kamer van Koophandel op om het reeds verkregen materiaal hieromtrent anti het Rijkscommissariaat te doen toekomen. Spr. hoopte echter zeer dat de Nederlandsche bevolking door een loyale houding maatregelen in dit opzicht zal kunnen verhinderen. Minister Fischböck besloot zijn uiteenzettingen met de woorden van den Führer aan te halen, dat 1941 de beslissing brengen zal in de Duitsche oor logvoering Wij allen moeten aan dit doe! mede werken. Want als hoogste wet en noodzakelijkheid moet de Duitsche oorlogsvoering van het noodige voorzien blijven, al zal dit ook offers èn van Duitsch land èn van Nederland moeten vergen. De aanwezigen dankten den minister met een hartelijk en langdurig applaus voor zijn uiteenzet tingen. (A.NP.) V k plaats een GROENDE in HAAR LEM'S DAGBLAD. Die gedachte wordt meer dan 40.000 keer per Jaar uitgevoerd. Het Is ook uw belang, zoo te denken en te doen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5