Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen Uit Wilde Gewesten MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 HAAREEM'S DAGBEAD De grondslag voor de nieuwe regeling is dus, dat geen opdrachten hier komen, waarvoor geen grondstoffen beschikbaar zijn. Met grondstof fen worden hier bedoeld zoowel grondstof fen in natura als documenten, op grond waar van het materiaal uit Duitschland kan worden betrokken. Om nu een doelmatige verdeeling van Duit- sche opdrachten in Nederland te bereiken, ver- verstrekt de „Zentralauftragsstelle" in Den Haag aan Duitsche bestellers op aanvraag ge- gegevens omtrent de hiervoor in aanmerking ko mende Nederlandsche ondernemingen. Als op drachten in dezen geest gelden alle opdrachten van Duitsche firma's en openbare lichamen (waaronder weermacht) aan Nederlandsche ondernemingen. Bestaan er reeds relaties tusschen een Duit- schen besteller en een Nederlandsche onderne ming of stelt de Duitsche besteller prijs op uit voering van de opdracht door een bepaalde Ne derlandsche onderneming, dan zal de Zentral- auftragstelle hiermee zooveel mogelijk rekening houden. Om nu aan deze nieuwe regeling betere be kendheid te geven, wordt in het land een aan tal bijeenkomsten belegd, waarop een en ander voor industrieelen en handelaren nader ver duidelijkt zal worden. Ter inleiding hiervan zal aan deze reeks bijeenkomsten een door de Zentralauftragstelle georganisceerde vergade ring voorafgaan, welke hedenmorgen gehouden is in het paleis aan den Kneuterdijk te 's-Gra- venhage. In deze vergadering is het woord gevoerd door den commissaris-generaal voor financiën Een felle brand heeft te Boxtel de magazijnen van een manufacturen- en mcubelhandel verwoest. Een negenjarige knaap kwam in de vlammen om. De ruïne, welke door het vuur werd aangericht. (Foto Het Zuiden) en economische zaken, dr. H. Fischböck, die ge sproken heeft over de grondslagen dezer nieuwe regeling. Voorts hebben nog gesproken ing. Nimtz, leider der Zentralauftragstelle, over de technische uitvoering en dipl. Kfm. Metzger, des kundige op het gebied van de grondstoffen- voorziening, over hetzelfde onderwerp. De reeks vergaderingen, waarvan hierboven sprake is, heeft plaats in de volgende week, Deze bijeenkomsten worden georganiseerd door de rijksbureau voor ijzer en staal voor nonferro- metalen, in samenwerking met de Zentralauf tragstelle. De vergaderingen hebben o.m. als volgt plaats: Utrecht: Dinsdag 10 uur in het Jaarbeursgebouw: Amsterdam: Woensdag 10 uur in Krasnapolsky. In andere plaatsen van het land zullen ook dergelijke bijeenkomsten worden gehouden en wel in de dagen 1015 Maart. Nederlandsche artsen naar Berlijn. Naar het ANP verneemt is Zaterdag een gezel schap van ongeveer 30 Nederlandsche artsen, waar bij zich enkele tandartsen en apothekers voegden, naar Berlijn vertrokken. De deelnemers zullen voor ruim 3 weken de gast zijn van de Reichsarztekam- mer. (ANP) CENTRALISATIE VAN RADIOREPORTAGE. De gemachtigde voor de centralisatie van de ra- dio-omroepvereenigingen in Nederland deelt mede, dat de reportage diensten van den omroep thans gecentraliseerd zijn in het centraal bureau voor den omroep in Nederland. Het centraal bureau ontvangt gaarne opgave van actualiteiten op ieder gebied, welke eventueel voor reportage door den omroep in aanmerking komen. (A.N.P.) VOOR DE KINDEREN Naar I A Gouverneur tielzen en avonturen i/an Mijnheer P-lUebee/t Ttekening uon Aarl van Ewljk. Slot defect? Tel. 1149, DeSleutelspecia!ist,L. Veerstr. 1 Nederlandsche Arbeidsdienst. Een gemeenschapsavond van den staf. Het A.N.P. meldt: Over den staf van den derlandschen Arbeidsdienst mag niet worden zegd, „hoe dichter bij Rome, hoe slechter Cl ten". De Arbeidsdienst wil onze Nederland jeugd uit de college-zalen, de kantoren, de brieken en de boerderijen bij elkaar brengen een samenwerkende en zich samen ontspanni gemeenschap. Dan mogen ook degenen, die bij staf van dezen dienst werkzaam zijn, elkaar alleen maar tijdens de bureau-uren leeren ken Op initiatief -van den commandant persoonlij dezer dagen dan ook een begin gemaakt met leggen van een algemeen kameraadschapp^ ga£ contact tusschen het geheele personeel van j staf van hoog tot laag, dat daartoe bijeen kwaij de groote zaal van het gebouw Excelsior in 1 Haag. Deze eerste avond werd geopend met een i soonlijk woord van den commandant, den lj j"* J. N. Breunese, tot ieder van zijn medewerken! De heer Breunese ontvoude nog eens in den brè zijn inzichten over den Nederlandschen Arbe] dienst, die boven den partij-politieleen strijd nl p a. staan, ja veeleer de op dit gebied bestaande teg stellingen moet helpen overbruggen. Het wij „kameraadschap" moet in den Arbeidsdienst le\) yej den inhoud krijgen: als kameraden moeten ij kre Nederlandsche jongens allen arbeid, hoe eend dig deze ook moge zijn, met elkander verrich| 189 Wanneer die geest van kameraadschap den hei rel' staf heeft doordrongen, het is daartoe dat av ^oc den als deze worden georganiseerd en wann ?00 ieder lid van den staf op welke plaats hij ook sti iets bezield is met een groot vaderlandsch idealis dus dan alleen is het mogelijk dat van dit centj Gn. uit, een sterke invloed uitgaat naar de gehl sti.i Nederlandsche jeugd, en dat deze er spontaan' wordt gebracht zich met enthousiasme aan de e« me taak te wijden: een half jaar van haar leven arl te verrichten op Nederlandschen bodem voor eigen volk. Het devies van den Arbeidsdienst dien", moet het devies zijn van ieder die v dezen dienst werkt, ook van hen die bij staf een taak te vervullen hebben. Het moet devies van allen zijn, van hoog tot laag, van afdeelingschef tot den eenvoudigen werker. De rede van den commandant oogstte een stemmend applaus. Na dezen ernstigen inzet i de avond verder een gezellig verloop. Kapi Tiggers liet alle aanwezigen meezingen met leerlingen van het Centraal Muziek-instituut, ook afzonderlijk onder luiden bijval eenige liede ten beste gaven. Kapitein Tiggers oogstte ook dit gezelschap het succes, dat hij reeds zooi malen oogstte: hij maakte ook de stroefste ton los voor het „Pak aan", en zelfs voor de to ladder. „De Koperen Knoopen Band", gevormd uit le van de voormalige marine-kapel, die zich op podium had opgesteld, zorgde voor de begeleid en de verdere muzikale opluistering van den ave Het Centraal sportopleidings-instituut gaf eer scherm- en jiu jitsu-demonstraties en een atl tiek-vertooning ten beste, die allen met gespj j nen aandacht volgden en dankbaar begu Tusschen dit alles door werd in een sfeer 7 Quj gezellig samenzijn het „informeele contact" op ^ev nomen, dat, naar wensch van den commandant, j. kameraadschap moet uitgroeien. Tegen tien uur werd deze gezellige avond sloten met een spontaan zonder initiatief van pitein Tiggers gezongen „Pak aan". De toewijzing van vleesch aan slagers. Mechts in verhouding tot ingeleverde bonm r pra Naar het Vaderland verneemt, is deze week u Zoc voering gegeven aan een voornemen, dat reeds v den beginne af heeft bestaan, t.w. om ook den s gers vleesch te verstrekken in verhouding tot aantal bonnen dat zij hebben ingeleverd. i Het is toevallig, dat deze invoering samern dar met den maatregel van de distributie, die enk ex bonnen heeft laten vervallen, om een einde wa, maken aan het voortijdig gebruik ervan. Slagc yier die vorige week meer hebben verkocht dan eer) mochten, krijgen nu dus minder vleesch. zy Het publiek zal er niet onder te lijden hebb want de totale hoeveelheid vleesch, die beschikbj is gesteld, is dezelfde gebleven. Het resultaat is alleen zoo verzekerde nj Gn van deskundige zijde dat de slagers, die te v ^oe verkocht hebben, tot hun reëelen omzet word j- teruggebracht. I ,jer I het Ad. len VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE LIE Eerste volkszangcursus te Den Ilaag geopeni In het „Clubhuis", aan de Van Speykstra in den Haag, is Zaterdagmiddag de eerste curj geopend van een serie, welke zal worden ij organiseeerd door de vereeniging „Het Nederlan sche lied". Het gaat bij deze cursussen uitsluite om de practisohe beoefening van den volkszaj waarbij geen theorie wordt gegeven. gelegd en Collins stak het hoofd uit het porti! wa. raampje, doch trok het terstond terug, val tegelijkertijd klonk de knal van een revolver; inleiding tot een formeel bombardement. Weer een van uw ongeduldige vlaktebev| ners, die gebruik wil maken van de ontegenzea lijk groote voordeelen van het snelvervoer, v! onderstelde de geestelijke met zwaarwichti scherts. Neen, meneer, zooiets onwettigs is er niet aan de hand, zei de prairieman glimlachen met een eigenaardig licht in zijn oogen. Hij bo zich voorover tot het kleine meisje dat tegeno' hem zat en dat daarop snel haar kleine broer bij zich nam. Ik had gehoopt dat dit een amusante cjop dervinding zou blijken voor een nieuwelin; deze streek, zei de man van de toga. Het is mij inderdaad een genoegen, dat in staat ben u geluk te wenschen, meneer. H ten zal u verheugen te hooren, dat dit een treinova E val is. is, Collins wuifde met zijn hand naar de deur I ver op het zelfde oogenblik verscheen een genui ziel kerde man, met een revolver in elke hand. ged Hoofdstuk II. HANDEN OMHOOG! Er klonk een krachtige bedreiging. De hand gingen alle zoo precies gelijk omhoog, dat 1 resultaat van een langdurige oefening niet bet had kunnen zijn. De situatie zou, indien er toeschouwers gewei waren, beslist komisch zijn geweest. MaJ hoeveel reden tot vroolijkheid er ook gewei mocht zijn, er was slechts één der slachtoffe die het monopolie tot lachen scheen te hebben Collins met zijn armen beschermend om Engelsche kinderen geslagen, lachte smadel om de consternatie, die door het kv-rte bei teweeg was gebracht, maar niemand van medepassagiers vond aanleiding met dat lach in te stemmen. .(Wordt vervolgd! Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) „DE BERENVAL". Van het oogenblik af dat hij ten tooneele kwam, had zij hem met haar oogen gevolgd, hoewel haar wat vermoeide, onverschillige blik ken niets daarvan verrieden. Het zou ook wel heel moeilijk geweest zijn van zijn opvallende, bijna schilderachtige ver schijning, geen notitie te nemen, vooral op een eentonige reis als deze. Het was bij een watertank bij Socorro, dat de „Limited", door Arizona razend om een ver loren half uur in te halen, met een onverwacht knarsen stopte. Door het venster van de Pullmancar had de jonge vrouw in het derde compartiment een troep nijdig treinpersoneel bemerkt, samendringend rondom een stoere figuur, wiens krachtige, ma gere kop driest boven de anderen uitstak. Eenige oogenblikken later vertoonde de eige naar van die schouders zich in den doorgang en nam bezit van de ledige plaats tegenover de jonge vrouw, iets wat een luid protest van het treinpersoneel tengegvolge had. U hebt geen recht den trein te laten stop pen, Sheriff Collins, en er zit niets anders op dan dat u maakt dat u er uit komt, verklaarde de conducteur. Komt in orde, antwoordde de overtreder vroolijk, terwijl hij het zich gemakkelijk maakte op zitplaats no. 94. Zeg maar aan je Maatschappij dat ze me de rekening sturen. Het heeft geen nut er nog langer over te klet sen. U moet er uit, meneer. Ja, het is goed! Neen, meneer u moet er uit. Ik mag u niet laten meerijden. Hoorde ik u niet zeggen, dat de trein te laat is? Denk je niet dat we eerder aan het eind der reis zullen zijn, als die locomotief begint te puffen? U moet er beslist uit, meneer, Het zou mij spijten als ik onbeleefd schijn, zei de eigenaar van rinkelende sporen, stoffige kleeren en groote grijzen hoed, terwijl hij zijn voeten behaaglijk uitstrekte maar het komt me voor, dat je een weinig eentonig in je op merkingen wordt. De conducteur keek zenuwachtig om zich heen en bemerkte, dat de reizigers zich met het ge val vermaakten. Hij voelde zich hoe langer hoe onzekerder tegenover de zelfbewuste blikken en onverschillige houding van den ander. Hij krabbelde daarom maar terug onder het mompelen van bedreigingen, wat zijn maat schappij allemaal zou doen. en de trein zette zich weer in beweging. Sheriff Collin's belangstelling voor zijn buurvrouw aan den anderen kant van den door gang leek grooter dan die van het meisje voor hem. De rustige, onbevreesde oogen van den na- tuurmensch rustten op haar zonder eenige te rughouding, Haar lange, slanke gestalte, de na tuurlijke gratie en het tikje trots, dat niet mis staat aan een jonge vrouw met een goed uiter lijk, dit alles apprecieerde de ruiter schier on bewust, voor hij zijn oogen van haar afwendde en notitie begon te nemen van de andere mede reizigers. Binnen een half uur was hij met iedereen in den wagen op goeden voet, behalve met zijn donkeroogige buurvrouw. Dat deze eigenaar van glimlachen en sigaren besloten was, haar niet met zijn attenties te vervelen pleitte voor hem. Hij voelde instinctmatig, dat zij tot een ander soort behoorde, maar met den handelsreiziger uit Chicago, den jongen mijningenieur, die naar Sonora ging, de twee verlegen Engelsche kin deren, op weg naar hun vader in Californië, vond hij als bij intuïtie punten van aanknooping. Zelfs majoor Mackenzie, Ingenieur belast met de uitvoering van groote irrigatiewerken in Zuid-Arizona, kwam wat uit de plooi door de grappige verhalen van den buitenmensch. Nadat Collins de meer joviale elementen on der de reizigers had meegetroond op zoek naar een vloeibare verfrissching, waardoor de wagon half ontvolkt raakte zette een beschaafde pre dikant, die zich schijnbaar zeer interesseerde voor het optreden van Collins, als zijnde karak teristiek voor het wilde Westen, zich op de va cante plaats naast majoor Mackenzie: En wie zou onze energieke vriend wel zijn? vroeg hij met een- lachje van verstand houding. De jonge vrouw tegenover hem draaide onge merkt haar hoofd zoo dat ze het gesprek kon volgen. Val Collins is zijn naam, zei de majoor, ook wel Beren val Collinsc. Hij heeft altijd in de wildernis gewoond. Het laatst zag ik hem, on geveer twaalf jaar geleden, toen hij de post koets reed tusschen Aravaipa en Mesa. Hij was toen nog een jongen, zeker niet ouder dan acht- toen jaar, maar in een hevig gevecht doodde hij twee mannen, die trachtten de mail te overrom pelen Cowboy, koetsier op een dilligence, mijn werker, vallen zetten, Sheriff, wilde-paarden temmer, hij blinkt in alles uit!.... En van waar de naam Berenval, als ik vra gen mag? Dat is een heele geschiedenis. Hij was aan het vallen zetten in te Tetons, 'n jaar of vijf geleden, dertig mijl verwijderd van de naast- bijliggende boerderij en toen hij op een dag een berenval zette, viel een klomp sneeuw van een boomtak boven op de val, zoodat de veer losschoot en zijn hand in de val bekneld raakte. Met zijn voeten en zijn andere hand heeft hij toen, gedurende vier uren, getracht de val te openen, zonder het geringste succes. Er was slechts een millioenste kans, dat hij hulp zou krijgen, want Collins had in een maand geen menschelijk wezen gezien, Er restte hem maar een ding enhij deed het. En dat was? U hebt stellig wel opgemerkt, dat hen aan zijn linkerhand een handschoen draagt. De reden daarvan, meneer, is dat hij een kunsthand heeft. Uwilt zeggende spreker hield even op, met een schok van schrik. Ja, meneer, dat wil ik zeggen. Hij hakte zijn hand bij de pols af met zijn jachtmes.Hij is een moedig man en een flinke kerel en zelfs Bucky O'Connor zou hem het volgen van een spoor niet verbeteren. En wie is Buckey O'Connor? De pienterste speurder van het Westen Maar ik denk, dat ik eens een sigaartje ga op steken; doet u mee? Maar de eerwaarde bleef liever zitten en schreef in een zakboekje de geschiedenis van Berenval op. Hierdoor ontging hem de snelle blik, dien ma- jaar Mackenzie met de jonge vrouw wisselde. Het was of de majoor haar een boodschap tele grafeerde, welke zij alleen begrepen. De sheriff echter, juist teruggekeerd met zijn volgelingen, ving dien blik op en vroeg zich verwonderd af, wat dit wel kon beduiden. Majoor Mackenzie en de donkeroogige schoone gingen door voor vreemden voor elkaar en toch scheen tusschen hen een verstandhouding te bestaan, waarvan Collins den sleutel niet had. Hij vermoedde niet, dat de angstige schrik in de oogen van miss Wainwright hij had haar naam op een handkoffer gezien oorzaak vond in het feit, dat haar oogen als 't waren getrok ken werden naar zijn gehandschoende hand en ze huiverend een visioen had van een man met een grimmig gezicht, de tanden opeengeklemd zijn hand met een jachtmes afhakte. Maar zijn innemende vrijmoedigheid, zijn vroolijke oogen en de overmoedige stem vaag den dit visioen dadelijk weg. De jongeman nam zijn plaats weer in en miss Wainwright bestudeerde opnieuw het voorbij vliegende, bruine troostelooze landschap. De duisternis begon te vallen en de remmer stak de lichten aan. Collins kocht een magazine van den krantenjongen en wilde zich daarin ver diepen, maar voor hij goed en wel aan het le zen was, begon de trein voor de tweede maal on verwacht aanstalten te maken om te stoppen. Oogenblikkelijk werd het tijdschrift terzijde Kameraadschapsavond. Naar men het A.N.P. mededeelt is op uitnoodiging van den weermaohtsbevelhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Chrisiansen, in den Haag een kameraadschapsavond gehouden. Tot de aanwezigen behoorden ook de Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied rijks minister Seyss-Inquart, zijn naaste medewerkers en officieren van den staf van den weermaohts bevelhebber. Tijdens den gemeenschappelijiken maaltijd hield de Rijkscommissaris een toespraak, waarin hij wees op de bijzonder hartelijke ver houding en de kameraadschappelijke samenwer king welke tusschen de weermacht en zijn in stanties bestaat. (A.NP.) De wereld spiegelt zich aan Nederland. Duitsche opdrachten voor de Nederlandsche industrie. 58. Het groote dier wordt groen en geel. Hij prevelt: ,,'k Heb zoo'n dikke keel, Er Is Iets ln mijn maag aan 't draaien. Ik voel me ziek: 'k ben voor de haaien. Ik g'loof nu heusch, ik ben niet goed, 'k Weet niet, wat 'k doen of laten moet. Waterstaatkundige werkzaamheid overal troef BERLIJN, (A.N.P.) Het Ned. Perskantoor verneemt van deskundige zijde: Om betere oogsten te verkrijgen is het noodig voor goede bevloeiing te zorgen. Het regenwater alleen is niet genoeg en het valt ook niet geregeld. Tot nog toe heeft men zich in Duitschland niet algemeen met dit vraag stuk bezig gehouden en het eenvoudig aan de hoog heemraden en dergelijke plaatselijke lichamen overgelaten. Thans zijn door de „Landwirtschaft- lichte Versuchs- und Forsehungsstelle" te Landsberg a. d. Warthe proeven genomen om het grondwater door middel van pompen in beweging te brengen en daardoor een hooger zuurstofgehalte en een hoogere temperatuur van den bodem te bereiken. Een verhooging van het zuurstofgehalte is natuur lijk ook voor den plantengroei zeer belangrijk. Het land moet door centrale waterwerken be vloeid kunnen worden. Het Duitsche ministerie van landbouw heeeft plannen uitgewerkt, volgens welke centrale waterwerken door den staat op het land kunnen opgericht worden, hoewel de kosten door de dikwijls groote afstanden tusschen de verschil lende verbruikers zeer hoog zijn. In ieder geval wil men door de samenwerking van waterstaat en landbouw de mogelijkheid scheppen, een gelijk matige verdeeling van het water door het geheele rijk te waarborgen. Voor waterarme, zeer heete gebieden bijv. in de tropen zijn in dit instituut denkbeelden uitgewerkt, om door den bouw van onderaardsche stuwdam men en gronddrempels voor water te zorgen. Men is van plan, den grond door het inspuiten van chemicaliën vast te maken en af te sluiten, waar door het mogelijk zal zijn, aardlagen, die water bevatten en onderaardsche wateraderen met stuw dammen te stuwen of het wegvloeien te verhin deren. Door onderaardsche watermassa's wordt het luchtgebied daarboven vochtiger gemaakt, zoo dat de hoeveelheden regen, die in den regentijd verwacht kunnen worden, grooter zijn. Zulke plan nen bestaan voor een groot aantal landen. De Spaansche ministerraad heeft tot den bouw van een stuwdam ter reguleering van den Ebro be sloten. De kosten van het stuwwerk worden op 20 millioen pesetas geschat. Hiermede zou 110.000 H.A. akkerland met water kunnen worden voorzien, ter wijl de capaciteit van het electriciteltswerk met 40.000 kilowatt verhoogd zou worden. Verder werd voor verbeteringen aan den benedenloop van den Segura-stroom een bedrag van 1.5 millioen pesetas uitgetrokken en aan de stad Zamorra voor water werken een crediet van 7 millioen pesetas gege ven. In Italië wil men den rijstoogst verhoogen door reguleeringswerk aan het Lago Maggiore en aan het kanaal Regine-Elena. In Bulgarije wordt de waterverzorging van de zuidelijke Dobroedsja voorbereid. In dit gebied is onder den grond overal uitstekend water voor handen, maar men moet zeer diep boren, om het te kunnen bereiken. Van de vroegere Poolsche moerassen, die thans aan Rusland behooren, zijn reeds 40.000 H.A. drooggelegd, die hoofdzakelijk voor het aanleggen van staatsdomeinen gebruikt worden. Op deze domeinen zullen groote veestapels worden ge houden. daar hier veel hooi overblijft, dat tot nog toe naar elders werd getransporteerd. Hierdoor vallen de vervoerkosten weg en het spoorwegverkeer wordt niet onnoodig bezwaard. De opbrengst van melk en vleesch zou daardoor tegelijk op. de do meinen twee tot drie maal zoo hoog worden. Ook de Deensche regeering maakt plannen om den voor cultuur geschikten bodem van Denemar ken uit te breiden. 75000 H.A. zullen worden drooggelegd en 375000 H.A. bouwland zal worden vruchtbaar gemaakt. Men ziet dus dat het voorbeeld van Nederland in de heele wereld gevolgd wordt. Nationaal Front. Naar het Nederlandsche Dagblad meedeelt, heeft de Rijkscommissaris in het bezette Neder landsche gebied Nationaal Front toestemming verleend tot het houden van openbare vergade ringen. In dit verband kondigt het blad een groote pro- paganda-actie van deze beweging aan, welke op Vrijdag a.s. met een vergadering in den Dieren tuin te 's-Gravenhage wordt ingezet. 57. Men viert nu het verlovingsfeest; Nooit ls men zoo verheugd geweest: Een diepzee-bal wie kon het denken, Dat dit zóóveel geluk zou schenkenï Alleen: de walvlsch voelt zich raar. Hij denkt: wat ben ik vrees'lljk naar! Centrale instantie zorgt voor de verdeeling. Het A. N. P. meldt: In de eerste maanden na de bezetting werden de opdrachten, welke van Duitsche zijde werden verstrekt aan de Neder landsche industrie uitgevoerd met behulp van de grondstoffen, welke zich hier in het land be vonden. Toen echter in de laatste maanden van het vorige jaar deze voorraden sterk ver minderden. werd de maatregel getroffen, dat Duitschland zelf zou zorg dragen voor de hier te lande te verwerken grondstoffen, in hoofdzaak ijzer en staal en non-ferrometalen. Deze maat regel werd uitgevoerd in het belang van beide landen. Nederland kon daardoor immers zelf verder van eigen grondstoffen profiteeren, ter wijl Duitschland de zekerheid had, dat geen stagnatie zou optreden doordat op een gegeven oogenblik de noodige grondstoffen zouden ont breken.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6