jHulpverleening aan Engeland RADIO MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 HAARCE M'S D A" G S E A T5 Amerikaansch Huis van Afgevaardigden aanvaardt het ontwerp ul' Het D.N B. meldt uit New York: Het Huis van mj Afgevaardigden heeft een voorstel aangenomen, vol- gens hetwelk de leveranties aan Engeland tot het einde van het begrootingsjaar beperkt blijven tot 1.3 milliard dollar. Het voorstel van den republikein Contello, vol- ^jgens hetwelk hoogstens een derde van alle tot nu J4 toe in dienst zijnde Amerikaansche vliegtuigtypes ~f zou mogen worden afgestaan en de chefs van de weermacht steeds voor iederen afstand hun toc- stemming zouden moeten verleenen, werd met 105 .tottegen 73 stemmen verworpen. Daarvoor was nog een republikeinsch voorstel van Dewey verworpen, op grond waarvan de re- geering der Vereen. Staten als garant voor den «tuur van den oorlog het bezit der Engelschen of andere buitenlanders in ondernemingen op het westelijk halfrond moest overnemen. 1 Veel belangstelling ontmoette het voorstel van j republikeinsche zijde dat de wet tot hulpverlee- rp|ning aan Engeland bepalingen zou bevatten, vol- '"gens welke geen Amerikaansche troepen buiten de territoriale wateren van het Westelijk Half rond gezonden zouden mogen worden. De verwer ping van dit voorstel werd van de zijde der re- geeringspartïj hiermede gemotiveerd dat in de wet tot hulpverleening aan Engeland niets het recht geeft, troepen buitenlands te zeggen. Het voorstel van den republikein Fish, te ver- aij bieden dat havens der Ver. Staten beschikbaar ml zouden worden gesteld voor reparaties aan schepen •au van belligerenten, werd met 147 legen 70 stemmen ael verworpen. ?er Met 177 tegen 120 stemmen verwierp hel Huis het enj voorstel van den republikein Eaton, de hulp aan ich.Engeland te beperken tot 2 milliard dollar en met 122 tegen 38 het voorstel van den republikein tiWadsworth, een maximum grens van 7 milliard uil dollar vast te stellen voor de leveranties aan lan- welker verdediging van belang is voor de ver- ldediging van de Ver. Staten. Daarmede werd een tider belangrijkste voorstellen van de Oppositie ver- I worpen. ojj De stemming in het Huis van Afgevaardigden ndwerd voortdurend rumoeriger. De democraat Mc erjCormack beweerde dat de republikein Fish een tdzuiver opportunistische politiek voerde. Er weer- klonken talrijke protesten en de voorzitter moest er| ingrijpen. Om het woord te krijgen had Fish het [pro-formavoorstel ingediend, de hulpverleenings wet in-haar geheel te verwerpen. Dit voorstel werd met 163 tegen 0 stemmen verworpen. Het Huis van Afgevaardigden heeft tenslotte het wetsontwerp inzake de hulpverleening aan n^ Engeland met 260 tegen 165 stemmen aange- irt nomen. Het ontwerp zal thans aan den Senaat worden doorgezonden. Kort voordat het ontwerp was aangenomen, had het Huis met 263 tegen 160 stemmen het voor stel verworpen van den republikein Fish het ont werp terug te zenden naar de commmissïe van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaar- Idigden en in de plaats van de leeningswet een wetsontwerp in te dienen, waarbij aan Engeland 'n crediet van 2 milliard dollar ter beschikking zou worden gesteld. fj Verder meldt het D.N.B.: De senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met 10 tegen 5 detstemmen het voorstel aangenomen, volgens het- de openbare debatten over de wet tot hulp- verleening aan Engeland Dinsdag, nadat Willkie gc- is, moeten zijn beëindigd. en. Nader meldt het D. N. B,: Voor de Senaatscom- :ze|missie van buitenlandsche zaken heeft de republi- amkeinsche candidaat voor het presidentschap in 1936 21 Alf Landon ten aanzien van de hulpverleeningswet o.a. verklaard dat Roosevelt senator Wheeler den mond wil snoeren, omdat deze een tegenstander van jde wet is. De debatten en de vrijheid van spreken lover de hulpverleeningswet, aldus Landon, worden door de regeeringspropaganda afgeschrikt. Daarbij staat Roosevelt vooraan. Nooit in de geschiedenis hebben de Ver. Staten een president gehad die ge- pracht heeft een prominenten en oprechten senator den mond te snoeren. Landon oefende er voorts critiek op uit dat de volmachten die de hupverleeningswet aan den pre sident- verleent niet voldoende bepaald zijn. De na tie is dan gedwongen, zeide hij, tot het bittere einde door gaan. Wanneer men beweert dat de president de volmachten niet ten volle zal gebruiken, dan is het ook dwaas van het Congres ze toe te staan. INCIDENTEN Tijdens de vergadering van de senaatscommissie or|hebben zich incidenten voorgedaan. De voorzitter 511 van het Amerikaansche Jeugdcongres Mac Michael '"[werd door de politie uit de zaal verwijderd. Hij had "J,getracht namens de jeugd het woord tot de senato- et ren te richten. Later zeide hij dat hij een verkla ring had willen voorlezen, volgens welke de hulp verleeningswet beslist of de jeugd van Amerika ge legenheid zal hebben een scheppend en nuttig leven te leiden, dan wel in het Europeesche bloedbad zal moeten sterven. Landon zeide zich voor de Amerikaansche demo cratie geen grooter gevaar te kunnen indenken dan de wet tot hulpverleening aan Engeland. I- [ej\ HET ONGELUK IN NOGENT SUR MARNE. Het D.N.B. verneemt uit Parijs: Het aantal dooden dat gevallen is bij het instortingsongeluk in Nogent sur Marne is tot twaalf gestegen. De sneeuwlaag op de ingestortte hall was 30 tot 40 cM. di k.In den loop van Vrijdag is ook het dak van een bioscoop ingestort. Alleen het feit dat het ongeluk zich in den ochtend voordeed, was er oorzaak van dait geen menschenlevens té be treuren zijn. Rede van dr. Goebbels. „Twee werelden voor den beslissenden strijd aangetreden." Uit Hamburg meldt het DNB: „Het Duitsche volk werkt voor den dag, waarop Engeland's uur zal slaan", zoo verklaarde rijksmi nister dr. Goebbels Zaterdag tijdens een massabij eenkomst in Hamburg. Dr. Goebbels stelde tegen over het onwankelbare geloof aan de overwinning van de Duitsche natie het beeld van Engeland van 1941, dat nog slechts een schaduw is van zijn vroe gere macht. „Dit Engeland gelooft met de voor rechten van een oude, overleefde wereld de sociale levensrechten van de jonge volken te kunnen on derdrukken. Duïtschland echter zal, evenals het zijn vijanden op het continent heeft verslagen, ook dezen laatsten vijand van zijn vrijheid en zijn wil tot socialen opbouw verslaan. In Duitschland weet thans iedereen", zoo ging de minister verder, „dat de oorlog tegen Engeland zich niet alleen beperkt tot den strijd met de wapens. Twee vijandelijke werelden, belichaamd in haar politieke en sociale doeleinden, staan voor den beslissenden strijd aan getreden. Deze oorlog is een volksoorlog, want het doel is de oude, vermolmde wereld der Engelsche plutocraten te vernietigen en voor het Duitsche volle de levensrechten te veroveren. Het vertrou wen van het Duitsche volk in den Führer is gren- zenloos. Het zal ieder bevel dat hij geeft, met een Vastbeslotenheid zonder weerga in daden omzetten. Mmistersbeiiocniingen in Engeland. Malcolm MacDonald wordt Hooge Commissaris in Canada. Het D.N.B. meldt: Volgens een Reuterbericht is Ernest Brown tot Britsche minister van gezondeheid en Malcolm Mac Donald tot Hooge Commissaris in Canada en tot staatssecretaris voor Schotland Thomas Johnston benoemd. Voor Malcoln MacDonald zal een speciale volmacht opgesteld worden, opdat hij zijn zetel in het Lagerhuis kan behouden. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is Lord Moyne benoemd tot minister van koloniën als op volger van den overleden Lord Lloyd. Lord Moyne wordt tevens voorzittre van het Hoogerhuis. Arbeidsdienstplicht in Frankrijk. Twintigjarigen drie maanden in jeugdkamp. De Fransche regeering zoo verneemt het D.N.B. uit Vichy heeft den arbeidsdienstplicht ingevoerd voor alle Fransche mannen, die in den loop van hun 20ste jaar een periode van 8 maan den moeten doorbrengen in een jeugdkamp, resp. een jeugdarbeidskamp. De oproeping zal driemaal per jaar geschieden. Jongelingen zie zich onttrek ken aan den arbeidsdienstplicht kunnen veroor deeld worden tot 5 jaar gevangenisstraf en tot boeten tot 50.000 francs. De invoering van den arbeidsdienstplicht is ook van toepassing op Al gerije, de Fransche koloniën en protectoraats- en mandatasgebieden. Er is een commissariaat-gene raal in het leven geroepen voor de organisatie en verzorging van de werkkampen. Verbetering van liet verkeersnet in Frankrijk. In het voorjaar 100.000 man bezig met wegenaanleg. VICHY Februari. Als onderdeel van het groot-opgezette opbouw- program van de regeering-Pétain, zal, naar de mi nister van verkeer Jean Berthelet verwacht, in de komende vijf jaren zeven tot acht milliard francs beschikbaar worden gesteld voor de verbetering van het Fransche wegennet. Onlangs werd bij een interview met den minister het gesprek gebracht op de Duitsche autowegen en de vraag gesteld of Frankrijk dit Duitsche voorbeeld niet zou volgen. Berthelet antwoordde: „Ongetwijfeld kunnen wij veel van de Duitschers leeren, maar wij zouden een fout begaan, ais wij eenvoudig alles wat in het Duitsche Rijk gedaan wordt nabootsten. Toen Duitschland met den bouw van de autowegen be gon, beschikte het niet over zulk een goed wegen net als in Frankrijk bestaat. De -autowegen zijn kostbare dingen en voor Frankrijk niet noodzake lijk. Desondanks hebben ook wij een grooten weg van deze soort aangelegd en wel de Westelijke verkeersweg .die ondergronds uit Parijs voert en het den Parijzenaars mogelijk maakt in den kortst mogelijken tijd en zonder vrees voor verkeers- stoornissen Normandië te bereiken. Deze weg zal DUITSCHE VLIEGERS LN ITALIë. keuken van Het diner wordt uitgereikt bij de rijdende een luchthaven. (Foto Weltbild.) in het voorjaar gereed zijn. Bij de projecten, die thans in uitvoering zijn, bevindt zich ook de weg, d:e_het verkeer om Lyon heen langs de Rhöne zal leiden alsmede de autoweg, die Nice en Cannes verbindt". Berthelet deelde voorts mede dat hij van plan is de gevaarlijke spoorwegovergangen in geheel Frankrijk langzamerhand te doen verdwijnen. „Ons program", zoo ging de minister voort, „voorziet In de afschaffing van 130 van dergelijke overwegen, voornamelijk in de nabijheid van steden. Wij zul len al deze werkzaamheden met behulp, van het leger der werkloozen uitvoeren. Deze werkloozen kunnen op bevel van de werkloosheidscommissie- Lehideux gemobiliseerd worden. Binnen korten tijd zullen 50.000 arbeiders aan de wegen werken en laat in net voorjaar zal hun aantal tot 100.000 gestegen zijn. Voor den wegenbouw zal jaarlijks een milliard francs van het staatsbudget ter be schikking staan en nog een milliard komt voor re.- lcening van de verwijdering van gevaarlijke over wegen. Als 'het program uitgevoerd is en ik kan u verzekeren dat wij ons door transportmoeilijk heden en gebrek aan materialen niet zullen laten ontmoedigen zal er in Frankrijk iets nieuws zijn. Het nieuwe Frankrijk van Pétain wil niet ter zijde blijven staan en de ruïnes van het verleden beschouwen moreele zoowel als materieele. Er moet opgebouwd worden. Frankrijk wil werken om de positie waard te zijn, die het in het nieuwe Europa zal innemen. Wie bouwt, vertrouwt op de toekomst. Dit gezegde is ingeval van naties nog juister dan anders". (United Press). DUIVEN IN DIENST VAN DE WEERMACHT. De gevederde koeriers worden in kleine kooien meegeno men naar de punten, van waar berichten moeten worden overgebracht. (Foto Weltbild) Ward Price over de Britsche oorlogvoering. De waarde der Engelsche successen in Noord-Afrika. Het D.N.B. meldt: „Neem niet te veel hooi op uw vork", aldus begint de bekende chef-verslag gever van de „Daily Mail", Ward Price een interes sant artikel ,dat onlangs in het veel verspreide dag blad verschenen is en thans in het Duïtsch ver taald door het Berlijnsche weekblad „Das Reich" gepubliceerd wordt. In zijn beschouwingen over de strategische waar de van de Britsche successen in Noord-Afrika komt Ward Price tot de volgende conclusie: „Alle mi litaire acties in de Middellandsche Zee moeten ge toetst worden aan het volgende eenvoudige prin cipe: 1. Wat brengen zij voor schade toe aan den vijand. 2. Welke voordeelen hebben wij hiervan? Wanneer men geen rekening houdt met deze wijze van overleggen, dan is een pnt bereikt, waarop successen nog slechts met ontzaglijke onkosten kunnen worden behaald. Soldaten en politieke eco nomen komen misschien in opstand tegen de wet van de minder wordende winsten. Juist daarom is het na het innemen van Tobroek voor ons van twijfelachtige beteekenis om nog verder naar Libië door te dringen Ik ben op den kustweg van Tobroek uit naar het Westen per auto door Cyrene en Derna naar Benghazi gereden en kan bevestigen dat, wan neer de Britsche strijdkrachten zich nog verier op de nauwe, moeilijke cn gecultiveerde strook tus- schen de Saharawoestijn er. de zee. van hun basis in Egypte verwijderen, hier geen tastbaar resultaat voor ons uit kan voortvloeien. De weg loopt om hoog naar een hoog rotsplateau tot men Benghazi misschien bereikt. Benghazi is een prachtige kleine stad zonder eigen bronnen. Achter Benghazi ligt niets anders dan een vacuum van vijfhonderd mijl. waarin de troosteloosheid der woestijn wedijvert met de on vruchtbaarheid der zee. In Libië is voor ons niets meer te winnen. Aan ons prestige is door de overwinnin gen van Sidi Barrani, Bardia, Jarasoes en Tobroek voldoening geschonken. Wij hebben daarmede alles verkregen wat de zegevierende Libische campagne ons kon bieden. En wanneer dit zoo is, zou het het beste zijn wanneer wij daarmede tevreden waren". Het vertrouwt en werkt voor den dag, waarop En geland's uur zal slaan." Hongarije en Duitschland. Het D.N.B. meldt: De nieuwe koninklijk-Hon- gaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn func tie den rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, een telegram gezonden van den vol genden inhoud: „Op het oogenblik, waarop ik mij belast met het koninklijk-Hongaarsche ministerie van buitenlandsche zaken, is het mij een oprechte behoefte Uwe Ex. in den geest van de door mijn onvergetelijken voorganger en vriend graaf Csaky gevoerde politiek op de meest hartelijke wijze een groet te zenden. Het is mijn vaste besluit om de betrekkingen tusschen onze beide landen verder uit te breiden op den beproefden grondslag der wederzijdsche verbondenheid. Bezield door den geest van het drie-mogendhedenpact hoop ik, dat ik hierbij mag rekenen op het beproefde vertrouwen van Uwe Excellentie", w.g. Laszlo Bardossy. De rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop heeft geantwoord met het volgende telegram: Met hartelijken dank voor de vriendelijke mededeeling omtrent uwe benoeming tot koninklijk Hongaarschen ministêr van buitenlandsche zaken zend ik Uwe Exc. mijn hartelijke gelukwenschen voor uwe nieuwe functie. Uw voornemen om de beproefde vriendschap tusschen Duitschland en Hongarije in den geest van den door ons hoog ge- waardeerden graaf Csaky verder uit te breiden, be groet ik op de meest oprechte wijze. Weest ervan verzekerd dat ik de taak, die gij u gesteld hebt, in het belang van onze beide landen te allen tijde op de meest warme wijze zal ondersteunen", w.g. Joachim von Ribbentrop. Duitsche tegenspraak van Engelsche berichten. Hel D.N.B. meldt uit Oslo: De Engelsche radio heeft onlangs beweerd dat het Duitsche bezettings leger in Noorwegen alle vleeschvoorraden in be slag genomen had. De Noren moeste zich uitsluitend met visch van mindere kwaliteit voeden. Naar aanleiding hiervan wordt door den weer machtsbevelhebber in Noorwegen medegedeeld dat de vleeschvoorziening van de Noorsche bevolking in dezelfde mate is gewaarborgd als in het rijk. Alle beweringen, dat de Duitsche weermacht de Noorsche vleeschvoorraden in beslag genomen heeft zijn evenzoo onwaar, als de valsche berichten over het uitbuiten van de Noorsche vischvangst. Duitsch weermachtsbericht van Zaterdag Optreden der Duitsche lucht macht in Zuid-oost Engeland en Schotland. Vliegvelden op Malta gebombardeerd. BERLIJN, 8 Febr. (DNB) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland met succes met bommen bestookt. Daarbij werd in een havenstad aan de Schotsche Oostkust de ketel van een gasfabriek bij een scheervlucht in brand geworpen. Bommen van het zwaarste kaliber trof fen in Zuidoost-Engeland een station en 'n fabriek. Voor Dundee werd een klein koopvaardijschip door een voltreffer vernield. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegers gisteravond en vannacht in opeenvolgende golven de vliegvelden Luca en Halfar, de vlieghavcn Marsa Scirecco en de haven installaties van La Valetta op Malta aangevallen. Inslaande bommen vernielden hangars en schuilge^ legenheden en veroorzaakten vrij groote branden. De vijand heeft met zwakke strijdkrachten in den afgeloopen nacht aan de Kanaalkust bommen worpen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Afweergeschut schoot een vijandelijk vliegtuig neer." Als aanvulling op het weermachtsbericht van Zaterdag verneemt het DNB nog de volgende bij zonderheden: „Het Oosten en Zuidoosten van Engeland hadden ooit op 7 Februari opnieuw afzonderlijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen die met groote successen voor den oorlog belangrijke doelen be stookten, te verduren. De bemanning van een ge vechtsvliegtuig volbracht in het kader van deze af zonderlijke acties een zeer stoutmoedige vlucht. Dit vliegtuig dook bij het vliegen over de Schotsche havenstad Peterhead, gelegen tusschen de Firth of Forth en Scapa Flow, tot op twintig meter hoogte en wist een gasfabriek en een gashouder in brand te werpen. Bomtreffers van het zwaarste kaliber richtten zware vernielingen aan in het station en de wapenfabrieken van de Oost-Engelsche ha venstad Great Yarmouth. Na de talrijke treffers, die in het verloop van de laatste twee weken op spoorwegemplacementen en stations aan de lijn Great Yarmouth-Norwich-Londen zij'n geplaatst, kan men aannemen dat deze belangrijke spoorweg verbinding naar de Engelsche hoofdstad zeer aan zienlijk gestoord is. Voor de Oost-Schotsche haven Dundee kreeg een vrachtschip van ongeveer 1000 brt. een voltreffer op het achterschip. Een ketel ontploffing reet het schip uit elkaar, zoodat het in zinkenden toestand op de golven dreef. De hardnek kige en doeltreffende luchtaanvallen op Malta ont nemen aan deze machtige zeevesting, evenals dit het geval is geweest met de oorlogshavens in de Firth of Forth en in Scapa Flow, meer en meer de beteekenis van een eerste klasse strategische vloot- basis." De Engelsche luchtaanval op Dusseldorf. Het DNB meldt voorts: In den nacht van 4 op 5 Februari hebben, naar het weermachtsbericht meldde. Britsche vliegers een aanval gedaan op de stad Dusseldorf. De rond om de industriewijk gelegde gordel van spervuur werd. naar onomstootelijk is vastgesteld, door de Britsche vliegtuigen gemeden om het dicht bevolkte woongebied in het centrum van de stad stelselma tig met brisant- en brandbommen te bestoken. Het aantal dooden is volgens de laatste cijfers tot 35 gestegen. Italiaansch weermachtsbericht van Zaterdag Benghazi (Cyrenaïca) gevallen. Grieksche aanvallen afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 8 Febr. (Stefani) Het hoofdkwartier publiceert weermachtsbericht no. 246 Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front is een aanval van den tegenstander in den sector van het 11-de leger al- geslagen. De vijand leed zware verliezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment infanterie zich op bijzondere wijze onderscheiden. Een van onze luchtformaties heeft militaire doelen te Pre- vesa geboombardeerd. In den loop van den vijfden en den zesden Fe bruari is in het gebied ten zuiden van Benghazi een uiterst felle veldslag geleverd, tijdens welken onze verliezen ernstig en die van den vijand aan mannen strijdmiddelen niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari bezette de vijand Benghazi, dat ontruimd was door onze troepen om de nationale en inboorlingenbevolkingen te sparen. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der weder zijdsche artillerie in den sector van Cheren. Ge vechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementcn hebben, vijandelijke groepen gebombardeerd in hun kampementen. Tij dens gevechten met vijandelijke jagers zijn drie Engelsche vliegtuigen in vlammen neergeschoten De vijand heeft aanvallen gedaan op Keran, Har- gheisa en Javello. In den middag van 31 Januari is een gewapende ponton van de koninklijke marine die gesleept werd om naar elders te worden ver voerd, aangevallen door een vijandelijke duikboot die er het vuur op opende. De ponton reageerde on middellijk met hevig vuur en slaagde er in de duik boot te treffen. De kleine sleepboot werd tijdens bel gevecht getroffen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en Veertig man van de 67 opvarenden zijn gered." Italiaansch weermachtsbericht van Zondag: Luchtmacht bombardeer! stellingen en troepen aan het Grieksche front. Gevechten ten zuiden van Benghazi. ROME, 9 Februari (Stefani) Het 247c weer machtsbericht luidt: „Aan het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Onze luchtmacht heeft mei doeltreffende resultaten vijandelijke stellingen cn troepen ge bombardeerd. Enkele objectieven van de bases van Prevesa en Navarino zijn eveneens getroffen. Tij dens deze acties hebben onze bommenwerpers ccn vliegtuig van het type Gloster en een van het type P.Z.L. neergehaald. Een onzer vliegtuigen dat een verkenningsvlucht maakte in het westelijk deel der Middellandsche Zee en door drie jachtvliegtui gen van het type Hurricane werd aangevallen, heeft er hiervan een neergeschoten. In Noord-Afrika gevechten van plaatselijk ka rakter in het gebied te zuiden van Benghani In Oost-Afrika heeft de vijand in den sector van Cheren zijn aanvallen herhaald, doch zij werden afgeslagen. Aan de grens van Somaliland is een aanval op een onzer stellingen met een tegenaanval afgeslagen. Onze luchtmacht heeft met onvermoeibare activi teit haar medewerking aan de gevechten verleend en vijandelijke troepen, strijdmiddelen en inrichtin gen met machinegeweervuur en bommen bestookt. Dc vijand heeft gepoogd luchtaanvallen te onder nemen op Asmara en Adioegri, doch deze pogingen zijn verijdeld door het snelle ingrijpen van onze jachtvliegtuigen die vier vijandelijke toestellen neerschoten. Tijdens deze actie heeft kapitein Mario Visentini twee vliegtuigen neergehaald, waardoor hij in totaal 16 overwinningen heeft gehaald. Een an der vijandelijk vliegtuig is door het afweergeschut neergehaald. Drie onze toestellen zijn niet op hun bases teruggekeerd. In de Egeïsche zee hebben vijandelijke vliegtuigen gistermiddag onze vliegvelden gebombardeerd. Er vielen geen slachtoffers, terwijl de schade gering is. In den nacht van 7 op 8 dezer hebben formaties van 't Duitsche vliegercorps met zichtbare resultaten eenige vliegveMen van de bases op Malta gebombar deerd. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn do bom bardementen op Malta door Duitsche vliegerafdee- lingen met opmerkelijke hevigheid en doeltreffend heid herhaald" Rudolf Hess over den strijd tegen Engeland. „De pauze heeft voor ons gewerkt". Uit Breslau meldt het D.N.B.: Ter gelegenheid van de plechtige installatie van de nieuwe gouw leiders en „Oberpresióenten" van de gouwen Op per- cn Neder-Silezië heeft rijksminister Rudolf Hess een rede gehouden. Hij zeide o.a.: „De geschiedenis zal hen brandmerken die de ontzaglijke schuld op zich hebben genomen Euro pa in dezen oorlog te storten en die tegelijkertijd de plannen van den Führer voor den vreedzamen opbouw voor jaren hebben uigesteld. Ieder die tot de omgeving van den Führer behoort kan getuigen hoe zijn geheele doen en denken gericht was op vreedzame cultureele werken en op verbetering van het leven van Duitsche menschen. Alles kon de Führer beter gebruiken dan oorlog, als hjj zijn plannen wilde verwezenlijken. De Engelschen hebben voor de perioden tusschen den veldtocht in Polen, den veldtocht in Noorwegen en den veldtocht in het Westen den naam „pauze" uitgevonden. Zij noemen dus „pauze" den tijd waar in niet juist een tegenstander door ons neergesla gen wordt. Daarom is het ook thans weer voor hen een pauze. Zij zijn er ook ten volle van overtuigd dat er bij ons tijdens deze pauze van alles ge schiedt. In militair, politiek en economisch opzicht zijn op groote schaal voorbereidingen getroffen. Dezen winter constateeren zij niet zooals in den vorigen winter glimlachend dat wij onzen tijd ver slapen. Week aan week, dag aan dag. ja uur aan uur, gaat de wurgende oorlog tegen Engeland voort. Ondanks het slechtste weer vliegen de bemannin gen van onze gevechtsvliegtuigen als antwoord op den Britschen bommenoorlog naar het eiland dat zich eens zoo veilig voelde. En zooals dc vliegers, werken in den stormachtigen winter ook de beman ningen van onze duikbooten, niet rustend, voor iedere boot tienduizenden tonnen als tot zinken ge bracht kan rapporteeren. Daarbij vullen zij met deze tochten slechts de pauze op. opdat men daar ginds niet vergeet dat de Duitsche duikbooten er nog zijn, want, zooals de Führer heeft gezegd: de duikbootoorlog, dat wat wij onder duikbootoorlog verstaan, begint in het voorjaar. Dat wat in deze „pauze" is geschied, was een geleidelijk doch zeker en ononderbroken vermurwen van Engeland. Het resultaat van de heldhaftige actie van oen betrek kelijk klein aantal dappere soldaten in dc lucht en op zee. Ook de „pauze" heeft voor Duitschland ge werkt. Zij hebben daarginds nog slechts een klein voorproefje gekregen van daf wat na de „pauze" kan geschieden. En zij schrijven zelf dat dc groot ste oorlogsmachine van alle tijden-voor den beslis senden strijd gereed staat. En wij weten dat deze oorlogsmachine bediend wordt en bezield door Duitsche soldaten. In rustig vertrouwen staat het Duitsche vaderland achter de geweldige oorlogs machine, als nooit tevoren bereid om ook van zijn kant te doen wat er gedaan kan worden om de overwinning te bevechten". PROGRAMMA DINSDAG 11 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Netlerlandsch Programma KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7,55 Gramofoonmuziek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8 20 Och tendgymnastiek. 830 Nieuwsberichten A. N. p 8.45 Gra mofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje 12.On Gra mofoonmuzlek 12.15 Gerard Lebon cn zijn orkest. 12 30— 12.33 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 Gerard Lebon cn zijn orkest. 1 45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Pianovoordracht. 3.20 Cellovoordracht. 3.35 Vervolg plano- voordracht. 3.55 Vervolg cellovoordracht. 4.15 Vraaguurtje voor dc kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5 15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 RVU Cyclus ..Wat leert ons de ontwikkelingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het levensvraagstuk?" fi 00 KRO-symphonie-orkest en soliste. 6.45 Actueete reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Duitsche les. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. s.00 Nieuwsberichten A N P. 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Be richten. Engelsch. 3.45 KRO-Symphonle-orkcst cn solist. 9.25 Gramofoonmuziek. 9.40 Wij sluiten den dag. 9 45 Engelsche berichten A. N .P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. cn sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO. 7 30 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 3.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A N. P. 3.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Omroeporkest. 11.00—11.20 Huishoudelijke wenken. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1 00 De Jonge Acht en solisten. 1.30 AVRO-Amuse- mentsorkest, solisten en gemengd koor (opn.). 2.00 Gra- mofoonmuzlek. 2.15 Planovoordracht, en cellovoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Reportage. 3.20 Cabarclpro- gramma 4.15 Weensch Phllharmonlsch orkest (opn 4.43 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. p. 5.30 AVRO-Aeolian-orkcst en soliste. 6.15 AVRO-Puszta-orkest. fi.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu ziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag A. N. P, cn sluiting,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9