iSismaKex Bonnen die thans geldig zijn H f Spoel en Spel j Eerste hulp Uit de Pers. O ^f^per>9 DINSDAG 11' FEBRUARI 1941 H A A R L E M'S DAGBÉ A D Verbouwen van groenten door volkstuinders minder gewenscht geacht. Regeeringscommissarisscn benutten gronden voor voedingsgewassen. In den loop der vorige week heeft de secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, namens zijn ambtgenoot van Landbouw en Visscherij een circulaire aan de gemeente besturen gezonden, waarin er aan werd herinnerd, dat ten dienste van de voedsel voorziening van ons land vele maatregelen zijn genomen ten einde de bodemproductie zoo hoog mogelijk op te voeren. Gewezen werd op de wenschelijkheid dat de gemeentebesturen alle medewerking verleenen om gronden, waarover zij de beschikking heb ben ten volle voor den verbouw van voedings gewassen in aanmerking te doen komen. Deze circulaire is het onderwerp van bespre king geweest door het college van regeerings- commissarissen. Naar wij vernemen, stelden de ze zich op het standpunt, dat het verbouwen van groenten door volkstuinders minder ge wenscht is. Iets anders is het wat betreft het verbouwen van late aardappelen en bruine boo- nen. De kweek van groenten vergt veel zorg en levert dikwijls een teleurstelling op. terwijl een betrekkelijk groote hoeveelheid kunstmest moet worden aangewend. Daar kunstmest is gedistri bueerd, levert dit reeds een moeilijkheid op. Bo vendien is de toestand zoo, dat op het moment dat de volkstuintjes hun groentënoogst zullen geven, er ook voldoende aanvoer zal zijn van den beroepsteler. Daartegenover vragen late aardappelen en bruine boonen weinig mest, ter wijl de oogst hiervan, in tegenstelling met groenten, zelden of nooit mislukt. BRIDGECLUB „HAARLEM-NOORD". Daar door de griep 30 pet. der deelnemers niet aanwezig konden zijn, is de beslissingswedstrijd om het paren kampioenschap, uitgesteld, en heeft de wedstrijdleider een team-wedstrijd laten spelen, ter voorbereiding van de a.s. jubileum-wedstrijden, die ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der club zullen worden gehouden, en te vens als proef ter bestudeering der nieuwe methode op die wedstrijden toe te passen. Volgens de ,.Howell"matchpunten berekening heeft A verloren 258—202. Volgens de K. K. B. (Stockholmmasche) score heeft A gewonnen met 73—64. Daarentegen geeft de „Mitchell dupli cat "score weer verlies voor A 26l/i>27l/2 De nieuwe Nederlandsche telling (Wiegmink) gaf" A de overwlnninig 6081/25071 De tafel en paren resultaten waren: Howell. K.B.B. Mitchell. Ned. 1. fam. Heemberger 211/2 8 4 46,5 2. hm v. Bakkum—Hoogenslag 41 8 4 99,5 S. hrn Schreuder—v. d. Aakster 50 27 10 122 4. hrn Drulmann—Koster 39 27 10 70 5. hrn Suman-v. Schagen 57 38 12i/o 146,5 6. hrn Toeset—v. 't Hoff 501/2 38 121/» 124 7. hrn Pigge—Kroon 451/2 22 70 132.5 8. hrn Veenings—Scheaffer 48 22 10 98,5 9. hrn Kabel—Beijer 591/2 28 10l/2 102,5 10. hrn Walter Sr.—S. Gaus 51 28 lOi/Ó 113,5 11. hrn Bosch—de Groot 34 14 7 91,5 12. hrn v. d. Bogaard—Dekker 44 14 7 69 jo s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk: „Liefdadigheid is een oud-v aderlandsche deugd. Ons volk heeft deze deugd steeds betracht. Moge het er ook thans van door drongen blijven, dat geven zaliger is dan ontvangen." NED. VEIl. VAN HUISVROUWEN. Maandagmiddag heeft mevrouw W. L. Bolding Goemans voor de Haarlemsche afdeeling der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen een lezing gehou den over Margaret Mitchell's boek „Gejaagd door den wind". Nadat Mevrouw Dyserinck— van Gilse v. d. Palts een woord van welkom had gesproken tot de aanwezigen en de spreèfcster begon de laatste met de aandacht er op te ves tigen, dat de titel eigenlijk had moeten luiden: „Als kaf voor den wind". Immers het boek stelt in het licht, hoe in den broederkrijg vrijwel alles als kaf voor den wind verstuift. Het boek is in zooverre actueel, dat wij, die aan den lijve het oorlogsgeweld hebben ondervonden, dit boek, dat speelt in den Amerikaanschen bur geroorlog van I860 thans beter kunnen verstaan. De les, die de hoofdpersoon van het boek, Scar lett O'Hara moest leeren, nadat zij door een hel van lijden en ontbering is gegaan, de les, dat zij ondanks alles zich zelf moet blijven, is immers ook de les van deze dagen. Zij maakt, oorlogsge weld, roofzucht en hongersnood mede, den op gang van een nieuwen tijd en doorleeft alle psy chologische processen, die zulk een bewogen pe riode veroorzaakt. Vele geode impulsen gaan wellicht in den strijd verloren, doch het slot geeft de bevrijding, de ontworsteling aan wat achter haar ligt en het aanvaarden van wat na de ramp was overgebleven. En zoo is de uitspraak van een der andere hoofdpersonen ook de les van dit werk: Veroordeel niemand! Verdiep u in alles en wordt daardoor wijzer en menschlievender! Het werk beschrijft, hoe in het Amerikaansche volk, groot geworden in een heroischen ontwik kelingsgang, de burgeroorlog uitbreekt als gevolg van het conflict, dat, de slavenonderdrukking ver oorzaakt. Beecker Stowe en Wait Whitman spre ken, elk op de eigen wijze, tot het Amerikaan sche volk en het is deze tijd, die Margaret Mitchell geïnspireerd heeft tot haar werk, dat den oorlog van 1860 tot 1865, spelende in de Zuidelijke Sta ten van Noord Amerika, behandelt. Zij vertelt er in, hoe een Ier, die zijn land heeft moeten ver laten, zich opgewerkt heeft tot bezitter van een uitgebreide plantage, en huwt met een afstam melinge van een oud-Fransch aristocratisch ge slacht. Het kind, dat zij hem schenkt, heeft veel van baar vader, al vertoont zij de echt-vrouwelijke trekken van haar moeder. In deze omgeving bloeit het geluk: een groote, welvarende plantage met talrijke slaven; er is hier rijkdom en voorspoed en zelfs de slaven hebben het er vrijwel naar hun zin. Doch dan komt de wet, die de slavernij afschaft. De Zuidelijke sta ten weigeren de wet op te volgen, overwegen af scheiding en het slot is een opstand, die tot bur geroorlog leidt. Aldus verkeeren de rust en de vrede rondom het jonge meisje in een oorlogshei en door deze heü moet zij, verlaten en berooid heen. De con flicten stapelen zich om haar op, de moeilijkheden schijnen onoverkomelijk, totdat zij, als hierboven reeds gememoreerd, zichzelf hervindt en het leven nieuwe glans en wijding blijkt te hebben gekre gen. Na deze korte uiteenzetting zette de inieidster zich tot de voorlezing van eenige gedeelten van het werk. waardoor het boek menig toehoorster tader zal zijn gekomen. O; "gr mr (Adv Inpez Med AARLEM'S DAGBLAD wordt dagelijks op 19700 adressen van betalende abonnés bezorgd. Met Uw advertentie bereikt U dus ook dit enorme aantal adressen, in lezers en lezeres sen een veelvoud van dit aantal. Adverteer en doe het met de zekerheid van succes. Dus in Haarlem's Dagblad. Ned. Maatschappij tol bevordering der tandheelkunde stelt centraal bureau in. Dezer dagen werd te Utrecht de 27ste jaar vergadering der Ned. Mij. tot bevordering der tand heelkunde gehouden onder voorzitterschap van tandarts B. J. Brugman. Besloten werd over te gaan tot een interne re organisatie, door het instellen van een centraal- bureau. Vervolgens hield tandarts J. N. Tekenbroek een inleiding over een systeem van ordening in de sociale tandheelkunde. De inleider deed middelen aan de hand om tot een oplossing der moeilijk heden op dit terrein te komen en bepleitte krach tiger steun voor de uitvoering der schooltand- verzorging. Hij opende perspectieven voor een betere oplossing van het Ziekenfondsvraagstuk. Riohtlijnen voor de sociaal-tandheelkundige verzorging van kleuters werden aangenomen, waarbij besloten werd den Centralen Raad voor sociale tandheelkunde te verzoeken, zich met de organisatie dier verzorging te willen belasten. WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Maandagmiddag één uur werd in een warenhuis te Haarlem een 35-jarige vrouw uit Santpoort op heeterdaad betrapt op het stelen van eenige blik jes vischconserven en een bus poets-extract. Zij werd aan de politie overgeleverd. Nadat tegen haar proces-verbaal was opgemaakt werd zij op vrije voeten gesteld. KINDERVOEDING. Door „Kindervoeding" te Haarlem werden In dé week van 3 Februari tot en met 8 Februari 1941 4560 porties warm eten verstrekt, namelijk in het. lokaal Rijksstraatweg 1078, Soendastraat 910, Zoetestraat 1121, Kampei-straat 595, Teylerplein 640 en voorm. Spaarndam 216. TOONEELVOORSTELLING VAN „VREUGDE EN ARBEID". Wegens den overweldigden toeloop en groote be langstelling voor de tooneelvoorstelling door de Tooneelgroep „De Voortrekkers" met het blijspel uit het volksleven „Niet voor de Poes.op 28 Januari j.l. te Haarlem, geeft de Werkgemeen schap van het N.V.V. „Vreugde en Arbeid" op Woensdagavond 19 Februari a.s. een herhaling in den Stadsschouwburg te Haarlem te 8 uur n.m. j,#» ^UiiitiQisiiiijiiiiiiiuiuiiiiimuiuiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiuiiiiDiuiiuinuuininaiiiiiil^ Voetbal V. S. V. naar Ajax, Haarlem fegen H, B. S. Alle tweede-klassers hebben uitwedstrijden. Voor Zondag 16 Februari zijn voor de clubs uit Haar lem en omgeving de volgende wedstrijden vastgesteld: Stormvogels—D. H. C. Haarlem—H. B. S. Ajax—V. S. V. Watergraafsmeer—De Kennemers H. V. C.—H. F. C. De Spartaan—R. C. H Hilversum—E. D. O. Velox—H. B. C. Santpoort—Kinhetm Ripperda—De Zeemeeuwen Zand voort—Bloemendaal D. E. M.—T. Y. B. B. Beverwijk—Schoten. op het voetbalveld Over bovengenoemd onderwerp heeft Dr. F. G. H. Münnich gisteravond voor de Haarlemsche Seheidsrech- tersvereeniging een interessante causerie gehouden. De spreker slaagde er in de diverse medische kwesties voor zijn leeken-toehoorders begrijpelijk te maken en hij toon de met tal van voorbeelden uit de voetbalpractijk aan, hoe nuttig het is, wanneer de scheidsrechter althans eenigermate kan beoordeelen, of een speler al dan niet ernstig letsel heeft gekregen. Hij behandelde enkele ka rakteristieke reacties, die bij het slachtoffer" optreden en maakte duidelijk, dat er door omstanders, bestuursle den en oefenmeeslers dikwijls maatregelen worden geno men of handgrepen worden toegepast, die in bepaalde gevallen ten eenenmale verkeerd en zelfs schadelijk zijn. Spreker begon met te zeggen, dat een groot deel van de ongevallen op een voetbalveld zouden kunnen worden voorkomen, indien de arbiter met kennis van zaken en preventief optreedt. De scheidsrechter moet kunnen be oordeelen als het ware aanvoelen welke speler tot ruw spel en de gevolgen daarvan aanleiding zou kunnen geven. Daarom is het wenschelijk. dat de opleiding van scheidsrechters tevens een cursus in althans de beginselen der eerste hulp bij ongelukken omvat. Een ideale toe stand zou echter eerst dan bereikt worden, wanneer iedere vereeniging zou kunnen beschikken over een medicus, die voetbal en spelers kent en begrijpt. Een hoofdzaak is voorts, .dat bij werkelijk ernstige ongevallen de omstanders, dat wil dus zeggen de leeken, afzijdig blijven. Spreker bepaalde, zicly ditmaal tot de, van medisch standpunt bezien, kleine/ongevallen, die hij in twee groe pen verdeelde, te weten, die, waarbij het slachtoffer middellijk van verder spelen moet af zien en desnoods door den arbiter naar hel kleedhuis moet worden gezon den en voorts de blessures, die na korte, deskundige be handeling op het terrein kunnen worden „gerepareerd". Tot de eerste groep behoort onder meer de zeer veel voorkomende lichte hersenschudding ten gevolge van een botsing of door het verkeerd koppen van den bal. Na enkele minuten kan men reeds de verschijnselen waar nemen, die zich uiten in herinneringsverlies en het niet kunnen vastleggen van wat er gebeurt. Voorts zijn er de gevallen van spelers, «ie gedurende zomervoetbal door de warmte worden bevangen en zoolang de N. V. B. derge lijke wedstrijden niet in den avond in plaats van op de warmste uren van den dag vaststelt, ls het noodzakelijk, dat rondom het veld emmers koud water gereed staan, BON 1 nieuwe kaart. Geldig van 3 t.m. 16 Febr. 100 gr. brood of 100 gr. roggebrood. BON 02 Geldig van 10 t.m. 28 Febr. BON 4 (Bloemkaart) Geldig van 27 Jan, t.m. 23 Febr., 50 gram brood. BON 91 Algem. Distributie- boekje v. 18 Jan. t.m. 14 Febr. 1 K.G. suiker. KOFFIE EN THEE BON 02 van de nieuwe „bon kaart algemeen" van 3 Febr. t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50 gr. thee. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 01 vleeschvan de Vleeschkaart.. Geldig van 6 t.m. 19 Februari 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch of ongesmolten vet of 'n rantsoen vleeschwaren BON 01 „worst of vleesch waren". Geldig van 6 t.m. 19 Febr. 75150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 28 Oude boter- en vet- kaart. Geldig van 1 t.m. 16 Febr. 250 gr. boter of mar garine. - BON 03 Nieuwe boter- en vetkaart. Geldig van 10 t.m. 23 Febr. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Slaolie mag tot 28 Febr. ver kocht worden. BON 05 nieuwe „bonkaart algemeen". Geldig v. 3 t.m. 16 Febr. 1 ei. BON 04 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. MEEl EN GRUTTERSWAREN BON 92 Algem Distributie boekje. Van 25 Jan. t.m. 21 Febr. 250 gr. rijst of rijste- meel of rijstebloem of grut- temeel. BON 57 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 44 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 31 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 87 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. m.aizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder 'of pudding- sauspoeder. BON 102 Algem. Distributie- boekje. T.m. 16 Febr. 500 gr. peulvruchten. BON 4 (Bloemkaart). Gel dig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 35 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel. KAAS BONS 19, 32, 45, 58. Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. elk 100 gram. KOEK EN GEBAK BON 1 nieuwe kaart. Geldig van 3 t.m. 16 Febr. BON 02 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. BON 4 van de Bloemkaart Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr. taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 40 gr. ZEEP BON 01 nieuwe „bonkaart algemeen" T.m. 28 Febr 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr zachte zeeppasta of 250 gr zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep BRANDSTOFFEN BONS 08, 09. 10 Bonkaart distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 14 Febr. BONS 11, 12, 13 Geldig van 25 Jan. t.m. 28 Febr. BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 14 Febr. BONS 25 t.m. 32 geldig van 25 Jan. t.m. 28 Febr. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheidvierde pe riode" en „cokes één een heid vierde periode" geldig van 1 t.m. 28 Febr. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- thracietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig tot en met 28 Febr HONDENBROOD BON 15 T.m. 28 Febr. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 15 T.m.. 28 Febr. ll/9 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 30 Dec. t.m. 23 Febr. 2 L. ZEGEL PERIODE D Geldig van 20 Jan. t.m. 23 Febr. waarmede men de deelnemers van tijd lot tijd kan nat gooien en vcrfrisschen. Van den zonnesteek kan speciaal de doelman de dupe worden. Deze speler zorge dan ook voor dunne, v kleedij en een hoofdbedekking. De beenbreuk, de gebro ken rib en het gevreesde voetbalknietje zijn dan de ver wondingen, die deskundige diagnose behoeven en met de meeste zorg dienen te worden behandeld. Tot de tweede groep kan men rekenen: de kramp in de kuit, de bal tegen den maag. de verzwikte enkel, e Deze mankementen kunnen in luttele oogenblikken den hersteld, waarbij kuit en enkel van een zoo spoedig mogelijk weer in beweging brengen zullen profiteeren. Spelers, die regelmatig eens per week grondig worden gemasseerd, zullen zelden of nooit last van kramp krijgen. Op duidelijke wijze zette Dr. Münnich uiteen, hoe men de ongevallen van de tweede groep doelmatig cn volgens de eischen kan behandelen. Ongetwijfeld hebben de aanwe zigen van deze leerzame lezing veel kunnen opsteken er het bestuur van de Haarlemsche 'Scheidsrechtersvereeni- glng kan dan ook met voldoening op dezen goed geslaag den avond terug zien. Boksen Jo de Groot wint van "Wegner. Bij de bokswedstrijden, in zaal „Odeon" le R'dam gehou den behaalde Jo de Groot Nederl. kampioen in het. half- zwaar gewicht een mooie overwinning op den Belg Jomme Wegner. De Groot, die 80 K.G. woog bracht zijn tegen stander, die 81 K.G. noteerde al in de eerste minuut var den strijd In z.ware moeilijkheden. Een goed geplaatste rechtsche directe deed Wegner namelijk al dadelijk de planken zoeken. Na zeven tellen was hij weer in staal het gevecht voort te zetten en hij haalde zij het ook met moeite het einde van de ronde. In de volgende ronden was De Groot steeds zeer definitief in de m derheid. Wegner moest zware stooten tncasseeren en hoe wel hij er in slaagde op de been te blijven gaf hij in de vierde ronde den ongelijk geworden strijd maar op. Ook De Boer, de ex-kampioen in het halfzwaar gewicht 85 K.G. behaalde een snelle overwinning op den Belg De Ruyter 82,5 K.G. door deze in de eerste ronde tl tot over gave te dwingen, nadat de Belg al een paar maal was geweest. Zwemmen JAARVERGADERING VAN KRING HAARLEM VAN DEN N. Z. B. De algemeene jaarvergadering van den Kring Haarlem van den Nederlandschen Zwembond zal op Zaterdag 1 Maart 1941, des middags te 3.30 uur worden gehouden in café Centraal aan de Baan alhier. Behalve dé lezing der jaarverslagen van den secretaris en van de commissies, staat op het programma de bestuursverkiezing en de be noeming van de zwemcommissie en van de polocom missie. De bestuursleden stellen zich allen herkiesbaar. De vergadering van de afdeeling Noord-Holland zal worden gehouden'op Zaterdag 8 Maart 1941 te Amsterdam. VOLK EN STAAT. Aan een artikel van het driemanschap in het jongste nummer van de Unie is het volgende ontleend: „Volk en staat zijn twee onderscheiden dingen. Tegenover een uitsluitende staatsgedachte is, mede door den oorlog, de gedachte van de volksgemeen schap sterker op den voorgrond getreden. Door den oorlog is men zich opnieuw de broosheid en vergankelijkheid van alle staatkundige grenzen en stelsels met pijnlijke scherpte bewust geworden. Grenzen worden overschreden, staatsvormen stor ten ineen. Maar het volk blijft. Het kan militair overwonnen worden, het kan zijn staatkundige vrij heid tijdelijk komen te verliezen, het blijft zich zelf een wordt temidden der beproevingen van zijn eenheid en zijn eigenheid slechts sterker bewust. Déze gedachte van de volksgemeenschap is door De Nederlandsche Unie aanvaard als grondslag voor haar werk. Dit beteekent niet een verlooche ning van iedere staatsgedachte. Een of andere vorm van staatkundige organisatie is onontbeerlijk voor de instandhouding van de menschelijke samen leving. Het beteekent echter wel een prijsgeven van de liberalistische staatsgedachte, die den staat enkel zag als een verzameling van individuen en met de volksgemeenschap als gesloten nationale eenheid geen rekening hield. Daarvoor in de plaats stellen wij de volkspolilieke staatsgedachte, d.w.z. dien staatsvorm, die aan de natuurlijke eenheid van gansch het volk haar hoogste binding geeft en uitsluitend gericht is op het welzijn der gan- sche volksgemeenschap". TITELS. Elk beroep heeft zijn vak-jargon. Het ontmoe- digendst wordt het voor den leek wanneer men hem met deze vaktaal tegemoet treedt en men zich meewarig verbaasd toont, wanneer hij tegenover deze valkstijlbloemen onwennig staat, merkt het Handelsblad op. „Stel u voor, ge hebt een vriend die 'de zelf volmaking in de kookkunst tot beroep heeft uitge kozen. Hij is werkzaam bij den koksstaf van een groot hotel. En hij vertelt u met een stralend gezicht, dat hij van „entremettier-légumier" tot „rótisseur" bevorderd is. Natuurlijk brengt ge het niet verder dan een welwillenden grijns, die u des te moeilijker zal gelukken, naarmate ge bedenkt, dat -ook de bevorderingssoep niet altijd even heet wordt gegeten als zij wordt opgediend. Ook kan men zich verdiepen' in alle complicaties, variaties en transmutaties bij den Meester-titel. Ei zijn dansmeesters, stookmeesters, meesterknechten, zwemmeesters en meester-zangers. Er zijn zelfs meesters in de rechten. Een klein deel hiervan voert, tenminste wanneer het gepromoveerd is, den doctorstitel. Tusschen den Latijnschen doctor en een goed-vaderlandschen dokter kunnen bij gelijke intellectueele begaafdheid nog aanmerkelijke ver schillen bestaan. Wonderdokters vallen natuurlijk in de kampioensklasse; het hangt er maar van al op welk gebied". „Ook op het ambtelijk terrein biedt de vak-titu latuur voor den onschuldigen buitenstaander voet angels en klemmen. Er zijn commiezen met een „C" en kommiezen met een „K". De eersten be wegen zich departementaal, de laatsten op het fis cale douane-terrein. Er zijn verder surnumerairs en boventallige onderwijzers. Waarmede geenszins gezegd is, dat deze niet altijd benijdenswaardige categorieën niet op hun tellen zouden passen. Het merkwaardigste voorbeeld van beroepsaan duiding hebben wij in een kortelings gepubliceerde mutatie-lijst van de Nederlandsche Spoorwegen ge vonden. Daar kon men lezen, dat de heer A. B. C„ hoofd-inspecteur, adjunct-chef van dienst, cher van het mouvement-; benoemd was tot hoofd-inspecteur, adjunct-chef van dienst, chef van de beweging. Hier zijn nu fijne onderscheidingen, waarvan de kennisneming niet met onbewogen gemoed geschie den kan. Maar' dat kan liggen aan onzen gemouve- menteerden tijd'. „VLAAMSCH" EN „NEDERLANDSCH". Een van de grieven van de opstandelingen van 1830 was de fabel van een zelfstandig Vlaamsch en Nederlandsch, aldus betoogt het N e d e r 1 a n d s c h Dagbla d, orgaan van Nationaal Front. „Dat deze menschen van meer dan een eeuw geleden met een bepaalden schijn van gelijk konden optreden, is gemakkelijk genoeg te verklaren. Zij wilden een zeker provincialisme handhaven, en gingen daarbij even dwaas te werk, als de bewoners van de stad Utrecht zouden doen, wanneer zij, op grond van het feit, dat de verschillende vormen van dit stadsdialect aanmerkelijk verschillen van de onderscheiden dialectische bizonderheden van het roemrijk Amsterdamsch, naar de wapens zouden grijpen om zich af te scheiden en een zelfstandige gemeenschap te vormen. In ieder geval, sinds 1830 heeft de kuituurge schiedenis niet stil gestaan. Wij hebben de Groot- Nederlandsche Taal feii Letterkundige Congressen gekregen, en daaruit is het Nederlandsch Woor-' 9 Hangerig,koorts?NU oppassen! Neem dadelijk een" AKKERTJE' en vanavond nog een. Onder v de wol. Morgen géén Griep! (Adv. Ingez. Mt-d denboek geboren. Dat woordenboek is gegrondv op de eenheid van taal van Noord- en Zuid-Ned land. Niet op de eenheid van dialecten, want bestaat niet, hier niet en nergens ter wereld. M: men weet toch onderhand wel, dat ieder volk z standaardtaal heeft, bij ons het Algemeen Bescha 01 Nederlandsch geheeten. En men kan ook weten, (is er zich geen twee standaardtalen in het Ned hu landsch taalgebied hebben ontwikkeld. Dat ijje met andere woorden, geen sprake is van dub! Nederlandsch, van „Hollandsch" en „Vlaamsch ag bi 485ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 14de lijst Trekking van Dinsdag 11 Februari Hooge Pryzen f 10.000.— 3167 f 1000.—: 1406 3660 5970 12566 13167 17242 f 400.—; 9300 10803 11725 11792 21685 f 200.— 2756 8115*8209 18891 f 100.— 1194 1267 2844 3285 3671 3398 5038 6562 10524 11757 14908 15051 15387 18137 Pryzen van f 70. 1090 1101 1122 1129 1134 1241 1258 1279 1301 1316 1331 1581 1617 1663 1813 2034 2064 2235 2310 2322 2357 2444 2449 2491 2516 2533 2755 2808 2813 2847 2896 2929 2978 3053 3145 3170 3183 3272 3345 3362 3382 3459 3597 3603 3626 3682 3814 3936 4185 4203 4315 4450 4505 4507 4537 4764 4807 4918 4919 4951 5060 5432 5506 5587 5608 5698 5714 5879 5936 6231 6310 6344 6613 6948 6623 6745 6840 6852 6859 6903 6934 6975 7021 7090 7179 7316 7317 7422 8955 8979 9017 9413 9599 9731 9800 9823 9851 7483 7506 7509 7533 7650 7695 7730 7765 7881 8036 8128 8264 8517 8536 8629 8634 8955 9017 9413 9599 9731 9800 9823 9851 9963 9964 9999 10019 10051 10080 10107 10215 10300 10484 10533 10600 10629 10847 10886 10915 11037 11056 11322 11373 11391 11586 11603 11724 11859 11869 11967 12146 12328 12333 12362 12538 12573 12606 12722 12934 13325 13450 13468 13561 13648 13706 13825 14255 14299 14338 .14343 14433 14444 14645 14730 14755 14812 14852 15017 15065 15118 15187 15281 15418 15616 15620 15923 16067 16090 16096 16136 16187 16218 16257 16347 16352 16368 16372 16416 16423 16453 16456 16498 16502 16655 16656 16707 16743 16809 16834 16838 17010 17172 17246 17293 17312 17357 17416 17625 17701 17822 17841 17935 17978 17989 18241 18276 18377 18382 18540 18555 18600 18685 18733 18768 18886 18895 19099 19232 19245 19283 19324 19399 19497 19635 19741 19746 19894 19960 20078 20098 20122 20133 20190 20298 20373 20383 20531 20557 20746 20772 20897 21003 21063 21177 21207 21256 21294 21300 21450 21585 21612 21641 21652 21781 21940 21945 Nieten 1052 1082 1138 1156 1167 1183 1207 1217 1237 1245 1257 1281 1292 1326 1332 1360 1415. 1473 1481 1584 1600 1619 1661 1681 1721 1723 1731 1736 1745 1750 1757 1785 1789 1794 1804 1808 1867 1891 1906 1-912 1961 2016 2031 2052 2063 2065 2072 2083 2125 2127 2134 2142 2148 2161 2165 2170 2207 2214 2240 2248 2263 2265 2316 2317 2327 2350 2407 2463 2479 2557 2562 2599 2624 2667 2673 2675 2686 2716 2718 2748 2768 2783 2790 2797 2850 2874 2884 2937 2996 3056 3139 3144 3150 3159 3188 3211 3281 3312 3326 3342 3358 3380 3450 3461 3464 3470 3511 3537 3544 3574 3625 3634 3665 3691 3703 3718 3727 3740 3763 3770 3797 3847 3879 3925 3928 3931 3941 3957 3961 4014 4026 4055 4059 4074 4084 4101 4156 4219 4249 4288 4294 4316 4322 4404 4423 4427 4434 4481 4486 4579 4596 4605 4621 4683 4694 4696 4723 4735 4789 4796 4798 4805 4890 4893 4901 4932 4969 4976 4987 5054 5074 5091 5111 5116 5124 5143 5145 5148 5166 5188 5231 5235 5240 5250 5255 5334 5380 5389 5462 5477 5504 5525 5526 5618 5623 5665 5666 5681 5737 5738 5791 5794 5817 5946 5951 5985 6080 6173 6194 6331 6417 6440 6446 6469 6543 6592 6637 6658 6713 6784 6886 6901 6941 6957 6969 6979 6990 7031 7064 7100 7111 7119 7207 7247 7281 7369 7394 7397 7398 7433 7532 7534 7553 7561 7593 7620 7674 7632 7704 7712 7773 7781 7787 7810 7869 7871 7873 7975 8002 8018 8040 8053 8061 8091 8101 8114 8122 8176 8236 8254 8281 8380 8430 8465 8469 8497 8526 8541 8575 8302 8622 8651 8659 8661 8714 8805 8815 8913 8934 9083 9086 9158 9171 9173 9206 9234 9331 9465 9474 9555 9617 9640 9656 9692 9699 9740 9811 9819 9833 9840 9843 9888 9952 9962 9981 9998 10013 10085 10150 10164 10186 10219 10221 10260 10284, 10306 10328 10362 10379 10430 10473 10496 10638 10642 1Ó665 10687 10758 10764 10779 10783 10814 10835 10866 10868 10906 10939 10953 11135 11136 11139 11185 11242 11247' 11255 11341 11346 11357 11400 11450 11475 11487 11491 11545 11587 11610 11621 11642 11653 11720 11738 11743 11863 11878 11915 11916 12029 12031 12060 12063 12065 12083 12089 12104 12126 12166 12179 12187 12193 12203 12204 12223 12236 12255 12262 12371 12381 12438 12453 12474 12480 12577 12602 12679 12744 12760 12767 12776 12852 12887 13053 13066 13107 13113 13125 13132 13194 13228 13229 13263 13286 13310 13314 13328 13330 13331 13354 13383 13393 13406 13416 13423 13448 13463 13497 13523 13534 13584 13776 13783 13807 13866 13930 13949 13994 14002 14051 14107 14138 14139 14151 14158 14177 14198 14208 14212 14216 14319 14372 14373 14398 14437 14466 14467 14468 14490 14596 14611 14629 14665 14676 14711 14722 14729 14739 14770 14790 14799 14846 14922 14981 15026 15083 15097 15127 15129 15164 15208 15210 15236 15315 15343 15348 15397 15415 15488 15556 15559 15574 15599 15611 15666 15671 15734 15746 15747 15808 15831 15867 15888 15890 15903 15911 15971 15974 15998 16003 16011 16038 16062 16167 16200 16249 16250 16261 16313 16394 16402 16409 16438 16462 16464 16584 16590 16675 16679 16769 16798 16839 16856 16865 16888 16953 16977 16986 16992 17017 17054 17056 17114 17120 17122 17214 17339 17345 17452 17464 17467 17498 17512 17522 17623 17630 17722 17778 17795 17848 17883 17884 17886 17937 18033 18100 18135 18153 18155 18168 18186 18246 18268 18282 18317 18326 18362 18364 18374 18463 18544 18584 18GG7 18702 18708 18726 18740 18798 18821 18849 18918 18947 18950 18954 18960 18970 18985 19004 19013 19059 19060 19070 19077 19179 19223 19268 19268 19305 19317 19389 19418 19449 19454 19508 19595 19605 19625 19664 19671 19687 19727 19735 19767 19787 19826 19855 19876 19877 19935 10991 19993 20023 20048 20080 20086 20099 20130 20184 20253 20262 20290 20340 20425 20470 20477 20479 20512 20569 20572 20579 20620 20622 20628 20639 20654 20659 20662 20685 20744 20837 20840 20860 20927 20967 21047 21119 21169 21170 21201 21296 21297 21307 21328 21347 21411 21453 ,21489 21504 21521 21553 21557 21577 21643 21653 21690 21698 21747 21764 21836 21854 21892 21394 21914 21956 21968 21975 21976 Verbeteringen 5e Klasse 13e lijst: 18197 f 79 DL 1. 18199 f 70; 10372 m. z. 10372 f 70.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8