Bonnen die thans geldig zijn 1 Hit (U Onistieken BURGERLIJKE STANL WOENSDAG 12 FEBRUARI 1941' HAARLEM'S DA GBLAD Verduistering is onze plicht. Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 12 OP 15 FEBRUARI 1241 van 18.46 tot 9.01 Maan op 13 Februari onder 9.25 Maan op 13 Februari op21.06 BLOEMENDAAL Vergadering van Land en Tuinbouw Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemendaal en Omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde haar maandelijiksohe verga dering in „Rusthoek" onder leiding van Mr. J. D. van der Slants. De heer J. M. C. Hoog zou een voordracht hou den over de nieuwe bol- en knolgewassen, die in den loop der jaren door zijn firma uit Azië en andere werelddeelen in de cultures zijn ingevoerd. Daar hij echter wegens ziekte verhinderd was, trad als spreker op de heer W. Steetskamp, met een praatje over „den kouden grond", een actueel onderwerp, nu vele tuinlieden door kolen- schaarschte in groote moeilijikheden verkeeren. Van de planten, die gekweekt kunnen worden zonder verwarming, noemde spreker de gewone en de Fransche geranium, alteria's en heliothxo- pen, alle perkplanten. Hij gaf nuttige wenken om trent de kweekwijze. waarbij vooral het juiste begieten een belangrijke factor is, omdat over tollig water de grootste vijand van de planten is. Maar ook in den winter heeft men graag een bloemetje op tafel en voor deze categorie noemde spr. primula sinansies en primula maicoïdes, de gewone grenadine anjer, vergeet-mij-nieten. Verder bergenia's, een ouderwetsche plant, die vroeger op buitenplaatsen veel werd aangetrof fen, vooral op de lagere gronden en geschikt voor potcultuur; leeuwenbek, muurbloemen, viola odu- rata, gewone arabis, onze bolgewassen als winter bloeiende irissen, sneeuwklokjes, crocussen enz. Bij iedere soort gaf spr. nuttige wenken omtrent zaai- en kweekwijze. Tenslotte wees de heer Steetskamp er op, dat ook in de moeilijkste tijden de tuinman niet bij de pakken neer mag zitten. Mochten deze moei lijkheden den volgenden winter nog voortduren, dan moeten de tuinlieden dezen zomer reeds maatregelen nemen, om ook dan Moeiende plan ten te hebben. Na deze interessante rede volgde een bespre king, waarop de voorzitter woorden van dank sprak, vooral omdat het onderwerp momenteel zoo actueel is. Aan een inzending Coelogyne christata van den heer An. Jager werd door de jury 9 punten toe gekend. DS. F. S. KNIPSCHEER 70 JAAR. A.s. Vrijdag viert ds. F. S. Knipscheer, em. pre dikant der Ned. Herv. Kerk, wonende alhier, zijn 70sten verjaardag. Frederik Samuel Knipscheer werd 14 Februari 1871 te Amsterdam, waar zijn vader aan het hoofd eener eigen school stond, geboren. Ds. Knipscheer bezocht het gymnasium in de hoofdstad en stu deerde aan de Sted. Universiteit aldaar om in 1898 candidaat te worden in Gelderland. 21 Augustus van dat jaar bevestigde dr. A. Bruining hem te Akersloot in zijn eerste gemeente, waar ds. Knip scheer intrede deed sprekende over Rom. 12 11b. In 1903 vertrok hij naar Grosthuizen, welke stand plaats in 1911 met Zaltbommel verwisseld werd, waar hij intrede deed met Ps. 98 la, en waar de 70-jarige is werkzaam geweest tot aan zijn emeri taat dat hem op 15 Februari 1936 eervol verleend werd, waarna hij zich metterwoon te Bloemendaal vestigde. Ds. Knipscheer maakte deel uit van de classicale besturen van Alkmaar en Hoorn en stichtte in de classis Hoorn de classicale diaconale conferenties en de wijkverpleging. In den oorlog 19141918 was hij als veldprediker Werkzaam en van 19201936 was hij directeur en commissaris van het mede door hem opgerichte bureau voor historische demografie. Veel heeft ds. Knipscheer geschreven o.a. over tal van Prot. god geleerden in de tien deelen van het Nieuw-Ned. biografisch Woordenboek en in den Tijdspiegel, het Archief voor Kerkgeschiedenis, De Gids, de West- Friesche Kerkbode, Museum voor Doopsgezinde Bijdragen, de Kerkelijke courant enz. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: S. L. BeijnesCarlgren, d. Overleden: J. Smit, 69 j., J. Reindersma, weduwe van K. van Hout, 83 j.,; C. van de Linde, 54 j.; F. Deinum, 59 j., overleden te Haarlem; G. Velt, weduwe van J. Reek, 75 j. ZANDVOORT ■T CAFéTJE. Onder auspiciën van het Comité der samenwer kende Zandvoortsche tooneelvereenigingen wordt op Zaterdag 15 Maart in Groot-Badhuis een too- neelvoorsteÜing gegeven ten bate van de kas van Winterhulp. Opgevoerd wordt 't Cafétje. HEEMSTEDE De werkloozen. Krijgen ook een extra steunuitkeering. Ofschoon de gemeente Heemstede niet bij de rijkssteunregeling is aangesloten, zal ook aan de ihier gevestigde werkloozen eenzelfde extra uit keering gedaan worden, als elders. Deze extra utikeering komt voorloopig neer op veertig pet. van het wekelijiksöh steunbedrag voor hen, die in de vorige kalenderweek werkloos waren. In Maart zal aan de dan werkloos zijnden een zelfde uitkeering geschieden; tenslotte zal in April aan hen, die dan werkloos zijn. een extra uitkeering gedaan worden van twintig pet. van het wekelijksch steunbedrag. Ook voor hen, die niet onder de werküoozen- steunregeling vallen, maar die van Maatschap pelijk Hulpbetoon onderstand genieten, zal de zelfde maatregel worden toegepast. VERBETERING VAN PLEINEN EN STRATEN. De dienst van Openbare Werken heeft 'besloten tot herbestrating van den Leidschevaartweg, Koediefslaan, Bronsteeweg, Overbosohlaan, Adrlaan Pauwlaan, Joh. Vermeerstraat, Rem- br and tl aan, Jas. Israëlsplein, Anton Maiuvestraat, J. M. Molenaarsplein. Vijfheerenstraat, Kastanje laan, Eschdoornkade, Jan v. d. Bergstraat, Bpaaraziehtlaan, Landzichtlaan, Valikenburger- plein, Bosb. Toussaintlaan, Veohtstraat, Camp- Jaan. Javalaan en Cruquiusweg. AGENDA Heden WOENSDAG 12 FEBRUARI. Prinsenhof: Gemeenteraad, 2 uur. Stadsschouwburg. Ver. „Voor de Kunst": Trio Feltkamp-Ketting-Stotijn, 7.15 uur. Luxor Theater: Watt en '/2 Watt ln: „Je moet maar boffen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Dansmeisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Het onsterfelijke hart". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. DONDERDAG 13 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Frasquita" 7.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds (Cinema theater gesloten). Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. BALDADIGHEID VAN DE JEUGD. Bij de politie is kennis gegeven van vernielzucht en baldadigheid der schooljeugd in de omgeving van het Sweelinckplein. Zij klimmen in de fraaie populieren die op dit plein staan en hebben zelfs den steenen reiger, die in den vijver staat, van zijn voetstuk gehaald en in den vijver geworpen. De politie zal aan deze baldadigheid een einde maken. FLINK OPTREDEN VAN JEUGDIGE REDDERS. Dinsdagmiddag was een 6-jarig knaapje nog op het ijs van het nieuwe kanaal nabij de hooge Kwa- kelbrug aan het spelen. Het knaapje zakte er door en schoof onder het ijs. Twee 12-jarige jongens, Jilles Neeskens en Th. Jac. Jansen wisten door het ijs stuk te slaan den kleinen drenkeling op het droge te brengen en hem zoo te redden. De knapen brachten daarna den drenkeling naar de ouderlijke woning. HILLECOM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is bijeen geroepen tegen Don derdag 13 Febr. des nam. te 2 uur ter 'behandeling van de volgende spoedeisohende agenda: 1. Aanschaffing motorspuit voor de Brandweer. 2. Tijdelijke toelage aan lager bezoldigd ge meente-personeel. VELSEN Papierfabrieken Van Gelder Zonen. Uitbetaling van de productiepremie. De samenwerkende organisaties hebben aan de directie van de Papierfabriek Van Gelder Zonen den volgenden brief gezonden: „Uit den aard der zaak is het ons duidelijk dat uw directie zich zeer veel extra administratieve werkzaamheden getroost, ten einde te geraken tot wekelijksche vaststelling en uitbetaling van de pro ductie-premie voor alle daarvoor in aanmerking komende arbeiders. Uw besluit in deze wordt door de arbeiders en door onze besturen ten zeerste gewaardeerd. Wij vernamen, dat u ter uitvoering van dezen maat regel een bekendmaking aan het personeel hebt doen afkondigen, waarin is uitgewerkt, op welke wijze de nieuwe regeling zal worden ingevoerd. Het blijkt ons nu, dat hoezeer uw arbeiders de getroffen maatregelen waardeeren, er toch bezwaai wordt geopperd tegen de invoering van de aange kondigde overgangsregeling. Dit betreft in het bij zonder de week van 12 Februari, in welke zullen worden uitbetaald vier dagen loon. Wel blijkt uit de aankondiging, dat in dezelfde week de duurte- toeslag over 28 dagen wordt uitgekeerd, zoodat daarmede dus administratief gesteld compensatie wordt verkregen, doch niettemin is ons gebieken, dat uw arbeiders aan verschillende fabrieken deze mindere betaling van twee dagen loon als zeer bezwaarlijk gevoelen. Zelfs deelt men ons mede, dat het gevolg hiervan waarschijnlijk zal zijn, dat een aantal ar beiders aan uwe directie zal verzoeken hen wel een voorschot van twee dagen loon te verstrekken. Wij vinden hierin aanleiding, op dit geopperde bezwaar uw aandacht te vestigen en zouden het zeer op prijs stellen, indien u een betere oplossing zoudt weten te vinden". IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJmui'dien, 12 Februari. Kabeljauw f 13f 10.50 per stuk, groote schol f 87, middelschol f 110, zetschol f 94, kleine schol f 85f 57, schar f 65, kleine schar f 36f 19, puf- schar f 15-f 12.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: snoek f 1.06f 0.83, snoekbaars f 2.07—f 2.02, baars f 0.62—f 0.60, voorn f 0.43, spiering f 0.76f 0.70. Alles per K.G. Loggers: KW 154 f 121, KW 103 f 116, KW 91 f 80, KW 178 f 54, IJM 201 f 106, Kotter KW 21 f 171, Deensche kotter E 19 f 7000. Een nieuw weekblad voor vissckerij en vischhandel. „De Visscherijwereid', officieel orgaan van de F. O. V. Er is een nieuw weekblad verschenen voor visscherij en vischhandel, hetgeen wel een groote verrassing is in een tijd, dat visscherij. en vischhandel door de moeilijkheden, waar mede de visscherij te kampen heeft en 't daar door ontstane gebrek aan grondstoffen, zoo goed als uitgeschakeld zijn als apparant der levensmiddelenvoorziening. Het zijn in deze bijzondere tijden bijzondere omstandigheden, die tot het verschijnen van dit nieuwe blad „De Visscherijwereid" geleid hebben. Immers „De Visscherijwereid" is het officieele or gaan der Federate van Organisaties in het Visch- bedrijl (F.O.V.), een organisatie die nagenoeg het geheele vischbedrijf omvat. En om deze reden mag verwacht worden, dat het nieuwe orgaan, als vele zijner voorgangers na een kwijnend bestaan weer verdwijnt, maar met den steun van alles wat bij het bedrijf betrokken of daaraan verwant is, een „blijvertje" wordt. Het is juist het gebrek aan algemeenheid geweest, dat als oorzaak kan be schouwd worden van het falen der voorgangers van het nieuwe orgaan. Maximumprijzen voor alle visch- soorten. Naar „De Visscherijwereid" meldt, zullen binnen zeer korten tijd voor alle vischsoorten maximumprijzen worden vastgesteld, zoowel in de afslagen als voor den groot- en kleinhandel. Wanneer deze afslagprijzen belangrijk bene den de huidige noteeringen liggen, dan zou er natuurlijk een strijd ontstaan om zooveel mo gelijk visch.te bemachtigen. Daarom is aan^de invoering van de maximumprijzen een verdeel systeem verbonden, dat thans bij de Nederland- sche Visscherij Centrale uitgewerkt wordt. BEVERWIJK Verrichtingen voor de Duitsche Weermacht. Rekeningen op tijd indienen. Steeds weer worden er inwoners dezer ge meente gedupeerd door het te laat indienen van rekeningen wegens leveringen, werkzaamheden enz. ten behoeve van de Duitsche Weermacht. Hoewel reeds meermalen de aandacht hierop werd gevestigd, wordt nogmaals medegedeeld, dat rekeningen voor verrichtingen, leveringen e.d. voor de Duitsche weermacht, moeten wor den ingediend bij den burgemeester van de ge meente, waarin belanghebbende woont en wel uiterlijk op den. 15den van de maand, volgende op die, waarin de verrichting plaats had. Te laat ingediende rekeningen mogen onder geen voorwaarde worden betaald. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeeling Velsen en# Omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw houdt Vrij dag 14 Februari in Hotel „Ter Burg" een leden vergadering waarin- de heer J. v. Leeuwen, land- bouwonderwijzer te Santpoort, een lezing zal houden over het onderwerp: „Cultuur en bodem onderzoek van den grond". I44T/TE tlKICHTIN Vertegenwoordigers van Eupen, Malmedy en Moresnet in den Duitschen Rijksdag. BERLIJN, 12 Februari. (D.N.B.) In het rijks- wettenblad is een wet gepubliceerd die de verte genwoordiging regelt van de in de gebieden van Eupen, Malmedy en Moresnet wonende Duitsche volksgenooten.'De wet bepaalt dat de Groot-Duit- sche Rijksdag uitgebreid wordt met evenveel afge vaardigden als het aantal 60.000 gaat in het totaal aantal van de in deze gebiedene wonende, boven de 20 jaar oude, Duitsche volksgenooten. De nieu we afgevaardigden worden door den Führer aan gewezen. Betrekkingen verbroken. LONDEN, 12 Februari. De Nederlandsche regeering te Londen heeft de betrekkingen met Roemenië verbroken en den gezant te Boe karest, Lucien van Hoorn, met het geheele gezantschapspersoneel teruggeroepen. (United Press). (Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplage opgenomen.) T eraardebestelling B. L. Voskuil. HAARLEM Dinsdag. Hedenmiddag kwart voor één werd op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede ter aardebesteld het stoffelijk overschot van den heer B. L. Vos kuil, vroeger kunsthandelaar te Amsterdam, die in den ouderdom van 74 jaar te Haarlem is over leden. Onder hen, die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling toonden, waren de heeren J. H. de Bois en E. Douwes, resp. voorzitter en secretaris van den Ned. Kunstkoopersbond; de heer H. E. d'Audretsch, lid van dien bond te 's Gra- venhage; de heer Theo van Reyn, beeldhouwer, de heer P. Leffelaar, kunsthandelaar, te Haarlem en de heer R. W. P. Peereboom, directeur-hoofd redacteur van Haarlem's Dagblad. Toen de kist in de aula was opgebaard, sprak de heer J. H. de Bois namens den Ned. Kunstkoopersbond eenige afscheidswoorden. Hij schetste den heer Voskuil als één der oudste leden van dezen bond waarvan hij vele jaren bestuurs lid en eenige jaren voorzitter is geweest. „Hij was geen vereenigingsman in den gewonen zin van 't woord, maar hij voelde veel sympathie voor den bond. Hij was een man, eenvoudig van geest en eenvoudig van levensopvatting; een betrouwbare en welwillende collega, die als zoodanig in onze herinnering zal blijven voortleven. De heer Vos kuil maakte van zijn kunsthandel een modern be drijf, dat een Europeesche vermaardheid kreeg". Namens den Ned. Kunstkoopersbond nam de heer De Bois afscheid van dezen eerlijken collega met een „Rust zacht". Een der zoons, de heer J. D. Voskuil, dankte mede namens zijn moeder en de overige familie leden voor de betoonde belangstelling. INTREDE Ds. I. P. v. d. WAAL. Wij vernemen dat het in het voornemen ligt van Ds. I. P. v. d. Waal, uit Hengelo, die in de vaca ture van Dr. J. Weener naar Haarlem beroepen is, op 27 April in de Groote Kerk zijn intrede te doen. G. H. Weustink 75 jaar. HAARLEM Dinsdag. Heden viert de heer G. H. Weustink, oud-raads lid van Haarlem en oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, viert heden in goede gezondheid zijn 75sten verjaardag. Vanmorgen mocht hij reeds vele blijken van belangstelling in ontvangst nemen. Hierbij waren vele "bloemstukken, o.a. van het Kerkbestuur van de Kathedrale kerk St. Bavo en van den R.-K. cursus voor de hoofdakte. Ook ont ving hij zeer vele brieven en telegrammen. Onder heen, die vanmorgen persoonlijk kwamen geluk - wenschen, was ook de heer G. Dun, inspecteur van het L.O. te Alkmaar. Extra-winteruitkeering aan ondersteunde werkloozen. 's-GRAVENHAGE, 11 Februari. In een schrijven aan de gemeentebesturen heeft de secretaris-generaal van het departement van So ciale Zaken goedgevonden' dat een extra-win teruitkeering aan de ondersteunde werkloozen wordt verstrekt. Deze uitkeering moet in drie termijnen worden gegeven. De eerste uitkeering, welke gelijk zal zijn aan 40 pet. van de in een week te ontvangen netto- steunuitkeering dient zoo spoedig mogelijk te worden verstrekt. De tweede uitkeering, welke eveneens 40 pet van het netto steunbedrag mag bedragen, kan over de eerste steunuitkeering in de maand Maart worden verstrekt en de derde uitkeering ten bedrage van 20 pet. over de eerste steunuit keering in de maand April. In de netto-steunuitkeering is de brandstof- fenbijslag en de 5 pet. duurtebijslag begre pen. Over den extra-bijslag aan inwonende gezinsleden mag echter geen toeslag worden be rekend. Voor de kastrekkers is voorts bepaald, dat dezen over bedoelde weken, waarover de extra- uitkeering wordt toegekend, nimmer in een nadeeliger positie moeten komen te verkeeren. dan wanneer zij steuntrekkers zouden zijn. Het verschil kan in dergelijke gevallen als extra-uit- keering worden verstrekt. (A.N.P.) - Handel in kaastoewijzingen aan het licht gekomen. 's-GRAVENHAGE, 11 Februari. Dezer dagen is een clandestiene handel in kaastoewijizingen op groote schaal aan het licht gekomen, welke bij de Nederlandsche Zuivelcentrale in den Haag waren ontvreeemd. Deze kaastoewijzingen worden aan de winke liers in ruil voor de consumentenbonnen gegeven en kunnen bij de kaasgrossiers weer voor kaas worden ingeleverd. De grossiers leveren deze bonnen op hun beurt dan weer bij de Nederland sche Zuivel Centrale in. Een 42-jarige evangelist B„ die te Soest een godsdienstige secte leidt, wist door een tijdelijk ambtenaar van de zuivelcentrale 1.094.300 rantsoe nen in handen te krijgen goed voor 111.000 kg. kaas. De evangelist begon een handeltje in deze toewijzingen en ontving op die manier ruim f 1500 en een handlanger van hem in den Haag onge veer f 900. Toen de zaak ter oore van de Haagsche politie kwam, werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld bij verschillende grossiers in het land en deze bekenden de toewijzingen te heb ben gekocht. Zij zullen door de Nederlandsche Zuivel centrale tuchtrechtelijk worden gestraft. De evangelist B. en de tijdelijke ambtenaar zijn inmiddels gearresteerd en in het huis van bewa ring ingesloten. De ontvangen gelden had B. grootendeels ten eigen bate aangewend. Door de handelingen van B. is een hoeveelheid kaas aan de consumptie onttrokken, welke neer komt op één dagrantsoen per hoofd van de Ne derlandsche bevolking. (A.N.P.) Duitsche aanval op Engelsch vlie veld. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Een Duitsch vechtsvliegtuig heeft Maandagmiddag vijf Engels bommenwerpers beschadigd en drie vernield. Duitsche bommenwerper ondernam een stoutmoe gen aanval op het Britsche vliegveld Scampton Zuid-Oost Engeland. Ilij naderde het vliegveld het moment da:, verscheidene vijandelijke machi aanstalten maakten om te landen. Naar het sch werd hij geruimen tijd door de Britten voor eigen vliegtuig gehouden. Om een gunstige aanvi positie te krijgen, vloog het toestel eenige ma over het vliegveld heen. Daarbij zag het 'een groot aantal bommenwerpers op den grond sta Na nauwkeurige verkenning gingen de Duits vliegers over tot den aanval in scheervlucht, waa zij van geringe hoogte verscheidene bommen ree streeks temidden van de afgezette vliegtuigen wj pen. 3 Vickers-Wellington-bommenwerpers vlo terstond in brand, vijf toestellen van hetzelfde t werden zwaar beschadigd. DE ENGELSCHE AANVAL OP KANA.ALKUST. De Engelsche verliezen bij den Maandag overi ondernomen aanval op de Kanaalkust bij Di kerken zijn gestegen tot zeven vliegtuigen. Britsche vliegtuigen werden in luchtgevechten ne geschoten, terwijl drie vliegtuigen door afweei schut werden vernield. Onder de burgerbevolk in Duinkerken vielen verscheidene dooden en wonden. Militaire doelen werden niet geraakt. (D.N. ïtalië was voorbereid op den val vi Benghazi. Het Alg. Handelsblad ontleent aan correspondentie van den Romeinschen corresp dent van de Frankfurter Zeitung, dat het beri van den val van Benghazi in Italië rouw en dn heid heeft gewekt. Na de mededeelingen der laa dagen was men op dezen afloop van den strijd Cyrenaica voorbereid. Dat de colonnes Soedaneezen, Australiërs, Ca deezen, Indiërs, Zuid-Afrikaners en Nieuw-Zeel ders gesteund door het groote oorlogsapparaat i het Britsche wereldrijk, op Afrikaanschen bod konden oprukken, is, aldus een Italiaansch c< mentaar, zeker van niet geringe beteekenis, d dit is slechts een episode in het totale beeld dezen oorlog, dien Engeland ook dan nog niet kunnen winnen, als de pantserwagens der En; sche gemotoriseerde troepen morgen voor Trip zouden komen te staan. Het Engelsche Nijl-leger heeft weliswaar zijn s cessen kunnen voortzetten aldus redeneert men Italië, maar als Engeland denkt, dat zijn offen in Noord-Afrika een keerpunt in den oorlog bet kent, dan vergist het zich en stapelt het slechts nieuwe strategische fout op de andere die het ging. Want zijn doel, Italië op deze wijze uit front der spilmogendheden los te werken, zal noch bij Benghazi, noch waar dan ook in Noo Afrika kunnen bereiken. Hoe moeilijk en drukki de positie der Italiaansche strijdkrachten in Li ook is geworden, even moeilijk is hier de pos der Engelschen, die een groot deel van hun leg macht bij den strijd in Afrika en rond de Midi landsche Zee verspreiden en daarmee bloot stel aan voortdurend toenemende slijtage. Dat men den opmarsch van de door hun genie riseerde troepen en him pantserafdeelingen su rieure Engelschen niet volledig kon stuiten, w in Italië van het begin van het offensief tegen el Barani en de andere kustplaatsen in Cyrena af aan, steeds duidelijker beseft. Aan het verloop van den veldtocht wijdt Ansa in de „Telegrafo" een beschouwing, waarbij i hij er van uitgaat, dat de vaklieden na het Enj sche tegenoffensief tegen Sidi el Barani reeds i delijk dé fatale gevolgen daarvan voor de Italia sche positie in het overige gedeelte van Cyrena hebben ingezien. De superioriteit der Engelschen nam reeds ti zeer toe, doordat hun een groot aantal Italiaans tanks in handen viel. De vijand heeft dat voord weten uit te buiten. Albert Schweitzer ongedeerd. Gelijk bekend, heeft eenigen tijd geleden de Engelschen dienst staande Fransche generaal Gaulle een aanval gedaan op Lambarene, equatoriaal-Afrika, waar mede gevestigd is 1 zendingsstation van den bekenden zendelii arts-musicus Prof. Albert Schweitzer. Terwijl heden onzekerheid heerschte omtrent Schw< zer's lot bekend werd alleen, dat ook een gebouwen van het zendingsstation-ziekenli bij het bombardement getroffen werd wo thans uit Berlijn bericht, dat zoowel Schweit zelf als zijn medewerkers ongedeerd geblei zijn. Malta gebombardeerd. BERLIJN, 11 Februari (D.N.B.) De Royal Force deelt in een door den Britschen bericht) dienst verspreid communiqué mede, dat giste! sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten Malta hi ben gebombardeerd. Daardoor is materieele sch: aangericht, terwijl een aantal personen ged< of gewond is. De Engelsche verliezen aan mensclicnlevens in 1940. Het D.N.B. meldt uit New-York: Honderdtwh duizend menschenlevens. burgers en militairen zamen, heeft de oorlog in 1940 aan Engeland kost, naar ontleend kan worden aan een optell der Metropolitan Life Insurance Company, welke baseerd is op officieele rapporten. Bij luchtaanval alleen zijn 23081 burgers gedood. Bovendien he de luchtoorlog het aantal doodelijke ongelukken Engeland doen toenemen. Tijdens de eerste vijft maanden van den oorlog zijn 11.424 doodelijke i gelukken voorgekomen tegenover 3.141 in dezel periode voor het begin van den oorlog. HAARLEM, 11 Februari 19 Bevallen: 6 Februari: H. M. Damen—i Zeist d„ 8 Februari: M. Kluijtvan der Flier M. J. MerkxMoone d„ 9 Februari; F. E. Bo houwerKloes z„ W. de JonghDerksen d„ Februari: E. C. de Grootvan Gijlswijk z., E. J. van der BijlSpaan z. en d., Februari: G. R. de Keulenaarvan de Wa ring d-, W. Spoor—Regenboog z. Overleden 8 Februari: M. de Ronde, 48 Stuijvesantstraat; J. M. van Dooren—Mercx j., Prinsesestraat; G. J. van der Est 55 Westerhoutpark; M. J. E. KumpeLeising 56 Cederstraat; J. Burger 68 j., Kleine Houtstra: P. de Berg 73 j. Junoplantsoen; M. C. van H( werdenvan Beiiningen van Helsdingen 81 Kamperlaan9 Februari: K. van Keulen 73 Orionweg; J. C. de Haas 68 j., Gasthuisve W. G. P. Stutterheim 83 j„ Schotersingel; Govers 47 j., Kleverparkstraat; W. Schaaj Semler 72 j., Zijlweg 146, A. S. Blad 76 j., VI helminastraat; T. Bakker—Kuijter 73 j., Mal straat: A. C. Bonfrer 67 j„ Kloosterstraat; C. Verbeek—Vosshard 76 j.. Saenredamstra: 10 Februari: J. J. van den Ouden 81 j„ J Haringstraat; J. Brouwer 81 j., Olmenstras C. M. DicksBrink 73 j., Spaarne; H. G. Janse Geerling 62 j., Kamperlaaa. BROOD BON 1 nieuwe kaart. Geldig van 3 t.m, 16 Febr. 100 gr. brood of 100 gr. roggebrood. BON 02 Geldig van 10 t.m. 28 Febr. BON 4 (Bloemkaart) Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr„ 50 gram brood. SUIKER BON 91 Algem. Distributie boekje v. 18 Jan. t.m. 14 Febr. 1 K.G. suiker. KOFFIE EN THEE BON 02 van de nieuwe bon kaart algemeen" van 3 Febr t.m. 16 Maart 125 gr. koffie of 50 gr. thee. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 01 „vleesch" van de Vleeschkaart. Geldig van 6 t.m. 19 Februari 100 gram rund-, kalfs- of varkens- vleesch of ongesmolten vet of 'n rantsoen vleeschwaren BON 01 „worst" of vleesch waren". Geldig van 6 t.m. 19 Febr. 75150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 28 Oude boter- en vet- kaart Geldig van 1 t.m. 16 Febr. 250 gr. boter of mar garine. BON 05 Nieuwe boter- en vetkaart Geldig van 10 t.m. 23 Febr. 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. Slaolie mag tot 28 Febr. ver kocht worden. EIREN BON 05 nieuwe „bonkaart algemeen". Geldig v. 3 t.m. 16 Febr. 1 ei. BON 04 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. SCHEERZEEP BON 117 T.m. 30 April 50 gr. scheerzeep of 1 tube sclieer- crême of 1 pot scheerzeep MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 92 Algem. Distributie boekje. Van 25 Jan. t.m. 21 Febr. 250 gr. rijst of rijste- meel of rijstebloem of grut- temeel. BON 57 Algem. Distributie- boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappél- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 44 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 51 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 87 Algem. Distributie boekje. T.m. 21 Febr. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel of puddingpoeder of pudding- sauspoeder. BON 102 Algem. Distributie boekje. T.m. 16 Febr. 500 gr. peulvruchten. BON 4 (Bloemkaart). Gel dig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 35 gram tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitemeel. KAAS BONS 19, 52, 45, 58. Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. elk 100 gram. KOEK EN GEBAK BON 1 nieuwe kaartGeldig van 3 t.m. 16 Febr. BON 02 Geldig van 10 t.m. 23 Febr. BON 4 van de Bloemkaart Geldig van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 1 rantsoen gebak. 1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. andere koekjes 200 gr., bis cuit en wafels 90 gr., be schuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr., gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr., klein korstgebak 40 gr. ZEEP BON 01 nieuwe „bonkaart algemeen". T.m. 28 Febr. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 150 gram zachte zeep of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 08, 09, 10. Bonkaar distributie haarden en kachels 1 eenheid. Geldig t.m. 14 Febr. BONS 11, 12, 15. Geldig van 25 Jan. t.m. 28 Febr. BONS 15 t.m. 24 Bonkaart distributie centrale verwar ming, 1 eenheid. Geldig t.m. 14 Febr. BONS 25 t.m. 52 geldig van 25 Jan. t.m. 28 Febr. Bons gemerkt „brandstof fen één eenheid, vierde pe riode" en „cokes één een heid vierde periode" geldig van 1 t.m. 28 Febr. Bon „Generator-anthraciet eerste periode" 1 H.L. an- tharcietnootjes V. Bon „Generator-turf eerste periode" 50 stuks baggerturf Geldig tot en met 28 Febr. HONDENBROOD BON 15 T.m. 28 Febr. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Honden brood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 15 T.m. 28 Febr. 1 \L kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 30 Dec. t.m. 23 Febr. 2 L. ZEGEL PERIODE D Geldig van 20 Jan. t.m. 23 Febr.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2