I Wij ontvingen; ELASTIEK Uit Haarlem's Gemeenteraad GAAF FRUIT £fl v.Empelen DE GROOT N.Vfi I m/T INIITTIEÏN^ p8( Trio Feltkamp-Ketting- Stotijn. DONDERDAG 13 FEBRUARI 194T HAARL'EM'S DAGBEAD Herdenking van een verdienstelijk hoofdambte naar. Een hartelijke gelukwensch. Er zal een proef met een nieuw type woningen genomen wor den, namelijkeetkamer-keuken. Overlast van paardenstallen? Een proef met een nieuw type arbeiderswoningen. Het lager-bezoldigde ge meente-personeel krijgt een tijdelijke toelage van 6%. Een incident, dat eindigde met het verbieden van den heer Castricum de vergadering verder bij te wonen De agenda van de raadsvergadering van Woens dagmiddag 2 uur wees niet minder dan 20 punten aan. Daaronder waren evenwel veel voorstellen die als hamerstukken aangemerkt konden worden. Slechts eenige punten kwamen voor discussie in aanmerking. En ook die verliepen betrekkelijk vlot, zoodat de voorzittter al weer om 4 uur voor het laatst den hamer kon laten vallen. Herdenking Ir. J. A. Reus. Bij de opening der vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van Ir. Reus, den directeur van het G.E.B. Toen wij zoo zei de burgemeester den heer Reus naar zijn laatste rustplaats brachten, heb ik reeds gelegenheid ge had uiting te geven aan de groote waardeering die het college van B. en W. en de geheele ge meente hebben voor zijn werk. In zijn lang dienst verband is de heer Reus er in geslaagd het G.E.B. dat aanvankelijk een bescheiden omvang had, uit te bouwen tot een groot en modern bedrijf. Wij danken dezen hoofdambtenaar, die een toonbeeld is geweest van plichtsbetrachting, voor het vele dat hij in het belang der gemeente gedaan heeft. Het leek mij goed zoo besloot de voorzitter ook den raad in de gelegenheid te stellen van zijn waardeering te doen blijken. De leden hoorden deze rede staande aan. Een gelukwensch De voorzitter sprak daarna een geluk wensch uit aan het adres van mevrouw Meijboom, die wegens gelukkige omstandigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen, (applaus). Paardenstallen. Een klacht van den heer H. Jansen, Schoterweg 41, werd ter sprake gebracht door den heer Happé (V.D.), die verzekerde last en schade te hebben van het onderbrengen van een aantal paar den in 'n naast zijn huis gelegenpand. Wel heb ben B. en W. aan adressant eenige verbeteringen toegezegd, maar die achtte spreker niet vol doende. De heer Re in a ld a (s.d.a.p.), wethouder, was overtuigd dat door de genomen maatregelen de overlast wel verminderen zal. Er zijn in onze stad wel stallen van paarden waarvan omwonenden vermoedelijk meer last hebben. Bovendien moet men bedenken, dat er thans geen enkel artikel in de Bouw- of in de Politie-verordening is dat aan B. en W. macht geeft om ingrijpende maatregelen tegen paardenstallen te nemen. De heer Happé: onderzoekt u eens precies hoe die toestanden zijn, misschien wijst dat on derzoek dan uit, dat het noodig is alsnog alge- meene maatregelen voor te bereiden. De heer Re in a Ida: zulke maatregelen zou den misschien te veel ingrijpen. B. en W. hebben evenwel geen bezwaar de zaak eens onder oogen te zien. Eetkamer-keukenwoning. B. en W. hadden voorgesteld om de bebouwings voorschriften van het uitbreidingsplan Noord te wijzigen. Het betreft hier een proefneming met een klein en toch aantrekkelijk type arbeiders woning, namelijk met een zoogenaamde eet kamer-keuken. De heer Blokdijk (s.d.a.p.) vreesde dat die proefneming een achteruitgang voor den woning bouw te Haarlem zal beteekenen. In gelijken geest sprak de heer Angenent (r.k.) Kan er evenwel van een proefneming ge sproken worden, daar er al woningen van een R.K. bouwvereniging in Haarlem-Noord zijn die ook een woonkamer-keuken hebben. Dat zijn evenwel groote flinke woningen die graag door de menschen bewoond worden. Als die woningen die men nu wil bouwen in denzelfden geest zijn dan kan er geen bezwaar zijn. De heer Visser (C.H.) meende dat kleine huizen heel goed kunnen dienen voor kleine gezinnen. Zij moeten evenwel niet aan groote gezinnen ter bewoning gegeven worden. De heer Rein aid a (s.d.a.p.) .wethouder, zei dat B. en W. gerust zijn. De proef zal genomen worden door Brederode's bouwbedrijf, een onder neming die bekend staat om haar solide werk. De bedoeling is huizen te bouwen die wel een kleine ren inhoud hebben dan de huizen die nu algemeen gebouwd worden, maar zij zullen zoo worden, dat de bewoners er in de praktijk meer aan hebben. Wat heeft een arbeidersgezin aan een heel klein voorkamertje, dat meestal alleen gebruikt worat alsbergplaats van de Zondagsche kleeren! Het is de bedoeling dat nabij den Mui- derslotweg aan de Roskamstraaf; een proef ge nomen wordt, met 39 woningen. Het wordt daar dan een klein tuindorp dat een geheel eigen karak ter zal hebben door het vriendelijke aanzien der woningen. De bouwondernemer, die in Noord-Bra bant veel succes met dit type woning heeft, is overtuigd, dat ook hier de woningen tevreden be woners zullen trekken. De woningen krijgen drie slaapkamers. Voor groote gezinnen zijn die huizen dus niet geschikt, maar de groote gezinnen zullen zich tot het ge meentebestuur blijven wenden om een huis voor groote gezinnen te krijgen. De woningen zullen natuurlijk moeten voldoen aan de eischen der Bouwverordening. Alleen wordt vrijstelling gegeven van de verplichting een voor kamer, een achterkamer en een. keuken te maken. In plaats daarvan komt, een groote eetkamer-keu ken. Het gemeentebestuur kan geen voorschriften ge ven aan wie de woningen verhuurd moeten wor den. Het is hier immers een zuiver particuliere ex ploitatie. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder stemming aangenomen. Herstelling van het St. Bavo-orgei. B .en W. vroegen den raad het crediet van f 2745, dat indertijd voor de herstelling van het orgel in de Groote Kerk verleend is, te verhoogen met f 580, omdat gebleken is dat nog eenige andere herstellingen noodig zijn. Mevrouw De Clercq (C.-H.) gaf in overwe ging het, crediet met nog f 500 te verhoogen, om nu meteen enkele dingen aan het orgel te doen die de organist gewenscht acht. Anders moeten de be doelde werkzaamheden later toch gedaan worden en r-at zal vermoedelijk dan duurder blijken te zijn. De heer W e s t e r v e 1 d (S.D.A.P,), wethouder, zei dat B. en W. niet verder wilden gaan dan het geen absoluut noodig is. Het voorstel van mevrouw De Clercq werd aan genomen met 20 tegen 11 stemmen. De vergrooting van het Stadhuis. De heer Castricum (R.-K.) betreurde het dat de begrooting voor den bouw van den nieuwen Stadhuisvleugel op een bedrag van f 349.000 met niet minder dan f 34000 is overschreden. „In dezen tijd zijn zulke werken niet te bekij ken" zoo antwoordde de heer Klein Schip horst. (R.-K.) De heer Rei na ld a (S.D.A.P.), wethouder, vond geen aanleiding op de opmerking van den heer Castricum in te gaan. Het voorstel van B. en W. om het crediet te ver hoogen werd aangenomen, alleen de heer Castri cum stemde tegen. Een oproepinstallatie. Door B. en W. werd een crediet van f 830 ge vraagd om in het gebouw van Openbare Werken een oproepinstallatie aan te brengen. De heer Kersbergen V.-D.)ik meen dat er eerder in het St. Elisabeth's Gasthuis behoefte is aan zoo'n installatie. Mr. Bijvoet (R.-K.), wethouder, was over tuigd, dat dit geen noodzakelijke uitgave is. Het is een tijd dat men op de kleintjes moet letten. Een uitgaaf van f 830 beteekent zoo zei de heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder mis schien f 80 in het jaar. Dat geld is volkomen ver antwoord. Het bureau van Openbare Werken is een bijenkorf en veel tijd en kosten gaan nu verloren omdat alle ambtenaren niet snel genoeg bereikt kunnen worden. In de Mariastichting is zoo'n op roepinstallatie op het liehtnet en die werkt uitste kend. Ik ben evenwel overtuigd, dat zulke instal laties ook gewenscht zijn in enkele andere gebou wen, o.a. in het St. Elisabeth's Gasthuis. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, alleen de heer Bijvoet stemde tegen. Omzetbelasting en electriciteit. Het voorstel van B. en W. om de omzetbelasting van 2% pet. op de electriciteitsprijzen te leggen, werd door den raad aangenomen. Alleen de heer v. d. Veldt (R.-K.) was te gen dat voorstel omdat hij het onbillijk acht die last opnieuw op de gebruikers te leggen. Een toelage aan lager bezoldigd personeel. Door B. en W. werd voorgesteld, in navolging van den maatregel getroffen voor het rijksperso neel, aan het lager bezoldigd gemeentepersoneel (ambtenaren en werklieden) een tijdelijke toe lage te geven in verband met de tijdsomstandi°> heden. Gehuwd personeel dat minder dan f 1900 Inkomen heeft krijgt een toeslag van 6%. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) zou afzien van een voorstel om de regeling gunstiger te maken, om dat gevreesd moet worden dat daartegen bezwaar zal bestaan bij de hoogere instanties. Is het evenwel juist, dat de provincie Zeeland 10% toeslag geeft tot een inkomen van f 2000? Zal het semi-gemeentepersoneel ook in dezen toeslag deelen? Tenslotte de vraag hoe gaat het met de kostwin ners? De heer Geluk (V.D.) meende dat het percen tage minstens op 10 gesteld zou moeten worden. De grens van f 1900 is ook te laag. Het is evenwel het beste nu het voorstel van B. en W. zonder meer aan te nemen, maar dan tevens stappen te doen om de hoogere instanties te winnen voor een verder-gaande verbetering der salarissen. De heer Bakker (A.R.) deelde deze opvatting. Hoe gaat het met iemand die een inkomen heeft dicht bij de f 1900 Een incident. Ik ben verheugd aldus de heer Castricum (R.K.) dat er een voorstel is om wat te doen voor het laagst bezoldigde personeel. Maar de kos ten van het levensonderhoud zijn zoo sterk ge stegen, dat er een algemeene loonsverbooging moet komen. Als wij verleden jaar een ander college van B. en W. hadden gekozen. De voorzitter: ik roep u tot de orde, be paal u tot de zaak die nu in behandeling js. NU is het tijd om Uw Vrucht- boomen te laten behandelen. Vertrouw dit zeer belangrijke werk toe aan vakmenschen. TUINBOUWBEDRIJF HEEMSTEDE, BINNENWEG 18 - TELEF. 28080 (Ad'O. Ingez. Med.) De heer Castricum: Ik laat mij niet eiken keer tot de orde roepen. Ik heb een verantwoor ding op mij genomen toen ik het raadslidmaatschap aanvaardde. Ik ben niet buiten de orde als De voorzitter: Ik beoordeel of u buiten de orde bent De heer Castricum ging op heftigen toon door met spreken. De voorzitter: ik ontneem u het woord! De heer Castricum: ik laat mij zoo het zwij gen niet opleggen. Bij de begrooting zal ik op deze zaak terugkomen en als u mij dan weer het woord ontnemen zal, zal ik weer uit protest wegblijven. De voorzitter: ik kan verder gaan en voor stellen u de vergadering te ontzeggen. De heer Castricum bleef doorspreken, o.m. uit roepend: zijn dat de zegeningen van de moderne democratie? De voorzitter: Op grond van het feit dat de heer Castricum zich verzet tegen mijn leiding en is blijven doorspreken hoewel ik hem het woord ontnomen had, stel ik voor hem uit te sluiten voor den duur van deze vergadering. Dit voorstel werd aangenomen met 23 tegen 9 stemmen. De heer Castricum verliet de vergadering, De discussie werd daarop weer voortgezet. De heer Reinalda (S.D.A.P.),.wethouder, zei, dat het besluit van de Prov. Staten van Zeeland nog niet is goedgekeurd. Daarom is het beter ons te bepalen tot het voorstel dat nu van B. en W. op tafel ligt. Het is de bedoeling van B. en W., dat de'kost winners (al zijn er twee in één gezin) in de toe lage deelen. De wachtgelders behooren bij de gepensionneer- den. Zij vallen dus niet onder dezen toeslag. Het semi-overheidspersoneel valt daarentegen wel onder de regeling. B. en W. zullen in weiwillen den zin de vraag bekijken of ook bet personeel van de badhuizen en de woningbouwverenigingen den toeslag kunnen krijgen. Een afzonderlijk overleg van de gemeente rnet de rijksautoriteiten is ongewenscht, daarvoor hebben wij immers het Centraal orgaan van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, dat al met deze quaestie bezig is. De toeslagregeling wordt zoo,, dat personen die minder dan f 1900 verdienen in het vervolg f 1900 uitbetaald krijgen. Iemand die f 1900 verdient heeft er dus geen voordeel van. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. daarop aangenomen. Hamerstukken De volgende voorstellen werden zonder discus sie aangenomen: Aanvaarding van voor straat bestemden grond voor het perceel Rijiksstraatweg 16. Verkoop van grond: a. Santpoorterplein aan W. Tot, C. M. Steen- ken en A. Visser (deze grond was eerst in erfpacht uitgegeven. ,b. Stephensonstraat aan A. Visser. c. Byzantiumstraat aan.v. d. Laan de Vries en Vos. Verlenging van den termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaarverklaarde woningen. Aankoop van het perceel Jansstraat 72 voor f 4100. Overdracht van grond en water nabij Piet Gij- zenbrug. Verleenen van een bijdrage in de kosten van verbouwing van de R.K. school voor buitenge woon l.o. in de Nicolaas v. d. Laanstraat. Verhooging van de subsidie voor 1940 aan de Commissie voor schoolkleeding. Verbetering van den toegang tot het ikantoor van den Gemeente-ontvanger. Benoemingen. Benoemd werden: Tot leden der financieele commissie de heeren Angenent en Geluk. Tot leden der rechtsgeleerde commissie de heer Noordhoff en mevrouw Scheltema. Tot lid der commissie van toezicht op de H.O.V. Mr. J. H. J. Hoog. Tot lid der commissie van toezicht op de scho len voor voorbereidend onderwijs mej. C. M. Heerken s Thijssen. Tot tijdelijik leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium J. H. Beöker. Tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuur kunde aan het gymnasium W. P. J. Lignac. Tot tijdelijk leeraar aan de avondschool voor nijverheidsonderwijs Dr. C. Groeneveld. Tot onderwijzeres aan de Floraschool mej. W. A. de Vries. ,HET ONTSTAAN VAN KUNSTZIJ". FILMAVOND VAN DE F. M. T. O. Gisteravond organiseerde de afdeeling Haar lem en omstreken van de Federatie van Mid- denstandstextielorganisaties een filmvertooning in één der zalen van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Voor dezen avond bestond groote belangstel ling, het geen eigenlijk zeer begrijpelijk is wan neer we bedenken dat kunstzijde thans prac- tisch de eenige textielvezel is, die ons ter be schikking staat. Ook van de zijde der aangeslo ten organisaties Demotex, Christ. Bond van de tailhandelaren en St.-Willibrordus bestond groote belangstelling. De heer Meyberg van de N.V. Internationaal Kunstzijde Verkoopkantoor te Arnhem, beter bekend als de A. K. U. zette uiteen hoe kunstzij de vervaardigd wordt. Na zijn uiteenzetting volg den wij het wordingsproces op het witte doek, waarop een verkorte film van Willy Mullens over kunstzijdefabricatie geprojecteerd werd. Dit filmpje gaf den aanwezigen een duidelijk beeld van de chronologische volgorde van het ontstaan der kunstzijde. De bron van de kunstzijde vormt de boom. Tot aan de cellulosevellen is de fabricatie analoog aan die van papier, dat, zooals men weet, ook uit hout wordt gemaakt. De houtvezels worden sa mengeperst tot de z.g.n. cellulose, die in velvorm de kunstzijdefabriek binnenkomt. Deze cellulose vellen worden in natronloog gedrenkt. Nadat de overbodige loog er uitgeperst is worden de vellen gemalen tot korrels. De korrels worden gerijpt, gemengd en met loog opgelost tot de viscose verkregen wordt. Uit deze vloeistof, viscose, wordt dan de kunstzijdedraad gesponnen. Na ontzu ren, bleken en drogen verkrijgt men het eind product. De heer Meyburg had verschillende soorten kunstzijde, garens en preparaten uitge stald, zoodat de vele aanwezige dames naar har telust de kwaliteiten van deze zijde, die een steeds grooter plaats gaat innemen onder de stoffen, waarmede de menschen zich kleeden, konden beproeven. Nadat de hoedanigheden van melkwol en de celvezel nog uiteengezet waren werd deze interes sante en druk bezochte bijeenkomst gesloten. Vervroegde uitbetaling van loonen. Een actie van de Kamer van Koophandel te Haarlem. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft aan werkgevers in overweging gegeven het tijdstip, waarop de loonen worden uitbetaald te vervroegen teneinde een groo te groep van burgers meer gelegenheid te ver schaffen hun inkoopen te doen. De Kamer zou willen adviseeren de loonen, zoo mogelijk, te doen uitbetalen op den Donderdag. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat dit verzoek slechts geldt voor die bedrijven, die thans de loonen uit betalen op Zaterdag of op Vrijdag. De Kamer meent, dat hiermede een zaak van algemeen belang wordt gediend en hoopt op mede werking te mogen rekenen. VOORSTELLING NED. REISVEREENIGING. A.s. Zondagmiddag half drie wordt voor leden en genoodigden der afdeeling Haarlem van de Neder landsche Reisvereeniging in den Stadschouwburg te Haarlem de première van Cor Ruys' Cabaret en Kleintooneel „De Mallemolen" gegeven. Cor Ruys komt met een staf van medewerkers, o.a. Beuker en Denijs, Cilly Wang, Elly van Stekelenburg enz Ruys zal dea anwezigen komen vermaken o.a. met Brammetjes „Eigenwijze liedjes". „EIGEN TUIN". De coöp. tulnbouwvereeniglng „Eigen Tuin" te Haar lem hield gisteravond In een der zalen van den H. K. B. voor hare leden en Introducés een cursusavond, alwaar de heer W. A. v. Zadel, tutnbouwvakonderwljzer, het voor den tegenwoordlgen tijd zeer urgente vraagstuk „Groententeelt voor particulieren" behandelde. Praetisch' en duidelijk gaf genoemde spreker de ver schillende culturen weer, als ook de grondbewerking, be mesting. ziekten en bestrijdingsmiddelen. Ook van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Aan het eind van zijn lezing oogstte spreker een dank baar applaus en met een woord van dank uitgebracht door den voorzitter sloot deze de leerzame bijeenkomst. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat te Haarlem uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Etui met bewijzen, Bureau van Politie Smede- straat, Handschoen, Wesselimg, Oorschotstraat 6. 5 Katten, Kennel Fauna, Frïesche Varkenmarkt 24. Muts, Kok, Jansweg 30 rd. Parapluie, Haze- voet, Spaarndamsoheweg 8. Rijwielplaatje, Assen delft, Kruistochtstraat 16. Ring, v. Zanen, Lin- schotenstraat 65. Rozenkrans, Bureau van Politie, Smedestraat. Shawl, Strijbos, Jan Evertsenstraat 12. Wanten, Saenredamstraat 29 rd. De aanstaande Winterhulp-collecte zal in het teeken van het verkeer staan. Jongedames in verkeers-untform zullen in Amsterdam een aanval doen op het goede hart van haar medeburgers. (Foto Pax Holland). Zondoorstoofd worden de sinaasappelen uit Italië en Spanje, naar o>js land gebracht, tot kostelijke marmelade verwerkt. Rappe handen scüillen de vruchten en de machines zorgen voor het „versnipperen". (Foto Pax Holland) eenige soorten left |de Gr. Houtstr. 98, Tel. 16772bi (Adv. Ingez. Med.) te MUZIEK-' F ird Vereeniging „Voor de Kunst" Een uitzonderlijk muzikaal genot heeft de Haar-jiw lemsche Vereeniging ,Voor de Kunst" haren lederi^, en verderen belangstellenden Woensdagavond ver-L schaft; uitzonderlijk wegens de zeldzame combi-* natie fluit, hobo en klavier, hetzij in trio-, hetzij"' in duo-verband en wegens de samenstelling var(ar het programma. Dit programma begon met een Trioi t van Handel (16851759), gevolgd door een vaitgj- diens tijdgenoot Telemann (16811767); een SoT nate van St. Saëns (18351921) sloot de eerste? helft af, behoudens een toegift van Ravel (1875I h 1937). De tweede helft bracht ons met een Sonata L van W. Pijper (geb. 1894) eensklaps in den moder-Jdj. nen tijd, waarna een toegift van Lully (1632'87)1 QJ ons nog eensklapser terugwierp in den tijd vóóij Bach en Handel, die dan weer een geleidelijker1 voortzetting vond in een Trio-Sonate van CouperinTts' (16671732). Naar de muzikale periodes uitge-^dt drukt dus: barok, klassisisme vermengde met een- beetje exotisch getinte romantiek; vervolgens ex-f pressionisme en weer barok. Graphisch voorgesteld:' een lijn, die eerst horizontaal gaat, dan zich naait1* boven buigt, daarna een scherpe stijging en nogilo scherper daling vertoont om tenslotte weer iets taj e stijgen tot de hoogte waarop ze begonnen was. (Deze lijn wijst natuurlijk niet de relatieve kunst-11 waarde dier werken aan!) |oc Van de beide Trio's beviel me dat van Telemanner: het best. Dat van Handel bewoog zich al te zeer. 2 in bekende banen, vooral wat het slot-Allegro be-L treft. Maar het inleidende Largo van het c min.- Trio van Telemann is een zeer mooi stuk muziekee en het slot-Allegro een geestig 2-deelig Capriccioiie in den trant van dat uit Bach's 2de Partita. kjf In deze beide Trio's zijn de fluit en de hobo opL. dezelfde wijze behandeld, d.w.z. er is geen partijT getrokken van de verschillende timbres; de kla-fz vierpartij is naar een becijferde bas uitgewerkt. H; Met de Sonate voor fluit en piano op. 166 van St.i c Saëns is 't anders gesteld. Ze is een van een drietal,[r dat St. Saëns in 1920 gedurende zijn verblijf in Al- giers ontwierp. De andere twee, op. 167 en op. 168* zijn voor piano en clarinet en voor piano en fagot^s geschreven; de componist voltooide ze in April vanta het volgende jaar te Parijs. Deze werken zijn vahh: meet af aan voor d>e voorgeschreven instrumenten gedacht. In de Sonate voor hobo en piano is dit vooral duidelijk wat het Allegretto betreft: de hobo is hier min of meer als een schalmei behandeld, quasi improviseerend schijnt ze een soort vanar Oostersche serenade te zingen. De andere twee deelen zijn geschreven in den klassisistischen stijl, die vele werken uit St. Saëns laatste levensjaren kenmerkt, en zeer beknopt gehouden. Pijper's in 1925 geschreven Sonate voor fluit en piano stelt uitvoerders en hoorders voor zeer moeï-L lijke problemen door de polymetriek, d.w.z. heti gelijktijdig stellen van verschillende maatsoorten!1 tegen elkaar. Zelfs als men de noten voor zidhp» heeft is het vaak ondoenlijk d;ie polymetrischei i combinaties terstond als zoodanig aan te voelen;^ van de uitvoerenden moet het correct ten gehoorej, brengen wel een bijzondere inspanning vorderen.i Voorts zijn Pijper's klankcombinaties ze'er bijzonder!^ en oorspronkelijk. jr Het laatste stuk van den avond ,Le Parnasse ouj<k 1'Apothéose de Corelli" getiteld wil in 7 onderdee-' len een beschrijving geven van den tocht van Co-*' relli naar den Parnassus, zijn wederwaardigheden;" onderweg en zijn ontvangst door de Muzen. Maarlee men moet over heel wat verbeeldingskracht be-pst schikken om dat alles uit Couperin's muziek teL. -hooren. Zelfs waar verklankt wordt dat Corelli: een glaasje te veel uit de bron van Hippocreen ge-13 dronken heeft blijft de muziek zeer tarn en binnenst klassieke vormen. Als absolute muziek is dezefc Grande Sonate en Trio echter zeer genietbaar. i Een uitzonderlijk programma dus. De uitvoering er van was uitzonderlijk goed, maar dit was van) kunstenaars als Feitkamp, Ketting en Stotijn nietje anders te verwachten en dus voor hen weer niets 1 uitzonderlijk. De prachtig genuanceerde fluittoon^ van Joh. Feitkamp hebben we al vaak bewonderd;; we bewonderden ditmaal ook zijn geheugen, want- hij speelde de hoogst moeilijke fluitpartij in Pij-fet per's Sonate feilloos uit het hoofd. Wat Jaap StotijnÉr uit zijn hobo weet te tooveren is niet minder ver-^ bazingwekkend en vond zijn hoogtepunt in het toe-f giftje, de „Pièce en forme de Habanéra" van Ravel, een ragfijn stukje. Zijn virtuositeit vierde in de finale van St. Saën's Sonate hoogtij. Piet Ketting's pianistiek toonde al zijn kleurenrijkdom in Pijper's Sonate en vond ook in die van St. Saëns een dank baar object. De klavierpartijen der oude werken speelde hij uiterst correct en bescheiden. En het samenspel was boven lof verheven. Alleen was de stemming dér blaasinstrumenten in 't begin niet volkomen homogeen met die van den vleugel. Van St. Saëns naar Ravel is een heele afstand; van Pijper naar een Gavotte van Lully een nog oneindig veel grootere. Het feit dat deze toegiften verlangd werden toont hoezeer de hoorders met het gebodene ingenomen waren. K. DE JONG. Ledeneoncert II. O. V. Solist: Marinus Flipse, piano. Op het leden-concert, dat Vrijdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, onder leiding van Toon Verheij zal worden gegeven, zal als eerste nummer worden uitgevoerd de Traaier- musik van Paul Hindemibh. De alt-solo in deze compositie zal worden vertolkt door Fred. Leidner, Hierna geeft de bekende piano-solist Marinus Flipse de eerste uitvoering van het Pianoconcert van de Nederlandsche componiste mevrouw Jo- hanne BordewljkRoepman. Na de pauze wordt de tweede Symphonie in D dur Op, .73 van Joh. Brahms uitgevoerd, j

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10