Haarlem's Dagblad KOLEN Machtigingen vervaischt ïBezaek JAN ROOZEN J^extiMaactr Uit den Raad. van KRUL n.v. Zilvermijn. Winterhulp Nederland. De rantsoeneering van Gas en Electriciteit Niet ontplofte bom te Utrecht gevonden. van Franco aan Mussolini Haarlem's Dagblad Artikelen enz. 58e JX4RGANG No. 17686 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ÜONDËRDÏG 13 FEBRUARI 194Ï Abonnementen per week 0.25, per maand 1.1lj) per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, lossej nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels! ƒ2 elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 pel! regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meef ƒ0.171,4. Groentjes zie rubriek. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woensdag middag een korte bijeenkomst gehouden ter be handeling van een niet zeer belangrijke agenda. Binnen een week zal de raad evenwel opnieuw moeten bijeenkomen met een grooter programma, namelijk de gemeentebegrooting, die meer tijd zal vorderen ofschoon de lange politieke gedachten- wisselingen, die er vroeger bij plachten te komen, nu uit- zullen blijven In elk geval zal de behande ling van de begrooting dus een veel sneller ver loop hebben dan vroeger. Merkwaardigerwijze deed zich nu in deze korte zitting een incident voor doordat de heer Castricum (R.-K.) naar aanleiding van het agendapunt „toe lage aan lager bezoldigd personeel" nog eens wou gaan beginnen over de vorige verkiezing van het college van B. en W. Hij begon met „Als wij een ander college van B. en W. hadden gekozen" waarop de burgemeester hem volkomen terecht tot de orde riep aangezien hij buiten het agendapunt ging. De heer Castricum verzette zich daar tegen, dus weigerend zich bij de leiding van den voor zitter neer te leggen, waarop deze, volgens het reglement van orde, een beroep op den raad deed. Zijn voorstel om het zich verzettende lid uit te sluiten voor den duur van deze vergadering werd met groote meerderheid aangenomen, waarop de heer Castricum protesteerend verdween. Hij heeft later doen weten dat hij van plan is, uit protest voorloopig de vergaderingen van den Raad niet bij te wonen. Dat moet hij zelf weten maar zijn hou ding lijkt mij ten eenenmale onjuist. Er worde hier opgemerkt dat de burgemeester, dien wij sinds zijn komst.in Haarlem kennen als een voortreffelijk leider van vergaderingen, ook ten deze volkomen terecht zijn bevoegdheid in toepassing heeft ge bracht. Het aanhangige voorstel van B. en W. betreffen de de toelage aan het lager bezoldigd personeel, inhoudend dat in navolging van den maatregel die voor het rijkspersoneel is getroffen alle ge huwden met minder dan f 1900 inkomen een tijdelij- ken toeslag van 6 pet. Inrijgen werd later zonder hoofdelijke stemming aangenomen, nadat wethou der Reinalda het in antwoord aan eenige sprekers had toegelicht. Op een vraag of het juist is, dat de provincie Zeeland 10 pet. toeslag geeft op inkomens tot f 2000 toe antwoordde hij dat dit besluit van de Provinciale Staten van Zeeland nog niet» is goedgekeurd, zoodat de Haarlemsche Raad zich beter tot het voorstel van B. en W. kon bepalen. De zuinigheid in het gemeentebeheer kwam aan den dag bij een voorstel van B. en W. om een op- roepinstallatie in het gebouw van Openbare Wer ken aan te brengen. Dr. Kersbergen pleitte voor zijn St. Elisabeths Gasthuis, dat daar z.i. eerder be hoefte aan heeft. De wethouder sprak van verschei dene gebouwen die er behoefte aan hebben, maar zijn collega van Financiën, mr. Bijvoet, was zelfs tegen die eene installatie in het gebouw van Open bare Werken en stemde er tegen. Van belang in dezen tijd was een voorstel van B. en W., dat ook werd aangenomen, om af te wijken van de bebouwingsvoorschriften van het uitbrei dingsplan-Haarlem Noord om een proef te kunnen nemen met een klein en toch aantrekkelijk type arbeiderswoning met een z.g. eetkamer-keuken. Er waren leden die de vrees uitten dat dit een achter uitgang in den woningbouw zou beteekenen, maar de wethouder van Openbare Werken en Volkshuis vesting stelde hen gerust. Hij uitte zijn vertrouwen in den particulieren ondernemer die 39 van deze woningen wil bouwen Brederode's Bouwbedrijf, dat bekend staat wegens zijn solide werk en verzekerde zelfs dat de woningen, ondanks een kleineren inhoud dan vroeger gebouwde, zoo zullen worden dat de menschen er in de practijk meer aan zullen hebben. Hetgeen verleidt tot de opmerking, dat men dit type dan ook in vroeger tijden beter had kunnen toepassenals het toen tenminste al ontworpen was. Blijkt het inderdaad een succes, dan belooft het in elk geval iets voor de toekomst. De wethouder merkte nog op dat een arbeidersgezin niet veel heeft aan een heel klein voorkamertje, dat meestal alleen gebruikt wordt als bergplaats voor Zondagsche kleeren. Dat zal in dit nieuwe woning type ontbreken. De bouwondernemer heeft er al veel succes mee gehad in Noordbrabant, hij wil nu aan de Roskamstraat een vriendelijk klein tuindorp doen verrijzen en laat ons hopen dat het spoedig tot stand zal komen. Ik herinner aan de hier dezer dagen gegeven beschouwing over het uitzicht op tekort aan woningen dat zich in Haarlem voordoet. Voor het overige beperkte de agenda van deze raadszitting zich tot kleine zaken. Zij werd be sloten met een reeks hamerstukken en het gebrui kelijke lijstje benoemingen. Bij de opening van de zitting had de burge meester, door den Raad staande aangehoord, woor den van hartelijke waardeering gewijd aan de na gedachtenis van Ir. Reus, onder wiens bewind als directeur van het G.E.B. dit van een bescheiden begin tot een groot modern bedrijf was ontwikkeld. R. P. Vereenigde Stalen kondigen export- embargo's af. President Roosevelt heeft door een verordening de export van een reeks goederen met ingang van 15 Februari afhankelijk gesteld van een licentie. Onder deze exportgoederen bevinden zich in de eerste plaats metalen reservoirs, welke in het ver volg zonder regeeringsvergunning alleen mogen worden uitgevoerd, wanneer zij een inhoud hebben van minder dan 5 gallons. In economische kringen te Washington is men van meening, dat deze maatregel vooral gericht is tegen den uitvoer van benzine en gasoline uit de Ver eenigde Staten naar Japan, aangezien Japan door schaarschte aan tankschepen aanzienlijke hoeveel heden Amerikaansche benzine in groote metalen reservoirs heeft ingevoerd. (DNB) voor levering van partijen koffie en thee werden Fraude nog tijdig ontdekt Een groothandelaar in koloniale waren te 's Gravenhage ontving enkele weken geleden een machtiging voor de levering van 60.000 K.G. koffie aan A. R. te Amsterdam, welke machtiging den indruk wekte op regelmatige wijze door de Meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een.zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de Meelcentrale. Tezelfder tijd kreeg de Meelcentrale bericht uit Rotterdam, dat daar bij een grossiareen machti ging voor de levering van 3068 I\Np. thee aan genoemden Amsterdammer was binnengekomen. Bij onderzoek bleek er iets niet in orde te zijn en van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na Verhoor A. R. in bewaring stelde. Genoemde R., die 44 jaar oud is bleek reeds ver scheidene malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zeven maal was proces-verbaal wegens oplichting of verduistering tegen hem op gemaakt. Verder kwam aan het licht, dat R. de 33-jarlge mevr. A. H. G. te 's Gravenhage kende, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V., die als tijdelijk ambtenaar verbonden is aan de Meel centrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de Meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authentieke stempel der Meelcentrale had voorzien, om ze aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze machtigingen aan haar vriend R. te Amsterdam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van f 1000 had ontvangen. De leverantie van koffie is niet doorgegaan. Wat de partij thee betreft, deze werd door tus- TELEFOON 23517, OVERVEEN. TELEFOON 24028. Directeur JOS. M. K. GöBEL. (Adv. Ingez. Med.) (In de nieuwe El Mocho mijn in Honduras waar goud, zilver en lood wordt gedolven is een klomp zuiver zilver gevondendie 200 pond woog) Wanneer je spoedig rijk wilt zijn, Ga dan naar de El Mocho mijn, In Honduras gelegen, Waar men pas een stuk zilver vond Van eventjes tweehonderd pond En dan nog wel gedegen. Ik wist niet dat in Honduras Dit kostelijks te vinden was, 't Is om te watertanden; Want waar, vraag ik u, vinden wij Zelfs zonder goud en lood erbij Dit in de lage landen. Een onderwerp van reine pracht, Om in den stillen donkren nacht Eens heerlijk van te droomen; Helaas, ik zie noch kans noch tijd Om ooit in nuchtre werklijkheid In Honduras te komen. En is de droom voorbijge'gaan En weer een nieuwe dag breekt aan, Dan blijkt, naar staat te vreezen, Dat wat ik moeizaam zuchtend oogst Uit eigen zilvermijn, ten hoogst Een zilver.bon zal wezen. P. GASUS. schenkomst van de Meelcentrale geblokkeerd, het geen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor f 11.600 had ingekocht en voor f 18.000 had verkocht. Nog op denzelfden avond werd deze partij weder aan een ketting handelaar voor f 23.900 verkocht, die haar voor ongeveer f 30.000 opnieuw te koop aanbood. Uiteraard waren deze kettinghandelaren, even min als R. op de hoogte van het feit, dat de partij reeds geblokkeerd was. Zij hebben derhalve slechts een windhandel gedreven. Met A. R. zijn tevens de Crisis-ambtenaar J. Th. V. en mevr. A. H. G. in verzekerde bewaring ge steld. Collectanten voor Winterhulp Nederland. Oproep aan werkgevers. Om de Inzamelingen van de Winterhulp Neder land op vlotte en verantwoordelijke wijze te doen verloopen zijn vele collectanten noodig. Het is verheugend te kunnen vaststellen, dat een genoeg zaam aantal Nederlanders bereid is tijd en moeite ter beschikking te stellen van dit werk voor hun behoeftige landgenooten. In de praktijk blijkt ech ter steeds een aantal bereidwilligen niet in staat ter inzameling op te komen, omdat zij als werk nemer geen vrij kunnen krijgen. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op alle Nederlandsche werkgevers om leden van hun per soneel die als collectant van de Winterhulp Neder land willen optreden gedurende den collectetijd. vrij te geven met behoud van loon en zonder aftrek van den vacantietijd. Onder de Nederland sche werkgevers zullen er velen zijn die door het geven van belangrijke giften reeds hebben getoond achter het werk van de Winterhulp Nederland te staan. Hun wordt verzocht nog een stap verder te willen gaan, door hun ondergeschikten in de gelegenheid te stellen op hun wijze dit werk te steunen. De Winterhulp Nederland wil een actie zijn van het volk voor het volk. Dit is alleen mogelijk, wan neer iedere Nederlander als collectant of als gever al zijn krachten inzet. Werkgevers, onthoudt uw personeel niet de mogelijkheid in deze richting te werken in het belang van den socialen herbouw van ons volk. (A.NF.) Het A. N. P. schrijft A.s. Vrijdag en Zaterdag zullen wederom de roode bussen van de Winterhulp Nederland op straat ver schijnen, om dienst te verleenen bij de inzameling van gelden voor be hoeftig Nederland. Door de bedragen, die reeds wer den verzameld, kon in vele gezinnen nieuwe levensmoed en vreugde wor den gebracht. Maar nog is de winter niet ten einde. Zij moeten ook verder worden geholpen, evenals die velen, die tot nu toe door gebrek aan vol doende middelen niet te bereiken waren. Landgenooten, denkt daaraan, als ge de roode bussen ziet. Veel nood moet worden gelenigd. Dit kan ge schieden, als alle Nederlanders op de komende collectedagen zich bij het vaststellen van hun gift laten leiden door de gedachte Geeft niet alleen, offert ook werkelijk De vaarweg ZwolleAleppel is opengebroken, zoodat de scheepvaart hersteld kon worden. De sleepboot „Harmonie" tijdens haar baanbrekend werk. (Foto Pax Holland). Te Haarlem reeds 3500 aanvragen voor een hooger rantsoen Eenige maanden geleden is, zooals natuurlijk algemeen bekend is, in ons land de rantsoenee ring van gas en electriciteit ingevoerd. De alge- meene regel is dat niemand meer gebruiken mag dan in de overeenkomstige periode van 1940. Bo vendien zijn minima rantsoenen vastgesteld waarop de gebruikers dus in elk geval recht heb ben, Voor gas zijn die 60 M3 in de twee maanden en voor electriciteit indien de eerste meteropne ming na net bekend worden der rantsoeneering vóór 16 Januari 1940 geschied is 55 K.W.U. in de eerste twee maanden en 41 K.W.U. in de twee vol gende maanden, en als die meteropneming later plaats had respectievelijk 47 en 31 K.W.U. Alle verbruikers van gas en electriciteit hebben van de gemeente een opgaaf ontvangen hoe groot het verbruik over de verschillende maanden van 1940 is geweest. Voorts werd een aanwijzing ge geven hoe men zelf op de meters het verbruik kan controleeren. De meters worden als regel te Haarlem per maand opgenomen. De ambtenaren van den Incassodienst hadden de opdracht de menschen die in de eerste maand veel meer opgemaakt had den dan de helft van het minimum twee maandsch rantsoen of van het tweemaandsch verbruik over 1940 te waarschuwen, opdat zij in de gelegenheid waren door een zeer zuinig ver bruik in de tweede maand voldoende in te loopen. Aan zeer vele Haarlemmers moest zoo'n aan maning gegeven worden. De bepalingen omtrent de rantsoeneering la ten toe dat in bijzondere gevallen bijvoorbeeld als er in 1940 petroleum gebruikt werd om te koken, of als sinds 1940 het gezin vermeerderd is een vermeerdering van het toegestane rant soen kan worden gegeven. Op dit oogenblik zijn te Haarlem reeds 3500 aanvragen ingediend om het toegestane rantsoen te verhoogen. Alle aanvragen moeten stuk voor stuk behan deld worden. De gemeenten zijn natuurlijk ge bonden aan de richtlijnen die voor de rantsoe neering uit Den Haag gegeven zijn, maar die zijn zoo, dat het mogelijk is in gevallen van billijkheid een verhooging toe te staan. Gebruikers moeten evenwel bedenken dat de rantsoeneering is in gesteld om het verbruik binnen zekere perken te houden. Grondslag van de rantsoeneering is het eigen verbruik van 1940. zoodat het geen zin heeft het rantsoen van zich zelf te gaan verge lijken met het rantsoen van anderen. Iemand met een groot gezin die in 1940 een laag gebruik had, kan niet op grond van de rantsoeneerings- verordening voor 1941 aanspraak maken op een grooter rantsoen omdat zijn buurman met een klein gezin (die over 1940 veel verbruikte) nog meer gebruiken mag dan hij. Zulke uitzonde ringsgevallen kunnen bij een regeling die voor het geheele land moet gelden natuurlijk niet ge heel voorkomen worden. Bovendien is getracht zulke bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen door een minimum te garandeeren. Voorloopig zijn alleen de minima vastgesteld voor de eerste 4 maanden van 1941. Arbeiderswoningen ontruimd. Spelende kinderen hebben in een plantsoen ln een arbeiderswijk van Utrecht een ongeveer 2 meter diep gat gevonden. Zij waarschuwden de politie die op haar beurt een militairen deskundige met de ontdekking in kennis stelde. Vermoedelijk ligt in het gat een niet ontplofte Engelsche bom. Aangezien gevaar bestaat dat het projectiel alsnog tot ontploffing zal komen, is bevel gegeven de omgeving te ontruimen. Ongeveer 2000 menschen hebben elders onderdak gevonden, in afwachting van het onschadelijk maken van het projectiel. (A.N.P.) Duitsch weermachtsbericht Duikboot brengt 21.500 ton aan scheepsruimfe tot zinken Britsch convooi verloor aan de Portugeesche kust zes schepen. BERLIJN, 12 Februari (D.NJ3.) bevel der weermacht deelt mede: Het opper- „Een duikboot heeft 21.500 ton vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Bij ge slaagde aanvallen op scheepsdoelen in de zeeën om Engeland hebben gevechtsvliegtuigen een koop vaardijschip van 7000 ton tot zinken gebracht en twee andere schepen zwaar beschadigd. Gisteren overdag mislukte weer een poging van den vijand om aan de Kanaalkust het bezette gebied binnen te vliegen. De vijand verloor hierbij vier vliegtuigen en wel twee in een luchtgevecht, een door lucht doelgeschut en een door marincgeschut. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in Noord west- en Middcn-Duitschland een klein aantal bri sant en brandbommen op woonwijken laten vallen Onder de burgerbevolking is een gering aantal dooden te betreuren. Er is verder slechts geringe schade aangericht. Bij nauwkeurige waarnemingen is gebleken dat bij den op 10 Februari gemelden aanval van bom menwerpers met grooten actieradius op een Britsch convooi ten westen van de Portugeesche kust in totaal zes vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 29.500 ton tot zinken gebracht zijn. Zooals reeds gemeld zijn bij den vijandelijken aanval op Duitsch gebied in den nacht van 10 op 11 Februari nog vijf vijandelijke vliegtuigen neer geschoten, zoodat het aantal Engelsche vliegtuigen, dat op 10 Februari en in den nacht van 10 op 11 Februari vernietigd werd, tot 38 is gestegen. J-wee besprekingen te T>atdigheca Het D.N.B. meldt d.d. 13 Februari uit Madrid: Tusschen den Caudillo en den Duce zijn, naar of ficieel bekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferenties is ook deel genomen door den minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Za ken, Graaf Ciano, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan de besprekingen deel te ne men, zond Serrano Suner een vnendschapstele- gram, dat door Suner met hartelijke woorden werd beantwoord. Na de besprekingen is een communiqué van den volgenden inhoud gepubliceerd: „Bij de besprekingen die op 12 Februari des ochtends en des middags zijn gevoerd tusschen den Caudillo en den Duce, benevens den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Serrano Suner, bleek overeenstemming van opvattingen der beide regeerir.gen ten aanzien van de problemen van Europeeschen aard en van de kwesties, die in deze historische oogenblikken de twee volken interes seeren". Omtrent het bezoek meldt het agentschap StefanJ o.m. nog het volgende: In de villa Regina Margherita tc Bordighera, die ter beschikking van den gast werd gesteld, heette de Duce Franco hartelijk welkom. Vergezeld door den Duce inspecteerde Franco een eerecompagnie van het tweede regiment grenadiers en ccn afdeeling van het 89ste regiment infanterie. Op 12 Februari om 10 uur begaven de Caudillo en Serrano Suner zich naar het verblijf van den Duce. De Caudillo, de Duce en Serrano Suner hadden een onderhoud, dat duurde tot 13 uur 30. Na de gedachtenwisseling bood de Duce in zijn verblijf een dejeuner aan ter eere van den Cau dillo, Suner, Moscardo, Tavar en andere persoon lijkheden Des middags begaven de Caudillo en de Duce met hun gevolg zich naar een villa aan zee te Grimaldi in de omgeving van Ventimiglia, waar de besprekingen hervat werden en duurden van 18 uur tot 19 uur 30. Des avonds zaten de Caudillo. Suner en andere persoonlijkheden aan aan een diner, dat door den duce werd aangeboden. Donderdagochtend heeft de Duce zich naar de villa Regina Margherita begeven om zijn gast bij zijn vertrek te begroeten. De beide staatslieden begroetten elkander zeer hartelijk. Bij zijn vertrek uit Italië werden den Caudillo dezelfde eerbewijzen gebracht, waarmede hij bij zijn aankomst was ontvangen. HAARLEM Oudste Zaadhandel van Nederland. PRIJSCOURANT OP AANVRAAG. (Adv. Ingez. Med.) De eerste Haarlem's Dagblad Textlel- kaart heeft in vele duizenden gezinnen uitstekende diensten bewezen. De tweede, gewijzigd volgens de nieuwe regeling, ligt voor u klaar om hetzelfde te doen. Prijs 4 cent per stuk, afgehaald tusschen 9 v.m. en 5 n.m. (Zaterdag 9 v.m. en 1 n.m.) aan onze kantoren Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. HEDEN: 10 PAGINA'S. WÊÊÊM R. P.: Uit den Raad. pag. 1 P. Gasus: Zilvermijn. pag. 1 Langs de Straat: „Pastorale", door D. pag. 3 B. K.: Op ontdekkingssreis in de ar- j beidssfeer van den ijsfabrikant. j§ pag. 3 3 Flitsen. pag. 3 g G. I.: „Generale" in 't circus, pag. 3 ff Actieve sociale politiek in Neder- j§ land. pag. 4 M Een verdwijnend station. pag. 4 1 K. de Jong: Trio Feitkamp-Ketting- 1 Stotijn bij de Vereeniging „Voor de Kunst". pag. 6 3| H. D. Vertelling: „Rivaliteit" door j| Cor Bandt. pag. 7 fl Laatste Berichten op pagina 2 fi

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1