Hit de Omstxekeu Zaterdag collecte voor Winterhulp. /lis heeschheid het spreken belet, helpen mas2.Wietdi's """TA BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 13 FEBRUARI 1941' H A A" R Tl E H'S D A "G B E A D HEEMSTEDE De burgemeester van Heemstede, in zijn kwa liteit van Plaatselijk directeur van „Winter hulp" verzoekt opneming van het navolgende: Zooals u reeds bekend zal zijn wordt op 14 en 15 Februari a.s. de groote verkeerscollecte ge houden, waarbij door politie en brandweer de grootst mogelijke medewerking zal worden ver leend. Dit zal weer zijn een straat- en huiscol lecte waarbij ook aan de huizen speldjes afgege ven mogen worden. In verband hiermede komt het mij voor dat in Heemstede met één collectedag kan worden volstaan waarvoor Za terdag de 15e Februari is gekozen. Op dien dag zullen dus aan alle voorbij gangei's en aan alle huizen de bekende bussen worden voorge houden en hoewel misschien overbodig, doe ik toch een beroep op al de ingezetenen aan deze collecte zooveel mogelijk bij te dragen om het winterhulpwerk krachtig te steunen. Bij mij zijn bezwaren ingebracht tegen de op 31 Januari en 1 Februari j.l. gehouden lijsten- collecte, waarbij de collectanten voorzien wa ren van lijsten, waarop de namen en adressen stonden vermeld van al degenen waar zij een gift voor Winterhulp Nederland moesten vra gen. Dit zou in strijd geweest zijn met de me- dedeeling in de pers, waarbij bekend gemaakt was dat deze collecte met z.g. blanco-lijsten ge houden zou kunnen worden. De toestemming hiertoe was inderdaad verkregen, doch de col lecte was toen in Heemstede reeds zoover voor bereid, dat het om technische reden niet meer mogelijk was een verandering in den oorspron- kelijken opzet der collecte aan te brengen. Over-> eenkomstig hun opdracht zijn de collectanten met deze lijsten langs de huizen gegaan en in dien een gift werd ontvangen moest het bedrag in de geldkolom worden vermeld, terwijl in het tegenovergestelde geval met een streepje kon worden volstaan. Uit dezen opzet der collecte blijkt duidelijk dat het geenszins de bedoeling is de lijsten-collecte als een soort dwangmiddel te gebruiken. Integendeel de bijdragen voor Winterhulp Nederland dienen vrijwillig te wor den geschouken. Nimmer mag èenige dwang tot geven worden uitgeoefend. Indien het werken met blanco-lijsten een vol gend maal wordt toegestaan ben ik gaarne be reid daarvan gebruik te maken in de verwach ting dat het resultaat nog mooier zal zijn dan het bij de eerste lijsten-collecte reeds geweest is en dat door alle kringen van de burgerij haar medewerking zal worden verleend, niet alleen geldelijk maar zeker ook door aanmelding als collectant en collectrice. UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Het aantal leerlingen van de openbare ulo school, (de Bronsteesohool, thans tijdelijk onder gebracht in de Dreefschool) is wederom zoo sterk toegenomen, dat opnieuw uitbreiding van het aantal leerkrachten noodzakelijk is geworden. In 1938 bedroeg het aantal leerlingen van deze sohool gemiddeld 197, in 1939 gemiddeld 216 en thans 255. Een en ander maakt het noodig, over te gaan tot benoeming van een tienden onderwijzer aan deze school. ESPERANTO. In 1940 werd voor de eerste maal van gemeente wege een cursus in Esperanto aan volwassenen gegeven. Ofschoon in de latere jaren de deelne ming in den regel niet bijster groot was, kon toch elk jaar met het geven van deze lessen worden voortgegaan. Thans acht het gemeentebestuur het echter raadzaam, geen gelden meer voor dit doel uit te trekken. HILLECOM adviescommissie ingesteld. Het. is den laatsten tijd menigmaal gebleken, dat vele arbeiders last en moeite hebben met de bepalingen van verschillende wetten, loonbelasting, kindertoeslag, ziekten en ongevallen, alsmede met distributiebepalingen, enz. Om hieraan tegemoet te komen is door den R.KT. Volks bond een z.g. adviescommissie ln het leven geroepen om de menschcn bij een en ander behulpzaam te zijn. Zij zetelt eiken Maandag des avonds van 8—9 uur in het gebouw van den R. K. Volksbond, waar dan steeds drie leden aanwezig zullen zijn om van advies te dienen. LISSE GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. gemeente alhier heeft in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. H. Ligten- berg naar Kampen thans op het tweetal geplaatst de predikanten Ds. J. Vreugdenhil te Rijssen en W, C. Lamain te Rotterdam-Z. ZANDVOORT BENOEMING. De heer B. Brouwer, tijdelijk onderwijzer aan de U. L. O. school, alhier. Is ln vasten dienst benoemd aan een O. L. school te Gouda. Verduister goed, Zooals het moet. VAN 13 OP 14 FEBRUARI 1941 van 18.48 tol 8.59 Maan onder op 14 Februari 9.55 Maan op op 14 Februari22.24 AGENDA Heden: DONDERDAG 13 FEBRUARI. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier in „Frasquita" 7.30 uur. Luxor Theater: Watt en J/2 Watt in: „Je moet maar boffen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Dansmeisjes", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Het onsterfelijke hart" 2.30. 6.30 en1 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. VRIJDAG 14 FEBRUARI. Gemeentelijke Concertzaal: Ledenconcert H.O.V., 7 uur. Cinema Palace: heropening van het theater met het filmwerk „Schaduwen der duisternis", 7.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds (Cinema theater niet des middags). Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en te'ekeningen, 115 uur. VELSEN Personeel der Papierfabrieken. De premieregeling. Mede naar aanleiding van het gisteren door ons geplaatste bericht over uilbetaling van de productie premie bij de Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, uitgaande van de samenwerkende organisaties, kunnen wij thans nog het volgende melden. Door de directie van genoemde fabrieken is met betrekking tot de gewijzigde arbeidsloonbe taling van Woensdag j.l. aan het personeel op weekloon medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid, waardoor op dezen dag twee dagen minder loon werd uitbetaald tengevolge van de wijziging in de loonbetaling, voor hen, die hieraan behoefte zouden hebben een bedrag ter leen kan worden ontvangen. Dit bedraagt voor ge huwden en kostwinners 1' 10, voor personeel van 18 tot 21 jaar f 5 en beneden 18 jaar f 2.50, De terugbetaling van het geleende bedrag behoeft eerst in April a.s. te worden begonnen. Inmiddels hebben deze' betalingen aan het personeel plaats gehad. Voorts is aan het personeel medegedeeld, dat de bestaande regeling inzake de uitbetalingen van de productie premie wegens groote afwijkingen in de ontvangsten onderling gewijzigd wordt. Thans komt hiervoor voorloopig in de plaats een premiebetaling over de geheele productie der fa briek. Rekening houdend met een minimum aan tal premiebonnen, wordt hiervoor toch premie uit gekeerd, gelijk staande aan 60 pet. van de gemid delde premiebetaling over 1939. Deze regeling geldt voor alle arbeiders, die in verband met de productie premie ontvangen en wordt geacht te zijn ingegaan op 20 Januari 1941. Onder voorbehoud van bijzondere buitengewone omstandigheden geldt deze regeling tijdelijk, voorloopig voor drie maanden. PERSONALIA. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Velsen tijdelijk benoemd tot leorares mej. A. E. Ruysch van Dugteren, te Amsterdam. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 13 Februari. Bot f 80—f 70. kleine bot f 42, schar f 45—f 3 kleine schar f 20f 16, pufschar f 15f 13, wijting f 60—f 50, kleine schol f 58—f 41, pufschol f 21 Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: snoek f 0.92f 0.75, snoekbaars f 1.96—f 1.80, baars f 0.60, brasem f 0.78—f 0.70, voorn f 0.51f 0.24, blei f 0.50, spiering f 0.78 f 0.75. Alles per K.G. Besomming loggers: KW 60 f 1365, KW 40 f 296, KW 49 f 180, KW 104 f 194. Besomming kustvisschers open booten: IJM 30 f 40, IJM 373 f 21, IJM 386 f 36. BEVERWIJK Tienjarig bestaan van Ver. van Jong Hervormden. Geslaagde herdenkingsavond. Woensdagavond herdacht de plaatselijke afdee- ling van de Vereeniging van Jong-Hervormden op feestelijke wijze haar 10-jarig bestaan in het Ver- eenigingsgebouw aan de Oostevwijkstraat dat voor deze gelegenheid op smaakvolle wijze was ver sierd. Deze herdenkingsavond werd geopend met het gemeenschappelijk zingen van Ps. 150 waarna de heer van Herwijnen voor ging in gebed. Hierna sprak de heer Van Herwijnen een kort openings woord, waarbij hij zich in he bijzonder richtte tot Dr. Alb. Vis, predikant der Doopsgezinde Ge meente en tot den feestredenaar Ds. Jac. Poort, alsmede tot de afgevaardigden van den Doopsgezin den Jongeren Bond, de Federatie van Jong-Her vormden en de zustervereenigingen Haarlem, Bloe- mendaal en Velsen. Verder richtte de heer van Herwijnen zich tot den Kerkeraad der Hervormde Gemeente, die hij dankte voor de betoonde belang stelling en uitte den wensch dat deze bijeenkomst mag medewerken om de verhouding van de Ver eeniging van Jong-Hervormden en den Kerkeraad steeds nauwer te maken. Nadat er een aardig intermezzo getiteld „De Jong-Hervormde" was opgevoerd was het woord aan den heer van Smalen, lid van het Federatie bestuur en mede-oprichter van de afdeeling Be verwijk die een uitgebreid overzicht gaf van de oprichtingsvergadering gehouden op 29 Januari 1931. Nadat de heer Van Herwijnen de schriftelijke felicitaties had voorgelezen was het woord aan den feestredenaar Ds. Jac. Poort van Den Haag. Spr. begon zijn rede met de vraag op te werpen, wat de oorzaak was van de opkomst der Vereeni ging van Jong-Hervormden. Hiervoor zijn verschil lende redenen aan te wijzen. Ten eerst was er, na dat de nieuwe lidmaten bevestigd waren, bij dezen een groote behoefte aan gemeenschap. En dit ge meenschapsbesef ging gepaard met de behoefte aan geestelijken steun en christelijke liefde, diit in de meest diepen zin van het woord. De jonge lidmaten hierin te helpen is het doel van de Federatie van Jong-Hervormden. Vervolgens werd nog tableau „Op den twee sprong" opgevoerd. Na de pauze waarin thee en gebak geserveerd werd, werd een leekenspel ge titeld „Wie zijn leven zal willen verliezen" opge voerd. Na het gemeenschappelijk zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen" sloot Ds. J. de Vries de bijeenkost met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt aan he welslagen van dezen avond. HEEMSKERK SCHARENSLIEP NAM EEN JAS MEE. Een knecht van den veehouder C. de R'„ die zijn jas in de keuken van den baas had opgehangen, kwam na een kleine afwezigheid tot de ontdekking dat het kleedingstuk verdwenen was. In de jas bevonden zich een portemonnaie met inhoud en een paar handschoenen. Een scharenslijper die aan de deur geweest was, werd verdacht. De knecht ging den vermoedelijke dief achterna en inderdaad bleek deze van dc gelegenheid gebruik te hebben ge maakt om de jas mee te nemen, De portemonnaie en de handschoenen had hij er uitgehaald. De politie maakte proces-verbaal op. HAARLEMMERMEER DE WINTERTARWE STAAT ER FRISCH BIJ. Hoewel we nog weinig kunnen zeggen van den innerlijken toestand der wintèr-tarwe, wordt alge meen verwacht dat dit gewas ook dezen strengen winter met goed gevolg is doorgekomen. Het staat er frisch bij. Daarom twijfelen de boeren niet aan een goeden uitslag. DE TAUWEN HEBBEN HONGER. Hel wandelbosch te Hoofddorp bezit een paar zeer fraaie pauwen, een echtpaar, dat zich temid den van eenden, herten en een lama wel heeft kun nen vermaken en veel bewondering trok van jong. en oud. Met de steeds toenemende belangstelling voor het dierenrijk ln het wandelpark, waarvan de hoofddorpsche burgerij blijw gaf, groeide de wel stand der dieren. Ze werden vertroeteld. Iedere jongen of meisje wilde voedsel aan de dieren ge ven en het liet zich aanzien, dat de diertjes met zoo'n belangstelling geen gebrek zouden lijden. Maar dat is minder geworden. De koude en voch tige dagen der laatste weken zijn daaraan zeer zeker schuldig, maar ook in die tijden kunnen de dieren niet zonder voedsel; hulp is dus geboden. De anders zoo trotsche pauwen vluchtten uit het park, om hun eten aan de huizen af te halen. Dagelijks kan men ze nu zien gaan over de dorps wegen, in de tuinen, hier en daar wat oppikkend, af en toe vragen omhoog ziende. En weer geeft Hoofddorps burgerij met gulle hand. SCHAAKCLUB TEMPO. De Schaakclub „Tempo" ging deze week voort met de onderlinge competitie, waarvan de laatste uitslagen waren: P. v d..Laarse-1-B. Rijken 1- M. v. d. BeekG. Jongkind i0 C. A. v. WieringenB. Rijken '01 W. v. BatenM. v. d. Beek. 01 G. JongkindJ. Noordhoek lAy2 A. MaarsenC. v. Wieringen VzA J. NoordhoekA. v. d. Zwaard afgebr. J. VreekenG. Jongkind 01 M. J. v. d. Velde—W. v. Baten 0—1 DE GRIEP GELUWD. Ook in de Meer waren vrij veel griep-patiënten, De meesten hebben het ziekbed reeds na enkele dagen verlaten, waardoor het aantal zieken nu al sterk is verminderd. Het onderhoud Franco—Mussolini. Het officieele Spaansche agentschap 'Efe deelt nog mede, dat Franco en Serrano Suner Maan-" dagochtend vroeg uit de Spaansche hoofdstad zijn vertrokken. Den volgenden nacht brachten zij door in een klein plaatsje in de provincie Gerona. Dinsdag ochtend kwamen de staatslieden bij le Perthus op Fransch gebied aan. Onder de tonen van de Spaansche en Fransche volksliederen werden de Caudillo en Serrano Suner op plechtige wijze ver welkomd door de Fransche autoriteiten. Zonder oponthoud reden de Spaansche staatslieden ver volgens naar Arles, waar zij een middagmaal ge bruikten, waarna zij hun reis naar de Italiaansche grens voortzetten. Daar werden zij welkom ge- heeten door hooge Italiaansche persoonlijkheden met aan het hoofd de chef van het protocol en door den Spaanschen zaakgelastigde in Rome. Toen zij Italië binnenreisden, werden de hooge Spaansche gasten door de bevolking met spon tane demonstraties en gejuich ontvangen. De sol daten van denbekenden generaal Gamberra, die voor het meerendeel als vrijwilligers in Spanje hadden, gestreden, hadden de straten van de grens stad die de Spaansche staatslieden passeerden' versierd met de opschriften: „Arriba Espana" en „Viva Caudillo". De grensplaatsen waren ge tooid met de Spaansche- en Italiaansche kleubeh, In het verslag van het agentschap Efe wordt er op gewezen, dat het contact van de leidende Spaansche en Italiaansche staatslieden buitenge woon vriendschappelijk van aard was. Na de be spreking, die drie uur duurde, lag op de gezichten van de deelnemers voldoening weerspiegeld en er is geen twijfel mogelijk, dat de bijeenkomst plaats gehad heeft in een sfeer van ongereserveerde open hartigheid en eerlijkheid. Ook de ovaties van het Italiaansche volk vormen een definitief bewijs voor een vriendschap, die op de Spaansche slagvelden met het bloed van beide volken is bezegeld. (D.N.B.) Engeland vroeg Turkije steunpunten Berichten over het bezoek van Engelscbe stafofficieren. Een Japansche journalist, die te Sofia uit Istan- boel is aangekomen,' meldt, dat de Engelsche staf officieren, die seert eenigen tijd in Turkije ver toeven, den Engelschen wensch hebben overge bracht, dat Turkije aan Engeland militaire steun punten afstaat. De Turksche regeering zou hierop geantwoord hebben met het tegenvoorstel, dat Engeland de noodige luchtafweerwapens, afweer geschut en vliegtuigen aan Turkije levert, alvorens Turkije zich in zulk een gevarlijk avontuur stort. De Engelsche delegatie heeft verklaard niet in staat te zijn aan de Turksche verlangens te voldoen, waarop de Turksche regeering dit Engelsche voor stel heeft afgewezen. (A.N.P.) Bonbons en Zwitserschc kaas te duur verkocht. De politie heeft tegen twee banketbakkers te Haarleln proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van de Prijzenbeschikking. Zij hadden bon bons, die oorspronkelijk resp. 19 en 25 cent per ons kostten, tegen den verhoogden prijs van 30 en 32 cent verkocht. Een voorraad bonbons werd in be slag genomen. Een winkelier te Haarlem had doosjes met Zwitsersche kaas voor 20 cent per doos. verkocht; de juiste prijs was echter 16 cent. Ook deze win kelier kreeg een bekeuring wegens overtreding der Prijzenbeschikking. Er werden 33 doosjes met Zwitsersche kaas in beslag genomen. Haarlem's Bloei. Herdenkingsdag begin Maart. In de tweede helft van Februari hoopte de Stich ting „Haarlem's Bloei" het feit te herdenken, dat de bevordering van het Vreemdelingenverkeer in Haarlem en omgeving thans 50 jaar bestaat. In verband met de tijdsomstandigheden heeft men er van afgezien, dit feit op feestelijke wijze te her denken Men heeft er daarom de voorkeur aan ge geven een herdenkingsdag te houden Wij vernemen, dat die echter niet in Februari, maar in begin Maart plaats zal hebben Op dezen dag zal een bijeenkomst plaats vinden, waar overheidspersonen en deskundigen op het ge bied van het V.V.V.-wezen mededeelingen zullen doen van historischen algemeen organisatori- schen en technischen aard, ook in verband met de bevordering van het Vreemdelingenverkeer onder dc huidige tijdsomstandigheden. DE NIEUWE COMMISSARIS DER TROVINCIE. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoeling aan de ambtsaanvaarding van den nieuwbenoem- den Commissaris der Provincie Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, een bijzondere installatie-plech tigheid te verbinden. Dertien schepen van convooi tot zinken gebracht. BERLIJN, 13 Februari. (DNB) In den Atlanti- schen Oceaan opereerende Duitsche oorlogssche pen hebben een groot vijandelijk convooi aangeval len. Het gelukte 13 gewapende vijandelijke koop vaardijschepen tot zinken te brengen, waaronder verscheidene groote occaanschepen, die vol beladen waren met oorlogsmateriaal voor Engeland. KORT NIEUWS. De politie te Wapenveld is er in geslaagd twei i7-jarige jongens aan te houden, die er van ver dacht worden een aantal inbraken te hebben ge pleegd. De oudste ingezetene van Den Haag, is weduwe Van Neckvan Rooy, is Woensdag 102 jaar ge worden. De Amsterdamsche politie heeft bij een po ging tot diefstal van een driewieler een man ge arresteerd, die in de oorlogsdagen op vrije voeten was gesteld en sinds zoek was De man rrmei nog 4V2 jaar gevangenisstraf ondergaan. J. A. A. OCHTMAN. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. A. A. Ochtman, directeur van 't Gem. Gasbedrijf te Haarlem, vooruitgaande. 'Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplage opgenomen De heer M. Besier overleden. Hier ter stede is in den ouderdom van 63 jaar, na een kortstondige ziekte, overleden de heer M. Besier, directeur van de N.V. A. J. v. -d. Steur, Kleermakerij in de Groote Houtstraat. Van zijn 13de jaar af was de heer Besier in dienst van deze zaak. Toen de heer v. d. Steur Sr. stierf, thans ongeveer 30 jaren geleden, werd hij benoemd tot bedrijfsleider. Sedert eenige jaren bekleedde hij het directeurschap en juist dit jaar zou hij het feit herdacht hebben dat hij 50 jaar aan de zaak verbonden was. De heer Besier was als humaan mensch zeer ge zien bij zijn personeel; hij nam zitting in de Com missie voor arbeidsgeschillen. Haarlemsche Kantonrechter HAARLEM Woensdag. EEN VOGELAAR IN SANTPOORT. Hedenmorgen stond voor den Haarlemschen kan tonrechter een inwoner van Santpoort terecht, die er van beschuldigd werd kooien met levende lok vogels te bezitten waarmee nieuwe vogels gevan gen werden. Deze vogelaar werd op heeterdaad bij zijn ai'beid betrapt door een politieman. Doch hij zei tot den -kantonrechter dat hij de vogelaar niet was.' „Ik was aan het schoffelen, toen de politie kwam", zei hij. Waarop de kantonrechter informeerde: „Schof felt u vogels?" Dit was natuurlijk niet het geval en aangezien de politieman den vogelaar bezig had gezien met zijn bedrijf achtte de rechter de overtreding een feit en veroordeelde den vogelvanger tot een boete van f 20—. Water bij de melk gedaan. Beboet met 150. Hedenmorgen stonden voor den Haarlemschen kantonrechter een veehouder en zijn zoon uit Velsén terecht. De vader had in de plaats zijner inwoning aan klanten in totaal 40 liter melk afgeleverd waaraan door zijn zoon niet minder dan 36% water was toegevoegd! De kantonrechter vond deze overtreding meer dan ergerlijk. „Het schaamrood moet u op de kaken staan" zei hij tot den verdachte. „In dezen tijd dat de voed selpositie moeilijk is gaat u op een ergerlijke ma nier met de melk knoeien!" De vader zei dat zijn zoon 9 Liters water bij de melk had gevoegd zon der dat hij daarvan wist. Doch de kantonrechter wilde deze onwetendheid niet aannemen. „Wat is uw beroep", vroeg de rechter daarop den zoon „Melkvervalseher?" De zoon verklaarde het water van de pomp ge haald te hebben en door de melk te hebben ge mengd. Ook hij werd door den rechter streng onder houden óver dit uiterst laakbare optreden. Doch ook in de daad liet de kantonrechter blij ken dat het hem ernst was. want de eisoh van den ambtenaar van het O.M. f 30 boete subs. 21 dagen vond hij veel te laag; hij veroordeelde den oneer leken melkhandelaar tot een boete van f 150 subs. 30 d.! %kni?b» hi AP»"*" O"»5*" '■3°g"'5° C=! (Adv. Ingez. Med.) wortel schoon (met harden borstel of pannen- spons) en rasp deze op een fijne rasp in de saus, om verkleuring te voorkomen. Schil de halve kool raap (bewaar de rest tot den volgenden dag) en rasp haar eveneens in de saus. Meng alles goed door elkaar. Engelsche luchtaanvallen op Nederland Het A.N.P. meldt: Gisteravond en in den afgeloo- pen nacht hebben de Engelschen verschillende luchtaanvallen op ons land ondernomen. Vele brand en brisantbommen werden neergeworpen, die echter bijna alle in het open veld of in kanalen terecht kwamen. Groote schade werd dan ook niet aangericht. Wel kregen eenige woonhuizen, boerenwoningen, een schooi en enkele andere gebouwen glasschade. Gelukkig werden geen personen getroffen. Verschillende ontstane branden konden spoedig worden gebluscht. Te betreuren is echter dat bij een ontploffing van een vroeger geworpen bom in een plaats in het Zuiden des lands zeven burgers werden gedood en vele anderen gewond, onder wie verscheidene ernstig. Ramenas en rauwe wortels cunnen versch fruit gedeeltelijk vervangen. Het voorlichtingsbureau van den Voedings raad deelt het volgende mede: In een vorig bericht is uiteengezet, dat het vita- mine-c in goede hoeveelheden in de gewone voe ding voorkomt en dat men zijn voeding zoo dient in te richten, dat ook voldoende van dit vitamine met het voedsel wordt opgenomen. In de eerse plaats komen als bron van vitamine-c in aanmerking aardappelen, versche groenten (voor al de koolsoorten) en versch fruit. Nu is versch fruit in den winter en in het voorjaar schaarsch en dikwijls duui'. Het gehalte aan vitamine-c van den aardappel gaat in het voorjaar achteruit. Aanvul ling door versch fruit is dan zeer aan te bevelen. Gelukkig kan het fruit gedeeltelijk worden ver vangen door de veel goedkoopere ramenas, rau- wen wortel, rauwe koolraap en over eenigen tijd ook door de radijs. Zeer smakelijk is een rauw worteltje, een dun schijfje ramenas of een plakje koolraap op de boterham, doch men zal graag naar eenige variatie uitzien. Deze variatie is op verschillende manieren mo gelijk Hieronder volgen eenige voorbeelden van SLAATJE MET RAMENAS. 1 kleine ramenas, 1 struikje andijvie, of y2 ons veldsla, 2 eetlepels kwark; scheutje melk of zoo mogelijk slaolie, wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Vermeng de kwark met y2 theelepel mosterd, wat zout en aroma, verdun ze met wat melk of slaolie. Schil de ramenas en rasp haar op een fijne rasp, onder nu en dan dooreenmengen in de te voren klaar gemaakte saus, daar anders een leelijke ver kleuring optreedt. Wasch de veldsla en laat ze goed uitlekken of wasch de andijvie en snijdt haar in zoo dim mogelijk reepjes. Meng de veldsla of andijvie met de saus. SLAATJE VAN WORTEL EN KOOLRAAP. 1 middelmatig groote winterwortel (ongeveer 200 gr.), Vz kleine koolraap (ongeveer 200 gr.); 2 eet lepels kwark, scheutje melk of zoo mogelijk sla olie, stukje ui en wat zout, mosterd en aroma naar smaak. Meng de kwark aan als in bovenstaand recept is bescfereven, doe er wat geraspte ui door. Boen den Teraardebestelling Jan Sint. HAARLEM Woensdag. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Noorder Begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bekenden Haarlemschen worstelaar Jan Sint, vele malen kampioen zwaar gewicht van Nederland, die in den ouderdom van 53 jaar overleden is. De belangstelling voor deze plechtigheid was buitengewoon groot. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer P. Blesgraaf, voorzitter van den Ned. Bond van Koffiehuis- en Café-restaurant houders „Onderling Belang" en andere bestuurs leden; de heeren A. en K. Scheffer, resp. voorzitter en secretaris van de Haarlemsche Krachtsport Vereeniging „Achilles"; de heeren J. Muijs te Be verwijk, M. Verheijen en J. Dreijer, beiden uit Den Haag, allen vroeger' tegenstanders van den overledene. Toen de kist in de aula was opgebaard nam de heer K. Scheffer het woord. Hij. zei, dat het verlies niet alleen voor de familie van Jan Sint, maar ook voor den Ned. Krachtsportbond heel groot was. „Sint heeft heel veel lauweren geoogst en daarmee dëh naam van dezen bond en van Haarlem hoog ge houden. Een groot aantal jaren was hij kampioen van Nederland en ook op internationale wedstrijden was hij een gevreesd tegenstander. Daardoor kreeg de Ned. Krachtsportbond in het buitenland een goe den naam, want men begreep dat de worstelaars, die door dezen bond uitgezonden werden, altijd uitste kend waren. Sint heeft vele leden van den bond tot goede worstelaars opgeleid; het resultaat was, dat eenige Haarlemsche leden ook het kampioenschap van Nederland hebben behaald". Spreker richtte zich tenslottetot de familie en sprak de hoop uit, dat de groote belangstelling voor deze uitvaart een kleine troost voor haar mag zijn. De heer P. Blesgraaf sprak namens „Onderling Belang". Deze merkte op, dat Sint over een buiten gewone lichamelijke kracht beschikte; hij heeft die uitgebuit tot eer riiet alleen van den Ned. Kracht sportbond, maar ook van de stad Haarlem. Hij ver wierf veel populariteit, wat ook aan deze groeve blijkt, „Hij maakte nooit misbruik van de hem ge geven krachten. Ook was hij een trouw organisatieman: als er moeilijkheden waren, dan wist hij die altijd op te lossen. Sint met zijn onver- zeltelijken wil en buitengewone geestkracht was een goed voorbeeld voor anderen, een trotsch strij der en goed huisvader, die door ons niet gauw ver geten zal worden". Ook deze spreker richtte tenslotte woorden van troost tot de familie. Daarna werd de kist, die door vele bloemstuk ken gedekt werd, grafwaarts gedragen. De heer G. Sint, zoon van den overledene, dankte voor de betoonde belangstelling. G. H. WEUSTINK 75 JAAR. De heer G. H. Weustink, oud-raadslid van Haar lem en oud-inspecteur van het Lager Onderwijs, dje Dinsdag zijn 75sten verjaardag vierde, mocht zich ook verder op den dag in veel belangstelling verheugen. Zeer velen kwamen hem persoonlijk gelukwenschen; onder hen waren wethouder W. J. B. van Liemt, de hoogeerw. heer Plebaan Filbry, notaris G. Wolzak Hzn., de kunstschilder Herman Moerkerk, Dr. De Klerk, de Vondelkenner en oud-' directeur van de Wereldbibliotheek; de heer H. van de Weyer, inspecteur van het Lager Onderwijs, enz. Ook ontving hij vele telegrammen en brieven, o.a. van Dr. J. F. M. Sterck; verder ongeveer 25' bloemstukken, manden met fruit en geschenken. HAARLEM. 12 Februari. Ondertrouwd 21 Februari: F. C. Verzeilberg en A. van Dansik, J. S. de Wit en I. Karacsony; L. Kuperus en A. Antonisse; H. Schipper en A. G. Wenning; G. J. Jansen en H. W. T. van Monk; P. J. Warmerdam en P. C. Vos; F. J. Stokhof en P. C. Heesemans: J. Grunstra en G. van Drooge; D. van Kessel en A. Courbois; G. J. Brander en H. H. G. Hermans; A. M. Cohen en A. F. W. Weijer; W. R. Repko en E. M. F. Roqué. Getrouwd 12 Februari: G. J. Brink en W. G. Klaasen; C. H. Piët en M. C. M. Scholte; J. J. Tulen en J. P. Jansen: A. C. Vonk en H. M. E. Mathot; P. B. M. Martens en M. G. Pikkerij; L. Haller en van Brugge; J. J. J. Buijtink en J. C. C. Pol- fliet, T. v. d. Kolk en A. C. H. Hendricks; W. Snoeks en E. Cornet; J. C. Jensen en S. M. Kie kens; J. C, G. A. Roest en T. Dailly; J. J. Baggen en M. A. J. P. van Kessel; M. J. Brinkman en J H. Vermeulen. Bevallen 9 Februari: A. S. Bekemavan der Schuit, z.; N. Koopmanvan Huizen, d.; 10 Febru ari: C. M. BogersNieuwenhuizen, z.; 11 Februari: M. E. Nederstigtvan der Zalm, z.; M. G. J Drost Govers, z.\ 12 Februari: M. JansenDecker, z. Overleden 9 Februari: M. C. Funke, 92 j„ Wes- terhoutpark; 10 Februari: T. Kuiper, 61 j.. Brou wersstraat; P. F., 21 m„ z. v. P. F. van Deijzen, Reigerstraat; A. de Heer, 86 j„ Rustenburgerlaan; 11 Februari: C. E. Smink, 82 j., Zomerkade; S. P. BarthelJukes, 96 j., Pieter Kiesstraat: M. Besier, 63 j., Parklaan; J. P. Roosen, 25 j., Leidsche- vaart; L. P., 22 m., z. v. P. T. M. Braak, Tybout- straat; H. Vissers—Buis, 77 j., A. L. Dyserinck- straat; J. Brouwer, 88 j„ Hofdijkstraat: G. Heijse- laar, 78 j„ Pieter Maritzstraat; A. P. Schrama, 37 j„ Kampërlaan; L. Bouwens, 63 j„ Visscherseinde; W. M. van der Steen, 19 j., Stuyvesantplein.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2