Haarlem's Dagblad -in Uithoek. Kwestie van stand. Haarlem's Dagblad JextieCkaactr De persoonsbewijzen voor de Haarlemmers Verlaging der leerlingenschaal te wachten Luchtactie boven Engeland. Artikelen ent. -p JAARGANG No. 17691 ave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- |aven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote jistraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- 1st 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. loon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 0, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 5, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.1 QJ per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, loss* nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.eike regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^. Groentjes zie rubriek. O cc zijn verre uithoeken van Nederland, diep in koloniën die zoo ver over de wereld verdeeld waarvan wy maar zelden iets hooren en waar de meesten van ons een bedroefd klein beetje en. Wat is bijvoorbeeld bekend van het eiland a? Het is sinds drie eeuwen Nederlandsch bezit, is het kleinste der Bovenwindsche eilanden in n^j Caraïbische Zee maar ziet er heel anders uit de overige. Het heeft een „hoofdstad", als ge M( van spreken kunt ten aanzien van een eiland een paar duizend bewoners, die den onholland- h. n naam Bottom draagt, hetgeen bodem betee- t en dus een dal aanduidt, zij het wel op erg do( itere-wijze. Kern citeert een artikel in een Amerikaansdh l€ Irijkskundig tijdschrift over het eiland. Ik heb gelezen met de belangstelling die men voelt tg, deelen van eigen land, met die extra nieuws- woi igheid die opwelt als het een verren, zelden ge- mden uithoek geldt en zou overigens niet te- 'c* komen op het voor zoover bekend onge- d gebleven jubileum van drie eeuwen, dat in h<5 viel, een jaar dat zich niet best eigende voor afce viering, als een enkele passage mij niet ge- d had. Die gold verwantschap met het Moe- De[ and. Want er wordt in medegedeeld dat de bere indruk, dien een groot deel van het rots- In lige eiland maakt, terstond wordt weggevaagd meer men Bottom bereikt, omdat „de vriende- r(je e huizen zitten goed in de verf: er is een over- d van boomen, struiken en bloemen. Ook hier de echt-Nederlandsche zindelijkheid zich gel- De huizen zijn niet alleen kraakhelder onder den, maar ook behoorlijk gemeubeld" ooïets treft. Het is dan wel erg zakelijk verteld r vo !'s W'J de volkseigenschappen moeten opnoemen intn rop wij prat gaan zullen we niet beginnen met de kraakhelderheid, die wat erg burgerlijk-braaf iriei doet. Maar noemen zullen we haar toch wel en ulte ge ontdekt dat zij zelfs beoefend wordt op een va dijk toegankelijk eilandje van dertien vier- vo. te kilometers, duizenden kilometers van ons s Uvijderd, in een gansch ander klimaateen dat in niets op Nederland gelijkt en zelfs op zijn naaste Nederlandsche buren, omdat het inlijk alleen maar een met steile rotswanden zee oprijzende, uitgeblusehte vulkaan is, die een gte van 880 M. bereiktdan voelt ge dat die gljionale properheid toch iets meer is dan burger- e braaf- en netheid. Veel meer: een echt stukje lerlandsoh volkseigen. En tegelijk begint ge wantschap te voelen met die kleine eiland-be king daar in de verre verten, daar op die hooge in zee, die zoo geheel anders leeft dan wij en tal de stormen staat die in de wereld woeden, jr toch nauw aan ons vermaagschapt moet zijn. ]r wonen een paar duizend menschen op Saba, ilk hierboven gezegd. Dat is een compromis chen de mededeelingen van de Kern en vain encyclopaedic Winkler Prins, die het er heele- al niet over eens zijn en resp. 3000 en 1500 op- en. Hun kleine samenleving geniet een groote e van zelfstandigheid, betaalt aan het gouver tent geen belasting, ontvangt daartegenover geen financieelen steun, is van vele moderne lakken der Westersche beschaving zooals de ra de auto, ja zelfs de fiets nog geheel verstoken staat onder bevel van een gezaghebber, bijge- oo! tn door twee landraden. Er zijn weer een d- landsch verschijnsel openbare lagere scholen ar ook een paar Roomsch-Katholieke. Er is voor •i redhtspraak alleen een kantongerecht, hetgeen 3ak ijnt aan te duiden dat het misdrijf er onbekend °ie in slechts de overtreding er voorkomt, hetgeen t toor de eilanders hoop. De producten van Saba n t zoete aardappelen, cassave, maïs, bananen en iv rxihoul; het overige moet men er invoeren Be nen re dan water, dat men uit drie bronnen put en der in regenbakken opvangt. En die invoer is eenvoudig, want Saba bezit geen eigenlijke n. Kuslscheepjes moeten zich door een zeven ister breed'e opening tusschen rotsen behendiglijk ooi r binnen wringen om de eenige landingsplaats «reiken. ea,an wordt het aangevoerde naar de hooger ge el ijli m nederzettingen gedragen op hoofden van nders en ruggen van ezelsdie er pas vijf- I jaar geleden zelf voor het eerst zijn ingevoeld, de eenige politieman is tevens brand weercom- havenmeester en vrederechter. Bovendien lij verantwoordelijk voor de verlichting, be oogde uit veertien petroleumlampen, die om zes 's avonds worden aangestoken en om negen al gebluscht, want dan loopt er niemand meer deli !ilm 1 too ïak- dooi, uit 'en en ligt al vrijwel iedereen in bed. Ook is er ziekenhuis, beheerd door den eenigen dokter, te paard zijn patiënten bezoekt. Zijn bediende, kleurling, holt met de instrumententasch met dravende paard mee. oertuigen op wielen zijn er bijna niet. Vrijwel h6™ in gaan te voet, hetgeen een schier onafgebroken nmen en dalen beteekent. En de groote wensch de bevolking: een auto-weg, is nog steeds niet eid«vuld. Pietgeen verklaart waarom er geen enkele wee 5 is. d« lm de veertien dagen is er stoomboot-dag en komt het s.s. Baralt, aangekondigd aan de be- dalfine door een vlaggesein dat op een hooge rots gen, sven wordt. Dan haast ieder zich naar de lan- tro- gsplaats om de groote gebeurtenis bij te wonen, verder komen er maar heel zelden schepen in t. oudt u er wel willen wonen? Ver van de stor- der tijden? Dat lijkt mij toch een zaak om t nog eens diep te overdenken. En wat mij be lt: ik ga niet met u mee. Maar ik zou het wel s willen bezoeken in de een of andere toekomst er weer vrede zal zijn en met die mede-Neder- iers willen praten en over hun leven schrijven, nt het is toch wel een aantrekkelijke en vrien- yke gedachte die de verre uithoek wekt: zoo'n a stukje Nederland op een rots in zee. R. P» (De Nederlandsche Spoorwegen heb ben in een circulaire aan het perso neel de bevoegdheid gegeven, eerst vriendelijk en dan krachtiger op te treden, tegen reizigers die oorlogsin validen laten staan, terwijl zij zelf zitten.) De circulaire van de Sporen, Gezonden aan het personeel, Is niet plezierig om te hooren, Daarmee zeg ik toch niet teveel. Al krijgt het personeel te lezen Van een bevoegdheid en een plidht, De circulaire is in wezen Veeleer tot het publiek gericht. Dat is bevoegd om te gaan zitten Als 't met den trein op reis moet gaan, Maar 't heeft de plicht op spoorwegritten Voor invaliden op te staan. 't Is niet plezierig om te hooren, Dat tot een „houding" van die soort, Zoo vanzelfsprekend, door de Sporen, Nog eens moet worden aangespoord. En als na een verloop van dagen De spoordirectie binnenkort Besluit zijn personeel te vragen In deze kwestie om rapport. Dan hoop ik dat het zoo zal worden: Nauwkeurig streng gecontroleerd, Maar 't was nu overal in orde, Er 's geen geval geconstateerd. P. GASUS. Weer naar normale melk- voorziening fe Haarlem. Vooruitzichten worden steeds beter. Voor allen die melk gebruikten en dus in de eer ste plaats voor de huismoeders is het een verheu gende tijding dat de kansen tot het weer verkrij gen van een normale melkvoorziening steeds beter worden. Er wordt naar gestreefd de contingenten voor den handel weer op 100 pet. te stellen. Deze kan daardoor zijn cliënten ook weer toestaan nor maal melk te gebruiken. Hierbij moet de klemtoon vallen op het woord normaal, want voor abnor maal gebruik, dus voor gebruik dat uitgaat boven wat men vroeger gewoon was te hebben, is de aan voer nog niet voldoende. En de kans op stagnatie blijft bestaan, want de melk moet van verre wor den aangevoerd en er blijft steeds kans bestaan, dat er hapering optreedt of dat de melk bij aan komst zuur blijkt te zijn, maar de vooruitzichten worden voortdurend beter, En zoodra het melkvee weer in de wei gaat, is het ieed van de rantsoenee ring weer volkomen geleden. Spoorwegongeluk bij Zwolle. Leerling-machinist ernstig gewond. ZWOLLE, 19 Febr. Vannacht omstreeks kwart over een is op het spoorwegemplacement te Zwolle een rangeerdeel door een verkeerden wisselstand op een naar Amersfoort vertrekkenden goederen trein gereden. Van den goederentrein ontspoorden drie met stukgoed geladen wagens, waarvan er twee over elkaar schoven. Van het fangeerdeel ontspoorden vijf wagens. Een wagen kan telde, de overige wagens werden, evenals de ont spoorde van den goederentrein ernstig bescha digd. Aanstonds is men met het opruimingswerk begonnen. De leerling-machinist van den goede rentrein, de heer Knoop uit Leeuwarden, die tij dens de botsing van de locomotief was gespron gen, werd ernstig aan het hoofd gewond en moest naar het Sophiaziekenhuis worden overgebracht. Voor het geval uw Haarlem's Dagblad Textielkaart nog niet is afgehaald, ligt zij nog op ons kantoor Groote Hout straat 93 of Soendaplein 37 op u te wachten. Voor 4 cent per stuk kimt u haar mee nemen. Geen gedrang, want er komen slechts 800 opgeroepenen per dag. Eerst hadden de gemeentebesturen gedacht dat zij met 1 Maart konden beginnen met de uitrei king der nieuwe Persoonsbewijzen. Daar evenwel nog niet alle beseheiden uit Den Haag gekomen zijn, zal .het wel wat later worden. Te Haarlem denkt men te beginnen op 15 Maart. Omdat men een half jaar den tijd heeft is de organisatie zoo gemaakt dat per dag ongeveer 800 Haarlemmers van eer. kaart worden voorzien. In totaa1 moeten ongeveer 100.000 kaarten gemaakt worden, want alle ingezetenen boven de 15 jaar moeten er een hebben. Eerst was gedacht het werk over verschil lende lokalen in de stad te verdeelen. Dit is evenwel technisch niet mogelijk gebleken. De uitreiking geschiedt nu op één centraal punt in het centrum der stad. Daarom is door de gemeente een gebouw gehuurd dat zich uitstekend voor dit doel leent. Er zullen 30 ambtenaren in dit lokaal te werk gesteld wor den zoodat men overtuigd is, dat de menschen, die allen voor bepaalde uren opgeroepen worden, niet lang zullen behoeven te wachten. Maar al is men dadelijk aan de beurt, dan is er toch ongeveer een kwartier mede gemoeid voor de kaart (met de vin gerafdrukken, het signalement en andere bijzonder heden) voltooid is. Alle ingezetenen krijgen 10 dagen van te voren een mededeeling op welken dag en welk uur zij moeten komen. Daardoor kan men zorgen tijdig foto's te hebben die aan de eischen voldoen. Bo vendien kunnen huismoeders die kleine kinderen hebben zorgen dat die tijdig onderdak komen ge durende den tijd dat zij afwezig zijn. De ziekenhuisverzekering te Haarlem. Interessante gegevens. Uit het laatste jaarverslag van den Geneeskun digen Dienst te Haarlem zijn interessante gege vens te putten over de gemeentelijke ziekenhuis- verzekering. Er waren bij die verzekering ingeschreven 58667 volwassenen, De kinderen onder de 16 jaar vallen, hoewel er voor hen geen contributie betaald wordt, automatisch ir. de verzekering. Er kan daarom wel gezegd worden dat ongeveer 100.000 ingezetenen (volwassenen en kinderen tezamen) verzekerd zijn. Van de 5616 patiënten die in dat jaar geheel of gedeeltelijk voor rekening der gemeente in de ziekenhuizen werden opgenomen waren er 4116 verzekerd. Het percentage voor de opneming liep dus ongeveer 4 Er worden weinig aanvragen om opneming in de ziekenhuizen afgewezen. Er kwamen dat jaar 5847 aanvragen in. waarvan er dus 231 werden af gewezen. Het verslag constateert er bij, dat „die menschen niet zijn opgenomen omdat de ziekte het niet noodzakelijk maakte." Eigenaardig is dat het aantal vernleegdagen van de 4116 verzekerde patiënten 142.581 was, of per patiënt 36.6 dag. De 1450 niet-verzekerden, die ge heel of gedeeltelijk voor gemeenterekenïng wer den opgenomen hadden 114.203 verpleegdagen of 80 dagen per patiënt, of ruim twee maal zooveel. Dit feit wordt evenwel verklaard door de omstan digheid, dat van de 33762 verpleegdagen in het Tehuis voor Ouden van Dagen of in inrichtingen voor ongeneeslijken er niet minder dan 32954 ge boekt werden voor de groep niet-verzekerden. Van de 26582 verpleegdagen in inrichtingen voor ze nuw- en zielsziekten kwamen er 25592 voor reke ning van die groep. Nemen wij alleen de ziekenhuizen, dan blijkt dat de verpleegdagen voor de verzekerden 109.273 hebben bedragen en van de niet-verzekerden 36945. Nu zijn de verschillen veel kleiner: verzekerden Der patiënt 26.5 dagen, niet verzekerden 25.5 dagen. De gemeente ontvine aan premie der Zieken huisverzekering f 229.686. In totaal werd evenwel aan ziekenvernleging uitgegeven f 691.030. Wij teekenen hïerbü aan. dat de Ziekenhuisverzeke ring (de contributie bedraagt per volwassene 8 cent per week) alleen bedoelt de verzekerden te vrijwaren tegen verhaal van een gedeelte der kosten van de ziekenhuisverpleging dat verschul digd zou zijn indien de betrokkene niet verzekerd was. Het is nooit de bedoeling geweest, dat de in komsten van de verzekerden de uitgaven zouden dekken. Anders is het bij de gemeentelijke midden- standsziekenhuisverzekering. Deze is open gesteld voor ingezetenen met inkomens tot f 5000, die niet in de gewone verzekering kunnen vallen omdat zij boven de weistandsgrens ziïn. Het aantal verze kerden in deze groep was 4213. In het laatste jaar werden daarvan opgenomen 141 patiënten met 2757 verpleegdagen. Per patiënt was dit dus 19.5 dag. Dit is dus lager dan voor de hierboven ge noemde -patiënten. Het percentage van deze verzekerden dat op genomen werd in de ziekenhuizen was slechts 3.37. De bouw van den nieuwen Stadsscnouwhurg te Utrecht, is, wat het uitwendige betreft, vrijwel gereed. .(Foto Pax Holland), Eenige dagen geleden hebben wij bericht, dat B. en W. een onteigenings procedure wenschen te beginnen tegen den eigenaar van een perceel aan den Zijlweg, dat zoover buiten de rooilijn uitsteekt, dat het een niet onbelangrijke verkeersbelemmering veroorzaakt. Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van den toestand ter plaatse. (Foto De Haas.! Het A. N. P. meldt: Naar wij vernemen, zal binnenkort een be sluit van den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding. Wetenschappen en Cultuurbescherming verschijnen, waarbij 't salaris van de religieuzen-onderwijzers, die in gemeenschap leven, met 40 procent wordt gekort. De aldus vrijgemaakte gelden zullen worden besteed aan een verlaging der leer lingenschaal, waardoor ongeveer 2200 kwee- kelingen met akte en werklooze onderwij zers als volwaardig gesalarieerde leerkrach ten in het onderwijs zullen kunnen worden opgenomen. Duitsche vliegers boven Zuid- en Zuidwest Engeland. Het D.N.B. meldt: Volgens den Engelschen be richtendienst zijn Dinsdag in den loop van den dag Duitsche vliegtuigen boven het Zuiden en Zuid westen van Engeland, alsmede boven Oost-Anglia verschenen. Nadere bijzonderheden werden niet medegedeeld. Blijkens een te New-York uit Londen ontvan gen bericht heeft het Engelsche ministerie van bin- nenlandsche veiligheid bekend gemaakt dat bij de luchtaanvalen in Januari 1502 burgers gedood en 2012 gewond zijn. AANVAL OP DUITSCHEN MIJNENVEGER VERIJDELD. BERLIJN, 18 Februari. (D.N.B.) Een Duitsche mijnenveger is op 17 Februari door een Britsch vliegtuig met bommen aangevallen, welke alle hun doel misten. Het vliegtuig wend terstond onder vuur genomen. Na verscheidene treffers gaf het den aan val op. Duitsch weermachtsbericht Strategische doelen op Britsche eilanden aangevallen. BERLIJN, 19 Februari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren met goed gevolg strategische doelen op de Britsche eilanden aangevallen. Bomtreffers veroorzaakten branden en verwoestingen in havens aan de Oostkust. Bij een aanval in scheervlucht op een fabriek ten Z.O. van Huil, veroorzaakten voltreffers hevige ontplof fingen. Aan de Moray-Firth in Noord-Schotland werd een olieopslagplaats in brand geworpen. Voorts warden geslaagde aanvallen ondernomen op pakhuizen op de Shetland-eilanden en op scheeps- doelen. Een vijandelijk schip van 4000 b.r.t. werd tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen brand- en brisantbommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklichtstellingen aan de Zuid- en Oostkust aan gevallen. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijks gebied, noch boven de bezette gebieden gevlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een gevechts vliegtuig van het type Bristol-Blenheim neerge haald. De marine heeft eveneens een vijandelijk toestel neergeschoten. Nachtvliegers hebben in het Kanaalgebied vijf drijvende versperringsballons vernietigd. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Van de in het weermachtsbericht van gisteren als vermist opgegeven vijf eigen vliegtuigen is er in middels een teruggekeerd. Het D.N.B. deelt voorts mede: Naar de Britsche berichtendienst meldt concen treerden zich in den nacht van Maadag op Dins dag de Duitsche luchtaanvallen vooral op de stede lijke districten van Londen. Reeds kort na het val len van de duisternis werd te Londen alarm ge maakt, waarna de aanvallen begonnen. Ze duurden eenige uren. Behalve brisantbommen zijn honder den brandbommen neergeworpen. Verder zijn lucht aanvallen gedaan qp andere deelen van het land, zoo op de graafschappen om Londen. (Foto J. A. Stevens). In de Groote Kerk te Haarlem staat een of ferkist, dateerend uit de 16de eeuw, waarin be zoekers hun giften voor het Gereformeerde of Burgerweeshuls kunnen storten. Een maal per jaar wordt die kist geledigd. Dit is ook Dins dag geschied. Links op de foto de heer G. A. Luitingh, koster der Groote Kerk, en freule H. A. van Kretschmar, directrice van het Wees huis. De distributie van kaas. J erondering in bonaanwijzing. Om bevoorrading regelmatiger te doen vcrloopen. 's-GRAVENHAGE. 19 Februari. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende met betrekking tot de distributie van kaas bekend. Teneinde de bevoorrading van de winkeliers een regelmatiger verloop te doen hebben is besloten met ingang van Maandag 24 Februari a.s. een wij ziging in de bonaanwijzingen voor kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen niet zooala tot nu toe gebruikelijk was vier bons, maar twe* bons worden aangewezen, welke recht geven op het koopen van kaas. Deze bons zullen geldig zijn van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. De bons, die op 9 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog veertien dagen geldig, dus tot en met Zondag 23 Maart a.s. Met ingang van Maandag 10 Maart zullen dan wederom twee bons voor kaas worden aangewezen, welke veertien dagen geldig zullen zijn en vervol gens nog veertien dagen gebruikt mogen worden. Hierdoor zal eenerzijds worden bereikt, dat ge- duiende de eerste twee weken de winkeliers ten volle aan alle aanvragen van hun klanten kunnen voldoen en anderzijds, dat de mogelijkheid om vier kaasbons tegelijk te besteden voor het aan schaffen van een stuk kaas ef een geheel kaasje na 10 Maart a.s. weer geopend is. HEDEN: 8 PAGINA'S iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii R. P.: Een uithoek. pag. 1 P. Gasus: Kwestie van stand. pag. 1 Flitsen pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en omgeving. pag. 3 v. H.: Het kaartje. pag. 3 C. J. E. D.: Wij herdenken Leo De- libes. png. 6

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1