Centrale keuken te Haarlem Uw HOEST akkers Abdijsiroop WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 FT A A R F E M'S D A G B IIA D Japan's onderhandelingen met Nederlandsch-lndië. Uiteenzetting van Ohasji, vice- minister van buitenlandsche zaken. Domei meldt uit Tokio: Tsjoetsji Ohasji, de Japansche vice-minister van buitenlandsche zaken, heeft Dinsdag in den Landdag verklaard dat Japan op het oogenblik onderhandelingen voert met de uitgeweken Ne- derlandsche regeering te Londen als de autoriteit welke het bestuur uitoefent over Nederlandsch- lndië. Ohasji erkende dat de positie van de uit geweken Nederlandsche regeering „zonder pre- cendent" was en constateerde dat Japan thans de onderhandelingen voortzet met de regeering van Nederlandsch-lndië die haar orders ontvangt van de uitgeweken regeering te Londen. In antwoord op een interpellatie in een ver gadering van een commissie uit het Lagerhuis, gaf Oshaji vervolgens een uitvoerige uiteenzet ting van het verband dat bestaat tusschen de Nederlandsche regeering te Londen en Neder landsch-lndië alsmede tusschen de regeering te Vichy en Fransch Indo-China, waarbij hij op merkte dat Nederlandsch-lndië een deel vormt van het Nederlandsche grondgebied, terwijl Indo-China een Fransche kolonie is. Vervolgens' gaf Ohasji als zijn meening te kennen dat nor maliter verwacht mocht worden dat de Neder landsche regeering haai' toevlucht zou zoeken in Nederlandsch-lndië, welke een deel vormt van haar grondgebied, in plaats van in Engeland. Thans bestaat daardoor de onnatuurlijke toe stand dat de Nederlandsche regeering zich in Engeland bevindt, terwijl Nederlandsch-lndië haar grondgebied vormt. Tenslotte vroeg een interpellant aan den heer Ohasji hoe deze toestand in verband gebracht kon worden met artikel 2 van het driemogend- hedenpact, waarbij Duitschland en Italië er in toestemden het leiderschap van Japan bij de vestiging van een nieuwe orde in Groot-Oost- Azië te er kennen en te eerbiedigen. Hierop antwoordde Ohasji door als voorbeeld aan te ha len de Japansche bemiddeling in het geschil tus schen Thailand en Fransch Indo-China, waar aan hij toevoegde: „Het beteekent dat Japan de verantwoording op zich neemt om er voor te zor gen dat er geen geschil zal ontstaan tusschen de verschillende volken in dit deel van de wereld, ten einde him geluk en welvaart te bevorderen. Het beteekent niet dat Japan er toe zal overgaan van geweld gebruik te maken om ze te bezetten of te veroveren." Voor liet verkeer gesloten verklaard. B. en W. hebben hel weggedeelte Schotersingel tusschen den Verspronckweg en het viaduct „Ke naupark West" (den z.g ventweg loopendc langs de huizen ter plaatse in de richting Noord-Zuid) voor het verkeer met motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, uitgezonderd die welke bestemd zijn voor een der perceelen Schotersingel no. 157, 159, 161, 163, 165 en 167 gesloten verklaard. JIJBILé. De heer J. Spits. Tetterodestraat 46 zwart te Haarlem, hoopt Vrijdag 25 dezer den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst trad. De heer Spits is verbonden aan het seinwe- zen. VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Het college van Rijksbemiddelaars heeft al gemeen bindend verklaard de collectieve arbeids overeenkomsten in het boekbinders-, papier wa ren- en enveloppenbedrijf, in het bouwbedrijf in Nederland en in het steen- en houtgranietbe- drijf in Nederland. VELSEN BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: C. M, de Weers—Duin, d., Cederstraat 14. IJmuiden; E. M. Heeremans—Heeremans, z., Blezenweg 11, Santpoort; J. Visser—Smit, d., Trompstraat 54, IJmui den; E. v. Rijswijk—Brouwer, z., Terrasweg 23, Santpoort; M. E. v. Heteren—Reljerts, d., Schuitstraat 4, Santpoort', J. C. Lootsma—v. Leeuwen, d., v. d. Vondellaan 28, Velsen; M. J. Peereboom—Boon, d.t Hagellngerweg 109, Santpoort; A. M. A. Kloes—v. d. Maat, z., Rijksweg 400. Santpoort. OVERLEDEN: T. v. Dijk, 71 J., echtgen v. G. Jansen, W. de Zwijgerlaan 8, Santpoort; Th. C. Duljvelshof, 74 j„ echtgen. v. W. Wijnlioud, Eschdoornstraat 13. IJmuiden; J. Broereen, 8 j., z. v. G. J. Broersen, Beverwijk; M. A M. J. Lólivier, 61 j„ echtgen. v. W. B Du ij vershof, de Ruijterstraat 192, IJmuiden; R. J. v. d. Woerdt. 11 m., z. v. A. T. v. d. Woerdt, Anemonenstraat 20, Santpoort; B. J. Marx, 9 m., d. v. H. Marx, Beverwijk. BEVERWIJK Een zeeraansmidclag van (le Huisvrouwen. Stichting van een proeftuin en laboratorium. Voor deie streek. Kort geleden verklaarde ir. v. d. Plassche, dat aan het onderzoek ten dienste van den Naderland- schen tuinbouw nog zeer veel le doen valt. Voor eenvoudige proefnemingen en andere doeleinden beschikken de verschillende rijkstuinbouwconsulen- ten over proeftuinen, welke in de toekomst beter zullen worden uitgerust, terwijl verscheidene ver ouderde tuinen zullen worden opgeruimd. Op enkele van deze proeftuinen komt een een voudig laboratorium, welke zich bezig zullen houden met eenvoudige onderzoekingen ten dienste van de teelt in de betreffende streek. OOK HIER KOMT EEN PROEFTUIN. Naar wij vernamen is thans als vaststaand te beschouwen, dat ook te Beverwijk een proeftuin met laboratorium zal worden gesticht. Te Naaldwijk is o.a. reeds een nieuw laboratorium gereed gekomen SANTPOORT Onderlinge wedstrijden Bridgeclub „De Kennemers". De uitslag van den 5den wedstrijd voor de onderlinge wintercompetitie luidt als volgt: Afd. A: 1. Heeren Huider en Kruisman 36 m.p.; 2. heeren Schildwacht en Seegers 35 m.p.; 3. heeren Wyers en Haagsma 34i/2 m p.: 4. heer en mevr. Haver 33 m.p.; 5 heeren P. en J. Verbaagen 82i/« m.p.; 6. heer en mevr Thijssen 30l/2 m.p.; 7. heer en mevr. Soomers 27 m.p.; 0 heer en mevr. Wiggemans 23i/o m.p. Afd. B: 1. dames Schildwacht en Holleman 37 m.p., 2 heer en mevr. v. Driel 35 m.p.; 3. heeren Koomen en v Sprang 33'/a m.p.; 4. dames v. Amerongen en v. Sprang :i2l/2 m.p.; 5. heeren De Vries en Hollmann 32 m.p.; 6 mevr. Mulder en den heer Holleman 311/. m.p.; 7 heeren Dillewijn en Kwantes 251/J, m.p.; 8. heeren Dyrbye en Drayer 25 m.p. De eerste plaats wordt thans ingenomen In afd A door den heer en mevr. Haver met nsi/2 m-P- en ln afd- B door de dames Schildwacht en Holleman 123t/. m.p. Het eerste viertal van „De Kennemers" speelde voor de viertallen-competitie van den Nederl. Bridgebond tegen Z. B. C. II te Zaandam. „De Kennemers" won met 73—46, dus met een meerderheid van 33 matchpunten. BLOEMENDAAL Verduistering is onze plicht, H eer daarom uitstraling van 't licht. VAN 1» OP 20 FEBRUARI 1941 van 18.39 tot 8.47 Maan op 20 Februari op 4.35 Maan op 20 Februari onder 13.32 Donderdag de nieuwe installatie in het Slachthuis in gebruik Donderdag a.s. zal de instaUaie van de Cen trale Keuken te Haarlem in het Slachthuis in gebruik worden genomen. Dien dag krijgt men dus de beschikking over de volledige capaciteit, waarmede men bij het opzetten van dezen dienst rekening heeft gehouden. Deze ingebruikneming beteekent een groote ver betering in de organisatie van de Keuken, want de toeloop was zoo groot, dat de capaciteit van de keuken van de St. Vincentiusvereeniging niet vol doende bleek, om aan alle aanvragen te voldoen. Het mag op deze plaats weieens gezegd worden, dat men in de keuken aan de Nieuwe Groenmarkt de laatste weken bergen werk heeft verzet. Des mórgens om 4 uur ving men reeds aan met de berei ding van het middagmaal voor de Centrale Keuken liefhebbers en als des avonds de laatste porties de deur uit waren, dan werd schoonmaken geblazen, om alles weer keurig rein voor den volgenden dog in orde te hebben. De heer Jore en zijn staf van medewerkers ver dienen daarvoor zeker een woord van hulde. Mocht hier en daar in de nieuwe organisatie iets gehaperd hebben, dan ligt zulks zeker niet aan de groote medewerking, welke men van deze zyde heeft mogen ondervinden. VERBETERING EN UITBREIDING. Nu de keuken aan bet slachthuis gereed is, be teekent dit een belangrijke verbetering en uitbrei ding. Den laatsten tijd was het aantal liefhebbers voor de Centrale keuken in dalende lijn en eerlijk gezegd, de leiding van de keuken kon niets liever wenschen en liet dan ook alle propaganda achter wege. Nu is men echter in staat een groote schare van dischgenooten te bedienen en van Vrijdag af worden deze dan ook verwacht. Nu de organisatie in de juiste banen kan worden geleid, wordt in de allereerste plaats uitbreiding gegeven aan de gelegenheid tot het afhalen van knipkaarten en het bestellen der maaltijden. Deze uitbreiding heeft tot gevolg, dat wachten voor het publiek is uitgesloten, mits men niet in de onver gefelijke fout vervalt om ondanks deze uitbreiding toch allen op het eerste uur te komen of reeds van te voren in de rij te gaan staan. Met ingang van Donderdag a.s. zal op de navolgende plaatsen en uren gelegenheid zijn tot het afhalen der knipkaar- ten en het bestellen der maaltijden, dagelijks, met uitzondering van Zaterdag. A. Slachthuis (lokaal Vrijbank) van 11.30 tot 6 uur. B. Kamperstraat (St. Josephsgezellenver.) 11.30 —1.30 uur. C. St. Vincentiusvereeniging (Zoetestraat) 2 6 uur. D. Van Oosten de Bruijnstraat 11.306 uur. E. Tuindorplaan (Geb. Woningbouwver. „Bloe- mendaal") 11.301.30 uur. F. Delistraat 26 (gasfabriek) 11.301 uur en 26 uur. G. Rijksstraatweg naast Openluchtschool 11.30 6 uur. K. Spaarndam 121.30 uur. Des Zaterdags kunnen aan bovengenoemde lo kalen uitsluitend knipkaarten worden afgehaald en maaltijden besteld van 10.30 tot 2 uur. Ook voor het afhalen der maaltijden zal ruimer gelegenheid zijn. Met ingang van Vrijdag a.s. is daarvoor de volgende regeling getroffen. Dagelijks, met uitzondering van Zaterdag: Lokaal A: van 11.301 uur en van 4.305.30 u B: van 11.301 uur. C: van 4.305.30 uur. D: van 11.301 uur. E: van 11.30—1 uur. F: van 11.301 uur. G: van 11.301 uur en van 4.305.30 u. H: van 121 uur. Des Zaterdags is aan alle lokalen uitsluitend ge legenheid tot het afhalen van maaltijden van half één tot twee uur. Met ingang van Vrijdag a.s. gaat de Centrale keu ken dus op volle toeren werken. Dat vele Haarlem mers er in hun eigen belang van mogen profiteered In aansluiting op bovenstaande mededeeling vernemen wij nog, dat de Sneldienst Haarlem nog steeds het plan heeft een rondbrengdienst van eten uit de Centraje keuken te organiseeren. De daar voor noodzakelijke toestemming van de Haag- sche autoriteiten is nog niet verkregen en als zij eventueel afkomt, bestaat de mogelijkheid, dat zij alleen zal gelden voor de porties van 25 cent. zal snel verdwijnen. als Gij direct Akker* s Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking ondervin den van de vanouds beproefde „genees- kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den bekenden Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel (Adv. Ingez Mcd.) AGENDA WOENSDAG 19 FEBRUARI. Gem. Concertgebouw: André du Lancelle, Tele- patische experimenten, 7.30 uur. Stadsschouwburg; Vreugde en Arbeid. Opvoering van „Niet voor de poes8 uur. Cinema Palace: „Schaduwen der duisternis", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Die Fledermaus", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Carroussel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen. 115 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15: rede ds. C. J. Hoe kendijk, 3 uur. Bloemendaal: vergadering van den ge meenteraad, 2 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. Coos Speenlioff veertig jaar op de planken. 's-GRAVENHAGE, 19 Februari. Op Zaterdag 1 Maart a.s. des middags half twee zal Coos Speen- hoff in Dïligentïa in Den Haag gehuldigd worden. Dien dag is het veertig jaar gelederi, dat enze echt- Nederlandsche ban; voor het eerst in het openbaar optrad. Dit debuut zal dien middag feestelijk her dacht worden. Coos Speenhoff bracht bij zijn optreden een ge heel nieuw genre, zuivere volkskunst welke door Ironische melancholie en typischen Ne-Ieriandschen humor uitblonk. Daardoor verwierf z'jn optreden n zeer korten tijd hooge waardeer ing in Nederland en zeer spoedig mocht Coos Speenhoff zich in een groote populariteit verheugen. Wat hij presteerde lag op een veel hooger en oorspronkelijker peil dan men in dien tijd gewoon was te zien en te hooren. Er heeft zich een huldigingscomité gevormd, waarvan Louis Gimberg, Acaciastraat 267, Den Haag, penningmeester is. C. ROL t Dinsdag is in zijn woning aan de Potgieterstraat 49 te Haarlem in den ouderdom van 73 jaar over leden de heer C. Rol, metselaar en aannemer. De heer Rol was vroeger jaren lang penning meester van de Wijkvereenïging in Wijk VI der Ned. Herv. Kerk en commissaris voor ziekenbezoek van den Christ. Nat. Werkmansbond. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrij dagmiddag drie uur op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan. COMMUNISTENLEÏDER TE BRAZILÏë DOODGESCHOTEN. United Press meldt uit Rio de Janeiro: Het blad „Ogoblo" meldt uit Porto Alegro dat de commu nistische partij-leider Juvenal Viogassilva doodge schoten is toen hij zich tegen zijn arrestatie ver zette. Toen de politie een geheime bijeenkomst van de communisten overviel, kwam het tot een vuurgevecht, waarbij de communisten gedwongen werden de vlucht te nemen. LOODGIETER UIT DAKRAAM GEVALLEN. Dinsdagmiddag half vijf verrichtte de 31-jarige loodgieter S. werkzaamheden op het dak van per ceel Dr. Leydsstraat 10 te Haarlem. Toen hij door een kapelraam naar binnen wilde gaan, hield hij zich aan de lijst van die kapel vast. Deze lijst brak af, waardoor S. van een hoogte van acht meter op straat stortte. Hij klaagde over pijn in den rug. »Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld en daarna per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd, waar bleek dat hij ook een lichte hersenschudding had gekregen. Hij is ter observatie opgenomen; er be staat geen levensgevaar. Het werk der N. Z. H. R. M. Dinsdagmiddag hielde de afdeeling Beverwijk van de Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen haar maandelijksche bijeenkomst in het gebouwtje „De Harmonie", waarin de heeren Witpunt en Molijn het prachtige werk der Noord en Zuid-Hollandsche reddingsmaatschappij be spraken. De presidente, mevr. A. MoensVan der Veen, wees in haar welkomstwoord er op, dat men hier, hoewel men vlak bij de kust woont, weinig van het reddingswezen en van de mannen, die hun leven wagen om dat van een medemensoh te redden, afweet. Zij hoopte, dat het na dezen middag an ders zou zijn. De heer Witpunt zette in zijn inleiding tot de film uiteen, dat het reddingswezen in ons land ruim 116 jaar bestaat, wat voor een zeevarende natie als Nederland nog geen al te lange tijd is. De oorzaak hiervan is. dat er vroeger eigenaardige opvattingen heerschten over schipbreuken. De lading van een gestrand schip werd bemachtigd, waarbij vaak de bemanning der schepen werd afgeslacht. Diefstallen, vechtpartijen, moord en doodslag waren eenige eeuwen terug op de Hol- landsche stranden aan de orde van den dag. In 1529 vaardigde Karei V een tractaat uit betref fende schipbreuken, maar toch bleef het bij het oude. Na dien tijd werden nog tal van maatregelen ge nomen, die hoewel geen direct resultaat toch langzamerhand een betere mentaliteit onder de kustbewoners' bracht. In 1824 werd de N.Z.H.R.M opgericht. De stoot hiervoor gaf de schipbreuk van het fregat „De Vrede" op de gronden bij Huisduinen. Een vrij willige reddingsploeg begaf zich in een vlet naar het wrak, maar tijdens den terugtocht sloeg de open boot om; op één na kwamen allen om het leven. Nederland was het tweede land waar het reddingswezen in georganiseerde banen werd ge leid. Het reddingswezen is hier altijd een vrijwil lige zaak gebleven en nog heden ten dage wordt de N.Z.H.R.M. door vrijwillige giften van het Ne derlandsche volk gesteund. Ieder jaar wordt ongeveer f 160.000 besteed, waarvan f 35.000 voor ondersteuning en de rest voor materiaal. Spr. hoopte, dat deze middag aan de N.Z.H.R.M. weer vele donatrices zou op leveren. De vele zeemansverhalen van den heer Witnunt werden met de grootste belangstellnig gevolgd. De "film der reddingsmaatschappij over het ma teriaal, reddineen en demonstraties had eveneens aller belangstelling. Een waardig besluit vormde het optreden van den heer Molijn, die met guitaarbegeleiding eenige aardige zeemansliedjes ten gehoore bracht. Aan een toegift ontkwam de heer Molijn dan ook niet. De presidente was ongetwijfeld de tolk dei- aanwezigen toen zij de heeren Molijn en Witpunt dank bracht voor het gebodene. POLDERVERKIEZINGEN. In hotel „Ter Brug" heeft Dinsdag de verkie zing plaats gehad van een bestuurslid van den polder „De Buitenlanden" onder Beverwijk en As sendelft. De heer A. Barendregt, die aftredend was, werd herkozen. OPBRENGST COLLECTE WINTERHULP. De opbrengst van de collecte, die Zaterdag te Bloemendaal voor de Winterhulp Nederland ge houden werd, heeft f 911.43JZ opgebracht. ZANDVOORT SCHOOLMELK. Eenigen tijd geleden móest de schoolmeitovoor- ziening wegens vervoermoeilijkiheden onverwacht worden stopgezet. De pessimisten waren al dadelijk van meeening. dat er toen voor goed een einde was gekomen aan het mooie werk van het schoolmelkcomité. Het comité gaf evenwel den moed niet op en dezer dagen kwam er plotseling bericht, dat de school- melkvoorziening van a.s. Maandag, 24 Februari af. weer voortgang kan vinden. Door de jeugd zal deze mededeeling zeker met vreugde worden begroet. HALFWEG DE AFBRAAK VAN HET STATIONSGEBOUW. Bij de Dinsdag gehouden openbare aarbeste ding, betreffende het afbreken van het houten ge bouw der Nederlandsche Spoorwegen met bijge bouwen te Halfweg, kwamen 24 biljetten binnen. Hoogste bieders waren gebr. Koek te Mijdrecht met 1219.75. Hoogste vragers waren de firma Bruinsma en de gebr. De Boer te Enkhuizen met 1000. HEEMSTEDE DIEFSTAL VAN WASCHGOED. Bij de politie te Heemstede is kennis gegeven van het vermissen van een zak inhoudende pl.m. 15 K.G. waschgoed welke een oogenblik onbeheerd had gestaan in een portief van een villa, om door den waschman medegenomen te worden. De politie stelt een onderzoek in. TOONEEL. De tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" geeft op Zondag 23 Februari voor haar donateurs een tooneeluitvoering in Hotel Wapen ven Heemstede. Opgevoerd wordt „Strijd", tooneelspel in 3 be drijven door Simon Augura, regie mevr. Johanna Opdam. De bekende Stradivariband zal wel voor prettige muzikale afwisseling zorgen. Met het oog op de duisternis zal reeds om 5 uur begonnen worden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: B. J. Prang en J. E. Johannes. •T. A. v. d. Aar en Th. J. M. Bodewes. Getrouwd: H. B. J. Bunck en Herfst. Bevallen: C. Reev. Bunt, z.; D. J. Lamboo— Spek, d.; A. van BeemSilvis, d.; W. Buré Heemsbergen, z. Overleden: E. A. M. Droog, 74 j„ geh.; J. H van Wijk, 49 j., ongeh.; D. Pothuis. 72 j., geh. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van politie: Imi tatie zilveren armbandje: v. d. Heuvel Lieven de Keylaan 22, zilveren armbandje; Scholten, Laan van Rozenburg, gebedenboekje; Paanakker. Heem- steedsch^lreef 187, bankbiljet van f 10; Beekman, Overboschlaan 11, fantasiebroche: van Geelen, Rijn straat 26, kerkboek; „Schaapje", Raadhuisstraat 68, zwarte ceintuur: Koopman, Zandvoortschelaan 67, rood hoofddoekje; Leverink, Leidschevaartweg 121, zilverbon: de Jong, Hugo de Grootlaan 9, zil verbon; de Ridder, Rijnstraat 48, brillenglas: Bax, Kruisweg 1106 Haarlemmermeer, witte keeshond: Berlage, Richard Holplein 6, wit hondje; Ridder straat 11 Haarlem Dierenbescherming, spaniel; Bureau van Politie, hondenpenning; idem, groene handschoenen; idem, grijs wollen handschoenen; Verzijlberg, Bnnenweg 165. kaphandschoenen; Aar- dema, P. Buyslaan 14, dames armbandhorloge met lederen riempje; De Goede, Laan van Rozenburg 29, langharge zwarte hond; Leeuven, Bankastraat 65, kinderwantje, blauw met zwart; Johannes Ver- hulstlaan 40. jong zwart hondje; Bureau van politie kammetje; Verstraten, Molenwerfslaan 32, klom- j pen; van Rooden, Raadhusstraat 26, portemonnaie met inhoud; Rietveld, Borneostraat 28. portemon naie met inhoud: Berkhout, Madoerastraat 18, pet: Bureau van Politie, portemonnaie met inhoud: Kroon, Molenwerfslaan 54 idem; Rietdijk, Geweer straat 35 Haarlem, rozenkrans in étui; Baalberg, van Slingerlandtlaan 9, rijwielbelastingmerk met étui; Tol. Haemstedeplein 4, lederen jongensriem; Bruin, Rijnstraat 62, gouden gladde dames ring; Blauwhof, Raadhuisstraat 86, slede; Bureau van Politie, diverse sleutels; van Bake.l, Bankastraat 118, lang scheepstouw; Ploeg, Bentveldscheweg 108 te Bentveld, vat benzine; Vester Koediefslaan 49. zwarte vulpen; Bureau van Politie. diverse wanten; van Gurp, Jan van den Bergstraat 63. dameswant; Preyde, Kerklaan 55, zilverbon; Bureau Openbare Werken, zakmes. 'Onderstaande is reeds in een deel ven onze vo oplage opgenomen.) De oorlogsschade in Frankrijk. Zestigduizend gebouwen verwoest en 180.000 beschadigd. PARIJS. 18 Februari. (D.N.B De min: van verkeer Berthelot heeft in een radiorede xlaard, dat gedurende de oorlogshandelingen frankrijk 60.000 gebouwen verwoest en 180.00 sehadigd zijn. Het overwonnen en verarmde Frankrijk kat oorlogsschade echter niet volledig dragen. Niett< leeft de staat reeis verschillende wetten afgei .iigd om naar mogelijkheid financieelen steun het herstel der gebouwen te verleenen. Reedi 5 Augustus is een wet tot stand gekomen, op gr waarvan voor het herstel van beschadigde hu bedragen tot 50.000 frank verstrekt kunnen i den. De wet van 11 October staat voor den bouw van vernielde huizen steunbedragen vai procent en leenïngsfaciliteiten toe. Bovendien v ziet zij in financieelen steun voor den aankoop meubelen enz. Indo-China koopt Ned.-Indische tabak. De tot nu toe zeer levendige handel tussi Indo-China en Nederlandsch-lndië is sedert nederlaag van Frankrijk bijna geheel tot stils', gekomen, daar geen Nederlandsche schepen n de havens van Indo-China aandoen en derhalve geheele goederenverkeer te Manilla moet woi overgeladen, hetgeen tot hoogere vrachten h geleid. Daar echter zoowel Indo-China als Nei Ïandsch-Indië voor bepaalde producten op el) zijn aangewezen, temeer daar de verbindii met Europa nog steeds verbroken zijn heeft t handelsbesprekingen aangeknoopt die reeds eei resultaten hebben opgeleverd. Zoo wordt zooj gemeld, dat een door beide regeeringen onderste accoord tot stand is gekomen, volgens hetwelk bak uit Java in flinke hoeveelheden naar li China zal worden uitgevoerd. Voorloopig heeft gecontracteerd voor 10.000 balen en men wacht, dat in totaal in dit jaar 20.000 balen Java naar Indo-China zullen worden versehe Deze nieuwe overeenkomst zal voor de tabakshar van Java van gunstigen invloed zijn. Volgens mededeelingen uit Japansche broi te Hanoi (Fransch Indo-China) een importm schappij opgericht, waarbij zich o.a. kleinere Net landsche en Zwitsersche importl'irma's hebben i gesloten. In de Japansch berichten wordt deze richting toegeschreven aan Engelsch-Ameriks sohe belangen met het doel, den nvoer uit de eenigde Staten en Engeland te verhoogen ten k van den Japanschen uitvoer naar Indo-China. (Europapress.) BOTE VAN NOORD OVERLEDEN. MAASSLUIS, 17 F,bruari. Hier ter stede is 82-jarigen leeftijd overleden Bote van Noord hoewel het reeds lang geleden is dat hij zijn ls sten schipbreukeling wist te redden, toch als van de helden onzer gevaarlijke kusten, gek merkt moet worden. Van 1870 tot 1880 voer hij op 12- tot 22-jari leeftijd op de reddingboot, die te Maassluis ge; tioneerd was en bij noodseinen den water werd afgesleept. In dit tijdvak wist hij 80 sc! breukelingen te redden. Van de bark „Lodewijk" in 1876 haalde hi, man en 3 loodsen af, van de Duitsche kof dan" in 1876 6 man, van het s.s. ..Stelling" in 18 man. De redding van de bemanning van Sngelsche s.s. „Luna" in 1879 was zijn mo< werk. Aan zijn optreden was het te danken, toen 18 man benevens de loods na veel moeite de masten van het gekapseisde schip in de n dingiboot konden springen. Nadat hij geruimen tijd als eigenaar van schokker de kustvisscbern beoefend had. trof Noord in 1929 een ongeluk en was hij gedwon om zijn levensavond met een klein pensioentje wal te slijten JOODSCHE BLOEDGEVERS ALLEEN VOO JODEN. 's-GRAVENHAGE, 18 Februari. De comn saris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimi heeft den secretaris-generaal van het departem van Sociale Zaken verzocht te bepalen, dat Jö sche bloedgevers en bloedgeefsters uit de blo geverslijsten worden verwijderd. Joden kunnen slechts als bloedgevers voor hun Joodsche ras nooten optreden. De verwijdering van Joods bloedgevers uit de lijsten moet voor 1 Maart geschied. (A.N WIELRIJDER AANGEREDEN. Maandagavond half elf heeft op den hoek j den Schoterweg en de Dr. Leydsstraat te Haar! een botsing plaats gehad tusschen den 19-jari wielrijder W. K., die de Dr. Leydsstraat wilde gaan en een personenauto, bestuurd door den jarigen Van W., die hem achterop reed, maar het passeeren het achterwiel van de fiets raa De jongeman sloeg tegen den grond en bleef wusteloos liggen. Door leden van den Ongeval dienst werd hij voorloooig behandeld en daa per ziekenauto naar het St. Johannes de Deo v voerd, waar bleek dat hij een wond aan het a terhoofd en een hersenschudding had gekreg Fiets en auto werden beschadigd. Laatstgenoe voertuig werd in beslag genomen. De politie nis te van het gebeurde proces-verbaal op. OUDERBIJEENKOMST U. L. O. B De oudercommissie van de school voor U. L. 0 te Haarlem hield op Zaterdag, 15 Februari j.l. in gymnastieklokaal van de Tetterodeschool h tweede ouderbijeenkomst in het loopende schc jaar onder leiding van het hoofd der school heer J. B. J. van der Haar. De mededeelingen en besprekingen door hoofd der school ter bevordering van een goede menwerking tusschen school en huis werden i groote aandacht door de aanwezigen gevolgd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Febr Bevallen: 13 Febr.: L. W. A. van der Hein Kenter, z. 15 Febr.: J. H. A. RoozenKramer, T. C. KauffmanWillemse, z. 16 Febr.: J. BuijsWeber, z. 17 Febr.: L. L. Kalter—Tielen Kruijthoff, z., J. KerstenKaspers, d., M. van WalJanisch, d., M. J. Boumavan Biezen, d. Overleden: 15 Febr.: J. de Hamervan Scha 87 j., Ripperdapark. A Biemond. 40 j., Oran) straat. E. A. EgoDollekamp, 90 j„ Westerhoi park. 16 Febr C. J. van Velthuijsen. 64 j.. Amstf damstraat. J. M. BolleAssmann, 81 j„ Leeghw terstraat. M., 2 m., d. v. G. J. Jorritsma, Hazep terslaan. P. Jansen, 80 j., Maerten van Heem kerkstraat. H. M. Yosa—Veenswiik. 88 i.. Westt houtpark 17 Febr A. M Stam. 57 j.. Kleverlas F. Koning. 87 j.. Rollandstraaf. E. Wester, 57 Kamperlaan. J. C. Reijer, 83 j Tesselschadestra J. Puttenaar, 79 j., Zomerstraat. C. van Oostrom van Heiningen, 54 j., Hazepaterslaan. De voorbereidingen voor de Jaarbeurs, welke over enkele weken te Utrecht geopend zal worden, zijn in vollen gang. Op het Vreeburg worden de tijdelijke expositie-gebouwtjes weder opgericht. (Foto Pax Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2