2 FLITSEN Eigenaardigheden y éefp«r'»9 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 HAARDE M'S DAGBtAD 3 in Haarlem en omgeving Een rijwielstalling in een kloosterkelder. 3iet JCaactfe. De rijwielstalling van de ambtenaren van Maatschappelijk Hulpbetoon in het Proveniershuis te Haarlem. (Foto De Haas) De dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem is sinds jaren gevestigd in het Proveniers huis aan de Groote Houtstraat. Dit is een heel oud gebouw. Voor de ouden van dagen er een woninkje kregen om er de laatste levensjaren te slijten (kost gangers werden proveniers genoemd) was er een Heerenlogement gevestigd. Er waren toen mooie zalen in het gebouw die door de poorters gaarne gehuurd werden voor feesten. Toen het gebouw in de 16e eeuw bij de schutters in gebruik was heette het de St. Joris Doelen. Toen was boven de poort een beeld geplaatst van St. Joris, te paard gezeten, [den draak doodend. Voor dien tijd stond in de Groote Houtstraat, van. de Doelstraat tot de Kerk straat, het in 1414 gestichte St. Michielsklooster. Veel moois is er in het hoofdgebouw van het (Proveniershuis niet overgebleven. Het is herhaal delijk verbouwd, waarbij eiken keer iets van het oude verloren ging. De trapgevel bij de Doelstraat is oud, evenzoo het poortje dat nog altijd toegang geeft tot de binnenplaats, waaraan ce woningen voor ouden van dagen gelegen zijn. Ook is nog oud de kelder die men onder het gebouw op der. hoek van de Doelstraat vindt. Dit is een kelder met fraai 'gemetselde Romaansche bogen. Men vindt in het oude gedeelte van de stad meer van zulke kelders, die restanten zijn van klooster. O.a. is er een in het 'gebouw der Stads-Bibliotheek in de Jacobijnestraat (die nu gebruikt wordt voor het. stoken der cen trale verwarming) en onder een bijgebouw in den Autoriteiten bezochten het St. Franciscus-gasthuis te Rotterdam St I Dinsdagmiddag heeft dr. C. Volckers, Be^ ',,?uftragte van den Rijkscommissaris met enkele medewerkers, onder wie de heer Hank, een bezoek (gebracht aan het Zaterdagavond door den En- gelschen bomaanval getroffen St Franciscusgast- huis. Tevens waren hierbij tegenwoordig de pro cureur-generaal bij het gerechtshof in den Haag, mr. R. van Genechten en de waarnemende hoofd commissaris van politie te Rotterdam, de heer P. J. Roszbach. De directeur-geneesheer dr. Deelen ontving de autoriteiten, waarna een bespreking aanving in een der zalen, waaraan tevens deelnamen leden ran het bestuur van het gasthuis. Dr. Volckers betuigde namens den Rijkscommis saris het bestuur diens medeleven met het vele leed, aan patiënten en verplegend personeel be rokkend. Vervolgens besprak men het voortref felijke werk van de Rotterdamsche en Duitsohe brandweerkorpsen onmiddellijk na de bominsla gen. zoodat de ontstane branden spoedig konden worden gebluscht. Hulpvaardigheid werd voorts betoond door Duitsche militairen, door de Rotterdamsche po litiemannen en vele burgers. Men kwam tot de slotsom, dat de geboden hulp zeer doeltreffend Is geweest. Tenslotte pleegde dr. Volckers met den voor zitter van het bestuur overleg over de te nemen maatregelen en over het aanschaffen van inven taris en verdere materialen voor de omvangrijke herstelwerkzaamheden. Hierna maakte het gezelschap een rondwande ling door het ziekenhuiscomplex. Een groot aan tal zalen, kamers en gangen is ernstig getroffen en ook leidingen van het ketelhuis naar het zie kenhuis zijn door ingeslagen bommen ernstig be schadigd. Vooral de verwoestingen in de zuster- vertrekken. waar een voltreffer is neergekomen., zijn omvangrijk. Met de herstelwerkzaamheden is reeds een begin gemaakt en men hoopt binnen korten tijd weer een klein aantal patiënten te kunnen opnemen. De autoriteiten begaven zich hierna naar den getroffen Provenierssingel, waar eveneens de ver woestingen in oogenschouw genomen werden. (A.N.P.) De vliegeraanval op Rotterdam. Gewonde overleden. In een der hospitaalschepen te Rotterdam is de 47-jarige heer W. J. van Dijk uit de Tweede Gijsinghstraat aan zijn verwondingen, opgeloopen bij het jongste luchtbombardement, overleden. Het I slachtoffer bevond zich tijdens den Engelschen vliegeraanval op Rotterdam in de getroffen Prove nierswijk en werd door bomscherven ernstig ge wond. s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag. No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver. eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Dr. E. Heldring: „Er is geen twijfel aan, dat deze win- ter grooter ontberingen dan gewoonlijk voor ons land zal brengen. Wie den nood lijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet komen kan doe dit naar zijn vermogen." tuin van het voormalig Gouvernementsgebouw in de Jansstraat. Daar worden nu de stukken van overtuiging die dienen voor de rechtszittingen van het kantongerecht geborgen. De kloosterkelder in het gebouw van Maatschap pelijk Hulpbetoon dient als rijwielbergplaats voor de ambtenaren. i 4jroom 4 De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN (Adv. Ingez Med Jiuustr in Haarlem en daarbuiten. Een onbekend familieportret door YVijbrand Hendriks. Van dezen Haarlemschen schilder, die tot de zeer kleine groep kunstenaars behoort, die, arbei dend in de eerste helft der negentiende eeuw, door hun qualiteiten ver boven hun omgeving uitsta ken, toonde men mij een paar maanden geleden de schilderij, die hiernaast wordt gereproduceerd. Ze was in den achtergrond met W. H. 1817 gesigna leerd, doch ook zonder dat zou men moeilijk een anderen schilder uit dien tijd hebben kunnen aan wijzen, wiens kleur en werkwijze met die van dit familieportret in verband had kunnen worden ge bracht. Bovendien had het in de familie van de eigenares steeds als een schilderij van Hendriks bekend gestaan, er viel dus, om zoo te zeggen, niets te „ontdekken", alleen maar te constateeren. Te constateeren viel vervolgens ook niet veel an ders. nadat voorzichtig een laagje tijdsvuil van de schildering verwijderd was, dan dat dit curieuse familieportret vol mooie stukken kleur en schilder techniek zat, zooals dat van een Wybrand Hendriks verwacht kon worden. De deftige heer achter zijn kasboek heeft een prachtig geschilderde blauwe jas aan; boven zijn witte das is de leuke expressieve kop met vaste hand treffend neergezet. Mevrouw heeft een roomwit kleed aan, ook mooi en met groote zeker heid geschilderd en men kan er vrij wel zeker van zijn dat de gelijkenis naar uiterlijk zoowel als naar karakter treffend moet geweest zijn. Het voorste kindje heeft iets overgezonds door de te sterk op gedreven karmozijnroode wangejes; het kan zijn dat daarin, in den loop van honderd twintig jaar een kleine beschadiging onhandig is weggewerkt maar prachtig van kleur en stofuitdrukking is dan weer het zijden shawltje, dat achter de dame van haar stoel hangt. Op de foto is van een mahonie- kast, waarop een beeldje onder glazen stolp, niet veel meer te zien, doch ook daarin is in het origineel de kleurtoon zuiver-juist getroffen. Rest de vraag overigens niet van artistiek, doch meer van historisch belang wie worden hier voorgesteld? De vroegere eigenares kon daar over niet inlichten. Toen Wybrand de groep schil derde, was hij nog „casteleyn" van Teyler, hij was een man van erkende bekwaamheden en ook als portrettist gezocht. Kleeding, houding en omgeving onzer groep wijzen er op dat hier een famiie uit de Haarlemsche aristocratie dier dagen is afgebeeld. Hendriks kende veel van die maatschappelijk hoog- geplaatsten hij beeldde hen af op bijeenkom sten, bij feesten etc. en het zal voor wie tijd en lust tot snuffelen heeft niet moeilijk zijn onze groep te identificeeren. Wybrand Hendriks was geboren Amsterdammer, doch bracht het grootste deel van zijn leven in Haarlem door. In zijn eerste huwelijk woonde hij te Ede en schilderde daar veel landschap, doch ce stad trok hem spoedig weer tot zich. Hij was te Haarlem gedurende drie en dertig jaar casteleyn van Teyleris Stichting en bezette het ambt van wat nu custos der kunstverzameling heet. Zijn voorgan ger Vincent van der Vinne had in 1786 dat ambt neergelegd en daarop was Hendriks, toen juist uit Ede terug, in zijn plaats benoemd. Tot zijn dood zou de laatste evenmin dat eervol ambt beklee- den: hij vroeg in 1819 ontslag, maar voelt zich vol strekt nog niet oud en blijft tot zijn dood in 1831 rustig verder schilderen. Als hij sterft, heeft hij den hoogen leeftijd van zeven en tachtig jaar be reikt. Een huis is precies een menschenhoofd. Het dak is de hoed, die beschermt tegen al de vormen van neerslag, die uit de wolken plegen te dalen in den zomer is het hoedje glanzend rood, des winters dof en stemmig! de ramen zijn de oogen, die overdag voor zich uitstaren en des avonds toe gaan, het erkertje vormt de neus, en de brievenbus is de mond, waar op gezette tijden van alles wordt ingestopt. De post voert ons met brieven en of de maag die brievenkost verdragen kan of niet, ver werkt moet ze worden! Want wanneer de tartend- keurig geschreven rekeningen en biljetten, die beduiden dat je over de brug moet komen (ik noem opzettelijk niet de belasting met name, want dan krijg ik zooiets weg van een conférencier, die om een praatje verlegen zit) onze spijsverterings capaciteiten te boven gaan komt de dokter met de wonderolie, met ami ere woorden de deurwaarder met een exploit, en dan trekken we een vies ge zicht en slikken. Want je moet tenslotte heel wat slikken in dit leven. En dan zijn daar die eeuwige brieven van tante zusofzoo, die steeds zeurt over het feit dat ze het zoo beroerd heeft terwijl een heele boel menschen op hun knieën zouden gaan liggen om het nog zoo te hebben als zij en die in ononderbroken cirkelgang dezelfde hatelijkheden debiteert aan het adres van een oom, die niets van haar moet hebben en een neef, die haar advies ii den wind heeft geslagen en zijn eigen weg is ge gaan, heelemaal misplaatste hatelijkheden maar ze wil nu eenmaal gelijk -hebben die tante dan, die ook met onverzwakte geestdrift telkenmale het huishouden van nicht Miep, idie beneden haar stand getrouwd is, over den hekel weet te halen het gaat vast mis zegt ze, maar het gaat best vindt Miep en men zou toch zeggen dat die het weten kan die tante, die zoovelen van ons er honderd, wat zeg ik, honderd, neen, duizend varia ties er op na houden, en wier brieven wij toch tact vol stipt op tijd dienen te beantwoorden, want je kunt nooit weten en tante zusofzoo heeft tenslotte net eeuwige leven niet. Met een zekere terughoudendheid is het dat ik de brievenbus ledig, want er is bij die brieven zoo nu en dan wel wat aardigs en opbeurends, maar het wil iemand voorkomen dat er heel wat van in de pen hadden kunnen blijven. In oen loop der jaren krijg je er zoo'n beetje kijk op. wat ze nou weer allemaal in de bus heb ben geduwd! Groote enveloppen voorspellen zelden veel goeds, vooral niet wanneer ze voorzien zijn van zoogenaamde venstertjes. Langwerpige enve loppen zijn eigenlijk zoo gemeen-smal omdat z< het beeld bij u op moeten roepen van slanke vin gers, d e zich naar u uitstrekken om te kijken of er wat te halen is. Gekleurde enveloppen zijn volgens 't lumineuze idee van geleerde kenners der menschenziel gebaseerd op het principe van de gekleurde bloem, die de bijen aan weët te trekken, en zij bevatten dus doorgaans reclamepaperassen, waarin u kunt zien wat u koogen moet en soms ook wel wat u niet moet koopen. Die gekleurde en veloppen zijn de kwaadste niet, trouwens alle cou verts, die niet dichtgeplakt zijn, kan men ongevaar lijk achten, want de afzender heeft weinig porto er voor over gehad, hetgeen er op duidt dat de brief ook aan vele anderen verzonden werd en dus onpersoonlijk is (en mocht er al eens een circulaire tusschen door loopen, die toch verplichtingen op legt. dan voelt men dat gedeelde smart halve smart is). Doch sommige reclame-experts, menschen, die u diverse waren in de maag moeten splitsen, heb ben dit in de gaten en sturen wat zij te zeggen hebben in gesloten couverts, hetgeen duurder is maar meer baten afwerpt, want het stemt gunstig wanneer uit een brief, waarin wie weet wat voor vervelends vermoed werd, een vriendelijke aanbeveling voor het een of andere product te voor schijn komt. Overigens, verwisseling met de brief van mijn tante is uitgesloten, want die komt steeds in een vierkant couvert, dat hard aanvoelt van wege de carte, die er in zit. Alle tantes schrijven op cartes. Te midden van dien stroom van groote gele, middelmatige en gekleurde, vierkante harde en an dere enveloppen komt er zoo nu en dan één enve lopje, dat ik zonder voorbehoud welkom heet. Zoo eentje heb ik vandaag ook weer in de bus -rekregen. Het is zoo klein dat het adres voorzich tig geschreven is moeten worden, want anders kon de postzegel er niet meer op. En wanneer ik het opvisch uit de verzameling grootere confraters laat mijn geestesblik, vóór dat de vingers den inhoud te voorschijn gehaald hebben, zich gaan over de lange rij van kennissen. Wie is de geluk kige? En het antwoord laat niet lang op zich wach ten, want op de kleine kaart staan de namen van een heer en een mevrouw (wat eenig dat zij het zijn want zij hebben er zoo naar verlangd!) en met een lieflijk-ukkig lintje zit aan dit kleine kaartje nog een veel kleiner kaartje vast; en daar staat al- No. 233 Het strijkijzer 1. Vermaakt zich 2. Een onrustige bij een goede film. gedachte flitst door haar hoofd. 3. Heeft zij er om 4. Vraagt man of gedacht het electri schc strijkijzer af te zetten. hij het zich mis schien herinnert. 5. Deze toont zich, door ervaring wijs geworden, weinig ge ïnteresseerd. 6. Tracht alles te bedenken wat zij ge daan heeft voor zij uitging. 7. Fluistert dat ze wou, dat hij pro beerde het, zich te herinneren. 8. Man zegt dat ze het wel gedaan zal hebben, denkt er niet meer aan. 9. Verzoekt man even naar huis te tclefoneeren. 10. Man weigert en er vallen ge fluisterde harde woorden. 11. Man gaat weg om te telcfonceren, 9 menschen lastig vallend. 12. Herinnert zich opeens dat zij het toch wel gedaan heeft. Is innig op gelucht. leen een voornaam op. De voornaam van een nieu wen burger, een aanwinst voor de gemeente (een stap verder op den weg naar de 100.000 inwoners) en een uitbreiding van de volkskracht. En in de verbeelding zien we de kleine baby een keel opzetten in zijn wiegje, trappelen met zijn roze beentjes en graaien met de mollige armpjes. De schat! En we vergeten één oogenblik, één geluk zalig oogenblik, dat hij wanneer het een jongen is eens ook rekeningen zal schrijven, of zij in geval de ooievaar een meiske heeft gebracht mettertijd kan opgroeien tot een vrouw als mijn tanbe. v. H. Vijftigduizendste octrooi verleend. Onlangs hebben wij gemeld, na een onderhoud dat wij met één der leiders van den Octrooiraad mochten hebben, dat binnen afzienbaren tijd het 50.000ste octrooi zou worden verleend. Dit is op 17 Februari thans inderdaad geschied aan den heer Louis van Stolk te Rotterdam, voor een wissel voor monorail-hangspoor met twee wisseltongen, elk individueel behoorende bij een bepaald railstuk. Het eerste octrooi werd verleend op 3 April 1913, het 10.000ste op 17 Augustus 1923, het 25.000ste op 16 Augustus 1931. Echtpaar door kolendamp om het leven gekomen. Te Arnhem zijn twee personen het slacht offer geworden van kolend impvergiftiging. Dezer dagen bemerkten buren van het echtpaar Krieger aan de Spijkerstraat aldaar, dat de woning gesloten bleef. Zij waarschuwden de politie, die ie echtge- nooten in bewusteloozen toestand als gevolg van kolendamp aantrof. Beiden werden naar het ge meente ziekenhuis vervoerd, waar de man spoedig na aankomst en de vrouw Dinsdag is overleden. De man was 58 jaar, de vrouw 48 jaar oud. Korten tijd na zijn dood is zijn artistieke nalaten schap in Haarlem in openbare veiling gebracht en verkocht. Het staat vast, en is bij een zoo produc tief kunstenaar als Wybrand Hendriks gedurende zoo vele jaren geweest is, zeer begrijpelijk, dat op die veiling tallooze werken en werkjes, schilderijen schetsen, aquarellen en teekeningen naar alle kan ten verstrooid zijn geraakt en er moet mijns inziens nog vrij veel daarvan bij Haarlem's burgerij ver borgen zijn, zoncer dat deze er zich misschien zelfs van bewust is iets van dien schilder te bezitten. Want ook Hendriks zal natuurlijk niet alles wat hij in zijn atelier naliet, gesigneerd, gedateerd of van zijn initialen voorzien hebben en de handelswaarde van kunst was juist rond den tijd van zijn sterven, in 1831, niet bijster hoog aangeslagen. Men zal het bezit er van niet op hoogen prijs gesteld hebben en het lijkt me volstrekt niet onwaarschijnlijk dat er juist uit de oude burgerfamilies onzer stad, vandaag of morgen nog wel het een en ander uit die nalaten schapsveiling opduikt. Meer of minder belangrijk werden mij er de laatste jaren alleen reeds een viertal vertoond. Wat tenslotte de hier gereproduceerde familie groep betreft, die heeft in een Amsterdamsch ver zamelaar een nieuwen eigenaar gevonden. Wanneer het plan doorgaat dezen zomer in het Gemeente museum aldaar een collectie werken van Hendriks' tijdgenooten bijeen te brengen, zal men de schilderij daar in natura kunnen terugzien. Misschien heeft één onzer lezers intusschen ontdekt, wie er op ons plaatje van vandaag zijn voorgesteld. Mocht dat zoo zijn dan houdt schrijver dezes zich, terwille der juiste beschrijving, voor mededeeling aanbe volen. J. H. DE BOIS. eenvoud is het kenmerk van het ware. En niets is eenvoudiger dan het plaatsen van een GROENTJE in HAARLEMS DAG BLAD. Pannekoek met havermout. Een raadgeving van den Voedingsraad. Het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede: Onze broodbonnen zijn niet toereikend en pan nekoek kunnen wij tegenwoordig niet meer bak ken, zucht menige huisvrouw op de voorlichtigs- cursussen, wanneer het brood- en koffierantsoen besproken wordt. Kunnen wij nu heelemaal geen pannekoek meer bakken? Wij probeerden het be slag dikker te maken, geen resultaat. Het beslag op een harder of zachter vuur, met meer of minder vet; het ging niet. Een beslag werd gemaakt van rijst en bloem. Dit gaat wel, maar geeft toch geen echte pannekoek, het zijn rijstkoeken Nu gaan wij de rij langs van de andere grutterswaren. Haver mout. Wij nemen 1(3 havermout en 2/3 bloem en krijgen hiervan pannekoeken, welke gemakkelijk gebakke nkunnen worden en heerlijk van smaak zijn. Pannekoek, welke een grootere voedings waarde bezit dan de vroegere, die uitsluitend van bloem gebakken werd. Vergelijkt u de voedingswarde eens van een portie ouderwetsche pannekoek met die van een zelfde hoeveelheid van deze nieuwe; met bloem: cal. 469; eiwit 105; vet 2.6; koolh. 221; kalk 2.922; phosphor 2.265: ijzer 4.85 vit. a vit. bl 30; vit. c. Met bloem en havermout: cal. 556; eiwit 108; vet 4.8; koolh. 216; kalk 2.949; uhosphor 2.415; ijzer 6.10: vit. a. vit. bl 118; vit. c. Het groote verschil is te vinden in de zouten en vitamines, de voor ons zoo belangrijke voedings stoffen. De cijfers spreken hier voor zich en men zal er toe overgaan gebruik te maken van de op de bons verkrijgbare hoeveelheid havermout of gort mout Smaakt boerenkoolstamppot of raapstelenstamp pot niet heerlijk met havermout er door? Probeert u daarom ook eens pannekoek met 1/3 havermout erdoor Hot ledenconeort dor H. O. V. Oily Folge Fonden soliste. Op het ledenconcert der H.O.V. dat Vrijdagavond a.s. onder leiding van Toon Verheij zal worden ge geven, wordt voor de pauze een programma van Hollandsche composities uitgevoerd. Zoo vangt het concert aan met de Ouverture „Gijsbrecht van Aemstel" van Henk Badings, waar na de soliste Olly Folge Fonden het concert voor viool en orkest van denzelfden componist zal voor dragen. Na de pauze wordt op verzoek de zesde sympho- nie op. 74 (Pathétique) van Peter Tschaikowsky uitgevoerd. Op veelvuldig verzoek zal het concert te 7.30 uur beginnen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen aardrijkskunde de heer W. Jongerius. Een familiegroep, geschilderd door Wybrand Hendriks. (Foto De Haas). OBERBEFEHLSLEITER FRIEDRICHS IN ONS L2\ND. Het A.N.P. meldt: Oberbefehlsleiter Friedrichs van den staf van den plaatsvervanger van den Führer vertoeft sinds eenige dagen in ons land. Maandag bezocht hij het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in den Niederlanden en liet zich door verschillende afdeelingsnoofden inlichten over hun werkterrein. Daarbij informeerde hij jn het bijzonder naar den stand van het Winter- hilfswerk en van het werk der natïonal-sozialisti- sche Volkswohlfarht. Gisteren heeft de heer Friedrichs de opening van de eerste Duitsche moederschool te Amsterdam bij gewoond.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5