IVOENSDAG 19 FEBRlTARI 1941 H A A RLE M'S DA'GBEAD Berlijn en de Turkscli-Bulgaarsclie vriendschapsverklaring. .Bijdrage tot stabilisatie der toestanden in Zuid-Oost Europa." Het D.N.B. meldt: De officieele tekst van de a^e' JulgaarschTurksche vriendschapsverklaring 'bai iaar gistermiddag in de Wilhelmstrasse werd ver> jaard, pas Dinsdagochtend te Berlijn ontvangen. b< oodat men nog niet officieel zijn standpunt kon opalen. die! Voorzoover men de dingen kan overzien, aldu? it ijoegde men er in Berlijnsche politieke kringen ii li'reeds aan toe, kan de Bulgaarsch-Turksche vriend- die) chapsverklaring beschouwd worden, als een „posi- ieve bijdrage tot stabilisatie der toestanden roe< luidoost Europa". Wat tot in bijzonderheden de litwerking ervan in de praktijk zal zijn, kan slechts je toekomst leeren. Men ziet er in bedoelde krin- iricl ;en van af bij de beoordeeling van het Bulgaarsch - boel furksche accoord verder te gaan dan de verklarïn tra» en der beide betrokken mogendheden, doch ves- geli igt de aandacht op de zenuwachtigheid, waarmede hl ooral Engeland erop reageert en trekt daaruit de o. :onclusie dat dit accoord blijkbaar niet past in de lekende oorlogsplannen der Londensche regeering. len stelt er hier prijs op de vriendschapsverklaring r zie 'an Bulgarije en Turkije, die blijkbaar de uitdruk- eger ing is van den wil der beide regeeringen in hun evensgebieden de handen vrij te houden, te be ichouwen buiten het verband van alle combinaties ie beoordeelen als' een bijdrage tot handhaving oofd 'an den vrede in Zuidoost Europa, aldus tot oplos- doe ing van een probleem, ten aanzien waarvan he! luitschland altijd reeds zijn bekende standpunt 1 Of leeft ingenomen. ITALIAANSCH rifk commentaar. aa Stefani meldt: In politieke kringen te Rome oonl men zici1 n°S gereserveerd ten aanzien van iet pact van vriendschap tusschen Bulgarije en ha Turkije en zonder een standpunt ten aanzien hier- /elbi '3° in te nemen, verklaart men dat Italië met belangstelling van dat verdrag kennis neemt. Dr ;dicf oekomst zal leeren of de Maandag te Ankara ge il e|kende gemeenschappelijke vei-klaring positieve doc esultaten zal opleveren voor de normalisatie der m, letrekkingen tusschen de Balkanlanden, naar welke lormalisatie de asmogendheden altijd gestreefd lebben. Tevens merkt men hier op dat Londen dit ccoord vrij slecht ontvangen heeft, hetgeen doet k ee eronderstellen dat de plannen van Londen met een ve, ergelijke ontspanning op- den Balkan niet gebaat 1 Ün* a De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Het accoord tusschen Turkije en Bulgarije is eiscfoor geheele wereldpers met sympathie ontvan- en> ttgezonderd door de Engelsche. In de Ver enigde Staten zijn tal van bladen van meening het een groote diplomatieke nederlaag be- w„. eekent voor Engeland Het is duidelijk dat het geen f. ucces is. De aan de officieuze Engelsche bladen uitleende commentaren onthullen zulks. Tegenover iet voornemen van Engeland een oorlogstooneel te naken op den Balkan en den brand tot heel Zuid- )ost Europa uit te breiden, hebben Bulgarije en furkije een accoord gesloten dat tegenovergestelde ioeleinden nastreeft, d.w.z. het behoud van den jTede in dat gebied. Turkije heeft een gebaar van V' /uitspanning gedaan dat op zijn actief gezet moei t vor^en- Bulgarije heeft zijn politiek van realiteit h n mati2ing bevestigd. De besprekingen tusschen luitschland en Joego-Slavië en het accoord tus- chen Turkije en Bulgarije vormen twee geliik- ijdige diplomatieke feiten die in overeenstem vee, aing zijn met de groote richtsnoeren van de as. n 25 °°wel wat de oorlogvoering betreft als de toe- r jje comstige organisatie van de wereld. Men weet dat te as er naar streeft de gebieden van Europa en 'an de wereld, welke de verschrikkingen en ver- juielingen van den oorlog moeten ondeigaan, tpa keperken Zijn toekomstige vredesorganisatie is gc- 0 toseerd op de solidariteit van alle volken van het Riropeesche vasteland en van de volken, die bin- 1W en bet bestek van Europa leven, zooals het geval a tgis met Turkije. Engeland daarentegen zoekt naar dienj lagvelden en naar volkenhaat om zijn intriges bot N()e vieren. De volken en landen hebben hierover nu aï aan duidelijke denkbeelden: geen volk anvaardt de droeve taak, welke Londen het zou jja(j villen toevertrouwen", 'd! dei Admiraal Darlan weer te Parijs. O.a. besprekingen met Laval. n Uit Parijs verneemt ihet D.N.B.Admiraal Dar- staa< an is Dinsdagmiddag in Parijs aangekomen, waar ïer.d%ij -besprekingen heeft gevoerd met ambassadeur ndie Brinon. Naar in gewoonlijk goed ingelichte kringen 11611 verklaard wordt zal Darlan tijdens zijn oponthoud te Parijs ook met Laval .besprekingen voeren. ïaan s ha ujtioj EngelancFs propaganda. lt ge De meening van de „Diplo". Het DN.B. deelt mede: „Het feit dat Engeland'.- ropagandistische uitbuiting van de Noord-Afri- q o Éaansche gebeurtenissen op het oogenblik op een 7ó lood punt is aangekomen, is bijzonder opmerke- ijk". aldus de „Deutsche Diplomatisch Politische Eorrespondenz". „De Engelsche militaire operatie Noord-Afrika moest aan den eenen kant", al dus de „Diplo". „een direct militair en moreel :ces bij den tegenstander bewerkstelligen. Toorts moest zij door de- begeleidende propagan- llstiscbe muziek in de Vereenigde Staten den in trok wekken dat Engeland een goed risico vormt. Wat het eerste Engelsche doel betreft, is zoowel iet militaire als het propagandistische effect na .ekere uiterlijke aanvankelijke successen onder- weg blijven steken. Er werd in het geheel niets «slissends gewonnen. Daarentegen werden te ..loog opgeschroefde verwachtingen ernstig teleur- Maar gesteld'. "Het is deze teleurstelling die in laatste instantie een sterker effect heeft dan de op- t®genwaartsche druk dien de aanvankelijke successen ^enlschenen te geven. iden, qo1c het tweede, op Amerika berekende propa- effect heeft weliswaar in den loop van -het eerste deel der parlementsdebatten om trent de wet op de hulp aan Engeland zijn doel tot een zekeren graad bereikt, maar zij kon niet voortduren. Want 'het eindsiucces bleef uit en in dien tusschentijd, in de -eerste plaats door de nieuwe, gevoelige tonnage verliezen, werd het risico Voor Engeland vergroot". De Diplo herinnert aan de jongste Engelsche Tuc* propagandabew-ering, volgens welke de oorlog op tigen zijn laatst twee maanden na een nederlaag van naar Engeland over de Vereenigde Staten zou komen. .Daarom moet Engeland door de Ver. Staten met amer t bo lster* weer Is de al een jaar ider* leten den raar* uffej den alle middelen geholpen worden. Aldus moest be reikt worden dat de Amerikaansche industrie de overtuiging kreeg dat de oorlog ook na den val van Engeland zou voortgaan en dat bijgevolg be leggingen in de oorlogsindustrie in ieder geval „een goed risico" vormden." De Diplo noemt deze speculatie even geraffi neerd als oneerlijk. ..Zij berust op een volkomen miskenning van het standpunt van Duitschland en Italië ten aanzien van het Westelijke Halfrond en is in wezen een teeken van een uiterst pessi mistische opvatting der werkelijke kansen van En geland. De Engelsche propaganda is op het oogenblik gekomen op een punt waarop zij met de waarheid in het geheel niets meer weet te beginnen. Alleen een verdraaiing van de werk^liikheid kan Enge land thans nog de mogelijkheid geven om gelijk een oplichter de goerigeloovigheid van zijn vrien den in Amerika te misbruiken." Ook Lissabon door noodweer geteisterd. Talrijke slachtoffers. Volgens berichten uit Lissabon, die pas gisteravond te Madrid ontvangen zijn. is de Portugeesche hoofdstad Zaterdag door noodweer geteisterd, zoo meldt het D.N.B. Het aantal dooden bedraagt 102, voor zoover thans bekend is. Bovendien zijn duizenden personen gekwetst. Ook is veel vee omgekomen. Reeds op den morgen van dezen ..zwarten Zaterdag" loeide een orkaanachtige Zuiawest°r storm door de hoofdstad en haar omgeving in verren omtrek, 's Middags nam de kracht van den storm nog toe. Een springvloed, die de monding van de Taag binnenstroomde, zette in de geheele haven van Lissabon de kaden on dei- water. Verscheiden sloenen en lichters werden tegen de kademuren geslingerd, zoodat zij zon ken. De stad zelve bood in de vroege middaguren een beeld van verwoesting: ontwortelde boomen, brokstukken van omgewaaide schoorsteenen afgerukte daken en ingestorte muren van hui zen bedekten de straten. Op tallooze plaatsen werden de telefoonkabels vernield, evenals de bovenleidingen van de electrische trams. In het groote park van den dierentuin zijn alle boomen ontworteld. De brandweer bleef tot Zondagochtend in alarmtoestand en moest bij de hulpverleen ing door contingenten pioniers ondersteund worden. Vele honderden menschen zijn op straat ten deele zwaar gewond door neer vallende brokken puin en glassplinters. Uit Santander verneemt met D.N.B.: De ci viele gouverneur van Santander heeft last ge geven dat alle herstellings- en badhotels in de provincie Santander ter beschikking gesteld moeten worden van degenen die door den cata- strofal-en brand dakloos zijn geworden. Boven dien heeft deze functionaris bij de betrokken autoriteiten een moratorium aanhangig gemaakt voor de kooplieden en industrieelen die schade geleden hebben. Dit moratorium moet met spoed in werking treden. Het stadsbestuur en de Kamer van Koop handel van Santander hebben bij de bevoeerde rechtbanken een verzoek ingediend om bespoe diging van de afhandeling en uitbetaling van de verzekeringen, opdat ook van deze zijde zoo gauw mogelijk de noodige gelden beschikbaar zijn, die onmisbaar zijn voor den wederopbouw. Fransche persstem. Het D.N.B. meldt uit Parijs: „De Engelsche politiek is opnieuw door het verdrag tusschen Turkije en Bulgarije schaak gezet", schrijft de „Paris Soir". „De tekst van het verdrag tusschen Bulgarije en Turkije doorkruist de Engelsche nlannen om den'oorlog op den Balkan uit te breiden. Ondanks den wensch van Londen om het conflict In Zuid-Oost Europa te verkrijgen, behouden de Balkanlanden in politiek en eco nomisch opzicht zich het laaste woord voor". Britsch antwoord op Zwitsersche protcstnota's. Door bombardementen aangerichte schade zal vergoed worden. Het-D.N.B. verneemt uit Bern: De Bondsraad heeft in zijn Dinsdag gehouden vergadering kennis genomen van het antwoord dat de Britsche regeering gegeven heeft op de door het zwitsersche gezantschap te Londen ingediende pro testen wegens de bombardementen cp Bazel en Zürich. Ofschoon de Britsche regeering het resul taat van het ingestelde onderzoek niet volkomen bindend acht, verklaart zij zich met het oog on de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de beide landen bereid te erkennen dat voldoende gronden aanwezig zijn om de verantwoordelijk heid voor de bombardementen op zich te nemen. Zij spreekt haar diepe leedwezen uit over de doo- delijke gevolgen en de schade die door de beide „ongelukkige incidenten" ontstaan zijn en verklaart zich bereid de veroorzaakte schade te vergoeden. Gezant Isjii over den toestand in het Verre Oosten. „Geen reden voor alarmeerende berichten Japan bereid tot bemidde'en, desnoods ook elders in de wereld. Uit Tokio verneemt het D.N.B.: In de buitenlandsche persconferentie hoeft de woordvoerder van het regeeringspersbureau ge zant Isjii een verklaring afgelegd betreffende den toestand in het Verre Oosten welke, naar de woord vcerder betoogde, beschouwd diende te worden als een verklaring van de Japansche regeering. Verscheidene alarmeerende geruchten, aldus de verklaring van gezant Isjii, wekken den indruk als of de toestand in Oost-Ozië uiterst gespannen ge worden is. Japan is verrast dat eenige vreemde landen zich met deze beweerde spanning bezig hou den en wenscht daarom nadrukkelijk te verklaren dat er geen reden voor alarmeerende berichten over den toestand in het Verre Oosten bestaat. Japan herhaalt dat het doel van het driemogendhedenpact vreedzaam is. Het kan daarom niet nalaten een zekere bezorgdheid, om niet te zeggen grooten vrees, te koesteren ten aanzien van de oorlogsvoor bereidingen der Britsche en der Ameriltaansche re geering. De pers maakt melding van Britsch en Ameri- kaansch optreden. De hierdoor ontstane ernstige rees heeft in Japan tot de opvatting geleid dat Japan geen tijd mag verliezen de noodige stappen te ondernemen, ten einde aan de ergste mogelijk heden in den Stillen Oceaan het hoofd te bieden De tegenwoordige toestand vereischt een hoogst verantwoordelijke staatsleiding. Japan is bereid als bemiddelaar op te treden of op andere wijze werk zaam te zijn, ten einde normale toestanden te her stellen, en wel niet alleen in Groot-Oost-Aziö, maar ook elders ter wereld. De leiding gevende mogend heden hebben een groote verantwoording ten aan zien van het herstel van den wereldvrede. Een dergelijke verantwoording kan echter alleen door een verstandige staatsleiding in groot verband wor den bereikt, welke bereid is ook te luisteren naar de verlangens en meeningen van anderen. Op de vraag wat verstaan moet worden onder oorlogsvoorbereidingen van de Engelsche en Ameri- kaansche regeering. verwees de woordvoerder naai de versterkingen van Samoa, Guam, het leggen van mijnen bij Singapore enz. Het is niet verstandig van andere landen, zoo vervolgde de woordvoerder. Japan uit te dagen. Op een andere vraag bevestigde Isjii dat de Britsche ambassadeur Craigie de laat ste dagen een onderhoud met Matsoeoka gehad heeft, waarbij de algemeene toestand is besproken. Een verzoek aan Japan om als bemiddelaar voor het verkrijgen van vrede op te treden heeft Craigi- daarbij evenwel niet gedaan. Duitscli commentaar op de afwijzing van het plan-Hoover. Het D.N.B. meldt: Naar aanleiding van het af wijzende Engelsche standpunt ten aanzien van het plan van Hoover voor steunverleening aan de bezette gebieden schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung" het volgende. „Lord Hallfax, die op het oogenblik ambassa deur te Washington is. heeft zonder eenige men- schelijke overweging te verstaan gegeven dat het nieuwe plan van Hoover voor de Britsche blok kade niet gelegen komt en dat van het uitvoeren van dit plan, voor zoover het aan Engeland ligt. geen sprake zijn. Het is niet de eerste maal dat de bevolking vein de in Europa bezette gebieden de Britsche practij'l: in schrille tegenspraak zien met de Britsche theorieën, die te Londen door de pro paganda genredikt worden. Engeland blokkeert de volken van Europa zonder eenig onderscheid on het is een geluk voor de 'bezette gebieden dat het leven van zijn -bevolking desondanks op grond van de continentale economische gemeenschap gewaarborgd kan worden. Hoover zelf heeft in ieder geval van Halifax een volledige opheldering ontvangen over den geest en het doel van de oorlogvoering van Engeland tegen het Europee- sohe continent. Dit aanschouwende onderwijs past bijzonder goed bij de debatten in den senaat over de steunverleening aan Engeland door de Vereenigde Staten." De vermoedelijk uit de dertiende eeuw dateerende z.g.n. „kloosterkapel" te Rhenen is van haar gedurende de jaren hinderlijk geworden ommanteling bevrijd en zal als oudheidkundig monument gerestaureerd worden. (Foto Pax Holland) Dc dikte van een gewelf wordt gemeten bij de oudheidkundige onderzoekingen op de openliggende terreinen te Rhenen. A .(Foto Pax Holland), - Italiaansch weermachtsbericht Felle strijd aan het Grieksche front. - Ernstige verliezen aan beide zijden. Italianen houden stand in Oost-Afrika. ERGENS IN ITALIë, 18 Februari (Stefani) Het 256ste communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben zich gisteren den geheelcn dag hardnekkige gevechten afgespeeld in den sector van het elfde leger, waarbij de vijand zeer groote verliezen leed en er niet in slaagde ons uit onze stellingen te verdrijven. Ook onze ver liezen zijn aanzienlijk geweest. Onze luchtmachtaf deel ingen hebben den geheelen dag met de troe pen tactisch samengewerkt en vijandelijke detache menten met bommen en machinegeweervuur be stookt. Escadrilles van het Duitsche vliegercorps heb ben de achterwaartsche verbindingen en de troe penkampen van den vijand in Cyrenaïca gebom bardeerd. In de Aegeïsche zee hebben vijandelijke vliegtuigen brisant- en brandbommen op Italiaan sche eilanden laten vallen. In Oost-Afrika actie van plaatselijk karakter aan het front van Erythrea. Aan het front in Kenya heeft een onzer colonnes gevechtswagens en ge mechaniseerde strijdmiddelen van den vijand op de vlucht gedreven. Aan den benedenloop van de Joeba zijn heftige aanvallen van den vijand die de rivier wilde oversteken afgeslagen. Na de haven volkomen versperd te hebben, hebben onze dek kingstroepen in Somaliland de basis Kisimaio ont ruimd In den sector duurt de strijd voort. De luchtmacht van het rijk heeft de bewondering van het Italiaansche volk verdiend voor haar bij drage tot den strijd, haar volharding en het bloed, dat zij sedert het begin der operaties grootmoedig heeft geofferd, en in het bijzonder voor de stout moedigheid en de offers in de laatste slagen" De Engelsche scheepsverliezen. Een beschouwing van de Times. Het A.N.P. meldt: De Times heeft in een be schouwing over de Britsche scheepsverliezen een diagram gepubliceerd, waarin het aantal schepen dat in dezen oorlog tot zinken is gebracht verge leken wordt met de overeenkomstige cijfers van den wereldoorlog. Het blad knoopt er de meening aan vast dat deze verliezenourve, waarvan de cij fers overigens beneden de nauwkeurige Duitsche berekeningen blijven, op het eerste gezicht hoop gevend schijnt te zijn. doch het waarschuwt er voor uit een vluchtigen blik op deze statistiek op timistische conclusies te trekken. Het blad moti veert deze waarschuwing met een aantal gezichts punten die naar zijn oordeel voldoende reden tot bezorgdheid opleveren. 1. In de eerste plaats wordt eraan herinnerd dat de Duitsche duikbooten natuurlijk tijdens de stormen en de korte dagen van den Atlantischen winter minder successen hebben kunnen behalen. Vermindering van het aantal tot zinken gebrachte schepen in dezen tijd van het jaar behoeft der halve niet noodzakelijk het resultaat van ver beterde afweer te zijn. 2. Duitschland maakt bovendien bij zijn aan vallen op de scheepvaart meer en meer gebruik van vliegtuigen voor den langen afstand. Voor het gebruik hiervan, aldus het blad. schijnt een techniek te zijn uitgewerkt, welke het mogelijk maakt op zeer groote afstanden van het Britsche eiland groote schade aan te richten. Deze opmer king is naar Duitsche meening daarom bijzonder veelzeggend, omdat daarmede voor de eerste maal de merkbare uitwerking van de Duitsche lange- afstandsbommenwerpers in den strijd tegen de Britsche koopvaardij uitdrukkelijk wordt toege geven. 3. Tenslotte zegt het Londensche blad dat de totale omvang der beschikbare scheepsruimte thans kleiner is dan in den wereldoorlog. De af standen voor de in het handelsverkeer en voor oorlogsdoeleinden gebruikte schepen zijn langer en ook kan het zijn dat de militaire expedities in overzeesche gebieden thans meer scheepsruimte eischen. Resumeerend gelooft de Times, dat Engeland op het gebied der scheepvaart thans minder spe ling heeft dan in den vorlgen oorlog. Naar Duit sche meening heeft het Londensche frlad de din gen juist, zii het. ook nog niet in hun vollen om vang. ingezien. De van het grootste belang zijnde Duitsche verklaring dat de duikbootoorlog in het voorjaar beginnen zal en dat dan tegelijkertijd ook een belangrijke verscherping van den lucht oorlog te verwachten is. vormt derhalve een be langrijke aanvulling op de beschouwingen van de Times. Verboden zones ter zee en in de luclit. Het D.N.B. verneemt uit Washington: President Roosevelt heeft een verordening onderteekend. waarbij op zee z.g. defensiegebieden en in het lucht ruim verboden zones ingesteld worden, waar schepen resp. vliegtuigen zonder vergunning van den minister van marine geen toegang hebben. Deze verboden zones worden ingesteld voor de voor posten van de marine in den Stillen Oceaan en in de Caraibische Zee. Deze maatregel treedt negentig dagen na 14 Februari in werking. Intusschen zullen de buitenlandsche regeeringen uitvoerig worden ingelicht. Australische troepen in Singapore. SJANGHAI, 19 Februari. (D.N.B.) Duizenden Australische soldaten zijn, naar uit Singapore ge meld wordt, met een omvangrijk troepenconvooi daar aangekomen. Het betreft hier de grootste mi litaire eenheid, die tot dusver in Singapore aan land is gezet. De Australische troepen zullen de garnizoenen op Malakka versterken. Lichte verbetering in rb»n toestand van ex-koning Alfonso. ROME, 18 Februari. Uit het door professor Frugoni uitgegeven bulletin over den gezondheids toestand van ex-koning Alfonso blijkt dat een lichte verbetering is ingetreden. (Stefani). De liulpverleening aan Engeland. Bezwaren der Amerikaansche republikeinen tegen de leen- en pachtwet. Het D.N.B. meldt uit Washington: Namens de minderheid van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft de republikeinsche senator Johnson Dinsdag bij den senaat een schrif telijk rapport tegen de leen- en pachtwet ingediend. Hierin wordt verklaard dat Engeland niet meer hulp behoeft dan het thans reeds van de Vereenigde Staten krijgt. Niemand kan de leen- en pachtwet lezen zonder het gevoel te krijgen dat het effect in laatste instantie, indien al niet het doel, is de V.S. in den oorlog te brengen. Het is geen wet op de hulp aan Engeland in den eigenlijken zin des woords en ook geen wet voor de eigen verdediging. Veeleer zal de wet den president volmachten geven, die zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn. De presi dent wordt daarmee een dictator, die gemachtigd is de V.S. in den oorlog te brengen. De bevoegdheid tot oorlogsverklaring zou daarmee van het Con gres op den president overgaan, die gemachtigd zou worden de „aanvallende naties" aan te wijzen. Indien deze wet zou worden aangenomen, zouden de V.S. zich verplichten elke politiek, die de presi dent wilde voeren, te steunen. De republikeinsche senator Vandenberg zeide dat het Witte Huis het groote hoofdkwartier van den tweeden wereldoorlog geworden is. Indien de V.S. kort voor de actieve deelneming aan den oorlog zouden willen stoppen, dan bevat de wet slechts zeer weinig dat Engeland werkelijk bij zijn naderende crisis zou kunnen helpen, afgezien van leeningen of geschenken en die zouden door een enkele toevoeging aan de neutraliteitswet ter be schikking van Engeland gesteld kunnen worden. Een dergelijke aanvulling zou hij, Vandenberg, te allen tijde steunen. Senator Nye (republikein) nam het standpunt in dat men met de leen- en pachtwet aan den presi dent het recht zou geven terstond een bondgenoot schap met iedere mogendheid ter wereld te sluiten, die uitsluitend volgens zjjn meening daarvoor in aanmerking kwam. De president zou daarmee de bevoegdheid krijgen geld en bowapeningsmateri- aal van de Ver. Staten ter beschikking van dit land te stellen. Hij, Nye, vroeg zich af of Roosevelt de gedachte aan een bondgenootschap met Engeland koesterde. De Mexicaansche oHe-exploitalie. MEXICO. 19 Februari. (D.N.B.^ De minis ter van binnenlandsche zaken Miguel Aleman heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat de in de nieuwe oliewet opgenomen mogelijkheid eener buitenlandsche deelneming aan de olie- productoe alleen betrekking heeft op nieuwe beleggingen, maar niet op de oneigende olie velden. De nieuwe oliewet is reeds naar het con gres gezonden om behandeld te worden. Engelsche mijnenveger tot zinken gebracht. BERLTJN, 19 Februari (D.N.B.) De Engelsche admiraliteit heoft Dinsdagochtend medegedeeld, dat de Engelsche mijnenveger Huntley tot zinken is gebracht. De naaste bloedverwanten der opvarenden zijn op de hoogte gebracht. EVGEI.srn VLIEGTUIG MOET IN BELGIë LANDEN. BERLTJN, 19 Februari (D.N.B.) Dinsdag ochtend is een Britsch gevechtsvliegtuig in BelgiS gedwongen te dalen. Een officier en drie verdere inzittenden werden gevangen genomen. Wie krijgen levertraan 9 Verzoek de artsen niet onnoodig lastig te vallen. De geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid verzocht opneming van de vol gende mededeeling: Het is gebleken, dat ten aanzien van de lever traanvoorziening nog misverstand bestaat. Do betrekkelijk geringe voorraad heeft liet nood zakelijk gemaakt het gebruik te beperken tot enkele groepen van de bevolking. Voor prophylactische doeleinden mag levertraan alleen worden verstrekt aan kind<* en van \'2 tot 3 jaar (tot den derden ver jaardag dus). Voor het gebruik als geneesmiddel komt levertraan slechts voor een enkele ziekte in aanmerking. Men kan levertraan verkrijgen op een recept of bon van den arts. Ik wil een dringend beroep doen op het publiek de geneesheeren niet onnoodig las tig te vallen. Zij zijn gebonden aan de bestaande voorschriften en kunnen niet ingaan op verzoeken levertraan voor te schrijven aan kinderèn van 3 jaar en ouder of aan patiënten, die niet voor de verstrekking van levertraan in aanmerking mogen komen. PROGRAMMA Duitsche luchtaanval op Malta. Sterke formaties Duitsche bommenwerpers in actie. Het D.N.B. meldt: Beschermd door torpedo- vuegtuigen zijn Dinsdagmiddag sterke formaties Duitsche bommenwerpers opgestegen om Malta aan te vallen. Uit de eerste radioberichten der aldaar opereerende toestellen blijkt dat het optre den tegen militaire en voor de oorlogvoering be langrijke doelen belangrijke resultaten heeft opge leverd. DONDERDAG 20 FEBRUARL HILVERSUM I 415 M. Ncderlandsch Programma. DRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnas tiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuwsbe richten ANP. 8.45 Gramofoonmuzlek. 11.30 Reli gieuze muziek (gr.pl.) 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest (12.30- 12.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1,00 Gramofoonmuziek. 1.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 1.45 Gramofoon muziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Reportage. 3.00 De Kamermuziekspelers (3.304.15 Gramo foonmuziek). 4.35 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Cyclus „Vorming van de rijpere jeugd". 5.45 Gramofoon muziek. 6.20 Eugen Wolff en zijn solisten. 6.42 Al manak. 6.45 Reportage. 7.00 Vragen van den dag ANP, 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten (En- geLsoh)7.45 Eugen Wolff en zijn solisten. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Eugen Wolff en zijn solisten. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Radiotoo- neel. 9.25 Rococo-octet (opn.) 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten ANP. 10.00 Nieuws berichten ANP en sluiting. HILVERSUM II 301,5 M. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnas tiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgym nastiek. 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelcon cert. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Viool en piano. 12.00 Berichten, eventueel Gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12 45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Om roeporkest en gramafoonmuziek. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper". 2.15 Philharmonisch kwartet. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Orgelspel. 30.30 Omroep orkest. 4.15 Disco-causerie. 5.Ó0 VPRO: Cyclus .Lezen in den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoeding". 6.20 De Speellieden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland ANP ea sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7