Uit Haarlem's Gemeenteraad KRUSCHE Begrooting voor 1941. Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS V R IJ D A G 21 FEIEUARI 1941' H A" A R E E M*S D A G B E A D In do tweede zitting werden bijna 5 hoofdstukken afgehandeld. Belangrijke mededeeling van den Wet houder van Openbare Werken over plannen van het gemeentebestuur. Breedvoerige discussies over het gymnastiekonderwijs bij het lager onderwijs. Evenzoo over verhaal bij Armenzorg. Hulp voor middenstanders die in nood verkeeren. Donderdagmiddag vervolgde de Haarlemsche ge meenteraad de behandeling der begrooting- De voorzitter deelde mede dat ce heer Visser wegens een plotselinge ernstige ongesteld heid afwezig was. Spreker wenschte hem het beste. (Instemming). Aan de orde kwam het hoofdstuk VOLKSHUISVESTING. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) heeft tot zijn voldoening gezien dat enkele volkspensions die on voldoende waren gesloten zijn geworden. Verschil lende andere gelegenheden zijn of worden verbe terd. Bouw- en Woningtoezicht heeft hier goed werk verricht. Kan het college van R. en W. over eenige maanden geen gegevens publiceeren hoe het dan met de zaak staaf De woning-reserve in onze gemeente slinkt angst wekkend. Laten B. en W. ondanks dc bestaande moeilijkheden, o.a. die schaarsohie aan materialen, trachten in het woningtekort zooveel mogelijk te voorzien. Met instemming heeft spreker in Haarlem s Dag blad een artikel gelezen over t stadsbeeld. Ook hij is er voor zooveel mogelijk tie streven naar een aanlokkelijk stadsbeeld. Dit is een belang der ge meente! De heer Klein (r.-k.) was overtuigd, dat alle gemeentelijke diensten te Haarlem zullen medewer ken om het tekort aan woningen zooveel mogelijk te beperken. Er is geen uniformiteit in de vergoedingen die de gemeente heeft toegestaan voor bestuurders van ■woningbouwvereenigingen. Er zijn er die te hoog zijn, terwijl anderen zoo goed als mets krxj- ge£e heer Relnalda (S.DAP.)wethouder, zei dat B. en W. de vraag over het publiceeren van gegevens over het toezicht op de volkspensions smllen overwegen. Het feit dat in de laatste 10 jaar goede uitbrei dingsplannen zijn gemaakt, heeft er toe meege werkt om het Stadsbeeld te verbeteren. OPENBARE WERKEN. De heer Noordhoff 'S.D A P.) wees er op. dat in de laatste 10 jaren veel minder geld beschik baar gesteld kan worden voor het onderhoud der bestrating. Het zou logischer zijn in de jaren van laagconjunctuur veel openbare werken uit te voe ren Daardoor zou immers ook de werkloosheid bestreden worden. In het bijzonder zouden daar voor onderhoudswerken in aanmerking komen. De gemeenschap moet in deze meer sociaal gaan denken. Is het juist, dat de kansen voor een spoedige uitvoering van het werk tot verhooging van de spoorbaan in den laatsten tijd gestegen zijn? Als spreker goed ingelicht is, wordt nu gewacht op het antwoord van de Haagsche autoriteiten op de in gediende plannen. Er bestaan bij het gemeentebestuur nog vele grootsche plannen o.a. dc bouw van een brug over het Noorder Buiten Spaarne als daarvan slechts een deel in uitvoering zou kunnen komen zou dit veel leven in de brouwerij kunnen bren gen. De heer v. d. Storm (Vrije kiezers) vroeg op gaaf van de straten die met weinig kosten ver beterd zouden kunnen worden. Komt er in de naaste toekomst nog iets van de verbetering van de Bakenessergracht? De heer Klein Schiphorst (R.K.) wees er op, dat er groot tekort is aan materialen. Als er door den tijd meer materialen komen zal er een sterk gedrang komen, Wie dan klaar is met zijn plannen maakt de beste kans het eerst vergun ning te krijgen. Laat het gemeentebestuur daar om zorgen eenige belangrijke plannen geheel klaar te hebben. Er zijn technici die werkloos zijn en daarom best die plannen kunnen maken. De heer Relnalda (S.D.A.P.), wethouder, ver zekerde dat B. en W. het met den heer Klein Schiphorst eens zijn. De raad zal binnenkort eenige voorstellen krijgen. Openbare Werken zet de zaken niet stop, maar gaat voort met de voor bereiding. Daaronder is een plan om in Haarlem- Noord eenige groote verkeerswegen te maken om de binnenstad van het doorgaande verkeer te ver lichten. Ook wordt een plan gemaakt voor een grooten verkeersweg ten Noordén van het Station. Voor een groot deel is ook klaar een plan om een verbindingsweg te maken van de Amsterdam- sche Vaart naar Bloemendaal. Daarvoor is noodig het bouwen van een brug over het Noorder Buiten Spaarne. Er zal natuurlijk getracht worden van die be langrijke werken een deel reeds in dezen oorlogs tijd uit te voeren. De bestrating in Haarlem verkeert niet in een verwaarloosden toestand. Nu er geen nieuwe ma terialen zijn wordt veel aan .kousen-maken" ge daan, dat wil zeggen de straten zooveel mogelijk te onderhouden met oud materiaal. Natuurlijk geven B. en W. toe dat als er meer materialen en meer geld beschikbaar waren de bestrating in Haarlem beter zou zijn dan thans, Er is nu voor 1941 f 140.000 beschikbaar voor het onderhoud der bestrating. Daarmede kan gedaan worden wat noodig is. Voor de uitvoering van het geheele plan tot verbetering van de Bakenessergracht kon geen toestemming verkregen worden. Het is evenwel waarschijnlijk dat spoedig een gedeelte zal kun nen worden uitgevoerd. B. en W, doen wat mogelijk is om het werk tot verhooging der spoorbaan te bespoedigen. Het college is reeds vooruitgeloopen op de beslissing van den raad en heeft een groot bedrag genoemd dat de gemeente zal bijdragen om tot uitvoering van dit belangrijke werk te komen. Spreker hoopt dat het jaar 1941 het tijdstip waarop met de uit voering van het werk begonnen zal worden, na derbij zal brengen. De heer Happe (V.D.) betoogde dat er men- schen zijn die nog altijd huisvuil in het water gooien. Het redden van drenkelingen wordt daar door in enkele gevallen zelfs bemoeilijkt. De voorzitter meende dat ook de Volksge zondheid hierbij in het gedrang komt. Nu wij veel geld uitgeven om een centraal rioleringsstelsel te maken, is het noodig dat maatregelen genomen worden tegen die laakbare verontreiniging der grachten. Het eenige wat helpt, ook wat de verontreiniging van de straten betreft, is een streng politietoe zicht, maar in dezen tijd heeft de politie wel ander werk te doen. Misschien is het in de toekomst wel mogelijk er voor enkele dagen eenige agenten voor vrij te maken. Het ergerlijke is, dat de tegenwoor dige verduistering misbruikt wordt om vuilnis bakken in de grachten te ledigen. ONDERWIJS. De heer Vliegen (S.D.A.P.) bracht hulde aan het onderwijzend personeel voor de uitstekende wijze waarop het zijn taak vervult. Het is toe te juichen dat het onderwijs in de Lichamelijke Opvoeding thans verplichtend ge steld is. Het is jammer dat er geen geld is om ook in de laagste 4 klassen der lagere scholen het onderwijs te laten geven door vakpersoneel. Af wijkingen bij de kinderen kunnen immers alleen geconstateerd worden door deskundigen. Er is nu over gedacht cursussen te organiseeren om de on derwijzers met akten s. en j. eenige meerdere ken nis bij te brengen, maar dat is toch niet de juiste weg. Vooral de akte J heeft weinig te beteekenen. B. en W. hebben medegedeeld, dat de kansen voor de oprichting van een imbecielenschool ge stegen zijn. Het beste zou evenwel zijn als die nieuwe school in de onmiddellijke nabijheid zou komen van de werkinrichting. De heer Bakker fA.R.i betoogde dat aller eerst de ouders een taak hebben bij de baldadig heid onder de schooljeugd. Steeds meer moet de waarde erkend worden van een goed gezinsver band. De school moet met de ouders samenwer ken. Hoe is dat bij de openbare school? Is er in deze niet een achterstand vergeleken bij de bij zondere scholen? De onderwijzers moeten af en toe in de gezinnen van hun leerlingen komen, want daardoor wordt een waardevol contact ver kregen. Als het mogelijk zou zijn. zou het goed zijn, als voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding alleen middelbare leerkrachten aangesteld wor den, maar dat is voor de laagste 4 klassen niet uit te voeren. Daarom moet er naar gestreefd worden de gewone onderwijzers ook zooveel mo gelijk geschikt te maken voor het onderwijs in de lichamelijke opvoeding. Daarbij kan gebruik ge maakt worden van hen die akte s. en j. hebben. Nog altijd zijn de salarissen van de onderwij zeressen bij het voorbereidend onderwijs veel en veel te laag. De maatregel van den toeslag van 6 pet. baat hier niet, want die geldt alleen voor de gehuwden. Mevrouw Van Eek (V.D.) was er over vol daan dat de leerlingenschaal verlaagd zal wor den. Daardoor zal de werkloosheid onder de onderwijzers gelukkig verminderen. Het onderwijs in de Nederlandsche taal kan aan vele scholen nog wel verbeterd worden. Het levendige karakter moet daarbij zooveel mogelijk bevorderd worden. Er moet meer aandacht aan dit vak gegeven worden, vooral in dezen tijd. Wat de lichamelijke opvoeding betreft is van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Winterhulp Nederland: breng licht in het leven uwer landgenooten. Doet uw plicht als Nederlander en geeft naar kunnen. spreekster het eens met den heer Bakker. Een aanvullende cursus voor de bevoegden met akten s en j. is de oplossing der bestaande moeilijkheid. Van de gemeentelijke bibliotheek wordt steeds meer gebruik gemaakt. Het aantal uitgeleende boeken is zeer sterk gestegen. Daarom is het jammer dat er niet meer geld beschikbaar ge steld wordt voor aanschaffing van nieuwe boeken. De heer Van Boekhoven (s.d.a.p.) was zeer voldaan over de nieuwe school in het Ramplaan-kwartier. Het geheele bouwwerk is een bewijs van de liefde van den bouwmeester voor zijn werk. Luxe wordt er niet gevonden, maar wel een edele sfeer, ook de aannemer heeft recht op waardeering. Wat de baldadigheid van de jeugd betreft kan niet van een ernstig euvel gesproken worden. Het is gelukkig niet zoo erg daarmee gesteld. Het on derwijzend personeel te Haarlem doet reeds alles wat mogelijk is om bij de jeugd liefde voor de natuur te wekken. Mevrouw Scheltema (LiberaaD was over tuigd dat onderwijs in de lichamelijke opvoe ding overgelaten moet worden aan vakonderwij zers. Het is waar dat de toepassing van dit denkbeeld geld kost, maar de gemeente geeft wel I millioen uit voor werkverschaffing. Hier kan werkgelegenheid verschaft worden aan werklooze leeraren in de Lichamelijke Opvoeding. Mogelijk zou zijn dat de leeraren voor de lagere scholen hun tarief verlaagden. De heer Westerveld (s.d.a.p.)wethouder, dankte voor de waardeering die uitgesproken is tegenover de onderwijzers. Wat het onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de lagere scholen te Haarlem betreft, is de toestand zoo, dat dit onderwijs thans niet gege ven wordt in de le en de 2e klassen. In de 3de en de 4de klasse wordt het onderwijs gegeven door de gewone onderwijzers. In de 5e en 6e klasse geschiedt het door vakpersoneel. Een onderzoek heeft uitgewezen dat het onder wijs in de lichamelijke opvoeding in de 3de en 4de klassen zooals het thans gegeven wordt niet aan redelijke eischen voldoet. Er wordt soms gymnastiek gemaakt met een overjas aan en metbaggerschoenen! Zooals het nu is kan het niet blijven. Er is alleen gymnastiek te onderwijzen als er gezorgd wordt dat de kinderen allemaal geschikte kleeding en schoenen dragen. In de le en 2e klassen kunnen de jongens en de meisjes gezamenlijk gymnastiekles krijgen, in de 3de en 4de klassen is het noodig de jongens door een leeraar te laten onderwijzen, de meisjes door een leerares. Spreker is dus overtuigd, dat het onderwijs door deskundigen gegeven moet worden, maar dat kost veel geld en dat heeft de gemeente niet beschikbaar, want een onderzoek in Den Haag heeft uitgewezen, dat de gemeenten de kosten zelf moeten betalen. Daarom is de eenige oplossing, dat de gemeen te er naar streeft zooveel mogelijk onderwijzers dit geschiktheid daarvoor hebben, op te leiden voor gymn.-onderwijs. Dan wordt er van ge maakt wat er van gemaakt kan worden. Het is spreker gebleken, dat de schoolinspectie te Haar lem reeds voorbereidingen gemaakt heeft voor het organiseeren van een cursus voor onderwij zers die akte s of j hebben. In Den Haag vond men 't al luxueus dat Haar lem vakonderwijzers heeft voor de 5de en 5de klassen. Al doet de gemeente het zoo zuinig mogelijk, de uitvoering van de uit Den Haag gekomen richt lijnen voor de lichamelijke opvoeding, zal aan de gemeente geld kosten. Het aantal lesuren moet f 11.000 per jaar kosten. Bovendien zijn er gym- nastieklokalen te weinig. Dit tekort is alleen te ondervangen door de schooluren te veranderen. Het is nog niet te zeggen waar de imbecielen- Rheumatische pijnen kunnen verdreven worden met Kruschen. Reeds gedurende tientallen jaren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle - van scheikun- dige^apothelter A G./JJlogger BIJ apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. (Adv. Ingez .Med.) In het Haagsche bosch wordt grondige opruiming gehouden. Het dichte hout wordt gedund en de takken worden onder dc tuinders gedistribueerd, die ze gebruiken bü het opbinden van erwten en boonen. (Foto SrhimmeipenningVi) school zal komen. B. en W. hebben evenwel een geschikte plaats op het oog. Ook openbare onderwijzers streven er naar be kend te worden met de huiselijke omstandighe den der leerlingen. Onder de gegeven omstandigheden zien B. en W. geen kans nog wat te doen voor de onderwij zeressen bij het voorbereidend onderwijs. Het is niet de taak van den wethouder, maar v/el van den inspecteur om toezicht te houden op de wijze van het onderwijs in het Neder- landsch. Ook is spreker tegen dor, en voor le vendig onderwijs. Er is niet meer geld beschikbaar voor de bi bliotheek. Ook is het nog niet mogelijk de huis vesting te verbeteren door de Vleeschhal voor de bibliotheek te bestemmen. KUNSTEN. De heer H a p p drong er op aan al het mo gelijke te doen om de concerten in het Frans HaL«museum ook in de toekomst mogelijk te maken. Er zijn belangrijke cultureele belangen aan verbonden. Bovendien zijn die kamermuziek uitvoeringen een uitstekend pleidooi voor het zelf beoefenen van de muziek. De heer Westerveld (S.D.A.P.), wethou der, beloofde dat B. en W. aandacht aan de zaak zullen blijven wijden. WERKLOOSHEIDSZORG. De heer Mars (SD.A.P.) betreurde dat er nog geen betere huisvesting voor Maatschappelijk Hulpbetoon is gevonden. De toestand is daar zoo dat het werk er onder moet lijden. De post voor B-steun moet verhoogd worden omdat de prijzen gestegen zijn. Bij Miaatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem moeten de werkloozen meer papieren invullen dan in andere gemeenten geëischt wordt. Wat het verhaal betreft moet de gemeente rekening houden met de prijsstijgingen. Het is billijk dat de bijdragen die indertijd zijn vast gesteld verlaagd worden. Ook is het billijk dat rekening gehouden wordt met de zwaardere lasten die een gevolg zijn van de nieuwe loonbe lasting. De heer Klein (R.K.) drong ook aan op een betere huisvesting voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Het is onbillijk dat nog niets gedaan is aan de herziening van de tarieven voor het verhaal. Waarom is hiermee zoo getalmd? Spreker is niet tegen verhaal, maar het moet billijk toegepast worden. Het is evenwel in de laatste jaren een streven van Maatschappelijk Hulpbetoon om er uit te halen wat maar mogelijk is. Het is bij voorbeeld af te keuren dat iemand die een we duwe trouwt die steun heeft gehad, aangespro ken wordt voor verhaal. Van iemand is f 3400 ge vraagd, te betalen met 1 gulden per week. Spre ker zou iemand die op zoo'n manier iemand uit den steun haalt liever een bloemenmand stu ren (gelach). Er zijn dienstboden die f 1 per week verhaal moeten betalen omdat de ouders steun hebben. Dat is ook veel te veel. Spreker heeft daarom een motie over het ver haal ingediend, die beoogt geen verhaal toe te passen als een gezin moet leven van f 30 of minder, en als een eenloópend persoon niet meer verdiend dan f 20 per week. Mevrouw Scheltema (Liberaal) had prin- cipieele besvaren tegen de motie-Klein. Het is in strijd met de wet een zeker inkomen vrij te stellen van verhaal. Het vaststellen van Let bedrag van het verhaal behoort tot de taak van den rechter. Aanneming van de motie-Klein zou tot onge- wenschte consequenties leiden. Er zouden zelfs wantoestanden door ontstaan. Een huishoudster of leerares die f 55 in de maand verdient boven kost en inwoning zou niet aangesproken kunnen v/orden één gulden bij te dragen voor haar behoeftige ouders. De heer Hooy (R.K.) wees er op dat tal van middenstanders het thans zeer moeilijk hebben als een gevolg van de tijdsomstandighe den. Sommigen hebben in 1940 wel een gun- stigen uitverkoop gehouden, maar nu komen juist de moeilijkheden. In vele branches is de omzet sterk ingekrompen. Laten wij maar eens denken aan de slagers. Er zijn verschillende instanties voor hulpver leening aan middenstanders, maar die helpen in den regel geen zaken die tijdelijk minder ren dabel zijn. Het is hier geen quaestie van ar menzorg, maar van maatschappelijke noodzaak. Het belang van het geheele bedrijfsleven is ex- bij betrokken. De instanties voor hulpver- leeninig moeten in de gelegenheid gesteld wor den zoogenaamde overbrugglngscrediëten te ver- leenen. Misschien is het beste daarvoor die Borg stellingsfondsen eenigszins te reorganiseeren. Voor het verleenen der credieten moeten zij wa ter in de wijn doen (gelach, gemompel: zegt dat een wijnhandelaar!) De heer H a p p (V.D.) was ook overtuigd, dat middenstanders die in nood verkeeren, ge holpen moeten worden. Hier is evenwel meer een taak weggelegd voor het rijk. Verhaal moet niet te streng toegepast worden, maar toepassing van de denkbeelden van den heer Klein zou op moeilijkheden stuiten. Het beste is dat B. en W. prae-advies uitbrengen over de motie. De heer v. d. Veldt (RJC.) wees er op. dat de zaken bij den Werkloosheidsdienst altijd vlugger afgehandeld worden dan bij Maat schappelijk Hulpbetoon. Vooral wordt vaak ge talmd bij beslissingen over steun-aanvragen. De klachten tegen het systeem der werkver schaffingen nemen toe. Dit is van beteekenis, want nu is op de begrooting niet minder dan een millioen uitgetrokken voor werkverschaf fing. Kan dit geld niet beter besteed worden door normale werken uit te voeren? Hierna werd de vergadering verdaagd tot aa. Woensdagmiddag. kKUN/T IN IITIIKEN GEZELSCHAP „STUDIO" Maria Boodschap. Twintig jaar geleden heeft Willem Royaards reeds Claudel's Maria Boodschap in ons land ge speeld, Thans heeft het gezelschap „Studio" het op zijn repertoire genomen en er Woensdag in het Mu- ziek-Lyceum te Amsterdam de première van ge geven. Claudel is een streng geloovig Katholiek en zijn mysteriespel „L'Annonce faite a Marie" is reli gieuze kunst. Het is meer een zinnebeeldig, mys tiek verhaal in tooneelvorm dan een drama, de han delende personen zijn voor ons meer abstracties dan menschen. In zijn compositie met de plotselinge, onvoorbereide overgangen is „Maria Boodschap" zelfs vrij onbeholpen, maar als geheel is het. van een ontroerende, prachtige lyriek en van een innig vro me dichterlijkheid. In den proloog zien wij Violaine samen met Pierre de Craon, een bouwmeester van kerken, een van die „meesters van den levenden steen", die in de Mid deleeuwen L'Ile de France en Champagne met tal van kathedralen bezaaiden. Zij is gelukkig en gezond, hij ongelukkig en melaatsch. Pierre de Craon staat op het punt naar Rheims te vertrekken, waar hij moet zijn voor de voltooiing van zijn nieuw, groot werk, de kathedraal ,.La Justice". Als Violaine van hem hoort, dat de vrouwen van Rheims voor den bouw van deze kerk haar edel- steenen wegschenken, geeft zij aan Pierre de Craon het meest waardevolle, dat zij bezit, den gouden en geneeskrachtig door de G*R°,E Vicks VapoRub ingrediënten (Adv. Ingez .Med.) i-ing, dien zij van Jacques Hury, haar verloofd heeft gekregen. Maar de bouwmeester vraagt haa iets meer. ,,De steen, die noodig is voor het voe! stuk is niet dezelfde als die, welke noodig is voc de spits". Maar voor dit offer is Violaine nog ni( gereed. Zij houdt van Jacques, zij doet haar dage lijkschen plicht en meent dat het zoo goed is. Maa als Pierre de Craon even later wil heengaan, breni Violaine haar eerste offer en zoent zij den melaa sche op zijn mond, omdat zooals zij later aa Jacques Hury zegt: „hij zoo treurig was en ik zq gelukkig". Met dezen kus en de vergeving van het kwaa dat Pierre de Craon haar vroeger heeft aangedaai geneest zij zijn ziekte en neemt zij hoewel no onbewust zijn lijden op zich. „De zonden der Christenheid boeten door het lee der lijdende menschheid op zich te nemen!" dit het hoofdmotief, dat telkens in Claudel's mysteri terugkeert. Wij hooren het van Anne Vercors, Vio laine's vader, die zijn gezin en zijn land verlaat e naar Jeruzalem trekt, omdat hij „moe is van he geluk". Hij wil een deel van het leed der mensch heid dragen, opdat zijn geluk hem later niet ver weten kan worden. En wij hooren het van Violaine, die vrijwillig he lijden van anderen op zich neemt. Zij heeft afstan gedaan van het vredig geluk met Jacques Hur voor Mara, haar zuster. Melaatsch en blind gewot den, zwerft Violaine in de bosschen, waar zij leef van de liefdegaven der mensehen. Totdat in dei Kerstnacht Mara bij haar komt. Violaine begrijp niet wat Mara tot haar voert. Acht jaar lang is z alleen geweest en leeft zij der wereld afgestorvei En hiermede zijn wij genaderd tot het hoogtepur van Paul Claudel's mysterie, de „wonderscène", ee tooneel van prachtige lyriek en meesleepende ge loofsextase. In de oogen van Mara is Violaine een heilig Misschien zal God haar helpen om het wonder t verrichten, dat zij van haar verwacht en zij legt h< lijkje van haar kind dat zij onder haar mantel vei borgen hield, in Violaine's armen en smeekt ha: om het leven van haar dochtertje. Violaine bt zweert haar zuster dat zij geen heilige is en gei wonderen kan verrichten, doch telkens klinkt veranderlijk Mara's smeeken: „Violaine, geef mijn kind terug, geef mij mijn kind terug!" Plot seling beginnen in de verte de Kerstklokken te li den en in extase juicht Violaine: „O, Mara, Kindje is ons geboren!" maar voor de moeder staat alleen haar eigen kind en zij heeft geen andt antwoord dan het telkens herhaalde: „Geef m het mijne terug!" En dan gebeurt het wonder. Ter] wijl Mara voor haar zuster ligt neergeknield uit de Evangeliën leest, klinkt alleen hoorba; voor Violaine de zang van engelen, die de Mai Boodschap verkonden. Langzaam trekt de duisternis op, het wordt licl ter en lichter, de Kerstdag is geboren en met d< Kerstdag het kindje dat Violaine met haar grool goddelijke liefde uit den dood heeft opgewekt. Doch de oogen van het kind hebben niet a! voorheen de kleur van Mara's oogen; ze zij blauw, als die van Violaine. Aubaine is niet mee het dochtertje van Mara, het is het kind van haa zuster en van Jacques Hury, den man, dien Vio laine met zoo reine, opoffex-ende liefde heeft lie gehad. Voor Mara blijft Violaine tussehen haar en haa man staan en wanneer Violaine in de laatste act door Pierre de Craon stervend bij Jacques Huj wordt binnengedragen, blijkt het hem, dat Man haar heeft willen dooden. Maar Violaine zegen de hand die haar bevrijd heeft van het aardsch lijden en dwingt ook hem tot vergeven. De „zoet Violaine" heeft aan Pierre de Craon den steen ge geven, die noodig is voor de spits van de kathedraa „La Justice". In dit mysteriespel is de mystiek der Middel eeuwen uit het Frankrijk van Jeanne d'Arc, di andere Maagd die den Heiligen Geest over haa land bracht, zooals Violaine het doet over de men schen in haar omgeving. Hoog dichterlijk is he werk in zijn gegeven en in zijn proza, dat ooi in de vertaling van Hein Boeken soms klinkt poëzie. Het stelt aan de spelers zeer ongewone ei daarom zware eischen, omdat de figuren meer sym bolische dan eigenlijke menschen zijn. Toen Royaards Maria Boodschap speelde, kon he in Haarlem niet worden opgevoerd, omdat het too neel voor de decors van Lensvelt hier te ondiep wal Van Dalsum moest zich behelpen met een klei open podium, dat zich meer voor concerten dai tooneel leent en was dus gedwongen tot meer sü leering. In sommige tafereelen zooals in dei boomgaard, het bosch en de grot was het deco wel zeer primitief, maar in de keuken van de hoev en vooral in de poort van Combernon, met het ge zicht op het Fransche landschap dat aan ee fresco deed denken had Van Dalsum zeer vee bereikt en was er volkomen de sfeer van dit mys teriespel. En die was ook bijna voortdurend in het spel De spelers stegen herhaaldelijk uit boven het ge woon menschelijke en voerden ons, toeschouwers, o; naar de hoogten waarop de dichter Claudel zijl stuk heeft geheven. Het was, als geheel, een op voering die gedragen werd door vrome extase et dichterlijke bezieling. Van Dalsum heeft als regis seur dikwijls zeer veel bereikt. Ik denk hier bij voorbeeld aan het avondmaal voor het vertrek val Anne Vercors welk een heilige stemming laf toen over het geheel aan heel de scène tusschei Violaine en Jacques Hury, wanneer Violaine aai Jacques haar ziekte openbaart, en het symbolisch! slot. Mary Smithuyzen was een ontroerend devotf Violaine. Zij werd waarlijk het stralend hart van deze legende, lieflijk en zacht en innig vroom. In he! begin in het tooneel met Pierre de Craon zij blijkbaar nog zoekende, maar hoe langer ho< meer steeg zij in deze rol, die zij met volkomen overgave speelde. Mara is ondanks, of misschiet iuist om haar slechtheid meer menschelijk. Nel Knoop gaf haar alle felheid mee, waarover zij be schikt, maar haar spel deed in dit mysteriespel nu en dan wat te modern aan. Aangrijpend was zij in het tooneel, waarin zij Violaine smeekt haar kind weer tot leven te brengen. Marie Gilhuys-Sasbach accentueerde als moeder Vercors wat al te veel het lijdzame in deze figuur, Zij werd te veel een jeremieerende vrouw, wat te weinig de boerin, die naast haar man aan het hoofd van Cobernon staat. De drie mannelijke hoofdfiguren Anne Ver cors, Jacques Hury en Pierre de Craon werden gespeeld door Van Dalsum. Storm en Fiolet. Van Dalsum was een milde, bijna apostolische oude boer, Storm krachtig en mannelijk als de schoon zoon en plaatsvervanger van Vercors, treffend ir zijn verdriet om het verlies van Violaine. Pierre de Craon is wel het meest een symbolische figuur, Fiolet speelde hem met noblesse en zeide zijn tekst met warme, gedragen stem. Als geheel dus een opvoering die op de creditzijde van het aan groote voorstellingen rijke tooneelsei- zoen mag worden gesteld. J. B. SCHUIL speeltuin vereeniging het oosterkwartier Ilel Jeugd-fanfarecorps het Oosterkwartier te Haar lem geeft op Zaterdag 22 Februari een concert ln het clubgebouw. Medewerking wordt verleend door Operette-vereenlging „Het Oosterkwertler", onder leidinj van den heer H. Steenkist,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10