Haarlem's Dagblad carnaval De financiën van Heemstede en Bloemendaal Haarlem's Dagblad Ochtendgymnastiek. Luchtaanvallen op Engeland. Nieuwe bonnen Georges Minne overleden. Vanaf Zaterdagmorgen a.s. 10 uur f Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17693 16FÏ Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote "liaD Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie cm 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 21 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0.65 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17VS- Groentjes zie rubriek. Invloed van de nieuwe financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten Welken invloed de nieuwe bepalingen die dezer dagen uit Den Haag zijn gekomen over de finan cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten voor Haarlem hebben. Haarlem moet, om aanspraak te kunnen maken op extra bijdragen van het rijk tot dekking van het tekort op de begrooting, het aantal opcenten op de Personeele Belasting van 195 op het maximum van 200 brengen. De nieuwe bepalingen hebben voorloopig op de financiën van gemeenten zooals Heemstede en Bloemendaal weinig invloed. Het eenige gevolg is, dat die gemeenten profiteeren van de gunstige be rekening van de bedragen die door het rijk aan de gemeenten worden uitgekeerd uit het Gemeente fonds. De gemeenten krijgen (hoewel er geen Ge- Cieentefondsbelasting meer geheven wordt, daar die vervangen is door de Loonbelasting) over 1941 een bedrag uitgekeerd dat overeenkomt met de opbrengst van de opcenten die over het belasting jaar 1940/1941 geheven werden. Die bedragen zijn wat hooger dan op de begrooting voor 1941 door de betrokken gemeenten geraamd was, omdat over het belastingjaar 1941/1942 een lagere opbrengst ge raamd was. Gemeenten als Heemstede en Bloemendaal die nooit bijdragen uit het Werkloosheidssubsidiefonds hebben genoten en dus ook voor 1941 geen aan spraak maken op die bijdragen, kunnen hun aan tal opcenten op de Personeele Belasting over 1941 onveranderd laten. Heemstede heft 120 opcenten op de Personeele Belasting, Bloemendaal 117. Er is door de autoriteiten in Den Haag bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt, nu reeds be- lastingnivelleermg is ingevoerd wat andere be lastingen betreft (de Loonbelasting is in elke ge meente dezelfde, terwijl de nu vervallen Gemeente fondsbelasting en de opcenten daarop in vele ge meenten sterk uiteenloopend) ook de Personeele Be lasting voor 1942 te veranderen, opdat op den duur in alle gemeenten een gelijkmatige belasting zal heerschen. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft de be grooting voor 1941 reeds eenigen tijd vastgesteld. Bij suppletoire begrooting zullen dus eenige posten ge wijzigd moeten worden wat evenwel geen moeilijk heden oplevert. Men kan in verband met de finan cieele voordeelen den post onvoorziene uitgaven verhoogen, waardoor de reserve van de begrooting dus vermeerdert. De Heemsteedsche ontwerp-begrooting voor 1941 is wel door B. en W. aan den raad gezonden, maar zij' moet nog behandeld worden. Er zal een lijst met wijziging van verschillende posten aan den raad worden gezonden. Die kan dus behandeld wor den in den raad. Naar wij vernemen zal de be grooting van den raad thans spoedig worden uitge schreven. RIJWIELDEEF AANGEHOUDEN. Door de recherche te Haarlem is Donderdag avond kwart over zeven aangehouden een 27- jarige Haarlemmer, die in het bezit was van een heerenrijwiel, dat gestolen bleek te zijn. De man, die bekende, is in verzekerde bewaring gesteld. DRONKEN HAARLEMMER TE WATER Een 51-jarige bankwerker, die te veel alcohol gebruikt had, geraakte Donderdagavond elf uur bij het Veilinggebouw, aan den Koudenhorn in het water van het Spaarne. Op zijn hulpgeroep schoten voorbijgangers toe, die hem op het droge wisten te trekken. Zij hebben hem vervolgens naar zijn wo ning gebracht. Toen de politie verscheen was er niets meer te zien. JUBILEUM J. SPITS. Heden is het vijf-en-twintig jaar geleden, dat de heer J. Spits, Tetterodestraat 46 zwart te Haarlem, bij het Seinwezen der N.V. Nederlandsche Spoor wegen in dienst kwam. Omdat hij liever dezen dag in den huiselijken kring doorbracht, had hij er een vacantiedag voor bewaard. Daar hij echter veel vrienden en kennissen heeft, zal hij stellig toch wel veel belangstelling mogen ondervindend De heer N. J. van Beek, hoofdwerktuigkundige bij het Sein wezen, kwam den jubilaris vanmorgen namens de directie op hartelijke wijze complimenteeren, waar bij hij hem het gebruikelijke geschenk onder enve loppe overhandigde. AANBESTEDINGEN. Hedenmorgen heeft de Rijkswaterstaat te Haar lem de volgende aanbestedingen gehouden: het on derhoud der Rijkszee- en Rijkshavenwerken op Marken gedurende 1941. Raming f 11.000. Laagste inschrijving: De Boer en Ten Napel, Urk, voor f 10.494. Het onderhoud van de Pettemer Zeewering ge durende 1941. Raming f 25.000. Laagste inschrij ving P. Broeken, te Breda, voor f 24.500. Het aanbrengen van voorzieningen aan de hou ten beschoeiing langs de haven te Marken. Laag ste inschrijving: H. Visser, te Lemmer, voor f 19.278. JextieCkaact Volledig, practisch, op mooi stevig papier gedrukt. Prijs slechts vier cent per stuk, afge haald aan onze kantoren. In ons nummer van gisteren hebben wij medegedeeld, dat de Centrale Keuken te Haarlem, die een onderkomen heeft gevonden aan het Gemeentelijk Slachthuis, in bedrijf is gesteld. Op bovenstaande foto ziet men een deel van de keuken, n.l. drie van de zes kookketels. in elk waarvan 600 liter voedsel kan worden bereid. Na het koken worden de ketels gewenteld en het eten komt in de er onder staande pannen, waar er de laatste hand aan gelegd wordt. Op den voor grond ziet men een tweetal koks het vleesch, dat in andere ketels wordt bereid, gereed maken. Wethouder Van Liemt en de directeur der Centrale Keuken, de heer v. d. Eynde. zien toe. (Foto De Haas) (De Nederlandsche omroep over weegt de ochtendgymnastiek-lessen vroeger te beginnen in verband met eenige aanvragen van die strekking) Eén, verhef je op de teenen, Twee, de armen recht vooruit, Drie, strek zijwaarts beide beenen, Vier nu even stilstaan sluit! Of wel, eene, tweeë, drieë, Op de teenen weer hierbij, Nu diep buigen in de knieën, Met de handen in de zij. Dat is niet om mee te spotten, In het oude mechaniek Kraken af en toe de botten, Radio ochtend gymnastiek. Ik wil daarbij niet beweren, Dat het zoo precies zal gaan, *k Moet met schaamte constateeren, Ik heb nog niet meegedaan. Maar 't kan zijn, mag 'k mededeelen, Dat het vroeger word gezet, Niemand zal zich dan vervelen Erop wachtend in zijn bed. En als ik dan mee ga werken» Vind ik het een lam idee, Dat het u ook niet zou sterken, Doe dus daarom allen mee. 't Is in d'aanvang wat onwennig, Maar het went in d! eerste les, Kom, het bed uit, niet eenkennig, Niemand ziet u veel succes! QOOOTCHOUTSTOOflT [naöST lUXOQr (Adv. Ingez Med.) Kuststad in Zuid-Wales zwaar getroffen. NEW-YORK, 21 Februari. (D.N.B.) De Brit- sche hoofdstad en verscheidene steden in het Wes ten en Zuidwesten van Engeland en Zuid-Wales zijn gisteravond en in den afgeloopen nacht volgens berichten van Amerikaansohe agentschappen uit Londen het voornaamste doelwit geweest van het optreden van het Duitsche luchtwapen tegen voor den oorlog belangrijke objecten in Engeland. Vol gens de tot dusver ontvangen berichten schijnt een kuststad in Zuid-Wales het zwaarst te zijn aange vallen. Een D.N.B.-berioht uit Berlijn meldt dat ook doe len in Zuid-Oost Engeland met succes zijn aange vallen. Van welingelichte zijde verneemt het D.N.B. voorts dat zeven Engelsche schepen met een totale tonnage van 33.500 br.t. Donderdag zoo zwaar be schadigd door Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn dat met hun algeheel verlies rekening gehouden moet worden. Dit blijkt uit de reeds gemelde afzonder lijke successen, die Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteren in de naaste en ruimere omgeving van de Britsche eilanden hebben behaald. BRITSCH HULPSCHIP IN DEN GROND GEBOORD. BERLIJN 21 Februari. (D.N.B.) De Engelsche Admiraliteit heeft Donderdagavond bekend ge maakt dat het gewapende hulpschip van de Brit sche marine „Crispin' tot zinken is gebracht. De naaste verwanten der slachtoffers zijn op de hoogte gebracht. Het hulpschip „Crispin" had een water verplaatsing van 5.051 ton. Het schip was in 1935 gebouwd. Duitsch weermachtsbericht Aanvallen op convooien en bommen op de haven van Benghasi. Engelsche steden opnieuw gebom ba reee rd. BERLIJN, 20 Februari (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „In het zuidelijk de-Jl der Noordzee heeft een motortorpedoboot, in weerwil van den dichten mist, twee gewapende Britsche koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 10.000 ton tot zin ken gebracht. Tijdens gewapende verkenning heb ben vliegtuigen gisteren ten noorden van de Hebri- den en aan de Oost- en Zuidoostkust van Engeland convooien aangevallen en vier groote koopvaardij schepen zoo ernstig beschadigd, dat zij verloren ge acht moeten worden. Bij Harwich is een torpedo- bootjager gebombardeerd en in brand gezet Af- deelingen gevechtsvliegers hebben met succes aan vallen gedaan op vliegvelden in de Midlands, haven werken op het eiland Wight en fabrieken in Schot land. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen gevechtsvliegers docks te Londen, Swansea, Ply mouth en Chatham gebombardeerd. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen by aanvallen op schepen in de haven van Benghasi bomtreffers op twee groote koopvaardijschepen geplaatst. In den afgeloopen nacht verschenen slechts en kele vijandeljke vliegtuigen boven het bezette ge bied. In de Middellandsche Zee zijn vijf vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Twee eigen vliegtui gen worden vermist". Radiodistributie-aansluitingen worden niet verzegeld. 5-GRAVENHAGE, 21 Februari. Distributie- luisteraars die hun radio-aansluiting willen opzeg gen hebben niet anders te doen dan hiervan zoo wel aan de distributie-centrale of -dienst, waarbij zij zijn aangesloten, als aan een postkantoor, post station of postagentschap kennis te geven. Het luidsprekerkastje bij deze distributie-abonnés thuis behoeft dus nooit verzegeld te worden. Hen die onder voorwendsel het luidspreker kastje te kpmen verzegelen bij een distributie- luisteraar toegang tot de wnoing vragen, kan men derhalve dien toegang weigeren en de deur wijzen. (A.N.P.) 's-GRAVENHAGE, 21 Februari. De secretaris- genéraal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend. BROOD EN GEBAK. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft elk der met „05" genummerde bons van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „05" genummerde broodbons recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram Biscuits en wafels 90 gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram Koek 160 gram Cake 300 gram. Gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram. Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat. waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Maart nog niet gebruikte bons blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „5" genummerde bons van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 23 Maart a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen ..gebak" als hierboven genoemd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de met „04" genummerde bons van de broodkaart hier mede zijn vervallen en derhalve kunnen worden vernietigd. TARWEBLOEM. De met „5" genummerde bons van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 24 Fe bruari tot en met Zondag 23 Maart as. recht op het koopen van 35 gram tarwemeel of tarwebloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel. De bon „5" geeft derhalve geen recht op het koo pen van boekweitmeel. BOTER EN VETTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart a.s. geeft de met „05" genummerde bon van de boterkaart en van de vet- kaart recht op het koopen van 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze en voor zoover voorradig. De met „05" genummerde bons, die op 2 Maart nog niet zijn gebi-uikt blijven voorts nog geldig tot en met Zorjdag 9 Maart a.s. De aarudtacht wordt er op gevestigd, dat de met „04'' genummerde bon van de boter- en vetkaart niet zal worden aangewezen en derhalve vernie tigd kan worden. HAVERMOUT ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft de met „07" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van '250 gram havermout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeel vlokken of gort of gortmout of grutten. De met „08" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 20 April recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 20 April a.s. geeft voorts de met „09" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 100 gram vermicelli of macaroni of spaghetti. De met „10" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" geeft gedurende het tijdvak van Maan dag 24 Februari tot en met Zondag 20 April as. recht op het koopen van 100 gram maïzena of gries- meel of sago of aardappelmeel of rijststijfsel of kookstijfsel of glansstijfsel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeder mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid nudding sauspoeders, welke op een bon wordt ge docht mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Zooals uit het voorgaande blijkt mogen rijststijfsel, kookstijfsel en glansstijfsel dus uitsluitend gekocht worden te gen afgifte van de voor maïzena aangewezen bon. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bons een pakje maizena van 225 gram kan worden ge kocht, doch slechts in verpakkingen welke voor 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Febr. tot en met Zondag 23 Maart a.s. geeft de met „11" ge- Zoo gauw de weersomstandigheden het toe laten zal de Urker visschersvloot weer ter vangst uitvaren. In de haven liggen de schepen voor vertrek gereed. (Foto Pax-Holland) in „HET FRUITHUIS"! de tijd ten Spijt Carnaval jolijt met fruit van CR HOUISIRAAT 128 IEIEE, 19248 Sinaasappelen, Mandarijnen, Vijgen, Champagne-Reinetten, Paradijs-rood, Druiven ■mj Sas-fruit, munt uit! (Adv. Ingez .Med.) nummerde bon van de „bonkaart algemeen** recht op het koopen van 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem of rystgries of gruttemeel (ge mengd meel). EIEREN, Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 2 Maart as. geeft de met „12" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 2 Maart nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 9 Maart a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Maart niet gebruikt mogen worden in hotels, res taurants e.d. KAAS. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, zul len met ingang van Maandag 24 Februari a.s. tot een nader te bepalen datum elke twee weken twee bonnen van de „bonkaart algemeen" worden aan gewezen voor het koopen van kaas. De bonnen, die na afloop van een veertiendaagsche periode nog niet gebruikt zijn blijven daarna nog twee weken geldig. Hierdoor blijft de mogelijkheid bestaan om voor vier bonnen tegelijk kaas te koopen. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 9 Maart a.s. geven de met „13" en „14" genummerde bonnen van de „bonkaart al gemeen" elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 9 Maart nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 23 Maart a.s. PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Februari tot en met Zondag 30 Maart a.s. geeft de met „15" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Begaafd Vlaamsch beeldhouwer. BRUSSEL. 21 Febr. (D.N.B.) Op 75-Jarl- gen leeftijd is gisteren aan de gevolgen van een trombose overleden de ver buiten de gren zen van België bekende beeldhouwer en tee kenaar Georges Minne. Georges Minne heeft het grootste deel van sdjn leven gewerkt te St. Martens—iLatem aan de Leie. waar hij deel uitmaakte van de z.g. Latemsche School. Tot zijn bekendste werken behoort de Bron met de vijf knielende jongelieden bij het Senaatsgebouw te Brussel en het gedenkteeken voor Georges Rodenbach bij de E'.isabethskerk te Gent. Een aantal van zijn werken bevindt zich in het Museum te Brussel en in het Folkwang Mu seum te Essen. Als teekenaar is Georges Minne voornamelijk bekend geworden door zijn uitbeel ding van de Piëta (Maria treurend over den doo- den Christus) en de Moeder met Kind. Mededeeling van THE AMERICAN CLUB TIVOLI worden aan het Concertgebouw de overgebleven mtreekaarten van de WILLIE LEWIS DANSANTS van ZATERDAG 6—11 u. en ZONDAGMIDDAG 2—5.30 uur verkocht. Wij reserveeren slechts 150 kaarten om 's avonds aan de zaal te ver- koopen Voor het Thé-Dansant zijn Zondag van 113 uur kaarten a. d. zaal verkrijgbaar. (Adv. Ingez .Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Ochtendgymnastiek, pag. 1 De financiën van Heemstede en BIoemendaaL pag. 1 B. K.: Mijmering. pag. 3 Van plant tot medicijn. pag. 3. Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 Flitsen pag. 3 Uit Haarlem's Raad. pag. 6 Grootvader schrijft zijn kleinkinde ren over Karei Czerny pag. 7 Veelzijdigheid in de Sport. pag. 8 Dam- en schaakrubriek. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1