ïaa picuit tot medicifn- PETRIE Co. A MiftnednqL. Eigenaardigheden FLITSEN U VOELT U NIET PRETTIG R IJ D A G 21 FEBRUARI 194Ï HAARLEM'S DAGBLAD 3 In den geneeskruidenfuin fe Den Dolder. (Van een medewerker.) Jen telefoontje naar Den Dolder en aan de andere ie van den draad een prettige stem, die ons „over uurtje" toestaat, onze nieuwsgierigheid uit te ren: de heer A. v. d. Vijsel van den bekenden leeskruidentuin zal ons antwoorden op veler- vragen op kruidengebied. üftïg of niet-giftig? En de plant werd wantrou- nd beroken en bekekenDat was wel de be- grijkste vraag, die wij vroeger op school bij het ermineeren ons stelden. En ijverig ritselden de deren van de FloraNa ons bezoek aan den r v. d. Vijsel zijn wij geneigd die vraag te ver leren, en wel in: geneeskrachtig of niet? rele zijn de planten, die u en mij genezen kun- ;oo staan we dan voor het landhuis van den heer d, Vijsel en het is onze bekendheid ter plaatse, ons Weten doet, dat dit huis dè woning is, want een strooien dak boven een weelderige vege- e van groen en bruin in allerhande schakeerin- herkent men niet veel. En de heg ervoor is er niet geneeskrachtig! Wij vinden den heer d, Vijsel in zijn kantoor, waar een pittige en uurlijk kruidige geur ons in den neus drijft, ie eerste vraag is de gebruikelijk: „Hoe kwam r toe, een geneeskruidentuin te beginnen?" let antwoord is kort, maar veelzeggend: „De de voor het vak. En een liefde die er altijd reest is, al heeft het jaren geduurd, eer die liefde ledig tot uiting kwam. Immers, voordat de heer Vijsel drie en twintig jaar geleden dezen ge skruidentuin begon, heeft hij, in ander beroep, r een groot deel der wereld gezworven. En dit ïooren geeft aan het gesprek een gansch anderen n, een bijzondere bekoring. Er komt in het isse, kruidige kantoortje een sfeer van uitheem- e zaken, onze gedachten nemen verre sprongen wij hebben moeite den spreker bij te houden, meer hij vertelt van Afrika, van Britsch-Indië, Nieuw Guinea.... Doch bij al zijn verschil- s werkzaamheden staat de liefde voor de krui- op den achtergrond, allesbeheerschend en iting-gevend. En wij hooren, dat hij, werkzaam de Nieuw Guinea Handelsmaatschappij, een, zij kleine, cocosplantage bezat. Liefde voor het En niet alleen, dat zijn reizen en trekken inzicht en kennis van het menschdom verrijk- hij leerde ook veel van de natuurvolken op lied van natuurgeneeswijze waarvan hij nu profijt trekt. Doch via deze kleine afdwaling nen we toch weer op de kern van het gesprek: geneeskruiden. En wij vragen hem naar de mate waardeering, die de phyto-therapie de na- rgeneeswijze in ons land ondervindt. BANKIERS - HAARLEM ALLE EFFECTEN, en BANKZAKEN VERZEKERINGEN (Adv. Ingez .Med.) in Haarlem en omgeving De walvischkaak in het Raadhuis. is nu eens een bezit, waar maar weinig gemeen- in ons lama op zullen kunnen wijzen. Men moet uwens over een behoorlijk ruime raadhuishal ichikken, om een souvenirtje als in de groote zaal het Haarlemsche raadhuis aan den zolder hangt kunnen bergen. (Foto De Haas.) Over vier jaar kunnen we een jubileum vieren, n is het 350 jaar geleden, dat de Haarlemmer n Huygen van Linschoten uit het hooge Noorden tigkeerde en als vriendelijkheid jegens het ge- lentebestuur van zijn vaderstad een walvisch- ak aanbood, die hoffelijk werd aanvaard, met are kettingen aan een even zwaren balk werd restiga en er sindsdien is blijven hangen. En om n nazaat niet in 't onzekere te laten dichtte Karei Mander een paar regels, die op een paneel wer- n geschilderd, welk bord ook nog in de hal van raadhuis hangt en waarop te lezen staat: I. A. Linsohoten Cs. H. patriae suae D.D. 1595 WaLVIs kaekbeen bIJ oost WalJgat's geVonden, s NoVae ZeMbLae eerst reIJs ghedenCken gheeft nschofcen, een, daer eerst naer toe ghesonden, gheboorten Stadt dit hier doen sChenCken heeft. Dit jaertal dicht houdt in XVcXCV 1596 v. M. Zooals men ziet bewaart deze walvischkaak de rinnering aan de tochten, die de Hollanders op einde der 16e eeuw ondernamen, om langs de lordelijke doorvaart den weg naar de Indien te tden. Van Linschoten was niet de eerste de beste: Al oeg trad hij in dienst van den Aartsbisschop van ia. met wien hij zich als klerk naar Indië begaf. verzamelde aldaar een groot aantal gegevens er de reis van Europa naar Indië en omtrent de ststreken van den Indischen Oceaan, welke ge- vens van groot nut waren bij de latere reizen n Houtman en De Keyser. Op zijn terugkeer naar vaderland in 1589 was hij gedurende twee jaar, i 1589 tot 1591 agent van het bekende handels lis Fugger en verbleef daartoe op de Azoren. In 92 vestigde hij zich te Enkhuizen, werkte daar n gegevens uit, nam deel aan den rampspoedigen cht van Heemskerk en Barendsz en overwinterde Nova Zembla. en werd, teruggekeerd, in 1597 aorier van Enkhuizen. Hij werd geboren in 1563 overleed in 1611. Het meebrengen van walvischkaken was in die gen door walvischvaarders en andere bezoekers in de Poolzeeën niet zoo bijzonder. Gewoonlijk ramen ze echter niet in raadhuizen terecht, maar eden in weiden overeind gezet als wrijfpaal voor e, vee In oude weiden kan men ze nog wel zien, Te weinig belangsfeiling. „Langzaam, zeer langzaam krijgt men wat meer belangstelling voor de natuurgeneeswijze", zegt de heer v. d. Vijsel. „En dat komt, omdat er van de zijde van het publiek meer gevraagd wordt naar geneeskruiden. De medische wetenschap en dit in tegenstelling met Zuid- en Oost-Europa, waar de natuurgeneeswijze op een zeer hoog plan kwam stond, en staat nog, vrij sceptisch tegen over de phyto-therapie en geeft dan ook nog steeds de voorkeur aan chemische praeparaten. Dat het publiek echter voortdurend meer belangstelling gaat toonen voor de natuurgeneeswijze acht ik een gunstig teeken, een bewijs, dat er kentering komt in de meeningen, die sinds jaar en dag zeer ver keerdelijk over dezen ouden vorm van genezen heerschen. Mijn overtuiging is dan ook, dat er in de toekomst thans zijn er nog maar enkele veel meer kruidentuinen zullen verrijzen". Er komt vuur in zijn oogen, het vuur van den idealist, van den man, die "fveet wat hij wil en weet, dat het goed is. „Ja, moeilijk hebben we het wel gehad", ant woordt hij op onze vraag. „Afnemers in ons land zijn er nog te weinig, zoodat we veel naar het buitenland exporteeren. In dezen oorlog echter en ook in den vorigen is er een groote opbloei te bespeuren. En dat heeft 'drie oorzaken. Eerstens de import van buitenlandsche kruiden geheel stil. Ten tweede worden er thans veel kruiden gebruikt voor de Ersatz-producten, en op de laatste plaats valt er, gelukkig, een grootere belangstelling voor de natuurgeneeswijze te constateeren. In den vo rigen oorlog werd de Vereeniging voor Genees- kruidkunde opgericht, waarvan thans prof. dr. W. C. de Graaff voorzitter is. Zij heeft in dien tijd zeer veel nuttig en baanbrekend werk verricht Overigens was het deze vereeniging, die mij er toe heeft aangezet, den geneeskruidentuin op te rich ten. In den tijd, waarvan ik nu spreek, werd het aanzien van het geneeskruidenbedrijf zeer gefnuikt door de vele beunhazen, die in het kweeken van kruiden een prachtige winstmogelijkheid zagen. En zij begonnen tuinen, of zij kundig waren of niet Na den oorlog, toen de import weer - kon plaats vinden, vielen zij. de een na den ander, weer af. doch zij hadden blijvende schade aangericht. Mo menteel geldt ook voor mijn bedrijf, dat de ge schiedenis zich herhaalt: evenals in den vorigen oorlog werken wij hier onder hoogspanning. Nu de invoer stil staat, stroomen de orders binnen, zoodat ik er eigenlijk best een man of tien bij zou kunnen gebruikenDoch één zwaluw maakt nog geen lente, waarmee ik maar zeggen wil, dat ik er lang niet zeker van ben. dat deze belangstelling ook na den oorlog zal voortduren". En de heer v. d. Vijsel .■erliest zich in toekomstbespiegelingen. Hij vertelt van de soms onbegrijpelijke voorkeur voor buiten landsche producten: veel kruiden, uit welker zaden olie geperst wordt, kunnen hier te lande in groote. hoeveelheden verbouwd worden. De zaden van de Karwij en den Engelwortel b.v. worden uit hel buitenland ingevoerd, hoewel de planten buitenge woon goed hier te lande zouden gedijen. En zoo is er meer. Alles is terug te brengen tot een mis kenning van de waarden der inheemsche genees kruiden. En daarom is het verheugd uit den mond van een deskundige als de heer v. d. Vijsel te ver nemen, dat langzamerhand de meeningen te dien aanzien zich in gunstige richting ontwikkelen. Wij vragen den heer v. d. Vijsel of hij zich in zijn tuin specialiseert in bepaalde soorten. „Neen, in tegenstelling tot de overige kweeke- rijen in Nederland heb ik mij niet toegelegd op het kweeken van groote hoeveelheden van een bepaalde soort. Bij groote bestellingen moeten de gevraagde kruiden ergens anders gekweekt worden, natuur lijk onder mijn leiding en verantwoording. Ik leg mij erop toe, om elk in Nederland groeiend genees- of aromatisch kruid te kunnen leveren zoodat zij dus versch, althans zoo versch mogelijk, zijn. Al heb ik mij niet gespecialiseerd in bepaalde kruiden, toch moet ik opmerken, dat ik feitelijk wèl gespe cialiseerd ben, n.l. in uitsluitend in Nederland groeiende kruiden. Ik ben van meening dat er hier in ons land voldoende kruiden groeien, die genezing kunnen brengen bij zeer veel kwalen. Men moet echter de gelegenheid hebben, zijn ideeën en mee ningen aan de werkelijkheid te kunnen toetsen, doch ons vak verkeert nog maar in een beginstadium en lijdt nog steeds onder de gevolgen van ver keerde gedachten bij de medische wetenschap. Er valt nog zooveel te doen. Goede voorlichting noodig. We haasten ons te vragen, wat er dan naar zijn meening gedaan moet worden voor de geneeskruid- kunde. En het antwoord laat niet lang op zich wachten: „In de eerste plaats de voorlichting. Over het algemeen weet men veel en veel te weinig van de geneeskruidkunde af, en dat is dan ook een van de redenen, dat velen van hen, die in den vorigen oorlog een kruidentuin begonnen, na den oorlog naar andere winstmogelijkheden zochten. Overigens ontbrak hun natuurlijk de liefde voor het vak. De Vereeniging voor Geneeskruidkunde heeft een leergang samengesteld, doch als men let op de ge ringe middelen dezer vereeniging, kan men be grijpen, dat deze leerschool niet zoo heel grootsch kan zijn. En naast dezen leergang staan dan eenige proeftuinen, terwijl ook met het buitenland België o.m. contact werd gezocht en verkregen om door uitwïseling van gedachten eigen kennis en inzicht te verdiepen en te verrijken. Er bestaan wel eenige werkjes over het kweeken van kruiden, doch wegens hun beknoptheid kunnen zij hoog stens dienstig zijn voor amateurs. En behalve deze voorlichting zou ook de cultuur moeten worden beschermd door verhooging van invoerreenten op versche kruiden en etherische oliën. Ook van over heidswege moet medewerking en waardeering voor de geneeskruidenkweekerij, die in onze dagen meer dan ooit een nationale beteeken is heeft, verkregen worden. Te vaak nog ontneemt men aan de kwee- kerij de beteekenis en het belang, dat zij in wezen toch heeft. Immers, het is niet alleen het kweeken, dat aandacht van den kweeker vraagt. Wanneer de kweek resultaten heeft gehad, komt het drogen en ook dat vereischt een aparte techniek, wil men het goed doen. Men ziet in de geneeskruiden nog te veel en handelsproduct, terwijl het integendeel een product voor de geneeskunde is Er is intusschen reeds meer dan een uur voor bijgegaan, doch nog steeds spreekt de heer v. d. Vijsel over het vak, dat zijn liefde heeft en waar over hij nooit uitgepraat komt. Men voelt in hem. naast den kweeker, de strijdersfiguur, die door zijn uitgebreide kennis ook inderdaad recht van spreken heeft. En de late stralen van de middag zon spelen in het grijs van zijn puntbaardje en weven een zilveren lijn van zijn markanten kop naar het stavoogende Boeddhabeeldje op de ven sterbank: stille, toch veelzeggende getuige van veel reizen en daardoor veel kennis.... Doch dan rukt hij zich uit den ban van zijn ideaal waarin wij geboeid naar hem luisteren sprak hij niet van liéfde voor het vak?.... en voert hij ons uit de zakelijk-intieme sfeer van zijn kan toor in den geur van kruiden, fel-prikkelend en penetrant, die zich sinds meer dan twintig jaar in zijn drogerij en werkplaatsen gelegerd heeft. En onder het loopen vertelt hij nog van zijn werk en zijn visie op de toekomst van zijn vak, nu en dan onderbroken door opmerkingen over bepaalde kruiden, die door specialen vorm of kleur onze aandacht trekken. Wij hooren o.a. dat hij de krui den slechts droogt en verpulvert, dus geen extract maakt. En wij zien gedroogde boschb'essenbladeren voor boschbessenthee, hetzelfde van pepermunt, vanja. waarvan niet? Hij vertelt, dat hij op de laatste agrarische beurs uitkwam met iets zeer ouds en toch zeer nieuws; plantaardige kleurstoffen. En later, weer in het kantoortje, toont hij ons de kleuren: zeer fijn en hoogst natuurlijk. Wij zien een teekening of is 't een schilderij? van een esch: buitengewoon na tuurgetrouw. In het kort komt het hierop neer, dat van een plant slechts die kleuren gewonnen kun nen worden, die zij zelf vertoont, zij het ook met eenige nuanceeringen. De instrumenten, die hij ge bruikt voor het drogen, zijn alle van eigen maak sel en eigen bedenksel: liefde voor het vak En dan stappen wij uit den geur van de drogerij in de ijle lucht van een wïnterschen achtermiddag. En beginnen een wandeling over de ruim 6 H.A. grond met zijn meer dan 300 soorten van plantenWij hooren van thijm, van perpermunt en kruizemunt, van de maggiplant, van de heilige distel, van de zeer giftige bella donna. Zoo wandelden wij door bosschages en lage struiken, omzweefd door aller hande geuren, pittig en zoetelijk, bedwelmend en verfrisschend. En toen wij weer terug waren, had de heer v. d. Vijsel een broekzak vol onkruid, dat hij zoo terloops hier en daar wegplukte. „Het is soms niet bij te houden, mijnheer". Nadat wij gehoord hadden, dat he{ kauwen van den kalmoeswortel uitstekend is om het rooken af te leeren iets voor dezen tijd!was het laatste wat wij zagen gedoogde Pfefferlinge, die dienen om aan de gerechten een bepaalde aroma te geven. Heling van rijwielen. Met behulp van 17-jarige jongens. ROTTERDAM, 20 Februari. Voor de Rofcter- damsche Rechtbank heeft terecht gestaan de 47- jarige rijwielhersteller C. T. als verdacht van he ling van een groot aantal gestolen rijwielen. De rijwielen werden gestolen door twee 17-jarige jon gens. Hun jachtgebied lag in hoofdzaak op den Linkermaasoever en zeker meer dan 30 fietsen heb ben zij den rijwielhersteller op öeze manier ge leverd. T. ontkende, tijdens de terechtzitting, geweten te hebben dat de fietsen gestolen waren. De vertegen woordiger van het O. M. nam de ontkenning echter niet ernstig en eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. T. had een helper in den afzet van de fietsen ge vonden in den persoon van den 32-jarigen kapper S. van der M., die zich eveneens wegens heling moest verantwoorden. Ook deze man ontkende ge weten te hebben, dat de rijwielen, die hij aan zijn klanten verkocht, van diefstal afkomstig waren. Gedeeltelijk nam het O.M. dat aan. maar toch was de Officier van Justitie van meening, dat hier van heling gesproken moest worden. De eisch luid de twee maanden gevangenisstraf. De verdedigers pleitten clementie. Uitspraaak 6 Maart. GEWILDE ARTIKELEN. AMSTERDAM, 20 Februari. In een winkel in de Planciusstraat is ingebroken. Vermist worden o.a. 5 K.G. thee, 5 flesschen bak- en slaolie, 9 pak jes boter en 37 pakjes margarine, 15 pakjes vet, 14 staven Sunlighlzeep, 17 stukken toiletzeep. 30 K.G. zeep, 100 gaspenningen en 4 doozen scheermesjes. Uit een pakhuis in de Zwanenburgerstraat zijn zes balen ongebrande koffie en zeven balen cacao- boonen gestolen. N.V. „DE RENTEKAS". AMSTERDAM, 20 Februari. Naar wij ver nemen, zal in de op 10 Maart a.s. te houden alge- rneene vergadering der N.V. „De Rentekas" worden voorgesteld een dividend uit te keeren van 4 (als vorig jaar). -anvaard de diensten van een GROENTJE in HAARLEMS DAG BLAD. Daar zijn ze voor en niets anders doet het zoo goed. (De natuur gedoogt, dat ge haar be spiedtniet dat ge haar ontraadselt.. Pythagoras.) De hyacinten op de tafel voor mij verspreiden de pittige geur. die aan deze bloemen haar speciale aantrekkelijkheid verleent. Het zijn er vijf; drie rose, twee roode en een blauwe. De blauwe is dus ver in de minderheid doch haar trossen overschaduwen die der anderen en het is alsof zij bijzonder lekker ruikt: zoet en bedwel mend en met iets van de lente erin. Buiten kleft de natte sneeuw op de straatstee- nen en de kale takken van de boomen kreunen krakend onder het geweld van den wind. De lucht is vaal grijs, zooals ze dat alleen in ons land kan zijn en van een triestheid, die u bijna den adem beneemt. Zelfs de rooüglimmende da ken der huizen die anders nog wel eens vroolijk willen kijken, steken thans dreigend een lange schoorsteenarm uit naar den hemel, die zich daar echter niets van aantrekt. De sneeuw, die vaak zoo'n voornamen pelsmantel over de aarde uit strekt is thans groezelig wit van kleur zooals het bontje van de juffrouw, die drie hoog achter op een Amsterdamsche gracht van slechte reputatie woont. De melancholie siddert in de lucht en drukt te gen de ruiten, die trillend van inspanning trach ten weerstand te bieden. Met eentonige regelmaat gutst het water uit den goot in den pijp, die zoo gulzig alles opslorpt, dat hij nu en dan bijna over loopt. Enkele meeuwen wieken zich moe tegen den storm en speuren tevergeefs naar een prooi voor hun grage snavels. Als zij bemerken dat hun honger niet gestild kan worden krijschen ze kla gend hun nood zonder dat iemand zich er iets van aantrekt. Alleen de wind huilt af en toe mee doch geen mensch kan gelooven, dat dit uit medelijden met de meeuwen gebeurt. Op straat is het angstig stil. Soms worstelt een fietser met sneeuw en storm. Zijn gezicht is bijna niet te zien in den hoog opgestoken kraag van zijn jas. Allengs verschuift de grijsheid naar de donkerte: de avond valt. Het ls een verlichting als de dikke gordijnen in vriendschappelijke sa menwerking met het verduisteringspapier erin slagen de buitenwereld volkomen uit te schakelen. Ook onder het schelle licht van den electrischen lamp een van 200 „kaars" droomen de hya cinten nog steeds van lente en zonneschijn. Over de rose, roode en blauwe trossen ligt echter een harden glans. Droomen zijn bedrog. De hyacinten zullen nooit de nieuwe lente zien. Toch staan ze daar maar onaandoenlijk en geu ren zóó lekker, dat de triestheid van den Hol- landschen wintermiddag zachtkens plaats maakt voor een onbestemd vredig gevoel. De lente komt toch. Voor ons. B. K. No. 235 Stappen 1. Experimenteert met op eigen beenen slaan en doet zoo waar zelfs een paar beverige pasjes. 2. Nou, het was interessant, maar de ouderwetsche manier is toch prettiger. 3. Hoor moeder eens schreeuwen te gen vader dat hij d a d e 1 ij k komen moet, baby loopt. 4. En nu probee- ren ze hem over te halen het nog eens te doen, hij heeft er nu al spijt van dat hij het ooit begon nen is. 5. Moeder houdt zoo vol en tilt hem zelfs op, om hem op gang te krijgen. 6. Het beste is maar om gauw een eind aan het gezeur te maken, maar niet meer dan één stap. 7. Ziezoo, dat is gebeurd en het heeft geen nut tante Truus van boven te roepen. 8. Wie weet, mis schien vertoont hij zijn kunststuk mor gen nog eens, maar vandaag is er ge noeg gewerkt. De salarissen der onderwijzer- kloosterlingen. Nieuwe regeling gaat op 1 Maart in. 's-GRAVENHAGE, 20 Februari. De Staatscou. rant van hedenavond bevat een beschikking van den Secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, waarin is bepaald, dat, met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten bij het Voorbereidend Hooger en Middelbaar en het Lager Onderwijs in het bezoldigingsbesluit 1934 neergelegde regeling en met afwijking van de voor de ongehuwde leer krachten bij het nijverheidsonderwijs in het salaris- besluit no. 1935 neergelegde regeling, zij, die in communiteit plegen te leven 60 pet. van cfe volgens die besluiten aan het ambt of de betrekking ver bonden bezoldiging met inbegrip van ambtstoela gen, verminderd met den aftrek voor ongehuwden en verminderd voor zooveel noodig met standplaats- aftrek, zullen ontvangen. Deze regeling gaat in 1 Maart a.s. EEN KORDATE BANKETBAKKER. 's-GRAVENHAGE. 20 Februari. Wat te doen als men honger heeft en de broodkaarten op zijn9 Hiervoor wisten een paar Scheveningers van resp 17 en 26 jaar oud wel een oplossing te vinden. Zij gingen op een avond van de vorige week, toen de honger hun weer parten speelde naar een banket bakkerij in de Duinstraat, klommen over een muur naast den winkel en kwamen in de bakkerij. Het duurde niet lang of zij deden zich te goed aan koek, biscuits enz. Intusschen hoorde de eigenaar, die boven de bakkerij woont, gestommel. Hij ging naar beneden, maar was voorzichtig en had zich te voren gewapend met eenige banketbakkersplaten De indringers wilden bij het naderen van den bakker het hazenpad kiezen en nu slingerde deze hun de platen naar het hoofd, echter zonder te treffen. De 17-jarige wist te ontkomen, doch de andere kreeg een klap met een fietspomp op zijn hoofd, welke de bakker inmiddels had gegrepen. Hij werd buiten gevecht gesteld en even later ge arresteerd door de politie, welke inmiddels door de vrouw van den banketbakker was opgebeid. De ontvluchte metgezel werd nog denzelfden nacht in zijn woning gearresteerd. EEN KUNSTENAAR TEN GRAVE GEDRAGEN. Gistermiddag is op de derde algemeene be graafplaats te Utrecht onder groote belangstel ling uit muzikale kringen het stoffelijk overschot van het lid van het Utrechtsch Stedelijk orkest J. C. Monissen ten grave gedragen. Vrijwel alle orkestleden waren bij de begrafenis van hun col lega aanwezig, terwijl het U.S.O.-bestuur vertegen woordigd werd door den voorzitter dr. ir. G. W. van Heukelom en den penningmeester dr. G. P. W. van Tienhoven. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GA L afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES namen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zultu eea geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig. ML9 1 LEVEI l - P 1 L LET J ES (Adv. Ingez .Med.) De prijzenpolitiek. Interdepartementale commissie samengesteld. Bij beschikking van den Secretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheep vaart zijn benoemd in de interdepartementale com missie voor de prijzenpolitiek tot voorzitter: De ge machtigde voor de prijzen; tot leden: voor het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart drs. G Brouwers; voor het departement van Landbouw en Vis- scherij: mr. J. Th. Bonnerman en dr. ir. M. J. Boe- rendonk; voor het departement van Waterstaat: dr. J. J. Hanrath; voor het departement van B ir. nen la ndsché Za ken: mr. C. J. A. Parlevliet; voor het departement van Financiën dr. J. Rid der; voor het departement van Justitie: mr. J. J. Woltman; voor het departement van Sociale Zaken: mr. A. M. Engels; tot secretaris: dr. A. Winsemius. Voorts ls aan de commissie toegevoegd, teneinde haar omtrent aangelegenheden betreffende den wederopbouw voor te lichten: ir. J Chr. Keiler, voor dien algemeen gemachtigde voor den weder opbouw. Het door Johan Polet voor het Leidsche stadhuis vervaardigde beeld van de godin Ceres is gereed en heeft een plaats gekregen boven den ingang in den achtergevel, (Foto Schimmelpenningh) WOEKERPRIJZEN GEVRAAGD. AMSTERDAM. 20 Februari. De distributie- en prijzenafdeeiing van de recherche van het hoofdbureau heeft vanmorgen aan een der grach ten in de oude binnenstad 93 coupons fantasie heerenstoffen in beslag genomen. Hiervoor was ook alle reden. Niet alleen werden de coupons zonder punten ten verkoop aangeboden, doch de prijs welke gevraagd werd bedroeg 35 tot 37 gulden per coupon van plm. 3 meter, terwijl de huidige groot- handelsprijs 15 tot 15 gulden en de kleinhandelsprijs maximaal 25 gulden per coupon bedraagt. Wegens overtreding van de textieldistributiebe- schikking en de prijzenbeschikking 1940 is proces verbaal tegen de handelaars opgemaakt. Des middags legden ambtenaren van denzelfden dienst aan een andere gracht in de oude binnen stad beslag op een partij chocolade-tabletten van zes recpen elk. Deze werden tegen 96 cent per tablet te koop aangeboden, terwijl de huidige prijs ongeveer 50 cent bedraagt. De partij, welke tusschen 900 en 1000 tabletten groot was. werd naar het hoofdbureau overge bracht. De handelaar kreeg een proces-verbaal wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940 I. 25-JARIGE ECITTVEREENIGING. Zaterdag 22 dezer zal het 25 jaar geleden zijn1, dat het echtpaar M. W. van Burkum—Kruup, Groendaalsteeg 9 te Haarlem, in den echt werd verbonden. De heer van Burkum geniet hier ter stede be kendheid wegens zijn propagandistisch werk ten behoeve van het Liefdewerk St. Franciscus Xave- rius en de Haarlemsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose. O.m verzamelt hij theelood, zilverpapier, gebruikte postzegels e.d., welke arti kelen hij aan de huizen ophaalt en het daarna aan bovengenoemde stichtingen afdraagt, die het ten gunste van hun charitatief werk te gelde maken. Bij zijn werk staat zijn vrouw hem trouw ter zijde. Een zilveren bruiloft derhalve van een menschlievend echtpaar. Wij maken nooit melding van zilveren bruilof ten. maar deze uitzondering bevestigt nu eens den regeL

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5