J R IJ DAG 21 FEBRUARI 1941 f~» la: 6 27 13—1! 13—22 33 8-11 2 23 !024 31 26 5641 15—20 1024 1420 22-9 9—25 s de litelt, dat HAARLEM'S DAGBIIAB Storm eisclit 21 slachtoffers in de haven van Lissabon. schepen gezonken en beschadigd te Gibraltar, La Linea en Algeciras. U"t Lissabon verneemt het D.N.B.: Als gevolg van het feit dat langzamerhand de telefoonverbin dingen tusschen Lissabon en de provincie hersteld wcr'len, krijgt men een globaal overzicht van de verwoestingen die de cycloon op 15 Februari in 14 Portugal heeft aangericht. Uit alle deelen van het nd worden nog steeds nieuwe rampspoedige tij dingen ontvangen. Alleen in de haven van Lissa bon heeft de storm 21 slachtoffers geëischt. Op het DOgenblik wordt nog gezocht naar achttien zeelie- cen van lichters en haven'bootjes die op de haven- jcade te pletter geslagen zijn. Het aantal vernielde boomen in het beroemde Penapark is zoo groot dat het park gesloten moest worden. In Evora zijn 10.000 Eucalyptusboomen ontworteld. Uit Noord- Portugal komen berichten binnen dat de bossohen in het Minho-gebied totaal vernield zijn. Men vreest hier dat de schade aan de op zichzelf reedis gerinige hoeveelheid boscih zelfs niet in twee gene raties kan worden hersteld. Het aantal dooden be draagt volgens de tot dusver ontvangen berichten veel meer dan honderd. De aangerichte mafcerieele 14 schade kan nog niet geraamd worden. In de Straat van Gibraltar houden regen en storm aan. Vooral Gibraltar heeft zeer geleden. In de marinehaven, waar behalve de gr-oote oorlogs schepen een aantal kleinere schepen voor anker lag. zouden verscheidene kleinere eenheden ge zonken zijn. Bovendien zijn in de haven twee bar kassen met munitie gezonken die pas kort geleden uit Londen gekomen waren. Twee watervliegtuigen zijn tegen elkaar geslingerd en zwaar beschadigd'. Ook in de Spaansohe kuststeden in de nabijheid van Gibraltar, vooral in La Linea en Algeciras, zijn schepen beschadigd. door ng lil root» Bij de Japansche soldaten aan het front in China. De manschappen worden op bananen getractecrd. (Foto Weltbild) >njé- gen- aan- te i het ezet. ïeeft heb- die van door alige zijde zijn ri ten d.oor licht een sete- wol zaak oa. q de »t de met g in tra- thaus Admiraal Darlan te Vichy terug. Ontmoeting met ambassadeur De Brinon en vakvereenigingslêiders te Parijs. Het D.N.B. meldt uit Vichy: De vice-president admiraal Darlan is gistermid dag om zes uur uit Parijs teruggekeerd. Hij begaf zioh onverwijld naar maarschalk Pétain om dezen van het resultaat van zijn besprekingen te verwit tigen. In politieke kringen alhier zijn ook na den terug keer van Darlan geen inlichtingen omtrent doel en resultaat van de reis te verkrijgen. Men neemt hier aan dat Darlan zonder nauwkeurig omlijnde op dracht naar Parijs is gereisd en men heeft ook na zijn terugkeer den indruk dat hij geen welomlijn de resutlaten heeft meegebracht. In de onmiddellijke omgeving van den admiraal werd gisteravond verklaard dat omtrent Darlan's reis naar Parijs noch een officieus communiqué noch een officieus commentaar is gepubliceerd. Men kan slechts zeggen dat admiraal Darlan am bassadeur De Brinon heeft ontmoet en dat hij ook met een aantal vakvereenigingsleiders in verbin ding getreden is. MEENING VAN „LES NOUVEAUX TEMPS'. Onder het opschrift „De mysteriën van Vichy" zet het Fransche blad „Les Nouveaux Temps" zijn critiek op Vichy voort. Het blad schrijft o.a.: „Dar lan heeft bij het lezen van de Parijsche bladen waarschijnlijk kunnen constateeren dat deze bladen ir. zeer terughoudenden vorm aan hun ontgoocheling uitdrukking hebben gegeven, toen zij schreven dat het oponthoud van Darlan slechts een zuiver in formatief karakter droeg. Dit beteekent in goed Fransch dat de reis geenerlei practische gevolgen zal hebben. Frankrijk, zoo gaat het blad voort, ver wacht echter geen korte reis die slechts een illusie wekt van ontspanning, zonder feiten, doch het ver wacht opbouwende handelingen, zoowel op het ge bied der buitenlandsche politiek als op sociaal- en economisch gebied". (D.N.B.) Engelsche vliegvelden en haven installaties en spoorwegwerken gebombardeerd. Nachtelijke aanvallen op de Zuid- en Zuidwestkust. Als aanvulling op het weermachtsbericht van Donderdag (men zie pag. 1) verneemt net D.N.B. nog het volgende: „De Britsche luchtafweer hdfeft, evenals in de fgeloopen dagen, ook op 19 Februari geen succes gehad in den strijd tegen het vliegen overdag van Duitsche gevechtsvliegtuigen boven een uitgestrekt gebied. In de Midlands werden verscheidene vlie gernesten met bommen bestookt en een aantal treffers op startbanen en tusschen hangars waarge nomen. Op den grond staande vliegtuigen en schuilplaatsen werden in duikvlucht met machine geweervuur beschoten. Op het eiland Wight werden de haveninstallaties van Shanklin, in Fraserbourgh in Schotland een wapenfabriek aangevallen. On middellijk na den bominslag stegen uit de werk plaatsen groote vuurzuilen omhoog. Een aantal fabriekshallen werd totaal vernield, zoodat de pro ductie van deze wapenfabriek voor langen tijd stil ligt. Evenals op den vorigen dag waren de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen ook op 19 Febru ari gericht tegen spoorweginstallaties. Op den spoorweg van York naar Thïrsk werden de rails door bommen vernield en'een rijdende goederentrein in brand geworpen. Op het station Loulh werden het emplacement, de locomotiefloodsen en stationsge bouwen door treffers vernield. Nachtelijke aanvallen van Duitsche gevechts- afdeelingen waren gericht tegen Londen en belang rijke havens aan de Zuidoost-, Zuid- en Westkust van Engeland. Machtige vuurzuilen gaven een beeld van de uitwerking van het bombardement op de dak-installaties van Londen. Ook in de groote West-Engelsche haven Swansea aan het Bristol- kanaal werd de vuurgloed van vier groote branden en aantal kleine branden waargenomen. In Ply mouth en Chatham werden voor den oorlog be langrijke doelen getroffen". BERLIJN. 20 Februari. (D.N.B.) In den afgeloo- pen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Swansea aan het Bristolkanaal aangevallen. Verscheidene groote en een reeks klei ne branden werden c'oor de bemanningen der vlieg tuigen waargenomen. Ook in Londen, Plymouth, Chatham en Portland werden militaire doelen met bommen bestookt. Gevechtsvliegtuigen van de in het gebied der Middellandsehe Zee opereerende Duitsche lucht strijdkrachten hebben gisteren weer hun aanvallen met succes gericht op Britsche schepen in de ha ven van Benghasi. Een vol beladen troepentrans portschip van 8.000 br.t. kreeg twee voltreffers op het achterschip. Een ander schip, van ongeveer 8000 b.r.t kreeg treffers op het achterschip en langszij Verscheidene bommen ontploften voor den boeg van een kruiser. Duitsche gevechtsvliegtuigen, welke Woensdag overdag ter gewapende verkenning $ver het Brit sche eiland vlogen, hebben weer vliegvelden, fa brieken en spoorwegemplacementen aangevallen. Op twee vliegvelden werden door bomtreffers de startbanen en een hangar ernstig beschadigd. Een fabrieksinstallatie in het oosten van Schotland leed groote schade door de vernieling van een groote en verscheiden kleine hangars. In de buurt van York werd een aanval op een rijdenden goederentrein ondernomen. Rails en trein werden getroffen. Ver scheidene wagons geraakten in brand. Op een sta tion in Midden-Engeland werden het stationsge bouw en de machinehal getroffen. In den loop van Woensdag werden aan -die Brit sche oostkust, behalve de reeds als vernietigd ge melde schepen, n-og verscheidene andere koopvaar dijschepen aangevallen en deels zwaar beschadigd. Voor Harwich kreeg een schip van ongeveer 2000 br.t. een zwaren bomtreffer, alsook een schip van duizend br.t, ter hoogte van Haisborough. Voor Orfordln-ess werd een oonvooi aangevallen en een schip van 3000 br.t. beschadigd. Een torpedojager kreeg voor Harwich een bomtreffer, welke op het voorschip een brand veroorzaakte. De Engelsche onderdanen in Thailand. Domei verneemt uit Bangkok dat alle Britsche vrouwen en kinderen in Thailand, naar vernomen wordt, als gevolg van de toenemende spanning in het Verre Oosten den raad gekregen hebben het land zoo spoedig mogelijk te verlaten. De Britsche legatie te Bangkok ontkent dat een dergelijke raad gegeven zou zijn, doch welingelichte kringen heb ben verklaard dat de Britsche legatie op 17 Febru- alle Britsche onderdanen in Thailand bijeen heeft geroepen en aan de vrouwen en kinderen den raad heeft gegeven Singapore zoo spoedig mo gelijk te verlaten. Naar verluidt hebben reeds eenige Britsche vrou- en en kinderen Thailand verlaten. AMERIKA EN DE OORLOG. D.N.B. meldt uit New-York: De New-York Ame rican Journal constateert in een (hoofdartikel, dat de oorlog een zuiver Europeesohe aangelegenheid is. Tot dusverre zijn de Vereenigde Staten niet door oorlogsgevolgen getroffen. De Engelsohen schijnen het te willen doen voorkomen, dat zij zeer tegemoetkomend jegens de Vereenigde Sta ten zijn, wanneer zij toelaten, dat Amerika En geland mag redden. De officieele personen in Amerika, die pleiten voor de wet tot hulpverlee ning aan Engeland, verschaffen Engeland het materiaal, op grond waarvan het beweert, dat En geland geen verplichtingen heeft tegenover de Vereenigde Staten, doch slechts een -belangrijke taak voor Amerika ten uitvoer legt. De te Londen verschijnende informatiedienst „Whitehall Let ter" zegt. dat Amerika verplicht is Engeland aan de overwinning te helpen, omdat dit een belang rijk deel van de Amerikaansche verdediging vormt. Zoo toeschouwt Engeland de hulp der Vereenig de Staten. De American Journal merkt op. dat de Engelsohen reeds van meening zijn, dat de Ame rikanen hun eigen doel hebben en dat dit niet al leen uit hulp aan Engeland -bestaat. Engeland zal later nooit de rol van schuldenaar spelen. Dat En geland zich voelt als schuldeischer en niet als schuldenaar, blijkt uit een passage in de White hall letter, waarin gezegd wordt, dat het, wanneer de verdediging der Vereenigde Staten van de over winning van Engeland afhankelijk is en de Ame rikaansche wapening aan Engeland wordt gele verd, ook van het grootste belang is, dat het ma teriaal Engeland ook bereikt. De Whitehall Let ter geeft aan, hoe men een Engelsche nederlaag kan vermijden, doch zegt daarbij, dat niemand kan uiteenzetten, hoe men tot een -beslissende Duitsche nederlaag kan komen. De American Journal merkt op. dat deze zin slechts kan be- teekenen, dat Engeland geen beslissende overwin ning meer verwacht, doch slechts hoopt te kun nen blijven bestaan. AMERIKAANSCHE STEM OVER HET TURKSCH- BULGAARSCHE PACT. A.N.P. meldt uit New-York: De militaire des kundige majoor Paul Raborg bespreekt in het „Journal and American" het Turksch-Bulgaar- sche pact en schrijft, dat Turkije de hoop op een Britsche overwinning heeft opgegeven. Wanneer Turkije bereid geweest was om zich te verdedigen zou, naar de meening van majoor Raborg. daartoe thans de beste gelegenheid geweest zijn. Voorts schrijft majoor Raborg, dat het Grieksche offen sief thans tot stilstand gekomen is en dat Grie kenland tegen Italië niets kan uitrichten. UIT ARGENTINIë. BUENOS AIRES, 20 Febuari (DN.B Na de stormachtige zitting van de vorige week is de Ka mer Woensdag opnieuw bijeengekomen. Ofschoon nog steeds debatten over de interventie in Santa Fó op de agenda staan, is dit punt verdrongen door het voorstel der radicalen, waarin een standpunt wordt bepaald ten aanzien van het senaatsbesluit betreffende den gezondheidstoestand van den presi dent der republiek. De zitting, die geopend werd met 107 afgevaar digden, d.w.z. een ongewoon groote opkomst, werd met spanning verwacht, aangezien het thema van het politieke conflict tusschen den president en den fungeerenden vice-president, benevens de mo gelijkheid van een terugkeer van dr. Ortiz de al- geheele belangstelling in beslag neemt. EEN PAN-ARABISCHE CONFERENTIE? BEIROET. 20 Februari. (A.N.P.) Naar uit Bagdad gemeld wordt zal onder voorzitterschap van den -heersch er over Saoedïe-Arabië, koning Ibn Saoed, binnenkort te El Riajd een Pan-Arabische conferentie gehouden worden. In Syrische politieke kringen neemt men ten aanzien van dit bericht nog geen standpunt in, daar verantwoordelijke personen van het plan eener Pan-Arabische conferentie nog geen bericht ontvangen hadden. Niettemin acht men het waarschijnlijk, dat binnen afzienbaren tijd een dergelijke conferentie gehouden zal worden. Proces tegen voormalige Slowaaksche staatslieden. Vonnis van liet Hooggerechtshof te Pressburg. Het D.N.B. verneemt uit Pressburg, 20 Februari: Na een geheime zitting van drie dagen heeft hét Hooggerechtshof Donderdag vonnis gewezen in de zaak tegen den voormaligen gezant der Tsjecho Slowaaksche republiek te Parijs, dr. Stefan Osusky, den oud minister-president dr. Milan Hodza. den ge rezen hoofdredacteur van de „Narodnie Noviny" dr. Pauliny-Toth en den vroegeren leider van het Slowaaksche persbureau Peter Pridavok. Zij heb ben terechtgestaan wegens misdadige activiteit legen het Slowaaksche staatsbestel en wegens mili tair verraad. Osusky werd veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf, Hodza tot 18 jaar tuchthuis, Pauliny-Toth en Pridavo tot 15, resp. 11 jaar tuchthuis. Het vonnis was o.a. gegrond op de steno grafisch opgenomen radioredevoeringen der be klaagden en op getuigenverklaringen van personen die na de bezetting van Frankrijk door Duitsche troepen uit Parijs naar Slowakije waren terugge keerd. AARDBEVING IN IR AN. TEHERAN. 20 Februari (D.N.B.) Uit Oostelijk Iran wordt gemeld, dat zich daar vannacht een hevige aardbeving heeft voorgedaan. Na den tweeden zwaren schok ontstond er een paniek onder de bevolking. De menschen verlieten hun huizen en brachten, ondanks de winterscne koude, den nacht in tenten of in de open lucht door. Daar de schokken niet van langen duur waren, zou er geen groote schade ontstaan zij. DE VOEDSELVOORZIENING VAN FRANKRIJK. WASHINGTON. 20 Februari (A.N.P.) Dc Fransche ambassadeur te Washington, Haye, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den vice-minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles over de kweste der levering van levens middelen aan het niet-bezette Frankrijk. Men ge looft, dat hij probeert, groote leveranties van graan en andere levensmddelen te verkrijgen. SCHENDING VAN WAPENSTILSTANDS OVEREENKOMST. BANGKOK, 20 Februari (Domei) Het blad Nikom meldt, dat de troepen van Fransch Indochina de wapenstilstandsovereenkomst geschonden hebben door op den ochtend van 18 Februari in het grens gebied te schieten op grenstroepen van Thailand. De Thailandsche troepen van hun kant hielden zich strikt aan de voorschriften van de wapenstilstands- overeenkomst en schoten niet terug. HUIS TE MADRID INGESTORT. Vele dooden. MADRID, 20 Februari (D.N.B.) In de Tole- dostraat alhier is gisteravond een gebouw ingestort. Het huis bevond zich x-eeds in bouwvalligen toe stand en had tijdens het jongste noodweer zwaar te lijden gehad. Toen het instortte bevonden er zich ongeveer 35 menschen in. Tot dusver heeft men tien lijken gevonden. ir.digd i Pro- VRACHTSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 20 Februari (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, is in het zuidelijk deel van de Noordzee een Duitsche motortorpedoboot er, in weerwil van den dichten mist. in geslaagd twee ge wapende Engelsche koopvaardijschepen met een gezamenlijken iixhoud van 10.000 ton tot zinken te brengen. De toestand in het overstroomde gebied van Apastag i;. naar Stefani meldt, vrij wat beter en men hoopt, dat in de zón*? van den midden-Donau het verkeer binnenkort zal kunnen worden hersteld. De toestand in liet Noorden is nog dreigend. In de Marmerzaal te Kopenhagen is dezer dagen een bont-tenloonstclling geopend waarop deze tak der Deensche industrie in grooten omvang vertegenwoordigd is. Een overzicht van de expositie. (Foto Weltbild) Italiaansch weermachtsbericht Bombardementen in Noord Afrika en boven de Middel landsehe Zee. Britsche aanval in Erytrea. ERGENS IN ITALIë, 20 Februari (Stefani). In het weermachtbericht nr. 258 makt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: Aan het Grieksche Front geen actie van bijzon dere beteekenis. In Noord-Afrika werd een tegenaanval onderno men on een colonne vijandelijke gemechaniseerde strijdkrachten, welke getracht had onze stellingen in de oase van Cufra te naderen. De colonne werd gedwongen met aanzienlijke verliezen terug te trek ken. Onze vliegtuigen bombardeerden en beschoten met machinegeweren talrijke gemechaniseerde strijdkrachten en vijandelijke batterijstellingen. Deze aanvallen hadden een doeltreffend resultaat. Vijf vijandelijke jachtvliegtuigen werden neerge schoten. Andere Duitsche vliegtuigen deden in duik vlucht aanvallen op vijandelijke schepen in de Mid dellandsehe Zee. Twee schepen van 8.900 ton en andere vaartuigen van geringere tonnage werden getroffen met bommen van groot en middelmatig kaliber. In Oost-Afrika herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen in den benedenloop van de Djouba om zich een doortocht te forceeren over de rivier. In de andere sectoren droeg de gevechtsactie een plaatseljk karakter. Onze vliegtuigen vielen vijan delijke strijdmiddelen en troepen in den noordelij ken sector van Erytrea aan. Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op een van onze centra in Erytrea. Een Britsch toestel werd door ons luchtdoelgeschut neergehaald. Een ander -vijandelijk toestel werd door een van onze bommenwerpers aangevallen en stortte in den beneden-Soedan brandend neer. Versperring van het Suezkanaal bevestigd. Gezonken transportschepen belemmeren het verkeer. Het D.N.B. meldt: De door Duitsche verkennings vliegtuigen gemelde versperring van het Suezkanaal door twee tot zinken gebrachte vrachtschepen wordt door het bekende Arabische blad van Kairo Al Ahram" bevestigd. Dit blad meldt dat het scheepvaartverkeer in het Suezkanaal sedert 15 Februari volkomen stilgelegd Sedert twaalf dagen trachten de Britsche scheep vaartautoriteiten de gezonken schepen twee transportschepen van 10.000 en 6.000 b.r.t. uit de vaargeul te verwijderen, tot dusver echter zonder succes. De reeds veertien dagen durende versperring van het Suezkanaal, zoo verklaart men in welingelichte kringen alhier, beteekent een harde slag voor de Britsche oorlogvoering in de Middellandsehe Zee. Voor de beide versperringen ligt reeds een opeen- hooping van schepen. Aangezien de ravitailleering van het Britsche leger in Noord-Afrika een dringende zaak is. zijn de Engelschen, zoo de ver sperring van het Kanaal nog lang zou duren, ge dwongen hun transporten door de Straat van Gi braltar over de Middellandsehe Zee te leiden, waar zij de gevarenzone der Duitsch-Italiaansche lucht macht moeten passeeren. GEVALLEN VAN SCHEURBUIK IN ENGELAND. STOCKHOLM. (D.N.B.) De Londensche cor respondent van Nya Dagligt Allehanda meldt, dat zich in Engeland gevallen van scheurbuik voor doen. Doctoren uit verscJhillende deelen des lands hebben hiervan melding gemaakt aan het Brit sche ministerie van openbare gezondheid. Hel afgewezen plan van Hoover. Fransche persstemmen. Het D.N3. meldt uit Parijs: De afwijzing van het plan van Hoover tot het leveren van le vensmiddelen aan Frankrijk en België heeft bij de Fransche openbare meening een groot mis noegen gewekt. De Fransce au travail schrijft dat men zich in politieke kringen in de Ver eenigde Staten cynisch de vraag stelt, of Frankrijk al dan niet uitgehongerd za! worden. Het voorstel van Hoover heeft in het Witte Huis en bij Huil geen weerklank gevonden.De Britsche ambassadeur in Amerika, Halifax, bewerkt zon der ophouden de Amerikaansche openbare mee ning. Met den bijbel in de eene hand en het kontoboek in de andere heeft hij zich als evan gelist der uithongeraars opgeworpen. De Matin schrijft, dat het Angelsaksische egoïsme geen grenzen kent. Lord Halifax heeft verklaard, dat hij de totale blokkade wil zonder zich af te vragen, hoeveel onschuldige men schen daaronder lijden. Buitgemaakt zt\aar scheepsgeschut wordt gedemonteerd om weer gevechtsklaar ge maakt te worden tegen het land waarop het veroverd werd. CFoto Weltbild) Do <loo<l van Jean Cliiappe. Onthullingen van Duitsche zijde. Het D.N.B. meldt: De dood van den Hoogen Commissaris van Syrië, Cliiappe, is thans definitief opgehelderd, naar in wei-ingelichte kringen ver luidt. Een onderzoek heeft ondubbelzinnig aange toond dat de Britsche geheime dienst heeft gezorgd voor neersohietimg van het vliegtuig, waarmee Chiappe 27 November jl. over de Middellandsehe Zee vloog. Met volstrekte zekerheid is vastgesteld dat Engelsche agenten te Beiroet er destijds ir geslaagd waren de code van de luchtvaartmaat schappij „Air France" te bemachtigen. Zij hebben zich nauwkeurig op de hoogte gesteld van de dien sten der „Air France" naar Noord-Afrika en Sy rië, dus ook van de vlucht van Chiappe. Aan de hand van deze gegevens is de aanslag toen uitge voerd. Engeland zoo wordt betoogd wilde onder alle omstandigheden verhinderen dat Chiappe die als zeer energiek bekend stond, zijn ambt als commissaris van Syrië zou aanvaarden. Men ver klaart voorts dat hiermee alle pogingen van Engelsche propaganda om de schuld aan den dood van Ohiappe aan Italië in de schoenen te schuiven, mislukt zijn. Nieuwe besprekingen te Batavia. „Wederzijdsche voorstellen vriendschappelijk besproken." Het DJN.B. meldt uit Tokio: Uit Batavia wordt bericht dat Woensdag een nieuw onderhoud heeft plaats gehad tusschen den specialen Ja- panschen afgezant Joshizawa en den chef van de Nederlandsch-Indische handelsafdeeling Van Hoogstraten. De wederzijdsche voorstellen voor de handelsbetrekkingen zijn vriendschap pelijk besproken Heden zal een soortgelijke bespreking worden gehouden. Evacuatie in Ierland. Toelichting van De Valera. Volgens berichten uit Dublin aldu meldt het D.N.B. uit New York geeft de bevolking van de Iersche hoofdstad in toenemende mate gehoor aan de aansporing lot vrijwillige inschrijving voor de evacuatie van vrouwen en kinderen. Meer dan 50 procent van de 70.000 kinderen van het eerste evacuatieplan is reeds ingeschreven. De Valera heeft in een toespraak voor de Iersche radio uiteen gezet waarom de regeering dit plan bevorderd heeft. 1-Iij zeide: Zou het ongeluk het willen dat de oorlog ook ons bereikt, dan zou tegelijk met de eerste aanvalshandeling tegen ons in een ander deel des lands, een luchtaanval op onze hoofdstad worden ondernomen. De vermindering van het aantal vrou,wen en kinderen zou ook een vermindering der slachtoffex's als gevolg van een luchtaanval op Dublin beteekenen, dar te Dublin niet voldoende diepe schuilkelders gqbouwd kunnen worden. De „Irish Press" constateert dat in de voorberei dingen voor de evacuatie niets verontrustends is gelegen. Zij zijn in overeenstemming met het feit dat Ierland zich bewust is van den ernstigen toe stand, waarin het zonder twijfel verkeert. Dat het reeds 17 maanden voor den oorlog gespaard is gebleven, biedt geen garantie dat het hem ook tot het einde toe zal kunnen ontgaan. De strijd wordt voortdurend feller en het moet op alle mogelijk heden voorbereid zijn. Japansclie operatics in de provincie Hoepeli. Chineezen verloren hier 600 man. Domei meldt uit Hankau: De Japansche troepen die Dinsdag begonnen zijn met hun operaties tegen de pas opgerichte 23ste divisie van Tsjoengking in de gebieden ten Zuid-oosten van Sjasin in de pro vince Hoepeh, hebben hun campagne gisteren met succes voltooid, naar legerautoriteiten hier gemelde hebben. Als gevolg van de operaties heeft de vijand 600 dooden achtergelaten. Er zijn 51 gevangenen gemaakt en het materiaal, dat den Japanners n han den viel, omvatte twee loopgraafmortieren, zeven lichte machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie. KAEH PROGRAMMA ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 4X5 M. Nederlandse!» Programma. VARA. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnaslek, 8.30 Nieuws berichten A. N. P. Illerna: Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de kinderen. 12.00 VARA- orkest. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 VARA-orkesl. 1.45 Cyclus „Beeldende kunsten". 2.00 Gramofoonmuziek. 2 30 Zang en orgel. 3.00 Tulnbouwhalfuurtje. 3.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4.40 Duitsche les. 5.00 Gramofoonmu zlek. 5.15 Nieuws-, economische cn beursberichten A. N. P. 5.30 VARA-Harmonie-orkest. C.00—6.15 Lezing. 6.45 Reportage. 7.00 Gronlngsch praatje A. N. P. 7.15 Almanak. 7 18 Gramofoonmuzlek. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 0.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 De Ramblers. 9.15 Vroolijke voordracht. 9.20 Schrammelkwartet. 9.45 Engelsche be richten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P. cn sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO. 7.30 Gramofoonmuzlek. ".45 Ochtendgymnastiek. 7.53 Gramofoonmuzlek 8.00 Wij beginnen den dag. 8.20 Och tendgymnastiek. 8 30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gra mofoonmuzlek. 9.30 Geestelijke muziek (gr.pl.) 10.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.) 12.00 Be richten. 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. p. 1.00 Gramofoonmuzlek. LIS Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 3.454.15 Reportage. 5.00 VPRO: Cyclus ,,Do Bijbel als boek" 5 15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 ..Uit de wereld van de film', vraaggesprek. 5.45 Gramo foonmuzlek. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Religieuze muztefc (gr.pl.) 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag A. N. P. en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9