Q Op Ontdekkingsreis FLITSEN DE MAASTUNNEL. Een wonder middel tegen PRIKKFL-hoest! akker's Abdijsiroop ATERDAG 22 FEBRUARI 1941 HAARLEM'S DAGBEAÜ 3 den tuinier No. 236 Naar bed gaan voelen of Shirley inderdaad het haar toegezegde bedrag deelachtig zal worden, vindt geruststelling in de mededeeling dat zy reeds den 15den Februari begonnen is met 'n inkomen van 2500 dollar in de week en veertig gegarandeerde werkweken, zoodat zij, onverwachte obstakels buiten beschouwing gelaten, in ieder geval de 100.000 dollar zal tou cheeren. „Noodig heeft zy dit bedrag niet bepaald", deelt de schrijver ter nadere informatie mede, „want toen haar oude contract op 12 Mei 1940 afliep had zij naar schatting drie millioen dollar ver diend". Het is nu maar te hopen dat de kleine meid dit spaarduitje niet versnoept heeft, anders moet ze warempel nog met haar nieuwe weekloon zien rond te komen. F.n dat is toch wel wat veel ge vergd van een filmster, ook al is die de kinder schoenen bij lange na niet ontwassen. Maar de school, hoor ik een bezorgde stem uit onderwijskringen vragen, hoe zit dat? Kan Shirley nu maar rustig uit de les wegblijven, terwijl zij den vereischten leeftijd nog niet volbracht heeft? Mis hoor! „Al vindt Shirley de school ook ver velend, zij zal toch de lessen in de studioschool moeten volgen, want dat is gerechtelijk voorge schreven", vertrouwt de journalist ons toe. U ziet het: de wet is oppermachtig. Zelfs in Amerika en zelfs in de krachtmeting met een dol larprinses. j. H. V. Nieuw magazijn in behangselpapier. Hedenmiddag is in het perceel Generaal Cronjé- straat 156 te Haarlem-Noord de Speciaalzaak in Behangselpapier Je Adres'' geopend. Vroeger was d'it een klein en onooglijk winkeltje met een ach terkamertje. De eigenares van bovengenoemde zaak heeft dit kamertje weg doen breken en er één groote verkoopruimte van laten maken. Er is een keurige betimmering gemaakt en de beste reclame voor deze zaak kan men aan de wanden zien, want die zijp op moderne wijze met prachtig papier be hangen, zoodat de klanten hier een mooi voorbeeld aan kunnen nemen. Achter in den winkel staat een rek met meer dan honderd vakken voor de even zoovele soorten behangselpapier, van elke kleur en kwaliteit en vpor elke beurs. Een keurig ingerichte étalage zal stellig wel de belangstelling van het groote aantal voorbijgangers trekken. EEN BRIL VAN ^2 ZIJLSTRAAT S7 - TEIEF. 19223 Leverancier alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez .Med.) AGENDA Heden: ZATERDAG 22 FEBRUARI. Gem. Concertzaal: Bal van The American Club, 611 uur. Stadschouwburg: Charlotte Kohier in „Frasquita" 7.30 uur. Rembrandt Theater: „De baas in huis". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Douanepost No. III", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het masker valt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een meisje voor alles", 2.30, 6.30 on 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 11—5 uur. ZONDAG 23 FEBRUARI. Remonstrantenhuis: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia". Morgenwijding 10.30 uur. Psychome trische seance, 3 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel, „De ge trouwde vrouw", 7.30 uur. Concertgebouw: Thé-dansant van The American Club, 25.30 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en des avonds. Rembrandt Theater: Met Jan Strijbos naar IJs land. 11.30 uur. MAANDAG 24 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. Zandvoort: Raadhuis, Gemeenteraad. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 23 Februari tot en met 1 Maart zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's mor gens) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, TeL 10378. Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. TeL 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. TeL 23525. Te Heemstede ls geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. TeL 1. Leest een op windend boek en ziet dat het bed tijd is. 2. Hoopt dat nie mand op hem attent zal worden. 5. Moeder herhaalt haar sein. Vraagt of hij het hoofdstuk mag uitlezen, het is niet lang meer. 6. Moet bekennen dat er nog zestien bladzijden zijn. 3. Hoort met schrik moeder zeg gen: bedtijd. Jan. 4. Doet of hij het niet hoort en hoopt dat zij het vergeet. 8. Zucht nou goed en leest al opstaan de de bladzij uit. Rechter en Linker Oever reiken elkaar de hand. 7. Vraagt of hij dan tenminste de bladzij mag uitlezen. DE Amerikaansche berichtgevers blijven ons op de hoogte houden omtrent het doen en laten van de sterren aan het filmfirmament. Da: is maar goed ook. want ieder zal toch moeten toegeven dat de laatst gemeten snorbreedte van Clark Gable, de voorliefde van Joan Crawford voor Braziliaansche maanvisschen en Claudette Colbert's afkeer van roodharige kellners dingen zijn die een beschaafd mensch behoort te weten, wil hij geen mal liguur in gezelschap slaan. Daarom behoef ik er niet aan te twijfelen dat aller aandacht op deze plek van de krant gericht zal zijn, wanneer ik even een collega uit Hollywood aan het woord laat voor het verstrekken van de jongste inlichtingen over Shirley Temple, maar in het bijzonder over de financieele aspecten van haar nieuw verworven carrière. Hier volgt het begin van zijn betoog: „Shirley Temple, thans elf jaar oud, vindt de school naar zij zelf verklaart „te vervelend" en daarom is zij naar de film teruggekeerd met een mooi contract van 100.000 dollar voor een jaar. Haar schoolgang heeft nog geen acht maan den geduurd. Reeds in October begonnen de on derhandelingen over een nieuw filmcontract en eind December kwam zij met de Metro Goldwyn tot overeenstemming". Een verstandige ruil, zou ik zeggen. Wie blijft er nu op de schoolbanken zitten, als je weet dat er elders 100.000 dollars op je liggen te wachten. Wat zou u doen in dit geval? De elfjarige is een zelfstandige vrouw die weet hoe zij zich in gewichtige situaties te gedragen heeft. Luistert u maar: „De kleine Shirley zat in een enorme fauteuil en schikte haar hoed recht als een groote dame, toen haar beide advocaten het contract ondertee kenden". Shirley stelt haar voorwaarden. Natuurlijk. De machtige heeren van Hollywood moeten zich niet voorstellen met die 100.000 dollar van alles af te zijn. „Het contract bevat eenige ongewone clau sules. Zoo moet Shirley's naam in de aankondiging van de nieuwe film even groot gedrukt worden als die van haar partner Mickey Rooney, die bij een kortgeleden gehouden referendum tot populair- sten filmster werd uitgeroepen. Voorts behoeft Shir ley geen lid van de acteursvereeniging te zijn, daar zij hiervoor nog te jong is, en mag zij per jaar niet meer dan achtmaal voor de radio spreken" Dat zijn de voorwaarden van Shirley. Maar nu komen nog vader en moeder Temple, die natuurlijk met droefenis in het harte hun kind ten tweeden- male aan de Wereld van den Schijn afstaan en die daarvoor eenige vertroosting van noode hebben De filmmaatschappij moet voor hen een „behoor lijk" huis ter beschikking stellen en de Amerikaan sche verslaggever waagt het hieraan zoowaar iro- ROENTJES in HAARLEM S DAG BLAD zijn in den loop der jaren een begrip geworden. Een begrip van voordeel langs den snelsten weg. door P. v. d. HEM. nisch toe te voegen: ..Hieronder kan men van alles verstaan. Toen Shirley nog voor de Foxfilm speelde, werd zij in een eigen landhuis onderge bracht, waar zij een woonkamer met rose olifanten aan den muur, een slaapkamer en een luxe-keuken kreeg. Haar ouders woonden niet slechter en men zegt dat de nieuwe werkgevers de familie Temple nog veel beter zullen onderbrengen". Wie zich nog niet geheel op zijn gemak mocht in de arbeidssfeer van... Heeft de Zuidwester den winter weggeblazen? ii was verleden week een kwestie van maar een Donderdagavond ging men tot de knieën door "sneeuw en Vrijdags tot zijn enkeLs door de jdder. Een oud-Hollandsch spreekwoord zegt dat men en haring moet roepen voor Sint Jan, anders zegd, dat we in Februari er nog maar niet te vast i moeten rekenen, dat er voorjaars-verlangen in lucht zit, maar toch., de dagen lengen al braaf Het verspenen der begonia-plantjes. (Foto De Haas) i het zonnetje wint aan kracht en aan de heesters imen de knoppen al weer te voorschyn en, kijk, t is toch maar weer een kwestie van weken, of e zullen de eerste speenkruidjes en sleutelbloe- en cn elzenkatjes begroeten en voorzichtig een istanjetak afsnijden en in de kamer laten uitbot- q En dan, bij een wandelingetje door de stad, lien we in de stadsperken plotseling de aange- me ontdekking doen van een mannetje, dat op n knieën door de perken grasduint en in de rulle rde de bolletjes zet, netjes in verband en de ran- n netjes afsteekt en er een giertje langs giet en... fin, zoo de preparatieven treft voor den bloe- entooi, die altijd weer het oog bekoort. En als er tweehonderd of driehonderd begonia's in den ond zitten gaat hij verder en stopt ginds een ar honderd geraniums weg en morgen zullen de tunia's, de heliotrope en de ageratum aan de uri zijn en het zullen drukke weken worden om 0 tegen het voorjaar de boel al wat ooglyk te bben. Als ge straks al dat moois bekijkt denk er dan ns aan, dat nu, hartje winter de voorbereiding or dat alles is getroffen. Dat terwijl gij uw aatje en uw stoepje sneeuwvrij maakt of het 1de windbeest om uw woning jaagt, de tuinman d zomer al in het hoofd heeft en het vele, vele >rk verricht, dat noodig is om straks als April in t land is, ons te vergasten op voorjaarsbloemen- ïelde, met zorg, er tot October voor te waken, t er kleur in de perken blijft, van het eerste Dcusje tot de laatste dahlia. Ge kent de stadskweekerij? „Van buiten" zult ge ggen. Wel, niets verhindert ons, in gedachten de ur van de kas te openen en binnen te stappen 1 koude wintervoeten. En nu moet er toch maar icel weinig liefde voor bloem en blad in u wonen, k ge niet onmiddellijk onder de bekoring komt w' zoo'n stukje zomer in wintertijd onder glas. ar, in de lauwe kastemperatuur groeit en bloeit t in weerwil van het barre getijde dat het een id heeft. Maar, hoe aantrekkelijk ook, niet dat wilde ik u en zien. Ik zeide u toch, dat de tuinier des win- rs den zomer al in het hoofd heeft? Daar zitten een paar tuinlieden aan het priegel-peuterwerk, t ons straks de schoonheid in onze stadshoven oet verschaffen. Daar zitten ze aan hun kistjes, e gevuld zijn met aarde en turfmolm en waarop n teer groen waast van de een paar millimeter loge kiemen. In dat kistje is een paar weken geleden het ad van de begonia's gezaaid. Dat is nogal fijn edje, meer poeder dan korrel zoo op 't oog en t elk van dit microscopisch fijne zaadje is het under der natuur te voorschijn gekomen: een zelf ie naar beneden, een haarfijn stengeltje en n spelcenknopblaadje naar boven. En daar staan nu in het kistje: tienduizend of twintigduizend goniaplantjes. Als ge een theelepeltje vol uit het »tje zoudt scheppen had ge meer dan genoeg »r een heel perk begonia's. Opgepast! Als die antjes in dat kistje blijven, komt er niets van te- cht. Ze zouden even spoedig verflenzen als ze kiemd zijn. Ze verlangen als ieder organisme levensruimte. Die ievensruimte scheppen is een deel van het inter veil: van den tuinier. Een tweede bakje rde rukt aan. En nu worden met een pincetje, n priempje of een dergelijk priegelding, plantje plantje uit de aajule opgewipt en in een kuiltje in enkele millimeters overgeplant, verspeend, oais de term luidt, een paar vingers van elkaar, ezco, de levensruimte is geschapen en nu zullen icht en licht het overige moeten doen. Met een ar dagen zullen de plantjes „aangeslagen" zijn, v.z. zich met hun microscopisch fijne worteltjes stgezet hebben in de aarde en het al gauw tot eine begoniaplantjes gebracht hebben, sterk ge ne?, om in kleine potjes te worden overgeplant en f te harden" totdat het perk ze ontvangen kan. We gaan verder. Bij u en mij op zolder liggen het kistje de dahliaknollen nog in winterslaap ider turfmolm of zaagsel. Hier zijn ze al weer te orschijn gehaald en opgepoot. Nog maar weinig id zal het duren, of de zon zal de nieuwe frissche heuten te voorsdhyn tooveren en te juister tijd illen ze klaar zijn voor de perkbeplanting Wat trdcr staan de pelargonium-stekken, de geraniums ihet najaar zijn zij afgestekt en in den grond ge it. Nu staan ze daar al weer als kleine, maar erke planten, die straks met haar friseh blad en eurige bloemen het gazon zullen opvroolijken. En zoo worden de voorbereidingen getroffen. Er il straks zooveel noodig zijn! Fuchsia's en mar- "iften, salvia en verbena, de fluweelkleurige leeu- bek en de afrikaantjes, düe als kleine zonnetjes gen het bronzen blad afsteken, zooveel, zoo heel *1, dat zal moeten bijdragen om Haarlem's repu- tie als bloemenstad te bevestigen. Een mooi vak, die bloementeelt! Er is helaas fel, dat tot mistroostigheid stemt in het leven en et is wel eens moeilijk, zich met het heden te irzoenen door den blik te richten op een betere toekomst Van zulk een toekomst spreekt zoo'n kris in wintertijd, zoo'n bak teere spruitjes, die aan stonds kleur en schoonheid zullen brengen, zou'n scheut uit een dahliaknol, zoo'n bak geranium- stekken En daarom leek het goed, u even te bren gen in de arbeidssfeer van den man, die het zijne bijdraagt tot wat zomersche fleur en milde oogen- troost, onbemerkt, ongezien, in de veilige be schutting van zijn kas en in volle overgave aan zijn nobelen arbeid. D. SCHEIDSGERECHT VOOR DfeN BLOEMBOLLENHANDF.L. Onder den titel ,Twee zilveren scheidsrechters" maakt het Weekblad voor Bloembollencultuur melding van het feit, dat het dit jaar 25 jaar ge leden s, dat de heeren Th. M. Hoog te Haarlem en S. Schoneveld Johzn., vroeger te Rijnsburg. thans te Oegstgeest, benoemd werden tot lid van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. In 1916 werd het Scheidsgerecht uitgebreid, waar van de benoeming der beide heeren het gevolg was. De heer Hoog is onafgebroken lid gebleven: de heer Schoneveld daarentegen onderbrak zijn zittingsperiode van 1923 tot 1926. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Du- mont heeft daaraan nu toegevoegd de resul taten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu het beproefde hoest-geneesmiddel (Adv. Ingez .Med.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5