Had Oz&mty Gewichtig! De strijd in Noord-Afrika. Voor lange avonden. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1941 H A A R L E M'S DAGBCAB 5 Italiaansch weermachtsbericht Strijd aan de Joeba (Oost- Afrika) duurt voort. \Grieksche basis in de Aegeische Zee gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 21 Febr. (Stefani). Het 259ste communiqué van het Italïaansche hoofd kwartier luidt: „Aan het Grieksche front geen enkele gebeur tenis van veel beteekenis. Onze afdeelingen bom menwerpers hebben troepen, convooien en verde digingswerken van den vijand op krachtige wijze met zware en lichte bommen bestookt. Onze ja gers hebben opnieuw hun stoutmoedigheid bewe zen door in een gevecht met sterkere afdeelingen Gloster- en P.Z.L.-toestellen 12 vijandelijke vlieg tuigen neer te schieten. Een onzer vliegtuigen is neergeschoten, twee andere keerden terug met dooden en gewonden aan boord. In Noord-Afrika de gewone verkenningsbednj- vigheid van onze snelle colonnes. In de zóne van Koefra hebben onze vliegtuigen lichte bommen op vijandelijke installaties geworpen en daarna branden waargenomen. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche vliegtuigen de basis Benghasi en vijandelijke vliegvelden en artilleriestellingen aangevallen. In de Aegeïsche Zee hebben onze vliegtuigen militaire objecten '.n een Grieksche basis gebombardeerd. Aan den benedenloop van de Joeba in Oost- Afrika duurt de strijd aan weerszijden van de ri vier voort. Van de andere sectoren is niets van be lang te melden. De vijand heeft eenige luchtaan vallen gedaan op plaatsen in Erythrea, Joebaland en de streek van Djavello. Er zijn slachtoffers ge vallen. terwijl er eenige schade is aangericht. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door de lucht verdediging neergeschoten In den vroegen ochtend van den 21sten hebben vijandelijke vliegtuigen eenige .bommen op Cata nia geworpen. Zes personen werden gewond, Er is eenige onbelangrijke schade aangericht." Duitsche luchtmacht bestookt Swansea. BERLIJN. 21 Febr. (D.N.B.) Gevechtsforma ties van de Duitsche luchtmacht hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den afgeloopen nacht de haven van Swansea aan het Bristolkanaal met succes aangevallen. Daar het wolkendek gebroken was. konden de doelen goed waargenomen worden. In de haven en onder de haveninstallaties werd groote schade aangericht. Er werden tal van branden waargenomen. In de nabijheid van de haven deed zich een groote ontploffing voor. ge paard gaande met veel vuurverschijnselen en bui tengewone rookontwikkeling, hetgeen de conclusie wettigt, dat aardolie in brand is geraakt. OOK CHATHAM AANGEVALLEN. BERLIJN, 21 Feibr. (D.N.B.1 Groepen Duit sche gevechtsvliegtuigen hebben vannacht de haven van Chatham aan de monding van de Theems met bommen aangevallen en bij nage noeg helder zicht goede resultaten bereikt. Er braJk een aantal branden uit in de havenwerken, Enkele vliegtuigen hebben ook boven Londen gevlogen en daar strategische doelen aan de Theems aangevallen. Plan tof gemeenschappelijke ver dediging van den Stillen Oceaan? Te Washington zou hierover onderhandeld zijn tusschen Amerika, Engeland, Australië, Nieuw-Zeeland en Nederlandsch Indië. Het D.NB. meldt uit Tokio: De minister van buitenlandsche zaken Mat- soeoka heeft in een uitvoerige uiteenzetting voor de Japansche pers verklaard dat hij geen spe ciale boodschap met het aanbod eener vredes bemiddeling aan Eden heeft gericht, doch dat hij in een mededeeling uitsluitend vrijmoedig zijn standpunt bepaald heeft ten aanzien van kwesties die verband houden met den algemee- nen toestand in de Zuidzee en met de onder handelingen tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Wanneer hij met betrekking hiertoe ook de Japansche meeningen over den I wereldvrede heeft aangeroerd, ligt daarin niets wat als een bemiddeiingsaanbod in den Euro- peeschen oorlog kan worden uitgelegd. Ingaande op afzonderlijke vragen sprak de minister over teekenen die erop wijzen dat de Ver. Staten. Engeland, Australië. Nieuw Zeeland en Nederlandsch-Indië in Washington over een „gemeenschappelijke verdediging van den Stillen Oceaan" onder handeld hebben. Dit is des te onbegrijpe lijker, aangezien Japan niets ondernomen heeft dat Engeland, resp. Amerika in den Stillen Oceaan kan verontrusten, zeide de minister. In het verdere verloop van zijn mede- deelingen betoogde Matsoeoka dat Engeland en de Ver. Staten voorzichtiger met hun propa ganda moeten zijn en vooral niet de met weder- zijdsch goedvinden geschiede landing van Ja pansche troepen in Fransch Indo-China ten dentieus moeten interpreteeren. Japan heeft zich in Fransch Indo-China gehouden aan de met Hanoi gesloten overeenkomsten. Gevraagd naar den inhoud van de nota's wel ke tusschen Japan en Engeland zijn uitgewis seld, antwoordde Matsoeoka hierover zonder toestemming van Engeland niets te kunnen r'i- bliceeren. Nu echter de onderstaatssecretaris Butler reeds in het parlement van een beweerde boodschap gewag gemaakt heeft, wil hij het volgende zeggen: de minister van buitenland sche zaken Eden heeft tegenover den Japan- schen ambassadeur beweerd dat door de Japan sche bemiddeling in het conflict tusschen Thai land en Fransch Indo-China de algemeene toe stand in de Zuidzee verscherpt is. Ik. aldus Matsoeoka. heb hierop terstond de Engelsche voorstelling recht gezet. Daarentegen heb ik noch een boodschap, noch iets van dien aard gezon den. Ik heb uitsluitend, verwijzende naar de door mij bevestigde vreedzame bedoelingen van Japan, mijn meening geuit over kwesties van den wereldvrede. Nadrukkelijk zou ik willen vaststellen dat in mijn antwoord aan Eden niets staat wat als een bemiddelingsaanbod in den Europeeschen oorlog kan worden uitgelegd. De geloof ook niet dat Eden een dergelijk mis verstand overkomen is. Ik zou hieraan willen toevoegen dat ik voor het verzenden van mijn antwoord aan Eden maatregelen genomen heb om elk misverstand of elke verkeerde opvatting te voorkomen welke het zou kunnen doen vc or- komen alsof wij een dergelijke stap met in- «temming van Duitschland zouden hebben on dernomen. Dc slib'bcpaling van zand- en kleigrond uit den Noordoostpoldcr geschiedt in het labo ratorium voor bodemkundig onderzoek te Kampen tppt behulp van glazen buizen. (Foto Pax-Holland) Grootvader schrijft zijn kleinkinderen over: Griekenland vraagt hulp aan de Vereenigde Staten. Vooral vliegtuigen zijn noodig. Uit Washington verneemt het D.NB.: De Grieksche regeering heeft, naar Associated Press meldt, opnieuw een beroep op dc Vereenigde Staten gedaan met het verzoek zoo spoedig mogelijk oorlogsmateriaal en in het bijzonder vliegtuigen beschikbaar te stellen „voor het te laat is". Ambtenaren van het Amerikaansche defensie bureau. zoo vervolgt Associated Press, zijn op zoek naar vliegtuigen die aan Griekenland zouden kunnen worden afgestaan. Het verzoek van Griekenland is enkele dagen voor het tot stand komen van het Bulgaarsch-Turksche pact te Wasington ontvangen. Het is echter moei lijk. vliegtuigen voor Griekenland te vinden, daar de vliegtuigenfabrieken reeds overladen zijn met orders voor de Amerikaansche weer macht, alsmede voor Engeland en China. Het departement van marine en dat van oorlog trachten evenwel een weg te vinden om Grie kenland van vliegtuigen te kunnen voorzien. In diplomatieke kringen alhier is men van oordeel dat Griekenand met groote moeilijk heden te kampen heeft en niet weet hoe het den oorlog tegen Italië, dat zesmaal zoo groot is als hetzelf, zal voortzetten. De allergrootste moeilijkheid is hoe Griekenland de voortzetting van den oorlog moet financieren. Griekenland heeft de goudreserves ter waarde van 23.5 mil- lloen dollar die bij het uitbreken van het ItaliaanschGrieksche conflict in de Ver eenigde Staten lagen reeds verbruikt. De le vensmiddelen zijn in Griekenlad reeds in aanzienlijke mate gerantsoeeneerd. Associated Press meldt voorts dat men in Griekenland leeds ondervoeding der arme volksklassen heeft geconstateerd. Met uitzondering van geneesmid delen heeft Griekenland tot dusver van de Ver eenigde Staten nauwelijks noemenswaardige hulp ontvangen. BEVESTIGING DOOR SUMMER WELLES. Naderf verneemt het D.N.B. uit Washington: Onderstaatssecretaris Welles heeft als vertegen woordiger van den minister van buitenlandsche landsche zaken Cordell Hull, die wegens ver koudheid nog steeds zijn kamer moet houden, tegenover persvertegenwoordigers bevestigd dat de Grieksche regeering de Ver. Staten opnieuw te hulp in den vorm van materiaal heeft verzocht. Welles zeide, dat de principieele bereidwilligheid van de Amerikaansche regeering in dezen be kend is, doch dat hij niet kon zeggen in hoeverre hulpverleening inderdaad te verwezenlijken is. Sinds de ontruiming van Benghasi door de Italianen zijn de Britten verder opgerukt tot aan El Agheila, een plaats gelegen aan de golf van Sydra. Verder zijn de Britten via Lebba opge rukt naar de zóne van Dzjaraboeb en in de richting van de oase Koefra. In de omgeving van Bir-ed-Dakar gelegen ten noorden van de oase werden talrijke Brltsche strijdkrachten door de Ltalianen aangevallen en gedwongen met ernstige verliezen terug te trek ken. De Italianen te Dzjaraboeb houden al sinds 10 December 1940 tegen de Britten stand die vroeger reeds gepoogd hadden van Siwa uit de stelling aan te vallen. Tot nu toe hebben de Italianen alle vijandelijkheden afgeslagen. De Duitsche luchtmacht blijft in Cyrenaïca stelselmatig haar luchtaanvallen voortzetten, o.a. zijn El Agheila, Agedabia, Benghasi en Tobroek herhaaldelijk aangevallen. De felle strijd bij Koefra en Dzjaraboeb duurt voort. Deze stellingen vormen voor de Britten nog steeds hinderpalen die hun strijd krachten kosten. Het kaartje geeft de ligging van het operatie- terrein in Cyrenaïca en Libische woestijn weer. (Cartografisch Bureau voor de Ned. Dagblad pers.) Vervolgens dementeerde Welles het gerucht dat de Engelsche regeering de Ver. Staten heeft ver zocht om bemiddeling bij Ierland in zake af stand van steunpunten. Welles bevestigde dat de Amerikaansche re geering zich, evenals de meerderhed van de pan-Amerika-staten heeft aangesloten bij het Braziliaansche protest tege nde schending van de neutraliteitszóne in de affaire der „Mendoza". OOK IN FRANKRIJK VRACHTAUTO'S MET GASGENERATOREN. PARIJS, 20 Februari. Uit een bericht in de Paris Solr over de werkzaamheden betreffende het gebruik van gasgeneratoren door een gedeelte der Fransehe auto's en de productie van houtskool in Zuid-Frankrijk, blijkt dat een groote Amerikaan sche petroleumtrust kort geleden pogingen in het werk stelde dezen toekomstigen, nieuwen tak van bedrijf onder zijn controle te krijgen. Deze trust stelde een president van het houtcomité van de Gironde en Landes voor den aankoop van alle daar voor in aanmerking komende sparrenbosschen in de genoemde omgeving door Amerikanen te doen plaats vinden. Volgens een ander bericht in de „Paris Soir", zal men allereerst in Frankrijk 50.000 auto's, voorzien van gasgeneratoren, in het verkeer brengen. Wanneer de aanwezige 950.000 H A. bosch in Frankrijk op de juiste wijze wondt benut, zal het in betrekkelijk korten tijd mogelijk zijn, de voor 300.000 auto's noodzakelijke houtskool in Frankrijk te produceeren. (Europapress) in het voorjaar: de inwendige organen, bloed en darmen zuiveren. VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien, rheumatische pijnen doen ver dwijnen, slakken en giftstoffen uit het lichaam verwijderen door een grondige kuur met Dr. Schieffer's Stoff- wissellngzout. De weldadige wer king is verrassend. flacon I i.OS. Dubbele tiacon 11.7S bi] apotheicer» en vakdroglslen. (Adv. Ingez Med.) RADIO PROGRAMMA ZONDAG 23 FEBRUARI 1941. HII.VERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 VARA. 2.00 KRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10 00 Voor de kinderen. 10.30 Vrij zinnig Protestantsche Kerkdienst. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Esmeralda en solisten. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Zang en orgel. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Lezing „Wie en wat waren onze voorouders?" 2.00 Causerie „Voor rang van het algemeene welzijn". 2.15 Pianovoordracht. 2.30—2.50 Cyclus „Land en volk van West-Afrika". 3.05 Col legium „Musica Divina". 3.30 Uit Berlijn: 62e Verzoek- concert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 Eugen Wolff en zijn solisten en zangsoliste. 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.15 Sport var den dag. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Reportage. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 „Auf grosser Fahrt", operette. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten. 10. Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. S.OO AVRO. 8.45 KRO. 9.45 AVRO. 2.00 VARA. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.45 Geestelijke muziek (gr.pl.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.15 Omroeporkest. 10.45 Kinder koor „Zanglust". met pianobegeleiding. 11.05 Omroep orkest en solist. 12.00 Cyclus „Onze volksdichters". 12.20 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Vervolg van 12.20. 1.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 2.00 De Ramblers. 2.30 Radiotooneel. 3.30 Klein vrouwenkoor „Vox Jubilans' met pianobegeleiding. 4.00 Wijdingswoord. 5.15 Wekelijk- sche gedachtenwisseling A. N. P. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 VARA-orkest. 6.40 Gramofoonmuziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Gramofoonmu ziek. sluiting. MAANDAG 24 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Schriftlezing en Meditatie. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.20 Octendgymnastiek. 8.30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Pianovoordracht. 11.30 christelijke lectuur. 12.00 Zang en orgel. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor scholen. 2.35 Amsterdamsch Salonorkest. 3.15 „De cultuur van erwten en peulen. Tusschenculturen en nateelten", causerie. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Handenarbeid voor de jeugd. 4.30 Molto Cantabile. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Berichten. 6.05 NCRV-orkest. 6,42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Friesch praatje A. N. P. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Bel Canto (opn.). 8.30 Be richten. Engelsch. 8.45 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.). 8.55 „Motorbrandstoffen, die normale benzine kunnen vangen", causerie. 9.15 Bach-cantate (opn.). Hierna: Schriftlezing. 9 45 Engelsche berichten A. N. P. 10. Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N. P. Hierna: Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Esmeralda en so listen. 12 00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 1.00 Schrammelkwartet en soliste. 1.20 Orgelspel. 1.45 Ara- hemsch strijkkwartet. 2.35 Keukenpraatje. 3.00 Gramo foonmuziek. 3.45 Cyclus „De vrouw in haar beroep". 4.00 Gramofoonmuziek me: toelichting. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 „Carnaval in het Rijnland vraaggesprek 6.05 „De lichamelijke opvoeding tijdens de kleuterjaren", lezing. 6.25 Gramo foonmuziek 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7 007.15 Economische vragen van den dag A. N. P., sluiting. „Grootvader" heeft in onze krant een brief ge schreven aan zijn kleinkinderen over Czerny, den componist, wiens etudes menig kind moeilijke uren bezorgen. (Maar toch zijn die etudes noodig 'om goed piano spelen te leeren!) Die brief was nog niet uit. Hier is het vervolg ervan: Merkwaardig is zijn autobiographic die naar ik meen nog altijd in manuscript wordt bewaard. In deze „Herinneringen uit mijn leven", die zoowel door hun inhoud als door de eenvoudige, bescheiden manier van vertellen aantrekkelijk zijn, komt de volgende in hooge mate belangwekkende episode voor: „In het jaar 1819" aldus Czerny, „kwam er op een morgen een man bij mij met een klein knaapje van ongeveer 8 jaar met het verzoek den kleine op de piano iets te mogen laten voorspelen. Het was een bleek, zwak uitziend kind en onder het spelen zat het als dronken op de stoel heen en weer te schommelen, zoodat ik telkens dacht dat hij zou gaan vallen. Ook zijn spel was onregel matig, onzuiver en verward en van de vingerzetting had hij zoo weinig begrip dat hij de vingers geheel willekeurig over de toetsen liet zweven. Maar des ondanks was ik verbaasd over het talent dat de natuur in hem gelegd had. Hij speelde iets dat ik hem voorzette a vista, weliswaar als een zuivere natuurspeler, maar juist daarom destemeer op een manier die deed zien dat de natuur zelf in hem een panist had gevormd Evenzoo ging het, toen ik hem op de wensch van zijn vader een thema opgaf om over te fantaseeren Zonder de minste aangeleerde harmonische kennis bracht hij toch een zekere geniale geest in zijn voordracht tot uitdrukking". Deze knaap was Franz Liszt. Hij kwam een jaar later met zijn vader weer naar Weenen en betrok een woning in dezelfde straat waar Czerny woonde. Deze laatste, die overdag weinig tijd had, wijdde hem regelmatig zijn avonden. „Daar ik", aldüs gaat Czerny verder, „uit veelvuldige ervaring wist dat juist zulke genieën, bij wie de geestkracht aan het physieke vermogen voorbijholt, gewoonlijk de technische grondslagen dreigen te verwaarloozen, leek het mij vóór alles noodzakelijk de eerste maanden eraan te besteden om zijn mechanische vaardigheid dusdanig te regelen en te bevestigen dat zij in latere jaren niet meer op dwaalwegen zou kunnen geraken. De onveranderlijke vroolijk- heid en het goede humeur van den knaap, zoowel als de buitengewone ontwikkeling van zijn talent waren er oorzaak van dat myn ouders en ik hem als een zoon en broeder liefhadden en ik hem niet alleen geheel zonder betaling les gaf maar hem ook alle noodige muziekboeken verstrekte, een col lecte die al het goede en bruikbare omvatte dat in die tijden verkrijgbaar was. Een jaar later kon ik hem al in het openbaar laten spelen. Nooit nog had ik zoo'n vlijtigen genialen leerling gehad". Zie, dat is toch een teek in dien stijven school meester die 125 jaar later onze ijzige moderne harten toch nog wel vermag te warmen. En het berust op waarheid, want Liszt bevestigt inderdaad later dat Czerny nooit eenig honorarium had willen aannemen. Wij komen nu heelemaal op een terrein waar wij Czerny met liefde en eerbied kunnen volgen, dat is in zijn verhouding tot Beethoven. Hij was als kind al Beethoven's bewonderaar. Daarna werd hij zijn leerling en vriend. Maar het merkwaardig ste van alles is dat deze man, die als muzikale dichter zoo weinig waarde had, de diepzinnige en voor het meerendeel zijner tijdgenooten onbegrij pelijke, muziek van Beethoven vermocht te vat ten als geen ander en daarvan zijn leven lang niet alleen de vertolker maar ook de bevorderaar werd. Met ontzag en wijding verhaalt Czerny later van zijn eerste bezoek bij Beethoven. Hij was tien jaar en trof een groot gezelschap bij den Meester aan toen hij met zijn vader en den violist Krumholz in een uiterst wanordelijk vertrek binnenkwam. Op Beethoven's uitnoodiging iets voor te spelen gaf de kleine Karl Czerny het pianoconcert in C majeur van Mozart en Beethoven's „Sonate Pathé- tique" ten beste. Beethoven gaf op luidruchtige wijze uiting aan zijn tevredenheid en zeide tegen Czerny's vader: „Uw zoon heeft veel talent, ik zal hem zelf lesgeven, stuur hem elke week tweemaal bij mij. Koop tegelijk voor hem het leerboek van Philipp Emanuel Bach over: „Die wahre Art das Klavier zu spielen". dat moet hy dan meebren gen. De kleine Czerny ging volgens deze afspraak elke week, begeleid door zijn vader, naar Beethoven, hij legde de weg echter dikwijls voor niets af om dat de Meester er de man niet naar was alles zoo stipt op te vatten. Hij was dikwijls niet thuis, of juist bezig met componeeren en stuurde dan zijn leerling maar weg. Op den duur werden deze lessen dan oook opgegeven. Over Beethoven's methode van lesgeven bericht Czerny: „In de eerste lessen hield Beethoven mij uit sluitend bezig met de toonladders in alle toon soorten en toonde mij de voor de meeste spelers toentertijd nog onbekende nieuwe speeltechniek n.l. de eenige juiste houding van handen en vingers en vooral het juiste gebruik van den duim, regels waarvan ik 't nut in lateren tijd in vollen omvang leerde inzien. In het bijzonder maakte Beethoven mij op het legato-spel opmerkzaam, dat hij zelf zoo voortreffelijk in zijn macht had en dat in dien tijd alle andere pianisten voor onuitvoerbaar hiel den, gewend als zij sedert Mozart's tijd waren aan de korte, gehakte manier van spelen die nu eenmaal mode was". Van Beethoven ontving Karl Czerny een getuig schrift waarin roemvol vermeld stond, dat „de buitengewone vorderingen en het bewonderenswaar dige geheugen ver boven zijn 14-jarigen leeftijd uitgingen". Hun leven lang bleven Beethoven en Czerny vrienden en de laatste werd zelfs tot op zekere hoogte 's Meesters medewerker doordat hem de taak werd toevertrouwd nieuw verschenen werken te corrigeeren en klavieruittreksels te maken. Toen er een muziekleeraar moest komen voor Beethoven's neef Karl werd Czerny uitgekozen en het is aandoenlijk de brieven te lezen met paeda- gogische raadgevingen die Beethoven schreef aan den leeraar van den jongen, dien Beethoven meest al zijn „zoon" noemde. Czerny's geloof aan de ongewone genialiteit van zijn ouderen vriend was onwankelbaar. Dat lijkt ons thans zoo volkomen natuurlijk, maar het was een van gezond muzikaal inzicht getui gend en moedig standpunt in die jaren, toen Beet hoven's composities veelvuldig werden bestreden en verguisd. Als bewonderaar van Beethoven's muziek gebruikte hy zijn grooten invloed als virtuoos van naam en werd hij een van de eerste apostelen van deze nieuwe kunst. Door zijn vriend schap met Beethoven en als leerling van den Mees ter genoot hij de voordeelen van persoonlijke over dracht van zijn muzikale opvattingen. Al in het iaar 1806 speelde hij in de Augarten. Beethoven's Concert in C-majeur en in 1812 genoot hij de eer het Concert in Es-majeur ten doop te houden In de jaren 1818, 1819 en 1820 gaf Czerny in zijn woning eiken Zondag van 11 tot 1 uur séances, waarop uitsluitend de pïanoscomopsitiets van Beet hoven uitgevoerd werden en waar elke ware muziek- vriend toegang had. Schindler zegt dat Czerny de eenige van de Weensche virtuozen is geweest die zich moeite heeft gegeven Beethoven dikwijls in zijn goeden tijd te hooren spelen. En die man leefde 1 nog tot 1857 om zyn ervaringen aan leerlingen en gebruikers van zijn paedagogische werken mede te deelen. Kinderen van de 20ste eeuw bedenkt dat, iedere maal als gij Czerny speelt! Czerny is een stuk klassieke muziekgeschiedenis. Toen Karl Czerny in 1857 stierf liet hij een ver mogen na van f 190.000 dat deze vrijgezel bijna geheel aan weldadige instellingen had vermaakt. Sedert 1854 was zijn gezondheid slecht en bleef hij bijna altijd thuis. Herstel van gezondheid op het land zoeken was voor hem iets ondenkbaars, hij had zich te zeer aan de kamerlucht gewend. Op den middag maakte hij voor ontspanning een kleine wandeling naar de muziekhandel van Diabelli en Eduard Hanslick vertelde dat hij hem daar vaak ontmoettte en ook wel vluchtig met hem heeft gesproken. De kleine zwakke man met de gouden bril en de groote ronde tabaksdoos maakte op het eerste gezicht een schoolmeesterachtigen in druk, maar was in den omgang vol voorkomendheid, rust en bescheidenheid. Deze groote Weener, die zijn geheele leven geen kans gezien heeft het Bo- heemsch accent af te leggen, werd als oprecht, welwillend en hulpvaardig geprezen. Tot slot een geheel nieuwe kant van Czerny. In zijn nalatenschap werdén ook literaire werken in zijn handschrift en onder zijn naam aangetroffen. Een blijspel „Das Kramermadchen" en twee tooneelstukken „Die Wechselfalle" en „Die Harfen- spielerin" behalve nog verscheidene dichterlijke proefstukken bevinden zich thans nog in de ver zameling van de Gesellschaft der Musikfreunde. Dus Czerny was toch dichter geweest. Ik hoop dat ik erin geslaagd ben de jeugd van 1941 wat nader te brengen tot den man de In 1357 stierf als de laatste werkelijke leerling van Beethoven die zich de opvatting van zijn werken door de eigen voordracht van den Meester had eigen gemaakt. Grootvader, (J. BANDAY). Eden te Kaïro aangekomen. In gezelschap van den chef van den Britschen generalen staf. De Engelsche minister van buitenlandsche za ken. Eden is. naar blijkens een D.NB.-bericht uit Kaïro gemeld wordt, in de Egyptische hoofdstad aangekomen. Ten opzichte van de reis van Eden en van den chef van den Britschen generalen staf Sir John Dill meldt de United Press uit Londen dat het doel hiervan is bestudeering van de Britsche stra tegische mogelijkheden in het Midden-Oosten en in het Balkangebied. Aan de reis wordt in Londen groote politieke en militaire beteekenis toege kend. D.N.B. meldt uit Stockholm. Naar de Lon- densche correspondent van Nya Dagligt Alle- handa meldt, wordt de reis van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden en Sir John Hill naar Cairo met de grootste geheim zinnigheid gehandeld. Te Londen, aldus de cor respondent heeft het verbazing gewekt, dat de Brltsche minister van buitenlandsche zaken af wezig was toen de spanning in het Verre Oosten toenam en het Turksch-Bulgaarsche verdrag No. 45. ROZET-PUZZLE. Groote cirkel: Een spreekwoord. Kleine cirkel: Een zegswijze. Van buiten naar binnen: Oostersche stad. Visch Deel eener machine Spaansch edelman Plaats bekend uit de kruistochten. Ook niet Ontzag Militair Nochtans Oud verhaal Betrekking Gebedenboek. Overschot Dorp onder Eindhoven Badplaats Dichterbij komen. De woorden op de rozet bestaan uit de volgende lettergrepen: e-al-beer-bied-bre-da-dal-de-de-de-de-de-e-eer- eer-ge-gen-go-hi-huid-is-koo-kreel-la-la-le-ma-ma- men-mi-min-moet-na-niet-nil-o-os-pen-rad-re-ren- res-scho-ste-ste-stra--tand-tant-te-ten-ten-tie-tum- ven-ven-ver-ver-vierwel. OPLOSSINC VORIGE OPCAVE. No. 44. HEKWERK-PUZZLE. M S 0 B p A N T 0 F F E L Z E F D V E R K I E Z E N L E R L V E R L E T T E N N S II

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9