Hit de Omstreken j Veie Tlededandecs aedaacfienen hun miiddadiyheidsq-euaei. V- BURGERLIJKE STAND MAANDAG 24 FEBRUARI 194T HA ARE EM'S DAGBEAD /t? «Hl!^ HEEMSTEDE Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn. Ambtsperiode verlengd. (Foto archief H. D.) Blijkens een bericht in de Staatscourant is bij besluit van den Secretaris-generaal van Binnen- landsche Zaken jhr. J. P. W. van Doorn gerekend van 8 Augustus 1940 af opnieuw tot burgemeester van Heemstede benoemd. Wij herinneren er aan. dat Jhr. van Doorn 8 Augustus 1916 tot burgemeester van Heemstede ls benoemd en dus dit jaar zijn zilveren ambts jubileum 'herdenkt. JEUGDIGE DIEVEN. De politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee knapen, resp. van 15 en 18 jaar, wegens dief stal van pakjes boter. Zij hadden zich toegang verschaft tot een win kel in de Jan van Goyeristraat door een achter- Ingang van de zaak, die niet gesloten was. Men sluite dus, winkelier of niet, de achter deuren! TOONEEL. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging Nut en Genoegen een vastenavond-uitvoering in café- restaurant Het Wapen van Heemstede. Opgevoerd werd „Strijd", tooneelspel in 3 bedrijven door Simon Augura, waarin een familietragedie wordt behandeld, die intusschen een nog vrij bevredigend einde vindt. Onder de uitnemende regie van mevr. Joh. Ob- dam werd uitnemend spel te zien gegeven. Als altijd was het kapwerk van den heer Joh. Steenman in orde, terwijl The Moreloos-band tus- schen de bedrijven en later bij een dansje voor uitstekende muziek zorgde. De talrijke bezoekers hebben dan ook volop genoten. De Gemeentebegrooting voor 1941. Hoogere uitkeeringen van het Rijk. 500.— subsidie aan de H. O. V.? In ons blad van Vrijdag j.l. hebben wij reeds medegedeeld, dat B. en W. een nota van wijzigng op de ontwerp-begrooting zouden indienen als uitvloeisel van de wijziging in de financieele ver houding van rijk en gemeenten. Deze nota is thans verschenen. Wij ontleenen er het volgende aan: Volgens mededeeling van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken d.d. 17 Februari 1941, kan voor het tijdvak 1 Mei-r-31 December 1941 de uitkeering uit het gemeentefonds worden ge raamd op 68.89 procent va nde definitieve uit keering over 1938—1939 ad f 41.377.68 of f 28.505.08. De garantie-uitkeering blijft volgens ontvangen mededeeling intact. Over genoemd tijd vak kan dus geraamd worden f 14 685.12 of te zamen f 43.190.20. Geraamd was f 37.879.38 zoo dat deze ontvangstpost thans f 5.310.82 hooger ge raamd kon worden. Daar met de gemeentefondsbelasting ook de op centen op deze belasting komen te vervallen, moet post 142 van de ontwerp-begrooting f 150.000 lager worden geraamd voor wat de opbrengst dezer opcenten over het tijdvak 1 Mei31 December 1941 betreft. Over het tijdvak 1 Januari30 April was als opbrengst van deze opcenten f 92.250 ge raamd. Dit bedrag dient verminderd te worden tot f 7V200, zoodat in totaal f 235.050 lagere ontvang sten begroot moeten worden. Ook de uitkeering uit het gemeentefonds ad f 1 per aangeslagene komt te vervallen, waardoor post 143 f 4000 lager geraamd moet worden. Hiervoor in de plaats komt echter een nieuwe post krachtens art. 5 van bovengenoemde verorde ning, die eveneens op f 4000 kan worden gesteld. In plaats van de opbrengst der 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting komt krachtens art. 7, 2e lid van de Verordening een uitkeering uit de op brengst van de nieuwe inkomstenbelasting. Deze uitkeering is gelijk aan de zuivere opbrengst die met inachtneming van het aantal van 45 opcenten zou zijn verkregen indien de gemeentefondsbe lasting over het geheele boekingsjaar 19401941 geheven zou zijn. Voor deze gemeente is dat be drag f 240.300. B. en W. wijzen er voorts op, dat de getroffen voorzieningen, waarvan de voorgestelde wijzigin gen een uitvloeisel zijn, alleen betrekking hebben op het jaar 1941 Voor het jaar 1942 en volgende jaren zullen aan de provinciën en de gemeenten uitkeeringen gedaan worden uit de inkomstenbe lasting, waarvan de verhouding nader zal worden vastgesteld, zoodat daarover thans nog geen nadere Inlichtingen verstrekt kunnen worden. Bij de behandeling van de ontwerp-begrooting in de financieele commissie is er teleurstelling over uitgesproken, dat op de begrooting geen subsidie is uitgetrokken voor de Haarlemsche Orkest Ver- eeniging (H.O.V.), op grond van de cultureele be- teekenis van deze vereeniging, welke subsidie vroe ger wel werd toegekend, doch om bezuinigings redenen werd ingetrokken. Twee leden van den raad waren van meening, dat het in de gegeven om standigheden aanbeveling verdient om deze Ver eeniging door het geven van een subsidie door den moeilijken bezettingstijd heen te helpen. Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. thans mede. dat een nadere overweging de meerderheid van het college aanleiding geeft den raad voor te stellen op de begrooting voor 1941 een subsidie aan de H. O. V. te ramen van f 500. Als eindresultaat yan de voorgestelde wijzigingen blijft dan een hoogere ontvangst over ad f 9.810.82. welk bedrag B. en W. voorstellen, toe te voegen aan de post Onvoorziene uitgaven. VELSEN We'.houder Nijssen 60 jaar. Een jubileum in de tuinders- en bloembollenwe reld is natuurlijk een jubileum waar nog meer dan bij welk ander jubileum ook de gelukwenschen vergezeld gaan van bloemen. En zoo was het dan ook Zaterdagavond, toen de grootste drukte voorbij was en men den „buit" kon overzien in den huize Nijssen aan het Kerkpad te Santpoort een weelde van bloemen, waarvan een kleuren- en geurenrijke tentoonstelling opgezet zou kunnen worden. Het stroomde gelukwenschen en bloemen uit heel de tuinderswereld van Kennemerland. Geen organisatie was er die niet een afgevaardigde met een bloemstuk of bloemenmand gezonden had om den jarige met zijn 60en geboortedag geluk te wen- schen. Verder waren er de Vereenigde Veilingen te Beverwijk en andere veiling-organisaties, de A. G. O. C. enz. En bovendien kwamen in eigen persoon de heeren "Valstar, regeeringscommissaris voor den Tuinbouw en van 't Riet, directeur der Nederl. Groenten en Fruitcentrale. Ook uit de naaste om geving kwamen velen hun gelukwenschen aanbie den, als kerkbestuur, sportvereenigingen enz., ter wijl een ontelbaar aantal schriftelijke felicitaties binnenkwam. En ook Zondag liep het nog af en aan. Dien dag kwam o.a. de R.K. raadsfractie haar wethouder complimenteeren. Het was, zooals de heer Nyssen ons zeide, „een onvergetelijke dag" geworden. IJMUIDEN MARKTBERICHT. Kabeljauw 158 per strik; tongen 6.605.60 per KG; groote schol 86; middel school 70; zetscho) 78; kleine schol 7323.50; pufschol 2513.50 groote bot 4030; kleine bot 3420; schar 51 26.50; kleine schar 2516; pufschar 9.504.60 wijting 29.5023; alles per 50 KG. Zoetwatervisch: snoekbaars 1.301.10; Voorn 0.420.24; baars 0.64; spiering 0.650.60; alles pei KG. Loggers: IJm. 283 f 1265; KW 104 f 2874; KW 43 f 1523; KW 163 f 2137; KW 123 f 3814; KW 160 f 3983; KW 95 f 1990; KW 103 f 2510. Kotters: HD 108 f 1751; HD 125 f 2543; IJM 209 f 2525. Kustvisschers: U 68 f 39; U 76 f 32. HILLECOM TERAARDEBESTELLING J. VELDHUIJZEN VAN SANTEN. Zaterdagmiddag had onder buitengewoon groote belangstelling de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Veldhuijzen van Zanten in leven directeur der Bloembollenhandel Gebr. Van Zanten. Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij op: het geheele college van-B. en W., vele raads leden, het bestuur der Prot. Ziekenverple ging. Chr. Burgerschool, Boazschool. Bloem bollencultuur, Jhr. E. de Clercq der Twentsche Bank. Prof. van Slogteren der Commissie voor Wetenschappelijk onderzoek, de heer J. M. van Til voor „De Hyacint" en ,De ïFulp", de kerke- raad der Geref. Gemeente, zeer vele bloemis ten, enz. Een enkel bloemstuk van tulpen en hyacinten van de vereeniging „De Hyacint" en lrDe Tulp" dekte de baar. Op verzoek der familie werd alleen het woord gevoerd door ds. A. K. Krabbe. De beide hoog ste klassen der Chr. Burger- en Boaz-school zongen Ps. 27:7. De oudste zoon dankte namens de familie voor de belangstelling. RIJWIELEN ONTVREEMD. Niettegenstaande de herhaaldelijk gepubliceerde waarschuwingen der politie zijn er nog steeds men- schen die hun rijwiel onbeheerd buiten laten staan. Dezee week zijn er wederom 3 fietsen gestolen. J. H. VAN WA VEREN f. Alhier is Zondag op 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. H. van Waveren (Stamhuis). Vooral voor de oudere generatie in het bloemistenvak is de heer Van Waveren geen onbekende. Vroeger firmant der fa. Gebr. van Wa veren, dreef hij de laatste jaren, na opheffing dezer fir ma. zaken onder zijn eigen naam. In het publieke leven ls de heer Van Waveren niet op den voorgrond getreden. De begrafenis vindt Woensdag a.s. plaats, in het fami liegraf, alhier. UITVOERING KRUISVAART. De jaarlijksche uitvoering der Kruisvaart St.- Alyosius Cohort, welke Zondagavond in de St-, Aloycius Burcht werd gegeven, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. In zijn welkomstrede deelde de directeur, ka pelaan van Vliet mede, dat het de bedoeling is in de komende weken de jeugd, alsmede de schoolvrije jeugd meer nog dan vroeger in het organisatieleven onder te brengen door het op richten van een afdeeling der St.-Jansknapen. Vervolgens werd door de leden der Kruisvaart een drie-bedrijvig vroolijk spel opgevoerd, geti teld „Een geslaagde „Generale"." De jongelui brachten het er heel goed af en hadden veel succes. In de pauzes zongen de jongere leden en „De Pioniers" niet onverdien stelijk verschillende liederen. Nog dient te wor den vermeld het trio bestaande uit kap. van Vliet (viool),, J. van Rooden (banjo) en R. Cou- zijn (accordeon) dat de aanwezigen in de groote pauze vergastte op Krontjong- en andere mu ziek. ZANDVOORT INVLOED VAN NIEUWE BELASTINGEN OP DE BEGROOTING 1041. Zooals men weet zijn in het Verordeningenblad besluiten opgenomen, die een regeling beoogen voor het jaar 1941 voor de provinciën, het gemeentefonds en de gemeenten van de vervanging der tot dusver bestaande belastingen naar het inkomen door het nieuwe, belastingsysteem Daarnaast is een besluit opgenomen tot verlenging van den geldigheidsduur der Weikloosheidssubsidiewet. even eens ten gevolge van het gewijzigde belastingstelsel. In verband met deze besluiten krijgt de gemeente Zand- voort een verhooging van inkomsten van 1 77.492,01. Daar staat tegenover, dat andere inkomsten worden verlaagd met f 68.649,99 en dat de uitgaven met f 3835 worden ver hoogd. Zoo blijft er ten slotte een voordeedig saldo van f 5007,02. Een en ander zal in een 2e suppletoire begroo- tlng worden verwerkt SANTPOORT CONCERT „SOLI DEO GLORIA". In hotel „De Weijman" gaf de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" Zondagavond een uitvoering, die zooals gebruikelijk goed bezocht was. Onder leiding van den directeur de heer Jan Groot werd een kort maar krachtig programma uitgevoerd. Na een introductiemarsch, de frissche Sousa-compositie Stars and stripes for ever, die pittig geblazen werd, bracht Soli Deo Gloria ten gehoore Fernand Andrieu's Waria. De eerste maten van de introduction werden met goeden klank door de klarinetten ingezet; de plotselinge wendingen van p naar ff getuigden van studie en discipline; het zangthema werd vlot voorgedragen en al dreigden de trombones door hun evenwicht nog al eens te verstoren in de dubbelforti, er werd met goed begrip van stijl en proportie door de andere instrumenten gecon certeerd. In de tusschenspelen der polonaise haperde het aan samenspel tusscnen bas- en dis kant, hetgeen by de reprise attentvol vermeden werd; het lag echter technisch niet gemakkelijk voor de blazers, zoodat het „alles begrijpen alles vergeven" ook hier gelden mag. Van denzelfden componist had Soli de ouver ture Phèbe op het programma. Ook hier waren een goed samenspel en een weiluidenden klank van het hout en van de saxen te hooren. Het hooge koper stemde niet tot in de perfectie met het hout, al verrichtte het eerste voor een orkest als Soli loffelijk werk. Er werd goed gelezen en op den dirigent gelet; de notaties in de va- rieerende toonaarden werden over het geheel ge nomen vlot uitgevoerd en het strakke rhythme lof waardig bewaard. Op de Suite Tzigane van Ch. v. d. Meirsch, een vierdeelig werk dat 'n eerste uitvoering door het corps genoot, was gestudeerd. In het eerste alle gretto werd homogeniteit bereikt; de slagwerkers verdienen een pluim voor het accuraat en vaardig markeeren van het rhythme van dit zigeunerfeest, dat alle gelegenheid bood voor het hout om zich van zijn beste zijde te laten hooren. Het Adagio met zijn geweldige ff-geluidseffecten kon mij juist in deze passages als ongeproportioneerd minder bekoren; het kan daar gerust wat meer „piano- aan". Directeur Groot, die zijn blazers bij de vele tempi-wisselingen goed in de hand had, liet de suite met veel voordracht uitvoeren, al heeft het wellicht voor conservatieve ooren door haar mo derne effecten en accoorden wat vreemd geklon ken, een dergelijk nummer is een welkome af wisseling en een breken met den sleur der afge speelde repertoirenummers. Bouchel arrangeerde een ouverture van Auber, l'Ambassadrice, waarvan de uitvoering de muzi kaal vereischte spanning niet kon bereiken, want er was nog veel onzeker lezen door de technische moeilijkheden en slechte toonvorming door de middenstemmen. Het was m.i. nog niet „uit de verf". Een marsch van Mackler, die den naam Medley droeg en waarin populaire melodieën verwerkt waren, bracht een geanimeerd slot van dit con cert van Soli Deo Gloria. Nadat het programma was afgewerkt was er onder de tonen van Elsnerus' Band gelegenheid tot gezellig samenzijn,, waar een druk gebruik van gemaakt werd. W. HAARLEMMERMEER OOK DE LEEGHWATER KRIJGT NIEUWE WAAIER. Buiten de electrificatie van de ruw-oliemotor van de Leeghwater om, zal de capaciteit van dit gemaal, evenals bij de Lijnden, worden verhoogd door het aanbrengen van een nieuwe waaier. De kosten zijn op f 3000 geraamd. „WITTE KRUIS". De afdeeling Haarlemmermeer van „Het Witte Kruis" vergaderde in hotel „De Beurs" onder leiding van den heer H. Koning. Uit het jaarverslag van den heer R. Kelderhuis bleek het nuttige werk van deze vereeniging. Een zestal zusters maakten in 443 gezinnen in totaal 10852 ziekenbezoeken, 204 kraambezoeken, 1167 zuigeling- bezoeken, 268 kleuterbezoeken en 1033 t. b. c.-bezoeken. Van de W. K. materialen zijn voor gewone ziekten 1344 artikelen uitgeleend, voor de t. b. c. 69 artikelen: 505 maal werd, gebruik gemaakt van de hoogtezonbestraling. Uit het verslag van den penningmeester, den heer W. J. Walpot, bleek dat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 2905,24. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 24 OP 25 FEBRUARI 1941 van 19.11 tot 8 36 Maan op 25 Februari op8.05 Maan op 25 Februari onder18.46 Geestelijken en kloosterlingen geen schoolhoofden meer. Zij, die thans schoolhoofd zijn, uiterlijk 1 Mei uit hun functie ontheven. De Staatscourant van heden bevat een beschik king van den Secretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherming betreffende onderwijs door geestelijken en kloosterlingen. Hierin wordt bepaald: Artikel 1. Geestelijken of kloosterlingen zijn niet benoembaar tot rector, directeur of hoofd van een instelling van onderwijs in den meest uitgebreiden zin des woords. Dit verbod geldt niet voor scholen, die door onderwijsgevende congregaties worden be heerd, of die het onderwijzend personeel uitsluitend of voor het grootste deel uit leden van een klooster orde betrekken. Bij twijfel of al dan niet van een school als in het eerste lid bedoeld sprake is, beslist de secretaris generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming. Artikel 2. Geestelijken of kloosterlingen die bij het in werking treden van deze beschikking in een functie," als in artikel 1 bedoeld, werkzaam zijn, worden uiterlijk met ingang van 1 Mei 1941 van deze functie ontheven. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Ter toelichting is van officieele zijde mede gedeeld: De ontheffing van wereldlijke geestelijken uit hun betrekkingen als hoofden van onderwijsinstel lingen is in de eerste plaats geschied om de baan vrij te maken voor de promotie van leekenonder- wijzers, die, hoeveel dienstjaren en verdiensten zij ook hadden, onder de voormalige constellate nim mer in aanmerking kwamen om tot hoofd op te klimmen, daar het hoofd, respectievelijk directeur schap, automatisch voor een geestelijke was ge reserveerd. Dit was in strijd met het belang van het onderwijs daar op deze wijze vaklieden buiten de leiding werden gehouden. Bovendien is het logisch dat de leiding van een onderwijsinstelling, die met de opvoeding der jeugd is belast, personen staan, die uit het volle leven afkomstig zijn en zelf een gezinu en kinderen hebben, of een ge zin kunnen vormen en kinderen krijgen. Zij zijn in de eerste plaats geschikt om de psyche van het kind te begrijpen. Niet personen die krachtens een gelofte op het celebaat aangewezen zijn en het gezinsleven slechts bij overlevering kennen. Het spreekt van zelf, dat de maatregel niet van toepassing is op specifieke kloosterscholen. Hij is daarentegen wel minder toepasselijk voor het middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs, zoowel als voor het lagere en uitgebreid lagere of M.U.L.O.-onderwijs. De vraag kan gesteld worden of de op de salaris sen van kloosterlingen toe te passen korting ook invloed zal zijn op de leerlingenschaal voor H.B.S. of Gymnasium. Er zijn gevallen dat ook bij deze vormen van onderijs klassen voorkomen die grooter zijh dan gewenscht geacht kan worden. Inderdaad schijnt het in de bedoeling te liggen ook voor H.B.S. en Gymnasium waar noodig, ver laging van het aantal leeerlingen per klasse toe te passen, waardoor thans werklooze leeraren aan het werk zouden komen. Wat het gemiddelde per klasse voor het lagere onderwijs zou worden, kan op het oogenblik nog niet gezegd wordena. Er is het cijfer van 30 ge noemd, maar hieromtrent is nog neits bepaald. 'Onderstaande is reeds in een deel van onze vorige oplage opgenomen.) VAN WINKEL TOT WOONHUIS. Door B. en W. van Haarlem wordt aan den raad voorgesteld aan de R.-K. Coöperatieve Woningbouw vereeniging „St. Jozef" vergunning te verleenen tot het veranderen van de bestemming van het per ceel aan de Van Loostraat 1 van winkelwoning in die van woonhuis, zulks in verband met het be paalde in de algemeene voorwaarden, waaronder de grond in erfpacht is uitgegeven. redenen waarom BISMA-REX maagpoeder goed ën snel werkt O Neutraliseert overtollige zuren O Voorkomt het overladen gevoel na den maaltijd O Beschermt den gevoellgen maagwand O Bevordert de spijsvertering Groote Flacon (I. 1.25 (Adv Ingez .Med.) HET VERVAARDIGEN DER NIEUWE SPELDJES GEEFT WEER VELE HANDENWERK Tienduizenden vragen steun bij Winterhulp, doch zullen niet ge holpen kunnen worden, indien niet iedere Nederlander daad werkelijk medewerkt. 's-GRAVENHAGE. De offervaardigheid en de milddadigheid is* altijd in de Nederlanders ge prezen en terecht. Er is altijd veel in ons land zoowel in geld als in natura geofferd voor lief dadigheidsdoeleinden en voor de armen. Waren er straatcollectes, en die waren er in het verleden zeer veel, steeds weer tastte men in den zak en de inzamelingen werden meestal een groot succes. Zoodoende kon in talrijke huisgezinnen, waar bittere armoede heersohte, veel schrijnend leed worden verzacht. Dat wil echter geenszins zeggen dat er op het oogenblik geen armoede meer in ons land be staat. Nu doet zich echter het bedroevende verschijn sel voor, waaruit blijkt dat vele Nederlanders hun reputatie van milddadigheid en liefde voor den medemensch gaan verliezen. Wat dit beteekent? Daar kunnen de meesten zich geen voorstelling van vormen en men denkt er dan ook niet verder over na. Doch de armen in de achterbuurten van Nederlaiidsche stukken bij liet INederlandscb Tooneel. Opvoering van Dick Oudendijk's bekroonde spel. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, deelt ons mede dat na de premiè res van „l'Arlesienne" van Daudet met de muziek van Bizet en „Driekoningenavond" van Shakespeare met de muziek van Humperdinck, opvoeringen van twee stukken-van eigen bodem te verwachten zijn, n.l. het met den prijs van Amsterdam bekroonde stuk van Dick Oudendijk „De weg is beter dan de herberg" en het in bedoelde prijsvraag eervol ver melde „Het onbewoonde eiland" van A. Defresne. De regie van het eerste stuk is in handen van Cor van der Lugt Melsert, terwijl A. Defresne zijn eigen werk regisseeren zal. Beide stukken zullen in druk verschijnen bii de firma Scheltens en Giltay. GRONINGEN GAAT HALF MILLIOEN LEENEN. A. N. P. meldt uit Groningen. B. en W. bie den vandaag den raad een voordracht aan tot het aangaan van een onderhandsche leening ad f 500.000 ter bestrijding van verschillende kosten. CJit de opbrengst der leening zouden kunnen wor den bestreden de kosten van den aanleg van een haven voor woonschepen ad f 172.650, een ge deelte der kosten van aanleg van de nieuwe be graafplaats ad f 303.350 en een gedeelte dgr kos ten van een in 1940 aan de N. V. Luchtvaartter rein voor Noord-Nederland renteloos verstrekt voorschot ad f 24.000. De raadscommissie voor de financiën kan zich met het aangaan der leening vereenigen. Als de schillenboer komt. Vergeet dan de beentjes niet! Dezer dagen heeft, onder leiding van den direc teur der gemeentereiniging te Haarlem, den heer A. van Driel en in tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger van de lijm- en gelatinefa- briek „Delft", een vergadering plaats gehad van de onlangs door de gemeente aangestelde opha lers van huisafval. In deze bijeenkomst kwam tot uiting, dat deze ophaal-afval-dienst over het algemeen goed werkt. Er is echter één afvalproduct, waarmede men het blijkbaar niet zoo nauw neemt, nJ. de been deren. En toch is dit een zoo ernstige zaak, dat indien hierin geen verbetering komt. verschillende be drijven. die beenderen verwerken, tot sluiting zullen worden genoodzaakt. De producten welke uit beenderen worden ge maakt zijn: lijm, gelatine, beenzwart, technisch vet en beendermeel en deze producten zijn voor onze samenleving van groot belang. Honderden groote en kleine fabrieken en duizenden werk plaatsen hebben deze producten voor hun bedrijf noodig. Wat is de oorzaak van dit beenderengebrek? De aanvoer van overzee staat stop en boven dien werden de beenderen vooi'heen aan de slacht huizen en bij de slagers opgehaald. Het slacht huis levert thans alle beenderen aan de slagers af en de slagers op hun beurt leveren de been deren aan het publiek, ook al, omdat door de vleeschdistributie de vraag naar soepbeenderen veel grooter is, dan voorheen. Voor het betrekken van beenderen is de slager dus niet meer te bereiken en het huishouden heel moeilijk, omdat men blijkbaar het groote nut van de gebruikte beentjes nog niet inziet. En toch zijn zij zóó belangrijk, dat als de huis vrouwen voortgaan met de beenderen verloren te doen gaan, verschillende industrieën, zullen moe ten worden stopgezet, wat werkloosheid betee kent voor vele arbeiders. Het is dan ook daarom, dat nog eens ernstig wordt verzocht, bij het bewaren van huisafval de beenderen niet te verwaarloozen. Als men de moeite wil doen, de beentjes afzon derlijk in een pakje aan den schillenboer mede te geven, zal dit zeer op prijs worden gesteld. Voor den schillenboer beteekent het een buiten kansje, want hij krijgt wat voor de beenderen; hij zal ze dan ook gaarne uit de schillen zoeken. Als u ze direct voor hem apart wilt houden, zal dat ook door hem zeer op prijs worden gesteld. De fabrieken kunnen dan blijven doorwerken. Het is dus een sociale plicht er voor te zorgen, dat de beenderen in handen van den schillen boer komen. Alle beenderen, die in Nederland verzameld worden zullen door de in Nederland gevestigde industrieën verwerkt worden. Zij ko men dus uitsluitend ten goede aan het Neder- landsche bedrijfsleven. de groote steden zouden het u kunnen vertellen. Dat beteekent, dat vele gezinnen, welke in deze buurten wonen onder veelal betreurenswaardige omstandigheden, niet meer geholpen kunnen wor den aan de meest elementaire levensbehoeften en niet kunnen worden opgeheven uit toestanden, waar hygiëne e. d. ver of geheel niet te zoeken zijn. Hoe komt het dan, dat de collectes, en we heb ben hier speciaal dan het oog op de Winterhulp collectes. niet evenveel of nog meer opbrengen als vroeger de vele andere collectes? Om de dood eenvoudige reden, dat de geruchten hier te lande nog steeds oogeld doen De een warmt den an der op en dikt een praatje, dat een derde heeft verzonnen aan, met het gevolg, dat velen hun nationale plicht van gemeenschapszin voor hun arme medebewoners verzaken en eenvoudig niets meer geven. Doch dengenen, die zoo in het ver leden gehandeld hebben, zouden we willen aan raden hetzelfde eens te ondernemen, hetgeen wij dezer dagen hebben gedaan. Wij zijn n.l. op een middag naar een achter buurt in den Haag getrokken en hebben hier en daar in de nauwe straatjes aan een schamele deur geklopt en de levensomstandigheden gade geslagen, waaronder deze menschen moeten leven. Het eerste bezoek gold een woning in een van de zijstraten van de Boekhorststraat. Direct van de straat staan we in een donker laag vertrek, waar het daglicht nauwelijks binnendringt. Meubilair is bijna niet aanwezig: een houten tafel en eenige oude stoelen staan op een vermolmde vloer zonder vloerbedekking. Door een deur, welke met veel krachtsinspanning opengaat komen we in een achterkamertje. Dit is dan de slaapkamer voor vijf menschen, t.w. 2 volwassenen en drie kinde ren, en er staat maar een ledikant met enkele oude matrassen, welke nauwelijks dezen naam nog verdienen, 's Avonds worden deze matrassen op den grond gelegd en dan slaapt men in dit hok, waar ook nog eenig waschgoed op lijnen te drogen hangt. In de keuken kan niet gesproken worden van eetgerei. Enkele gebarsten kommen en een paar kopjes maken de heele inventaris uit. Dit alles is niet te verwonderen, want de huis vader was werkloos van 1932 tot 1940 en kreeg f 13 steun per week. Eenige straten verder krijgen we, na het foe-j klimmen van een steil donker trapje, ongeveer hetzelfde beeld te aanschouwen. Een vrouw sust een baby van 2V2 maand, dat in een schamel wiegje ligt. De vader ventte 13 Jaar langs de straat en krijgt nu werk in Frankrijk, terwijl de Winterhulp reeds hulp verleent. „Nu komt het wel in orde", aldus deze moeder. Op 28 Februari en 1 Maart kan veel worden goedgemaakt, want dan zal weder een collecte in ons land worden gehouden voor de hulpbehoe vende Nederlanders. Deze keer zullen de speldjes vijf verschillende scheepsmodellen uitbeelden, nl. een Vikingschip, een schoener, een Oost-Indië- vaarder, het vlaggeschip van Michiel de Ruyter en een mailboot. Ook het vervaardigen van deze speldjes geeft weer vele handen werk. Zoo waren bij het ver vaardigen van de speldjes voor de vorige collecte 640 werklieden ingeschakeld, die tezamen 126.000 uren werk aan deze speldjes hebben gehad. Toont u dus op 28 Februari en 1 Maart oprecht Nederlander door de collecte, welker opbrengst zooveel levensvreugde kan brengen, niet te ver geten. (A.N.P.) h€ >rm be tij' V. ort ehe léd. d e 1 h K Ne fcer p 1 P 3 P 4 int P7 P P i ten )P 1 iter )p 1 iter p ter P 2 P 6 8t r'Olj Scl Rede van den commissaris der provincie Utrecht. HAARLEM Zaterdag. Het A.N.P. meldt uit Utrecht: In het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Utrecht heeft de onlangs benoemde Commissaris der provincie Utrecht, de heer ir. F. E. Müller, vandaag een rede gehouden. In deze bijeenkomst waren aanwezig de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Utrecht, leden van Gedeputeerde- en van Provinciale Sta ten, vele burgemeesters en een groot aantal gasten. Spr. zeide, dat zijn eerste gedachte zal uitgaan naar het verkrijgen van een billijke vergoeding van de door de inwoners van de provincie Utrecht ge leden oorlogsschade. Het zal steeds zijn streven zijn in goede verstand houding met de bezettende overheid zijn ambt uit te oefenen. Mocht iemand meenen, deze aanwijzing niet voor de volle honderd procent te kunnen vol gen, dan doet hij beter thans reeds heen te gaan, want vroeg of laat zal zijn houding voor spr. aan leiding zijn de samenwerking te verbreken. Met volle overtuiging is spr. nationaal socialist. Voor de belangen van het bedrijfsleven zal hij een open oog hebben. Aangezien Utrecht als een der oudste universi teitssteden een middelpunt vormt van het weten schappelijk en cultureele leven zal spr. deze be langrijke pijlers van de intellectueele opvoeding met al zijn krachten steunen. Er zijn twee redenen waarom de Nederlandsche Winterhulp sprekers hartelijke aandacht heeft: in de eerste plaats omdat het versplinterde en ver scheurde Nederland geheel los van de politieke herorienteering, op het sociale terrein der Winter hulp de eerste concrete manifestatie van volkseen heid en volksverbondenheid kan vinden die wij zoo dringend noodig hebben. In de tweede plaats omdat er in ons land bij vele honderdduizenden mannen, vrouwen en kinderen bittere nood geleden wordt en de Winterhulp zich tot taak heeft gesteld dezen nood te lenigen en te verzachten. HAARLEM, 22 Februari. Bevallen: 22 Febr. P. van der ReepBruins z., 19 Febr. J. C. BloemendaalTobias z., 20 Febr. C. M. van OpzeelandLangendorff z. Overleden: 21 Febr. W„ 18 j., z. v. J. B. Wensveen, Gen. de Wetstraat; M. de Zwart— Slieker, 84 j., Linschotenstraat; 20 Febr. A. B. 17 d., d. v. K. Vos, Lorentzkade; W. Droog, 56 van Oosten de Bruijnstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2