Rede van Mussolini. Vertrouwen in de overwinning der as-mogendheden bevestigd KORT NIEUWS. Uit de Pers. MAANDAG 24 FEBRUARI 194f HAARLEM'S DAGBEAD" Stefani meldt: in het Teatro Adriano te Rome heeft Mus solini Zondagmiddag een rede gehouden voor tie Romeinsche faces. Op weg naar den schouw- nirg. waar de Duce over vijven aankwam, werd lij 'levendig toegejuicht door een geestdriftige menigte die zich al geruimen tijd te tevoren had jpgesteld. In het Teatro Adriano, waar zich vele Ita- laansclie autoriteiten en ook de Duitsche am bassadeur bevonden, verwelkomde de federale secretaris van Rome den leider van den Italiaan- schen staat. Mussolini zei hier gekomen te zijn om den pols van de fascisten te voelen en het stilzwijgen te verbreken dat het dierbaar is, vooral in oor- logtstijd. Wij zijn niet sinds acht maanden in oorlog. Wij zijn het al zes jaar, d.w.z. sinds Fe bruari 1935. Daarna kwam het beroep van franco, waaraan wij ons niet konden onttrek ken. Het was onze plicht te hulp te komen. In werkelijkheid zijn wij in oorlog sinds 28 Octo ber 1922, toen wij in verzet kwamen tegen de plutocratische, magonnieke, kapitalistische we reld. In September 1939 stonden wij aan den vooravond van den oorlog. Wij konden niet wachten tot wij geheel gereed waren, want de geschiedenis greep ons bij de keel. Italië dwor.g onmetelijke vijandelijke strijdkrachten tot wer keloosheid. Frankrijk bleef vijand no. 1, waarte gen wij zouden strijden tot onzen laatsten drup pel bloed. Italië moest op steeds grooter afstand steeds moeilijker oorlogen gaan voeren. Tijdens de vier eerste oorlogsmaanden waren wij in staat den vijand zeer zware slagen toe te brengen. Het door het Fascisme heroverde Libië werd steeds beschouwd als een zeer belangrijk stra tegisch punt. Tusschen 1 October 1937 en 31 Januari 1941 werden meer dan 14.000 officieren naar Libië gezonden en meer dan 356.000 sol- laten en er werden twee legers gevormd, het vijfde en het tiende. Ook werden 1900 van dë nieuwste kanonnen van alle kalibers naar Libië gezonden met meer dan 15.300 machinege weren. 11 millioen granaten, meer dan een mil liard projectielen voor handvuurwapenen, 24.000 ion kleedingstukken en 759 pantserwagens. De ze cijfers toonën aan dat aan de voorbereiding aandacht wordt besteed. De soldaten die in het rijk strijden zonder hoop op versterkingen zijn de verst verwijderden, maar zij zijn ons het uaast. Op 9 December begon de veldslag die ons eenige dagen voor was en de vijand te Beng hasi bracht. Wij liegen niet, zooals de Engelsche huichelaars. Wij hebben met hardnekkigheid vaak met woede weerstand geboden. Wij zullen steeds de waarheid spreken en elke vervalsching afwijzen. De gebeurtenissen van deze laatste maanden hebben onzen haat slechts verscherpt, hetgeen noodzakelijk is. Het laatste Engelsche bolwerk op den Balkan was Griekenland en Griekenland wilde geen af stand doen van de Britsche garantie. Het —as Bood zakelijk dit onder de oogen te zien en op dat punt was de overeenstemming tusschen alle ver antwoordelijke militairen volkomen. De Ita- liaansche soldaten in Albanië waren schitte rend. Zij schreven roemrijke bladzijden van legendarische beteekenis, die óp de geheele we- het mooie weer. Ook de Engelsche verliezen zijn hier groot. Weldra komt de lente en daarmede Jet mooie weegr. Ook de Engelsche verliezen zijn aanzienlijk. Het is bespottelijk te beweren dat de Engelschen 2000 man verliezen hadden. Sinds 11 November zijn de oorlogsgebeurte nissen tegen ons geweest. Het is altijd zoo ge weest. Rome verwoest Carthago en deed het van de wereldkaart verdwijnen. De kracht, waarmede wij ons herstellen, is ontzaglijk. De laatste veld slag heeft slechts beteekenis. De overwinning Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden bracht dezer dagen een officiëel bezoek aan de tentoon stelling van het werk van den Finschen beeld houwer Aaltonen, welke te Stockholm gehouden wordt. (Foto Weltbild) Naar Reuter uit Londen meldt is Lord Har lech, die onder zijn vroegeren naam Ormsbygore vele jaren lid van het Engelsche kabinet is ge weest, benoemd tot Hocgen Commissaris in de Unie van Zuid-Afrika alsmede voor Basoetoland, Betsjoeanaland en Swaziland. De Amerikaansche consulaten in Napels en Palermo zullen 1 Maart gesloten worden. De Italiaansche regeering heeft de Amerikaansche regeering een desbetreffend voorstel gedaan om dat de beide steden in de tot oorlogsgebied ver klaarde zóne liggen. De Amerikaansche regee ring heeft dit voorstel aanvaard. (A.N.P.) Voor het Witte Huis is het gekomen tot demonstraties van zes vredesorganisaties tegen een deelneming van de Vereenigde Staten aan den Oorlog, zoo meldt het D.N.B. In het Witte Huis werd een petitie overhandigd. Officieel wordt te New-York bekend ge maakt dat het aantal arbeiders op de werven se dert het uitbreken van den oorlog met 60 pro- uit is verhoogd. (D.N.B.» Uit Cordova verneemt het D.N.B.: Na een langdurige ziekte is hier de populairste Spaansche stierenvechter Guerra Bejarano overleden. Hij werd ook bijzonder gewaardeerd in Mexico, op Cuba en in Peru. van de as is volstrekt zeker. Engeland kan niet overwinnen.Wat er ook geschiedt. Italië zal tot aan het einde aan Duitschlands zijde marchee- ren. Dit bondgenootschap tusschen twee volken en twee revoluties is bestemd om op deze eeuw zijn stempel te drukken. De samenwerking tus schen de beide gewapende machten is gegrond vest op kameraadschap en hartelijkheid. De Duitschers weten dat Italië den druk van twee millioen soldaten en enorme lucht- en artillerie strijdkrachten doorstaan.De houding derDuitsche soldaten op Sicilië en Libië is volstrekt volmaakt, een sterk leger en een sterk volk waardig.. TIEN PUNTEN. De strijdkracht van Duitschland is niet ver minderd, maar vermeerderd. Zijn verliezen aan manschappen en materieel zijn minimaal. In de eerste plaats ligt het bevel in de sterke han den van den Führer die eerst gewoon soldaat was en naderhand aan zijn volk een hooge revo- lutionnaire vlucht wist te geven. In de tweede plaats is het Duitsche wapentuig oneindig su perieur aan het Engelsche. Indien men in de derde plaats Oost-Europa in vogelvlucht be schouwt dan is het vrijwel geheel tegen Enge land. In de vierde plaats heeft in tegenstelling tot den oorlog van 19141918 het Engelsche blok in geheel geen beteekenis. In de vijfde plaats is het moreel van de vol ken van de as superieur aan dat van de Engel schen. De as strijd voor de overwinning. En geland om in het leven te blijven. Het is idioot over een afzonderlijken vrede te spreken. Het is onmogelijk het moreel van het Italiaansche volk te verzwakken, ondanks al die bombardemen ten op steden. Ten zesde staat Engeland alleen en roept het Amerika dringend te hulp, maar het is noodig dat deze hulp zoodanig is, dat zij de macht van Duitschland overtreft. Ten zeven de: Wanneer Engeland verslagen is, is de oorlog uit. Ten achtste heeft Italië een rol op het eer ste plan. Zijn bewapening vermeerdert zich van dag tot dag, dank zij de offers van zijn arbei ders. Ten negende is Italië er trotsch op dat het gewaagd heeft zich met Groot Brittannië te meten. Volken worden groot indien zij moed hebben. Ten tiende zouden de Engelsche legers om te kunnen overwinnen het vasteland moeten overweldigen, waaraan geen enkele Engelsch - man ook maar denkt. De inleiding van de Vereenigde Staten van Amerika is gebaseerd op de leugens van een aanval van de as op Amerika, een inval in Amerika is een belachelijke fantasie. In u heb ik tot het geheele Italiaansche volk willen spreken, dat volk dat werkt.Het fascistische Italiaansche volk verdient de overwinning en zal haar behalen, want het draagt de offers, waar voor het gesteld wordt met voorbeeldige waar digheid. De overwinning van Italië is vrede en gerechtigheid. De rede van den Duce, die dikwijls onderbro ken werd door toejuichingen en indrukwekken de ovaties, werd met een ontzaglijk geestdriftig gejuich opgenomen. De geruchten over Duitsche invasiepoging in September j.l. Een Amerikaansche stem. De tijdelijk in Washington vertoevende Londen- sche correspondent van de „Post Meridian", Ro bertson, heeft in de Nationale Persclub te New- York voor een groot aantal toehoorders uit kringen van regeering, parlement en pers verklaard dat de steeds terugkeerende bewering over een z.g. Duit sche poging tot invasie van Engeland in September 1940 een „canard" is. Robertson voegde hieraan toe: „Men kan er zeker van zijn dat de Engelsche regeering een dergelijke gebeurtenis, wanneer zij waar geweest was, met trompetklanken aan de wereld verkondigd zou hebben". De Duitsche bladen merken op dat hiermede weer eens een grootscheepsche Britsche propaganda- manoeuvre ten overstaan van dew ereld onthuld en weerlegd is. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft dat uit den geheelen opzet en uit het periodiek aangroeien en afnemen van de Britsche „invasie-campagne" dui delijk blijkt dat die campagne door officieeie in stanties geleid is en klaarblijkelijk ten doel heeft 't moreel in Engeland op peil te houden en de wereld te doen doen gelooven aan Engelsche kansen op de overwinning. De Amerikanen hebben nu een nieuw bewijs voor het feit dat de Britsche regeering hun voorliegt. Kunnen zij desondanks gelooven dat zij de waarheid spreken, die het hun als een 'oonendc en zeer moreele onderneming voorstellen voor Churchill door het vuur te gaan? (D.N.B.) Lichte ontspanning in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. Gevolg van het onderhoud RooseveltNomoera. Uit Washington meldt het A.N.P.: In de betrekkingen tusschen de Ver. Staten tot Japan meent men in politieke kringen te Washing ton een lichte ontspanning te kunnen waarnemen, ondanks het feit dat de Amerikaansche bladen de Japansche verwijten inzake de Amerikaansche omsingelingspogingen tegen Japan weer groot op maken. Deze lichte ontspanning wordt vooral toegeschreven aan het onderhoud tusschen president Roosevelt en den Japanschen ambassadeur Nomoera. Hoewel over den inhoud van dit onderhoud geen bijzon derheden bekend zijn gemaakt, meent men thans in politieke kringen te kunnen vaststellen dat de sfeer van dit gesprek betrekkelijk vriendschappelijk ge weest is en de hoop rechtvaardigt dat een oorlog tusschen de Ver. Staten en Japan, ondanks de be staande belangentegenstellingen, vermeden kan worden. De Amerikaansche vliegtuig- productie. Opvoering tot een totaal van 18000 stuks per jaar verwacht. NEW-YORK, 21 Februari. De leider der Ame rikaansche oorlogsindustrie Knudsen heeft bekend gemaakt dat gedurende de maand Januari jl. de totale Amerikaansche vliegtuigproductie 1136 stuks heeft bedragen. Op een desbetreffende vraag naar het aantal vliegtuigen dat Amerika in Januari naar Engeland verkocht had bleef Knudsen het antwoord schuldig. Wel deelde Knudsen nog mede cat men zal trachten de productie over 1941 tot totaal 18.000 stuks op te voeren. (Europapress), Duitsch Weermachtsbericht van Zaterdag Britsche koopvaarder met Ame rikaansche merkteekens in den Indischen Oceaan tot zinken gebracht. BERLIJN, 22 Januari (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Op den Indischen Oceaan hebben Duitsche zee- strijdkrachten den gewapenden Britsche koopvaar der „Canadian Cruiser", groot 7.178 b.r.t. tot zinken gebracht. Het schip had als camouflage de vlag der Vereenigde Staten geheschen en Amerikaansche merkteekens op den scheepswand geschilderd. Een duikboot meldt het in den grond boren van een koopvaarder van 3540 b.r.t. Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren Britsche koopvaardijschepen aan de Oost- en Westkust van Engeland aangevallen. Ze brachten een 4.000 b.r.t. metend stoomschip tot zinken en beschadigden twee groote tankschepen en verscheidene andere schepen zwaar. In den nacht van 21 op 22 Februari hebben for maties gevechtsvliegers de haveninstallaties van Swansea doeltreffend met bommen bestookt. Aan de Britsche Westkust zijn voor twee havens mijnen gelegd. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn succesvolle aanvallen van het Duitsche lucht- wapen gericht op de kade-installaties in Benghasi, op het vliegveld Berka en op troepenconcentraties ten zuiden van Benghasi. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op enkele plaatsen in Noord- en West-Duitschland brisant- en brandbommen neergeworpen. Slechts een boe renhofstede werd vernield. Marinegeschut heeft in de Duitsche Bocht een Britsch vliegtuig neergeschoten". DE ENGELSCHE SCHEEPVAART- VERLIEZEN. Als aanvulling op het weermachtsbericht van Zaterdag verneemt het D.N.B. o.a. het vo'gende: ..Het geval van het gewapende Britsche koopvaar denschip „Canadian Cruiser", dat ter camouflage de vlag der Ver. Staten in top had en op de scheeps wand Amerikaansche onderscheidingsteekenen ge schilderd had, staat gelijk met een methode welke in den wereldoorlog niet alleen Engelsche koop vaardijschepen, doch ook oorlogsbodems als de be ruchte duikbootval „Baralong" gebruikt hebben. Met de beide in het weermachtsbericht vermelde getroffen tankschepen zijn sinds 19 Februari vier Britsche tankschepen met tezamen 30.000 b.r.t. resp. 40.000 ton laadvermogen vernietigd of zwaar be schadigd. Daar de aanvallen op deze tankschepen 500 tot 700 kilometer van de dichtstbijzijnde haven plaats vonden en de beschadigingen ook bij schepen die eerst nog drijvende konden blijven van zeer ernstigen aard waren, valt ook te rekenen op het totale verlies van de eerst nog niet als gezonken gemelde tankschepen. Het schip van 4.000 b.r.t., .waarvan gemeld is dat het getroffen werd, kan de Engelsche hulpkruiser „Crispin" (5051 b.r.t.) zijn, welks verlies de Britsche admiraliteit gisteren heeft bekend gemaakt. In de week van 15 tot 21 Februari heeft de Engelsche koopvaardijvloot een verlies geleden van 109.028 b.r.t. Hier komt nog bij de scheepsruimte welke in het zeegebied om Enge land en in de overige zeegebieden op mijnen ge- loopen is. Bij de luchtaanvallen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de groote havenstad van West-Engeland, Swansea, was het zwaartepunt van den aanval gelegen op belangrijke militaire doelen in het centrum, voorts op de havenwerken en de spoorwegcomplexen. De talrijke brand- en brisant bommen hebben aanzienlijke verwoestingen aan gericht. In de havenwijk woeden verscheidene groote branden, een groote fabriek ipng in vlammen op en een gasfabriek ontplofte. Ook de uitgebreide spoorwegemplacementen en een station werden vernield. In het Engelsche steunpunt Benghasi (Afrika) werden op 21 Februari kaden en voor anker lig gende schepen met succes door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. In het zuiden der stad werden troepenconcentraties verstrooid". Italiaansch Weermachtsbericht van Zaterdag Grieksche bases beslookf. Italianen houden stand aan den Beneden Djoeba (Oost-Afrika). ERGENS IN ITALIë. 22 Februari. (Stefani) Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert weermachts bericht no. 260. Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front geenerlei actie van be lang. Onze vliegtuigen hebben doeltreffend een der vijandelijke bases bestookt. In Noord-Afrika bij Dzjaraboeb acties van pa trouilles en artillerie. Op de Aegeische Zee hebben onze vliegtuigen een vijandelijk mailschip aange vallen. Doeltreffend zijn Grieksche militaire instal laties op het eiland Mytilene gebombardeerd. In Oost-Afrika vuur van de wederzijdsche artil lerie bij Keren. In den Soedan zijn vandelijke co lonnes die getracht hadden onze stellingen te nade ren met een snellen tegenaanval opgevangen en gedwongen met ernstige verliezen terug te trekken. Aan den beneden Djoeba gaat de vijandelijke druk voort, waartegen onze troepen hardnekkig verzet bieden. De vijand heeft luchtaanvallen onderno men op Massaoea en Diredaoea zonder belangrijke schade aan te richten." Italiaansch weermachtsbericht Nieuwe aanvallen op vloot- bases in Griekenland. Aanvallen en tegenaanvallen in Oost-Afrika. ROME, 23 Februari (Stefani). Het 261ste weermacht-bericht luidt: „Van het Grieksche front niets belangrijks te melden. Onze formaties bommenwerpers hebben verscheidene malen met goed gevolg een der vijandelijke vlootbases aange vallen. Een vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika van het landfront niets belang rijks te meldên. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben aanvallen in duikvlucht on dernomen op schepen, welke in een der havens van Cyrenaica lagen. Een schip werd door bom men van zwaar en middelzwaar kaliber getrof fen. Op den 21sten overdag hebben Duitsche vliegtuigen een der vliegtuigbases en een der havens van den vijand hevig gebombardeerd. Bovendien hebben zij troepencolonnes doeltref fend met mitrailleurvuur bestookt. In Oost-Afrika is in het gebied van Camceua (Erythrea) een vijandelijke aanval afgeslagen. In het gebied van ae Ben eden-Djoeba is op een gemotoriseerde colonne, die getracht had onze De Hertog van Aosta, onderkoning van Ethiopië, die tot generaal van het Italiaansche luchtwapen benoemd is. (Foto Weltbild) stellingen te Tarba te naderen, een tegenaanval ondernomen, door een onzer bataljons Amhara, waardoor de vijand gedwongen was, zich met ge voelige verliezen terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaatsje in Godjam ge bombardeerd zonder belangrijke schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig is door het af weergeschut neergehaald. In het gebied van de Beneden-Djoeba is nog een vliegtuig door onze jagers neergeschoten. Tijdens den luchtaanval op Massaoea, waarvan in het weermachtbericht van gisteren sprake was, heeft het afweergeschut twee Britsche vliegtuigen neergehaald. Op den Atlantischen Oceaan heeft een duikboot onder bevel van korvettenkapitein Riccardo Boris een vijandelijk tankschip van 6.500 ton getorpe deerd en tot zinken gebracht." Lord Beaverbrook doet een beroep op Canada. De Britsche minister voor de vliegtuigproductie Lord Beaverbrook heeft gisteren voor de radio een oproep tot Canada gericht, waarin hij verklaarde dat Engeland op zee groote verliezen aan vracht schepen heeft geleden. Echter is thans de beurt aan Canada om evenals de andere Dominions Enge land te helpen. Men verwacht van Canada dat het niet alleen levensmiddelen en wapens voor Enge land ter beschikking stelt, doch dat het tevens deze producten met eigen schepen naar Engeland vervoert. Prof. Kolit treedt uit de Noorsche regeering te Londen. Het D. N. B. deelt mede: Naar Reuter meldt is de minister van buitenlandsche zaken van de Noor sche regeering te Londen, professor Koht, afge treden. Zijn aftreden werd gisteren in de ver gadering van den z.g.n. Noorschen raad van state te Londen aangenomen. Tot zijn opvolger is be noemd Trygve Lie die in 1935 minister van justitie was, vervolgens in 1939 minister van handel en sinds October 1940 .-minister van voedselvoor ziening en scheepvaart in de uitgeweken z.g.n. Noorsche regeering te Londen. Het torpedeeren van de „Canadian Cruiser". Duitsch commentaar. Het D.N.B. meldt: „Op den Indischen Oceaan hebben Duitsche zeestrijdkrachten den gewapenden Britschen koopvaarder „Canadian Cruiser" groot 7.178 b.r.t. tot zinken gebracht. Het schip had als camouflage de vlag der Ver. Staten geheschen en Amerikaansche merkteekens op den scheepswand geschilderd", zoo meldde Zaterdag 't weermacht- bericht. Van bevoegde zijde wordt hierover aan het D. N. B. medegedeeld: „Dit voorval is een teeken des tjjds. De caumou- flage heeft het schip niets gebaat. De identiteit van het verkapte britsche schip is vastgesteld en de Britsche koopvaardij werd een waardevol schip an 7009 b.r.t. armer.De „Canadian Cruiser" behoort volgens Lloyds Register aan de „Canadian Natio nal Steamship Company" en hoort thuis in Halifax in Nieuw Schotland. Het schip is onder Britsche vlag geregistreerd. Het incident is in verschillende opzichten op helderend. De Britsche scheepvaart voelt zich op de wereldzeeën met meer veilig en kruipt weg achter een neutrale vlag. Dergeljke misleidende manoeuvres zullen de Engelschen nauwelijks eenige kans geven. Daarom komt de vraag op of de Engelschen een dergelijke vlaggenzwendelarij in scène zetten in de hoop dat daaruit bij ge legenheid eenigerlei verwikkeling tusschen Duitsch land en een neutrale mogendheid voortvloeit. Wan neer het voorbeeld van de „Canadian Cruiser" De bekende Deensche geleerde Niels Bohr, die zich speciaal met de atoomleer bezig houdt, is er na maanden van ingespannen arbeid in geslaagd de baan van een atoom in een zgn. „mist-kamer" foto grafisch vast te leggen. Niels Bohr bij zijn apparaat. (Foto Pax-Holland) school mocht maken, zou het een zaak der Ameri kanen zijn om er zorg voor te dragen dat het mis bruik van de Amerikaansche vlag door Britsche gewapende koopvaarders de veiligheid van de vreedzame Amerikaansche scheepvaart niet be nadeelt. Van dit zakelijke gezichtspunt beschouwd doet zich de interessante factor voor dat Canada zich klaarblijkelijk onder de vlag van de Ver. Staten veiliger voelt dan onder de Britsche vlag. Bij ge legenheid van den ruilhandel der torpedoboot- jagers heeft de Amerikaausche regeering immers reeds voor vele maanden een hypotheek gelegd op de Britsche vloot. Engeland moest zich bereid verklaren om zijn vloot naar Amerika te sturen, zoodra de thuiswateren niet veilig meer zijn. Dit perspectief is zeker niet zonder effect op de denk wijze van de Canadeesche reeders geweest die den gezagvoerder van hun schip bij wijze van voor zorg bevolen hebben van vlag te veranderen. Het incident toont dus hoe de kansen van het moederland in de Britsche Dominions aan gene zijde van de zee worden beoordeeld". Italiaansche luchtdienst over den Oceaan. Iedere week minstens één vlucht in beide richtingen. Het D.N.B. verneemt uit Buenos Aires, 22 Febr. De Argentijnsche regeering heeft aan de Italiaan sche luchtvaartmaatschappij Ati verlof gegeven een vliegdienst voor passagiers, post en vracht te openen tusschen Rome en Buenos Aires over Afrika, Brazilië en Uruguay. De lijn kan tot Santiago de Chili worden doorgetrokken. Iedere week zal min stens een vlucht in beide richtingen gedaan worden. De eerste vlucht zal binnen zes maanden tijds ge schieden. In de desbetreffende wet wordt gezegd dat de rechtstreeksche verbinding door de lucht tusschen Italië en Argentinië moet dienen om de traditioneele banden van vriendschap tusschen beide landen te verstevigen. Een tweetalig gesprek op een Italiaansch vlieg veld. Een Duitsche piloot onderhoudt zich met zijn Italiaanschen collega. (Foto Weltbild) HET ONDERWIJS. Het Utrechtsch Dagblad schrijft: „Eerlang zal het salaris van religieuze onderwij zers, die in gemeenschap leven, met 40 ten honderd worden gekort. De hierdoor vrijkomende gelden zullen worden besteed om meer dan 2000 werk- looze onderwijzers en kweekelingen met acte als volwaardig betaalde krachten in het onderwijs te schakelen. Aldus zal tevens eene verlaging van de leerlingenschaal kunnen worden geëffectueerd. Wij twijfelen niet of deze beslissing van den Secretaris- Generaal van het departement van Opvoeding. We tenschappen en Cultuurbescherming zal in Neder landsche onderwijzerskringen met instemming en belangstelling ontvangen zijn. De „kweekeling met acte" en de „werklooze onderwijzer" zoo goed als de huidige hooge leerlingenschaal zijn sedert vele jaren brandende problemen hier te lande. Problemen, die ondanks vele en veler schoone beloften nooit tot een oplossing in sociaal-nut tigen zin zijn gekomen. Sieeds weer moesten de belangen van het volksonderwijs, dus ce belangen der Nederlandsche volksgemeenschap als geheel, wijken voor sectarische of groepsbelangen. Hoe wel wat het zwaarst is, het zwaarst moet wegen, woog in de practijk het gemeenschapsbelang ten deze minder zwaar dan het groepsbelang. Een eer ste schrede is thans gezet op den weg om in Ne derland tot betere onderwijsverhoudingen te ko men Staat in de gedachten van den betreffenden Secretaris-Generaal aan het einde van dezen weg het gebouw der Nederlandsch-nationale volks school? Wij hopen het, ja, wij vertrouwen, dat de thans ingeslagen weg slechts daarheen kan leiden. De eendracht des volks, dit kostelijk goed, wordt 'mmers ten zeerste bevorderd, als de jonge Neder landers allen eenzelfde ..school-kinderkamer" door maken. En het is waarlijk niet de minst belang rijke taak der Overheid om tie eenheid en de een dracht des volks te herstellen. „De knaap van van daag is de man van morgen!" En ce taak van de Nederlandsche school is niet om Protestantsche. Roomsch-Katholieke en Vrij zinnige Nederlanders te vormen, doch louter en alleen om goede, bruikbare Nederlanders af te le veren. Schoolstrijd en schoolnijd schaden de Ne derlandsche jeugid. De gevolgtrekking ligt voor de hand: Aan den schoolstrijd en den schoolnijd dient zoo spoedig mogelijk en radicaal een einde te wor den gemaakt. Het Nederlandsche volksbelang eiseht dit. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 25 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. KRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra mofoonmuziek. 8.00 WIJ beginnen den dag. 8.20 Ochtend gymnastiek, 8,30 Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gramo- foonmuziek. 0.30 KRO-Kamerorkest (opn.). 10,oo Gramo- foonmuzlek. 11.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 12.00 Gramo foonmuziek. 12.15 Gerard Leboh en zijn orkest. 12.30—12.33 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. p. l.oo Gramofoonumuziek. 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Concertgebouwtrio. 3.35—3.45 Gramofoonmuziek. 4.15 Vra genuurtje voor de kinderen. 5 00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A, N. P. 5.30 RVU: Boekbespreking. 0.00 KRO-Symphonle-orkest en solist. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 Duitsche les. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten. Engelsch. 8.45 Vastenavond-programma. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. AVRO. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N. P. 8 45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.25 Voor de wouw. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.00 Berichten, evenwel gra mofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.20 Cyclus ..Uw hond en de mijne". 1.30 AVRO-Salonorkest. 2 20 Modepraatje. 2.40 Cabarctprogramma. 3.40 Reportage. 4.00 Phllharmonlsch kwartet. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.0O VPRO: Jeugduitzending. 5.15 Nieuws-, economische- ea beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solisten, 6.25 „Huiswerk", causerie. 6.45 Actueele repor* tage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van Csa tag

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9