Haarlem's Dagblad Rede van Hitier. idianen Nu. Aardbeien. Luchtaanvallen op Engeland. Op excursie met gemeentelijke baggerlaarzen Artikelen enz ~C JAARGANG No. 17696 jave Lourens Coster, Maatschappij' voor Courant- javen en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote (tstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- ftst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. jfoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie JO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, {5. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WNSDAG 23 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Adverlentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0 70, elke regel meer 0.17V&- Groentjes zie rubriek. F- r zijn nog altijd veel Indianen. Eerlijk gezegd I ik dat niet en had uit allerlei mededeelingen jen loop der jaren een indruk gevormd, dat zij jt'el uitgestorven waren. Als vroeger toegewijd van Karl May en Gustave Aimard had mij ledroefd. Des te plezieriger was het nu, te lo wer velerlei in Noord-Amerika nog levende Uien-stammen, waarvan de grootste die der ijos is, levende in N.-W. Arizona en N.-W. -Mexico. Hun aantal is niet indrukwekkend als denkt in de statistische taal van millioenen- die de moderne wereld zich heeft aange- Maar er zijn dan toch nog altijd 50.000 ijos en dat is meer dan toen de Spanjaarden het binnenrukten, hetgeen wel een-igen tijd gele- Zoodat er althans bij deze stam geen sprake [uitsterven sohijnt te zijn. Dit deelt het Ameri- ;ahe „National Geographic Magazine" mee en vertelt er bij dat er ook nog de Kiowas zijn en iowa-Apachen en de Comanchennamen [prettig jongensboek-aohtig klinken. Dit zijn de Novajos de voornaamste nomaden-stam- Maar er bestaan ook nog Jicarilla-Apachen en ilero-Apachen in New-Mexico. Er zijn Utes in bovenloop van de rivier San Juan, Paiutes >t Zuiden van Utah, Tonto-, Witte Bergen-, Carlos- en Chiricahua-Apachen in Z.-O. Ari- en Tavapais in Westelijk Arizona. Ik had het ,t gedacht. Er wordt geen totaal bevolkings- ir bij gegeven, maar deden May en Aimard aan e nuchtere zakelijkheden? Natuurlijk niet; het even ondenkbaar bij hen als een beschouwing de wigwam uit het oogpunt van Volkshuis- ing, over het scalpeeren van het standpunt van criminalist bekeken of over het stamhoofd als uursambtenaar Zij aanvaardden onze roode iders en hun eigenaardigheden zonder critisch porden en vertelden goed: van Winnetou, de en van de Schildpad, het Opperhoofd der Aucas, Vitte Scalpeerders en zoo meer. et de wilde avonturen en het scalipeeren is het mvooiriig wel uitik lees er tenminste niets r over in dat artikel maar er blijkt toch nog 'veel interessants te wezen. Hier en daar haal r wat uit en doe dat zonder het gevoel dat deze jngstelling jongensachtig is. Weet u dat Aimard's e ov ken, die in de vorige eeuw en in het eerste deel ijk de huidige zulk een opgang in ons land maak- wori ais jongensboeken, heelemaal niet als zooldanig Slee: waren' Vermoedelijk was dit evenmin het -al ial met die van Karl May, die toen hij in 1912 It d rf vijf-en-vijftig boekdeelen had gewrocht en )e. alleen opwindend verteld had over Roodhui- maar °°k over Koerdistan, iden Balkan, het 'Van den Mahdi.gansch. andere deelen der ngei ïld ebruijftienduizend Indianen wonen tegenwoordig in aan de Rio Grande en de Kleine Colo- '-wvtier. Het zijn woningen in terrassenbouw, s in pyramide-vorm. Vroeger werden de bo- 2rb° ste vertrekken bereikt via ladders door gaten en z'e* ^eëenwoordig raken deuren meer in de gel, le. In onderaandsche vertrekken worden ge- ststr ne godsdienstige bijeenkomsten gehouden Men en i efent den landbouw (in verschillende stadia van .wikkeling) en is erg tegen alcoholgebruik. Toe- z(en, die den beroemden slangendans van de wo li's komen bewonderen, zien Inldiaansche ven- 1 rondwandelen met kogelfleschjes, kauwgom sigaren. Dat ziet er nogal erg modern uit en heelemaal niet aan May en Aimard denken, h^ar laat ons bedenken dat zoowel de sterke als het voortgezette scalpeeren op den duur uitsterven hadden moeten leiden en dat wij G. ilotte zelf oök tegen scalpeeren en drankmis- ond! ik zijn. erts [et godsdienstige leven der stammen wordt diep rd^v ndoed door het aangrijpende karakter van het idsóhap. Zij leven ook nu nog in een gebied van is vfeaglijke afstanden, fantastische natuurformaties, mst%e rotsen en kantige heuveltoppen. Hun ver- lr Mings kracht en dichterlijke instincten worden rdoor gestimuleerd. In de zich opeenstapelende ran reerswolken, het gerommel van den donder en -■ huilen der wervelwinden hoort de Indiaan 30r klapwieken van de monstervogels uit zijn •ing Öien en het jaohten der dwaalgeesten door de Gij ziet het: dit is weer geheel andere "sto1"13" die over kogelfleschjes, kauwgom en sd- en. Ook dankt hij de godheden die hem het veraangenamen en het zijn: de maïs-modder, regengodin die het levenbrengende vocht schen- i, de jaohtgoden die hem helpen het wild op te ren. Er zijn meer godheden. Er zijn er zooveel, zeer veel tijd wordt besteed aan ceremonies mve: hen gunstig te stemmen. En volgens den Indiaan vl men deze bovennatuurlijke wezens hun geheime n*Nii dee*e aan mensch,en. maar ook aan le dent ^°°2e voorwerpen overdragen. Zoodat hij den itgai isoh vereert: vaak een steenen beeldje van een gleeuw, dat hij aan een koord om zijn hals °vooi 'a^ en da^ door urenlange priesterlijke gebeden is en bezield door 'dien geest van den berg- den grooten hertenjager. Aan hem offert hef stuifmeel en tabak en gaat dan op weg in het va Pustzijn dat hem een machtige bondgenoot varel unt, die de scherpte van zijn oog en de kracht rd a i zijn arm zal doen toenemen. G.iu voelen we ons weer terugkeeren tot de taal r- ^jlMay en Aimard. rpeci >e ritueele plechtigheden worden in de kiva's, de ise e 'eraardsche vertrekken, gehouden. Alleen inge- Hölijden mogen aanwezig zijn. En voor de dichterlij- an e; Indianen vormen daar het dak en de muren den egrjj ■renhemel en boven hun banken bevinden zich V. c "Sinaire wolkenzetels, waarop de godheden de chtigheden, te hunner eer gehouden, gadeslaan. 1 h zulke sfeer houden ook de Hopi's hun slangen- t isen, dagen achtereen. Het slangengenootschap rts ti!ft de reptielen eerst ingezameld. Er worden won- flijke ceremoniën mee gehouden en tenslotte wor- 1 n zij in de vlakte verspreid, naar de vier windstre- ïrinj B,0m de ^ding der êehouden plechtigheid aan de lengoden over te brengen fed) ALl (Verschillende veilingbestxiren in Kennerherland hebben "proeven ge nomen met nieuwe soorten aardbeien en verwachten van verscheidene hiervan, vooral de zeer late fram- booskleurige, mooie resultaten.) Terwijl de winter voor het laatst Ons nog wat sneeuw en Ijs bereidt, Wel naar zijn aard maar toch misplaatst, Daar ook de zon al gloed verspreidt; Terwijl nog boom en plant en struik Ontdaan zijn .van een zweem van groen, Behalve die, naar oud gebruik, Groen blijven in het kilst seizoen; Terwijl 'k mijn doffe hoofd nog diep Begraaf in winterdas en -jas, Omdat die grapjas van een griep, Mij net toch weer te slim af was; Lees i'k een aardbeienbericht En da 's niet.van den kouwen grond, Dat brengt een gloed in je gezicht, Dat brengt het water in je mond. Ik hou erg veel van wetenschap, Ook die bij aardbei telen hoort, Maar 'k hou haast meer nog van het sap Van elke malsche aardbeisoort. En of men die nu al herkent Als uiterlijk net een framboos, Is eigenlijk op dit moment Als ik 't mag zeggen vruchteloos. Dit is nog alles theorie, Of stof tot vulling van een droom, Als ik een aardbezie bezie (Met suiker, praat me niet van room) O aardbeitelers, arbeidt voort En teelt voor ons, als ieder jaar, Van d' oude welbekende soort De heerlijk malsohe aardbei klaar. Het aantal blanke broeders dat deze plechtigheden per auto komt bezoeken groeit ieder jaar. Het spijt mij dat ik er dat nu weer bij moet zeggen. Het maakt er weer een kijkspul van. Maar laten we ons troos ten. Er zijn nog vele stammen in Zuid-Amerikaan- sche en Afrikaansche en andere binnenlanden ver borgen, waarover nieuwe May's en Aimards opwin dend zullen gaan vertellen tot vreugde van alle schooljongens. En van de meeste vaders. R. P. Bommen op doelen in Zuid-Oost Engeland BERLIJN, 25 Februari (D N. B.) Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag, naar het D.N.B. verneemt, in afzonderlijke aanvallen voor den oorlog belang rijke doelen in het Zuidoosten van Engeland met bommen bestookt. Bi iden en ontploffingen be wezen de goede uitwerking der bommen. Engeische vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag geen vluchten ondernomen naar Duitsch of bezet gebied. Hitier heeft Maandag te München een groote rede gehouden ter gelegenheid van het feit dat 21 jaar geleden de N.S.D.A.P. gesticht werd. De Führer sprak opnieuw zijn vertrouwen uit in de Duitsche zaak. Hij legde er den nadruk op dat Duitschland een eenheid geworden is en dat het land het conflict met kalmte tegemoet ziet. Het beschikt over de beste weermacht de het ooit be zeten heeft, een weermacht die, wat de wapens betreft, maximaal is uitgerust. „Wij staan voor een nieuw gevechtsjaav. Wij weten allemaal dat het groote beslissingen zal brengen en blikken met vast vertrouwen in de toekomst", aldus de Führer. Ten aanzien van den oorlog ter zee zeide Hitier dat deze nu pas kan beginnen, daar het duikboot wapen versterkt is. Hij deelde mede dat de twee afgeloopen dagen door Duitsche duikbooten ver over de 200.000 ton aan scheepsruimte tot zinken is gebracht en voegde daaraan toe: „De heeren zullen zich echter van Maart en April arf op heel andere dingen voorbereid moeten houden en dan zullen zij bemerken of wij dezen winter weer ge slapen hebben en wie zijn tijd goed gebruikt heeft". Hitier heeft voorts o.a. gesproken over de ver- bondheid met Italië. (Voor den uitvoeriger tekst zie men elders in dit nummer). Duitsch weermachtsbericht Koopvaardijschepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 24 Februari (D.N.B.) Het opperbe vel der weermacht deelt mede: „Een duikboot onder bevel van kapitan-leutnant Möhle heeft vier vijandelijke gewapende koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 33.100 ton tot zinken gebracht In totaal heeft kapitan-leutnant Möhle thans 19 vijandeljke koop vaardijschepen met een inhoud van 111.943 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van twee gewapende koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 7000 ton In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10.000 ton in den grond geboord. Ten zuiden van Ierland is een groot koopvaardijschip zwaar beschadigd; het bleef met slagzij liggen. Bij een aanval van sterke afdeelingen jacht- vliegers op de Britsche zuidkust vermeed de vijand den strijd. In den afgeloopen nacht hebben af deelingen gevechtsvliegers opnieuw voor den oor log belangrijke doelen in Hull met goed gevolg aangevallen en een vliegtuigenfabriek in Zuid- Engeland, alsmede docks en wapenfabrieken te Londen gebombardeerd Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vlieg tuigen boven Duitsch gebied verschenen. In het bezette gebied, waar onbeteekenende schade werd aangericht, is een klein e,tal personen gedood of gewond door nachtelijke aanvallen van enkele vijandelijke vliegtuigen". Kind uit het water gered. 62-jarige heer springt gekleed te water. Maandagmiddag vier uur geraakte een jongetje van acht jaar bij het spelen in de Bakenesser- gracht te Haarlem. Het kind, dat al een paar maal onder gedompeld was, verkeerde weldra in levensgevaar. De 62-jarige heer P. Vos, wonende Harmenjansstra?t 21, die met zijn kleindochtertje achter op zijn fiets aan kwam rijden, zette onmid dellijk zijn rijwiel aan den kant, sprong gekleed te water en wist het kind in het midden van de gracht te grijpen en naar den kant te brengen. Hier stonden omstanders gereed om redder en drenkeling op het droge te trekken. De heer Vos wilde toen weer op zijn fiets springen Om zijn weg te vervolgen, maar daar verzetten de omstanders zich tegen; zij brachten hem en het kind naar de broodbakkerij van de firma Van der Linden aan de Bakenessergracht, waar het kind van droge kleeren werd voorzien en waar ook de red der verzorgd werd. Inmiddels haalde iemand droge kleeren voor den kranigen redder. WEYGAND TE DAKAR. GENèVE, 24 Februari (D.N.B.) Generaal Wey- gand die een inspectiereis door Fransch Afrika maakt, is Zondag te Dakar aangekomen. HET TECHNISCH GILDE EN NEDERLAND afdeeling HAARLEM en OMSTREKEN vergadert ZATERDAG 1 MAART te 3 UUR in Restaurant „BRINKMANN" (Groote Markt). Alle Nederland- sche ingenieurs en technici zijn hartelijk welkom. (Adv. Ingez -MedJ &I100TE HOUTSTQQPT (nOQST IUX0DJS (Adv. Ingez JVied.) Op 23 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de acte van oprichting der N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven werd onderteekend. Een overzicht van het tegenwoordige fabriekscomplex (Foto Het Zuiden) In den Waarderpolder te Haarlem groeit een belangrijk werk In den Waarderpolder nabij het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem wordt een belangrijk werk tot stand gebracht: het graven van een haven en het aanleggen van industrieterreinen. „Mogen wij eens een kijkje komen nemen?" zoo vroegen wij aan den directeur van' Openbare Werken. „Natuurlijk!" zoo was het antwoord „ik zal voor een paar baggerlaarzen zorgen". Dat klonk ons een beetje vreemd in de ooren, want het was een mooie zonnedag, terwijl het in dagen niet geregend had. Maar aan het einde van den tocht waren wij dankbaar voor de goede zorg, want nu weten wij dat je zonder baggerlaarzen op dat terrein zelfs niet kunt loopen! Zoo is het nu, maar later wordt het anders! Uit raadsbesluiten is bekend dat de gemeente Haarlem in den Waarderpolder even ten Noorden van de lichtfabrieken aan het Noorder Buiten- Spaarne, een haven- en industrieterrein aan het maken is. Reeds meer dan 30 jaar was over de wenschelijkheid, af en toe zelfs over de nood zakelijkheid daarvan, gesproken. Maar nu worden in dezen crisistijd, dank zij de medewerking van het Werkfonds, juist „spijkers met koppen" ge slagen. Nu kwamen de daden. Maar toch met voor zichtig beleid. Er wordt voorloopig slechts een gedeelte van het groot opgezette plan uitgevoerd. Beantwoordt dit aan de gestelde verwachtingen, dan kan later, al naar de behoefte die er aan blijkt te bestaan, tot verdere uitvoering worden overgegaan. De daarvoor benoodigde gronden zijn reeds in het bezit der gemeente. Thans wordt het meest zuidelijke stuk uitge voerd. een uitgestrektheid van ongeveer 16 H.A. De toegang tot dit deel van de haven wordt ver kregen door een verbreeding van het Vuilrak tot 35 Meter. De havens waaraan de industrieterreinen komen te liggen, krijgen een breedte van 50 M. Een zwaaikom krijgt een grootere afmeting omdat de schepen natuurlijk moeten keeren De diepgang van de haven wordt 4.10 Meter. Het genormaliseerde Vuilrak kan evenwel niet dieper worden dan 3.80 Meter. Als evenwel later het overige deel van het havenplan wordt uitgevoerd, komt er een tweede toegangskanaal tot het Spaarne en dat wordt dan ook 4.10 meter diep. Er is wel eens gedroomd van de mogelijkheid Haarlem tot een zeehaven te maken, maar een be studeering heeft de onuitvoerbaarheid van zulke plannen aangetoond, omdat men immers zit met de capaciteit van de sluizen te Spaarndam. Boven dien werd sterk betwijfeld of Haarlem toekomst zou hebben, als zeehaven. De behoeften van Haarlem strekken zich niet verder uit dan: goed terrein voor groote industrie, gunstig gelegen aan groot vaar water en ook verbonden met het spoorwegempla cement. In de toekomst zullen zeeschepen van onge veer 1000 ton, dlc nu de sluizen van Spaarn dam kunnen passecren, ook kunnen aanleggen voor de fabrieken die zich vestigen op dit nieuwe industrieterrein der gemeente Haar lem. Deze industrieën zullen zich dus onder de gunstigste omstandigheden kunnen ontwikke len. Van de 16 H.A. die nu in aanleg zijn wordt ongeveer 3'/2 H.A. haven, zoodat het overschietende deel, verminderd met de wegen en spoorweg- banen voor de industrie beschikbaar komt. Er zijn terreinen die 50 Meter diep zijn en ook 8085 meter. Een terrein heeft zelfs een diepte van 120 meter. Er is dus gelegenheid voor zeer groote ondernemingen om zich hier te vestigen. Onder leiding van Ir. P. W. Timmerman, die voor Openbare Werken de leiding van het werk heeft, hebben wij een wandeling over het groote terrein gemaakt. „Wandeling" is wel een eigen aardige aanduiding voor een tocht door klei en modder, soms zakten wij 10 cM. in den drassïgen bodem weg. Geen wonder, wij waren hier op een niveau dat 3 Meter lager ligt dan de Dreef! Maar wat wij zagen was interessant! Ongeveer een jaar geleden is met het werk be gonnen. Het grond- en rioleeringswerk wordt uit gevoerd in werkverschaffing, het bouwen van de betonnen wal- en kademuren geschiedt als Werk fondsobject. Het geheele werk is evenwel aan één aannemer opgedragen namelijk den heer Bolsen- broek te Bloemendaal. Voor de kademuren moes ten palen geslagen worden van 8 a 10 meter. De aannemingssom heeft f 519.000 bedragen. Er dreigde door het invallen van den oorlog een groote stagnatie te ontstaan, omdat de gemeente aanvankelijk alleen toestemming kon krijgen voor het grondwerk. Gelukkig werd evenwel in Den Haag later een andere beslissing genomen zoo dat in September met het storten van 2000 M3. beton begonnen kon worden. Door een goede organisatie was het mogelijk zonder onderbreking voort te werken, zoodat dit betonwerk bijna al voltooid is. De grond die uit de haven gegraven wordt, dient voor de ophooging van het industrieterrein. Voor een groot gedeelte is dit graafwerk al klaar. Maar nog steeds ziet men tientallen van arbeiders den zwaren grond verwerken. Alles geschiedt met handkracht. Dit was de voorwaarde voor het ver krijgen van financieele medewerking van Sociale Zaken, om zooveel mogelijk arbeiders te werk te kunnen stellen. Over het geheele terrein kan men al zien waar de 50 Meter breede kanalen komen. Evenzoo waar de zwaaikom ligt. Maar het ge heele terrein moet daarna nog opgehoogd worden met zand dat uit de Mooie Nel gezogen zal wor den. Overal komt nog „mintens" een laag van 1 Meter zand op. Dat hier „minstens" gezegd wordt komt omdat men niet weet hoeveel de veen laag nog zal zakken. Hierin zit een risicopost voor den aannemer. De rioleeringen die reeds overal op het terrein liggen geven de richting aan van de wegen die op het terrein zullen worden aangelegd. Er is ook gerekend op het maken van spoorwegverbindin gen. Het nieuwe emplacement van het Goederen- staton is. zooals wij indertijd al medegedeeld heb ben, ontworpen aan den overkant van den Ouden- weg. Verwacht wordt dat het haven- en industrie- ecbicd ongeveer over een jaar voltooid zal zijn. Er zijn zoo vernemen wij nog geen defi nitieve overeenkomsten met industrieëlen ge sloten. maar er Is wel gebleken dat er bij ver schillende Industrieën groote belangstelling bestaat voor deze nieuwe vestigings-mogelljk- heden. Haarlem biedt aan de industrie onder aanlokkelijke voorwaarden het terrein ligt in een groot consumptiegebied, terwijl het bovendien gemakkelijk is goede arbeidskrach ten te verkrijgen mooie terreinen aan. Bij het uitgraven van het Vuilrak is men ge- stooten op een soort schepenkerkhof. In dit water vond men namelijk niet minder dan 18 overblijf selen van schepen, meest onbewoonbaar geworden woonschepen, die daar als waardeloos aan den ondergang waren overgegeven. Joli. Visser overleden. Maandagavond elf uur is in het Diaconessenhuis te Haarlem na een kortstondige doch ernstige ziekte overleden de heer Joh. Visser, teekenaar en kunst schilder en lid van den Haarlemschen gemeente raad. De heer Visser heeft de vorige week Woensdag nog de raadsvergadering bijgewoond, maar moest dienzelfden avond voor een spoedoperatie naar het Diaconessenhuis vervoerd worden. (Cliché Archief) Op 24 Januari 1873 werd de heer Joh. Visser in Sloten (Friesland) geboren. Reeds omstreeks 1880 kwam hij naar Haarlem. Na lager en vervolg onderwijs genoten te hebben bezocht hij de School voor Kunstnijverheid (die toen onder leiding stond van den heer E. A. von Saher), waar hij o.m. onder wijs ontving van de heeren J. Kuyper, K. Sluyter man, Grabijn, Duco Krop en architect Klinken berg. Na volbrachten studietijd was de heer Visser eenigen tijd in de practijk werkzaam onder leiding van een vroegeren leeraar aan de School voor Kunstnijverheid, den heer Michel Hendrickx, bloe menschilder en decorateur uit België. In dien tijd werd de heer Visser ook lid van het Teekencollege „Kunst zij ons Doel". Gedurende 12 jaren werkte hij in Amsterdam en elders en vestigde zich toen blijvend als teeke naar en kunstschilder te Haarlem. In dien tijd begon de heer Visser ook deel te nemen aan allerlei vereenigingarbejd op Christelijk en sociaal gebied. Vooral hield hij zich met animo bezig met het werk onder de Christelijke Jongeren en was daar een belangrijke figuur. Hij was langen tijd voorzitter van de Christ. Jonge mannen Verecniging te Haarlem en hoofdbestuurs lid van den Christ. Nat. Werkmansbond en redac teur van „De Voorzorg", het orgaan van dien bond. Verder was hij eenigen tijd lid van het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Jongelingsverbond. In den raad beijverde de heer Visser zich veel voor kunstaangelegenheden en was dan ook lid van de commissie van toezicht op het Frans Hals Museum, waarin hij de functie van secretaris ver vulde. Ook was hij lid van de raadscommissie voor Openbare Werken. En gedurende de laatste twee jaren van het bestaan van het Burgerlijk Armbe stuur is hij lid van deze instelling geweest. Sedert 1923 was de heer Visser lid van den Haarlemschen raad. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Vrij dag op de Algemeene Begraafplaats aan de Klever laan. Organisatie stelde zich sabotage ten doel. Leidende functionarissen voor het Duitsche Krijgsgerecht. 's GRAVENHAGE, 24 Februari. Maandag is voor een Duitsch Krijgsgerecht te 's Gra- venhage een proces tegen leidende functiona rissen van een intusschen opgeheven organi satie van Nederlanders begonnen, welke orga nisatie zich ten doel had gesteld, niet slechts sabotage- en terreurdaden tegen leden van de Duitsche weermacht en daartoe behoorende inrichtingen te begaan, doch ook aan het vijandelijke buitenland met het oog op lucht aanvallen enz. inlichtingen en gegevens over de militaire verhoudingen in Nederland te verstrekken, waarmede op de meest ernstige wijze ook het Nederlandsche volk en land in gevaar werden gebracht. Over het resultaat van het proces zullen mede deelingen volgen. (A.NP.) ROENTJES In HAARLEMS DAG BLAD zijn groen, omdat ze nooit verdorren. Zij leveren altijd goede vrucht op HEDEN: 8 PAGINA'S iwnimiiniiiinifliiiininniiiHiiiiiiinminnitnHitiniifiiiinïïiiininiPiïïHnii R. P.: Indianen nu. pag. 1 P. Gasus: Aardbeien. pag. 1 Op excursie met gemeentelijke bag gerlaarzen. pag. 1 B. K.: Op ontdekkingsreis in de ar beidssfeer van den vioolbouwer. pag. 3 Van T.: Onverzorgde kinderen, pag. 3 Flitsen. pag. 3 Langs de Straat: De Pekingees door D. pag. 3 C. J. E. D.: Wij herdenken Pierre Auguste Renoir pag. 3 Vm

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1