Haarlem's Dagblad C oteesch Bekendmaking 1 Ie Rotterdamsche on. laven. R'P' Wat de Armenzorg te Haarlem kost. Bonaanwijzing voor Artikelen en<z. JAARGANG No. 17697 have Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- haven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Ltstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- [nst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. (efoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie JöO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, Ulths. Soendaplein 12230. in en- )at Rotterdam onze belangrijkste havenstad is ten' buitendien een der voornaamste havens van de leele wereld bezit weet ieder Nederlander. Maar e i bijzonderheden zijn natuurlijk geen gemeengoed oem daarom is het wel de moeite waard aandacht te lt leden aan een onlangs in „Economisch-Statisti- e Berichten" verschenen artikel over dit onder- vsrp van Ir. N. Th. Koomans. Hij bespreekt daar- eerst de historische wording van de haven en innert er aan dat er twee eeuwen geleden al een s i n van den waterbouwkundige Cruquius was >r doorgraving van de duinen bij Hoek van Hol- eUid. Dat had toen nog in hoofdzaak ten doel, den [LI van de Maas bij ijsgang te verbeteren, waa ar in het begin van de negentiende eeuw voldeed :ircu sterk-verzande Maasmond ook niet meer als ventoegang. Eerst wend (1830) het kanaal door 01716 ^graven orn verbetering in den toestand te p (jengen, maar nieuwe moeilijkheden ontstonden arna en tenslotte werden volgens Ca land's plan )^.1 duinen bij den Hoek doorgraven waarna men 'g 1870 over den Nieuwen Waterweg beschikte. Na otheigdurige „kinderziekten" kwam die sinds 1885 in boe*i toestand, waarin de onderhoudskosten, in ver- *scl1 lijking met die van andere riviermonden, gering 3qq 3. De minimum-diepte van de vaargeul werd la- geleidelijk vergroot, namelijk van 6'A M. in eerst tot 7*4, later tot 8V2 en in 1929 tenslotte atse tien meter bij laag water- De deskunidige schrijver is nogal uitvoerig over ver waterdiepten in havens. Hij merkt daarbij op rik t de toelaatbare diepgang in een belangrijken kun 'ernatioIla^en vaarweg als het Suezkanaal een kalere beperking oplevert voor alles wat rond boe rika of op Oost-Azië, Nederlandsch-Indië en istralië vaart Ook in andere deelen der wereld «idt het aantal voor schepen toegankelijke ha ver ns plotseling veel minder als men ze met een tfcpgang boven tien meter bouwt. Daar volgt dus t dat de bruikbaarheid van de enkele zeer groote hepen, die in dat geval verkeeren, beperkt is. Zij Üiks-linnen maar in enkele havens binnenkomen en de da sten voor bouw en exploitatie, alsmede voor oogdokken enz. zijn daarbij zoo hoog, dat men reuzen naar Ir. Koomans' meening eigenlijk leen uit overwegingen van prestige bouwt. Hij :ht die overwegingen misplaatst en citeert den •cteur-generaal van den Fransohen Waterstaat, [e op het laatst gehouden Internationale Scheep- aarteongres (Brussel, 1935) in de scherpste be- nordingen klaagde over de ongerechtvaardigde Men monsterschepen en over de eischen die 'aan de haven van Le Havre stelden. Dit doet steen denken aan de „Normandie". Men zal zich rinneren d<at de bezwaren tegen de Oceaanreu- n indertijd ook in de pers, ook in dit blad ver- eld zijn. Ten aanzien van de haven van Rotter- ina blijft een verdere verdieping van de vaargeul it elf meter, waardoor men 'bij vloed met schepen au bijna twaalf meter diepgang zou kunnen bin- enkomen, volgens een wet van 1917 intussehen og steeds mogelijk. Maar het is de vraag of na en oorlog de wedstrijd in het bouwen van steeds rooier zeekasteelen nog eenige voortzetting zal inden. De nieuwe Maastunnel komt bij het vraagstuk an oe havendiepte ook nog even aan de orde. Bij en aanleg is gerekend op een mogelijke water- iepte van 11V2 M. bij laag water. Ir. Koomans cht het vrijwel ondenkbaar dat de tunnel ooit een inderlijke „drempel" zal worden. De „diepere ka- en" (twaalf meter bij laag water) liggen trouwens an de zeezijde er van. In zijn bespreking van de verbindingen van Rot- erdarn met het achterland geeft de schrijver een iteressante statistiek omtrent de dichtheid van ons rater-wegennet. Het is verreweg het dichtste van luropa, zooals daaruit blijkt. Nederland bezit 22 l.M. aan waterwegen per 'honderd vierkante kilo- neters, België maar 5A K.M., dus een kwart daar in. Noord-Frankrijk staat op 3.8 K.M., Duitsch- and op 2.3, geheel Frankrijk op 2. Het zijn nuch- ere cijfers uit een statistiek, maar ze geven ons og eens een merkwaardigen indruk van onze na- ion ale verbondenheid met het water.... niet al- een met de zee, maar ook met het binnenwater, die fen toch ook wel heel verklaarbaar is. Ir. Koomans hecht voor Rotterdam niet zooveel leteekenis aan de verbeteringen in het Nederland- Khe waterwegennet, behoudens dan aan het Ju- ianakaal en de Twentsche kanalen, die vroeger pbetwist" achterland nauwer aan de Nederland- tche haven binlden. Interessanter acht hij de ver- beteringen aan den Rijn met zijn zijrivieren en kanalen en in 'het algemeen de Duitsche kanalen- |»litidk. Het verkeer per spoor is voor Rotterdam van Veel minder beteekenis dan dat te water. Daar komt weer een statistiekje bij. De verdeéling van het verkeer tusschen spoorweg en water verhoudt zich in Nederland als 26 74, in België als 62 38, in Frankrijk als 82 18, in Duitsohland als 80 20. hetgeen opnieuw een treffend beeld geeft van de belangrijkheid van onze waterwegen. Natuurlijk zijn al deze cijfers aan vooroorlogsche gegevens en handelsverkeer in vredestijd ontleend. Ten aanzien van het weg-verkeer worden er geen iven, maar op dit punt erkent de schrijver de beteekenis van de tunnel, herinnert aan de kost baarheid van wegenaanleg in het Westen van ons land een K.M. wegenaanleg kost hier meer dan «en K.M. bevaarbaarmaking van den Boven-Rijn tusschen Bazel en Constanz en voorspelt een enorme toekomst voor de vrachtauto met Diesel- tractie. Ten aanzien van het nationale goederenverkeer te: zee deelt hij mede dat ruim 55 pet. over Rot terdam gaat tegen slechts 25 pet. over Amsterdam. Het aandeel van den Waterweg is 60 a 65 pet., dat van het Noordzeekanaal 25 a 30. En dit nationale Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG 26 FEBRUARI 1911 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f2.—, elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.171/4 Groentjes z'e rubriek. verkeer is met tien millioen ton op zichzelf al grooter dan het geheele verkeer van havens als Bre men, Le Havre, Rouen, Marseille of Genua. Na tuurlijk is het sterker aan de haven gebonden dan het trans ito-verkeer. Rotterdams totale kade-lengte voor zeeschepen is van ongeveer 15 K.M. in 1913 uitgegroeid tot 24 K.M. in 1939, waarvan 3'/2 K.M. in hoofdzaak voor massa-goed, 19 K.M. in hoofdzaak voor stukgoed en gemengde lading en het overige in reserve. Tenslotte wijdt de schrijver een beschouwing aan de Waalhaven, waarin al vele belangrijke installaties gebouwd zijn maar die nog lang niet gereed is. Ove rigens ligt thans alle uitbreidingsmogelijkheid voor de haven op den linker Maasoever, want de rechter is tot Vlaardingen bebouwd en verder zeewaarts zijn de omstandigheden voor havenaanleg niet gunstig. Het artikel geeft weer eens een merkwaardigen indruk van de beteekenis van het enorme havenbe drijf dat zich in Rotterdam sinds 1870 ontwikkeld heeft. En ten aanzien van het nationale goederen verkeer moet ik er nog uit vermelden dat de sterke concentratie op Rotterdam in hooge mate verklaard wordt door de bevolkingsconcentratie van ons land dichtbij deze haven. Ongeveer een derde van de be volking van Nederland woont binnen een straal van 50 K.M., gerekend uit het midden van de Maasstad. Het faillissement Gonnerman Co. Totaal werd 22.5 uitgekeerd. Blijkens een bericht elders in dit nummer is thans de slotuitdeelingslijst in het faillissement Gonnerman en Co. te Haarlem ter Griffie van de Arr. Rechtbank gedeponeerd. De slotuitkeering bedraagt ongeveer 0.5 pet. Wij herinneren er aan rat in 1932 een eerste uitkeering van 15 pet. plaats had en in 1938 een tweede uit keering van 7 pet. mogelijk bleek. Concurrente crediteuren hebben dus ongeveer 22.5 pet. ont vangen. pfvarïng is een goede leidsman. Dat HAARLEM'S DAGBLAD elk jaar tienduizenden GROENTJES bevat, is een ervaring van tal van jaren. Laat u daardoor leiden en plaats er ook een. Vergelijkingen met andere gemeenten. Aan een berekening van -het Centraal Bureau voor Statistiek zijn belangrijke gegevens te ont- leenen over de Armenzorg in het verstreken jaar. Het aantal via Armenzorg gesteunde gezinnen in Nederland (dus de werkloozen die uitkeering ontvingen volgens de rijkssteunregeling voor werkloozen vallen daarbuiten) dat op 1 Januari 1940 68908 bedroeg verminderde tot 61103 op 31 December. Een daling dus van 7803. Het aantal schommelde in den loop van het jaar. het laagste cijfer werd bereikt in October, toen het 58652 was, het hoogste in Februari, namelijk 69925. Het aantal alleenwonende personen dat ge steund werd daalde van 30379 in Januari tot 29666 in December. In het derde kwartaal van 1940 werd via Ar menzorg in Nederland f 9.809.122 uitgekeerd, in het vierde kwartaal f 10.675.120. In het 4e kwartaal van 1940 werden te Haarlem via Armenzorg gesteund 20552218 gezinnen en 720764 alleen wonende personen. Bovendien werden aan 110 personen losse giften gegeven. Aan ondersteunig werd uitgekeerd: October f 141.098, November f 108.476 en December f 136.275, totaal f 385.849. Per 1000 inwoners was dit gemiddeld f 2747. Ter vergelijking worden de cijfers over de an dere 6 gemeenten boven de 100.000 zielen gegeven. Daaruit blijkt een groot verschil. Amsterdam f 3729 Rotterdam f 3759 's-Gravenhage f 3458 Utrecht f 1848 Haarlem f 2747 Groningen f 2102 Eindhoven f 746 De grootste offers ingevolge 'de Armenzorg worden dus aan de gemeentefinanciën van Amsterdam en Rotterdam gesteld. Voor den Haag is het cijfer iets lager. Als vierde in de rij komt Haarlem. In Utrecht zijn de kosten belangrijk lager dan in Haarlem, evenzoo in Groningen. Het laagst zijn de kosten in Eind hoven. waar in verhouding het minste aantal personen zijn die gesteund moeten worden. Het gemiddelde steunbedrag dat per onder steunde werd uitgekeerd was: Amsterdam f 9.96, Rotterdam f 9.83, 's-Gravemhage f 10.92. Utrecht f 9.14. Haarlem f 10.38, Groningen f 7.31, Eind hoven f 10.03. Het bedrag dat per gesteunde wordt uitgekeerd wordt natuurlijk sterk beïnvloed door de vraag of er in een gemeente veel alleenwonenden wonen die in deze steunregeling vallen. Te Velsen werden gesteund 444476 gezinnen en 228230 alleenwonenden. Uitgekeerd werd in het 4e kwartaal f 76.067. Per 1000 inwoners was dat f 1561. Beverwijk: Gesteund 201262 gezinnen en 96 104 alleenwonenden. Uitgekeerd f 31.955. Per 1000 inwoners was het gemiddeld f 1502. Haarlemmermeer: Gesteund 328349 gezinnen en 126129 alleen-wonenden. Uitgekeerd werd f 33.877. Per 1000 inwoners was het gemiddeld f 1021. De gemeente Haarlem keerde in totaal aan Armenzorg in 1940 f 1.520.000 uit, tegen f 1.450.000 in 1939. Per hoofd der bevolking stegen de uitgaven van f 10.5 in 1939 tot f 10.8 in 1940. De Haarlemsche Gemeentebedrijven Verschil van inzicht tusschen Ged. Staten en B. en W. over afschrijvingspolitiek en rente-bepaling. In de raadsvergadering van 30 October heeft de Gemeenteraad van Haarlem een bedrijfsver- ordening aangenomen. Hierop zijn thans de op merkingen van Gedeputeerde Staten binnenge komen. Met een gedeelte van deze opmerkingen kunnen B. en W. zich vereenigen zoodat zij den Raad voorstellen, de verordening in den aange geven zin te wijzigen. Met enkele andere reflecties kunnen B. en W. echter niet accoord gaan. Zoo zijn Ged. Staten van meening, dat de afschrijvingspolitiek bij de gemeentebedrijven een bij afzonderlijk raadsbe sluit vast te stellen tabel van afschrijving wen- schelijk maakt.. B. en W. zijn evenwel van mee ning, dat het om practische redenen de voorkeur verdient, de afschrijvingen voor de bedrijven jaarlijks onder de oogen te zien. Door hun toe zicht op de gemeentefinanciën zijn Ged. Staten naar de meening van het College met voldoende middelen toegerust, om een goede afschrijvings politiek voor de gemeente te waarborgen. Voorts wenschen Ged. Staten zich de goed keuring voor te behouden ten aanzien van de rentebepaling voor de aan de gemeentebedrijven verstrekte kapitalen. B. en W. merken echter op, dat volgens de Begrootings- en Rekeningsvoor schriften de gemeente aan de bedrijven geen hoogere rente in rekening mag brengen dan zij zelf aan de geldgevers betaalt. Daarom achten zij Ged. Staten niet bevoegd, op deze wijze een uit breiding aan hun goedkeuringsrecht te verleenen. Een derde opmerking van Ged. Staten betreft de kasopneming bij bedrijfskassïers, waarvan Ged. Staten wenschen, dat de processen-verbaal bij hun college worden ingezonden. Waar de Ge meentewet een verplichting tot het doen van kas opneming bij de bedrijven niet bevat, kunnen Ged. Staten, naar het oordeel van B. en W. niet ver langen, dat een exemplaar van de terzake opge maakte processen-verbaal aan hun College wordt ingezonden. Overigens hebben Ged. Staten, zoo deelen B. en W. mede, krachtens art. 124 der Ge meentewet de bevoegdheid tot het doen van kas opneming bij de bedrijven. Verbreediiig der Kerkliofstraat te Haarlem. Een raadsbesluit dat na 22 jaar kan worden uitgevoerd. In een openbare veiling hebben B. en W. van Haarlem voor de gemeente laten aankoopen het perceel Burgwal 19. De prijs was f 1225. Dit is het laatste perceel dat de gemeente nog noodig had om de Kerkhofstraat, overeenkomstig de rooilijn die in April 1919 door den raad werd vastgelegd, te kunnen verbreeden. Na 22 jaar kan dus begonnen worden met de uitvoering van dit raadsbesluit. Dat wil ten minste zeggen als nu weer geen andere bezwaren in den weg komen. Het is namelijk nu een tijd dat de beschikbare woningvoorraad slechts in noodzakelijke gevallen verminderd wordt en met de verbreeding der straat zou slooping van per- ceelen gemoeid zijn. 's-GRAVENHAGE, 26 Februari 1. In overeenstemming met den Rijks commissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, heb ik voor de pro vincie Noord-Holland, gezien den po- litieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij ge nomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den lui tenant-generaal van het luchtwapen, Siburg, bevelhebber in de Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. Ik beveel a. In alle openbare en particuliere be drijven moet Donderdag 's morgens de arbeid in vollen omvang weder be gonnen worden. b. optochten, vergaderingen, samen scholingen en demonstraties van eiken aard, in 't bijzonder op openbare stra ten en pleinen, alsook in bedrijven, zijn verboden. c. aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddelijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verbo den, in 't bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastge vingen en met alle maatregelen die door den met de tenuitvoerlegging be lasten bevelhebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onderworpen en worden door Duit sche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernsti gere strafwetten overtreden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking op hitst of daartoe uitlokt of den arbeid neer legt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke be drijven, waartoe alle vitale bedrijven be- hooren, in geding, dan kan tot op de doodstraf gegaan worden. De bevelhebber van de weermacht in Nederland FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Gedurende het tijdvak van Donderdag 27 Fe bruari tot en met Zondag 9 Maart a-s. geeft elk der vier met „05 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, óf één rantsoen vleeschwaren. De met „05 worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koo pen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke 9 Maart a-s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Woensdag 12 Maart a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tong en worst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de met „03" en „04" genummerde bonnen niet meer zullen worden aangewezen voor het koopen van vleesch, zoodat deze bonnen vernietigd kunnen worden. AMERIKA EN DE EUROPEESCHE OORLOG. WASHINGTON, 26 Februari (D.N.B.) De republikeinsche senator Capper heeft in een reso lutie geëischt, dat de volmacht van het congies tot het verklaren van oorlog beperkt zal worden tot het geval van een inval in de Vereenigde Staten. De senator verlangde, dat iedere oorlogsverklaring om andere redenen aan een volksstemming zou worden onderworpen en dat de grondwet dienover eenkomstig zou worden gewijzigd. De Amerikaansche vliegtuigen, hulp voor Engeland. Voldoende scheepsruimte ontbreekt. WASHINGTON, 26 Febr. (D.N.B.) De vlieg tuigenhulp der Ver. Staten voor Engeland is, naar de Washington Evening Star meldt, op een nieuwe moeilijkheid gestuit. Deze hinderpaal zal in de eerstvolgende maanden nog veel ernstiger blij ken dan de tot dusver voorgekomen leverantie- vertragingen door schaarschte aan grondstoffen en gebrek aan geschoolde mecaniciens, fabrieks- ruimte en vliegtuigmotoren. Thans n.l. ontbreekt voldoende scheepsruimte om de jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers over den Atlantischen Oceaan te brengen. Deze schaarschte aan scheeps ruimte zal steeds grooter worden. Luchtgevechten boven het Kanaal. Britten verloren drie vliegtuigen. Het D.N.B. meldt: Britsche gevechts- en jacht vliegtuigen hebben gistermiddag geprobeerd de Fransche kust te naderen. Zij werden echter, naar het D.N.B. verneemt, reeds boven het Kanaal door Duitsche jachtvliegtuigen tegengehouden. Er ontstonden luchtgevechten. Volgens tot dus ver ontvangen berichten zijn drie vijandelijke toestellen van het type Spitfire daarbij neerge schoten. Een der Engelsohe machines stortte brandend boven Franschen bodem omlaag, de tweede boven het Kanaal, de derde boven Dover. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN. 26 Februari (D.N.B.) De Lon- densche berichtendienst maakt bekend, dat in den afgeloopen nacht Duitsche vliegtuigen bo ven verschillende deelen des lands zijn versche nen en bommen hebben neergeworpen. Daarbyf is op verschillende plaatsen schade veroorr zaakt. Voor het eerst hebben de leden van den Bond van Landelijke Rijvereenigingen in Noord-Brabant bondsruitertochten georganiseerd. De groep bü het passeeren van Helmond. (Foto Het Zuiden) Duitsch weermachtsbericht Resultaten van de Duitschd operaties ter zee. BERLIJN, 25 Februari (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Zooals reeds is gemeld hebben duikbootcn een sterk verdedigd convooi aangevallen en in talrijke hardnekkige aanvallen 125.000 ton, waaronder een escorteerende hulpkruiser, tot zinken, gebracht. Het convooi werd verstrooid. Tezelfder «ijd heb ben andere duikbooten eveneens met succes op den Atlantischen Oceaan geopereerd en een grcot aan tal vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip, met een gezamenlijken inhoud van 83000 ton, vernietigd. Voor een deel behoorden deze schepen tot convooien. Door de zeestrijdkracüten is 250.000 ton vijandelijke scheepsruimte in den grond geboord en een oorlogsschip, dat in de overzeesche wateren opereert, heeft zijn tot zinken gebrachte tonnage van 131.000 op 151.000 ton gebracht. Alleen al de marine heeft dus in de laatste dagen de vij andelijke koopvaardijscheepsruimte met meer dan een kwart millioen ton verminderd. In den vroegen avond van 23 Februari nebben Duitsch gevechtsvliegtuigen in de Mïddellandsche Zee ten noorden van Derna een troepentransport- schip van 4000 ton tot zinken gebracht en een ai.der groot transportschip zoo ernstig beschadigd, dat het brandend bleef liggen. Tengevolge van het ongunstige weer zijn op 24 Februari in slechts geringe mate gewapende ver kenningsvluchten boven Engeland en de zee onder nomen. Hierbij is voor de Britsche Oostkust een koopvaarder door bomtreffers beschadigd. In den afgeloopen nacht waren onze luchtaanvallen gericht op vliegvelden in Oost-Engeland. In hangars en on derkomens ontstonden branden. Bovendien hebben alleen vliegende gevechtstoestellen de havenwerken te Harwich, Ipswich en Exmouth, alsmede de docks te Londen met bommen van licht en middelbaar kaliber bestookt. Ook gisteren zijn noch overdag, noch des nachts vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied ver schenen. Alleen vliegende Engelsche gevechtstoe stellen hebben gisteravond een haven in het bezette gebied aangevallen, zonder schade aan te richten. Bij de afweer is een vijandelijk vliegtuig door luchtdoelgeschut neergehaald. In het groote succes der duikbootvloot heeft het schip van kapitan-leutnant Lehmann-Willenbrock een groot aandeel gehad door 55.600 ton tot zinken te brengen. Kapitan-leutnant Lehmann-Willenbrock heeft in korten tijd 125.580 ton_ vijandelijke koop vaardijscheepsruimte vernietigd". Britsche vliegtuigen hoven West-Duitscliland. Een der toestellen neergehaald. BERLIJN, 26 Februari (D.N.B.) Eenige Brit sche gevechtsvliegtuigen zijn gisteravond laat naar West-Duitschland gevlogen en hebben daar bij laag bewolkte lucht zonder eenig zicht brisant- en brandbommen neergeworpen. Het eenige toe stel, dat door den zwaren wolkenlaag neerdaalde, werd terstond door het luchtafweergeschut neer geschoten. Het stortte brandend neer. Toevallig werden een klein houten gebouw en een zolder door brandbommen geraakt. De branden die ont stonden konden echter terstond gebluscht wor den met eigen maatregelen. De brisantbommen kwamen alle op het open veld neer en richtten in geen enkel geval schade aan. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: De Rotterdamsche haven. pag. 1 Wat de Armenzorg te Haarlem kost. pag. 1 P. Gasus: Amerikaansch vliegen. pag. 2 D.: Over boeken. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en om geving. pag. 3 Van T.: De rookers. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten pag. 3 Tentoonstelling van werken van Lizzy Ansingh en Marius Heynes. pag. 6 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1