Amerikaansch vliegen. Hit de Omstreken Die N ACHT-HOEST zal ophouden! akker's Abdijsiroop KO RA TERR BURGERLIJKE STAM [WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941' HAARLEM'S DAGBLAD (Zijnde het, als waar, uit Amerika overgeseinde verhaal van Bernard Byrne en William Hitchins, elk oud 15 jaar die met vriendjes wedden, dat zij evengoed konden vliegen als ieder ander). De proloog luidt: Ben en Willie, 'k Noem ze voor 't gemak zoo maar, Scheppen op in een kring vrienden. Voor de schooldeur bij elkaar. Zeggend: wij kunnen best vliegen In zoo'n snelle vliegmasjien, Een der vrindjes: dat is liegen, Ben en Willie: zujjezien! Eerste acte: stïekum sluipen Zij naar 't vliegveld in de buurt, Waar zij in een toestel kruipen, Dat het span de lucht in stuurt; Mensehen rillen, menschen beven, Bij den aanblik van den grond, Maar het tweetal blijft in leven En landt bleekjes maar gezond. Tweede acte: in de kranten Wordt van 't heldenfeit bericht En men huldigt zelfs de klanten Als personen van gewicht; Flink om zooiets te presteeren Schrijft men, of in zulk een zin; Laat die jongens vliegen leeren, Let eens op, dat zit wat in. Derde- acte: na zes dagen Neemt het tweetal het besluit, Om het nog eens te gaan wagen En zij vliegen er weer uit. Ditmaal wil het minder lukken, 't Vliegtuig functionneert niet goed, 't Gaat wanneer het landt, in stukken 't Tweetal gaatin de petoet. Vierde acte: onze vrinden Voelen meer voor frische lucht, Als z'een gaatje kunnen vinden Zyn ze een twee drie ontvlucht. Om volledig te ontsnappen Aan de strenge sterke hand Gaan z'een motorjachtje gappen, Daarin steken zij van land. Vijfde acte: ook het varen Moet je leeren voor je 't kent En zij kunnen het niet klaren In een onbewaakt moment. 't Water lijkt hun prachtig open, Tot een harde slag weerklinkt. Ze zijn op een rots geloopen Met het jacht dat spoedig zinkt. Epiloog: de beide „helden" Zitten weder in de kast, Waar nu, 'k hoef het niet te melden, Beter op hen wordt gepast. Wat er ook heeft zitten mogen In die vliegtocht in 't begin, Nu zijn zij erin gevlogen En nu zitten ZIJ er in. P. GASUS. Voor het eerst een Japansche gezant naar Australië. TOKIO, 26 Febr. (Domei) Tatsoeo Kawai, de eerste Japansche gezant in Australië, vertrekt morgen naar Kobe, vanwaar hij aan boord van de „Canberra Maroe" op 23 Februari zal vertrek ken. De „Canberra Maroe" moet op 13 Maart te Sydney aankomen. ^ilj^i llllillllIlliilllililllllllil'lilllillllliUllllJIMIlllllllliilliliilliUliililllliUllliililllllllllUllUllillilJllIMlillll'l BLOEMENDAAL EEN WAARSCHUWING AAN DE BURGERIJ. De burgemeester van Bloemendaal heeft zich met de navolgende waarschuwing tot de ingezete nen gericht. „Andermaal zie ik mij genoodzaakt mij bij mijn algemeene bekendmaking tot de ingezetenen te richten met een ernstige waarschuwing. In de laatsten tijd hebben in meerdere plaatsen in het land personen zich geroepen geacht bij anders denkenden de ruiten in te gooien of dezen op andere wijze materieele schade toe te brengen, dat zij dit bij voorkeur deden onder de beschutting van de duisternis tijdens welke de taak der politie in deze dagen wel zéér moeilijk is, ontneemt ook dit optreden zelfs de schijn van dapperheid. Vrij wel steeds leiden deze handelingen tot soort gelijke maatregelen van de zijde van hen, die met de getroffenen eens geestes zijn. Naar aanleiding van een feit dat zich dezer dagen ook in deze gemeente heeft voorgedaan, acht ik mij verplicht op alle ingezetenen een ernstig beroep te doen zich van dergelijke onwaar dige handelingen te onthouden. Opdat niet ook hier gelijk elders reeds het geval schijnt te zijn, een toestand ontsta, waarbij de veiligheid van iedere persoon of goed in ernstige mate in gevaar wordt gebracht, daar de ervaring immers leert dat af wisselende wraak en wederwraak steeds ook hen treffen, die met het oorspronkelijke geschil niets te maken hebben. Ieder steune dus de overheid en de politie in haar taak, de openbare orde en persoonlijke veiligheid te handhaven". ZANDVOORT CHRIST JONGEMANNENVEREENIGING. Zaterdag 1 Maart houdt Dr. N. A. Waantng voor de Christ. Jongemannenvereenlging een lezing met lichtbeel den over de catacomben van Rome. CREDO CANTO. De gemengde zangvereenfglng „Credo Canto" heeft onder leiding van Fellx de Nobel de Matthaus Passion van Schiltz In studie genomen. De uitvoering zal plaats heb ben op Goeden Vrijdag, ln het gebouw Brugstraat 15. AGENDA WOENSDAG 26 FEBRUARI. Rembrandt Theater: „De baas in huls", 2.30. 0.30 en 8.45 uur. Palace: „Douanepost No. III", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het masker valt", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Een meisje voor alles" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen. 115 uur. DONDERDAG 27 FEBRUARI. Bioscooptheaters: Voorstellingen'des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil- deriien en teekeningen, 115 uur. Heemstede: Gemeenteraadsvergadering, 10 Jiur BEVERWIJK Reeds 14 ton tulpenbollen ingeleverd. Ook narcissenbollen worden gevraagd. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Bloemkweekers vereeniging „Flora" werd mede gedeeld, dat tot 20 Februari jl reeds 14000 K.G. afge'oroeide tulpenbollen waren ingeleverd, die een industrieele onderneming opkoopt voor verwerking. Ook is het mogelijk getrokken narcissenbollen te verkoopen. „Flora" heeft namelijk een aanbod ont vangen om 5'A ton narcissenbollen te leveren. De bedoeling is te trachten collectief dit kwantum bij een te krijgen. Over den prijs was nog niets be kend. De bollen moeten winddroog geleverd worden. Voor de kweekers is het een en ander een mee vallertje, daar de afge'oroeide bollen anders tot vee voer werden verwerkt of op de vuilnishoop werden gegooid. De bevolking groeide met 15 personen. De bevolking nam in de maand Januari met 15 personen toe. 89 Burgers vestigden zich en 93 per sonen vertrokken. 34 geboorten hadden plaats, ter wijl 15 ingezetenen overleden. Op 1 Februari telde onze gemeente 22124 inwo ners. Krachtsportvereeniging „Door Oefening Kracht" 25 jaar. Eenige grepen uit haar geschiedenis. Zooals wij reeds berichtten, bestaat de Kracht- sporbvereeniging „Door Oefening Kracht" te Be verwijk op 1 Maart a.s 25 jaar. Kort den naam „Door Oefening Kracht" af in „D.O.K." en iedere Beverwijker en iedere krachtsportbeoefenaar in ons land weet welke vereeniging het is. Want in deze vijf-en-twintig jaren heeft D.O.K. zich een groote bekendheid verworven, die slechts door en kele vereenigingen geëvenaard kan worden. De worstelaars en gewiehtheffers, die D.O.K. na serieu ze training op wedstrijden vertegenwoordigden, waren gevreesde, maar geziene tegenstanders op de matten. In Beverwijk bestond in de jaren vóór 1916 reeds een clubje, dat min of meer op eigen houtje de krachtsport beoefende. Dit werd de aanleiding tot de oprichting van de Beverwijksche krachtsport vereeniging „D.O.K." Op 1 Maart 1916 werd ten huize van den heer Chr. Albers in de Gasthuis straat (de tegenwoordige Raadhuisstraat) de ver eeniging opgericht Er gaven zich toen 25 personen als lid op. De vereeniging begon met het beoefenen van het gewichtheffen, totdat in Juni van de vereeniging „Sandow" te Zaandam een stel matten (matrassen) werd gekocht. Nu waren er wel matten, maar het oefenlokaal bleek te klein om in te worstelen. Ge huurd werd toen een zolder van een pakhuis aan den Slangenweg. Deze zolder was geen ideale oefen gelegenheid, zoodat naar een andere gelegenheid gezochten gevonden werd, namelijk de kleine zaal van „Maison Stroucken", wat nu het Kenne- mer-Theater is. Daar was ruimte voor het worste len en gewichtheffen. In Januari 1917 viel het besluit, zich aan te slui ten bij den N.K.S.B., waarna al spoedig aan wed strijden werd deelgenomen. De eerste wedstrijd was tegen Ursus te Amsterdam; het succes was direct al groot. Niet minder dan drie prijzen een eerste, tweede en derde werden behaald. In den zomer van 1918 organiseerde de jonge vereeniging zelf wedstrijden om het kampioenschap van Noord- Holland. welke sr-Vtierend slaagden. In 1919 werd het eerste kampioenschap behaald door Jan Muys, die kampioen van Noord-Holland in de afdeeling zwaar gewicht werd. Deze békende Beverwijksche worstelaar zette toen de eerste schreden op een succesvolle worstelaarsloopfcaar, die hem tot ver buiten de grenzen bracht. Reelds in 1920 deed Muys weer van zich spreken door het kampioenschap van Nederland te behalen in de af deeling midden B-gewicht. De prestaties van hem waren in dien tijd van zoo'n aard, dat de Kraoht- sportbond hem in 1921 afvaardigde naar de wereld kampioenschappen te Helsingfors, waar hij de Ne- derlandsche driekleur op waardige wijze hoog hield. Met een derden prijs keerde hij uit het Noorden naar zijn aardbeienstedeke terug. Al vele jaren worstelt Jan Muys niet meer, hij heeft nu zijn hart verpand aan de schaaksport. De schaakclub „Weendnk" heeft in hem een van de trouwste leden. In den loop der jaren had de jubileerende ver eeniging echter weer verscheidene keeren moeten verhuizen. De zaal van „Maison Stroucken" moest verbouwd worden. Achtereenvolgens kwamen de D.O.K.'ers in café Centrum" aan de Koningstraat, het Geheelonthouiderscafé en later in het pakhuis van Marks van de Breestraat. Ideale oefengelegen heden waren dit geen van alle, totdat de club de beschikking kreeg over een lokaal in het Villapark, dat zich voor de krachtsport uitstekend leende. Op net oogenblik is het oefenlokaal van D.O.K. aan de Peperstraat. In de eerste jaren van het bestaan werd weinig aan het gewichtheffen gedaan, maar langzamer hand kwam hierin verbetering. Toen D.O.K. tien jaar bestond, had het in totaal 9 kampioenschappen behaald, alsmede 34 eerste prijzen, 29 tweede prijzen. 26 derde prijzen, één vereenigingsprijs. stijlprijzen, prijzen voor vlugheid, snelste touché enz. Op de Olympiade in 1928 te Amsterdam was D. O. K. vertegenwoordigd door C. G. Tabak en W. Tholen; Muys was daar als reserve^ aanwezig. De vereeniging maakte nu enkele moeilijke jaren door, maar uit deze „depressie" kwam zij sterker dan ooit te voorschijn. In de laatste jaren zijn de successen niet zoo tal rijk meer, waaraan de tijdsomstandigheden niet vreemd zullen zijn Onder de energieke leiding van het bestuur, met den heer P J. Schelvis aan het hoofd, zullen ongetwijfeld ook deze moeilijkheden overwonnen kunnen worden. D.O.K. beschikt over een flinke Jeugdafldeeling; daarom ziet zij met vertrouwen de toekomst tege moet. RECEPTIE. De jubileerende vereeniging houdt Woensdag 12 Maart in café-restaurant „Meerensteyn" aan de Breestraat 's avonds van 78 uur een receptie. On getwijfeld zullen velen deze gelegenheid aangrij pen om de 25-jarige te feliciteeren. SANTPOORT Ds. Dr. W. G. HARRENSTEIN Naar wij vernemen is de voormalige Leger- en Vlootpredlkant ds. dr. W G. Harrenstein (sinds 5 Januari predikant bij de Gereformeerde kerk te Weespt die in verband met een ooglijden in de Soinoza-kliniek te Amsterdam ter verpleging werd opgenomen, j.l. Zaterdag aan één der oogen ge opereerd. Reeds geruimen tijd geleden moest dr. Harrenstein zich aan een oogoperatie onderwer pen omdat hij destijds lijdende was aan staar. Indertiid werd echter slechts één der beide oogen behandeld en het is juist hetzelfde oog, dat ook nu weer operatief ingrijpen noodzakelijk maakte. Over eenige weken zal tot operatie van het andere oog worden overgegaan. Nauwelijks hebl Ge U ter ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weerl Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toe voeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin van daag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel (Adv. inguz Med.l IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 26 Februari 1841 Groote bot f55—f39: Kleine bot f40—f32; Kleine schol f72—f41; Pufschol f37—f 14; Wijting f31—f27; Schar f56—f 3i; KI. schar f 18.50—f 11; Pufschar f 10—f7,50, alles per 50 K.G. Tongen f6.60—f4,70 per K.G. Garnalen f 0,56 per K.G. ZoetwatervlschBaars 40 cent; Biel 4440 cent; Voorn 32—25 cent; Spiering 73—65 cent, alles per K.G. Loggers: KW 104 f 1063; KW 89 f 2323; IJM 283 f791. Kotters: IJM 214 f 4576; IJM 27 f 1722; TX 29 f 4557; TX 32 f 3585. Het echtpaar Kroon 45 jaar getrouwd Het echtpaar C. Kroon, Cornelius Drebbelstraat, viert heden zijn 45-jarige echtvereeniging. De heer Kroon die als melkslijter dagelijks tal van gezinnen van melk voorziet, heeft een grooten vriendenkring en zoodoende zal het 't echtpaar niet aan belang stelling ontbreken. En daar beiden ondanks hun 70-jarigen leeftijd nog gezond en flink zijn, is de dag van heden een dubbele feestdag. De heer en mevrouw Kroon komen van Den Hel der, waar hij in het vischbedrijf werkzaam was. Toen dit bedrijf zich naar IJmuMen verplaatste, kwam het echtpaar, als zoovele andere Heldersche gezinnen, zich hier vestigen. Hij is vele jaren in den vischafslag werkzaam geweest, maar toen het getij verliep verzette de heer Kroon de bakens en ging hij een melkzaak beginnen, waarmee hij thans nog zijn brood verdient. JONGENS SPEELDEN MET SPRINGSTOFFEN. Eenige jongens hadden een paar busjes met springstoffen, die door militairen in een school waren achtergelaten, weten te bemachtigen. Gis teravond vermaakten zij zich er mee deze tot ont ploffing te brengen. De gevolgen van dit gevaar lijke spelletje bleven niet uit; een der jongens De N. geheeten kreeg zulke verwondingen aan een zij ner handen dat hij vermoedelijk eenige vingers zal moeten missen. Nadat dokter Bekker hem verbonden had heeft de heer Bakker van E.H.B.O. hem naar het zieken huis gebracht. VELSEN NIEUWE KANTOORHOUDER VAN P.T.T. BENOEMD. Naar wij vernemen is met ingang van 15 Maart benoemd tot kantoorhouder van het hulppostkantoor te Velsen-N-.iv de heer J. Sprakelaar, thans in deselfde functie werkzaam aan het hulppostkantoor te Nieuwe Niedorp. Zoooals men zich zal herinneren werd de heer H. A. Lieuwes, oud-kantoorhouder op 1 Novem ber 1940 na een groot aantal dienstjaren gepen- sïonneerd en nam sedert dien de heer J. Fort- gens van het kantoor te Santpoort-Station de vacature waar. De heer Fortgens. die zich in dezen korten tijd als een behulpzaam ambtenaar heeft doen kennen, zal bij de indiensttreding van den nieuw benoemden kantoorhouder naar zijn standplaats terugkeeren. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: J. H. v. Toor—Blok, d„ Braamstraat 5, IJmuiden; J. M. Th. BlomKerkvliet, z., Voorplaats 38. Santpoort: K. Folkerts—Krol. d., Noorderlaan 27, Velsen- Noord; M. Braam— Dlrks, d., Wijk aan ZeeCrweg 44, IJmui den: C. A. Zuidhofde Vries, d., Ktevllslaan 21, IJmuiden; T. KapteijnVersendaal, z., Burg. Rambonnetlaan 178, IJmuiden; J. B. Vrolijk—PaalJ, Ger. Doustraat 51, IJmuiden. OVERLEDEN: C. Prins, 52 J.. tchtgen. v. C. 't Hart, Cypressenstraat 31, IJmuiden; L. Wiersma, 77 J. wed. v. A. de Jong. Merellaan 1, IJmuiden; G. Toon, 76 J.p echtgen. v. D. Pllkes, P. Heinstraat 37, IJmuiden; D. Vos hol, 69 J., echtgen. v. J. Stoutjesdljk. P. C. Hooftlaan 9, Velsen. 'Onderstaande ts reeds ln een deel van onze vorige oplage opgenomen.) B. en W. in dc Centrale Keuken. Burgemeester en wethouders van Haarlem en eenige hoofden van takken van dienst hebben een bezoek aan de nieuwingeriohte Centrale Keuken in het Openbare Slachthuis gebracht, waar hun een portie boerenkool gepresenteerd werd, die zij zich goed lieten smaken. Het gezelschap werd rondge leid en ingelicht door den directeur van de Cen trale Keuken, den heer H. J. van der Eijnden. De heeren waren vol lof niet alleen over den smaak, maar ook over de samenstelling van het eten. Aangifte van beleggingen in, en vorderingen op Duitscliland. Termijn verlengd tot 15 Maart. AMSTERDAM. 25 Febr. In aansluiting aan deviezencirculaires nos. 39. 40 en 42 deelt de Ver eeniging voor den Effectenhandel mede. dat de termijn, binnen welken overeenkomstig de desbe treffende beschikking van den secretaris-generaal van het departement van financiën de aangifte van beleggingen en vorderingen in den zin van het geblokkeerde markenbelastingbeslult 1940 dient te geschieden, welke termijn aanvankelijke was vastgesteld op 15 Februari 1941 en vervolgens ver lengd werd tot en met 28 Februari 1941, thans Is verlengd tot en met 15 Maart 1041. Slagersgilde opgericht. Onderafdeeling Agrarisch Front. Men schrijft ons: In hotel „De Leeuwerik" te Haarlem heeft de eerste vergadering plaats gehad van het Agra risch Front. Vele slagers waren opgekomen. Als leider voor Haarlem en omstreken was aanwezig de heer Faber. Nadat de heer Visser de vergadering had ge opend. kwam de heer De Hartog, propagandist en leider van het Agrarisch Front in Amsterdam, aan het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de wantoestanden der vleeschvoorziening in Amster dam, tot deze aangelegenheid ten slotte in handen van het Agrarisch Front aldaar werd gesteld. Vervolgens was er gelegenheid vragen te stel len, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Zij werden naar genoegen door den heer De Hartog beantwoord.. Hierna werd besloten tot het op richten van een Slagersgilde. Tot leider van de Vereeniging Vleeschvoorziening werd benoemd de heer Peper en als secretaris de heer Gijsen. Tot leider der slagers werd benoemd de heer Visser en tot secretaris de heer W. van Beek. Daar een Gilde niet zonder Gildehuis kan, zal Haarlem binnenkort in het bezit van een Gildehuis komen. Van die plaats zal de strijd aangebonden worden tegen alles wat onrechtvaardig en niet in het belang van de volksgemeenschap is. De slagers zullen op de juiste wijze 't algemeen belang weten te dienen. Hiermede is de eerste hoeksteen gelegd van het Agrarisch Front in Haarlem. Raad van Bijstand voor den \ed. Bioscoopbond. 's GRAVENHAGE. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend: Met ingang van 19 Februari zijn door den secre taris-generaal van het departement voor Volks voorlichting en Kunsten benoemd tot leden van den raad van bijstand voor den Nederlandschen bioscoopbond de heeren: C. v. d. Wilden te Haar lem (fabrieken en productie), G. J. Teunissen te Gravenhage (kunstenaars), dr. B. Künzig te Am sterdam (verhuur). H. J. d. Daudey te Amster dam (theaters), E. J. Verschueren te Haarlem (smalfilm), J. F. van Anrooy te 's Gravenhage (reclame en propaganda), A. C. van Dam te Rot terdam (financiën en belastingen) en M. P. M. Vermin te Maastricht (arbitrage). Reeds in het besluit tot reorganisatie van het filmwezen was bepaald, dat de voorzitter van den Nederlandschen bioscoopbond terzijde zal wor den gestaan door een raad van bijstand, welke hem op verzoek in bepaalde gevallen deskundige adviezen zal kunnen verstrekken op de verschil lende gebieden, die het zeer uitgebreide bioscoop bedrijf omvat. Nu na de benoeming van den nieuwen voorzitter de grondige reorganisatie van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf krach tig doorgevoerd zal worden, wordt tevens voorzien in de behoefte aan een zoo groot mogelijke voor lichting op ieder gebied. EEN NIEUW ADRESBOEK VOOR HAARLEM. Met de voorbereidende werkzaamheden tot het uitgeven van een nieuw adresboek van Haarlem is een aanvang gemaakt. Het laatst verschenen adresboek (voorjaar 1939) heeft niet aan de ver wachtingen van vele gebruikers voldaan, ondanks het feit dat de uitgever, de heer G. Eikelenboom al het mogelijke heeft gedaan (met medewerking van P.T.T.) om de betrouwbaarheid te kunnen garandeeren; echter kon toen geen overeenstem ming bereikt worden met het Gemeentebestuur, wat oorzaak werd dat verschillende adreswijzi gingen, die niet bij P.T.T. binnen kwamen onjuist in het adresboek werden afgedrukt. Deze moeilijkheid is thans, naar de uitgever ons mededeelt, opgelost, aangezien B. en W. van Haarlem hun volle medewerking hebben toege zegd voor de samenstelling van de eerstvolgende uitgave. Dit besluit beteekent voor de uitgave van bet adresboek alles, wat noodig is voor een vol ledige betrouwbaarheid; want was voorheen het adressenmateriaal uit de bevolkingsregisters te allen tijde volledig, de beroepen lieten wel eens wat te wenschen over; er werd eenmaal in de 10 jaar een volkstelling gehouden en dan waren de beroepen weer „bij" doch met enkele jaren daalde het gehalte van de betrouwbaarheid weer, omdat men niet verplicht was kennis te geven van be roepsverandering. Thans blijft de gemeente, afdeeling bevolking, dagelijks volledig op de hoogte van elke beroeps- v.ijziging van haar ingezetenen, en dit komt de nieuwe uitgave van het adresboek ten goede om dat de kopij door de gemeente verstrekt wordt. De ingezetenen, inzonderheid de middenstand van Haarlem, kunnen dus nu verzekerd zijn dat het eerstvolgende adresboek dat najaar 1941 ge reed moet zijn, aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden. „Rommelpotterij, rommelpotterij, geef mij een cent, dan ga ik voorbij". Met dit liedje trekt in deze dagen de Brabantsche jeugd met de ouderwetsche rommelpot langs de huizen. (Foto Het Zuiden), DE GEWELDIGSTE FILM UIT DIT SEIZO komt Vrijdag in Rembrandt. (Adv Ingez .Medl Leveringen en prostaties ten behoej van de Duitsche weermacht. Het totaal der vorderina beloopt 35 millioen .guldei HOE DE BETALING GEREGELD WORDT. 's-GRAVENHAGE, (A.N.P.) Teneinde het bliek te kunnen inlichten omtrent c'en gang zaken bij de uitbetaling van vorderingen, voorsp: tende uit leveringen en prestaties ten dienste i de Duitsche weermacht, hebben wij een offii van den staf van den hoofdintendant bij den we machtsbevelhebber in Nederland hieromtrent e< ge vragen voorgelegd. Op onze vragen zijn ons zonder terughoude heid de volgende inlichtingen verstrekt; Bij het binnenrukken der Duitsche troepen korten tijd daarna brachten de krijgsverrichtm) mee, dat veelvuldig van de Nederlandsche bev king diensten en goederen die op korten termijn i dig waren, en door gebrek aan tijd niet cont konden worden betaald, op grond van artikel der Haagsdhe Conventie van 1907 tegen ontvang bewijs werden gevorderd. Het was een publiek belang om de betrokkei niet te lang op betaling te laten wachten. De burgemeesters maken van de ingediende vt deringen voor elke maand een lijst op en zen< deze lijst via de commissarissen der provincies het departement van binnenlandsohe zaken den hoofdintendant De lijsten bevatten de nart van de rechthebbenden en o.a. ook het bedrag hun vordering. Door de inzending van deze eei voorloopige bisten krijgt de hoofdintendant na k ten tijd inzicht in het totaal der ingediende v deringen. Op dit oogenblik is voor een totaal 35 millioen gulden aldus aan vorderingen in diend. De eerste lijst is, zooals reeds opgemerkt, voorloopige en moet worden gevolgd door tweede lijst, welke vergezeld moet gaan van bewijsmiddelen en tevens de bedragen moet ber ten, welke zijn uitgekeerd. Deze lijst bevat dusi zelfde namen en vorderingen als de eerste li maar nu zijn de bedragen vastgesteld, hetzij, ind het kleinere bedragen betreft, door de gemees hetzij, indien het bedrag hoog is, door de provin (De allerhoogste bedragen bepaalt de hoofdinti dant zelf). De gemeente heeft bij de inzending van <5 tweede lijst de gevorderde bedragen reeds uit keerd. Betaalt de gemeente te veel, dan doet zij tot eigen schade, aangezien de hoofdintendant h slechts die bedragen vergoedt, met welke hij accoord verklaart. Het spreekt vanzelf dat de meenten onder deze omstandigheden voorzichtig werk gaan. Door de rechthebbenden wordt thans dikwijls klacht geuit, dat zij nog geen betaling hebben o vangen op hun vorderingen, welke dateeren uit maanden Mei en Juni van verleden jaar. Inderd zijn er verschillende gemeenten, waaronder Haag, Amsterdam en Rotterdam, die nog niet klaar gekomen met de vaststelling van de twe lijst. Deze stagnatie is op zichzelve niet absurd, mers er doen zich alle mogelijke gevallen waarbij de betrokkenen zelf, omdat zij b.v. hun wijsstukken niet behoorlijk in orde hebben, traging veroorzaken. Men bedenke ook dat de meenten al dit werk naast haar gewonen ai moeten verrichten en dat dit extrawerk zeer vangrijk is. Bovendien berusten de lijsten nog et gen tijd bij de provincies en bij het departem van binnenlanldsohe zaken, alvorens den hoofd tendant te bereiken. Het zou dus overdreven zijn er den Nederlai sohen instanties een verwijt van te maken, dat niet snel genoeg werken. Maar zeker zou het onredelijk zijn om de vert ging aan den dienst van den hoofdintendant wijten, aangezien deze dienst de binnengekon lijsten in ongeveer 14 dagen afhandelt, waarna taling aan de gemeenten volgt. DE NIEUWE KIEZERSLIJST. B. en W. van Haarlem maken bekend, d de op heden door hen vastgestelde kiezerslj voor het jaar 19411942 van 24 Februari j en met 17 Maart a.s. ter secretarie der gemeei Bureau Burgerlijke Stand, Bevolking en V( kiezingen voor een ieder ter inzage wordt nedj gelegd. Tot en met 10 Maart a.s. is een ieder bevoa bij het gemeentebestuur verbetering van] vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond 1 hij zelf of een ander, in strijd met de wet daa.1 voorkomt, niet voorkomt niet behoorlijk voJ komt of al dan niet voor eenige verkiezing aa gewezen Is als bevoegd bij volmacht te stel men. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papl worden gesteld. Brutale roofoverval te Parijs. Bankemployé gedood. PARIJS, 25 Februari. (D.N.B.) Een dmieste W overval, waarbij den daders 3,7 millioen francs handen viel, is Maandagmiddag in het centrum Parijs gepleegd. Drie employés van de Credit Commercial, die i een kleinen handkar dit bedrag van de Bank i Frankrijk hadden gehaald om het naar het hoe kantoor van de Bank te brengen, werden op slee enkele meters afstand van het bankgebouw d vier bandieten overvallen die uit een auto wa gestapt. Verscheidene revolverschoten werden lost, waardoor een der employés op slag werd dood en een tweede zwaar werd gewond. Ten de misdadigers, voortdurend schietende, het naar hun auto sleepten, werden zij uit de venst van het naburige bankgebouw bekogeld met in potten en andere bureau voorwerpen. Toch sla l den zij er in de vlucht ten nemen en zonder herfa te zijn te ontkomen. HAARLEM, 25 Februari Bevallen 22 Februari: A. M, van Leeuwen—B jet, d.; 23 Februari: M. J. van KootenKlomp houwer, d.; G. E. Houssartvan den Bosch, z, C. Erbrinkde Jong: J. de VriesMollem z.; E. de Mestral CombremontLieftinck, d. Februari: L. SteenbergenRan, d.; J. T. Zwar Ditmar, d.; J. StapBaas, d.; E. S. Dlvenda Hoenderdos, d.; 25 Februari: J. M. Poelgees Waage, d. Overleden: 22 Febr.: P. Vermeer, 82 j. Jansstr G. van der Werf-Warners, 49 j., Olmenstraat, W. A. O. Haccou, 74 j. Mr. Cornelisstraat, H. M. Ze* Oosterhout, 26 j., Hazepaterslaan, 23 Febr.: C. 3 z. van C. van den Hoek, Sumatrastraat, A. M. RijpermanMeijer, 57 j„ Kenaupark, M J.. J. Koning, 74 j„ Kleine Houtweg, A. C. Ditmar—i Ophoven, 74 j.. Leidscheplein, J. P. M., 2 d., d. i P. J. van Wees, J. F. Hclmersstr. 24 Febr.: D.. d., z. van J. van Rijswijk, Hazepaterslaan, J. Hi manKaptijn, 83 j., Parklaan, C. Dob, 72 j„ de nestetstraai.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2