Haarlem's Dagblad r aarife. Boeken. 3 Luchtaanvallen op Engeland. De incidenten te Amsterdam. Zes dooden 8e JAARGANG No. 17698 /itgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- itgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote loutstraat 93, bijkantoor Soendaplein Postgiro- jjenst 38810. Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. elefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 0600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, ■h 4825. Soendaplein 12230. hat. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 27 FEBRUARI 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10^ per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0 40 Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0.171,4- Groentjes zie rubriek. laarlem's Be°:rootiii°;. O C oegi ko[ •af II m In de derde daaraan gewijde vergadering heeft Haarlemsche gemeenteraad Woensdagmiddag de sr Jehandeling van de gemeentebegrooting voor 1941 eëindigd. Het moet wel tientallen jaren geleden dtiijn dat de begrooting zoo snel is afgehandeld; in d! et begin dezer eeuw slaagde men er nog in, het cinó i een enkele zitting te volbrengen. Maar toen dsc' «ren de gemeentelijke bemoeiingen ook wel heel er talrijk en vooral minder veelzijdig en l ras Haarlem nog maar een klein stadje. Deze vergadering begon met de herdenking, door urgemeester de Vos van Steenwijk, van het zoo uite lotseling overleden raadslid Joh. Visser. Juist een -Va eek geleden woonde hij de eerste begrootingszit- nog bij en nam zijn gebruikelijke levendige di indeel in de discussies, zooals zoo vaak tevoren eer pleitend voor de beeldende kunstenaars, aan rie hij gemeentelijke opdraohten verleend wilde en. Dienzelfden avond bracht men hem naar een ekenhuis om een spoed-operatie te ondergaan, l' ie zijn leven evenwel niet meer heeft kunnen sdden. Ook degenen die het op verschillend gebied lang iet altijd met de uitingen van den heer Visser eens n ,j iweest zijn zullen bij zijn plotseling heengaan met aardeering terug denken aan de toewijding en wor per, waarmee hij achttien jaar lang zijn raadslid- lassiaatschap *ieeft vervuld. Zijn collega's in de beel- a} inde kunst hebben daar in de eerste plaats reden want hij heeft onvermoeid hun belangen be- isch e;t en meermalen iets voor hen bereikt. Ook op uzikaal gebied kwam zijn liefde voor de kunst uiting en ons kostbare orgel in de Groote Kerk irliest in hem een warm pleitbezorger. Ten aan- en van de volkshuisvesting had hij persoonlijke zichten, die hij jarenlang met buitengewone vol- Iirding in den gemeenteraad verdedigd heeft. En 1 ker behoorde hij tot die menschen, wier geest- ift voor geliefde denkbeelden bij het klimmen r jaren niet uitdooft of zelfs maar teekenen van matting begint te geven Een zeker jeugdig en- ousiasme heeft het optreden van den heer Visser imer behouden. Hij ruste in vrede. Bij het hoofdstuk werkloozen- en armenzorg, aarvan de behandeling in deze vergadering hervat erd, ging wethouder Van Liemt vooral in op de enschen die de heeren Klein en Hooy in de vorige jeenkomst van den Raad geuit hadden, resp. ten nzien van een milder toepassing van het verhaal s^j, an vroeger genoten steun en met betrekking tot ÜRt verleenen van credieten aan middenstanders, (te in moeilijkheden verkeeren. jl Den heer Klein is een hoopvol verschiet ge pind. B. en W. hebben hem toegezegd dat de .Tvmissie van bijstand voor de Armenzorg de ge- ele quaestie van het verhaal opnieuw op de 'hei ig zal nemen. Deze scheepsterm, die iederen Ne- rlanlder pakt, werd evenwel vergezeld van de ededeeling dat men de door den heer Klein voor stelde reparatie-methoden niet deugdelijk achtte hem dus in overweging gaf zijn motie maar lie- r in te trekken. Hetgeen hij tenslotte deed, maar et zonder een nieuwen aanval op de Haarlem- he toepassing van het verhaal te hebben gedaan duidelijk te hebben gemaakt dat hij zal vol- luden. De heer Hooy kreeg te hooren dat hulp-instellin- n voor den middenstand niet als een soort Maat- happelijk Hulpbetoon kunnen optreden. Het Drgstelli-ngsfonds, dat voldoen.de geld beschikbaar eft, kan wel credieten verleenen om levensvat- e bedrijven in stand te helpen houden maar lar niet toe overgaan in gevallen, waarin zulke edei rensvatbaarheid ontbreekt. Immers, dan zou het ld levensonderhoud gebruikt worden en in n bodemlooze put terecht komen. Als dit voor op Izicht zich voordeed werd crediet geweigerd, aarentegen waren er andere gevallen, waarin edietverleening er toe leidde dat bedrijven, die hts in tijdelijke moeilijkheden verkeerden, er lor de verleende hulp weer uit kwamen. De heer Hooy bleef volhouden dat de voorwaar voor credietverleening door het Borgstellings- nds voor verbetering vatbaar zijn, waarop de ethouder hem verwees naar de landelijke orga- saties en overigens herinnerde aan het bestaan ïenke n het Foni^s voor Bijzondere Nooden, waarop in o paalde gevallen een beroep kan worden gedaan. De begrootingen van de bedrijven werden zonder ii scussie van belang aangenomen en bij de uitge- napeijtée fjnancieele beschouwingen voerden alleen de tuit:er Wolzak en de wethouder van Financiën het oord. De heer Wolzak bepaalde zich tot eenige alge- haieene opmerkingen, de hoop uitsprekend dat het een groot deel aan het tekort op deze begroo- w. ijng voor zijn rekening zal nemen: een tekort dat veroorzaakt is door sterke stijging van uitga maar door sterke daling van inkomsten. Hij tte zijn voldoening dat B. en W. hun aanvanke- ke o( voorstel, om de afschrijvingen op de bedrijven et een half millioen te verminderen, hebben Ln- ande! kokken. En hij duidde het begrootingstekort aan f 2.100.000, maar dat werd onmiddellijk veran- 1° ld, want wethouder mr. Bijvoet kwam met de medi ededeeling. dat B. en W. nu ook hun voorstel, om opcenten op de Personeele Belasting van 195 tot Ke^ ie verhoogen, introkken. Dit deden zij omdat st m bleken was, dat Den Haag de gemeente Haarlem ve iet een eisch zal stellen die opcenten te verhoo- prijH n om in aanmerking te komen voor een extra ginge teuitkeering. En B. en W. verhoogen ze liever f et geWe Sev°lg van deze intrekking rees het begroo- pli igstekort met f 25000 tot f 2.125.000 en men zou kunnen afvragen hoe lang die vijf extra OP 'S "ten den belastingbetaler bespaard zullen blijven, eie^w zien de zekerheid dat het Rijk toch niet het ge- iele begrootingstekort voor zijn rekening zal ne- ke o; en. Maar aangezien de geheele Personeele belas door een andere vervangen zal worden is dit sel van de financieele toekomst der gemeente er waarover men slechts vage veronderstellingen De winter is voorbij: Het stroodek, dat in den winter over de bollen velden ligt, wordt in deze dagen verwijderd. De burrie's, waarop het stroo hoog is opgetast, wordt naar de schelven gedragen. En onder het stroo daar steken de eerste crocusjes al schuchter de kopjes boven den grond. Het zware winterdek is er nu af en nog maar een weinig stroo beschermt ze tegen al te felle koudet (Foto's Stevens) Duitsch (Van 1tot S Maart zal ook dit jaar weder een Boekenweek worden ge houden). Als het werk is gedaan, Sdhuif dan zorg van de baan En verplaats en verstrooi je gedachten; Neem een boek uit de kast En ga vredig te gast Aan die bron voor je geestlijke krachten. Want in 't boek dat je leest Schuilt een spijs voor den geest, Waar je heerlijk en lang van kunt smullen; In een bonloos onthaal, Dat je sterkt als een maal, Ook al kun j' er je maag niet mee vullefl. En een mensch vindt in druk Ook een stuk van geluk, Wanneer hij er maar goed naar wil zoeken, Als hem schoonheid en kracht Worden nader gebracht Op een reis door de wereld der boeken. P. GASUS. weermachtsbericht Q" Dl OENTJES irr HAARLEMS DAG BLAD zijn niet gratis Want gratis beteekent: niets. Maar tegenover het voordeel dat zij opleveren beteekent hun prijs ook niets. zou kunnen maken. Wij weten ook nog niet hoe het zal gaan met de dekking van het begrootingstekort. Tegen halfvijf eindigde de vergadering met de aanneming der begrooting, zonder hoofdelijke stemming en met vriendelijke woorden van den heer Wolzak aan het adres van B. en W. en de ambtenaren, door den voorzitter met een dankbe tuiging voor de vlotte behandeling in den Raad be antwoord. R. P. Prijsopdrijvers tuchtrechtelijk gestraft. Vooral artikelen voor dagelijksch levensonderhoud worden te duur verkocht. GRAVENHAGE. De inspectie voor de prijsbeheersching te 's Gravenhage heeft in de week van 17 tot en met 22 Februari j.l. twintig gevallen van prijsopdrijving tuchtrechtelijk be straft. De boeten, die in al deze gevallen werden opge legd, varieeren tusschen f 10 en f 4000. Bovendien werden nog bijkomende straffen opgelegd, n.l. tweemaal verbeurdverklaring van goederen, twee maal sluiting van de betrokken zaak voor den tijd van een maand, terwijl zesmaal werd overgegaan tot openbaarmaking van de tuchtbeschikking. Het zal vooral de huisvrouwen onder onze le zers belang inboezemen, dat de meeste dezer prijs- overtredingen betrekking hadden op het te duur verkoopen van artikelen voor het dagelijksche le vensonderhoud. Zoo kunnen onder meer worden genoemd ver koop tegen ongeoorloofde prijzen van brood, kof fie, vleesch, handschoenen, schoenen, rijwielban den enz., terwijl niet minder dan vijf veroordeelin gen plaats vonden wegens prijsopdrijving van roode kool. Duitsche patrouille in Libië in contact met de Britten. Bombardementen op een haven van Cyrenaïca en op Malta. BERLIJN, 26 Februari. (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: Een duikboot meldt het tot zinken brengen van een vijandelijk bewapend koopvaardijschip van ongeveer 8.000 br.t. Een andere duikboot heeft een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en daarbij eenige gevangenen gemaakt. In het zeege bied ten zuidoosten van Engeland heeft een motor torpedoboot een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Aan de Libische kust ten zuid-oosten van Age- dabia kwam het in den ochtend van 24 Februari tot een treffen tusschen een Duitsche en een En- gelsche gemotoriseerde verkenningspatrouille. Een aantal Engelsche auto's, waaronder verscheidene verkenningspantserwagens, werd vernield, terwijl eenige gevangenen werden gemaakt. Aan Duitsche zijde ontstonden geen verliezen. In de namiddaguren van 24 Februari hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee groote koop vaardijschepen in een haven van Cyrenaica in brand geworpen en bomtreffers geplaatst op de havenwerken. Duitsche jaqhtvliegers hebben boven het eiland Malta een vliegtuig van het type Hurri cane neergehaald. In den afgeloopen nacht hebben zwakke forma ties geveofc»tsvliegers aanvallen ondernomen op strategische doelen en havenwerken te Hull, Har wich en Great Yarmouth, op vliegvelden in Oost- Engelamd, alsmede wapenfabrieken te Ipswich en Norwich. Bij een mislukte vijandelijke aanvalspoging aan de Kanaalkust hebben jachtvliegers drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht op verscheidene plaatsen in West- Duitschland lukraak brisant- en brandbommen ge worpen, die slechts onbeteekenende materieele schade aanrichtten Branden konden terstond na het uitbreken gebluscht worden. Luchtdoelgeschut heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald HEDEN 8 PAGINA'S Actiketw etti. R. P.: Haarlem's begrooting. pag. 1 P. Gasus: Boeken. pag. 1 D.: In de arbeidssfeer van den tuin man-pluimgraaf. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Boekenweek 1941. pag. 3 Bijzondere correspondentie: Syrië. pag. 5 DE HAARLEMSCHE ZIEKENFONDSEN. Voor technische hulpmiddelen moeten de verzekerden nu iets betalen. De vijf Haarlemsche ziekenfondsen verstrekten tot heden aan de verzekerden technische hulp middelen kosteloos. Daar deze artikelen in den laatsten tijd evenwel zeer sterk in prijs gestegen zijn .brillen met ongeveer 60buikbanden met 30% en elastieken kousen met 40% kunnen de fondsen daarmede niet blijven voortgaan. Daar om wordt in het vervolg van de verzekerden als zij zulke technische hulpmiddelen noodig hebben een vergoeding gevraagd. Deze vergoeding komt neer op de helft van de prijsverhooging. De zieken fondsen blijven dus niet alleen den oorspronke- lijken prijs betalen, maar nemen ook nog de helft van de verhooging voor hun rekening. Twee steden in Zuidoost en Zuidwest Engeland bestookt Aanval op het vliegveld Lympne. BERLIJN, 27 Februari (D.N.B.) Duitsche formaties van het luchtwapen hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 26 op 27 Februari in twee steden in het zuidoosten en zuidwesten van Engeland met goed gevolg aan vallen gedaan op voor den oorlog belangrijke doelen. Groote en kleine branden, benevens ontploffingen werden waargenomen. Een bijzonder doeltreffende aanval hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen gisteren tegen den avond op het vliegveld Lympne ondernomen. Toen de Duitsohe vliegers het vliegveld naderden, startten daar juist Britsche jagers om den aanval af te we ren. Desondanks hebben de Duitsche vliegers hun aanval volgens het plan uitgevoerd en groote scha de aangericht. Verscheidene werkplaatsen en vlieg tuighangars werden getroffen en een reusachtige brand veroorzaakt. Uit het type en den omvang van dezen brand valt af te leiden dat groote hoe veelheden benzine aangestoken zijn. Tijdens een luchtgevecht, dat zich gistermiddag in het gebied van Dover ontwikkelde, werd een Britsch jachtvliegtuig door een Duitschen jager neergeschoten. De Hurrican ontplofte in de lucht, viel brandend omlaag en zonk in het kanaal. In het zeegebied ten noordwesten van Ierland hebben gisterochtend Duitsche gevechtsvliegtuigen met succes aanvallen ondernomen op vijandelijke koopvaardijschepen. Een koopvaardijschip van 6.000, een van 7.000 en een van 8.000 br.t. geraak ten door bommen in brand. De bemanningen van de vliegtuigen namen waar hoe de schepen zonken. ENGELSCn COMMUNIQUé. BERLIJN, 27 Februari. (D.N.B.) Op grond van een zooeven gepubliceerd officieel communiqué meldt de Engelsche berichtendienst, dat het Duit sche luchtwapen :n den afgeloopen nacht is opge treden boven Oost, Zuid-Oost, Zuid en West Enge land en boven het Zuidelijke deel van Wales. Schadeloosstellingen aan militairen. Voor gedurende de oorlogsdagen te velde verloren eigendommen. De burgemeester van Haarlem deelt mede: Militairen van land- en zeemacht, die meenen aanspraak te kunnen maken op schadeloosstelling voor te velde verloren gegane eigendommen en dergelijke, welke zij in hun mobilisatiestand plaats bij zich hadden, kunnen zich hij voor keur vóór 1 Maart 1941 schriftelijk wenden tot den secretaris van de Schade-enquête-commissie. Javastraat 4, 's-Gravenhage, met verzoek om toe zending van een aangifteformulier. Opgave van de verloren gegane eigendommen behoort in dit verzoek niet te geschieden. Voor de keuring te Bunnik van de dekhengsten, welke in het stamboek van de Vereeniging tot Bevordering van de Landbouw-tuigpaarden-fokkerij in Neder land zijn ingeschreven, waren prachtige exemplaren aangevoerd. (Foto Pax Holland) Een officiëele uiteenzetting Het A.NP. meldt uit Den Haag: Omtrent de oor zaken en den achtergrond van het gisteren bekend gemaakte besluit van den weermachtsbevelhebbej in Nederland en den rijkscommissaris voor de be- zofcte Nederlandsche gebieden om de uitvoerend* macht in de provincie Noord-Holland aan de mili taire autoriteiten over te dragen, ontvangen wil van welingelichte zijde de volgende uiteenzetting- In vervolge op politiemaatregelen, die ter ver gelding van een verraderlijke overval op een Duite sche politiepatrouille moesten worden getroffen tel gen een aantal Joodsche elementen, zijn in den loop van eergisteren te Amsterdam in een reeks bedrij ven partieele stakingen ontstaan. Een deel def arbeiders en employés van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke on wettige actie niet volledig beseffen, heeft zich to* het neerleggen van den arbeid laten opzweepeij door raddraaiers, die zelf volgens de bekende me thoden zooveel mogelijk op den achtergrond bleven Talrijke andere arbeiders en employés werden doo? dreigementen en herhaaldelijk ook door handtaste* lijke aanvallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoordelijke, mis dadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de bezettings autoriteiten en stelselmatig incidenten uit te lok ken. Met het oog op bovengenoemde voorvallen, dia in een bezet gebied bijzonder ernstig geacht moe ten worden en ook als alleenstaande actie niet kun nen worden geduld, hebben de Duitsche bezettings- autoriteiten dienovereenkomstig tot tegenmaatre gelen besloten. Ofschoon de naast de Amsterdam- sche politie opgeroepen Duitsche polïtie-afdeelin- gen volkomen in staat waren ce handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de rijkscom missaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belangen van de Duitsche oorlogseconomie en ook van de economische be langen van de Nederlandsche bevolking in haar geheel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland van de burgerlijke auto riteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland Tot dit besluit heeft de om standigheid aanzienlijk bijgedragen, dat ernstige waarschuwingen en aanmaningen van Nederland sche officieele- en particuliere instanties tot on middellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeverstoring en de monstraties niet overal de gewenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van gisteren nog op verschillende plaatsen wilde stakingen en per soonlijke bedreigingen van werkwilligen voorge vallen zijn. Nopens de oorzaken van de bovenvermelde orde verstoringen, werkstakingen en andei-e incidenten bestonden a priori duidelijke aanwijzingen, dat hier bij anti-Duitsche ophitsers en betaalde Engel sche agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaardsche raddraaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen bestonden. Ver schillende ernstige incidenten, die aan de voorval len van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzinnige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Februari ernstige botsingen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wapenen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-Joden. vooral op nationaal-socia- listen, waarbij ook vrouwen en kinderen het slacht offer van dergelijke handtastelijke aanvallen en mishandelingen werden. Een vrij groot aantal per sonen heeft in die dagen als gevolg van ceze Jood sche excessen min of meer ernstige kwetsuren op- geloopen. Voorts is naar reeds gemeld 11 Fe bruari de W.A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig personen neergeslagen en let terlijk vertrapt. Tot herstel van de orde moest derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk vol komen afgesloten worden Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen ge komen. Toen een Duitsche politie-patrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emigrantenwijk in de Van Woustraat wilde binnentreden om een daar gehouden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te ar resteeren. werden de Duitsche politiebeambten uit het donker met zure en giftige vloeistoffen over goten. terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige complot in de duisternis te ont komen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op verschillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnentwege betaalde le den van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verantwoordelijkheid voor alle incidenten en ordeverstoringen van den laatsten tijd onmisken baar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti-Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen van de Duitsohe bezet tingsautoriteiten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de economische en maat schappelijke belangen van de ordelievende meer derheid van de Nederlandsche bevolking rustver storingen en incidenten ontketenen en, naar uit verschillende andere aanwijzingen blijkt, nog an dere dergelijke acties hebben beraamd. AMSTERDAM, 26 Februari. Officieel wordt gemeld: In de stad Amsterdam ontstonden gisteren ef" ook heden naar aanleiding van politiemaatrege len, welke de opsporing van de daders van den nachtelijken overval op een politiepatrouille ca van de leden van een Joodsche geheime organisa tie ten doel hadden, botsingen met oproerige ele menten. Bij het herstellen van de orde vielen aan de zijde van de rustverstoorders zes dooden en een aantal zwaar en lichtgewonden. Een vrij groot aantal per sonen, die deze ordeverstoringen uitlokten of er aarj deelnam* n, werd door de politie gearresteerd. (A.NP.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1