Syrië. 3 BONDER DA"G 27 FEBRUARI 194T H A" A REE M'S D A T, B" E A" 15 5 Italiaansch weermachtsbericht Italianen houden stand te Dzjaraboeb en Koefra ROME. 26 Februari. (Stefani). Het 264ste ;taliaansohe weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front niets van belang te mei- jen. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps lebben boven Malta een vijandelijk vliegtuig neer- jesohoten. In Noord-Afrika zijn in den ochtend van 24 Fe- iruari afdeelingen van het Duitsche korps in Afri ca ten Z.O. van Agedabia voor de eerste maal met ien vijand in contact gekomen. In den loop van het treffen met Engelsohe pantsereenheden werden verscheiden auto's en pantserwagens van den vijand vernield. Er werden eenige gevangenen gemaakt. Seen verliezen aan Duitsche zijde. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps heb- ien voor ariër liggende sdhepen, havenwerken als- nede militaire inrichtingen van een vijandelijk -lootsteunpunt in Cyrenaica met succes aangeval- Twee schepen van 8.000 brt. werden getrof- en zwaar beschadigd. Er werden hevige ont- iloffingen en branden in de haven waargenomen. Te Dzjaraboeb en te Koefra bieden de Italiaan- ohe bezettingen hardnekkig tegenstand aan den dj andelij ken druk. In Oost-Afrika activiteit van de wederzijdsche artillerie alsmede van vliegende colonnes in den ector Cheren. De heldhaftige tegenstand van onze roepen ten oosten van de rivier de Djoeba duurt roort. of toe- Engeland's oorlogsdoeleinden. Artikel van de „Diplo". Het D.N.B. deelt mede: „Voor de Engelsche nachthebbers is het vragen naar de Britsohe oor- ogS~oeleinden steeds een pijnlijke kwestie", schrijft ie „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- lenz". ..Derhalve worden van Britsche zijde steeds veer ..passende" gelegenheden gezocht om met al- emeene phrases de zg. zoo verheven en altruïsti- che bedoelingen van Engeland op den voorgrond e stellen". De korrespondenz bespreekt de verkla ag van onderstaatssecretaris Butler, waarin hij ijn onlangs gelanceerde sprookje over een bemid- eiingsaanbod van Japan in den Europeeschen oor- ig meest tegenspreken. Hij verklaarde nl. dat p'hurchill het tenminste bij deze gelegenheid niet leeft nagelaten Japan te laten weten dat „Enge- snd voor zijn zaak vecht, waarbij geen territoriale, ommercieeie of materieele winsten een rol spelen, och waarbij de toekomst van de geheele mensch- ieid op het spel staat". „De belachelijkheid van on derge'iike bewering", zoo schrijft ce ..Korres- or.denz" verder, „is niet alleen bekend in die lan en die vroeger een voorliefde voor Engeland oesterden. Tezelfdertijd heeft de democratische enator Clark zioh in alle openbaarheid scherp ge- ant tegen de stelling dat Engeland voor de demo cratie vecht. Groot-Brittannië, zoo verklaarde de enator letterlijk, strijdt voor precies hetzelfde als raarvoor het duizend jaar geleden gevochten heeft, il. voor zijn economische voorrangposvtie. Thans racht Engeland de Vereenigde Staten bij den oor- og te betrekken. De aanstokers hiervan zijn de nternationale financiers en eenige zelfzuchtige po- itici'. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- enz" is van meening dat het inderdaad verbazing toet wekken hoe de Engelsohe politiek het tlhans »g durft te wagen de stelling te verkondigen dat een territoriale, oommercieele of materieele win- iicht, doch slechts de toekomst van de mensch- eid bij dezen Britschen oorlog een rol speelt. Wat Engeland verstaat onder fcie toekomst der lenscbheid", zoo sohrijft de Korrespondenz verder, is uit 'n overvloed van gebeurtenissen en voorbeel- en bekend. Precies zooals in het verleden, zoo zou e Britsohe politiek de volken der wereld ook het iefste in de toekomst georganiseerd willen zien. 1, zoo dat zij op ieder oogenblik bereid moeten voor Engeland te vechten en te verbloeden". men, zünBevelhel>l>er der Duitsche marine in eüj- het bezette gebied verongelukt. het d: Vice-admiraal Lothar von Arnauld de la Pierre. }gen Het D.N.B. meldt: De bevelhebber der marine in v?.r"fcet bezette gebied vice-admiraal Lothar von Ar- zljnpauM de la Periere is op 24 Februari doodelijk rerongelukt. De opperbevelhebber der marine vantroot-admiraal Rader heeft den overledene, die de Ve.^Jrde „Pour le merite" droeg, op de volgende wijze berdacht: ..De Duitsche marine verliest met hem rij|.(en der leidende zee-officieren die in den duik- J bootoorlog de succesvolste commandant was van noejfien wereldoorlog, bij vriend en vijand in eore was mdeF" w'ens naam met ijzeren letters zal worden op- feteekend in het boek der oorlogsgeschiedenis ter °p een belangrijke plaats heeft hij ook in den •'jljfljGroot-Duitschen vrijheidsstrijd door de hem eigen energie een groot aandeel in de successen van de marine gehad". ze| DE ENGELSCHE VLOOT OP DEN na- ATLANTISCHEN OCEAAN. :iin BERLIJN. 26 Februari. (A.N.P.) Naar Reuter neldt, heeft de Britsche vloot op den Atlantischen )ceaan een uitgebreide actie ten uitvoer gelegd en net steun van vliegtuigen in een gebied van dui- enden zeemijlen gezocht naar Duitsche duikbooten ïn andere oorlogsschepen. Evenals het langdurige toeken van een sterk Britsch eskader na den on dergang van een convooi op 11 Februari bleef ook Hij de nieuwe actie zonder resultaat. Een correspon dent van Reuter meldt, dat slechts eenmaal des nachts opwinding werd veroorzaakt, doordat men de schim van een vreemd schip zag; het bleek ech ter een eigen sohip te zijn. zijn een in is aat- hun derd •res- COMPLOT IN BULGARIJE ONTDEKT. BOEKAREST, 26 Februari (D.N.B.) De „Cu- entul" meldt: Volgens betrouwbare berichten uit iofia hebben de Bulgaarsche autoriteiten een lompiot ontdekt. Ruim vijftig personen, die in l;enst van de Intelligence Service en het Britsche [ezantschap stonden, werden gearresteerd. Er werd snsationeel en zeer belangrijk materiaal ontdekt, flat op het oogenblik door de militaire autoriteiten :n de politie bestudeerd wordt. Blijkbaar betreft iet hier een der gebruikelijke machinaties van een de Engelsche propaganda, die steeds bereid is, in poebel water te visschen. roeg en ik ioor ;ho- aan, zou SPAANSCHE WAARSCHUWING TEGEN PORTUGEESCHE PERS. MADRID. 26 Februari (D.N.B.) De „Arriba" leert zioh in een hoofdartikel tegen de „Portu- :he perspropaganda, die zich den laatsten id op tendentieuze wijze met Spaansche zaken imoeit". Het blad wijst er op. dat het tijd wordt, it de Portugeesche regeering een einde maakt m deze perscampagne, die niet in overeenstem- '•ing Ls met de vriendschappelijke betrekkingen .hen beide naties. 1 Amerikaansch viermanschap voor de bewapening. WASHINGTON, (United Press). Een man van de industrieele massaproductie, een arbeiderslei der. een dagbladuitgever en een rechtsgeleerde, in het bijzonder echter de beide eerstgenoemden zijn door Roosevelt met de bewapening beiast. en de president heeft hen daartoe alle volmachten ver leend, voor zooverre de grondwet hem dit veroor looft. De vier zyn William S. Knudsen. de vroegere president van de General Motors, Overste Frank Knox, de tegenwoordige minister van marine en vroegere uitgever van de ..Chicago Daily News", Henry L. Stimson, de huidige minister van oorlog, die vroeger rechtsgeleerde in New York was en Sid ney Hillman, die tot voor kort plaatsvervangend leider van het CIO vakverbond was. Geen van hen is democraat. Knox en Stimson behooren tot de Re- publikeinsche en Hillman tot de arbeidersnavtij, terwijl Knudsen formeel tot geen enkele partij be hoort. Knox werd bij de verkiezingen in 1936 door de republikeinen candidaat voor het vice-presi- dentschap gesteld. Twee van hen zijn emigranten: Knudsen en Hill man kwamen op hun twintigste jaar naar de Ver eenigde Staten. Knudson uit, Denemarken en Hill man uit Lithauen. Directeur Knudsen, die algemeen voor één van de beste Amerikaansche vaklieden op het gebied van de massa-productie geldt, heeft een functie die hem meer dan 300.000 dollar per jaar opbracht, opge geven, om thans als staatsbeambte aan de organisatie van de bewapening mede te werken. Hij werd 58 jaar geleden in Denemarken geboren. Nadat hij eerst in de New Yorksche docks en vervolgens bij de Eria-spoorweg had gewerkt, werd hij tenslotte productieleider bij Ford en in 1922 vice-president van de Chevrolet. In 1937 werd hij na de groote sit- down staking tot president van de General Motors Corporation benoemd. Knudsen. wiens snelle loop kenschetsend is voor zijn levendig temperament staat er voor bekend dat hij er niet van houdt lange redevoeringen te houden. De arbeidersleider Hillman is een Lithausche Jood van geboorte. Hij is thans 53 jaar oud. In het jaar 1915, toen er scheuring ontstond in de vakver- eeniging der textielarbeiders, werd hij tot plaats vervangend leider van het CIO benoemd en behield hij deze functie tot November 1940. Hij staat be kend om zijn samenwerking met de werkgevers en voor zijn bemoeiingen, de industrie en de arbeiders indien mogelijk stakingen en strijd te besparen. Verschillende malen heeft de bank van zijn organi satie aan ondernemers credieten ter beschikking gesteld, opdat de bedrijven niet behoefden te wor den stilgelegd. Naar aanleiding van de presidents verkiezing, toen de leider van de CIO, zich achter Willkie stelde, trad Hillman uit de vakbeweging en legde zijn functie van penningmeester neer. De 66 jarige overste Knox maakte gedurende den Spaansch-Arnerikaanschen oorlog, onder den toen- malïgen president Theodore Roosevelt deel uit van de vrijwillige cavalerie (Rough Riders), werd ver volgens verslaggever en vervolgens directeur-gene raal van het Hearst-concern. Nadat hij in het jaar 1936 door de republikeinen candidaat voor het vice-presidentschap was gesteld, publiceerde hij in 1938 een tegen de New Deal gericht boek. Hij be hoort echter thans tot degenen, die zich positief voor steun aan Engeland hebben verklaard. Gedurende den wereldoorlog was hij majoor in het Amerikaansche expeditiecorps en is thans re serve-overste. Hij vliegt gaarne en is een vijand van bureaucratie. Henry Stimson, die thans 73 jaar is, hield na zijn studie tezamen met Elinu Root een advocatenbu reau in New York. Van 1911 tot 1913 was hij minis ter van oorlog in het kabinet van president Taft, van 1927 tot 1929 Gouverneur-generaal van de Phi- lippijnen en van 1929 tot 1933 staatssecretaris onder Hoover. In 1933 leidde hij de Amerikaansche dele gatie op de Londensche vlootconferentie en in 1932 was hij de Amerikaansche hoofd-gedelegeerde op de ontwapeningsconferentie. MARKOWITSJ TE BOEDAPEST. BOEDAPEST, 26 Febr. (D.NB.) De Joego slavische minister van budtenlandsc'he zaken Cincar Markowitsj is vanochtend met zijn eoht- genoote voor een officieel bezoek van twee dagen te Boedapest aangekomen. Op het feestelijk ver sierde station werd hij verwelkomd door den Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, von Bardossy en talrijke andere Joegoslavische autoriteiten. In volle vaart door het water suizend start de Heinkel-vliegboot voor een vlucht naar vijandelijk grondgebied. (Foto Weltbild) De verwoestingen te Santander. Programma voor hulpverleening aangekondigd. SANTANDER, 26 Februari (D.N.B.) De mi nister van Openbare Werken Pena heeft bij een bezoek aan Santander verklaard, dat de beschrij vingen van de brandcatastrophe door de werke lijkheid nog verre worden overtroffen. De minister kondigde een grootscheepsch programma tot hulp verleening aan Santander aan. Ook zal terstond begonnen worden met den aan leg van een belangrijke spoorlijn van Santander naar de Middellandsche Zee om aan de velen die door den brand werkloos zijn geworden,' arbeid te verschaffen. De nieuwe regeering te Vichy. Parijs niet voldaan. PARIJS, 26 Februari (D.N.B.) In de kringen der nationale volksbeweging weigert men het nieuwe kabinet te Vichy te zien als „kabinet van samenwerking en van de lijn van Montoire". De stemming der beweging blijkt o.a. uit een artikel ïn de „Oeuvre", waarin gezegd wordt, dat het nieuwe kabinet te Vichy slechts een compromis beteekent. Het blad valt vooral den minister van Economische Zaken en Financiën Bouthillier aan en schrijft, dat de gewezen kabinetschef van eynaud de laatste is, die in aanmerking komt om een politiek van Montoire te voeren. Voorts worden ook de minister van Landbouw Caziot. de staats-secretaris van Arbeid Belin en de staatssecretaris voor het Gezin en de Volks gezondheid Chevalier als verwerpelijke compromis oplossingen bestempeld. ORDE EN RUST IN ROEMENIë. BOEKAREST, 26 Februari (Stefani) Het rapport van den minister van Binnenlandsche Zaken, uitgebracht in den ministerraad, meldt, dat in het geheele land orde en rust heerschen. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. WASHINGTON, 26 Februari (A.N.P.) De hoog bejaarde Californische senator Hiram Johnson, die vroeger ook het verdrag van Ver sailles en de ratificatie daarvan door de Ver eenigde Staten heftig heeft bestreden, heeft een radiorede gehouden, waarin hij het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland als bedrog en een valstrik kenmerkte. Een rijdende school voor de electro- en autogenische laschtechniek is in Zehlendorf officieel in gebruik gesteld ten dienste van de buiten de groote Duitsche steden werkzaam zijnde arbeiders. (Foto Weltbild) Engelsche vliegtuigen boven W est-Duitschland. Schade aan woonhuizen, verscheidene dooden en gewonden. BERLIJN, 27 Februari (D.N B.) De Engelsche luchtmacht heeft getracht in den nacht van 26 op 27 Februari, naar aan het D.N.B. wordt medege deeld, aanvallen te doen op West-Duitsche in dustrie districten. Ofschoon de weersomstandighe den niet ongunstig waren, is het den aanvallenden Engelschen formaties niet gelukt hun voornemen ten uitvoer te leggen. De Britsche vliegtuigen wer den door het krachtige Duitsche luchtafweervuur gedwongen een anderen koers te nemen of uit te wijken naar groote hoogten, zoodat zij de uitge worpen bommen niet konden richten. De in vrij grooten getale uitgeworpen brisant- en brandbom men vielen voor het grootste deel op open veM. Er ontstond wederom slechts eenige schade aan woonhuizen, terwijl militair economische of mili taire doelen niet getroffen werden. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Thailand en Indo-China. De vredesonderhandelingen. TOKIO, 26 Februari (Domei). Het reoht-sche blad „Kokoemin" schrijft, dat de vrede in het Verre Oosten afhangt van de antwoorden van Thailand en Fransch Indo China op het Japan- sc'he bemiddelingsvoorstel. Het blad voegt er aan toe, dat de noodige Japansche maatregelen onvermijdelijk geacht worden, welke dan zullen afhangen van den aard van het Thailandsche en het Fransche antwoord. De Japansche regeering beschouwt de bemiddelingsconferentie als een belangrijke zaak. waarvan de uitslag vérstrekken de gevolgen voor de internationale betrekkingen zal hebben. Met het oog hierop, aldus de „Ko koemin", is de regeering vastbesloten, alle noo dige maatregelen te nemen. De Japansche regee ring gelooft, dat haar voorstel in het licht der historische feiten, en ook wanneer men het ob jectief beschouwt, rechtvaardig is. Zij vertrouwt, dat als Fransch Indo China en Thailand de con ferentie te Tokio werkelijk willen doen slagen, waardoor zij in dat deel van de wereld orde en rust scheppen, zij gaarne bereid zullen zijn het Japansohe voorstel aan te nemen. De financiëele positie in de bezette gebieden van Cbina. SJANGHAI, Febr. In financieele kringen te Sjanghai werden gegevens verstrekt over de waarschijnlijke hoogte der ontvangsten en uit gaven in de door Japan bezette gebieden van China. Volgens deze gegevens zouden de ontvang sten in 1940 ongeveer 500 millioen Nat. China Dollars bedragen hebben, welk bedrag gevormd wordt door ontvangsten uit in- en uitvoerrech ten. zout- en algemeene belastingen Men houdt het voor waarschijnlijk dat van het totale bedrag ongeveer een derde is opgebracht door ontvang sten uit rechten van de Nanking-regeermg, waar van de voornaamste bron van inkomsten gevormd werd door de ontvangsten aan in- en uitvoer rechten te Sjanghai met een bedrag van rond 273 millioen Nat. China Dollar in 1940. In 1939 be droegen deze laatste ontvangsten te Sjanghai on geveer 166 millioen Nat. China Dollars. Men hoopt te Nanking in het nieuwe begrootings jaar verdere stappen te doen ten behoeve van de stabilisatie van het budget en men rekent hierbij op de volle medewerking van alle handelskringen die ressorteeren onder de Central China Devel opment Corporation. (Europapress). Ex-koning Alfonso. Toestand van diepe uitputting. ROME. 27 Februari (D.N.B.) De voortdurende achteruitgang in den toestand van den vroegeren Spaanschen koning Alfonso XIII in de laatste 24 uur en de herhaalde hartaanvallen hebben, naar vernomen wordt, geleid tot een toestand van diepe uitputting van den patiënt. Gisteren mocht de ex-koning geen bezoek meer ontvangen. De vorming der openbare meening door de pers. Lezing door Dr. Karl Kurth. Het A.N.P. meldt: Voor het Verbond van Ne- derlandsohe journalisten heeft in „Pulc'hri studio" te Den Haag Dr. Karl Kurth (docent in de dag bladwetenschap te Berlijn en algemeen secreta ris van het Duitsche perswetenschaippelijke Ver bond) een rede gehouden over: „Die Oeffentliohe Meinungsbilding durch die Presse". Als gasten waren aanwezig o.a. Dr. T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, de heer N. Oos- terbaan, directeur van het perswezen bij dat de partement, en de Auslandsreferent, de heer von Fetter, van het rijkscommissariaat. De algemeen-voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten, de heer P. J. van Megchelen. leidde, na woorden van weUom, den spreker in. Dr. Kurth gaf een kort overzicht van de ontwik keling der dagbladpers in Duitschland en merkte op. dat in den tijd, toen men daar nog zestig politieke partijen kende, van de vorming eener openbare meening geen sprake kon zijn. Eerst omstreeks 1920 is in Duitschland de invloed van de pers op de openbare meeningsvormirig tot er kenning gebracht. De beteekenis van de pers in het moderne leven heeft geleid tot het ontstaan van een zelfstandige wetenschap voor het dag bladwezen. Spreker schetste de psychologische gevolgen, welke een belangrijk bericht kan hebben, en de gevaren, welke een valsch bericht kan veroorza ken. De lezer der courant vormt zich niet slechts een meening over den inhoud der berichten, doch hij laat zich in zijn geheele houding daardoor be- invloeden. vooral ook ten opzichte van het tijds gebeuren. Men kan het bericht als de kern van de krant beschouwen. Hoewel het bericht als zoo danig geen meening is. zal het in vele gevallen een meening doen vormen of tot ontwikkeling doen brengen. De pers kan een sterke opvoedende kracht op de gemeenschap uitoefenen. Deze omstandigheid verplicht haar tot een groot verantwoordelijk heidsbesef en daarvan moeten in de eerste plaats de journalisten zich bewust zijn, die de gebeute- nissen van den dag den lezer duidelijk moeten maken en daarbij in het bijzonder waakzaam dienen te zijn voor alles wat de gemeenschap zou kunnen schaden. Daarbij behooren de journalis ten op te treden als dienaren van het gansehe volk. De journalist moet als het ware de arts zijn voor het geestelijke lichaam van den lezer, zulks niet alleen bij de berichtgeving, doch vooral ook bij het beschouwend artikel. De verantwoordelijke redacteur dient bij alles, wat in de redactioneele kolommen van zijn krant wordt gepubliceerd, te letten op de mogelijke ge volgen, welke die publicatie kan hebben. Van iederen journalist moet worden verlangd, dat hij logisch denkt bij al hetgeen hij in de krant gaat mededeelen. In den liberalen tijd waren vele ver antwoordelijke redacteuren zich niet voldoende bewust van dien plicht jegens de gemeenschap. De meening van een krant met een zeer uitgebreid aantal lezers kon toen volstrekt niet altijd als openbare meening gelden, integendeel, maar al te vaak kon men dergelijke bladen beschouwen als hetze-veroorzakende organen. De pers moet als doel de waarheid en daarmede de gemeenschap voor oogen houden, doet zij dat niet dan draagt zij de kiem der verwording bij zich. In Duitschland is de journalist op dat gemeen- schapsdoel seheel ingesteld door de gedachte, welke Adolf Hitler in eersten aanleg tot bezieling heeft gebracht en sedertdien zijn de oplagen der ouranten geweldig toegenomen. Van den journalist wordt meer gevorderd, dan van den gemiddelden staatsburger, omdat de journalist voor de gemeenschap een groote ver antwoordelijkheid moet weten te dragen. Na de rede van dr. Kurth vertolkte de heer van Megchelen de erkentelijkheid van de vele aanwezigen voor diens belangwekkende voor dracht. BEYROET (United Press.) Syrië, dat er eens door ,-e Geallieerden toe bestemd was, een belang rijke plaats bij hun operaties in te nemen is de laatste maanden bij het wereld-publiek eenigszins in ver getelheid geraakt. Het gebied omvat vijf voorma lige staten, die ten deele een autonoom karakter bezaten en tenslotte door den Volkenbond als man- daatsgebied aan Frankrijk werden overgedragen. De strategische beteekenis van Syrië bestaat daar in, dat het de toegang vormt tot de rijke olievel den van Irak, Iran en Saoedi-Arabië. Zijn weste lijke grens wordt door den oever van de Middel landsche Zee gevormd, terwijl het in het Oosten aan Irak, in het Noorden aan Turkije en in het Zuiden aan Palestina grenst. De bevolking bestaat uit Arabieren, Joden, Perzen, Turken, Koerden en Armeniërs, de Arabieren vormen echter verreweg het grootste deel van de bevolking. Door het land loopen de bergketens van de Libanon en het dal van de rivier de Euphraat. Na de ineenstorting van Frankrijk interesseerden de Italianen zich bijzonder voor Syrië en wel niet alleen vanwege de olielei dingen, doch ook. omdat de Franschen daar groote hoeveelheden oorlogsmateriaal bijeen hadden ge bracht. In September 1940 eischte Italië de over gave van de Fransche militaire steunpunten, het geen echter niet kon worden uitgevoerd, daar deze aan de regeering van de Libanon verkocht waren. In de eerste oorlogsmaanden hadden de Franschen in Syrië groote troepenmachten geconcentreerd, die voor den strijd tegen de Italianen in Noord-Afrika bestemd waren Zij zijn echter nooit in actie geko men. De man, die de organisatie leidde, generaal Maxime Weygand, werd in den zomer van 1940 naar het moederland terug geroepen, om de gesla gen Fransche legers te verzamelen. De Engelschen hebben altijd de hoop gekoesterd, dat het hun ge lukken zou. het groote Fransche Levant-leger nog eens voor hun doeleinden te kunnen inzetten. Dit leger is naar schatting 200 tot 250.000 man sterk en was met het modernste oorlogsmateriaal uitgerust. Ook Turkije wenscht niet dat Syrië door de Italia nen wordt overgenomen en serert het oprukken van Engelsche strijdkrachten in Libye is het om Syrië stil geworden, hetgeen wel voor alles een gevolg van het feit is, dat de Engelsche Middel landsche Zee vloot die straten die naar Syrië lei den beheerscht. Svr:ë leeft van den landbouw en verbouwt voor alles tarwe, haver, rogge, gerst, groenten, vruchten en tabak, doch ook hennep en katoen worden aangeplant. De veeteelt is daar entegen slechts weinig ontwikkeld. Den laatsten tijd heeft men de aanwezigheid van eenige ertsen ge constateerd. De bevolking bedraagt ongeveer 3 millioen menschen, grootendeels Mohammedanen, die Arabisch spreken. Admiraal Shigetato. de commandant der Japan sche vloot in de Chineesche wateren, aan boord van het vlaggeschip „Iziyno" in gezelschap van generaal Hisatchi Terouchi. (Foto Weltbild) De fooien voor de kellners. Naar de persdienst van het N.V.V. mededeelt, zijn bij den bij het verbond aangesloten „Neder- landschen bond van "hotel-, café- en restaurant- personeel" verschillende feiten bekend geworden, waaruit kan blijken, dat de heffing van de om zetbelasting in vele gevallen een ongunstigen in vloed uitoefent op de door het publiek gegeven fooien, die, naar bekend, in wezen het loon van den kellner uitmaken. Het N.V.V. doet daarom een dringend beroep op de welwillendheid en medewerking van het pu bliek om de fooiberekening dusdanig te stellen, dat het bestaan van den kellner niet wordt ver slechterd. PROGRAMMA VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch Programma. AVRO. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N P. 8.45 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.25 Voor de vrouw. 10.30 Ensemble Jack der Kinderen. 11.00 Declamatie. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gramofoonmuzlek. 12.30 Almanak. 12.33 Gramofoonmuzlek. 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten A. N. P. 1.00 Amabllesextet, soliste en gramofoonmuzlek. 2.00 Cyclus „Schilders van het Hol- landsche landschap". 2.20 Omroeporkest, solist en gramo foonmuzlek. 4.00 Reportage. 4 15 Disco-variété. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO- Amusementsorkcst. solist en gramofoonmuzlek. 6 42 Almanak. 0.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00 Economische vragen van den dag A. N. P. 7.15 Orgel spel. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuzlek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8 45 Omroeporkest cn solist. 9.45 Engelsche berichten A. N. P- 10 00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV. 7.30 Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7J5 Gramofoonmuzlek 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Ge wijde muziek (gr p!.). 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuws berichten A N. P. 8.45 Cello en plano. 9.20 Gramofoon muzlek. 10.15 Orgelconcert (opn.) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Geestelijke liede ren (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.10 Revlda- sextet. 3 00 Vrouwenhalfuurtje. 3.20 Gramofoonmuzlek. 3.30 Bijbellezing. 4.00 Christelijke liederen (gr.pl.). 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.00 VPRO: Gesprek ken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P 5.30 Nederlandsch orkest .,"s Graven- hage". 6.00—8.05 Berichten. 6.45 Actueele reportage of gra mofoonmuzlek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag A. N. P. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7