Haarlem's Dagblad Jetwis-seizaw 1941 vrijdag 28 februari 1941" De Tiende Boekenweek. De nieuwe bonnen h. o. v. Een boompje. De persoonsbewijzen te Haarlem Luchtaanvallen op Engeland. Rackets G*e de Champignons Bekendmaking. Vogelzaden Qelc. Veeninya Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17699 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertenllën: 1-5 regelt ƒ2.—, elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer ƒ0171,4. Groentjes zie rubriek. Morgen begint de tiende Boekenweek, georga niseerd door de oude vereen i ging met den langen naam. De ouderdom is boven de 125 jaar, de naam: „Vereen iging ter bevordering van de belangen des Boekhandels". Aan de moderne wijze van bekorting is deze titulatuur tot dusver ontsnapt, vermoede lijk omdat Vetebévedebédebo niet aardig genoeg klinkt, zelfs niet met een paar aceenten er op, waarmee ik mijn best heb gedaan. Dat Nederland zeer goed organiseert heeft ook de ontwikkeling van de Boekenweek bewezen. Zij is in haar negenjarig leven tot een algemeen bekende en aanvaarde instelling gegroeid en haar leiders hebben dan ook met bekwaamheid en zelfs virtuo siteit het wapen der reclame gebezigd. Op de mede werking van materieel-belanghebbende groepen konden zij daarbij natuurlijk rekenen. En niet alleen uitgevers en boekhandelaren maar ook schrijvers en schrijfsters zijn er ruimschoots aan te pas gekomen. Afgedaald uit hun „ivoren torens" als die in werkelijkheid zolderkamertjes zijn, wordt de romantiek er niet minder op zijn velen hunner op velerlei podia geklommen, niet slechts jn concertzalen en schouwburgen maar ook in win kels en warenhuizen. Zoodat hun getrouwe lezers niet alleen met 'hun aardschen aanschijn kennis konden maken in de pure werkelijkheid, die toch interessanter is dan taet beste portret op een „fol der", maar bovendien het contact met hun ge- sohreven-en-gedrukte woord uitbreiden tot con tact met het gesprokene. Meestal bleek dat wel ge slaagd en zeker als het den geboren vertellers gold. Want als iemand de gave deelachtig is, goed op schrift te kunnen vertellen doet hij of zij het als regel ook mondeling op zeer boeiende wijs. Zoo is het in den loop van tien Boekenweken ge gaan en steeds beter gegaan. Zoo zal het ook nu weer wezen. Ditmaal is het succes beter gewaar borgd dan ooit tevoren, omdat tooneelvoorstellin- gen, concerten en andere menschelijke levensver vullingen in vrije uren door de tijdsomstandigheden zoozeer in aantal verminderd zijn. Het Boek, niet aan tijd en plaats gebonden, onafhankelijk zelfs yan seizoenen, heeft in deze vrijheden nu een be paalden voorsprong op zijn concurrenten verwor ven. En bovenjdien hebben die zelfde tijdsomstan digheden de neiging tot rustig genieten va.n goede, schoone, soms speelsche gedachten, tot verrijking van kennis en verdieping van inzicht, gestimuleerd. Waarbij de mannen van de oude vereeniging met den langen naam en gansch het legioen van schrij vers en schrijfsters, uitgevers en boekhandelaren zich meer dan ooit bewust zullen zijn van het feit, dat zij een zeer goede en zelfs verheven zaak löiie- nen. Dat doen zij dan ook. Het moet hen zeer ster ken in hun levenstaak en het verklaart het toe- mend welslagen der Boekenweken in dieper zin dan de knappe organisatie en de handige reclame, al zijn die laatste onmisbaar. Een zeer goede vondst is indertijd de instelling van het Geschenk geweest. Dat jaarlijks-versohe nen boek, om niet uitgereikt aan ieder die in de groote week een gering bedrag aan boek-aankoop besteedt, is nu al tot een oplaag van 67000 exem plaren gestegen, 17000 meer dan verleden, ja ar. Zoo dient het als graadmeter van stijgend succes. Maar bovendien heeft zijn zorgvuldig samengestelde in houd de waarde van een appetijt-wettend voorge recht, dat tot volgende gangen (naar den boekwin kel) aanspoort. x Het Geschenk anno 1941 kenmerkt zich door een gelukkige en tevens stoutmoedige keuze. Want be houdens een drietal novellen van waarde bevat het een dertigtal gedichten van in totaal 24 dichters, meerendeels behoorend tot de litteraire jeugd. Onze medewerker de Bois zal het morgen, op den eersten dag van de Boekenweek dus, in dit blad bespreken en ik zal mij onthouden van epnigerlei poging om hem het letterkundige gras voor de voeten weg te maaien, maar signaleer toch even dezen veldtocht voor de dichtkunst. Zij is 'geenszins aan „oplagen" gewend in ons land. Welke Nederlandsche dichter uit vroeger tijden heeft zich ooit in een van 67000 stuks vermenigvuldigd gezien? Mochten er onder de 24 zijn, die inderdaad ook door vele begiftigden gelezen zullen worden en een snaar in hun zielen tot trilling brengen, zoodat zij naar meer zullen hunkeren, dan zou zich een nieuwe toekomst voor de vaderlandsche poëzij openen. Nog altijd is haar aanhang kleineen verspreide kleine groep ver geleken bij de massa, die den (lijvigen) roman aan hangt. En ook de novelle heeft nog veel te ver overen in ons land, zoodat op het drietal daartoe uitverkorenen eveneens een zware verantwoording rust. Het is overigens schoon dat de commissie voor de Boekenweek zulk een durf toont en men kan aannemen dat dit geschiedt in het bewustzijn van stijgend succes en bij het aanschouwen van velden, wit om te oogsten. Dat die verwachtingen verwe zenlijkt zullen worden wensoh ik haar vati harte toe. R. P. De berichten over dc bonaamvijzingen vindt men heden bij uitzondering op Pag. 2. Een publicatie over de rijwielbanden vindt men op pag. 6. Het concert hedenavond gaat door. Het leden-concert dat voor hedenavond 7.30 uur was vastgesteld, onder leiding van Marinus Adam en als solist Gijs Beths, viool, gaat door. Het concert zal te kwart voor zeven beginnen. Het zal zonder pauze worden uitgevoerd, zoodat het tijdig beëindigd is. HET BACHCONCERT. Het Bachconcert, dat a.s. Zondagmiddag in de Gem. Concertzaal te Haarlem zou plaats hebben, vindt geen doorgang. Ik heb een heel klein tuintje, Daar staat een boompje in, Een boompje met een kruintje, Al is dat nog wat min. 't Heeft ook een stam, een echte, Al lijkt die op een paal, En takken, kromme, rechte, Nog vochtig, zwart en kaal. Er zal wel groen aan komen, Als ik geduldig wacht, Net als aan groote boomen, Straks in een voorjaarsnacht. Het krijgt ook nog wel knoppen En bloesems zelfs misschien, Die kan het niet verstoppen, Ik zal ze daadlijk zien. Ik kan 't niet sierlijk noemen, Zelfs niet decoratief, Ik kan er niet op roemen, Maar toch heb ik het lief. Want was 't eerst sikkeneurig, In' 't wintersche getij, Opeens staat het haast fleurig, Haast feestelijk erbij. Het toont nog geen symptoompje, Van eigen voorjaarsgroei, Maar onder aan mijn boompje Staan sneeuwklokjes in bloei. P. GASUS. De opbrengst van „Winterhulp" stijgt. In Februari het beste resultaat bereikt. Het A.N.P. meldt uit s-Gravenhage: De voorloo- pige landelijke uitkomst van de straat- en huiscol lecten van Winterhulp in de maand Februari wijst een totaalopbrengst aan van f 592.979.96. Dit beteekent een aanmerkelijke verbetering ten opzichte van de 'collecte in Januari, en zelfs ten aanzien van de December-collecte. In December 1940 bracht de huis- en straatcollecte f 481.952.40 op. Men mag dus wel aannemen, dat het sociale doel van Winterhulp-Nederland steeds in breedere kringen van het Nederlandsche volk ingang begint te vinden. Vermelding verdient nog, dat de naast genoemde collectes ontvangen, regelmatige giften voor Win terhulp-Nederland niet in bovengemelde bedragen zijn inbegrepen. De griep. Thans vrijwel geweken. Wij vernemen van Dr. W. B. Smit, directeur van ■den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem, dat dé griep in. Haarlem en omgeving thans vrijwel als geweken kan worden beschouwd. Er zijn nog wel wat patiënten maar het aantal nieuwe gevallen dat er bij komt heeft geen be- teekenis meer. Aanvankelijk was de griep te Haarlem van vrij onslhuldigen aard. In den laatsten tijd zijn er even wel eenige gevallen van complicaties met longont steking voorgekomen. Gelukkig behoort dit nu weer tot het verleden. Twee pakhuizen, gelegen „Onder de Boompjes" te Hoorn, welke dateeren uit den tijd van de Vereenigde Oost Indische Compagnie, worden onder leiding van den Rijksgebouwendienst en met gelden uit het werkfonds gerestaureerd. (Foto Pax Holland) Voor on- en minvermogenden Het is bekend, dat binnenkort te Haarlem, evenals elders, begonnen zal worden met de uit reiking van de Persoonsbewijzen. De kosten bedragen een gulden. Onvermogenden krijgen de kaart 'kosteloos, minvermogenden moeten de helft betalen. Degenen die voor ontheffing of vermindering van betaling in aanmerking willen komen, moe ten daarvoor formulieren afhalen aan de daarvoor aangewezen gebouwen. Voorloopig moeten alleen de ingezetenen met de geslachtsnamen A. tot en met D. deze formulieren afhalen. Voor 5 Maart moeten de formulieren ingeleverd worden. De Haarlemselie Uitbreidings plannen. Het „geraamteplan" goedgekeurd. Voor eenige jaren heeft de Haarlemsche Ge meenteraad besloten tot intrekking van negen ge deeltelijke uitbreidingsplannen in het Noorden en Oosten van de gemeente en het daarvoor in de plaats stellen van een zg. „Geraamte plan". Eigenaren van gronden bij de Rustenburgerbrug en in Haarlem-Noord hebben destijds bij Gedepu teerde Staten tegen het raadsbesluit hun bezwa ren kenbaar gemaakt, met het gevolg, dat Ged. Staten het Raadsbesluit hebben goedgekeurd even wel met uitzondering voor wat de beide uitbrei dingsplannen betreft, hierboven bedoeld. De gemeente Haarlem is van deze beslissing in beroep gegaan. Thans is een besluit genomen door den Secretaris van het departement van Binnen- landsche Zaken, waarbij de beslissing van Gedepu teerde Staten is vernietigd, zoodat het Raadsbe sluit in zijn geheel is goedgekeurd en daarmede dus ook het „Geraamteplan" is aangenomen en goed gekeurd. DE CENTRALE KEUKEN. Mocht het eten de eerste dagen, dat de nieuwe installatie aan het Slachthuis te Haarlem werkte, wat laat zijn, thans kan worden medegedeeld, dat sinds het begin van de week alle bezwaren zijn overwonnen en het eten punctueel op tijd is. Naar wij vernemen werkt de nieuwe Centrale Keuken tot volle tevredenheid en laat de kwaliteit van het voedsel als trouwens te verwachten was niets te wenschen over. Als nu nog de localiteit aan de Van Oosten de Bruijnstraat door een wat royaler wachtruimte kan worden vervangen, zou er niets meer te verlangen zyn. voor Fruit en Delicatessen IJH CR. HOUTSTRAAT 128 - TEIEF. 19248 BLOED Sinaasappelen, Manda rijnen, niet bevroren. Champagne Reinetten, Para dijs rood Goudreïnetten, Jonathans. DRUIVEN. (Adv. Ingez. Med.) Het „Groentenhuis" anno 1890 voor GROENTEN, AARDAPPELEN en eigen GEZOUTEN GROENTEN. Jean BerthoJée Sr. Lange Heerenstraat 11, bij den Kruisweg. Telef. 14268. (Adv. Ingez .Med.) Vliegvelden gebombardeerd Het D.N.B. meldt Gisteren in den loop van den dag zijn twee vliegvelden in het oostelijk gedeelte van Midden-Engeland door Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen, waarbij op ondubbelzinnige wijze kon worden waargenomen dat bommen op twee groote hangars terecht kwamen en een andere hangar door twee voltreffers die tijdens een duik vlucht van zeer geringe hoogte werden geplaatst, getroffen werd. De cokesafdeeling van een gasfa briek werd bij een handig uitgevoerde scheervlucht door verscheidene bommen getroffen. In verschil lende plaatsjes werden watertorens met de boord- wapens zoó doeltreffend aangevallen dat door de bemanningen der vliegtuigen kon worden waarge nomen hoe het water wegstroomde. tY\* A*!*- Dank zij ons systeem om de frames zelf te besnaren, kunnen wij U thans nog leveren Engelsche Fransche Hongaarsche voorzien van de origineele TRACEY- en EDWARDS snaren. Gaarne zullen wij U onze collectie, varieerend in prijzen van 8.50 tot f 42.75 voor leggen. Nieuwe bespanningen van f 6.50 tot 17.50. Reparaties 30, 40 en 45 ct. per snaar. LAAT ONS UW TENNISBALLEN BEHANDELEN 1.50 per dozijn. (Adv. Ingez. Med.) WINTERHULPEN EDERLAND Afd. Haarlem. De collecte op a.s. Zaterdag. LEG NU REEDS IETS OP ZIJ. De plaatselijke directeur van Winterhulp te Haarlem, de burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. schrijft: Waarschijnlijk ten overvloede wensch ik aan den vooravond van de collecte op Zaterdag 1 Maart a.s. nog een opwekking te richten tot het Haarlem sche publiek om wel zijn volle medewerking te willen verleenen voor het welslagen van deze in zameling. Haarlem heeft tot nu toe bij de opbrengst van de collecten een redelijk figuur geslagen in ver houding tot andere gemeenten. Ik heb het vertrou wen, dat het nu weer het geval zal zijn. Voor dit vertrouwen heb ik reden, die hierin gelegen is, dat, met de uitkeering, die op het oogenblik aan den gang is, in Haarlem een bedrag van ongeveer f 40.000.aan behoeftigen is ten goede gekomen. Dit moet ieder, die iets van den nood der tijden verstaat, tot opwekking strekken en hem ertoe brengen ook een offer voor dit mooie sociale werk te brengen. Aan de collectanten en verdere medewerkers, die zich groote moeite en opofferingen getroosten voor het welslagen van het Winter hulp werk, breng ik hierbij, mede namens den Directeur-generaal, har telijk dank voor hun belangrijke diensten, waarop ik ook in de toekomst moge rekenen. Het schijnt meermalen voor te komen bij de huiscollecte, dat de huisgenooten niet weten welk bedrag mag worden gegeven. Vandaar mijn opwek king om dit van tevoren wel te willen overleggen enreeds nu iets opzij te leggen. Zij die hun bijdrage willen gireeren, gelieven dat te doen op het nummer van den penningmeester van Winterhulp, afd. Haarlem, no. 3-9-5-3-0-0. Duitsch weermachtsbericht Bommen op Londen en Cardiff Aanzienlijke schade op het vliegveld Lympne. De aanvallen op Malta. BERLIJN, 27 Februari. (D.N.B. Het opper bevel der weermacht deetl mede: „Een motortorpedoboot heeft aan de Engelsche kust een bewapend koopvaardijschip van 4.500 bruto ton tot zinken gebracht. Bij luchtaanvallen op schepen in het zeegebied rond Engeland werden een patrouillevaartuig en een koopvaardijschip van 2.000 bruto ton tot zin ken gebracht. Een groot koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Een aanval van lichte gevechts formaties op het vliegveld Lympne in Zuid-Enge- land richtte aanzienlijke verwoestingen aan. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers van het Duitsche vliegercorps in Italië, onder leiding van den generaal der vliegers Geisler. hebben onder bescherming van Duitsche en Italiaansche jagers een geslaagden luchtaanval ondernomen op het vliegveld Luca, op het eiland Malta. Tien vijandelijke bommenwerpers -werden op den beganen grond vernield; een aantal werd zwaar beschadigd. Twee vliegtuighangars, gebou wen, barakken en brandstofopslagplaatsen gingen in de vlammen op. Bij luchtgevechten hebben Duit sche jagers vier en Italiaansche jagers twee vijan delijke jachtvliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van 5000 bruto ton tot zinken gebracht en een torpedo jager in de haven van Tobroek in bramd geworpen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heb ben sterke formaties gevechtsvliegtuigen geslaagde aanvallen op Londen en Cardiff ondernomen.' In beide havens braken zware branden uit. Bij aan vallen op vliegvelden in Zuid-Oost Engeland wer den verscheidene vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond vernield en twee Britsche vliegtui gen boven hun eigen vliegveld neergehaald. Jacht- vliegers en luchtdoelgeschut hebben Woensdag een poging der Engelschen, een luchtaanval op Calais te ondernemen, verijdeld. Hierbij verloor de vijand zes vliegtuigen In luchtgevechten. In den nacht van 26 op 27 Februari heeft de vijand op eenige plaatsen in West-Duitschland luk raak bommen geworpen, hoofdzakelijk op dorpen. Er ontstond slechts geringe materieele schade aan met-militaire gebouwen. Eenige burgers werden gedood of gewond. In het tijdvak van 23 tot 25 Februari heeft de Duitsche luchtmacht 33 vijandelijke vliegtuigen vernield, caarvan 18 in luchtgevechten en 3 door luchtdoelgeschut. De rest werd op den beganen grond vernield. In dezelfde periode gingen 10 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant-kolonel Mölders heeft Woensdag zijn 60e overwinning in de lucht behaald". CfiOOTE H0UTST0QQT (tlflOST LUXCBP fAdu. Ingez Med.) DAGELIJKS VERSCHE AANVOER. RAMAKERS' FRUITPALEIS GASTHUISVEST 45 Telefoon 16458 (Adv. Ingez Med.) TENTOONSTELLING Snippers uit Neertands Historie tot 1880 VAN 1—8 MAART. Boekhandel H. de Vries INGANG JACOBIJNESTRAAT 3 (Adv. Ingez .Med.) AMSTERDAM, 27 Februari. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eerste: Het is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen waarop werd gestaakt, loon uit te betalen. Ten tweede: Werkgevers, die dit bevel over treden, zullen bestraft worden. Ten derde: Het is geoorloofd arbeiders, die op 25- of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. De besprekingen te Batavia. Blijven gunstig verloopen. BATAVL4, 28 Februari. (Domei). De confe renties tusschen den Japanschen consul-generaal, den heer Isjizawa en het hoofd van het economi sche departement te Batavia, den heer van Hoog straten, duren voort, hetgeen een aanwijzing is, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Men verneemt, dat de heeren Woensdag gedurende drie uur geconfereerd hebben en gisteren een nieuwe bespreking hadden. In welingelichte krin gen wordt gezegd, dat Isjizawa en van Hoogstraten de volgende week de besprekingen zullen voortzet ten. DISTRIBUTIE Voor GEREGELDE levering (naturalisten) JACOBIJNESTRAAT 10-18 TELEFOON 13265 (Adv. Ingez Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: De tiende Boekenweek, pag. 1 P. Gasus: Een boompje. pag. 1 D.: Over boeken. pag. 3 Flitsen. pag. 3 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 W.: De kerkklokken. pag. 3 M. S.-v. G.: In de tram. pag. 3 De Nederlandsche inzending op de Leipziger Messe. pag. 5 Voor onze Jeugd. pag. 6 H. D. Vertelling: „Angst" door Jaap Bekkers. pag. 7 Criticus: Alleen hinderlijk buitenspel moet gestraft worden. pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1