Illusies van Churchill KORT NIEUWS. De Nederlandsche inzending op de Leipziger Messe V R IJ n A G 28 FEBRUARI 1941' HA" "A RE EM'S DXGBEÏÜ 5 Beschouwing van het blad BerlinRomTokio". Het A. N. P. deelt mede: Het tijdschrift „BerlinRomeTokio" bevat onder het opschrift „Illusies van Churchill" het volgende hoofdartikel: „Zooals de „Potemkin-dorpen" in de geschie denis en spreekwijze van Europa ingang gevonden hebben, zoo moet ook het begrip „Illusies van Churchill" en „De hersenschimmen van Chur- I chill's politiek en propaganda" eens als gevleugeld I woord in de woordenschat van Europa worden opgenomen. Deze illusies van Churchill zijn van velerlei aard. Waar er een vervliegt, toovert Churchill een nieuwe te voorschijn. Zoo zijn daar bijv. de hulp van de V.S., het Zuid-Oosten van 1 Europa dat de Britsche minister-president bij voorkeur tot mogelijk oorlogstooneel verklaart, de verhouding tusschen Duitschland en Rusland, waaruit Churchill steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voordeelen voor Engeland bedenkt, de steeds weer bezworen soli dariteit der democraten en van de Common wealth, en tenslotte het z.g. „ontembare uithou dingsvermogen" van het dagelijks gebombardeer de, ontredderde en in onbeschrijflijke sociale ellende levende verhongerende Engelsche volk, en de „oorlogsmoeheid" van het stelselmatig verzorg de, beschermde, zegevierende en door een sterk idee gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill niet over „uithoudingsvermogen". Toen heette het „vertrouwen in de overwinning", zekerheid van de overwinning, verplettering van het nationaal-socialistische rijk, vernietiging van de nationaal-socialistische heerschappij" en hoe de slagwoorden allemaal mochten heeten welke Churchill zich voor zijn overwinningspolemiek had uitgedacht. Evenals op dit punt worden ook I elders vorm en inhoud der illusies van Churchill I gewijzigd en raakt het Engelsche volk eraan ge wend, ook hier van de hand in de tand te I leven Op het ongerijmde en holle der illusies van I Churchill zijn politieke en illusoire propaganda af zonderlijk in te gaan, zou vergeefsche moeite zijn, Churchill's politiek kan nog slechts verge- I leken worden met de treurige functie van een arts die om bepaalde redenen voor zijn patiënt het sterfuur door steeds versterkte geneesmiddelen rekt. Bij vlagen probeert de Engelsche minister president zijn volk op te zweepen. het met pro ducten der fantasie die voor ons steeds onbegrij pelijker worden den waren toestand te verdoeze len en zijn blik af te leiden van den weg, welke onvermijdelijk naar het fatale einde voert. Het feit dat de Engelsche regeering nog slechts van volhouden spreekt en haar volk met een treurige, ijdele hoop probeert te troosten, kenmerkt den Engelschen toestand beter dan al het andere. Het is slecht gesteld met den oorlog van een volk dat nog slechts vecht ter wille van het vol houden. Er bestaat hiervoor een precedent van niet lang geleden: de positie van het Fransche volk in het vorige jaar met de oproepingen van Rey- naud, de godsdienstoefeningen en al de andere acties om. vol te houden, waarmede de Fransche regeerders hun volk tevergeefs bij elkaar pro beerden te houden. Engeland's nederlaag is zeker. Steeds meer volken en regeeringen gaan dit in zien. Ook Amerika dat onhullen de op markt geschreeuw gelijkende debatten rondom de wet tot hulpverleening aan Engeland wil geen over winningswapenen, doch slechts nog uithoudings wapenen aan Engeland in groote haast door zijn beursvrienden aldaar ter beschikking stellen, op dat deze hun geld gunstig in de Amerikaansche wapenindustrie kunnen beleggen en daarmede j tevens de firma Engeland zoo mogelijk uitverkocht geraakt en voor altijd niet tot concurreeren in I' staat, is, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ontvluchten en de dan nog overgebleven deelen van de Commonwealth in den schoot der alleen zaligmakende democratie van Roosevelt val len. Steeds krachtiger wordt in de wereld het be wustzijn van het feit dat er aan de Duitsch- Italiaansche eindoverwinning niets te veranderen valt, welke zich op den achtergrond der Engelsche illusies scherp afteekent Het is daarom begrijpe lijk dat in deze omstandigheden de bereidwilligheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraagstukken en aan de nieuwe or dening in deze gebieden steeds grooter wordt Zoo kan het Zuid-Oosten van Europa thans over het algemeen als een min of meer gesloten aanhanger van de politiek der nieuwe ordening beschouwd worden. Ook andere landen zullen in toenemende mate van het feit overtuigd geraken dat de in het ver leden met Engeland aangeknoopte verbindingen voor een alliantiepolitiek sinds lang verbroken zijn en dat de belangen van hun volken beter be schermd zijn wanneer hun staatslieden rekening houden met de nieuwe werkelijkheid in Europa, in plaats van te treuren om opvattingen of com binaties welke door de gebeurtenissen al lang zijn achterhaald. De macht van de in het driemogendhedenpact verbonden mogendheden, Duitschland. Italië en Japan en van de daarbij aangesloten staten en het vernuft van hun nuchtere politiek kan en zal ook in de toekomst in toenemende mate hen tot inzicht brengen die uit vrees of wanbegrip meen den hun sympathieën aan Engeland te moeten schenken Desondanks zal Winston Churchill pro- beeren het Engelsche volk en de wereld met zijn illusies te blijven bedriegen. Wij herinneren hier aan het Engelsche spreekwoord: „Men kan elkeen soms, vele menschen telkens, maar niet alle men- schen telkens voor den gek houden". Ook aan Churchill zal de waarheid van dit spreekwoord niet ontgaan. De staten van het driemogendheden pact en van de bij hen aangesloten landen be reiden zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor benoodigde wapenen zijn gesmeed. Geweldig staan alle deelen van de Duitsche weer macht voor den slag gereed. Vast aaneengesmeed staat het front van de strijders en het thuisfront. Vast aaneengesmeed staan de verbonden tegen standers van Engeland, als een vastberaden levens gemeenschap. Met hun wapenen echter zullen zij de illuses van Churchill als een schim verdrij ven". Fransche kunstschatten in veiligheid Grootste deel werd reeds voor het offensief van 1940 naar veiliger oorden vervoerd. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De kostbaarste Fransche kunstvoorwerpen zijn volkomen onbeschadigd en bevinden zich in veilig heid. Prof. dr. Langdorf van de afdeeling cultureele zaken bij het bestuur van den militairen bevel hebber in Frankrijk, heeft verklaard, in tegenstel ling tot desbetrefende berichten der buitenlandsche propaganda, dat de Duitsche militaire overheid in het geheel geen kunstvoorwerpen, handschriften of boeken uit openbaar Fransch bezit naar Duitsch land heeft gebracht. De beroemde „Nike van Sa- mothrace" bevindt zich op veilige plaats in het onbezette Frankrijk en hetzelfde is het geval met de „Meina Lisa", de „Venus van Milo", de Griek- sche reliefs van het Parthenon en andere groote kunstschatten uit het Louvre. De Fransche autori teiten en de directie van het Louvre hebben het grootste deel dezer kunstschatten voor het begin van het offensief in veiligheid gebracht. Van Duit sche zijde wordt bovendien alles gedaan om de waardevolle historische kasteelen te beschermen. Zoo zijn Maintenon, Versailles, Fontainebleau en Compiègne door de Duitsche troepen weer ont ruimd. De fraaie gevelsteen van het aan de buitenzijde reeds gerestaureerde gebouw der Vereenigde Oost Indische Compagnie te Hoorn is grondig schoongemaakt, terwijl het voetstuk geheel werd vernieuwd. (Foto Pax Holland) EEN ROEMLOOS EINDE, Het wrak van een motorrijwiel, zooals het ergens in de onderaardschc holen van den St. Pietersberg werd aangetroffen. (Foto Het Zuiden) Italiaansch weermachtsbericht Vliegvelden op Malta gebombardeerd. Britten trekken zich in den Soedan op Boma terug. ROME, 27 Februari (Stefani) Het 265e weer machtsbericht luidt: „Aan het Grieksche front niets belangrijks te meiden. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben onze vliegtuigen verdedigingswerken en de achterwaartsche verbindingslijnen van den vij and met bommen en miltrailleurvuur bestookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Duitsche bombardementsformaties, die door Italiaansche en Duitsche escadrilles jagers geëscorteerd werden, hebben een grootscheepschen aanval op de vlieg velden van Malta ondernomen. Op den grond zijn tien brandende vliegtuigen waargenomen. Talrijke andere werden ernstig beschadigd. Hangars en haveninstallaties werd getroffen. Bij luchtgevechten zijn vier vliegtuigen van het type Hurricane door Duitsche jagers neergeschoten en twee door Ita liaansche jagers. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen vij andelijke auto's en kampementen gebombardeerd en met mitrailleurs beschoten. Op 25 Februari over dag hebben vliegtuigen van het Duitsche vlieger corps met bommen van zwaar kaliber een op de reede van Tobroek liggende vijandelijke torpedo jager, autoparkeerplaatsen en artilleriestellingen in de nabijheid der stad getroffen. Een afdeeling Duit sche torpedovliegtuigen heeft in het westelijk deel van de Mïddellandsche Zee een schip van 5000 ton tot zinken gebracht. In Oost-Afrika hebben de vijandelijke Troepen, die in het gebied van Zilmani (Soedan) een neder- lag hebben geleden zóoals in het 262e weermacht- bericht gemeld, zich met achterlating van (alrijke dooden en oorlogsmateriaal op Boma teruggetrok ken. In Somaliland trekken onze troepen zich, na meer dan een maand verwoed tegenstand te .heb ben geboden aan sterkere vijandelijke strijdkrach ten, zich al strijdend terug in de richting van Mo gadiscio" Eden in Turkije. Bezoek aan Turkschen minister-president. Het D.N.B. verneemt uit Lstanboel: De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden heeft Woensdag bezoeken afgelegd bij den minister president, den voorzitter van de Nationale Verga dering en den minister van buitenlandsche zaken. Generaal Dill bezocht den chef van den generalen staf maarschalk Tsjakmak en zijn plaatsvervan ger kolonel-generaal Duenduez. Generaal Dill wordt vergezeld door de generaals Mallaby en Arthur Smith, den chef van den staf van het leger van Wavell, en den vice-luchtmaarschalk Elmhurst, die de reis van de Britsche militaire missie door Anatolisch en Europeesch Turkije heeft meegemaakt. Woensdag heeft de minister van buitenlandsche zaken ter eere van de En gelsche gasten een groote receptie gehouden. Ter gelegenheid van het bezoek van Eden schrijft de afgevaardigde Nadan in het blad Oumhuriyet" o.a.: „Het bondgenootschap van Turkije met Engeland houdt werkelijk niets in dat een aanval op een staat, welke ook. zou kunnen bevorderen. Bij iedere gelegenheid he<ft de Turk- sche regeering het uitvoerige defensieve karakter van het bo/idgenootschap bekend gepiaakt. In dezen oorlog heeft Turkije geen aanspraken die het moet laten gelden. Het is slechts op het be houd van de eigen veiligheid bedacht". Ook het blad „Son Posta" constateert, dat de verplichtingen, die voor Turkije voortvloeien uit het bondgenootschap met Engeland, uitsluitend defensief zijn. Turkije is voornemens den vrede te bewaren, doch het zal in geen geval een aanval op zijn veiligheidszone en haar onafhankelijkheid dulden. BESPEKINGEN BIJ PRESIDENT INöNü. Nader verneemt het D.N.B. uit Ankara: De president van de Turksche republiek heeft gistermiddag den Engelschen minister van buiten landsche zaken Eden en den chef van den gene ralen staf Dill op zijn kasteel in buitengewone audiëntie ontvangen. De besprekingen duurden twee uur. De Turksche minister van buitenland sche zaken heeft aan de besprekingen deelgenomen. De lijfwacht van maarschalk Pctain. Tweehonderd sergeants. VICHY. De persoonlijke bescherming van maarschalk Pétain, tot nu toe opgedragen aan leger en politie, is thans in handen gegeven aan een spe ciale lijfwacht die den naam Groupe de protection du chef de l'état draagt. Deze lijfwacht heeft niets te maken met de ontbonden „PQ" die een parti culiere politieke politie was, welke door minister Peyrouton in het leven geroepen was sn onder leiding stond van officieren uit de rijen der Cagou- lards. De nieuwe lijfwacht maakt een onderdeel uit van de gendarmerie en bestaat uit tweehonderd met zorg gekozen vroegere legersergeants die al len het oorlogsverdiensten-kruis of de militaire medaille, of wel beide onderscheidingen hebben gekregen. De lijfwacht staat onder bevel van een kapitein en vier luitenants. Zij heeft geen politieke relaties. (United Press) Engelsch convooi aangevallen. Negen schepen tot zinken gebracht. Het D.N. B. meldt: Het opperbevel der weermacht deelt mede: Duitsche lange-afstandsbommenwerpers heb ben op 26 Februari op 500 K.M. ten westen van Ierland een beschermd Britsch convooi aangevallen. Zij brachten in een stoutmoedig uitgevoerden aanval negen schepen met een totale tonnage van 58.000 b.r.t. tot zinken. Bovendien werden drie schepen zoo zwaar beschadigd dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Vier andere schepen kregen zware treffers. Voorts hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen Donderdag 23.500 b.r.t. tot zinken gebracht of be schadigd. Hierbij was een koopvaardijschip van ongeveer 10.000 b.r.t., dat door voltreffers zoo zwaar werd beschadigd dat aangenomen kan wor den dat het verloren is gegaan. Een ander koop vaardijschip van 4000 b.r.t. is in de Firth of Forth door bomtreffers eveneens zeer zwaar beschadigd, zoodat het slagzij maakt. Een schip van 4500 b.r.t. geraakte bij Great Yarmouth door voltreffers mid scheeps in brand. Een schip van 2000 ton kreeg bomtreffers op het achterste gedeelte, waardoor zware branden ontstonden. Een schip van 3000 ton werd in duikvlucht in de omgeving van Harwich aan de Engelsche Zuidkust op een dusdanige wijze met succes gebombardeerd dat het met slagzij bleef liggen. John Winant op weg naar Engeland. Met het Clippervliegtuig uit New-York vertrokken. Uit New-York verneemt het D.N.B.: De nieuwe Amerikaansche ambassadeur te Londen John Wi nant is gisteren per clippervliegtuig naar Portugal vertrokken om zich vandaar naar Engeland te be geven. Volgens de „Associated Press" verklaarde hij voor zijn vertrek dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „politiek van materieele hulp aan Engeland". Hij zeide alles te zullen doen om deze politiek uit te voeren. Wat er ook gebeure, alles hangt af van de Amerikaansche bereidwilligheid tot hulpverleening in de komende weken en maanden. De ambassadeur reist in ge zelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven adviseur Benjamin Cohen. Aiiierikaansch verkeersvliegtuig verongelukt. Zeven dooden. Een verkeersvliegtuig van de „Eastern Air Line", dat sedert verscheidene dagen werd ver- mst, is gisterochtend geheel vernield in de om geving van het vliegveld van Atlanta (Georgia VS.) gevonden. Zeven personen zijn hierbij om het leven gekomen. Onder de gewonden bevinden zich de bekenden Amerikaansche vlieger uit den wereldoorlog Rickenbacker en de democratische afgevaardigde van het Congres William Byron. Ook de uit drie personen bestaande bemanning is naar Associated Press meldto, omgekomen. (D.N3.) De in het buitenland verspreide geruchten, als zou maarschalk Graziani in Rome zijn, reeds in Januari zijn ontslag hebben ingediend en zich thans in hechtenis bevinden, worden van bevoegde Italiaansche zijde tot in alle bijzonderheden tegen gesproken. (D.N.B.) Met 't Amerikaansche s.s. Excalibur is te Lis sabon aangekomen de vroegere ambassadeur der Ver. Staten te Brussel, Cudahy. Hij verklaarde aan verslaggevers uitsluitend als journalist rond' te reizen en als zoodanig van Lissabon uit de landen van het Europeesche continent te willen bezoeken, aldus het D.N.B. James Gerard, ambassadeur der Vereenigde Staten in Duitschland in den wereldoorlog, zal waarschijnlijk binnenkort tot Amerikaansch ge zant bij het Vaticaan benoemd worden als upvolger van Myron Taylor. De vroegere ambassadeur der V.S. in Frankrijk, Bullitt, zou geweigerd hebben dezen post aanvaarden. (D.N.B.) Het geboortecijfer in Groot-Duitschland heeft naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld in 1940 met 1.645.000 het cijfer van 1939, dat 1.633.000 bedroeg, nog overtroffen. (D.N.B.) Volgens de Engelsche Berichtendienst heeft groot-admiraal Lord Chatfield gisteren in een te Londen gehouden rede o.a. verklaard, dat verwacht kan worden dat Engeland in de naaste toekomst nog veel meer koopvaardijschepen zal verliezen dan in de afgeloopen weken. De verliezen zouden „tij delijk zelfs een verontrustende omvang" kunnen aannemen. (D.N.B.) Uit Bilbao verneemt het A.N.P.: Naar eerst, thans vernomen wordt is het Panamakanaal begin Februari voor een tijdsduur van zes uur gesloten geweest voor iedere scheepvaarverkeer. Dit was een gevolg van de door een bom aangerichte scha de aan de groote sluizen. De aangerichte schade heeft men eerst opgemerkt na de doorvaart van een Japansch schip. De dirigent van het Amsterdamsche Concert gebouworkest, Wilem Mengelberg, heeft gister avond in den stadsschouwburg te Florence een concert gedirigeerd, dat weer veel succes had. (Stefani) Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het gevraagde buitengewone crediet van milliard dollar voor leger en vloot toegestaan, zoo deelt het D.N.B. mede. Het ontwerp gaat nu naar den senaat. Landbouwindustrie en handwerk „De representatieve inzending de beste buitenlandsche van de heele tentoonstelling" 's-GRAVENHAGE, A.N P.) Men schrijft ons: Voor de achtste maal organiseert de Economische Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage een Neder- lanlische inzending op de Leipziger Messe. Deze deelneming bestaat uit drie gedeelten. In de eerste plaats zal een representatieve in zending een beeld geven van de beteekenis van Nederland op agrarisch gebied. Ten tweede wordt het Nederlandsche handwerk getoond. En dan is er nog een collectieve inzending, waar aan enkele industrieele bedrijven deelnemen. De representatieve inzending van Nederland heeft zich den naam kunnen verwerven van de beste buitenlandsche expositie der geheele Messe. Zij wordt steeds met groote zorg en met medewer king van talrijke kunstenaars ontworpen. De be doeling is. gelijk bekend, de belangstelling van den buitenlander voor Nederland op te wékken en hem een indruk te verschaffen van het economisch le ven van dit land. Daar het uiteraard onmogelijk is in dit laatste opzicht volledig te zijn, althans het streven naar volledigheid aan de verkrijging van een indrukwekkend geheel afbreuk doet, stelt de economische voorlichtingsdienst bij zijn represen tatieve inzendingen steeds een bepaald thema in het centrum. Ditmaal is hiervoor de landbouw geko zen. In de zeer gunstig gelegen parterre-ruimte in het Ring Messhaus, dicht bij den ingang van dit ge bouw, ligt de zaal, waarop Nederland thans bij kans uit gewoonterecht aanspraak kan maken. Deze is door den architect Koen Limperg tot een ge heel geschapen, dat den indruk geeft van een zwierig landschap. Twee groote panorama's, uitgevoerd door den schilder P. Worm te Bergen, bedekken de muren. Zij geven een beeld van Hollandsche landbouwgronden met heldere blauwe lucht en van Neerlands weidelandschappen met koeien en paarden. In aansluiting op het eerste beeld zijn op suggestieve wijze landbouwproducten, zooals vlas, zaaizaden, pootaardappelen, aard appelmeel enz. in natura opgesteld. Bij het weidepanorama treft men zuivelproducten aan: boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk. Van de pluimveehouderij krijgt de bezoeker een indruk door enkele levende kippen en een collectie eerste klasse export-eieren. Een bijzonderheid van deze inzending vormt de verlichting. Zooals bij het tooneel, tezamen met een juiste keuze van hout. linnen en verf. een goede verlichting bij een toeschouwer de realiteit van een interieur of landschap kan suggereeren, is dit mo gelijk bij een tentoonstelling, al werd het middel op dit gebied nog slechts sporadisch toegepast. Door met behulp van schijnwerpers de panorama's sterk te verlichten en op andere plaatsen het licht ge dempt te houden, zijn zeer verrassende effecten verkregen. Interessant is ook de kleine verhooging, midden Ln de zaak aangebracht. Het overzicht, dat de bezoeker vandaar af krijgt, is treffend. Enkele afdeelingen, zooals voor strookarton en aardappelmeel, zijn als grootere elementen in de ruimte uitgewerkt. Zoo vindt men een speciale af deeling, waarin alle producten zijn uitgebeeld, die vervaardigd worden met behulp van aardappelmeel. Hier ziet men talrijke gebruiksartikelen uit het dagelijksche leven, bij welke men de toepassing van aardappelmeel veelal niet vermoedt, zooals brood, jams, zeep, tandpasta, papier, tabak, limo nade, briketten, enz. Deze artikelen ziet de be zoeker in concreten vorm voor zich staan, dus in zulk een tastbaren vorm, dat zelfs de haastige ten toonstelling bezoeker een indruk krijgt van de toe passing van aardappelmeel. Deze afdeeling werd door den kunstenaar W. Brusse verzorgd met foto's en kleurige teekeningen. De andere afzonderlijk uitgewerkte afdeeling, nl. voor het strookarton, werd verzorgd door den kunstenaar H. Rose. Hier ziet men op speciaal ver vaard igtfe teekeningen de tallooze toepassingsmo gelijkheden van strookarton en golfkarton uitge beeld, b.v. als verpakkingsmateriaal voor eieren, glazen potjes, groentendoosjes, zaaddoosjes, instro men ten ver pa kk in genkantoorbehoeften, blocnotes, boeken, enz. zelfs als bouwplaten voor de bouw nijverheid. Een derde afdeeling, samengesteld uit groote transparantfoto's op glas, geeft suggestieve beelden van de bedrijvigheid in de Rotterdamsche havens. Dit is een inzending van de stichting havenbelan- gen te Rotterdam. Een vernuftige constructie van heldere en roodgekleurde glazen staven met ge automatiseerde lichtwisselingen toont statistieken van de in- en uitvarende scheepstonnages, de ton nage verladen stukgoederen enz. Deze aflieelïng werd verzorgd door den Rotterdamschen kunste naar Pieter den Beste. Het fotowerk is van den Rotterdamschen fotograaf Jan Kamman. Op de vierde verdieping treft men de Neder landsche inzending kunst in handwerk en industrie aan. Behalve keramische kunstwerken en eenige door Nederlandsche kunstenaars ontworpen industrie producten is er een groote afdeeling met z.g. Hin- delooper meubelen. De tentoongestelde kunstvoorwerpen omvatten aardewerk, porcelein. glaswerk, weefwerk, handge schilderde doeken, emailwerk, gouden en zilveren sieraden van talrijke bekende Nederlandsche kun stenaars. Eki tenslotte de collectieve inzending, eveneens op de vierde verdieping van het Ring-Messhaus. Zij werd ontworpen door de heeren ir. Brusse en Mo lenaar. Vertoond worden reclameballons, gummi handschoenen, stofzuigers, s:rijkijzers, electrische kachels, kookplaten, branablusschers, achterlicht jes, schoenen, laarzen, sigaren, auto- en rijwiel- pompen, etc. Churcliill versus de Lagerhuis oppositie. De benoeming van belangrijke functionarissen. Het D.N.B. deelt mede: Naar de Britsche be richtendienst meldt heeft Churchill bij de behan deling van een wetsontwerp in tweede lezing, op grond waarvan het Lagerhuisleden voor den duur van den oorlog zal worden toegestaan met hand having van hun mandaat voor den oorlog be langrijke posten aan te nemen, ingegrepen. De Britsche minister-president keerde zich tegen de oppositie die o.a. toespelingen maakte op de be noeming van den ambassadeur te Moskou Cripps en op de benoeming van den Hoogen Commis saris in Canada MacDonald. Churchill zeide het volgende: Het is in het belang van het land. op het oogenblik waarop Engeland vor zijn bestaan vecht, dat de regeering de volledige vrijheid be zit om mannen te benoemen op belanrijke posten, zonder door manoevres en intriges in haar vrij heid van handelen belemmerd te worden. Hij stelde derhalve de vertrouwenskwestie. Het wets ontwerp werd daarop zonder stemming aangeno men. Indo-China en Thailand. Fransche tegenvoorstellen verwacht. Uit Tokio: Naar het blad ,Asahi Sjim- boen" meldt heeft de Fransche ambassadeur, Arsène Henry gisteren van Vichy antwoord ontvangen op het jongste Japansche bemid delingsvoorstel in het grensgeschil tusschen Thailand en Fransch Indo-China. Waarschijnlijk zal Henry krachtens deze nieuwe instructies tegenvoorstellen doen. Het blad schrijft met betrekking hiertoe dat de Japansche regeering vastbesloten is voor het ein de van deze week een oplossing van de aange legenheid te bewerkstelligen. De bijzondere afgezant van de regeering van Thailand, minister Badakaroe. is per vliegtuig in Tokio aangekomen. Hij verklaarde aan jour nalisten niets te kunnen zeggen over de betrek kingen tusschen Thailand en Fransch Indo- China. zoolang de vredesconferentie geen resultaat heeft opgeleverd. Thailand zoo zeide de minister hoopt op een spoedigen succesvollen afloop van de conferentie. Naar de „Jomioeri Sjimboen" meldt heeft minister Badakaroe be langrijke instructies voor Tokio ontvan gen. Behalve deelneming aan de vredesconfe rentie zou zijn taak bestaan in de versterking der betrekkingen van vriendschap tusschen Japan en Thailand. Domei meldt uit Hanoi dat de gouverneur- generaal Decoux gisteren in een bijzondere con ferentie heeft gepoogd een beslissing te ver krijgen over het Japansche compromisvoorstel tot bijlegging van de grensgeschillen tusschen Thailand en Fransch-Indo-China. Aan deze con ferentie namen de opperbevelhebber van de Fransch-Indo-Chineesche strijdkrachten gene raal Mordant en andere vooraanstaande per sonen van het bestuur te Hanoi deel. Over het resultaat der conferentie is nog niets bekend. (D.N.B.) Voorjaarstijd is ook spreeuwentijd en de vogel verschrikkers worden als van oudsher weer in de tuinen gebracht om het zaad en het ontkiemend gewas te beschermen. (Foto Schimmelpenning!!) RALIC PROGRAMMA ZATERDAG X MAART 1941. IIII.VERSUM I, 413 M. Nedcrlandsch Programma. KRO 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8,00 WIJ beginnen den dag. 8,20 Och tendgymnastiek. H;no Nieuwsberichten A. N. P. 8.45 Gra mofoonmnziek. 0.30 Planovoordracht en zang (opn.) ïo.oo Gramofoonmnziek. 10.30 Stedelijk orkest van Maastricht en KRO-Symphonie-orkcst (opn.). 11.30 Religieuze mu ziek (gr.pl,). 12,00 Gramofoonmnziek. 12.15 KRO-Melodts- ten. 12.30—12,33 Almanak. 12.45 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO- Mclodisten. 2.00 Voor Jong Nederland. 3.00 Rotterdamsch Phllharmonlseh orkest en -koor en solist. 4.30 Gramofoon muziek. 4.40 Dutlsehe les. 5.040 Rococo-octet. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Vraagge sprek over „De lijdende Christus" van Hulgh de Groot. 5.45 Gramofoonmnziek. 6.15 „Wat ln Nederland verscheen" causerie, ii.30 Religieuze muziek (gr.pl.). 6.-15 Cyclus „Tien Nederlandsche componisten thuis" (inleidencl vraagge sprek). 700 Gronlngsch praatje a. N. P. 7.15 Almanak. 7.18 Gramofoonmuziek. 7.30-7.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten. Engelsch. 8 45 KRO-Kamerorkest en so list. 9.30 Vastemiltzending. 9.45 Engelsche berichten A. N. P. 10.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. VARA. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 Nieuws berichten A. N. P. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen, n.30 Fluit en piano! 12.00 Berichten. 12.15 VARA-orkest. 12 45 Nieuws-, economi sche- cn beursberichten A N P 1.00 Esmeralda. 1 45 Cyclus „Ons volksteven". 2.00 Rcsldentle-orkest. 3 00 Tuin- bouwhalfuurtje. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.10 De Ramblers 4 40 Altviool cn plano. 5.00 VPRO. Cyclus „De Bijbel ais boek". S.15 Nieuws-, economische- cn beursberichten A. N. P. 5.30 Orgelspel k.m Lezing. 6.15 Gramofoonmuziek. 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.0O—719 Vragen van den dag A. N. p., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9