fflazaU's u&ifrtiff in Thdedand tyuwiaad en avonturen van UIT EIGEN TUIN 175 jaar geleden ZATERDAG 1 MAART 1941 HAARLE M'S DAGBLAD ZIJN BEZOEK AAN HAARLEM Verschillende beroemde of later beroemd :wiji geworden musici hebben in den loop der tijden ons land bezocht en onder hen moet men in de eerste plaats Mozart noemen. Dit niet alleen, omdat hij een vol seizoen in ons land vertoefde (van September 1765 tot April 1766), doch zijn verblijf is de directe aanleiding geweest tot een diepere studie over het Nederlandsche muziek leven in de 18e eeuw. In 1883 verscheen een verhandeling van den musicoloog D. F. Scheurleer, getiteld: „Mozart's verblijf in Nederland en het muziekleven aldaar in de laatste helft der 18e eeuw". Dit werk is op dit gebied nog altijd de beste bron. Men is steeds geneigd aan te nemen, dat de 18e eeuw voor Nederland zulk een terugslag be- teekende, dat er op muzikaal gebied geen enkel element van belang werd aangetroffen. Zoo slecht was het echter niet gesteld. Wel was de cultuur minder nationaal getint dan in vroeger jaren, doch het muziekleven in den Haag stond de verhoudingen in aanmerking ge nomen zeker niet achter bij dat van Pa rijs en Londen. Gedurende den winter waren vele concerten, en twee opera-instellingen konden zich geruimen tijd handhaven. Wat dit laatste betreft zijn we stellig niet vooruit ge gaan. Speelde het muziekleven in de Residentie zich hoofdzakelijk af rondom het Hof en de gezantschappen, in Amsterdam ging het mu zikaal initiatief meer van den rijken koopmans stand uit. Ook deze stad bezat een opera en dat zij hierin geheel niet achterlijk was, bewijst wel de opvoering van „Don Juan" omstreeks 1792. jaren voordat Parijs, Londen en Rome met dit werk kennis maakten. MOZARTS REIS. In de maand Juni van het jaar 1763 vertrok Leopold Mozart met zijn beide kinderen de elf jarige Marianne en de zevenjarige Wolfgang uit Salzburg voor een groote reis, die ten doel de beide begaafde kinderen gelegenheid te geven zich in alle bekende muziekcentra van westelijk Europa te laten hooren. De reis ging over Frankfurt, waar de jonge Goethe een hunner concerten bezocht, naar Parijs. Hier vierden de beide kinderen groote triomfen aan het Hof van Lodewijk XV, zoodat zij eerst in April van het volgend jaar naar Londen ver trokken. Ook daar was de ontvangst zeer hartelijk. De jonge Wolfgang componeerde hier drie sym- phonieën. Berichten uit Salzburg riepen de fa milie terug. Een uitnoodiging van den Neder- landschen gezant te Londen om op de terugreis ook Nederland te bezoeken, werd na rijpe over weging aangenomen en zoo kwamen de vader en de beide kinderen den llden September 1765 in Den Haag aan. Zij namen hun intrek in de herberg „La Ville de Paris", door Leopold zelf een zeer slecht lo gement genoemd. Reeds direct na hun aan komst ontbood de Prins van Oranje (Willem V) het gezelschap ten paleize. De ontvangst deed niet onder voor die van Parijs en Londen. Dat de Prins aan zijn gasten een hofrijtuig in ge bruik gaf, duidt reeds op een ongewone onder scheiding. Ook zijn zuster, de Prinses van Nas sau—'Weilburg, was zeer geïnteresseerd; de uit noodiging van den gezant te Londen was ook op haar aandringen geschied. Een bericht in de Leydsche Courant van den 20sten September toont ons, dat Mozart's verblijf ook in ruimeren kring bekend was geworden. Het luidt als volgt: „Tegenwoordig bevind zig alhier de beroem de Musicant J. G. Wolgang Mozart van Saltzburg, dewelke maar agt Jaaren oud is, en op een wonderbaare wijze de moeilijkste Con certen en Solo's van de beroemste, zooals ook verscheidene van zijne eige compositie execu- teerd. Deze jonge Musicant heeft zijn zoo uyt- muntende Gaaven aan het Stadhouderlijke Hof etc, laaten hooren en de Verwondering en Goed keuring van een ieder weggedragen". Den 30sten September gaven de kinderen een concert in de Oude Doelen, toenmaals de ge bruikelijke concertzaal. De advertentie, die eenige dagen daarvoor in de courant verscheen, ver meldt o.a. „De Liefhebbers kunnen na hun plai- sier hem Muziek voorleggen, hij zal hetzelve alles voor de vuyst speelen". Ons doet dit meer aan een kermisuitvoering denken, dan aan e^n concert waar deftige Hagenaars verschenen; in die dagen was dit echter iets heel normaals. Over het concert zelf zijn geen bijzonder heden bekend; dat het niet door meerdere ge volgd werd, vond zijn oorzaak in het feit, dat loowel Marianne als Wolfgang gedurende het najaar door ernstige ziekten overvallen werden. Uit de brieven, welke vader Leopold naar Salz burg schreef, kunnen wij opmaken, dat de beide kinderen ternauwernood aan den dood ont snapten. Kenmerkend voor het aanzien, waarin de familie bij het Stadhouderlijk Hof stond, is. dat de Prins en de Prinses hen den beroemden professor Thomas Schwencke als geneesheer zonden. Eerst eind Januari gaven de kinderen hun tweede concert, eveneens in de Doelen. Kort daarop vertrok Leopold met de zijnen naar Amsterdam. Mozart in Amsterdam. titel: Six Sonates pour le Clavecin avec l'accom pagnement d'un Violon, dédiées a Madame la Princesse Nassau Weilburg, née Princesse d'Oran- ge, par W. Mozart, agé de 9 ans. Belangrijker zijn nog twee variatiewerken t.w. „Variaties op een Nederduitsch Air, op de Instal latie van Z.D.H. Willem den V, Prins van Oranje, etc. etc. etc", benevens „Het bekende Airtje Wil helmus van Nassau, gevarieert voor 't Clavier door gemelden jongen Mozart a 6 stuivers". (Adv. lngez Med.) Begin April maakte de familie zich op om Ne derland te verlaten. Ter wille van de reiskosten werd nog een concert gegeven in Amsterdam, daarna vertrok men naar Utrecht, alwaar even eens geconcerteerd werd. Over dit laatste concert is verder niets bekend. Leopold's reisaanteekenin- gen spreken alleen over een hoornist en een vio list. beiden met de niet zeer vleiende benaming „capitale Esel" aangeduid! De reis ging verder over Rotterdam, Antwerpen, Parijs en Zürich naar Salzburg, waar de familie eind November na ruim driejarige afwezigheid terugkeerde. Dat de ontvangst in Nederland alle verwachtin gen had overtroffen blijkt wel duidelijk uit het feit, dat het herhaald en dringend verzoek uit Salzburg om terug te keeren bij de 'kinderen geen Heimweh vermocht op te webken. ZooaLs wij reeds zeiden heeft Mozart's bezoek weer belangstelling gewekt voor het Nederland sche muziekleven uit dien tijd. Leopold's reisaan- teekeningen zijn hiervoor een niet te versmaden bron geweest; uit elke stad die hij bezocht ver meldde hij de personen, die hij ontmoette. Deze hier te noemen zou mij echter te ver voeren. F. R. NOSKE. Mozart als zesjarige. (Foto archief H. D.) Deze beide werkjes kan men tot de beste van Mozart's jeugdwerken rekenen. Daarnaast schreef hij nog twee orkestwerken, waarvan slechts brok stukken bewaard zijn gebleven. Deze zijn een symphonie in Bes en een verzameling stukjes, ver schenen onder den titel „Galimathias Musicum", hetwelk sluit met een fuga op het Wilhelmus. Bezoek aan Haarlem. In een van de bileven, welke Leopold naar Salz burg schreef lezen wij, dat vader en zoon in die dagen een bezoek aan Haarlem brachten. De aan leiding daartoe was de uitgave van Leopold Mo zart's „Handleiding tot het Vioolspel". Dit boek, dat reeds vroeger in de Duitsohe taal was ver schenen, werd nu door de bekende Haarlemsche firma Joh. Enschedé en Zoonen nog heden ten dage bekend! in een Nederlandsche vertaling gedrukt. De bedoelde passage uit Leopold's brief luidt vertaald als volgt: „Dit boek heeft men in hetzelfde formaat in mijn tegenwoordigheid in het Hollandsoh ver taald. den Prins opgedragen en het bij zijn in- huldigingsfeest overhandigd. De uitgever (een boekdrukker te Haarlem) kwam eerbiedig naar mij toe en overhandigde mij het werk in tegen woordigheid van den organist, die dezen Wolfgang uitnoodigde. het beroemde groote orgel in Haar lem te bespelen, wat dan ook den volgenden mor gen plaats had. Dit orgel is een uitnemend werk met 68 registers, alles van tin. omdat hout in dit vochtige land niet duurzaam is". Bedoeld is natuurlijk het orgel in de St. Bavo- kerk. dat inderdaad reeds toen een internationale vermaardheid bezat. Leopold's reisaanteekenin- gen vermelden niets over het bezoek te Haarlem, behalve het logement ..Het Gulden Vlies", waar hij bliikbaar is afgestapt. ANEMONE PULSATILLA. Wildemanskruid. Anemone Pulsatilla, ook wel Pulsatilla vulgaris genoemd, is een alleraardigste vroegbloeiende plant voor onzen rotstuin. Ze heeft iets vroolijk nonchalants met de opvallend sterke beharing van bijna alle onderdeelen, de dubbelgevinde wor telbladen, de handvormige omwindselbladen, de stengel en de kelkbladen. Van Maart tot Mei bloeien de lichtviolette bloemen en vooral wan neer de zon ze beschijnt, zorgen ze door hun lich tende pluizige beharing voor een prachtig vroolijk voor jaarsfeest. Anemone Pulsatilla komt in ons land ook in het wild voor; vooral op de zandoevers langs de ri vieren. Een zandige bodem is dan ook een ver- eischte voor de plant. Zandige tuingrond, liefst wat kalkhoudend, en een goed gedraineerde, matig vochtige standplaats, waar de zon niet te fel schijnt, zijn de beste voorwaarden. De plant wordt niet hooger dan een centimeter of veertig en heeft tijdens den bloei die lengte meestal nog niet gehaald. Die vrij kleine afmetin gen maken Anemone Pulsatilla juist zoo geschikt voor den rotstuin. Behalve in de oorspronkelijke violette kleur be staat Anemone Pulsatilla nog in enkele variaties, n.l. An. Puls. var. rubra met roodbruine bloemen, var. Nigella met donkerviolette, bijna zwarte bloemen en var. amoena met helder violette bloe men. Anemone Pulsatilla is wel de vroagste onder de anemonen. Iets later, van Mei tot Juni bloeit Anemone alpina met groote witte, van buiten VOOR DE KINDEREN Anemone Pulsatilla. (foto Hastings) paarsgetinte bloemen. Ook Anemone sulphura. met zijn prachtige zwavelgele bloemen, bloei in MeiJuni. Deze soorten, die beide uit de Alpen stammen, zijn buitengewoon mooi en feestelijk en nog uitbundiger vroolijk dan An. Puls. Maar Anemone Pulsatilla wint het door Ir ar vroegen bloei en geeft ons met haar variaties toch al kleurverscheidenheid genoeg. Wie de grappig zijdeachtig behaarde plant nog niet kent. neme haar eens op proef in den rots tuin. Zeker zal dit vroegbloeiende wildemans- kruid. dat nog eenigszins de allures van een wilde plant heeft, zoo nonchalant en ongedwongen groeit en bloeit het, een aanwinst zijn voor den tuin. A. J. D. Een werklooze te Velsen, die al 12 jaar in dien toestand verkeerde, had verzuimd, de verdiensten van zijn dochter op te geven, van welk verzuim hij natuurlijk e gevolgen had moeten dragen. En toen hij half Januari van dit jaar op den Hagelin- gerwcg te Velen den ambtenaar ontmoette, die zijn verkeerde handeling had geconstateerd, begon zijn bloed te koken. Hij stapte van zijn fiets, schold den ambtenaar de huid vol en bedreigde hem tenslotte met een mes. Weg en.- poging tot zware mishandeling hoorde hij voor den Politierechter Vrijdag 3 maanden ge vangenisstraf tegen zich eisohen waarvan de Po litierechter 6 weken gevangenisstraf maakte. HUURDER EN VERHUURDER. Een huiseigenaar kwam op 30 September 1940 de huur bij een huurder ophalen. Daarbij ontstonden woorden en helaas kwam het ook tot (verkeerde) daden. Op een gegeven oogenblik diende de huur der den verhuurder verschillende harde stompen op den linkerwang en het linkeroog toe. Ter terechtzitting bleek, dat de verhouding nu weer vrij goed is: beiden kregen van den Politie rechter een waarschuwing, zich in het vervolg kalm te houden. Het O M. requireerde f 10 boete of zes dagen hechtenis en de Politierechter hield zich aan dezen eisoh. HONDEN- EN MENSCHEN- GEVECHT. In Januari van dit jaar raakten op de Benne- broekerlaan te Bennebroek een hond, die met zij<n eigenares wandelde en een andere hond, die door zijn eigenaar aan een touw werd vastgehouden, met elkaar in gevecht. Niet alleen de honden geraakten daarbij in min of meer opgewonden toestand, ook de menschen De heer gaf den aanvallenden horoi (dien van de dame) een „zijdelingsohe" sohop (hij verklaarde ter terechtzitting, dat hij zijn beenen en armen niet goed meer tot zijn dienst had, daar hij indertijd als loods was afgekeurd) zoodat het dier tegen een boom aankwam en bovendien zou hij ook de dame een adembenemenden duw tegen de keel gegeven hebben, nadat die dame hem een duw gegeven had. ort-'er toe-voeging van de woorden: Leelijke kerel, durf jij mijn hond te schoppen"' Toen de dame hem zijn naam en adres vroeg, weigerde hij op ruwe wijze, op dit verzoek in te gaan. door te zeg gen. dat de dame een gevaarlijke ziekte kon krij gen. Ook zou hij de dame een bepaald beleedigenid woord hebben toegevoegd, maar de verklaring van de hondeneigenares was in dezen niet zeer posi tief. ofschoon een kinderjuffrouw, die het geval had bijgewoond. zei:e het bedoelde woord duide lijk te hebben gehoord. De verklaring van verdachte dat hij niet kon schoppen en duwen werd tamelijk wel opgeheven door de verklaring van zijn eohtgenoote, die als getuige a décharge werd gehoord en die mede deelde. dat verdachte den hond twee schoppen had gegeven. Tegenover wat de dame over den haar gegeven uw zeide, stelde verdachte, dat hij slechts een af werende beweging had gemaakt. Het O.M. nam zoowel de beleediging als de mis handeling als bewezen aan en requireerde f 30 boete of 18 dagen hechtenis, maar de Politierechter sprak hem van de beleediging vrij, omdat hij die niet wettig en overtuigend bewezen achtte. Voor de mN-handeiing legde de Politierechter f 15 boete of 9 dagen hechtenis op, aannemende dat beide par tijen wat opgewonden waren geweest. VERKOOPEN VAN ONGEKEURD VLEESCH. f 200 boete werd opgelegd aan een slager te Be verwijk wegens het verkoopen van ongekeurd kalfsvleesch. Zoowel de Politierechter als het O. M zeiden, dat in dezen streng moet worden opgetre den, daar door het verkoopen van ongekeurd vleesch de gezondheid der consumenten op ernstige wijze benadeeld kan worden. DE BURGEMEESTER VAN AALSMEER EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 21 Januari is de heer J. Kastelein, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Maart 1941 uit den dienst als burgemester van de gemeente Aalsmeer eervol ontslagen. Wij hebben dit feit reeds in de krant gemeld. Dit is de officieele bevestiging. MET 200 GOUDEN TIENTJES ER VAN DOOR De 33-jarige huishoudster J. F. de V. had uit de slaapkamer van den heer bij wien zij te Delft dien de. een kistje met 200 gouden tientjes gestolen. Na een radio-omroepbericht van den commissaris van politie te Delft, is de dievegge te Rotterdam aangehouden. Het goud is teruggevonden. Over Mozart's verblijf te Amsterdam is weinig bekend, hetgeen te wijten is aan het feit, dat van Nissen, zijn eerste biograaf, de brieven van Leopold uit Nederland slechts ten deele pu bliceerde. Wij weten echter, dat de familie in de herberg „De Gouden Leeuw" in de Warmoes straat logeerde. Het eerste concert vond den 29sten Januari plaats. In een der advertenties staat vermeld, dat de beide kinderen hier voor het eerst „a quatre mains" zouden spelen. Dit had Wolfgang van Bach's jongsten zoon, Jo- hann Christian, te Londen geleerd. Den 26sten Februari werd nog een tweede concert gegeven. Daarop vertrok men weer snel naar Den Haag. De meerderjarigheidsverklaring van den Prins. 92. De wreede kaperkapitein Kan ais hij wil heel vnend'lljk zijn Hij schenkt den hengelaar het leven IEn wil hem ook een tulband geven De kleine man is nu content En is direct aan 't ding gewend. Nu gaan we ons dan met de bewerking van den grond bezighouden. Men kan op bijna ïederen grond groenten kweeken mits men den boden» uit stekend bewerkt. De noodzaak van een goede grondbewerking wordt nog dikwijls niet ingezien en toch is het heel belangrijk belangrijker zelfs dan de bemesting, daar een rijke bemesting een ondoelmatige bewerking van den bodem niet op heft. Bij een goede, diepe omwerking van den grond komen voedingsstoffen voor de planten beschik baar. die bij het nalaten van deze bewerking door den bodem zouden worden vastgehouden. In dezen tijd, nu de beschikbare hoeveelheid kunstmest en stalmest klein is, en we dientenge volge hiermede heel zuinig moeten omgaan, is het diepspitten van den grond dus heel belangrijk. Bovendien ls het van belang, dat de aarde kruimelig en poreus is, omdat groentegewassen snel moeten kunnen doorgroeien; dit is in een stijven, dichtgeslibden grond niet mogelijk. Om al deze redenen laten we den grond den eersten keer, dat we er op gaan kweeken diep spitten dat wil zeggen, we laten zandgrond tot op een diepte van 7080 cM. en kleigrond tot op 50 cM, diepte omspitten. Indien we dit éénmaal hebben gedaan, kunnen we de eerst volgende jaren me 'n jaarlijksche om werking van één steek diep volstaan. Nu lijkt een bewerking van den bodem van 5080 cM. overdreven diep maar wanneer we weten dat de wortels van sommige groenten zooals erwten en boonen tot 1.50 M., aardappelen zelfs nog dieper den grond ingaan, dan zullen we het nut hiervan inzien. Wat nu het spitten zelf betreft, indien men zijn tuin moet laten omspitten, is het aan te raden dit door een vakman te laten doen, daar diepspitten een uiterst zwaar en bovendien heel moeilijk werk is. Is een tuin reeds eerder goed omgewerkt, en kan men dus met één steek spitten volstaan, dan kan men dit in de meeste gevallen wel zelf doen. De gemakkelijkste manier van spitten is wel deze: We spitten aan een der zijkanten van het veld een vore en leggen den grond hiervan op zij, we vullen nu deze vore met de aarde van de volgende, waarbij elke schop grond onderste boven komt en zoo verder. Aan het eind blijft nu een vore over, waarin we de aarde die we opzij gelegd hebben brengen. Hoewel het heel gemakkelijk werkt, is het verkeerd om bij het spitten in de vore te staan, daar we dan den grond vast trap pen. Tijdens het spitten verwijderen we tevens alle steenen, onkruidwortels en andere ongerechtig heden, die we vinden. We spitten nooit, wanneer er nog sneeuw op het land ligt, daar ondergespitte sneeuw heel lang blijft liggen en de grond dan onnoodig lang koud blijft. Ook spitten we niet indien de grond heel nat is, daar deze dan dichtslibt. Als de tuin omgespit is, moet het oppervlak effen, zonder bulten of kuilen zijn en boven dien horizontaal. Hflt de grond wat naar het zui den af, dan hindert dit niet, wanneer de helling slechts klein is, helt de grond echter naar den anderen kant, dus naar het noorden, dan zullen de zonnestralen langs de helling afglijden en krij gen de planten geen warmte genoeg. In dit ge val moet het terrein dan horizontaal gemaakt worden. Tuingrond die door zijn ligging voortdurend vochtig is, kunnen we misschien droger maken, door greppels te graven, zandgrond, die soms te droog is, maken we meer vochthoudend door de toevoeging van humus bladaarde of mest klei grond wordt door de toevoeging van humus losser, en slibt minder dicht. Wat de bemesting van den groentetuin betreft, het was steeds al moeilijk om hierin raad te geven, daar practisch iedere grond een andere be mesting vraagt, maar nu we bovendien zuinig met de mest moeten zijn, is dit vraagstuk nog eens zoo moeilijk. Over het algemeen is voor zandgrond een bemesting met organisch materiaal aan te be velen. Daar vele groenten echter geen versche mest verdragen, gebruiken we dan steeds oude, goed verteerde mest. We laten de mest vooral niet ge durende een paar dagen, onbedekt, in hoopjes op het veld liggen, daar dan de beste bestand- deelen verloren gaan, maar spitten alles dadelijk na ontvangst niet te diep, onder. Kunnen we de mest onverhoopt toch niet dadelijk verwerken, dan bedekken we die met een laagje grond. Aan een te zuren grond (het is voor een leek niet gemakkelijk om dit te beoordeelen, maar het gaat meestal samen met een bodem die gemakke lijk dichtslibt) kan men veel verbeteren door er direct na het spitten pLzn. 4 K.G. kalk per 25 M2. over uit te strooien (kalk is bij iederen zaadhan delaar verkrijgbaar) en deze onder te harken. Wat de kunstmeststoffen betreft, het gemak kelijkste zijn wel de gemengde mestsoorten zoo als de Asef korrels voor den groentetuin, waarvan we liefst 1 a 2 K.G. per 20 M2. gebruiken. Indien we enkelvoudige meststoffen geven, zijn we voorzichtig met de stikstofmeststoffen, daar een te ruime bemesting hiervan, bij weckgroenten het opengaan der flesschen kan veroorzaken. We strooien de kunstmest minstens 3 a 4 weken na de kalk uit. Humus is de donkere stof door verrotting en vermolming van organische stoffen ontstaan. J. J. L. Berucht inbreker gepakt. 's GRAVENHAGE, (A.N.P.) In den nacht van Zondag op Maandag hoorde iemand van den luchtbeschermingsdienst glasgerinkel nabij het perceel Nieuwe Haven 358. Daar is een levensmid- delenbedrijf bevestigd. Hij was zoo actief de politie te waarschuwen, die verscheen met man en macht, politiehonden incluis. Het pand werd omsingeld. Na een moeizamen tocht over schuttingen en door tuinen vonden de spoorzoekers, geleid door de aanwijzingen van de schrandere honden en nadat eenige schoten in de lucht waren gelost, onder struiken verborgen een tweetal mannen. Ze sleepten een zak met pakjes thee en koffie mede. Een anderen zak, vol levensmiddelen, hadden ze in de nabijheid neergezet. De mannen werden aan gehouden. Men bleek een goede vangst te hebben gedaan. De eene is een 26-jarige bekende inbreker die enkele jaren geleden tc Delft een brandkast heeft bewerkt „a la sardine", in Den Haag gear resteerd en daarna tot eenige jaren gevangenis straf veroordeeld werd. In zijn gezelschap was een 20-jarige los-werkman nog niet zoo gerouti neerd in het inbrekersvak. Beiden zijn in het huis van bewaring opge sloten. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhis torische Vereeniging houdt Zondagmorgen een vogelexcursie onder leiding van dr. O. Degel- Ier Jr. Zaterdag 15 Maart des middags half drie houdt de heer Nol Binsbergen voor de afdee ling een voordracht over „Weide- en watervo gels". De lezing heeft plaats in het Lutherhuis, Wilhelminastraat 42. NOTARISBENOEMING. Binnen het Arrondissement Haarlem ter stand plaats Zaandam is bij besluit van den secreta ris-generaal van het Departement van Justitie van 27 Febr. 1941 benoemd tot notaris de heei J. de Jong, canöidaat-notarls te Zaaayan^ Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr.lO Haarlemsche Politierechter POGING TOT ZWARE MISHANDELING. Den 8sten Maart zou Prins Willem V, den leeftijd van 18 jaar bereiken en daarbij als erfstadhouder geïnstalleerd worden. Dat deze dag niet zonder feestelijkheden voorbij '"on gaan. spreekt vanzelf. Reeds weken tevoren stonden de dagbladen vol met aanbiedingen van .Illuminatie. Blaaden, Decoratieën van bij zondere vinding, Chineesche Lantaarens enz." Ofschoon ook over dit hoofdstuk van Mozart's verblijf in Nederland weinig feiten bekend zijn, kan men deze periode toch wel als de meest in teressante beschouwen- Immers, in deze dagen vallen de composities, welke Wolfgang voor dei- Prins en Prinses vervaardigde. Dit zijn aller eerst zes sonaten voor klavier en viool, uitgegeven lis Opus 4. Zij versohenen in den Haag onder den 1 *1. Maar hij vertrouwt zijn oogen niet. Als hij rijn nurten vriend daar ziel. Hij denkt: „ik- droom', en hoort zich vragen: ..Waarom moet Je een tulband dragen? Misschien zou zooiets m" ook wel staan, Zeg op: waar heb Je hem vandaan!"

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 11