Haarlem's Dagblad EIKENBLOKKEN Don Alfonso Maart. Vethaaqitt(j) ^isfriandpcifzen De betaling van de loonbelasting „La Gaité" Honden en Kattenvoeder Gebr. VEEN1NGA Artikelen enz. i 58e JAARGANG No. 17700 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93.»bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest delgen Directie: P. W. PEEREBOOM et> ROB ESA PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 1 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, por maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ2—, elke regel meer ƒ0.40 Reclames ƒ0.65 pe» regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meel 0.17^£. Groentjes zie rubriek. De dood van den Spaanschen ex-koning Alfonso XIII, te Rome in ballingschap gestorven op 54- jarigen leeftijd, wekt herinneringen aan een mar kante figuur die een ongetwijfeld zeer moeilijk en stormachtig koningschap heeft beleefd, dat na lange jaren in een échec is geëindigd. Het is Don Alfonso niet gelukt, den moeilijken toestand waarin zijn vaderland verkeerde tot duurzame verbetering te brengen. Waaruit niet volgt dat hij een onbedui dend man zou zijn geweest. Misschien zal de histo rie de redenen van zijn uiteindelijk falen met meer duidelijkheid vaststellen dan ze tot dusver aan den dag getreden zijn. Natuurlijk heeft hij fouten be gaan; geen mensch blijft daar vrij van. Maar hij begon zijn met zoo hooge en verantwoordelijke taak belast leven al onder zeer ongunstige om standigheden. Want' zijn vader, Alfonso XII, over leed op 28-jarigen leeftijd vlak voor zijn ge boorte, nadat Spanje al een stormachtig tijdvak achter den rug had. De zoon kwam dus als Koning ter wereld en zijn moeder, Koningin Maria Christi na, Oostenrijksch aartshertogin, dié pas zeven jaar Koningin van Spanje was, aanvaardde het regent schap tot zijn meerderjarigheid in 1902. Toen viel Alfonso XIII als zestienjarige de troon ten deel, waarop hij negen-entwintig jaar lang zou zetelen. En in den tijd van het regentschap was het Spanje geenszins voor den wind gegaan; het had schier al zijn koloniën verloren en oorlog met de Ver- eenigde Staten gevoerd, terwijl de hevige tegen stellingen in de binnenlandsche politiek niet waren verminderd. Daar kwam tijdens het bewind van den jongen Koning de voortdurende, ongelukkige strijd in Marokko nog bij. Het Marokkaansche vraagstuk heeft zijn bewind zeker in hooge mate beïnvloed. In 1923 voerden de in Marokko geleden verliezen tot een onderzoek naar het beleid der hoogere officieren en daarop volgde met blijkbare medewerking des Konings, een militaire staats greep die den markies Primo de Rivera als dictator aan het bewind bracht. De grondwet van 1876 werd toen geschorst en het parlement, de Cortes, ontbon den. Dit krachtig middel leidde evenwel op den duur niet tot verbetering van den toestand in Marokko en evenmin van dien in het binnenland, waar herhaaldelijk onlusten bleven voorkomen en de republikeinsche beweging terrein won. Tot bij de gemeenteraadsverkiezingen in het voorjaar van 1931 Primo de Rivera was al een jaar tevoren afgetreden en de Koning had hem door generaal Berenguer vervangen de republikeinen over wonnen, de republiek te Madrid werd uitgeroepen en Alfonso met zijn gezin naar Frankrijk uitweek. Men weet hoe kort daarop de burgeroorlog uit brak, die eindigde in de overwinning van generaal Franco, sindsdien het hoofd der Spaansche regee ring. Er is in den laatsten tijd meermalen sprake geweest van een herstel van het koningschap, maar blijkbaar zou Idlit dan den vorm aannemen van een troonopvolging door Alfonso's derden zoon, prins Juan De ex-Koning zelf heeft na 1931 zijn land nimmer weergezien en het is nog altijd onduidelijk of er wel werkelijk weer een Koning in Spanje zal komen. Alfonso XIII was gehuwd met Victoria Eugenia Christina prinses van Battenberg. Op hun huwe lijksleven rustte de tragedie van een overerfelijke bloedziekte die in zeldzame gevallen optreedt (hae- mophilie) waaraan hun oudste zoon, Alfonso, ten prooi viel evenals indertijd de Russische Ts' are- witsj, de eenige zoon van den laatsten Tsaar der Russen. Enkele jaren geleden kwam die zoon, na den val van het Spaansche koningschap bekend onder den titel hertog van Cavadonga, bij een auto-ongeluk om. De tweede zoon, Don Jaime, is tioofstom. De derde zoon is, zooals gezegd, als troonpretendent genoemd. Uit het huwelijk waren verder de prinsessen Beatrix en Maria Christina geboren, die nu 31 en 29 jaar oud zijn. Koning Alfonso Xni was temidden van de zware tegenslagen en beproevingen die zijn leven ken merkten een moedig en vitaal man gebleven. Zijn moed had hij telkens weer getoond bij de vele moordaanslagen die op hem gepleegd werden. Die op zijn huwelijksdag, toen bommen werden ge worpen naar den stoet waarin Koning en Koningin uit de kerk terugkeerden, is wel de bekendste ge bleven. Zijn vitaliteit kwam in zijn gansche levendige optreden en in zijn sportiviteit tot uiting. Hij was niet alleen een toegewijd golfer maar ook een geestdriftig automobilist en polospeler. Een modern Koning was hij ook in zijn toegankelijkheid en be minnelijk optreden. Overigens stond hij ongetwij feld lijnrecht tegenover de opvattingen der repu blikeinen in zy'n overtuiging van de roeping van zijn koningschap. Wie hem ooit van nabij heeft gezien heeft meteen den indruk opgedaan dat hij een scherpe intelligentie bezat: daar duidden de zeer sprekende, levendige oogen al op. En dat is dan ook wel utt zijn persoonlijk optreden geble ken; hij bezat een scherp inzicht vooral in poli tieke aangelegenheden. Zijn tegenstanders hebben hem zijn optreden in zakelijke ondernemingen meermalen verweten. Men kan de veronderstelling maken dat zijn bewind wellicht gelukkiger geweest zou zijn ais hij in zijn jeugd dien steun en voor lichting van zijn vader had gehad en niet op zoo jeugdigen leeftijd het koningschap had moeten aanvaarden. Bij den dood van dezen vorst-tin- ballingschap moet men zich immers zijn gaven en zijn levenskracht wel herinneren. R. P. Frankrijk zou de Japansche voorstellen aanvaarden. Echter nog geen officiéél bericht. TOKIO, 1 Maart (D.N.B.) De Jomioeri meldt uit Hanoi, dat Frankrijk zeer waar schijnlijk het Japansche bemiddelende voor stel ten aanzien van de grensgeschillen tus- 6chen Thailand en Indo-China zal aanvaar den. Dit bericht is echter nog niet officieel be vestigd. j Dus Sprokkelmaand is weer verdwene^ Door niemand al te zeer herdacht En Lentemaand is weer versohenen, Met al wat van haar wordt verwacht. Wij weten niet wat gaat gebeuren In deze nieuwe maand van Maart, Maar wel, dat z' eerste lentegeuren Als heerlijk goed voor ons bewaart. En ook dat zij ons zal verblijden Met het nog schuchter eerste groen, Zooals sinds d' alleroudste tijden, De lentemaand al pleegt te doen. Zij mag den winter nog verlengen, Met nachtvorst, hagel, sneeuw misschien, Maar zij zal ook het voorjaar brengen En ons nieuw leven laten zien. Zij houdt nog veel voor ons verborgen, Dat ons misschien benauwen zal, Als dagelij ksche levenszorgen Vol ernst en last in elk geval. Maar ook zal zij het eind inluiden Van winterjas en winterdas, Zij brengt de vogels uit het zuiden En nieuw vertier op hei en plas. De Maartsche buien mogen komen In buldrende onstuimigheid, Maar onze nieuwe lentedroomen Droomen Wij toch, dit al ten spijt P. GASUS. In verband met Omzetbelasting. Alle soorten Huisbrand met 5 cent per H.L. Amthraciet I en Ind. IV en V 75 ct. p. 1000 K.G. Cokes ƒ1.per 1000 K.G. Voor Industrie 1.25 per 1000 K.G. (Wanneer voor Industrie echter schriftelijk besteld wordt 50 cent reductie.) Vereenigde Brandstoffenhandelaren en Coöperaties van Haarlem en Omstreken. HAARLEM, 1 MAART 1941. (Adv. Ingez Med.) De commissaris in de provincie Noord-Holland. Plechtige ambtsaanvaarding in het Gouvernementsgebouw te Haarlem. HAARLEM, 1 Maart. De commissaris der pro vincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, ofschoon reeds eenigen tijd in de feitelijke uitoefening van zijn nieuwe functie werkzaam, heeft gemeend van zijn ambtsaanvaarding ook op meer formeele wijze naar buiten te moeten doen blijken. Te dien einde zal op Zaterdag, den 8sten Maart a.s., des voormid dags te 11 uur in de zittingzaal der Provinciale Staten in het gouvernementsgebouw, Dreef 3, te Haarlem, een plechtige bijeenkomst met de leden van Gedeputeerde Staten, Provinciale Staten en andere autoriteiten worden gehouden, waarin de commissaris in een rede hoopt uiteen te zetten,'hoe hij onder de huidige omstandigheden zijn taak ziet. Na afloop van deze bijeenkomst, welke te om streeks kwart voor twaalf des voormidicags zal zijn beëindigd, zal voor autoriteiten en vertegenwoor digers van instellingen, corporaties en vereeni- gingen gelegenheid bestaan hun opwachting bij den commissaris en mevrouw Backer te maken. Ontheffing van 1/3 der inkomstenbelasting De practische beteekenis var. de verlichtende maatregelen 's-GRAVENHAGE (A.N.P.) In de Nederland- sche Staatscourant van 14 Februari 1941 is opge nomen de vijfde uitvoeringsbeschikking loonbelas ting 1940, waarin de secretaris-generaal van ,Jhet departement van financiën de voor de uitvoering van artikel 42 van het besluit op de loonbelasting noodzakelijke voorschriften heeft ge geven. In deze voorschriften is vooreerst bepaald, dat degene, die is aangeslagen in de inkomstenbelasting 1940/41, uitsluitend ter zake van de in dienstbe trekking verrichten arbeid en die tevens voor 1 Mei inkomsten geniet welke aan de loonbelasting zijn onderworpen, op zijn verzoek een ontheffing krijgt over vier maanden. De ontheffing zal dus voor zoodanige aangeslagenen in den regel een derde gedeelte van den aanslag bedragen. Degene, die daarentegen behalve voor opbrengst van in dienstrbetrekking verrichten arbeid tevens nog voor andere opbrengst is aangeslagen, ver krijgt een geringere ontheffing. De ontheffing wordt in dat geval berekend over den aanslag, die den aangeslagene zou zijn opgelegd, indien nij alleen opbrengst van in dienstbetrekking verrichten ar beid had genoten. Bij het vorenstaande wordt opgemerkt, dat aan spraak op ontheffing ook bestaat, indien het thans genoten loon aoo gering is, dat hierop geen loon belasting wordt ingehouden. Het verzoek om ont heffing kan worden gesteld op de z.g. werknemers verklaring welke de werknemer ingevolge artikei 11, 2e lid, van het besluit op de loonbelasting bij zijn werkgever inlevert en welke de werkgever verplicht is aan den inspecteur door te zenden. De meeste werknemers zullen mitsdien reeds hun verzoek om ontheffing bij de invulling van de werknömers'verklaring hebben gedaan. Jndien zulks niet het geval is kan het verzoek alsnog bij afzonderlijken brief worden gedaan. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn, dat de in specteurs in korten tijd op het zeer groote aantal verzoeken om ontheffing beschikken. Teneinde te voorkomen, dat de aangeslage nen daardoor in moeilijkheden komen, heeft de secretaris-generaal van het departement van finananciën den ontvangers medegedeeld, dat de aangeslagenen die een verzoek om ont heffing hebben ingediend, moeten geacht worden voor een derde van hun aanslag in de belastingen naar het inkomen uitstel van betaling te hebben ontvangen, totdat op hun verzoek is beslist. Personen wier aanslag voor een belangrijk gedeelte betrekking heeft op andere inkomsten dan die uit een dienstbetrekking, wordt echter in hun eigen belang aangeraden meer dan twee derde gedeelte van hun aanslag te voldoen, aangezien de aan hen te verleenen onthefing, zooals uit het vorenstaande volgt, minder dan een derde zal bedragen, ten overvloede wordt hierbij opgemerkt, dat, indien te veel is betaald, natuurlijk aanspraak of teruggaaf bestaat. De aangeslagenen die een verzoek om ontheffing hebben ingeleverd, behoeven den ontvanger niet om uitstel voor één derde gedeelte te verzoeken. De ontvangers verkrijgen een opgaaf van deze aan geslagenen van den inspecteur. Nog door een anderen maatregel is den per sonen, die aan de loonbelasting zijn onderworpen en nog een aanslag in de inkomstenbelasting over het belastingjaar 1940/41 geheel of gedeeltelijk moeten betalen, een tegemoetkomen verleend. De secretaris-generaal vanh et departement van financiën heeft den ontvangers medege deeld, dat aan de aangeslagenen, die op de ver melde wijze een verzoek om ontheffing hebben gedaan, ten minste acht termijnen voor de be taling van den aanslag worden toegekend. Zoodoende vervalt om een voorbeeld te noemen van een aanslag, welke in November 1940 is gedagteekend, de laatste termijn niet op 30 April 1941 doch eerst op 21 Juli 1941 Totdat op het verzoek om ontheffing is beslist, vervalt dus iedere maand een achtste gedeelte van twee derde van den aanslag. De spreekuren van den Orts- kommandant te Haarlem. Men deelt ons nader mede dat de Ortskomman- dantur op Woensdag- en Zaterdagmiddag evenals op Zondag gesloten is. Op de overige dagen zijn de spreekuren voor het Nederlandsche publiek van 1012 uur en van 1617 uur. Op vele plaatsen in Amsterdam worden thans cursussen in koken en voedingsleer gegeven vanwege de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezins leiding, waarbij gebruik gemaakt wordt van een verplaatsbare keuken. De leer lingen luisteren belangstellend naar do verklaringen van de onderwijzeres. (Foto Pax-Holland) Bommen op Dover. Ook een stad in Zuidoost Engeland gebombardeerd. BERLIJN, 1 Maart. (D.N.B.) Het Brit- sche ministerie vah luchtvaart deelde gister avond mede dat Vrijdagmiddag bommen op Dover zijn geworpen. Des avonds heeft een al leenvliegend Duitsch vliegtuig in duikvlucht bommen op een stad in het Zuid-Oosten laten vallen. Ontmoeting tusschen Von Ribbentrop en Ciano. WEENEN, 1 Maart (D.N.B.) De luliaanschc minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, is vanochtend met een specialen trein hier aan gekomen. Op het Zuiderstation, dat getooid was met de Duitsohe en Italiaansche vlaggen, verwel komde de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen gast. Verder waren aanwezig de chef van het protocol, von Doernberg, de rijksstadhouder van Weenen, rijksleider van Schiraoh, de generaal der luoht- afweerartillerie Hirschauer, rijksstadhouder Dr. Jury en andere vooraanstaande Duitsohe personen. De beide ministers van buiten landsche zaken begroetten elkander met een lan gen, hartelijken handdruk. Nadat graaf Ciano en von Ribbentrop de eerecompagnie, die voor het station stond aangetreden, hadden geinspecteerd, vergezelde de Duitsche minister zijn gast per auto naar het Grand Hotel, waar Ciano gedurende zijn bezoek te Weenen verblijf houdt. Zooals wij eenige dagen geleden mededeelden wordt het orgel in de Groote Kerk hersteld. Men ziet hierboven den orgelbouwer C. van Ballegoy bezig met de diverse orgelpijpen. (Foto De Haas) Veel patiënten in Haarlemsche ziekenhuizen. Deskundigen kunnen geen bepaalde redenen daarvoor vinden. Naar wij vernemen zijn in den laatsten tijd in de Haarlemsche ziekenhuizen in de derde klasse zooveel patiënten dat alle bedden bezet zijn. Het is zelfs zoo dat de Geneeskundige Dienst de aan vragen voor opnemingen van patiënten die geheel of gedeeltelijk voor gemeenterekening in de ziekenhuizen moeten worden verpleegd, nader be kijkt, om voorkeur te geven aan die patiënten die het eerst hulp noodig hebben. Daardoor heeft men zekerheid dat de belangen der patiënten niet in het gedrang komen. Wij hebben den directeur van den Geneeskun digen Dienst te Haarlem, gevraagd of er een ver klaring is te geven voor den toeloop van patiën ten. Het is zoo zei dr. W. B. Smit eigen aardig, maar een bepaalde oorzaak is niet vast te stellen. De algemeene gezondheidstoestand der bevolking in Haarlem geeft geen reden tot on gerustheid. Van een ongunstigen invloed van de tijdsomstandigheden is tot heden nog niet veel te bemerken. Het opmerkelijke is, dat de sterfte aan tuberculoze te Haarlem over 1940 lager was dan over 1939. Het sterftecijfer was namelijk 3.17 per 1000 inwoners, tegen 3.80 verleden jaar. Het sterf tecijfer voor geheel Nederland ligt boven de 4. Er zijn den laatsten tijd wel wat meer patiën ten met longontsteking opgenomen als een gevolg van de achter ons liggende griepepidemie maar dat geeft toch geen volledige verklaring. Er zijn niet meer overmatig veel patiënten met breuken, evenmin met blinde darmontsteking of trom bose. Niet onmogelijk is, dat er psychische factoren in het spel zijn. Door de tijdsomstandigheden zijn er menschen die lichamelijk lijden thans meer gevoelen dan voorheen en daarom er toe komen zich te doen verplegen. Bovendien is het wel aan te nemen dat ook sociale omstandigheden er toe medewerken dat een aantal patiënten die vroeger thuis verpleegd werden nu voor opneming in de ziekenhuizen in aanmerking komen. De moeilijkheden voor de verpleging thuis voor sommige patiënten worden ook vergroot door de voeding. Er is wel een rege ling voor de verstrekking van ziekenvoedsel, maar die verzorging kan natuurlijk niet zoo goed zijn als in de ziekenhuizen die tot heden nog niet gerant soeneerd zijn. Zoo is het mogelijk aldus besloot de directeur dat allerlei factoren medewerken om het aantal patiënten in de ziekenhuizen te vermeerderen. Na tuurlijk houden wij het oog op deze quaestie, maar het is nog niet zoo, dat reeds nu maatregelen ge nomen moeten worden om het aantal bedden in de ziekenhuizen te vergrooten. Wij spraken ook eenige directeuren van Haar lemsche ziekenhuizen die de meening van dr. Smit in het algemeen deelden. De directeur van het St. Elisabeth's Gasthuis deelde nog mede, dat ook het aantal klasse-patiënten in zijn inrichting thans iets grooter is dan voorheen. De directeur van het Diaconessenhuis merkte op dat hij reeds eenige jaren opgemerkt heeft, dat er in het voorjaar veel patiënten in zijn inrichting ver pleegd worden. Nu was het wel iets meer dan •oorheen. Plannen om het aantal bedden te ver grooten worden bemoeilijkt door de tijdsomstan digheden. die uitvoering van nieuwe bouwplannen belemmeren. 4,20 per 100 K.C. franco thuis Vormt thans voorraad. Transvaalstraat 5 Tel. 20549 - Na 7 u. 26998 (Adv. Ingez. Med.) RAAKS 1—3 HAARLEM DANSEN. lederen dag vanaf 5 uur ZONDAGS vanaf 3 uur. (Adv. Ingez Med.) Duitsch weermachtsbericht Vele vijandelijke schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 28 Febr. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: „Een duikboot heeft 22.000 b.r.t. vijandelijke koopvaardij tonnage tot zinken gebracht. Lange- afstandsbommenwerpers hebben, naar reeds in een afzonderlijk bericht is medegedeeld, op 26 Febr. op 500 K.M. ten westen van Ierland van een be schermd convooi 9 schepen van in totaal 58.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bovendien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat hun verlies vrijwel vast staat. Vier andere schepen kregen zware bomtreffers. Bij gewapende verkenning in het zeegebied van Groot-Brittannië heeft de luchtmacht op den 27en fabruari ten Westen van Ierland een koopvaardij schip van 10.000 b.r.t. tot zinken gebracht en 6 groote schepen door bomtreffers zoo zwaar bescha digd, dat een deel hiervan als verloren kan wor den beschouwd. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag strategische doelen in Zuid- en Zuid- Oost-Engeland aangevallen, op 6 vliegvelden tal rijke vliegtuigen vernield en zware bomtreffers geplaatst op hangars en gebouwen. Verscheidene voltreffers van bommen veroorzaakten een hevige ontploffing in een vliegtuigfabriek. De vijand heeft gisteren overdag en in den afgeloopen nacht noch boven Duitsch rijksgebied noch boven de bezette gebieden gevlogen. De bemanning van een gevechtsvliegtuig, eer ste luitenant Buambach, feldwebel Erkens en unteroffizier Stahl, heft tot en met 27 Februari in totaal 24.000 ton vijandelijke koopvaardij ton nage tot zinken gebracht". Britsche torpedobootjager tot zinken gebracht. BERLIJN, 1 Maart. (D.N.B.) De Britsche Ad miraliteit heeft medegedeeld dat Dinsdagnacht de Engelsche torpedobootjager „Exmoor" door een Duitsche motortorpedoboot tot zinken gebracht is. De naaste verwanten der slachtoffers zijn in ken nis gesteld. Zooals bekend heeft het Duitsche weermachts bericht van 26 Februari gemeld dat ten Zuid-Oos ten van Engeland een torpedobootjager door een motortorpedoboot in den grond was geboord. bestaat uit 50 vleeschmeel, 25 rijst, 25 dust (fijn hondenbrood). (Goedgekeurd door de Nederl. Meelcentrale). Bestellingen worden in volgorde van binnenkomst afgedaan. Naturalisten. JACOBIJNESTRAAT 10—18 - TELEF. 13265 (Adv. Ingez Med.) HEDEN 12 PAGINA'S. R. P.: Don Alfonso. pag. 1 jg P. Gasus: Maart. pag. 1 jj Veel patiënten in Haarlemsche zie- p kenhuizen. pag. 1 p J. H. V.: In de arbeidssfeer van den i ornitholoog. pag. 3 g P. v. d. Hem: De Nederlandsche g klomp op de Leipziger Messe. 1 pag. 3 1 Flitsen. pag. 3 g Langs de Straat: „Met politiehulp", g door J. C. E. pag. 3 g Voor de Vrouw pag. 4 1 v. H.: Filmschouw. pag. 6 ij K. de Jong: Ledenconcert der H.O.V. g pag. 6 H D.: Over boeken. pag. 6 jj F. R. Noske: Mozart's verblijf in jj Nederland. pag. 7 fg A. J. D.: Anemona Pulsatilla pag. 7 j§ J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. S pag. Van T.: Zandvoort in 1881. pag.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1