mm lilt de OiHstxeken 1 - N.V. Holster 4dTr;«?n35 U VOELT NIET PRETTIG Wetenschap en practijk reiken elkaar de hand. ZATERDAG 1 MAART 1941 HAAR 12 EJM'S- D A G B E AD III#* HILLECOM ernstig geval van kolendamp vergiftiging. Door de omwonenden werd gisteren de politie gewaarschuwd dat ten huize der familie H. aan den Loosterweg I iets ernstigs moest zijn gebeurd, daar de bewoners geen gehoor gaven en niemand zich des morgens buiten haldi vertoond. In gezel schap van dr. Van der Kaaden begaf de politie zich raar het aangeduide huis en vond de deur geslo ten. Deze was spoedig geforceerd, maar bij het binnentreden sloeg den aanwezigen een zware ko- lendamplucht tegemoet. Men trof de vrouw met haar 7-jarig dochtertje bewusteloos te bed. Door direct toegepaste kunst matige ademhaling gelukte het de vrouw weder tot bewustzijn te brengen. Het 7-jarig dochtertje werd direct in ernstigen toestand naar de Maria-Stich- ting te Haarlem vervoerd. De oorzaak van het ongeval was de geheel met eierkolen gevulde kachel, waarvan de vrouw bij het naar bed gaan de schuif geheel had afgesloten, terwijl het deurtje openstond. Naar wij vernamen is de toestand der kleine vooruitgaande. fietsendiefstal. Wekterom zijn hier ter plaatse twee rijwielen ge stolen, die onbeheerd en niet op slot op straat ston den. De menschen zijn wel hard leersch. diefstal uit automatiek. De eigenaar B. van de automatiek aan de Hoofd straat berichtte de politie dat men m zijn inrich ting bezig was zich te zijnen koste te verrijken met de aanwezige- lekkere hapjes. Het mocht de po litie gelukken een aantal jongelui op heeterdaaJd' te betrappen terwijl zij bezig waren de laadjes op onrechtmatige wijze te lödligen. Zij weiden mede genomen naar het politiebureau voor een nader on derzoek. jaarvergadering prot. ziekenhuisfonds. 'Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging in het gebouw .Patrimonium" haar 19e jaarver gadering onder leiding van den heer J. O. Ver meer. Als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren D. Dibbes, J. van Vliet en D. Schoonder- beek. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het aantal leden groeide van 2441 tot 2627, een toename van 186 personen. Het nadeelig exploitatie-saldo bedroeg f 712.01, waarbij komt pl.m. f 200 van te hoog geschatte nog te betalen onkosten over 1940. In totaal wer den 2881 verpleegdagen uitbetaald (v.j. 2649) met een bedrag van f 7904.75. De gemiddelde kosten per ziektegeval bedroegen f 81.80 (v.j. f 60.27). De voorzitter deelde nog mede dat er plannen in voorbereiding zijn van gelijkschakeling van alle bestaande ziekenhuisfondsen, doch juiste gegevens zijn hierover nog niet bekend. De rondvraag leverde niets op, waarna de voor zitter op de gebruikelijke wijze sloot. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Bruinenberg. Ambachtstraat 23. een zakje met inhoud en opschrift; A. de Nederlander. Hofstraat 42. kruisje van rozenketting; W. Trouwen, Kerk straat 23. zwarte h. paraplule; J. de Jong. Leldschestraat 140, een stuk vleesch circa 5 pond; Nederstigt, Hogewerf- straat, een schortje; N. Duursma, Meerstraat 12. grijs kinderwantje: Lommerse, Haarl.straat 90. textielkaart; W. Philippo. Leldschestraat 155, knot beige wol; A. Beider. Pr Hendrikstraat 27. blauwe sjaal; Setsenaar. Meerstraat, gele herdershond; G. v. Leeuwen. Emmaslraat 23, vul potlood. Bij "de politie: een grijs wantje, oen haarkam, een paar roode d. handschoenen. Idem beige, een paar h. handschoe nen. een grijze damesceintuur, een roode Jongensdas. een rozenkrans in étui. bruine alpinomuts en grijze hand schoen, grijze h.hoed, portemonnale met Inh. en vleesch- bonnen. BENNEBROEK kosteloos inenten. Op Donderdag 12 Maart zal gelegenheid bestaan tot het doen inenten van kinderen. Dit geschiedt in de Openbare Lagere School aan Bte Schoollaan des namiddags om drie uur. ijk en herijk. In het gebouw van den R.-K. Volksbond aan de Schoollaan te Bennebroek zal dit jaar voor de her keuring van maten en gewichten zitting worden ge houden voor Bennebroek op Donderdag 6 Maart 1941 van 9.30 tot 12 en van 13 tot 14.30 uur; voor Vogelenzang op dienzelfden dag des namiddags van 14.30 tot 16 uur. keuring en herkeuring van trekhonden. Houders van trekhonden moeten hun honden ter keuring voorgeleiden Vrijdag 7 Maart a.s., des na middags om twee uur in de Duinlaan. burgerlijke stand. Overleden: B. J. Spijkerman, oud 83 jaar, wo nende te Amsterdam." J. Schaap, ou* *8 jaar, wonende te Velsen, beiden verblijfhoudende Stich ting Vogelenzang. HAARLEMMERMEER gasprijzen verhoogd. ïn den raad van 3 October 1940 is besloten on ras tarieven de volgende wijzigingen aan te bren gen, die met ingang van 1 Maart 1941 van kracht 1. Over den gewonen gasmeter blijft ide prijs 9 cent per.M3. voor de eerste 25 M3. per maand; voor elke volgende M3. gas in de maand verbruikt 8 cent (tot nog toe 6 cent) per M3. 2. Over den muntmeter blijft de prijs 10 cent per M3 voor de eerste 50 M3. in de twee maanden; voor elke volgende M3. gas in de maand verbruikt 8 cent (vroeger 6 cent) per M3. 3. Voor verwarming gedurende de wintermaan den 5 cent (vtoeger 4,/2) per M3, Met ingang van Zaterdag 1 Maart a.s. zal zyn V 1. Het vastrechttarief van f 2 per maand met een gasprijs van Per M3. 2. Het vastrecht tarief van f 0.80 per maand met een gasprijs van -6 cent per M3. Na beëindiging van het thans loopende contract jaar vervallen de gascontracten, welke niet betrek- king hebben op gebruik voor werkelijk industi ïeele doeleinden. burgerlijke stand. GeborenPaul Alphons Nicolaas. z. t. G. C. van der Zwet en A. W. Zomer Thea, d. v P. M. Grebe en W. Joore. Cornelia Maria., d. v. J. de Boer en T M C Oudejans. Anne Willem, z. v. C. J. Lmt- houdt en M. C. van Wensveen. Hérmina, d. v. A. K Smit en H Oudshoorn. Ohristina Paulina, d. v'j G Lucke en J. M. Go assens. Beatrix Irene, d' v J den Butter en S. Kingma Catharina, d. v'w J Petiet en M. J. Minderhoud. Albertus Wil- Ubrordüs. z. v. A. C. van Bentem en A P. Alke made. Maria Clazina Ida. d. v H. J. H. Meyer en H H van Ruiten. Johannes Adrianus. z. v. J. Hoff man en N. Krap. Geertje Elisabeth, d. v. A. den Breejen en M. Vreugdenhil. Ondertrouwd: Zeno Jan Troost, 21 jaar en An tonia Kulk, 18 jaar. Dirk Steegman, 28 jaar en Martha Elisabeth van Schaik, 21 jaar. Jacob van Eenennaam, 19 jaar en Petronella van Os. 20 jaar. Jacobus Paulus Polderman, 23 jaar en Johanna Lambertha Griekspoor 20 jaar. Abram Niezen, 24 jaar en Margaretha Voogt. 26 jaar. Jan Esselink. 25 jaar en Catharina Jacoba Offringa, 22 jaar. Getrouwd: Gerard Diederich Höhle. 23 jaar en Elisabeth Witziers, 20 jaar. Izaak Bos. 27 Jaar en Johanna Lodewina Bas, 28 jaar. Hendrik Dogger, 22 jaar en Anija van der Meer, 24 jaar. Overleden: Cornelia Honcoop, 62 jaar ongeh. Marrigje Boer, 22 jaar, d. v. N. J. Boer. Barbara van den Dorpel, 74 jaar. echtg. v. J. E. Wolffen- buttel. Tjebbe de Vries. 81 jaar, wedn. v. J. Bloots hoofd. Willemijntje Bakker. 81 Jaar, echtg. v. J. Wittekoek. Trijntje Schuuring. 68 jaar, echtg. v. C. de Vries. Helena Maria van Rijn, 46 jaar, echtg. v. J. Brouwer. Pieter de Vries, 69 jaar, eohtg. v. A. Boer gevonden voorwerpen. Gevonden: een rozenkrans, een damesarmband, een zak haver, een kinderportemonnaietje. personalia. De heer H. W. Verdonk, onderwijzer aan de Chr. school te Vijfhuizen, is benoemd tot hoofd van de Ned. Herv. school te Kerkdriel. HALFWEG jubileuw van den heer stolp. 1 April a.s. zal het 25 jaar geleten zijn", dat de heer S. Stolp alhier werd benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Zwanenburg. In verband hiermede heeft zich uit de Ouder- en Melkcomm'issie een feestcomité gevormd om den heer Stolp op dien diag te huldigen, welke huldi ging zal plaats vinden in het Stuldlie-Theater te Zwanenburg. BLOEMENDAAL een getuigenis-avond. Vanwege de kerkeraden der Ned. Herv. Ge meente en van de Geref. kerk hier ter plaatse zal, naar wij vernemen. Donderdag 6 Maart a.s. in de Herv. Kerk een getuigenis-bijeenkomst worden ge houden, waarin als sprekers zullen optreden de heeren ds. J. C. v. Dijk en ds. J. C. BrussaancR, resp. Ned. Herv. en Geref. predikant hier ter plaat se. Het ligt in de bedoeling op deze bijeenkomst binnen afzienbaren tijd een tweede te doen volgen. Doel is om de waarde van het Chr. geloof te pre diken aan allen die nog buiten staan. burgerlijke stand. Bevallen; M. Reeri ijk-'Verster re, d. R. Mar- seille-van Leijenhorst, d. a. Bruijnes-Nijmeijer, zoon. Ondertrouwd: P. Vreeken en M. Oldenburg. Getrouwd: Geen. Overleden: L. j. M. Speet, 49 j. a. M. Beu- mer echtgenoote van H. Vermeer 39 j. overl. te Haarlem. j. B. Bosse, 86 J. overleden te Haar lem. M. C. van Beuningen van Helsdingen, we duwe van a. a. Hondius van Herwerden, 81 j., overleden te Haarlem. H. Douvvma, 77 j. I. Schlömer, 64 j. a. W. vah der Werff, weduwe can G. van der Werff, 91 j. AERDENHOUT een 15-jarige fietsendief. Gisteravond trof een Bloemendaalsehe agent op een bosqhpad in Aerdenhout een jongeman aan die in het bezit was van een fiets. De 15-jarige jongen die afkomstig was uit Haarlem, bleek deze fiets uit een momenteel leeg» staande villa' te Aerdenhout ontvreemd te heb ben. Hij weifd meegenomen naar het bureau en na verhoor q'p vrije voeten gesteld. ZANDVOORT Propaganda voor dc badplaats. De actie van Vreemdelingenverkeer. De Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer zit niet bij de pakken neer, maar is evenals andere jaren, druk bezig naar alle zijden de aandacht te vestigen op Zandvoort, als baldiplaats. Druk wordt er op 't oogenblik nog gewerkt aan een stand op de Jaarbeurs. Hier zullen niet alleen diorama's van Zandvoort de aandacht vragen, doch ook is er een automatisch projectie-apparaat op gesteld, dat een keur van kleurenfoto's van de bad plaats op het witte doek doet verschijnen, 't Spreekt van zelf, dat er in deze stand ook an der en zeer mooi fotomateriaal aanwezig zal zijn. Statistisch materiaal, gidsen en folders zullen op ruime schaal verspreid worden, terwijl het terzake kundige personeel alle gewenschte inlich tingen gaarne zal verstrekken. twee inbraken. Ongewenschte gasten hebben een bezoek ge bracht aan de post van het tentenkamp, die thans in gebruik is bij de opzichters van de Ned. Heide maatschappij in verband met werkzaamheden aan den Zeeweg. Vermist worden een telefoontoestel, 150 kilo ge zaagd hout en de inhoud van een verbandtrommel. Door insluiping heeft men zich voorts toegang ver schaft tot de pantoffelfabriek Elwi in de School straat. Een bureau werd opengebroken en een be drag van f 4.50 meegenomen. IJMUIDEN Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN I Maart 1941. Kabeljauw fl&—f8 per stuk; Tongen 14,70 per K G. Tarbot f5,20—13 per K.G.Garnalen 32 cent per K.G. Levende garnalen f7,80 per Ut; Gr. bot f46f31; KI bot f30—f 22.50; Gr. schar f 33—f 26: Kleine schar f 25—f 13; Pufschar f9.20—f2.30 KI. schol f51—f25; Pufschol f26— f 15; Gr. wijting f43—f33; KI. wijting f20.50—f 18. alles per 50 K.G. Spiering 89—50 cent per K.G. Trawlers: IJM 120 f3055; KW 123 f3448. Loggers: KW 60 f2178: KW 154 f 952; KW 103 f 1254; KW 130 f 1248; KW 49 f 1893; KW 40 f 2285; KW 78 f 2560; KW 123 f3086; KW 104 f 2406; KW 3 f 1673: KW 36 f1315; KW 52 f 787. Kotters: IJM 27 £797; IJM 210 f3255; HD 126 f2330; TX 24 f2939. ongeluk in ijsfabriek. In de ijsfabriek „Groenland" had de arbeidei Kooistra gisteren het ongeluk, een staaf ijs op het hoofd te krijgen, waardoor hij eenige wonden op liep. Hij werd door den heer Bakker van E.H.B.O verbonden, die den getroffene daarna naar zijn woning overbracht, waar de huisarts verdere hulp verleende. HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD- J. v. Colljn en C. de Baat Doelman: W. B. A. Roest en A. M. Snoeck Henkemans. GETROUWD: A. S. M. ZoeteUef en C. C. H. Hellegan- ger; A. Andreae en E. Hom. GEBOREN: J. S. v. Grinsven—v. Stijn, d.; H. v. Beem- Silvis, d.; S. J. Buré—Heemsbergen. z. OVERLEDEN: L. Verboom, 79 J., ongeh. Ongeval mei doodelijken afloop. 58-jarige man uit een boom gevallen. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur was de 58-jarige C. J. E., wonende te Nieuw Vennep met zijn zoons bezig met boomen rooien in de buitenplaats „Meer en Berg" te Heemstede. Bij het uithakken van den kop van een zwaren boom, bleef deze bij het strijken in een nog uitstekenden arm steken, met gevolg dat E. gegrepen werd en van een hoogte van 14 a 15 meter viel en zwaar in wendig gewond bleef liggen. Dr. de Groot en Dr. v. Lun waren spoedig ter plaatse om de eerste hulp te verleenen, waarna het slachtoffer naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht zou worden, doch tijdens het ver voer is de man overleden. Uitbreiding vail Van Leer's fabrieken Aan de N.V. Van Leer's Walsbedrijven is ver gunning verleend tot het plaatsen van een ge golfde plaatijzeren loods, welke zal dienen voor magazijnruimte en van een loods, welke zal ge bruikt worden als schaftlokaal. BEVERWIJK Hel gouden arlieidajubileuni van G. Kok. Een hartelijke huldiging. De herdenking van het gouden jubileum van onzen plaatsgenoot den heer G Kok, die 1 Maart 1891 als twaalfjarige jongen in dienst kwam bij de NV. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Womier en met den bouw van de nieuwe fabriek te Velsen in 1896 naar hier werd overge plaatst, heeft gisteren aan het bedrijf plaats gehad. De jubilaris, die vergezeld was van zijn vrouw en dochter, werd des morgens op het directiekan toor ontvangen, waar de heer Joan H. A. Kruimel in tegenwoordigheid van de heeren Ir. W. A. Sta ring, procuratiehouder en Ir. T. F. Ilubrecht, be- drijfsingenieur van de Papierfabriek, zich in waar- deerende bewoordingen uitliet over de verdiensten van den heer Kok. Spr. releveerde hoe de jubilaris op 12-jarigen leeftijd bij de firma kwam om reeds op zijn vijftienden jaar ce belangrijke functie van bobineur aan Machine I te Wormer zich zag toe gewezen, welke functie de jubilaris sedert zijn overplaatsing naar Velsen altijd heeft gehad en aan verschillende machines heeft bekleed. Tenslotte overhandigde de heer Kruimel den ju bilaris de groote zilveren -r~~""n eere-penning met inscrip tie van de Maatschappij voor Nijverheid en Han- - del te Haarlem, alsmede een enveloppe. Nadat nog eenige oogen- billeken oude herinnerin- SW gen waren opgehaald, vond in het groote schaft lokaal een huldiging plaats door collega's, en waarbij ook eenige bedrijfsinge- nieurs, chefs en bazen te genwoordig waren. Namens de aanwezigen g. kok. richtte de heer Ir. T. F. (foto Markx). Hubrecht zich tot den juhilaris en zijn familie. Spreker herdacht den moeilijken tijd van pver- gang naar de groote machine P. M. 18 en hoe de jubilaris in weerwil van zijn gezondheidstoestand en leeftijd tot bobineur van deze machine werd aangesteld. Namens de aanwezigen wenschte spr. den jubi laris de jaren die nog resten in gezondheid,"plezier en vreugde te zullen mogen doorbrengen en bood hem een mooie plant én een fraaie in chroom uit gevoerde radiotafel aan. Burgerlijke Stand. GETROUWD: E. van dor Rolk en D. C. Minkema. GEBOORTEN: v. Heilsbergen—Heniieman, Peper straat 12, d.; II. J. Dijclcs—Prinsen, Arendsweg 184, d.; j. M. v. Lavieren—Castricum, Reiweg 16a, z.\ A. Zwart— Hooiveld, Noorderwljkweg 53, d.; M. J. Stam—Weillng, Groote Houtweg 39 z.; C. Drnijcr—Mors, Groote Houtweg z.\ I. C. M. Adrichem—Dijkman Dulkes, Gladiolen- laan 69, z.; A. Ph. v. Dessel—Teeling, Gr. Houtweg 17, z.; M. H. Nijman—Sanders, Alkm.weg 293, z.; N. v. Huisste den—Gertenbach, Noorderwljkweg 20, d.; S. v. Dijk—Pan- nekoek. H. Burgerstraat 48, z. OVERLEDEN: P. Haan, oud 81 jaar, wedr. van M. Tiecken, alhier, Slrick v. Llnschotenstraat 39: B. Kloos terman. oud 71 jaar, wed. van H. Dulveman, alhier, Pe perstraat 36. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 1 op 2 MAART 1241 van 12.21 tot 8.25 Maan op 1 Maart op 10.04 Maan op 2 Maart onder 0.10 d.a.v. VAN 2 OP 3 FEBRUARI 1241 van 12.22 tot 8.23 Maan op 2 Maart onder 0.10 Maan op 2 Maart op10.22 AGENDA Heden ZATERDAG 1 MAART. Frans Hals Theaterr „Huwelijk op afbetaling" 2.30 uur. Luxor Theater: „Grenspatrouille", 2.30 tot 7.30 uur doorloopende voorstelling. Rembrandt Theater: „Kora Terry", 2.30 tot 7.30 uur doorloopende voorstelling. Palace: „Ave Maria", van 2 uur tot 7.30 uur doorloopende voorstelling. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. ZONDAG 2 MAART Rembrandt Theater: „Een lied van dè aarde", 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Huwelijk op afbetaling", 2 en 4.15 uur. Luxor Theater: „Grenspatrouille", 1.303.30, 3.30—5.30 en 5.30—7.30 uur. Palace: „Ave Maria", doorloopende voorstelling van 11.30 tot 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Kora Terry", 1.30—7.30 uur. MAANDAG 3 MAART. Bioscooptheaters: Voorstelingen des middags. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van schil derijen en teekeningen, 115 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. Van 2 Maart tot en met 8 Maart zijn op Zondag en op werkdagen gedurende de avond uren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's mor gens) geopend: Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. C. J. ten HagenCramer, Lange Veerstraat 19, Tel. 11000. Frans Hals Apotheek; Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Duitsch laiiflgcrecht. Velpsche slager van valsche aanklacht vrijgesproken. 's-GRAVENHAGE, fA.N.P.) Voor het Duit- sche Langerecht heeft terecht gestaan de slager D. uit Velp, die in beroep was gekomen omdat hem naar zijn verklaring ten onrechte een geld boete van 40 gulden was opgelegd wegens belee- diging van de Duitsche weermacht. Toen op Zaterdag 11 Mei van het vorig jaar Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitsche soldaten door Velp werden geleid, heeft de slager door zijn knecht M. aan de Nederlandsche mili tairen worst laten uitdeelen. Toen de knecht hem vroeg of hij ook worst aan de Duitschers mocht geven, zou beklaagde gezegd hebben: „Het is goed, maar dan moet je de worst eerst vergiftigen". Al thans zoo luidde de aanklacht van den knecht tegen zijn patroon, welke aanklacht bij de politie door een vroegeren knecht als getuige werd onder steund De behandeling voor het Landgerecht stelde deze zaak echter in een geheel ander daglicht. Beklaagde ontkende ten stelligste de hem ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd en zeide, dat het hier een wraakneming betrof van den knecht M. die eind Juni wegens herhaalde fraude door hem is ontslagen en die deswege veroordeeld is tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en tot een geldboete. De knecht M„ als getuige gehoord, gaf dit laat ste toe en eveneens dat het van zijn kant wel eenigszins een wraakneming was. Hij bleef echter volhouden, dat beklaagde de gewraakte woorden wel degelijk gebezigd heeft, zooals ook de vroegere knecht P. bij de politie heeft verklaard. Maar toen kwam deze P. als getuige naar voren en liet de verbijsterende mededeeling hooren, dat hij dien dag in het geheel niet in den winkel van beklaagde was geweest en dat zijn verklaring' bij de politie gelogen was. Hij had medelijden gehad met M. over het ontslag en op verzoek van M. had hij zich bereid verklaard een valsoh getuigenis af te leggen. Deze woorden ontlokten rechter JoppiCh woor den van afkeuring en de vraag hoe de getuige toch tot zoo'n lage daad kon komen. Getuige zeide. dat hij zijn medewerking geheel uit medelijden met M. had toegezegd, ten einde den slager op deze wijze te nopen om M. toch zijn werkgeld door te betalen. Toen dit met een bedreiging met een aanklacht niet gelukte, is de aanklacht gevolgd, waarbij hij zijn valsche ver klaring heeft afgelegd. Bij de politie had hil dit met zoo erg gevonden, maar nu hij een eed zou moeten afleggen, wilde hij zijn geweten daarmede niet bezwaren. Niettegenstaande deze thans eerlijke getuigenis bleef de ontslagen knecht M. volhouden, dat P wel in den winkel was en de uitlating van den slager eveneens gehoord had. Overeenkomstig den eisch van den Staatsanwalt heeft daarop de rechter den slager vrijgesproken, aangezien het hier een wraakneming betreft, ter- GEEF HAAR, OOK HEM een artistiek portret van „RICHE FOTO ART" 169 Gr. Houtstraat, Tel. 13472 (Adv. Ingez .Med.) Centrale Verwarming autom. olie - kolenstookinr. sanitaire installaties. (Adv. IngezMed.) ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt. Iedpren dag moet .uw lever een liter lover-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u eew geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten f 0.75. 13 (Adv. Ingez. Med.) )e wijl de slagersknecht bovendien schuldig is uitlokking tot meineed. De rechter noemde het ongelooflijk wat hier is 'afc gebeurd. Wat M. heeft gedaan, is in hooge mate ergerlijk en afkeurenswaardig, terwijl P., die zich lichtzinnig bereid heeft verklaard er toe mede te werken, dat iemand onschuldig wordt veroor deeld, eveneens een zeer te misprijzen lage han deling heeft verricht. Naar wij vernemen zal de Staatsanwalt, die aanvankelijk onmiddellijke gevangenneming van M. had willen Vragen, dit geval aan de Nederland sche justitie voorleggen ter vervolging wegens het uitlokken tot meineed. „Het luisteren naar verboden zenders moet ophouden." Vervolgens stond terecht het echtpaar H. uit Zwolle, dat een zaak in radio-artikelen drijft. Aan den man was ten laste gelegd, dat hij her haaldelijk naar den Engelschen zender heeft ge luisterd en daarover met anderen heeft gesproken en aan zijn echtgenoote, dat zij heeft meegeluis terd. Voor het hooren van eenige getuigen werd de zaak van den man uitgesteld. Tegen de vrouw, die bekende, dat zij wel eens had geluisterd, als zij toevallig in de kamer was, doch nooit zelf de radio had aangezet, vorderde de Staatsanwalt vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, dat drie maanden en tien dagen heeft geduurd. De rechter verminderde de straf tot drie maan den en twee weken, omdat het hier niet zoo'n ernstig geval betrof. In het algemeen voegde hij aan zijn vonnis de opmerking toe, dat het nu eindelijk uit moest zijn met het luisteren naar verboden zenders. Iedereen weet, dat het verbod een onderdeel is van de oorlogsmaatregelen en dat overtreding daarvan niet straffeloos kan wor den toegelaten. De rechter gaf daarom nog maals de waarschuwing, dat ieder, die zich aan dit verbod niet stoort, zich aan strenge straffen blootstelt. giften voor winterhulp. Volgens bericht van „Winterhulp Nederland" zijn in de periode van 10 tot en met 22 Februari bij ate „Winterhulp Nederland" giften binnen gekomen tot een totaal bedrag van f 41420.36. Hieronder is een gift van Bio-Vacantie-Oord a 18565,53. Voorts zijn er gifen van f 5000.—, f 1000.en een groot aantal van f 100 en daaromtrent. Bevordering der cultures. Nieuw tuinbouwlaboratoriurri in Naaldwijk. Het A.N.P. meldt uit Naaldwijk: In het hart van Neerlands meest intensieve tuinbouwgebied te Naaldwijk in het Westland, is op rijkskosten een laboratorium voor den tuin bouw gebouwd. Hier reiken wetenschap en practijk elkaar de hand, om de bodemproductie in het belang van de Nederlandsche bevolking zoo hoog moge lijk op te voeren. Bij de steeds voortschrijdende intensivee- ring en groei van den Westlandschen tuinbouw v/as het oude gebouw van den proeftuin Zuid- Hollandsche glasdistrict te Naaldwijk te klein geworden. Op 25 üpril 1939, bij gelegenheid van het 50-jarige bestaan van den bond West- laifd, waarin de 12 Westlandsche groente- en fruitveilingen zijn vereenigd deed de direc teur-generaal van den landbouw ir. A. H. L. Roebroek, de verheugende mededeeling. dat het rijk een nieuw laboratorium zou schenken. Dit laboratorium is thans gereed gekomen. Bij een bezoek, dat wij dezer dagen aan dit nieuwe laboratorium brachten, wees de direc teur van den proeftuin, rijkstuinbouwconsulent Ir. J. M. Riemens, ons op de groote beteeke- nis van het Westlandsche tuinbouwcentrum, zoowel voor het binnen- als voor het buitenland. In het Zuid-Hollandsche glasdistrict dat in hoofdzaak het Westland betreft. bedraagt het aantal HA. glas 2015, tegen 963 H.A. glas over de rest van Nederland. In 1939 werden hiervoor verbruikt 230.000 ton brandstoffen, terwijl de rest van tuinbouwend Nederland slechts 70.000 ton verbruikte. Onder de huidige omstandigheden, zou men allicht denken, dat het Zuid-Hollandsche glasdistrict, gezien zijn enorme brandstof verbruik, wel met brandstofvoorzienings- moeilijkheden dit jaar te kampen zou hebben gehad, vooral daar de winter streng en lang was. De heer Riemens deelde ons echter mede, dat de kweekers geen brandstofgebrek heb ben gekend. In het Westland is geen en kel plantje'dezen winter dood gegaan door gebrek aan brandstof. Wel deden zich soms bij de brandstoffen- voorziening transportmoeilijkheden voor, doch deze waren slechts locaal en van zeer geringe beteekenis. In 1939 werd aan loon in het Zuid-Hol landsche glasdistrict uitbetaald f 15.538.574. De bruto-veilingomzetten bedroegen in genoemd gebied f 24.260.000, De post „uitbetaalde loo- nen" bedroeg dus in 1939 64 procent. Hieruit blijkt duidelijk de groote economische betee kenis van den intensieven tuinbouw. Thans zijn van de 5060 tuinders in het Zuid- Hollandsche glasdistrict er 4661 contribueerend lid van den proeftuin. Hieruit blijkt dat ook de kweekers zelf het groote nut van wetenschap pelijke voorlichting en laboratorium-onderzoek zijn gaan inzien. Verder telt de proeftuin diverse buitenland- sche leden, o.a. in Duitschland. Het nieuwe ge bouw Yoor den proeftuin, dat thans onder leiding van architect P. Mulder uit Rotterdam tot stand is gekomen, is zeer modern ingericht en zal over alle voor het onderzoek in den tuinbouw benoodigde installaties en instrumenten be schikken. Verschillende laboratoria zijn in het gebouw ondergebracht voor grondonderzoek, ziektebe strijding, etc. Een groote spectroscoop Is zooveel mogelijk trillingvrij opgesteld. De directeur om schreef het doel van den proeftuin, in casu het nieuwe laboratorium als volgt: vooreerst onder zoek naar de juiste voeding van de plant. Men gaat uit van den stelregel, dat het voedsel voor den mensch alleen dan goed kan zijn, als de plant zelf ook goed wordt gevoed. Vandaar, dat bemestingsproeven op groote schaal worden genomen om de juiste voeding voor de planten te kunnen vaststellen. Hiervan is het grondonderzoek een uitvloeisel. Immers de analyse toont aan, aan welke voe dingsstoffen de grond behoefte heeft en welke voedingsstoffen voldoende aanwezig geacht kunnen worden. Vervolgens ziekte bestrijding. Onderzoekingen zijn gaande om de oorzaken op te sporen van de verschillerfde vijanden van den tuinbouw, waar van de gevreede fusariumaantasting bij kom kommers en meloenen eenkgoed voorbeeld is. Nieuwe bestrijdingsmiddelen worden gepro beerd. Verder het bevorderen de cultures. a. Verbetering van bestaande cultures (bijv. de aspergeteelt). b. Selecties om te geraken tot een beter pro duct (bijv. tomaat). c. Nieuwe cultures (bijv. suikermais, auber gines, papria, champignons, nieuwe soorten drui ven uit Z.-Afrika, Californië, enz. De proeftuin heeft vooral in den huidigen tijd een zeer belangrijke taak. Het streven is des kundige voorlichting te geven en de bodempro ductie zoo goed en zoo hoog mogelijk op te voe ren, in het belang der binnen- en buitenland- sche consumenten, daar de groenten door hun hooge vltaminengehalte onmisbaar zijn voor de volksvoeding. Zeer belangrijk noemde rijkstuinbouwcon sulent ir. J. M. Riemens in verband hier mede het feit, dat de tuinders thans niet meer voor de mestvaalt kweeken, doch een, behoorlijken afzet voor hun producten heb ben gevonden, dank zij de export naar Groot-Duitschland. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 ï^br. Bevallen: 26 Febr.: H. van der MolenCasseres, z., 28 Febr.: A. C. OkkerHiemstra. d. P. Azier— Halderman, d. A. M. E. GoemansLitjens, z. Overleden: 25 Febr.: A. J. de Vries, 73 j.. Celebes- straat. 27 Febr.: A. van der Zee, 80 j., Boekenrode- straat. G. M. Pennartsvan Dijk, 78 J., Hofdijk straat. *22

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2