Vooral! r_ J Op Ontdekkingsreis POSTGIRO No's FLITSEN De Nederlandsche klomp op de Leipziger Messe. LANGS DE STRAAT. ATERDAG 1 MAART 1941 H'A'XREEM'S DAGBCAj5 3 in de arbeidssfeer van... ET was op Texel, het lustoord van vogel- minnend Nederland, dat ik met arbeids sfeer van ortnitholoog in aanraking kwam. Om precies te zijn: het was in het ordelijk kustgebied van het eiland, de streek i De Cocksdorp, daar waar de met gras begroeilre •horren'' de kustlijn van Noord- en Oost-Texel [gen en, iets verder in zee, de grijskleurige „slik- n" hun glibberige koppen boven het water uit leen. De vogeltrek, een der grootste en wonder- arlijkste mysteries van de natuur had mij gelokt ar dezen verren uithoek van het land, waar in perioden van oen trek duizenden en duizenden ,'leugelde reizigers passeeren of tijdelijk neer- ijken. Het geluk was met mij, want toen de bus li Oude Schild mij op dien milden najaarsdag n de andere zijde van het eiland afzette, trof ik ar twee bekenidé Nederlandsche vogelfcundigen n en met hen ondernam ik een speurtocht door t stille strand- en duingebied. Stil, dat woord heeft uitsluitend betrekking op t feit dat wij in de vele uren van zwerven en ieden geen mens oh tegen-kwamen. Want van rust ruimeren zin was geen sprake Er was leven en drijvigheild allerwege. In de lucht, op het strand in het water, overal was beweeg van vogels, mmige waren spoedig te herkennen als de trouwe ivoners van het Nederlandsche strandgebied, als de scholeksters of „bonte pieten" gelijk de pulaire naam luidt, andere behoorden tot vogel- milies die slechts in den trektijd ons lanld plegen D te doen. Telkens trokken heele vluchten vogels n ons oog voorbij, allen vluchtelingen uit het nre noorden en inuïtief op weg naar zachter oor- n in het zuiden. Weinig minder activiteit als de rederde trekkers in de lucht en op het water rtoonden de beide ornithologen zich op het and. De verrekijker week niet van hun oogle- b, want met behulp van dit onmisbare instru ct worden de hoogte van de zwermen en trekrich ig zoo nauwkeurig mogelijk vastgesteld. Daarvan jrdt in het dagboek regelmatig aanteekening ge- an teneinde een zoo volledig mogelijk overzicht n de waarnemingen te verkrijgen, lij tijd en wijle verhuisde de verrekijker naar oog van den bezoeker uit de stad en dan werd •n man een blik gegund in een wereld die hem ordien slechts bij name bekend was. Hij onthield h wijselijk van opmerkingen, want veel verder n tot'de mededeeling dat hij meeuwen en eenden tdekt had zou hij toch niet gekomen zijn. En dat n voor de vogelkenners natuurlijk maar uiterst [emeene begrippen. Hij deed dus wat voor hem aangewezen weg was: hij luisterde aandachtig sprak spaarzaam. „Let nou 's goed op die verste bank", zei een van jjn begeleiders en hij hielp mij den kijker rioh- n". Daar zit nu letterlijk van alles. Die witte rij ior de bank zijn stormmeeuwen, de 'donkere streep larachter zijn wulpen, dan komt er een tijdje les en dan zie je weer een zoo'n donker stuk, dat n bergeenden. En hier rechts van je tusschen de lorren en het strand, kun je een stel kanoeten m scharrelen, en als je nu nog even je kijker in lucht richt, dan kun je rechts van dien duintop passant ook nog een sperwer snappen, die ach- spreeuwen aanzit". Dit is een fragment van de eerste ervaring die de arbeidssfeer van den ornitholoog opdeed, de avonduren kwam de tweede. Dat was bij het „vinken droelen", waarbij gepoogd wordt het 'me gevogelte te vangen en van lichte allumi- um ringen aan den poot te voorzien. De ringen n voorzien van den naam van het Rijksmuseum or Natuurlijke Historie te Leiden, naar welk res een eventueele volgende vanger van het ringde dier zijn berichten over plaats en tijd van vangst kan richten en aldus tracht men meer weten te komen over den trek der verschillen- vogelsoorten. Hel liep ons niet bijster mee wat de weersom- andigheden betreft, want, hoe paradoxaal dit k moge klinken, daarvoor was het weer ons in ze dagen te goed gezind! Een eerste vereischte or het vinken droelen is namelijk een storm- regenachtige avond. De vinken, vinkabhtigen, sters, spreeuwen e.d. die zich hier ophouden of doorreis zijn zoeken dan namelijk beschutting het dichte kreupelhout achter de duinenreeks en or den geoefenden vinkendroeler is het aldus een ein kunstje de slapende vogels eenvoudigweg van i takken af te „plukken" Een lantaarn en een )oi zijn de eenige ingrediënten die bij deze bezig- iH te pas komen. Wanneer de kooi een voldoend ntal gevangen vogels herbergt worden de dieren nnenskamers geringd en vervolgens weer in vrij- id gesteld. Het resultaat van onze nachtelijke tpeditie was inderdaad evenredig aan de niet te oog gespannen verwachtingen der beide ornitho- igen. vooral daar de meeste vogels het dezen rond „hoogerop" in het kreupelhout hadden ge- cht, zoodat ze moeilijk te bereiken waren. Des- idanks wisten mijn beide metgezellen een paar spers, waaronder een koperwiek, in te palmen, o vast lagen de vogels in Morpheus' armen dat noch door het licht, noch door het gerucht van „droelers" in het hout gewekt werden en hun erloren positie pas gewaar werden toen ze in de n van een wetenschappelijken vogelaar beland i. Onnoodig hieraan toe te voegen dat deze zijn delijken gevangene met groote omzichtigheid ehandelde: daarvoor is hij niet alleen vogelkun- ige, maar ook vogelvriend! Terloops werd ik in- flieht over de experimenten met het ringen op oote schaal welke bij tijd en wijle door de orni- lologisohe wereld worden ondernomen. Bij zoo'n elegenheid werden in d'e omgeving van het Ring- ation Wassenaar eens vierduizend spreeuwen be- achtigd en van een ring voorzien. Het is duidelijk at op deze wijze de kans groot is dat althans snige dezer dieren elders op dien aardbol opnieuw oor vogelexperts worden opgevangen zoodat de mithologie met nieuwe gegevens omtrent het lysterie van den vogeltrek kan worden verrijkt. pan de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasrer- eesiging N.V. Amsterdam No. 877. Start op 5553 of 877 Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck: „Er is geen doel, waarvoor men liever alle hens aan dek roept, dan voor onder- lingen bijstand wanneer gevaren den landgenoot bedreigen. Nauwelijks geeft iets meer voldoening dan verlichting van anderer zorgen." Een mysterie, dat blijft het wezen van den vo geltrek feitelijk nog altijd, ondanks het feit dat i-'e wetenschap ook hier geleidelijke vorderingen maakt. Op den terugtocht naar het dorp van de nachtelijke droelpartij was dit haast het eenige onderwerp van gesprek. Wat is eigenlijk dat won derlijke trekinstinct? Hoe vindt een vogel ren weg naar een gebied, dat vele honderden kilometers verder verwijderd ligt? Geen deskundige die u daar een precies antwoord op zal durven geven. Hoe vindt hij zijn punt van uitgang weer terug? Zin voor richting en oriëntatie, daarover moet de trekvogel wel in hooge mate beschikken. Zelfs het jonge onervaren dier beschikt al over de capaciteit een bepaalde richting in te slaan en die op den trek te volgen. Zal de wetenschap, die reeds zoovele Gordiaan- sohe knoopen owtwarid heeft, ooit in staat zijn het probleem van den vogeltrek volkomen op te lossen? Daarop moest men mij het antwoord schuldig blij ven. Maar de ornithologen blijven actief, hier en overal elders in de wereld. Hun arbeidssfeer is vervuld van onuitputtelijke energie en speurzin, zooals ik ondervond' in het gebied der schorren en slikken op het Waddeneiland. En in ieder geval vordert de studie van den vogeltrek, al is het bij stukjes en beetjes. J. H. V. voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en Inge» wanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingszout Een weldaad voor het organisme! Flacon f 1.0S. Dubbele flecon.f 1.7S bij apotheker» en vakdrogisten. Veroorcleelingen door Duitsche Krijgsgerechten. 's GRAVENHAGE, (A.N.P.) Duitsche krijgsgc- rechten hebben wederom twee veroordeelingen wegens zware beleediging van de Duitsche weer macht moeten uitspreken. In een geval werd een tramconducteur, die tijdens zijn dienst een twist met een Duitschen soldaat begon en daarbij handtastelijk werd, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezelfde straf van een jaar gevangenis werd opgelegd aan een jong meisje, dat in het open baar Duitsche soldaten met een zwaar beleedi- gende uitdrukking beschimpte. AANBESTEDING. Vrijdag is te Haarlem door den Rijkswaterstaat aanbesteed het onderhoud van de werken van het Noordzeekanaal gedurende 1941, in twee perceelen en in massa. Perceel 1: laagste inschrijver J. van der Vlies te Sliedrecht f 91.980; perceel 2: laagste inschrijver J. van der Vlies te Sliedrechtf 31.970. In massa was de eenige inschrijver dezelfde voor f 123.800. JUBILEUM P. BOOGAARD. Maandag 10 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer P. Boogaard, Spaansche Vaart straat 29 Haarlem, als loopknecht-magazijnbe diende in dienst trad bij de kantoorboekhandel drukkerij O. Th. Dantuma, Zijlstraat 90. Het zal hem op dien dag zeker niet aan belangstel ling ontbreken. WINTERHULP. De penningmeester van Winterhulp Nederland, afd. Haarlem deelt ons mede, dat sedert de vorige opgave de volgende giften voor Winter hulp-Nederland, afd. Haarlem zijn ingekomen: N.V. Cacao en Chocoladefabrieken Union f 50, Joh. Enschedé en Zn. f 500, C. G. E. f 25, kleinere giften f 47.77. (Adv. Ingez .Med.) CENTRALE KEUKEN. Het menu der Centrale Keuken te Haarlem voor de week vam 5 tot en met 11 Maart luüdft: 5 Maart Woensdag: Stamppot snijboonen 6 Maart Donderdag: Stamppot zuurkool. 7 Maart Vrijdag: Groentesoep. 8 Maart Zaterdag: Stamppot witte kool. 10 Maart Maandag: Capucijners met aardappelen. 11 Maart Dinsdag: Stamppot koolraap. N. A. T. U.-VERG ADERING UITGESTELD. De secretaris der afd. Haarlem van de Ned. Ama- teurtooneel-Unie verzoekt ons mede te kJeelen, dat de op morgen uitgeschreven vergadering tot nader No. 242 De grapjas 1. Baby amuseert zich rustig maar alleszins ge- noegelijk. 2. Hier komt bezoek; heet blijkbaar oom Kees; nooit eerder gezien. 3. Oom Kees vindt zelf blijkbaar dat hij erg veel slag heeft met babies. 4. Hij probeert grappig te zijn door raar te doen met zijn vinger. 5. Nu is hij quasi hu moristisch met zijn hor loge. 6. Zou oom Kees weten hoe onnoozel hij er uit ziet als hij zulke gekke gezichten trekt? 7. Waarom lachen ze allemaal zoo. wat is er voor grappigs aan? 8. Nu zet hij tot over maat van ramp moeder's hoed op. 9. Nou. hij wil niet onvriendelijk schijnen, maar hij weet zich wel beter te amuseeren. order moet worden uitgesteld. Er zal later worden bekend gemaakt op welken datum de vergadering zal plaats hebben. door P. v. d. HEM. (De nieuwe modellen 1941) MET POLITIEHULP. In een nette, stille Amsterdamsche straat (wie de buurt zou willen aanduiden en van het maken van fijne onderscheidingen houdt, zou misschien zeggen iets minder dan een middenstandsbuurt) stond een groote verhuiswagen, zooals door de ge opende deur te zien was nog meer dan half gevuld met allerlei meubelen en huisraad. Een mand met een zeer variabelen inhoud was er blijkbaar pas uitgehaald en even op straat gezet om later verder geëxpedieerd te worden. Een verhuizer, gekleed in een donkerblauwe overall en met een platte pet op het hoofd en een bril op zijn neus, die zich op hef trottoir in de buurt van den wagen ophield, maakte niet den in druk, een uitzonderlijk mensch te zijn. Toch deed hij wel iets zeer bijzonders: hij stond nl„ al waren zijn jeugdjaren al lang voorbij en al leek hij alles behalve vroolijk van aard te zijn, te springen. Wat toch was het geval? U weet, dat bij elk verhuizing te Amsterdam gc- heschen wordt. Alle huizen zijn daarop ingericht. Heel boven in den gevel is in een dwars uitste kende balk een katrol bevestigd en als de verhuis dag aangebroken is komen de verhuizers met een stevig, lang hijsohtouw en doen het hunne. Zoo was het ook nu geschied. Het hijschtouw was in den 'hooge om de katrol geslagen van een perceel in de stille straat, waar de verhuiswagen voor had post gevat en de twee uiteinden hingen naar beneden; het eene kronkelde zelfs op de straat. Dit was oorzaak dat het andere uiteinde hooger hing dan wenschelij'k was en dat deel van het touw had de verhuizer nu juist noodig om zijn werk te kunnen vervolgen. Ofschoon hij van een behoorlijke lengte was, was hij toch niet groot ge noeg om het hoog hangende touw te kunnen grij pen. Daarom trachtte hij nu, wat hij te kort kwam aan lengte door het maken van luchtsprongen aan te vullen. Maar hoe hij ook sprong, het lukte niet; het touw bleef voortdurend juist iets boven zijn bereik. Daar klonk de bedaarde stap, in het voorgeschre ven tempo, van een Amsterdamschen agent, die den hoek van een zijstraat om kwam. Bij den wagen gekomen bleef de ordebewaarder even met belangstelling kijken naar den springen- den en reikenden verhuizer. Toen vroeg hij: „Wil het niet, vader?" „Nee", zei de verhuizer, „ik ken d'r nèt niet bij. Me maat is effe weg. om het hoekie en ik zou vast het touw an die mand binden, dan kenne we di- recht weer doorgaan as me maat terug komt. Maar nou is dat vertikte touw 'n klein endje te ver door getrokken De agent toonde een goed politieman te zijn, zich er van bewust dat niet alleen het speuren naar ver grijpen en misdrijven maar ook het verleenen van hulp aan het publiek tot de taak van de politie behoort. Hij keek even rechts en links, omdat hij toch voor geen geld zijn prestige te grabbelen wilde gooien, zag, dat in deze stille buurt alles veilig was, nam zijn uniformpet af, legde die even op straat en bukte zich, met de handen op de knieën steunend, alsof hij met den verhuizer haasje-over wilde gaan springen: „Klauter maar effe op m'n rug!" zei hij. De verhuizer maakte met graagte van dit onver wachte aanbod gebruik. Met één sprong zat hij op den breeden rug van den gezagdrager. Toen moest hij zich nog meer verheffen en zelfs even op dien rug gaan staan en jadaar had hij het touw te pakken! Toen keerde hij weer op aarde terug, het zoo zeer gewenschte touw stevig vasthoudend. „Dank je wel, maat!" zei hij tot den agent., die nu weer tot den loodrechten stand teruggekeerd was, zijn pet weer opzette en met een korten groet zijn weg vervolgde, ongetwijfeld in het bewustzijn een goede dead, een politieman waardig, te hebben verricht. J. C. E. k 'Uim het overbodige op uw zol der op. Niets is eenvoudiger met de beproefde hulp van een GROENTJE in HAARLEMS DAG BLAD.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5