Uit Wilde Gewesten Het menu van den dag MODE EN SCHOONHEID ZATERDAG 1 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Naar het Amerikaansch van W. Mc. LEOD RAINE. (Nadruk verboden.) 13) Den laatsten tijd was hij in aanraking geko men met een club in Arizona, die de kunst ver stond heel vlug geld te maken en als er spoedig nog eens zoo'n voordeelig zaakje te doen viel als kortgeleden met zijn vriend Wolf Leroy, zou hij het leger vaarwal zeggen en zich ergens ves tigen, waardoor hij niet meer zulke vervelende karweitjes als dit op te knappen zou hebben. De beminnelijke luitenant werd gewekt door dat de wielen plotseling ophielden te draaien en toen hij zijn oogen opende, zag hij dat de trein ook werkelijk stilstond. Hij zag ook en dat gezicht was ontstellender den loop van een revolver op korten afstand van zijn voorhoofd en achter dien revolver zag hij een jong Zigeu ner, die hem vriendelijk goeden raad gaf. Beweeg u niet. geachte heer. maar maak u niet zenuwachtig. Blijf kalm zitten en er zal u geen kwaad geschieden. Maar als ik u was zou ik niet naar dien revolver grijpen. Chaves keek verschrikt rond en zag den ge weldigen O'Hallorane. die alleen met een paar revolvers allen in bedwang hield. Chaves' mannetjes zaten allen netjes op een rijtje met de handen in de lucht en angstig keek de luitenant naar het onbewogen gezicht tegen over hem. Het leek hein wel het wijste om den raad aan te nemen. Het is beter om. evenals uw mannetjes, de handen in de lucht te steken; dan komt gestel- lig niet in de verzoeking met uw geweer te spelen of zelfmoord te plegen. Zoo is het beter, waarde heer.en ik zal u meteen van dat nare ding verlos sen, als u er niets op tegen hebt En daar de lui tenant geen tegenwerpingen maakte, nam de Zi geuner hem bedaard zijn schietapparaat af. Op het zelfde oogenblik kwamen nog twee andere mannen den wagen in. Een van hen was Juan Valdez en de andere een jonge ezeldrijver, doch tegelijkertijd klonk buiten heftig schieten. Het troepje Megales-menschen dacht, zooals O'Halloran wel voorspeld had. dat er minstens duizend man den trein aanvielen en Chaves kromp van schrik in elkaar, terwijl echter de anderen vrij kalm bleven er niet voor voelend hun leven te offeren, want per slot was Valdez een beter heer om te dienen dan die ouwe vos Meeales. Valdez en zijn metgezel liepen snel den wagen door, alle wapens verzamelend en door een opge schoven raampje overreikend aan hun vrienden daarbuiten. En intusschen hoorde men het hak ken van een bijl op hout in den wagon er naast, het versplinteren van kisten. Ze breken den boel af. geloof ik. zei Buckv in het Engelsch, even zijn rol vergetend; ik hoop dat ze wat voorzichtig met onze piano's zul len zijn en die dingen niet zullen mishandelen tot ze heelemaal ontstemd zijn. Zoo, meneer, bent u een Amerikaan, zei Chaves met een smadelijk lachje. O'Connor schrok. Ik ben een Roemenlër, antwoordde hij in het" Spaansch. U spreekt anders Engelsch als een Ame rikaan. U maakt waarlijk complimentjes. Draagt ge niet ook een vermomming, meneer de Amerikaan? Bucky lachte hartelijk en zei vroolijk. Geloof me, luitenant, ik ben net zoo weinig of zooveel vermomd als zigeuner als u als sol daat. De Mexicaansche officier ergerde zich gruwe lijk aan den familiairen toon. Hij had zich noodgedwongen moeten overgeven, maar zich nu nog op zoo'n manier te moeten laten toe spreken. was meer dan hij kon verdragen. Als u en ik elkaar nog eens in andere om standigheden ontmoetten, zal het spannen, bromde hij tusschen zijn tanden. Bucky boog en maakte door zijn toon en woor den den woedenden man nog nijdiger. Ik za! wel oppassen, dat ik niet op een donkere plaats aan een mes word geregen, zei hij spottend. KNUTSELT U OOK WEER MEE? Deze week een paar gezellige poefs voor de kinderkamer. Wat zullen onze rakkers trotsch zijn zulke poefs in hun kamertje te hebben, en dan nog wel van die stevige, die heusch wel tegen een stootje kun nen. Moeder kan ze gemakkelijk zelf maken van glanzend of puntenvrij zeildoek, een stukje oude stof uit de lappendoos om als vullingzakje te die nen en wat zaagsel of kurkwol. Al naar gelang de grootte der toekomstige bezitters kunnen wij de poefs maken; een prettige maat is wel 30 cm. hoogte en een middellijn van 40 cm. Wellicht heb ben wij nog wat restjes zeildoek of een oud tafel zeiltje uit de keuken! Het kan er allemaal uitste kend voor gebruikt worden, want het hindert volstrekt niet. dat de onderlinge stukken van ver schillend materiaal of van verschillende kleuren zijn. Wel is een aardige frissche kleurencombinatie natuurlijk noodzakelijk, omdat dit eigenlijk reeds het halve slagen van ons werkje beteekent. Vóór wij de bekleeding gaan bespreken komen wij het eerst terecht bij de eigenlijke poef. Deze wordt gemaakt bij voorkeur van geel katoen en als wij dit niet kunnen bemachtigen van een stevig oud lapje, waarvan wij voor de aangege ven maat twee cirkels van 41 cm. middellijn knip pen en één rechthoek van 123 x 31 cm. Met stevig garen naaien wij alle deelen met de hand in el kaar, waarbij wij in één der cirkels een kleine ruimte openlaten om den zak te kunnen vullen met het zaagsel of de kurkwol. Wij stampen deze vulling eerst heel goed aan, vóór wij definitief het split je dichtnaaien. De zeildoekbekleeding komt nu aan de beurt; ook weer twee cirkels plus één rechthoek worden geknipt, respectievelijk met een middellijn van 42 cm. en een grootte van 128 x 32 cm. Vóór wij deze deelen op de naaimachine of met de hand in el kaar zetten, worden de prachtige eendjes of de „echte" trein aangebracht. Zes zwemmende eend jes en drie loopende hebben wij in het eerste geval noodig, die wij uit wit zeildoek (voor de rompjes en de kopjes) en rood. oranje of geel (voor de snaveltjes en de pootjes) knippen. Ook zes witte „golven" knippen wij, die 12 cm. lang en Vz cm. breed moeten zijn. Keurig verdoelen wij eerst de vlakken, waarbij wij er rekening meè houden, dat aan begin en eind van den rechthoek een stukje moet overschieten voor het naadje, hetgeen eveneens het geval is bij den cirkel. Bii den recht hoek houden wij tusschen leder eendje 5 cm. open, bij den cirkel is het moeilijk dit aantal cen timeters precies aan te geven, omdat daar de eendjes „loopen". Het gemakkelijkst gaan wij voor het uitknippen van de beestjes te werk door ze eerst na te teekenen op de achterzijde van bet doek. Hiervoor maken wij op een apart vel papier een teekening na volgens het schematje, dat hier bij staat afgedrukt, en trekken deze telkens zoo voordeelig moeeliik met calqueeroaoier over op het materiaal. Uit het witte doek dus alleen de lijfjes en de golven, uit het andere de snavels en de pootjes. Ook krijgt ieder eendje eenzelfde ge kleurd oog van een rondje van een kleine centi meter middellijn, met daarin een nog kleiner wit stipje, dat wij verkrijgen door het rondje te per- foreeren. En dan maar aan het plakken met lijm, die „alles lijmt"! Inplaats van de eendjes op een tweede poef kunnen wij den leuken trein aanbrengen, bestaan de uit een locomotief met niet minder dan 9 aan hangwagens. Allerlei restjes kunnen hieraan op gewerkt worden, want het is heelemaal niet noo dig alle wagens of alle wielen bijvoorbeeld in de zelfde kleur te houden. Het zal juist erg levendig staan, wanneer er zoo van alles wat aan te pas komt. Boven de locomotief uit verschijnt een indrukwekkende witte of grijze rookpluim. Vol gens het schema zal het heel licht vallen met een dergelijk indrukwekkende locomotief voor den dag te komen, terwijl de wagentjes uit eenvoudige rechthoekjes van 8x6 cm. bestaan, waaraan aan één breedtezijde een verbindingsstaafje wordt aangeknipt, dat 3 cm. lang is en V? cm. breed. De wieltjes ervoor hebben een middellijn van 2 cm zij worden half op de wagens, half op de proef- bekleeding zelf geplakt. Ëerin komt een anders gekleurd stipje dat wij ook weer door perforatie kunnen verkrijgen. Zijn alle gewenschte motiefjes aangebracht, dan eerst naaien wij de groote stukken aan elkaar, waarbij wij ervoor zorgen een klein deel open te laten om ér de poef in te stoppen. Dit kan het beste aan de onderzijde gebeuren, omdat het dichtmaken daarna aan den buitenkant toch nooit zoo onzichtbaar kan zijn als wli dit wel zou den wenschen. NORA HANA. KEUKEN-HYGIèNE verplicht tot het gebruik van Jozo of Nezo, het verpakte keukenzout van Boekelo. (Adu. Ingez .Mea.j Erwtensoep. Aardappelschotel. Sla. Droge rijst met jamsaus. RECEPTEN. Erwtensoep. Onderstaand recept ontvingen wij van een be langstellende lezeres, die het ook bedacht heeft. Wij probeerden het en kunnen 't zeer aanbevelen. De hoeveelheden zijn in dit recept berekend voor zes personen. 1 pond spliterwten, 1 ossestaartbeen, 3 ons rundergehakt, 1 middelmatig groote knolselderij. 3 preien, een bosje peterselie, een bosje groene selderij, wat peper en zout, 1 beschuit, 2 sneden oud brood, wat melk. Zet de erwten 24 uur van te voren te weeken in rim water, kook ze daarna gaar in het week- water en voeg er de in kleine blokjes gesneden knolselderij, de gesnipperde preien en het gehakte selderij groen bij. Laat dit samen een uur koken en doe er dan het staartbeen bij, dat een uur moet meekoken. Maak intusschen het gehakt klaar met peper, zout, nootmuskaat, het beschuit en het in de melk geweekte brood. Vorm hiervan een bal en kook die nu nog een half uur heel zachtjes met de soep mee. Neem vóór het opdoen het gehakt uit de soep en dien het op in plakken in de soepborden, rooer daarna nog wat gehakte peterselie door de soep en presenteer ze met sneedjes geroosterd brood. Aardappelschotel. iy2 K.G. gekookte aardappelen, - 1 L. melk, 20 gr. bloem, 35 gr. boter, 2 ons oude kaas, zout, nootmuskaat, ,u. Maggi aroma. Snijd dé koude aardappelen in plakjes, maak van de boter, bloem en melk een saus op de ge wone wijze en maak ze op smaak af met zout, noot en Maggi. Vet de vuurvaste schotel met wat boter in, ver warm intusschen de aardappelen in de saus en schep de helft ervan in de schotel. Leg hierop de in kleine blokjes gesneden kaas, bedek dit met de rest van de aardappelen en de saus, strooi er wat geraspte kaas overheen en verwarm de schotel door en door; of als de oven gebruikt kan worden, leg hier en daar dan nog een klontje boter en laat er in den oven een bruin korstje op komen. De sla hierbij kan bietensla zijn, dat wil zeggen wat veldsla, bieten en appelen (ditmaal geen aard appelen), of veldsla alleen of andijviesla of sla van Brusselsch lof. Droge rijst met jamsaus. Kook op de bekende wijze droge rijst n water, verwarm per persoon iy2 lepel jam met wat kokend water en presenteer deze saus bij het gerecht. DE SECURE. Het gebeurde in Den Haag. Het regent d giet, en we zijn met ons vieren met moeite gekomen op het voorbalcon van een volgw van de tram, maar we zijn blij dat we tenia rijden en bovendien nog zoowat droog staan. Op het balcon heerscht een sfeer van de zwijgzaamheid; gecontroleerd wordt er voo; pig nog niet. want de conducteur, al was hij slank als een den. ziet geen kans om zich dot propvolle wagen naar voren te werken. Ben meneer wurmt zich met discrete geb en veel pardons naar den uitgang van ons en hij' verzoekt daarbij een jongmensch da niet bepaald snugger uitziet: als de conduc komt, wilt u hem dan mïin overstapje geve; moet er bii de volgende halte uit. Zeker meneer, zegt het jongemensch d ernstig, en warempel doet hij het nog heel plic getrouw ook, als de conducteur een minuu vijf later kans heeft gezien ons eenzame ei te bereiken. Intusschen is de preciese mene< zoowat thuis, vermoedelijk met het geruste voel, volkomen zijn plicht te hebben gedaan maar onwillekeurig denk je bij jezelf: de had eenmaal betaald, dus hij had dat niet o; vraagde overstapje precies evengoed thuis ii prullemand kunnen gooien. Denkt u dat nu maar niet. want zoo zijn overmatig-preciese menschen heelemaal alles wat zij doen of laten moet tot in de uit* consequenties worden doorgevoerd het niet aan om te zeggen dat noch de conduc! noch de tram er schade door zouden lijden als meneer ziin overstapje thuis in de prullem had gegooid. Maar er bestaan nu eenmaal re menten over het vervoeren van trampassagieri dus moeten die worden opgevolgd. Zulke over-nauwkeurigen vindt u niet all onder oude menschen. wat wij onwillekeurig eens konden denken: zij hebben er immers a tijd voor en bovendien worden zii dikwijls zoo secuur omdat hun geheugen minder goed w en zii daarom bang ziin om wat te vergeten. Maar zelfs bij kinderen kan men soms die ani wekkende nauwkeurigheid al zien; angst om vuil te maken, zorg over iets dat mogelijk in tuin in den regen is blijven liggen, en meer -, gelijke, waaraan de opvoeders hun beste kra ten kunnen wijden om het kind te leeren d£ belangrijker en mooier dingen in het leven dan deze kleine nietigheldjes. Want wanneer zii blijven vasthouden aan z pietluttige kleinigheden, dan komen er misset menschen uit te groeien die stofziek zijn, alleronaaneenaam«t getroffen ziin wanneer *toel een paar centimeter is verschoven, en bepaald akelig worden van een kleedje dat is v gehaald en waarvoor een nieuw in de plaats is komen. Weest u er maar van overtuigd dat die Ha sche meneer van het overstapie een tyran ee; klasse is: wie zoo angstwekkend nauwkeurig heeft altijd aanmerking, want wie kan aan dergelijke pietluttigheid altijd geheel volde tenzij hii zelf even pietepeuterig is! Wij huisvrouwen kunnen ons in ons dagelijki gedoe ook weieens teveel door bi.jkomst;ghc< laten beïnvloeden, die wii daardoor als bela riik en waardevol gaan zien. Vooral nu in de tijd onze aandacht op kleinigheden gericht mc zijn. teneinde ons zaakje regelmatig en vlot doen functionneeren. mogen wij vooral niet het ooe verliezen dat. de eroote lijnen de hoo zaak ziin. ook in de huishouding. De taak van de huisvrouw is daardoor moei vooral als haar gezin groot is. en vooral ook er schaarschte heerscht zooals nu: zii moet kleinigheden letten maar zii mag ze niet uit h; verband van het groote geheel halen. want. wordt zii precies op een lucifer en verspilt, h; beste krachten aan futiliteiten zoodat er vt iets anders geen tij'd meer overblijft. E. E. J.—P NU DE BOTER SCHAARSCH IS kunnen deze smakelijke smecrselt goede diensten bewijzen aan koffietafel. Kaaspasta. 2 d.l. melk, 30 gr. bloem 4 lepels, 25 gr. bo 1 y> lepel, 100 gr. geraspte kaas, zout. pepc Bereiding: de boter in een klein pannetje la! smelten, de bloem er door roeren en langzas het vocht er bij gieten. Al roerende de saus do laten koken. Daarna van het vuur de- kaas doorroeren en de pasta op smaak afmaken ir, peper en zout. Ze op een koele plaats, echter n langer dan 2 a 3 dagen bewaren, en in plaats v boter en kaas op de boterham geven. Tomatenpasta. Bereiding als het voorgaand recept, maar plaats van kaas een klein blikje tomatenpur door de saus roeren. Naar verkiezing wat ma?! aroma of gehakte groene kruiden er door roeri Boonenpasta. 200 gr. boonenpuree. gemaakt van pl.m. IV2 gekookte boonen, V2 d.L. water of melk of foo nenwater, 10 gr. boter, 1 eetlepel fijngehal selderfj en peterselie en naar verkiezing geras; ui, maggi-aroma, zout, peper, zoonoodig aardappelmeel. Bereiding: De gaargekookte, goed uitgelei boonen door een zeef wrijven, de melk, wat zo en peper toevoegen en de massa met wat aar appelmeel binden. De boter er door kloppen en ze koud is de groene kruiden er door mengen, smaak afmaken met maggi. De groene kruid geven extra waarde aan deze pasta. Boonenpasta met appelmoes. De boonenpuree verdunnen met appelmoes naar smaak suiker toevoegen. Een schot klonk en vlak daarop nog een. De revolvers van Buckey en O'Halloran gingen on geveer op 'tzelfde moment af en gedekt door den rook glipten ze den wagen uit, Juist op het oogenblik dat Rodrigo van den kap der machine spronk. Langzaam zette de trein zich in bewe ging. Het bevel dat de machinist had ontvangen, was: teruastoomen tot Concho! Dat Chaves hieraan gevolg zou geven, ver wachtte O'Halloran geen moment. Maar tot zes uur van den volgenden morgen zou de spoorlijn versperd blijven en een voldoende macht zou zich verdekt opstellen om te zien dat geen kink in den kabel kwam. Intusschen waren de ..niano's" in wagens over geladen, die naar Chihuahua werden ge reden onder geleide van de aanvallers en in de stad zou men zich snel verspreiden en elk zijns weegs gaan. Om telegrafeeren wan luitenant Chaves met zijn chefs te voorkomen had men alle draden door gesneden, zoodat de geweren veilig en gered schenen. Maar één ding had O'Halloran vergeten. Fn dat was dat acht mijl van Concho over de ber gen een lijn liep van de Chihuahua Northern. Hoofdstuk XI. STEENEN MUREN MAKEN NOG GEEN GEVANGENIS. Op den terugweg reden de twee jonge Spaan- sche aristocraten aan het hoofd van den klei nen troep, terwijl O'Halloran en Bucky de achterhoede vormden. De weg was te slecht om hard te kunnen rij den; het ging zoo snel als in de duisternis mo gelijk was. Ze moesten zorgen vóór het aan breken van den dag de stad te bereiken en ook vóór Megales bericht kon hebben ontvangen van de streek, die zijn vijanden hem hadden ge speeld. Als de gouverneur ontdekt dat w0 de wa pens hebben onderschept, zal hij dan al de leiders vandaag niet laten gevangen nemen en meteen opsluiten? vroeg de speurder. Als hij hen te pakken kan krijgen, zal hij dat zeker doen. Maar hij kan nu eenmaal de huid niét" verkoopen voor de beer gevangen is en ik denk zoo dat geen van ons vandaag thuis zal zijn, om een vriendelijke uitnoodiging zijnerzijds af te wachten. Dan zal hij dezen dag gebruiken om zijn positie te versterken. Als de troepen op zijn hand zijn. zou het te gek om los te loopen zijn, als hij niet probeerde nog voor den avond zijn slag te slaan.. Wanneer denk je den inval in de gevange nis te doen? Vannacht. Morgen is het immers verkie zingsdag en we zullen hopen, dat we ondertus- schen een massa hulp krijgen. Stel je je voor de gevangenisdeuren eenvou dig wijd open te gooien en alle schurken uit Chihuahua op het publiek los te-laten? Dat kunnen we niet, omdat de grootste helft al vrij rondloopt zei O'Halloran droog. En wat de rest betreftwe zullen gewoon een keuze doen, beste jongen, en de allerruwste bandieten uitzoeken om hun de vrijheid te ge ven. Als je iets afweet van gevangenissen in dit land zal je de overtuiging hebben dat de meeste van die misdadigers minder in de gevangenis thuis hooren dan degeen die hen erin hebben gebracht. Waarom zouden we dien armen drom mels, die achter die muren wegkwijnen, geen kans geven? Maar kijk. daar komt de jonge Valdez terugrijden. De Ier reed vooruit en sprak een oogenblik op gedempten toon met den jongen man. En toen hij bij Bucky terugkwam, maakte hij een hoofd beweging in de richting van den jongen man, die weer aan het hoofd van den troep was gaan rij den. Dat is de beste kerel uit heel Chihuahua. Hij is een echte Mexicaan, maar heeft evenveel hart en gevoel als een volbloed blanke. De kwes tie is dat hij verliefd is op Carmencita Megales. het mooiste zwartoogige meisje van heel Mexico, en het toeval wil dat hij als medeminnaar onzen vriend Chaves heeft, den man die ons straks de geweren zoo vriendelijk heeft afgestaan. Nu is onze jonge met gezel geheel uit de gratie en dat tinnen soldaatje, dat zonder blikken of blo zen de wapens overgeeft, krijgt alle lieve lach jes van de jonge dame. Maar het komt me Vo dat de hooghartige jongedame beter onzen e< lijken moedigen vriend zou kunnen nemen dl een dozijn van die speelgoedsoldaatjes. Eenige mijlen verder, vlak bij de stad, werd de wagens elk afzonderlijk naar een geheii plaats gereden waar de wapens verborgen ze den blijven. Bij den ingang van de stad spr Bucky met zijn vriend af. dat hij hem over e kwartier zou ontmoeten op het plein midden de stad, waar hij dan zijn kleinen vriend ra zou brengen en van waar O'Halloran hen na een schuilplaats zou voeren, waar ze het ara breken van den dag konden afwachten. Ik zou wel met je meegan, maar moet het uitladen en verbergen letten. Doch je he geen tijd te verliezen, vriend, want zoodra M gales ontdekt wat er gebeurd is. zal hij alle to gangen tot de stad onherroepelijk versperren 1 jij bent natuurlijk onder controle, terwijl 1 zal trachten jou met de rest van ons troepje vangen. Het was verregaand stom van me 1 die lijn van de Chihuahua Northern en de tel! graaf daarlangs te vergeten, maar er is een kle kansje dat Chaves dien ook vergeet. Ga in e geval zoo gauw mogelijk naar je hótel en ko direct terug, want als we eenmaal onze schui plaats hebben bereikt, zal het zoeken zijn naar een naald in een hooiberg. Zingend ging Bucky de trap in het hotel 0; want hij vond het prettig zijn makker terug! zien na al de doorstane gevaren van dien nacl heerlijk om de donkere oogen te zien oplicht* bij zijn binnenkomst en heerlijk om de la? lieve, stem te hooren, die allerlei vragen zo doen Met drie treden tegelijk was hij de trap op. iw ziek in zijn hart en op zijn lippen. Hij opende 6 deur van zijn kamer enwas nog nooit zóó or. aangenaam verrast geweest. Hij zag twee revolvers op zich gericht do< een paar flinke soldaten, terwijl luitenant Cha ves. zeer op zijn gemak, bij de tafel zat. Buckey lachte spottend en hard. Ik !:o niet denken dat ik het genoegen zou smaken hier te ontmoeten, luitenant. Mag ik ook de den van uw bezoek weten? Het schijnt, dat g vleugels hebt. (Wordt vervolgd,). Hoe onze ontwerper denkt over dit probleem. verstand hebben van den bouw van het mensche- lijk lichaam. Hij moet, als de psychiater, de ziel van de vrouw begrijpen. En hij moet bovenal die kennis omzetten in schoonheid „Schoonheid, wat is dat eigenlijk? „Een zware vraag, waarop ik gemakkelijk een „zwaar" antwoord zou kunnen geven. Wat zei de oude Hegel? De voornaamste eigenschappen van de schoone gestalte de den mode-ontwerper natuurlijk voor den geest zweeft, als hij zijn modellen schept zijn symmetrie, gelijkmatig heid, harmonie. En zoo dacht Leonardo da Vinoi er ook over, evenals alle andere denkers. Dit is natuurlijk nog altijd waar. Een gestalte is slechts dan volkomen schoon te noemen, als het lichaam ontwikkeld is en de musculatuur harmo nieert met de grootte. Een mooie gestalte kan dus lang of klein zijn, als de maten maar goede verhoudingen hebben. „En toch is er veel veranderd sinds, Leonardo!" „Ongetwijfeld. De Venus van Milo, sedert tien tallen jaren het ideaal van vrouwenschoonheid, is voor onze begrippen te forsch. Als deze figuur in moderne kleeding door onze straten wandelde, zou ze ons plomp lijken. Het moderne schoonheids- Ideaal heeft een bors torn vang van 86, taille 71 cM., terwijl de Venus van Milo 105 en 103 cM. meet...". „En.... een dame met de ideale maten zou dus een volkomen schoonheid zijn?" „In theore ja. In de praktijk.... och, de volkomen symmetrische, ideale gestalte is iets, dat nagenoeg nooit voorkomt. De meeste menschen zijn assymmetrisch of om 't plastischer uit te drukken scheef. De ruggegraat buigt zich meestal naar rechts, de rechtervoet is doorgaans grooter en langer dan de linker.... Benczür, de beroemde Hongaarsche schilder, stelde vast, dat volkomen symmetrie de gestalte schaadt, 't Is juist hoewel het paradoxaal klinkt het even onharmonische dat leven en dus in zekeren zin schoonheid sohept. Maar de assymmetrie moet niet zoover gaan, dat ze met 't bloote oog kan worden geconstateerd. Dan wor den de „levende eigenaardigheidjes" tot lichaams gebreken „Natuurlijk. Maar is 't ook niet zóó, dat in onzen tijd vooral op het figuur en minder op de schoon heid van het gezicht wordt gelet?" HET MANUSJE VAN ALLES. Een dame van middelbaren leeftijd stond voor 't loket van een courant en zei: „Tk wil een advertentie plaatsen. Ik heb een man noodig, die in den winter kolen haalt, de kachels aanmaakt, sneeuw ruimt, de schoenen poetst, in den zomer gras maait, bloemen begiet, op de kin deren past, afwasch, de ramen zeemt, enz. Kortom: ik heb een man noodig, die altijd bij de hand is en die alle vervelende karweitjes opknapt. Hij moet betrouwbaar en bescheiden zijn, er be- Ihoorlijk uitzien, niet ouder zijn dan dertig jaar. De man achter 't loket zei bedeesd: „Mevrouw, voor huwelijksadvertenties aan 't volgende loket". Mode.en scnoonheid! Of moet men zeggen: schoonheid en mode? Is 't niet de eeuwige vrouwenschoonheid, die tot mode-scheppingen in spireert? Ik stel, half schertsend, deze vraag aan onzen mpde-ontwerper als ik, geboeid en verrukt over die vele sierlijke en zinvolle modellen, de nieuwe ontwerpen door mijn handen laat gaan. „U zegt het goed. De schoonheid is primair, want de schoonheid is eeuwig en alomvattend. Zonder haar zou er geen mode kunnen zijn, want zij is het, die steeds weer het scheppïngsvuur doet opvlammen in den dichter, den schilder en den mode-ontwerper. En tochis de mode-ontwer per niet enkel kunstenaar". „Wat is hij dan nog meer?" Als ik, half droomend, de verschillende vrouwen gezichten op de fijngepenseelde teekeningen be kijk, weet ik zelf het antwoord al en ik ben niet verbaasd, als mijn gastheer zegt: „Psycholoog is hij-. Ja en nog veel meer eigenlijk. Kijkt u eens: men zegt, dat onze tijd er een is van specialisatie. In zekeren zin is dat juist De cultureele ontwik keling van onzen tijd, de vérgaande ontplooiing van den menschelljken geest, de ontwikkeling der techniek hebben er toe geleid, dat aan ieder beroep zulke hooge eischen worden gesteld, dat het een speciaal beroep werd. Maar elk speciaal beroep is pp zichzelf weer zóó uitgebreid en veelomvat tend, dat het op zijn speciale terrein veelzijdiger werd dan ooit. Zoo is het ook gegaan met de moderne mode kunst. De mode-ontwerper is kunstenaar, maar ook technicus, psycholoog, aestheticus. Hij moet „Volkomen juist. We zijn sportief en dus keeren we eigenlijk tot het klassieke ideaal terug, want in de oudheid werden ook slechts harmonisch ge bouwde menschen in de maatschappij opgenomen. En dank zij onze sport wordt de gestalte van de vrouw steeds beter". ,De mode-ontwerper krijgt het dus steeds ge makkelijker", concludeer ik, al te snel. „U loopt hard van stapel! Zoo zal 't misschien over vele jaren zijn. Voorloopig is 't nog zoo, dat wij volmaakte modellen moeten ontwerpen voor onvolmaakte figuren. En dat is het moeilijke, maar ook het interessante van ons werk. Met goeden smaak, met aesthetische aanvoeling, iets scheppen, dat een onharmonisch figuurtje toch elegant doet verschijnen. Dat leert men niet ineens. Een mode-schepper moet de gestalten leeren kennen, waarvoor hij werkt. Onevenredigheden moeten worden gecom penseerd, fouten bedekt, schoonheden naar voren gebracht en betoond. En nu heeft de mode voor iedere vrouw die japon, die mantel, die speciale blouse in petto, die bij haar past. Aan de intelligente vrouw nu de taak, die kleeding juist te kiezen". „Mag ik bij deze laatste zinsnede een illustratie?" „Graag. Deze drie blouses geven drie volkomen verschillende typen: het sportmeisje, de intel- lectueele vrouw en de mondaine. Ziet u wel, hoe verschillend ze zijn?" ,Ja en tegelijkertijd zijn ze charmant. Ik wil ze mijn lezeressen laten zien als typen van de laat ste warmere voorjaarsblouses vóór de zomer- kleeding komtl" R.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6