Haarlem's Dagblad „FRANKEN" Utrecht weer door zworen brand geteisterd j oor atuurbescherming. Honderdduizend. DANS-ACADEMIE MARTIN Een onderzoek naar den Voedings toestand Luchtaanvallen op Engeland. Artikelen enz. >8t JAARGANG No. 17702 gave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant gaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote utstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- flst 38810. Drukkerij: Zuïder Buiten Spaarne 12. efoon: Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie IOO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, I25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 4 MAART 1941 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, loss# nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer /0.17r/£. Groentjes zie rubriek. d.) Uit mededeelingen in dit en in ons vorige num- z blijkt, dat ingrijpende administratieve maat delen zijn genomen tot samenvatting en centra- atie van het werk voor natuur- en lanldfechaps' scherming in Nederland. Eigenlijk zijn die reeds jonnen met een nog in 1940 verschenen veror- uing, waarbij de zorg voor de natuurbescher- ng onder éen departement, namelijk dat van 'oeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, rd geplaatst. Vroeger ressorteerde zij onder ee departementen. De Contactcommissie voor tuur- en Lanldischaps-besoherming heeft nu me- gedeeld dat het departement zelf kan volstaan de aanstelling van een deskundig ambtenaar een inspecteur voor de natuurbesoherming, dat W. G. van der Kloot, haar adjunct-secretaris, den eerstgenoemden ambtelijken post en tevens haar secretaris is benoemd en id'at in afwach- g van de benoeming van een inspecteur mr. dr. J. Beumer, dr. J. A. van Steyn en mr. P. G. van sihoven als adviseurs van het departement zul- optreden. De commissie blijft zelfstandig en Staatsboschbeheer zal evenals voorheen volle- blijven ingeschakeld met al de groote erva- ig, die het op dit gebied bezit. Er is voorts een uwe wetgeving op til ter centralisatie van de g voor die natuurbescherming. Mededeelingen dit nummer behelzen, dat de particuliere ver ligingen in den loop der jaren behoefte voelden le erkenning door het Rijk van de bezittin- der vereenigingen als natuurmonumenten jodat onteigening „zonder meer", bijvoorbeeld ir gemeentelijke werkverschaffingen, niet meer gelijk zou zijn), 2e mogelijkheid van onteige- ten behoeve van de bescherming van het na- irsohoon (vooral van „enclaves", dw.z. inge- ten stukken, particulier bezit te midden van luurmonumenten, zoodat die maar niet zoo voor iwterrein verkocht kunnen worden), 3e een ere regeling voor de vrijwillige classeering van reinen als natuurmonument. Onderwerpen als de opleiding van landschapsarchitec- en hun inschakeling bij groote objecten, die rijpende wijziging in het landschap brengen, ook aan de orde. En men wordt er aan her- lerd Idlat de natuurbescherming ook de fauna ót als men leest over de wenschelijkheid. van voor den met uitsterving bedreigden ohotter en zelfs voor de vleermuizen in den Pietersberg bij Maastricht. 1st weik van Staatsboschbeheer en van de par- tliere vereenigingen, dat als zeer verdienstelijk ermalen ook in dit blad is vermeld', zou tilus iris aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Wait die uwe wetgeving betreft as het voornemen van if. Van Dam, den secretaris-generaal van het rokken departement, samenwerking te zoeken allen die zich tot dusver op dit gebied bewo- om die samenvattende wet te ontwerpen. Het diiild'elij k dat de taak van Ir. Van der Kloot arbij van veel belang is. n deze streek, in Kennemerland, hebben wij alle reden om de ontwikkeling van zaken op gebied met groote aandacht en belangstelling volgen. Immers, de sinds jaren steeds dringen- gevoelde wensoh van de schepping van een lot natuur-reservaat in het duingebied is er uw bij betrokken. Eveneens de toekomst van zoo prachtig landgoed als het sinds menschen- ugenis onbewoonde Elswout. Nederland is een (lichtst bevolkte landen van Europa, maar zijn rolking is geenszins gelijkmatig over het grond- léd verspreid, hetgeen wel het eenvoudigst irdt aangeduid door de vermelding van het feit, ongeveer de helft in twee van de elf provincies, Noordholland en Zuidholland, is gevestigd. In langrijke deelen van Idie twee provincies en zeer eer in Kennemerland koppelt zich het streven ar natuurbescherming dan ook meteen aan dat leede, dat van het grootste belang voor de geeste- fce zoowel als de lichamelijke volksgezondheid het openstellen van de schoone natuur voor de in wnmassaas levende stadsbevolkingen, bet ver latten van „longen" aan de stfeden. De hoofidstad, nsterdam, is al jaren bezig met de ontwikkeling uitvoering van zijn Boschplan. Arm aan na- ursehoon in haar onmiddellijke omgeving is zij noodzaakt, daar een bosch te gaan scheppen, ïarlem, gezegend met een schoone omgeving, is lukkiger in dit opzicht. Maar de eisohen van het aderne verkeer hebben de vrije, ongerepte na- ur in den loop dezer eeuw doorsnëd"en met zoo- Ie breëde wegen, die in vredestijd aan auto en axon zijn gewijd, dat men zijn wenschen wel oest gaan richten op al idlat bekorende natuur toon, dat men slechts van den buitenkant zien ag, dat achter kilometers-lange hekken en dui nden bordjes „Verboden .Toegang, Art 461 W. S.", verborgen ligt. Het zal er toe dienen te xnen dat daarvan althans een zeer groot deel in toekomst voor het publiek wordt opengesteld, il men de volksgezondheid haar rechten doen we- rraren. Wellicht in de Iroogste mate is het de «stelijke volksgezondheid, die daarmee gediend worden. Wie zouden meenen dat 'het op den ensch el ij ken geest niet van den heilzaamsten in- ofti is, verkwikking en ontspanning van het jach_ nde leven der twintigste eeuw te vinden in de koonheid en onbezorgde vrijheid der natuur, mnen zich nooit daarin ingeleefd hebben en be lten of weinig verbeeldingskracht of een bedroefd stje gemeenschapsgevoel. Er is meer over dit onderwerp in dit blad ge dreven, in velerlei toonaard. Het geldt een belang n de gansche bevolking van deze streek. De drang ar verwezenlijking van dit verlangen stijgt met tt jaar; de voortdurende bevolkingsgroei maakt ït steeds noodiger. Het is daarom dat wij er in it blad telkens op terugkomen, indachtig het frap- n laaf» hooi 13. Ds. dert, w ej, ugd- ienstj teyn, 10! D«, (Het inwonertal van Tilburg heeft de 100.000 bereikt door de geboorte van Maria Gertruda Antonia van- Gooi). Tilburg heeft de honderdduizend, Zij 't niet in de loterij, Niet in geld maar zielen, huizend In zijn stad, en het is blij. Is het feit van steeds meer menschen Op een kluitje bij elkaar Waarlijk iets om blij te wenschen? 'k Weet het niet, maar 'k laat het daar. Tilburg voelt zich plots verheven Tot een stad van groot formaat, In 't gemeentelijke leven Van den Nederlandschen staat. Om het feestlijk te gedenken Kreeg de baby, naar gemeld, Heel een weelde van geschenken En een gulle gift in geld. Dat 's in elk geval plezierig Voor het kind en het gezin, Velen gaan meer armetierig 't Leven hier op aarde in. 'k Wil de peuter welkom heeten Met het uiten van de hoop, Dat haar vreugd wordt toegemeten In haar verdren levensloop Nu zal het haar nog niet deren, Nog zoo onbewust en klein, Eens moog' haar bewezen eere Meer dan voor een nummer zijn. P. GASUS. DOOR DE BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN WORDEN ALLE LESSEN TOT NADER ORDER UITGESTELD. (Adv Ingez Med.j Heck's lunchroom aan de Oudegracht totaal verwoest pez, frappez, toujours en overigens in de overtui ging, dat wij al sinds jaren onvermijdelijk op weg zijn naar deze oplossing en dat het dus een zaak van bespoediging is. R. P. Ook te Haarlem De Voedingsraad zal binnenkort beginnen met het instellen van een onderzoek naar den voedings toestand der bevolking. Naar wij vernemen zal ook Haarlem in dit on derzoek betrokken worden. Het is de bedoeling in verschillende gemeenten van ons land een 40-tal gezinnen uit te noodigen zich voor dit onderzoek beschikbaar te stellen, opfdiat daardoor gegevens beschikbaar komen over het verloop van den voedingstoestand op dit oogenblik en in de komende tijden Voor hef onderzoek zullen vier groepen van gezinnen worden uitgezocht, zoo dat gegevens verkregen worden over de geheele bevolking. De gegevens die in de gemeenten verzameld wor den wonden opgestuurd naar een Centraal Bureau waar zij dan zullen verwerkt worden om tot een conclusie te komen. Geen Engelsche troepen uit Tsjoengking naar Birma. TOKIO. 4 Maart (Domei) Het persbericht dat meldde dat 20.000 man geregelde troepen van Tsjoenking kortgeleden Birma waren bin nengetrokken ter versterking van de Britsche defensie aldaar, zulks in overeenstemming met een geheime Engelsch-Chineesche militaire overeenkomst, is formeel tegengesproken door Sir Robert Craigie, den Britschen ambassadeur, tijdens een onderhoud dat hij kort geleden ge had heeft met Ohasji, den vice-minister van buitenlandsche zaken. De woordvoerder van het bureau voor de inlichtingen, Koh Isjii, heeft vandaag in de persconferentie voor buitenland sche correspondenten een desbetreffende ver klaring afgelegd. De Britsche ambassadeur had bovendien de verzekering aan den vice-minister gegeven dat er ook geen plan bestaat voor het binnenrukken van troepen van Tsjoengking in Birma. In het hartje van de oude Domstad heeft hedennacht een brand gewoed met een hevig heid zooals Utrecht na den brand van de Ga leries Modernes en Centraal Station niet meer heeft gekend. Op slechts enkele tientallen meters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bijna twee jaar geleden, het groote warenhuis Galeries Modernes in de asch werd gelegd, heeft een ontembare vuur zee thans een groot modern pand, n.L Hecks lunchroom in de Potterstraat, hoek Oude gracht, welk pand ongeveer tien jaar geleden is gebouwd, geheel verwoest. Het was ongeveer half twee, toen de gérant van Hecks lunchroom de heer Rijnders, die met zijn gezin op de bovenste verdieping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zijn slaapkamer. Hij spoedde zich uit bed, schoot een paar kleedingstukken aan en wilde zich via de gang naar beneden begeven. Bij het openen van een deur, welke toegang gaf tot het resaurant, constateerde hij met schrik, dat de achterzaal reeds één groote vuurzee was en dat hij niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinde ren en zichzelf in veiligheid kon brengen. De brandweer rukte terstond met een Magyrus ladder uit, welke direct na aankomst op het ter rein van den brand in dienst kon worden gesteld, om de angstig om hulp schreeuwende leden van het gezin Rijnders, dat zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak bevond, te redden. Na eenige gemanoeuvreer bereikt de Magyrusladder het dak van het ruim twintig meter hooge pand en toen duurde het niet lang of het gezin Rijnders kon door eenige moedige brandweerlieden, met gevaar voor eigen leven, uit zijn benarde positie worden gered. Het bleek de brandweer al spoedig, dat van het pand weinig te redden zou zijn en daarom deed zij alle mogelijke moeite om den electriciteits- winkel „Electra" en de fourniturenzaak van de firma de Groot achter welke panden de lunchroom heenloopt, te redden. Toen de vuurzee om ruim drie uur haar hoogte punt bereikte, stond Heck's lunchroom geheel in brand en spookachtig lekten de vlammen naar buiten en dit schouwspel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den 'kant van de Potterstraat vlam vatte en als het ware één reus- ,Half om" De nieuwe broodsoort van Het ideale brood in distributielijd smakelijk voedzaam goedkoop 18 cent per 800 gram (vooral dun snijden) (Adv. Ingez Med.t achtige fakkel werd, welke scherp afstak tegen den donkeren nacht en de geheele omgeving in een rosslgen vuurgloed zette. Benedenverdieping, eerste en tweede etage en het dak vormden met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite en vaak bovenmenschelijke kracht kon de brandweer er voor zorgen, dat behalve de panden „Electra" en van de firma de Groot niet nog meer perceelen door het verteerende vuur zouden worden aangetast. Het bleek, dat de muren van Hecks lunchroom, welke de afscheiding vormden tusschen de pan den aan de Potterstraat geen weerstand aan de loeiende vlammenzee hadden kunnen bieden en dat het vuur vla de achterzijde van de biljartzaal was overgeslagen op de zaak van de firma De Groot, waarvan reeds de bovenste verdieping ge heel was uitgebrand. Brandweerlieden, die zich op de daken rondom de brandende huizen hadden geposteeerd. bestreden het niets ontziende vuur, doch het leek of hun urenlange arbeid vruchteloos zou blijven, temeer toen zij zich op een gegeven moment moesten terugtrekken daar het dak waarop zij stonden en van waar zij hun duizenden liters water in het vuur wierpen, onder hun voe ten dreigde te bezwijken. Na uren langen strijd echter kon men eindelijk zeggen, dat men den brand onder de knie had. Weliswaar laaide af en toe het vuur weer op. doch de vlammen waren toen grootendeels gebluscht. De schade bij Heck is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Het geheele inte rieur van het gebouw is in de vlammen opgegaan. Bij het perceel van „Electra" heeft, in aanmerking genomen, dat dit pand naast Heck is gelegen, het vuur betrekkelijk weinig verwoestingen aange richt. De waterschade daarentegen is zeer groot. Dit laatste kan ook gezegd worden van het daar naast gelegen pand van de firma de Groot, dat echter bovendien voor een groot gedeelte door de vlammen ls verteerd. In de chocolaterie van den heer van Aelst. door wiens huis een slang was ge leid. is de brandschade vrij gering, doch het water heeft hier een groot ongerief gebracht. Voor het meerendeel worden brand- en waterschade door verzekering gedekt.Tragisch daarentegen is wel het feit, dat alle instrumenten, toebehoorend aan de leden van het orkest van Boyd Baohmann, welk ensemble voor de maand Maart was geënga geerd, zonder een uitzondering geheel verloren zijn gegaan. Dit beteekent voor de bandleden niet alleen een werklooze periode, doch wat erger is hun respectievelijke instrumenten waren niet tegen brandschade verzekerd, zoodat zij hierdoor een gezamenlijke schade van enkele duizenden gulden lijden. Over de oorzaak van den brand tast men tot op heden in het duister. Cardiff en Newcastle bestookt BERLIJN, 4 Maart (D.N.B.) Naar het D. N. B. verneemt hebben sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 3 op 4 Maart voor den oorlog belangrijke doelen en ravitail- leeringscentra te Cardiff en Newcastle met succes aangevallen Doordat het weer gunstig was, konden de bestuurders de doelen goed onderscheiden, zoodat reeds de eerste toestellen hun bommen juist konden richten. Men heeft ontploffingen en een groot aantal branden waargenomen. Verder heeft een gevechtsvliegtuig in den afgeloopen nacht een koopvaarder van 3000 ton door rechtstreeksche treffers tot zinken gebracht. Op een vliegveld in Zuid-Engeland werden door bommen branden in hangars en onderkomens te weeggebracht. ENGELSCHE MEDEDEELING. BERLIJN. 4 Maart. (D.N.B.) De Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht, zoo meldt de Londensche Berichtendienst, zijn in hoofdzaak gericht geweest op een stad in Zuid- Wales. De daar neergeworpen bommen hebben een reeks gebouwen in brand gestoken. Door neergeworpen brisantbommen is eveneens een zekere schade ontstaan. Voorts hebben vijan delijke vliegtuigen op verscheidene plaatsen in Noord-Oost Engeland en Schotland en op een plaats in Londen bommen neergeworpen. Ook uit andere deelen van Engeland zijn berichten binnengekomen over afzonderlijk optreden van vijandelijke vliegers. TWEE BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN WEST-DUITSCHLAND NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 4. Maart (D.N.B.) Gisteravond laat verscheen naar het D.N.B. verneemt, een aantal Brtsche vliegtuigen boven West-Duitschland. De toestellen lieten slechts enkele brisantbommen vallen. De schade is gering en blijft beperkt tot burgerlijken eigendom. Er zijn drie slachtoffers te betreuren. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door luchtdoelgeschut neergehaald. Duitsch weermachtsbericht Tankschip in den grond geboord. Luchtaanvallen op Duitsche koopvaarders mislukt. De autobussen der Noordzuid. Rijden op gas. Sinds eenige dagen rijdt er op de lijn Stations plein te Haarlem naar Bloemendaal een autobus van de' N.Z.H.T.M. op gas. Van de zijde der di rectie vernemen wij. dat de ervaringen daarvan buitengewoon gunstig zijn. Voorloopig rijdt deze dienst alleen van 's morgens negen tot des namiddags vijf uur. De vorige week is de tweede aldus uitgeruste autobus gearriveerd; die zal waarschijnlijk Woensdag in gebruik worden genomen. Het is de bedoeling, in totaal acht van deze wagens in dienst te stellen. Dit aantal zal eind April of Mei bereikt worden. Een uitbreiding van den dienst zal als gevolg daarvan worden overwogen, o.a. door het door trekken va; enkele buslijnen. Dan zou bij voorbeeld de bus van Bloemendaal naar het Haarlemsche station naar de Zandvoortschelaan kunnen doorrijden. De zeilvaart heeft haar plaats in het transport over de Nederlandsche rivieren en kanalen weer kunnen innemen, nu door den dooi het ijs verdwenen is. (Foto Pax Holland) BERLIJN, 3 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht bekend is gemaakt, marcheeren als beveiliging tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in Zuid- Oost Europa, na verkregen toestemming van de koninklijke Bulgaarsohe regeering, sedert 2 Maart formaties van de Duitsche weermacht Bulgarije binnen. De binnentrekkende troepen worden door het Bulgaarsohe volk levendig begroet. Een duikboot meldt het in den grond boren vdn een vijandelijk tankschip van 9000 b.r.t. Het luchtwapen heeft ondanks den ongunstigen weerstoestand verkenningen ondernomen tot aan de Shetlandeilanden en boven zee. Het bracht op 2 Maart voor het St. George kanaal een koopvaar der van 2000 b.r.t. tot zinken en beschadigde een vrij groot koopvaardijschip zwaar. Op de barak ken van een troepenkamp werden voltreffers ge plaatst. Lange-afstands-bommenwerpers brachten ten Westen van de Hebriden een koopvaardijschip tot zinken van 10.000 ton en troffen een tweede groot schip zwaar. Afzonderlijk vliegende gevechtstoestellen be stookten den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en de installaties van twee Britsche Kanaalhavens doeltreffend met bommen. In Noord-Afrika werden succesvolle aanvallen gericht door Duitsche gevechtsvliegtuigen op de havenwerken van Tobroek en op troepenconcen traties. autocolonnes en veldkampementen bij Agedabia. Bij een luchtgevecht boven Malta verloor de vijand een jachttoestel. Vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche koop vaarders op de Noordzee mislukten door het af- weervuur der convoyeerende strijdkrachten. Een vliegtuig werd hierbij door de marine neergescho ten. moiEKOUTSTOom fnoosr tuxoaf» (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 8 PAGINA'S iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiraiiiiiii'iiiiiiiiiiiiii R. P.: Voor Natuurbescherming. pag. 1 P. Gasus: «Honderdduizend pag. 1 Ook een onderzoek naar den voe dingstoestand te Haarlem, pag. 1 Flitsen pag. 3 v. T.: Een herinnering pag. 3 v. H.: Snot-Dolf. pag. 3 D.: Langs de Straat. pag. 3 Voor lange avonden pag. 5 L.: De Borgstellingsfondsen voor den kleinen middenstand pag. 6 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1