De waardevermeerderingsbelasting. KRUSCHE E y R TJ P X G 7 M A A R T 1941' H A A REE M'S D AGBEAÖ Over vroegere ontwerpen. De werking der Baatbelasting. Inhoud van de nieuwe Met. Eenige voorbeelden. Wat is winst? Alhoewel de invoering van bovenaangeduide be lasting voor Nederland als een novum is te be schouwen, heeft het aan pogingen om een dergelijke belasting reeds veel eerder in te voeren, niet ont broken. Al in 1919 heeft minister De Vries getracht een „vermogensaanwasbelasting" in te voeren. Om de drie jaar zou een belasting geheven worden van het bedrag, waarmede het vermogen overtrof de waarde van het vermogen, waarmede de vorige pe riode eindigde. In dezen gedachtengang vindt men op het vermogen toegepast, wat later in sommige landen met betrekking tot het inkomen is doorge voerd, zooals in Duitschland bij de in 1940 buiten werking gestelde Mehreinkommensteuer van 20 Maart 1939 en in Zwitserland volgens het in 1934 totistand gekomen Krisenabgabebeschlusz. Het ont werp van minister De Vries werd niet tot wet ver heven. In 1921 kwam hij met een nieuw ontwerp. Niet de toeneming van het geheele vermogen zou Worden belast, maar alleen de waardevermeerde ring van vaste.goederen; de nieuwe belasting zou niet zijn een periodieke heffing, maar een heffing bij verkoop of bij overlijden. Behalve deze belasting werd nog een tweede evenals de vorige ten bate van de gemeente te hef fen voorgesteld, n.l. de „periodieke waardever- meerderingsbelasting", die om de 10 jaar zou wor den geheven van de waardevermeerdering van on roerende goederen, toebehoorende aan N.V.'s, Comm. venn. -op aandeelen, coöp. vereenigingen, e. d. Bovengenoemde belastingen zijn nimmer inge voerd geworden. In dit verband zij het ons vergund iets mede te deelen over een belasting, die wèl is ingevoerd, n.l. de baatbelasting genaamd, Het is bekend, dat in sommige gevallen de waar de van een onroerend goed stijgt als gevolg van de uitvoering van overheidswerken. Het principe, dat het aldus verkregen voordeel niet ten bate van enkelen mag komen, heeft er indertijd toe geleid, de mogelijkheid open te stellen via art. 281 van de Gemeentewet tot het heffen van een baatbelas ting. Gedurende 30 jaar kan van de onroerende goederen, die als gevolg van de uitvoering van ge meentewerken in waarde gestegen zijn, een jaar- lijksche belasting geheven worden „naar grondsla gen volgens welke een billijke bijdrage gevorderd wordt in de kosten van door of met medewerking van het gemeentebestuur tot stand gebrachte wer ken waardoor deze eigendommen zijn gebaat". Volgens de uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek: „Belastingdruk in Nederland 1940- 1941" wordt de baatbelasting in een steeds grooter aantal gemeenteq» geheven; in 1936 waren het er 110 in 1940 reeds 135. Alvorens over te gaan tot een beschouwing van het /.Besluit vaai den Secretaris-Generaal van het Departement van Financiën tot heffing van een belasting cp de waardevermeerdering van onroe rende zaken" lijkt het ons dienstig iets naders mede te deelen over de ontwikkeling in Duitschland. De eerste Duitsche toepassing was k?,ie in Kiautshou in 1898. Hierna gingen andere gemeenten tot invoe ring over, het eerst Frankfurt n/M. in 1904. In 1911 werden de gemeentelijke heffingen vervangen door een Rijksheffing, waarop in 1913 evenwel werd teruggekomen, zoodat de regeling van toen af aan weer in handen van de gemeenten werd gelegd. In het Finamz Ausgleich Gesetz is bepaald, dat de gemeenten een waardevermeerirheringsbelasting moeten heffen bij vervreemding van onroerend goed, indien de vervreemder den eigendom -ver kregen heeft tusschen 1 Januari 1919 en 31 De cember 1924. Thans komen we tot onze waardevermeerde- ringsbelasting. Art. 1, eerste lid vain het Besluit luidt als volgt: „Onder den naam van waandevermeerderings- belastmg wordt een belasting geheven, indien een binnen het Rijk gelegen of gevestigde onroerende zaak door overschrijving van een stuk in de open bare registers op een ander overgaat of indien de overgang van zoodanige zaak uit een in de open bare registers overgeschreven stuk blijkt". Uit de redactie volgt, cat van een belasting op waardevermeerdering in eigenlijken zin geen spra ke is, want zoolang het goed in dezelfde handen blijft, behoeft geen belasting te worden betaald, ook al stijgt de waarde aanzienlijk. Alleen wan neer het goed verkocht wordt, m.a.w. wanneer de waardevermeerdering in geld gerealiseerd wordt, zal tot heffing van belasting worden overgegaan. Aangezien het Besluit in werking is getreden op 24 December 1940, geldt het niet voor die over gangen of vervreemdingen, waaromtrent de over eenkomst reeds vóór 24 December 1940 geheel tot stand was gekomen. Bovendien moei de overgang plaats hebben door de overschrijving van een aote in de openbare re gisters (de registers ten hypotheekkantore) of wel uit een zoodanige overschrijving blijken. Overgan gen krachtens erfrecht of als gevolg van huwe lijksgemeenschap vallen derhalve niet onder deze belasting. Indien echter bij scheiding van de na latenschap aan éér. der erfgenamen het geheele goed wordt toebedeeld, wordt datgene wat hij meer ontvangt dan zijn erfdeel, geacht aan hem te zijn overgedragen. Het 2e lid van art. 1 handelt over het tarief, dat men het beste zou kunnen aanduiden als een ge staffeld tarief. De eerste f 1000.winst is vrij tot aan een winstgrens van f 3000.Winst tussohen f-1000.en f 3000.wordt met 75 pet. belast. Bo ven de f 3000.wordt de geheele winst belast met 50 pet. Boven de f 3000.grens is derhalve van een belastingvrij minimum geen sprake. Enkele voorbeelden ter verduidelijking: f 1000.winst of minider: vrij! f 2000.winst: 75 pet. van f 1000.dus f 750. belasting; f 3000.winst: 75 pet. van f 2000.dus f 1500 belasting; f 4000.winst: 50 pet van 4000.dus f 2000. belasting; enz. enz. Indien dezelfde vervreemder binnen een jaar tij'ds eenige transacties verricht, worden de bij die transacties behaalde winsten bij elkander geteld en over het aldus gevonldlen bedrag dient belasting te worden "betaald. Stel: iemand verkoopt een huis met f 1000. ■winst. Daarover is hij geen belasting verschuldigd. Binnen een jaar verkoopt, dezelfde persoon een buis met f 2000.winst. Nu zou de verkooper kunnen denken, kJiat hij met een betaling van f 750 zou kunnen volstaan. Maar dan heeft hij buiten den fiscus gerekend, want deze rddéncert aldus: U hebt in een jaar tijds een totale winst gemaakt van f 3000.Tot aan f 30(10.is de eerste f 1000.-— vrij, van de resteerende winst, dus van f 2000. moet u mij 75 pet. is f 1500.betalen. De belasting wordt ook geheven by vervreem ding van aandeelen in een N.V., of anderen ven nootschapsvorm, waarvan het zuiver vermogen voor minstens 3/4 in onroerend goed is belegd. Een uitzondering hierop is gemaakt voor maat schappijen, waarvan do aandeelen officieel ter beurze zijn genoteerd. Dit is een utiliteitsmaatre- gel. waarvoor echter geen afdoend fiscaal crite rium kan worden aangevoerd. Een uiterst belangrijke vraag is, wat onder „winst" dient te worden verstaan. De eerste alinea van het 4e lid van art. 1 zegt hieromtrent: „Als winst geldt het bedrag, waarmede de verkoop waarde van de overgegane zaak ten tijlrc van de overschrijving overtreft de verkoopwaarde, welke de zaak op 9 Mei 1940 zou hebben gehad". Indien in het vierde lid niets anders zou zijn be paald. zou deze regeling tot hoogst onbillijke hef fingen aanleiding geven. Nemen we aan. dat iemand ten tijlr'e van de hoogconjunctuur, b.v. in 1928, een perceel kocht voor f 15.000.dat, als gevolg van het bekende geleidelijke proces van waardedaling op 9 Mei 1940 een getaxeerde waarde had van b.v. f 10.000.en welk perceel na laatstgenoemden datum ui<t hoofde van verschillenderlei omstandigheden in waarde gestegen is, zoodat de eigenaar het perceel op dit moment van de hand zou kunnen doen voor f 12.500.het eertijds geleden verlies is dan voor 50 pet. gecompenseerd: toch is er een meerwaarde to.v. 9 Mei van f 2.500.en zou het 4e lid niets anders bepalen, dan zou de vervreemder over die f 2.500.waardevermeerderiingsbelasrting ver schuldigd zijn. Zoo is het dan ook niet. In het vervolg van het 4e lid valt te lezen, dat de vervreemder de be voegdheid heeft de verkoopwaarde van 9 Mei 1940 te vervangen lo'ioor den aanschaffingsprijs van het perceel, in ons voorbeeld dus f 15.000.T.a.v. den. aanschaffingsprijs is een verlies geleden van f 2.500.zoodat in dit geval geen belasting ver schuldigd is. Teneinde de werking van het belangrijke vierde lid goed duidelijk te maken, zij het ons verg unit nog enkele voorbeelden te geven. Iemand koopt in Juni 1940 een huis voor f 12.000, waarvan de getaxeerde waarde op 9 Mei 1940 f 11.000.was. Hij verkoopt het perceel nu voor f 14.000.Welke vergelijkingswaarde moet dan aangenomen worden ter berekening van de ver schuldigde belasting? Ook hier heeft de verkooper de keuze: hij neemt natuurlijk als vergelijkings basis de hoogste waarde, in casu de waarde in Juni 1940. f 12.000.Hij betaalt dan belasting over f 2.000.winst, dus f 750.Een ander, die heel vroeger (in den goedkoopen tijd!) een huis kocht voor f 8.000.(waarvan de getaxeerde waarde op 9 Mei 1940 f 10.000.bedroeg) en het nu verkoopt voor f 12.000.neemt uiteraard als vergelijkings tijdstip de waarde van 9 Mei 1940. zoodat hij „slechts" over een winst van f 2.000.belasting betaalt. Het hangt.er dus geheel van af, wat voor den belastingplichtige het voordeeligst is: hij heeft de keuze tusschen de waarde op 9 Mei 1940 en de baarde ten tijde van den koop. Bij die keuze doet niet ter zake of de vervreemder het goed vóór of na 9 Mei 1940 verkreeg. In een tweede artikel, dat wij in een volgend nummer zullen opnemen komen nog eenige be langrijke details aan de orde. Drs. D. W. VAN HOUT. Verkoopingen te Haarlem. In het Verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem hadden Donderdag de volgende verkoopingen plaats: Woonhuis en erf Drossestraat 8, B P. Sleper q.q. f 2450. Heerenhuis met erf en tuip Koninginneweg 77, L. Brunstirug q.q., f 8200. Heerenhuis met tuin Leidsohevaart 488, J. van der Plas f 6515. Woonhuis Rollandstraat 65, M. M. van Ake f 3850 Huis met erf Lange Heerenvest 44, W. Heersma f 1210. Bergplaats met bovenwoning cn erf Van Ma- rumstraat 36 zwart en rood, W. Wakker f 1825. Winkelhuis en erf Spaarnwouderstraat 86, op gehouden f 3375. Woonhuis en erf Bosch en Vaartstraat 12, A. H. Postma q.q. f 6300. Huis met erf Witte Heerenstraat 39, J. J. Bee kelaar f 3100. Huis met bovenwoning en erf Klein Heiligland 75 zwart en rood, J. van Gelderen q.q. f 5460. Huis met erf en tuin Jansstraat 66, J. Bongers f 4550. Huis met bovenwoning, 'erf en tuin Kleverlaan 60 zwart en rood. E. P. Th. Veerkamp q.q. f 12550. Huis met erf Zomerstraat 10, L. G. C. Kemper q.q. f 3835. Huis met erf Oost-Indiëstraat 46, L. G. C. Kem per q.q. f 3605. De Centrale Keuken te Haarlem. Het menu. Het menu van de Centrale Keuken te Haarlem Is voor de volgende week: 12 Maart Woensdag: Stamppot andijvie. 13 Maart Donderdag: Stamppot boerenkool. 14 Maart Vrijdag: Erwtensoep. 15 Maart Zaterdag: Stamppot roode kool. 17 Maart Maandag: Bruine boonen met puree. 18 Maart Dinsdag: Hutspot. Het Zondagmiddagconcert der H. O. V. Composities van Joh. Wagenaar en Hans Schouwman. Op het concert dat dc Haarlemsche Orkest Vereeniging Zondagmiddag a.s. zal geven en één der concerten is van de z.g.n. Dinsdagavond serie, zal als soliste medewerken de bekende sopraanzangeres To v. d. Sluijs. Met orkestbegeleiding za! zij zingen twee werken van Nederlandschc componisten, voor de pauze ..Aveux de Phcdre", naar het drama van Racine, van Joh. Wagenaar. Na de pauze Drie Danswijzen. Ballet. Menuet en Gavotte op oud-Nederlandsche gedichten, van Hans Schouw man. Drie geestige stukken voor sopraan, strijk orkest, fluiten en slagwerk. Het laatste werk is een noviteit voor Haarlem. Als eerste nummer van het programma wordt uitgevoerd de Sym phonic No. 1 in C. gr. terts van Joh. Brahms. Het concert wordt besloten met de ouverture ..Cyrano de Bergerac" van Joh. Wagenaar. Dit meesterwerk van den nestor der Nederlandsche componisten moest op het laatste Vrijdag-con cert bij gebrek aan tijd vervallen, wat zeer be treurd werd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen beide componisten naar de uitvoering van hun werk komen luisteren. Het orkest speelt onder "leiding van Marinus Adam. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestra.t te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: v. Baren. Tetterodestraat 8. bad pakjes: Persson, Prinssessekade 33, boek; Asma, Saenre- damstraat 12 rd„ étui m. i.; Doornbosch, van 't Hoff- straat 93, hond; v. d. Eijndcn, Lorentzkade 398, hond; Stam, Pieter Kiesstraat 11, konijn; v. Andel, Bllliton- straat 23, rol papier; v. Scheffet, Marsstraat GO, rijwiel- plaatje; Anker. Fred. Helmerstraat 24, rijwielplaatje; Wtnterink, Parklaan 14, zak waschgoed. H1?T NEDERLANDSCH AGRARISCH FRONT. AMSTERDAM 7 Maart. Als onderdeel van het Ne- derlandsch Agrarisch Front is 6 Maart 1941 te Amsterdam gesticht: het gilde van grossiers in aardappelen, groenten en fruit. Als leider zal optreden de heer A. F. Kits. (A. N. P.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N V., Amsterdam). VERNIETIGD O PGROND VAN HOOGER BEROEP: 14 Febr. Th. de Bruin, koopman, Buitenpost. VERNIETIGD OP GROND VAN HOOGER. BEROEP: 18 Febr. L. J. van Drunen Pzn.. Rosmalen. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden ge durende de maand Februari 1941 bij de gezamenlijke Griffies in Nederland gedeponeerd: 34 crediteurenlijsten met een totaal passief van f 585.839.64. waarvan preferent f 169.107.09i/>. Van 1 Januari 1941 af werden in totaal gedeponeerd 88 crediteurenlijsten met "n totaal passief van f 1.558,822.15l/2, waarvan preferent f 504.289,851 OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 3 Maart H. H. Blote, Leiden. GEëINDIGD DOOR HOMOLOGATIE VAN HET AC- COORD: 1 Maart W. P. J. van der Velden, bouwkundige, Hel mond. Groot 15 GEDEPONEERDE UITDEEL1NGSLIJSTEN 19 Febr. R. G. Jager, naaimachinehandelaar, Leeuwar den. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 22 Febr. Firma van Wengen en van Wlerst. Hilversum. Idem. üitk. 100 pref. en nihil aan conc. crediteuren. 23 Febr. H. van der Berg, zonder beroep, Veenwouden. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 26 Febr. Mr. J. R. Carp, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 Vi pref. en 0.96 conc. crediteuren. 26 Febr. C. H. welling, stoffeerder, Amsterdam. Idem. Uitk. 100 1 pref; f 45 1 pref.; conc. cred. nihil. Winterhulp steunt de door den bomaanval in Den Haag getroffenen. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft voor de getroffenen en nabe staanden van slachtoffers van den luchtaanval op de binnenstad in den Haag, in den nacht van Zondag op Maandag j.l. een bedrag van f 5000 ter beschikking gesteld. Met de uittoeerinig van de ondersteuningen is reeds een aanvang gemaakt. Slachtoffers van dergelijke oorlogshandelingen bevinden zich plotseling in een zoodanig noodlot- tigen toestand, dat zij de hulp van de volksge meenschap niet hebben kunnen ontberen. De Winterhulp Nederland, werkende „Voor het volk, door het volk", acht het tot plicht onmid dellijk alles té doen wat in haar toereik ligt om deze landgenooten ter zijde te staan. (A.N.P.) Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost. Neem toch óók onder voortdu rende contr&le '■Wan scheikun- dige-apotheker p-l-Toggèt [WJoe« Bij apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. (Adv. lngez. Med Men moet het ijzer smeden als het heet is. In de Centrale Werkplaatsen van het Am- sterdamscli Centraal C'omitc voor Sociale Jeugdzorg ontvangen de jonge arbeiders, die zich daarvoor hebben opgegeven, onderricht in het vak waarin zü zich willen bekwamen. Een jeugdige smid aan het werk. (Foto Pax-Holland) De eerste scheepslading dennen-takkenbossen uit Noord-Brabant is in Hoorn aange komen. Ter vervanging van turf zjln de bakkers van Wijdenes tot aankoop van deze brandstof overgegaan. (Foto Pax-Holland) 8-1 Ei feit» door M. S. Rang! Met een nijdig gebaar mikte Paula van Telgen de telefoon op den haak! Wat Ma toch bezielde. Dat was nu de derde keer, dat ze zoo n eenvoudig verzoek weigerde. Flauw om haar zoo in den steek te laten, en waarom dan toch. Paula stampvoette, nam een sigaret, streek een lucifer aan. Maar 't houtje brak, zoo wild deed ze; kwaad griste ze in het lucifersdoosje, 't Was juist zoo'n leuk plan, en nu zouden ze niet mee kunnen, Jan en zij. En alleen omdat Ma te lui was om een hand uit te steken. Zoo oud was ze toch nog niet, een en zestig, en zoo flink als „een jonge meid". De dokter had 't zelf laatst gezegd, toen hij een splin ter van een cactus uit haar vinger had gehaald. Waarom wou ze dan toch niet! Rrrt. De telefoon. Paula greep haastig den hoorn, alweer vervuld van zoete hoop. Zou Ma tenslotte toch Maar nee, 't was Rinie, haar jongste zus. „Hallo Pau, hoe staat 't leven?" „Zoo, je belt niet op 't goede moment, Zus. 'k Ben razend uit mijn humeur." „Wat is er? Narigheid met Jan?" „Nee, was 't maar waar. Dat is altijd gauw voor bij! Zeg Rien, heb jij Ma nog gesproken de laatste dagen?" Even hing stilte, toen kwam Rinie s stem, aar zelend: „Ja, door de telefoon". „Zoo. En ikon je wat bijzonders aan haar mer ken? Was ze niet lekker?" „Ja. best. Alleenze was wat kort. En dat vond ik juist niet leuk, want ik vroeg haar, of ze Woensdagavond op Hanseman wou passen. Hem en ik wilden naar den schouwburg, er gaat een echt goed stuk." „En wat zei Ma"? Paula drukte de hoorn zoo hard tegen haar oor, dat 't pijn deed. „Ze deed 't niet. Ze kon niet, zei ze. Nou, dan niet. Maar 't is wel jammer nu we geen meisje hebben." „En waarom kon ze niet?' „Ze zei, dat ze een afspraak had. Maar niet met wie. Ik vond 't een beetje flauw." „Wat bezielt haar toch? Ik lpvlteerde haar voor, •t week-end volgende week, gezellig bij de kin deren. Jan en ik gaan dan met een paar lui naar een hotelletje op de Veluwe, verjaardag vieren Ma is dol op de kinderen, we zouden 't allemaal prettig hebben. Maar ze wil niet, en nu kan ik niet weg." Annie is er toch"? Die gaat naar Friesland een paar dagen, t Trof juist zoo mooi; Ma kon eten bestellen bij den kok Ik ben woedend, had er vast op gerekend. Ma wordt zeker oud, vroeger was geen moeite haar te veel. Alles deed ze voor ons. En nu Paula's stem trilde, ze had diep medelijden met zichzelf. Nog eenige keeren beklaagden ze elkaar, toen hingen ze de telefoon op. Toen Paula later op den dag uitging en bezoeken maakte, hoorde ze, dat Ma geen hemdjes wilde breien voor Willy's dochtertje, en geen vierde man zijn ou Joop's bridge-avond. '„Nee" vertelde Willy „Ma zei, ze had geen zin in breien. Ik moest 't zelf maar eens probeeren. En ik kan 't niet. ik doe 't nooit." „Och lieve jongen" had Ma tegen Joop gezegd, „vraag maar een aardig meisje. Ik ben niet zoo dol op bridgen". Alsof dat er iets mee te maken had! Joou kon geen „aardig meisje" wagen aan een partijtje met Emmie's ooms, die ze eens moes ten vragen. Een oude generaal van achtenzeven tig en lang van stof. en een oud-Indischgast. die griezelverhalen deed uit de rimboe. Emmie kon niet bridgen. En daar. zat Joop met de gebakken ooms! Ma staakte, dat was duidelijk. Als Ma niet wou. hielp er geen lieve moederen aan. De kinderen stonden voor een raadsel. Eigenlijk wisten ze niet goed raad met dezen toestand. Maargoeden raad kregen ze. De avond van dienzelfden dag werd er bii Paulav. Willie. Rinie en Joop opgebeld, 't Was Ma. Ze inviteerde hen. met hun echtgenooten. Zondagmiddag op de thee. Verbaasd namen allen de uitnoodiging aan. Wat een plechtig verzoek! „Ma zal zich tóch niet verloofd hebben?" 't Was Rinie, die deze romantische gedachte schuchter naar voren bracht, maar deze veronderstelling werd met bijna alle stemmen verworoen. „Ma heeft misschien gespeculeerd of een groote som gewonnen in de staatsloterij." Jonn zei 't hooovol, hij worstelde chronisch met geldgebrek. „Welnee" vond Willy, „Ma voelt zich misschien niet zoo sterk meer." Maar Paula, dacht, dat Ma hun alleen maar wat wou plagen. "Wat is nou prettiger, dan wat voor je ikinderen te doen, 't Vulde immers haar leven na Pa's dood. Nee, zeg nou zelf En zoo zaten ze Zondagmiddag bii Ma, In de zitkamer en wachtten op de dingen die komen zouden. Ma was hartelijk en vol belangstelling, als altijd: de thee dampte ir de porseleinen kopjes de cake wa<= verseh en luchtig. En toen begon Ma. „Om te beginnen" zei Ma. terwli] ze gezellig ging zitten, breed uit. in haar eigen stoel, „om te be ginnen dank ik jullie allen, dat je gekomen bent. Ik weet, 't leven is druk. en 't ls lang niet altiid makkelijk om tijd vrij te maken. Maar nu zijn jullie hier. en heb ik jullie wat te zeggen. Ik zei daarnet al: 't leven is druk. en daar wilde ik even bi» s4'l«staan. Jullie z'ïn nu oUmi o.«t-nipvd ;""a hebt kinderen, behalve .Toon 'maar daar za! Em mie wel gauw in voorzien), jullie leven is vol en. over 't algemeen, gelukkig. Je hebt je werk, je iel uil zijter dat huis, je kinderen, je hebt elkaar en ieder speciale belangstelling en liefhebberijen. Heel goed herinner ik "me mijn eigen tijd, toewok vader en ik in dat alles opgingen, toen we on? Jtr hoop en onze vreugd zagen in jullie tqekoms va) toen we onzen tijd en ons geld niet beter wisten pa besteden dan aan jullie ontwikkeling en gelui i Maar Vader en ik hadden 't niet breed en we wil den jullie zooveel mogelijk laten genieten. Veidw; hulp kon ik niet betalen, en er was altijd heel wajwa: te doen in een huishouden met vier kindereicijf Bovendien waren jullie vrienden en kennisse Ho altijd welkom, en zoo schoot er voor mezelf gee tijd over. iai Als mijn herinnering dan nog verder terug pn grijpt, dan zie ik mezelf met boeken, met stapel roe boeken; ik had een waren leeshonger en version de alle boeken die ik krijgen kon. Er waren ondertiti werpen die me hevig interesseerdenproblemen^ die ik wilde uitwerken. Maar toen Vader en ik ifoj 't huwelijk traden, en binnen 't jaar Paula gebotjig ren werd, toen had ik heel andere problemen. %j leefde op 't topje van de wereld, mijn leven wa m gevuld; wat er-aan tijd overschoot, besteedde iejn aan practische paedagogische werkjes, ik dee gei mijn best een moderne moeder voor jullie te zijige) Maar toen jullie er alle vier waren, toen toleve j zelfs die boeken dicht. Kinderen, ik beklaag mijje daar niet over, geen oogenblik. Ik was gelukkig ons gezin was goed. Jullie groeiden op en werde re^ zelfstandig. Natuurlijk hadden we wel eens moei <je: lijkheden, wie heeft die niet, en natuurlijk maakt {U, ik veel fouten in de opvoeding, wie maakt ze nietm;' Vader liet 't eigenlijk heelemaal aan mij over, h j_' had 't druk en was niet al te sterk." g( Hier hield ze even op, haar vingers speelde) met haar medaillon, haar blik verloor zich in d .ei ruimte. Met zachte stem ging ze door: „Om kort te gaan, na Vaders dood vulden jullifc) mijn leven, jullie belangen waren de mijne, e u bestond niet veel anders voor me. Toen trouwd Li Paula, daarna Willy, Rienie en jij, Joop. En n kom ik terug op de boeken Mijn taak in huis wer j. lichter en lichter, gedachten kwamen en gingen, oude problemen doken op al was 't dan in nieuw gedaante: Hier en daar pakte een zin me, een ar tikel. Een lezing door de radio. En zoo kwam ik e toe mijn oude „liefhebberij" zal ik 't maar noe men, weer op te vatten en ik las en las, net al vroeger; misschien nog haastiger en ongeduldl ger, omdat ik niet zooveel tijd meer voor me het Jullie hebt me wel eens bezig gezien met mijijj boeken, en er wel eens om geglimlacht. Een schuldig tijdverdrijf voor een oude moeder! En nu kom ik tot de kern van dit alles: jare: en jaren lang heb ik zelden geweigerd, als julli over mijn tijd wilden beschikken, Het laatste jaa heeft het me veel inspanning gekost, jullie me kleinigheden van dienst te zijn; maar nu zeg ik Halt. Met de rest van mijn levéto. moet ik woe'ke ren. Ik ben lid geworden van een psychologisch vereeniging enïik krijg een studie-kring hier huis. Rinie zal een dienstmeisje moeten nemen, wa ze best betalen kan: ik kan 't niet meer zijn. Will moet leeren breien, toen je nog op school wa deed je 't wel. Emmie moet bridgen leeren. Wee ie Ems. dat ik jarenlang 's avonds schaakte Vader of Joop? En ik houd niet eens van scha kenEn wat Paula betreft: richt je uitgange tjes zoo in, dat Annie op de kinderen past. Of minder uit. dat zouden de kinderen misschie prettig vinden Met vreugde zal ik jullie hier ontvangen, je komt. en 't zal heerlijk zijn de kinderen af e toe bii me te hebben. Maar voor sneldienst daar deug ik niet meer voor". Doodstil was 't in de kamer toen de moed« zweeg. Later, toen ze allen gegaan waren, stond ze e« oogenblik peinzend voor 't portret van vader. Ee: füne wijze glimlach gleed over haar gezicht. Toen nam ze haar boek op. 4uto bleek spekrookerij te bevatten. Goede ontdekking te Edervecn. Ambtenaren van den Crisisoontroledien; ontdekten Woensdagavond op het erf van een land bouwer onder Ederveen een gecamoufleerde auto die een volledige in bedrijf zijnde rookerij bleek t bevatten. Achthonderd pond vleasch en vet wer den in beslag genomen. Hoezeer het euvel der frauduleuze slachtingei in de omgeving Van Ede tiert moge blijken uit he feit., dat politie en crisisambtenaren in een we« tijds niet minder dan achttien frauduleus geslachte varkens in beslag wisten te nemen. Al het ach terhaalde vleesoh komt ter beschikking van de voedselvoorziening. PROF. DR. G. A, VAN DEN BERGH VAN EYSINGA. In ons blad van gisteren hebben wij gemeld, dat het op 10 Maart a.s. 40 jaar geleden zal zijn. da', prof. dr. G. A. van den Bei-gh van Eysinga het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde Naar wij vernemen zal prof. Van den Bergh Eysinga dien dag afwezig zijn. Betreffende den levensloop van prof. Van der. Bergh van Eysinga meldt men ons nog, dat deze thans geen voorzitter meer is van de Internatio nale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, welke instelling hij heeft opge.- cht en waarvan hij ooi vice-voorzitter is geweest. Deze voorzittersfunche heeft hij jaren geleden reeds wegens drukke w zaamheden neergelegd. de te ds

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10