Haarlem's Dagblad v> Het onderhoud van Haarlem's straten Geen voetbalwedstrijden in Noord-Holland. Lenteboden. Luchtaanvallen op Engeland. Champignons Champig ons Stoop's Bad Nauwere samenwerking Actiketen enz. VRIJDAG 7 MAART 1941 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest deugen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM 58e JAARGANG No. 17705 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10* per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losset nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regelt ƒ2.elke regel meer ƒ0.40. Reclames ƒ0.65 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.70, elke regel meer 0.17^4- Groentjes zie rubriek. Zuinigheid is gebodenmaar wat noodzakelijk is gebeurt Het interesseert eiken inwoner hoe een gemeente haar straten én wegen onderhoudt. Hij let daarbij natuurlijk in het bijzonder op de plaatsen waar hij zelf belang bij heeft en komt er gemakkelijk toe den geheelen toestand daarnaar te beoordeelen Dat is evenwel niet juist want Openbare Werken moet het oog houden op de verkeerseischen in de geheele gemeente. Het is in dezen tijd, nu de ge meente tot uiterste zuinigheid gedwongen is, niet mogelijk alle wenschen te bevredigen. Het is slechts mogelijk te doen wat noodzakelijk is. Het is zoo werd ons gezegd als bij het onderhoud van een huis. Wie een huis goed wil onderhouden moet het aan den buitenkant om de vier jaar laten schilderen. Als een eigenaar even wel met financieele moeilijkheden te kampen heeft zal hij het volledig schilderen uitstellen en alleen de plekken die het meest geleden hebben laten bijwerken. Op die manier wordt het bederf geweerd. Zoo doen wij nu ook met het onderhoud van straten én wegen. Op de begrooting voor 1941 is f 141.400 uitgetrok ken voor het onderhoud. Dat is f 23.600 meer dan voor 1940 beschikbaar was en zelfs f 28.000 meer dan in 1939 werd uitgegeven. Maar dit wil niet zeggen dat nu meer gedaan kan worden want er moest rekening gehouden worden met het feit dat de materialen veel duurder zijn. De totale oppervlakte van straten en wegen te Haarlem is ongeveer 2.000.000 M2. Daar in 1941 voor onderhoud f 141.000 beschikbaar gesteld kon worden, betcekent dit per M2. niet meer dan 7 cent. Als men nu weet dat het vernieuwen van een M2. straat f 2.50 a f 3 kost (naar gelang van het materiaal dat gebruikt wordt) dan kan men begrijpen dat het voor Openbare Werken passen en meten is om voor het beschikbare geld te doen wat mogelijk is temeer omdat die gedwongen ïuinigheid al jaren is toegepast, moeten wor den. Het streven van het gemeentebestuur is er al jaren op gericht geweest er allereerst voor te zor gen dat de voornaamste verkeerswegen in onze ge meente aan de eischen voldoen. Daarna komen de straten en wegen die voor het verkeer van secun daire beteekenis zijn aan de beurt, die ook zooveel mogelijk in een behoorlijken staat gehouden wor den. Dan blijven over de woonstraten. Daaraan kan helaas heel weinig gedaan' worden, men is al blij als groote kuilen wat opgehaald kunnen wor den. Het is een feit dat het verkeer in den laatsten tijd veel verminderd is. Het gevolg daarvan is dat de wegen minder slijten, wat eenige besparing op onderhoud tengevolge heeft. Maar het plaveisel slijt ook al wordt het niet of niet veel gebruikt. De weersinvloeden doen.zioh namelijk ook gelden. Door veel regen lijdt het onderbed van een be strating en afwisselend, vorst en dooi, gepaard gaande met het strooien van pekel, is nadeelig voor het materiaal der bestrating. Als er nieuwe straten moeten worden aangelegd op terreinen die'pas als bouwgrond in exploitatie komen wordt dit werk gefinancierd op den kapitaal- dienst, zoodat die uitgaven ook niet drukken op den post van het onderhoud van straten en wegen. Het is nog niet te zeggen welke bestaande stra ten en wegen in 1941 een goede beurt zullen krij gen, omdat alles afhangt van de vraag welke ma terialen Openbare Werken dit jaar kan krijgen. Een gedeelte der benoodigde materialen is reeds ontvan gen, maar op het overige zit men nog te wachten. Nu niet steeds de verlangde materialen ver kregen kunnen worden is het mogelijk wat meer te doen aan het verstraten met bestaand materiaal. Als er nieuwe straten aangelegd worden bedraagt het percentage van het arbeidsloon slechts 10. Als oud materiaal gebruikt wordt zijn het voornamelijk arbeidsloonen die uitgegeven moeten worden. Er kan dus als men met een bepaald bedrag toe moet, betrekkelijk veel straatwerk gemaakt worden als voornamelijk oude materialen gebruikt worden. Nu er meer fietsers op den weg zijn dan voorheen is het de bedoeling van Openbare Werken ook meer aandacht te wijden aan het onderhoud van rijwielpaden Het is evenwel moeilijk daarvoor de benoodigde hoeveelheid asfalt en teer te krijgen. Het rijwielpad langs de Fonteinlaan moet binnen kort ook een beurt krijgen omdat die weg nu on geveer 10 jaar ligt. Na zoo'n tijd komt gewoonlijk bet oogenblik dat herstel noodig blijkt. Voortaan bonaanwijzingen op Zaterdag 's-GRAVENHAGE, 7 Maart. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzingen der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd zlllen worden. Het is gebleken dat een belangrijk gedeelte van het publiek reeds op Zaterdag den win kelier trachtte bewegen distributiegoederen te leveren tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Teneinde dit euvel tegen te gaan is de bovengenoemde regeling getroffen. De nadeelen welke hieruit voortvloeien voor personen die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks verschijnen, wegen niet op tegen de voordeelen welke de nieuwe regeling medebrengt. De plaatselijke distributiediensten zullen zich evenwel in het algemeen tijdig in kennis kun nen stellen van de onderscheiden bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. Naar de secretaris van den Nederland- schen Voetbalbond mededeelt, zijn alle voor Zondag a.s. in de provincie Noord- Wolland vastgestelde wedstrijden afgelast. Met de eerste lenteboden, Sneeuwklok, crocus, lam en zon, En bescheiden nieuwe mode, Hoedje, mantel en japon Komt de lust om schoon te maken Bij de huisvrouw weer in knop, Zij zal straks van strijdlust blaken, Reeds stroopt zy haar mouwen op. Met de zeep en andere dingen Moet het wel wat zuinig aan, Maar zij is niet te bedwingen 't Wordt gedaan en 't zal wel gaan. Vaders zullen weder zuchten Van de last en narigheid En weer vaak het huis ontvluchten In den grooten schoonmaaktijd. Gekheid zullen zij beweren En onnoodig bovendien Zoo met bezemen te keeren, Er is nergens stof te zien. Als de storm is afgerdeven En het heelehuis verschoond, Zwijgt hij, om niet toe te geven, Dat het toch veel frisscher toont. Ondanks alle zorg en nooden Op huishoudelijk terrein Zal bij d'andere lenteboden Weer de groote schoospiaak zijn. GCOOTE HOUTSTD 001 (nOOST (Adv. Ingez. Med.) Duitsche luchtmacht boven Oost- en Zuidoost Engeland Het D.N.B. meldt: Volgens een door den En- gelschen Berichtendienst bekendgemaakt com muniqué van het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft de activiteit van het Duitsche lucht- wapen zich gisteren voornamelijk tot Oost- er Zuidoost-Engeland uitgestrekt. Daarbij zijn in East-Anglia, het graafschap Kent en het gebied van Londen bommen geworpen, die „een zekere schade" aangericht en enkele slachtoffers geëischt hebben. BERLIJN, 7 Maart (D.N.B.) De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat do Duitsche activiteit in de lucht zich vannacht in hoofzaak bepaald heeft tot het gebied van de Noord-Oostkust. Londen heeft gisteren in totaal driemaal luchtalarm gehad. zijn nog geen versche champignons van CR HOUTSTRAAT 128 TElif. 19248 Heden: VIJGEN, DADELS, DRUIVEN. (Adv. Ingez. Med.) DAGELIJKS "VERSCHE AANVOER. RAMAKERS' FRUITPALEIS GASTHUISVEST 45 - Telefoon 16458 (Adv. Ingez. Med.) Overveen Zaterdagmiddag wel geopend Alleen Zondag gesloten (Adv. IngezMed.) Italiaanselie consulaten In de Vereenigde Staten gesloten? Verzoek der Amerikaansche regeering. WASHINGTON, 7 Maart (D.N.B.) Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft officieel medege deeld, dat men „uit overwegingen der nationale politiek" besloten heeft tot het sluiten van buiten landsche consulaten op bepaalde plaatsen. De Ita- liaansche regeering is uitgenoodigd haar consulaten te Detroit en Newark te sluiten en het personeel te doen vertrekken. Huil heeft in de persconferentie mededeeling gedaan van een nota, die gisteren aan den Italiaan- schen ambassadeur is overhandigd en die betrekking heeft op de mondelinge mededeeling van den am bassadeur gedaan op 12 Fabruari. Op dien dag verlangde de Italiaansche regeering, dat de con sulaten te Palermo en Napels zouden worden over gebracht naar een plaats minstens zoo noordelijk als Rome en niet aan de kust gelegen. Huil deelde mede, dat daarom een consulaat-generaal te Rome wordt ingericht. Hij maakte van de gelegenheid gebruik te verlangen, dat alle ambtenaren der Italiaansche regeering in de Vereenigde Staten hun reizen beperken tot het gebied, waarin zij hun functie uitoefenen. Dit verzoek geldt niet voor het diplomatieke personeel van de ambassade te Washington. De regeering zou het echter op prijs stellen, als de ambassadeur het departement van buitenlandsche zaken voortdurend op de hoogte zou willen stellen van de reizen van het militaire en marinepersoneel der ambassade. VERORDENING VAN EULGAARSCHEN MINIS TER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. SOFIA, 7 Maart (D.N.B.) De minister van binnenlandsohe zaken, Gabrowskj, heeft aan de districts- en gemeentebestuurders een verordening gezonden, waarin wordt geconstateerd, dat vol gens berichten uit alle deelen des lands het volk vol rust en zekerheid het besluit van de regeering betreffende toelating van Duitsche troepen in Bulgarije met vreugde begroet, en het, geleid door een gezond nationaal gevoel, volkomen goedkeurt. De districts- en gemeentebestuurders worden uit genoodigd de bevolking de verzekering te geven, dat het besluit der regeering uitsluitend is ge nomen met het oog op de levensbelangen en de veiligheid van den staat. In overeenstemming met de Duitsche regeering zijn alle maatregelen geno men om een voorbeeldige orde in het land te waarbo gen. BULGARIJE GEEFT SCHATKISTBILJETTEN UIT. SOFIA, 7 Maart (D.N.B.) De Kamer heeft het door den minister van financiën ingediende wets ontwerp in behandeling genomen betreffende de uitgifte van rentedragende schatkistbiljetten ten bedrage van 500 tot 600 millioen lewa. In een toespraak in de Kamer verklaarde de minister van financiën, dat de maatregel der regeering ten doel heeft iederen vorm van inflatie onmoge lijk te maken. AARDVERSCHUIVING BEDELFT HALF DORP. BOEKAREST, 7 Maart (Stefani) Een grond verschuiving heeft het dorp Catiasa half bedol ven. Gisteren heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandschc gebied. Rijks minister Dr. Seyss-Inquart, de nieuw benoemde burgemeesters-regeeringscommis- sarissen voor Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Zaandam beëedigd Bovenstaande foto toont v. 1. n. r. Rijkscommissaris Dr. Seyss-Inquart, E. J. Vóüte (voor Amsterdam), S. L. A. Plekker (voor Haarlem), Jhr. Mr. E. von Bönnlng- hausen (voor Hilversum) en C. van Ravenswaay (voor Zaandam). CFoto Stapf) De Zandvoorterweg onder Bloemendaal wordt verbreed. De rijweg wordt van 6 M. op 9 M. gebracht, terwijl op sommige plaat sen de breedte zelfs 10,5 M. bedraagt. Hier boven: De werkzaamheden te Aerdenhout. (Foto Stevens) tusschen Joego-Slavië en Duitschland? United Press meldt uit Belgrado, dat daar binnen 24 uur een regeeringsverklaring wordt verwacht, dat Joego-Slavië over zal gaan tot een nauwere samenwerking met Duitschland. Duitsch weermachtsbericht Bommenwerpers bestoken het vliegveld Halfar op Malta. Het bombardement op Portsmouth BERLIJN, 6 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De in Bulgarije binnenrukkende Duitsche troepen hebben op den vijfden Maart ondanks de moeilijke terreinomstandigheden de gestelde doelen bereikt. Een duikboot heeft weer 9.000 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht en daarmede haar totale resultaat tot 27.000 b.r.t. opgevoerd. In het gebied van de Middellandsche Zee heb ben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers die door Duitsche jagers vergezeld waren, het vliegveld Halfar op het eiland Malta met groot succes aangevallen. Zij vernielden hangars en schuilplaatsen en vernie tigden verscheidene op den beganen grond staan de vliegtuigen. Jachtvliegers schoten in luchtge vechten boven Malta drie Britsche vliegtuigen omlaag. Ook in Noord-Afrika deden Duitsche gevechts vliegtuigen met goed gevolg een aanval op een vijandelijk vliegveld. Verkenningsvliegtuigen bom bardeerden militaire installaties te Portsmouth en plaatsten daarbij treffers op kazernes en op het terrein van de staatswerf. Aan de Oostkust van Schotland vernietigde een gevechtsvliegtuig met voltreffers een Britschen mijnenlegger. De poging van den vijand om in den loop van den dag met eenige gevechtsvliegtuigen onder be scherming van jagers tot Noord-Frankrijk door te dringen, mislukte door de vastberaden afweer door formaties jachtvliegers en luchtdoelartillerie. Van in totaal zestien aanvallende vliegtuigen wer den zes in luchtgevechten en een door luchtdoel artillerie neergeschoten. Noch overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen het gebied van het Duitsche rijk binnenvlogen. In den tijd van 27 Februari tot 5 Maart verloor de vijand bij elkaar 23 vliegtuigen, waarvan zes tien in luchtgevechten, vijf door luchtdoelartil lerie en twee door de marine. Bovendien werd een aantal Britsche vliegtuigen op den beganen grond vernield. In denzelfden tijd gingen vijftien eigen toestellen verloren." Reis van Matsoeoka naar Europa? TOKIO. 7 Maart. (D.N.B.) Domei meldt, dat aan den woordvoerder van de afdeeling voorlichting heden in de persconferentie vragen gesteld zijn naar aanleiding van geruchten over de komende reis van den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, naar Europa. De woordvoerder antwoordde hierop het volgende: „Er zijn verscheidene geruchten in omloop. Ik kan ze echter niet bevestigen". Op een twee de vraag omtrent de geruchten over een reis van den Duitschen ambassadeur,, Ott, naar Ber lijn, antwoordde de woordvoerder: „Ik weet het niet". Brilsch vice-Iuchtmaar schalk omgekomen. STOCKHOLM, 7 Maart. (DNB) De Britsche vice- luchtmaarschalk Breese is, naar Reuter meldt, op een dienstreis door een ongeluk om het leven ge komen. FRANSCHE KATHEDRAAL DOOR BLIKSEM GETROFFEN, PARIJS, 7 Maart (D.N.B.) Tijdens een hevig onweer is de bliksem geslagen in de beroemde kathedraal van Bazas (Gironde), waarbij het bovenste deel van den toren vernield werd. Er vielen groote brokken steen omlaag. Er bestaat voor een deel van de kathedraal gevaar van in storten. De kathedraal van Bazas is een der oudste en mooiste bouwwerken in Romaanschen styl van Frankrijk. De nieuwe burgemeester-regceringscommissaris van Haarlem, de heer S. L. A. Plekker. (Foto Van Zanen) De luchtaanvallen op óns land. 's-GRAVENHAGE, 7 Maart. Het AJN.P. meldt: In de laatste nachten heeft het Engel sche luchtwapen hier te lande geen andere schade aangericht dan eenige bom trechters op open veld en voorts een aantal gebroken ruiten in een krankzinnigengesticht voor vrouwen. Vonnis voltrokken. Het A. N. P. meldt 's-GRAVENHAGE, 6 MaanU Een Jood, die te Amsterdam biljetten, waarin tot staking werd op gewekt, aanplakte, werd op heeterdaad betrapt en gevangen genomen. Door het krijgsgerecht te Am sterdam werd hij ter dood veroordeeld. Het vonnis is hedennamiddag met den kogel voltrokken. ij willen natuurlijk graag, dat u een GROENTJE in HAARLEM'S DAGBLAD plaatst. Maar wij kunnen het met een zoo gerust hart aanbevelen, omdat het vóór alles tot uw eigen voor deel is. HEDEN: 12 PAGINA'S. P. Gasus: Lenteboden. pag. 1 Het onderhoud van Haarlem's straten pag. 1 K. de Jong: U. O.: De ontvoering uit het Serail. pag. 2 Eigenaardigheden in Haarlem en Omgeving. pag. 3 L.: Langs de Straat. pag. 3 Flitsen pag. 3 Drs. D. W. van Hout: De waardever meerderingsbelasting. pag. 6 H. D. Vertelling: Ma. pag. 6 Criticus: Voetbalherinneringen in het grijs verleden. Damrubriek. Schaakrubriek Buitenspel Voor de kinderen. pag. 7 pag. 7 pag. 7 pag. 8 pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1