FLITSEN Eigenaardigheden W) v-n'V V' LANGS DE STRAAT. RIJ D A G 7 MAART 1941' HAARLEM'S DAGBCAC 3 in Haarlem en omgeving dievenkelders in het Stadhuis gewelven waarin de misdadigers opgesloten werden. (foto de Haas) |der liet Ha-arlemsche Stadhuis liggen ote kelders, die nu gebruikt worden voor de °jng van kolen voor de centrale verwarming, i^er dienden ze voor de bewaring van die- iiteressant is na te gaan waar vroeger te ariem de misdadigers werden opgesloten. Er toen niet heel veel ruimte voor noodig, want bergplaats diende alleen om de misdadigers bewaren gedurende den tijd dat hun zaak on- tzocht en berecht werd. Na het vonnis werd ir de veroordeelden de deur van de kerker ledig geopend, want het vonnis bestond uit: adstraf, pijniging of verbanning. Het stelsel a gevangenisstraf bestond hier nog niet. n 1524 had de stad een dievenbe'waarplaats de Barteljorisstraat. Die voldeed blijkbaar it aan de behoeften, want zij werd voor 240 tden verkocht. Er was een betere gevangenis naakt in de St.-Janspoort, die gestaan heeft ar men nu de kruissing Jansstraat-Korte isstraat-Ridderstraat vindt. Daar waren twee len (misdadigersgaten) boven elkaar. De er C. J. Gonnet, die daarover in 1917 een idie voor de vereeniging „Haerlem" maakte, ift bovendien kunnen vaststellen dat in het ortgebouw ook een pijnbank stond. De beul kon ter plaatse de verdachten die ontkenden op gevoelige wijze tot een bekentenis dwingen. 0 noemde dit heel deftig het „examineeren 1 delinquenten". Iet moet een eigenaardige gevangenis zijn ge est, want in 1528 vaardigde het gemeente- ituur een verbod uit „dat niemand de gevan- nen zal mogen toeroepen leggende op de St.- nspoort." Het moet ook wel voorgekomen zijn gevangenen kans zagen om uit te breken, [n 1548 kocht de gemeente voor 400 gulden er een huis in de Barteljorisstraat. Blijkbaar ander dan in 1524 verkocht was. Daar werd 1550 een nieuwe gevangenis gemaakt. Er was die gevangenis een tuintje met een hoogen ïur omgeven, waar de gevangenen wat frissche :ht mochten krijgen. Toen in 1906 het heerenhuis van mevrouw ji OoyenDruyvesteyn in de Barteljorisstraat rd afgebroken om op die plaats het winkel- mplex der firma Lamp te bouwen, werden nog iige grondslagen en resten van deze gevan- lis blootgelegd. fijdens het beleg van Haarlem in 1572 werd nog de gevangenis in de Janspoort ge- uikt. De Spanjaarden losten evenwel geregeld nonschoten op die poort, zoodat zelfs de toren ird weggeschoten. Toen vond men het veili- I de gevangenen uit de poort over te bren- n naar de kelders van het Stadhuis. Dat waren evenwel de gewone kelders in het adhuls. De eigenlijke dievenkelders in het adhuis werden pas in 1622 gebouwd. De ge- eente kocht toen naast het Stadhuis in de Ijlstraat zeven winkeltjes, die werden afge- oken en vervangen door een gevangenis met pierswoning. Van de kelders die bestemd wa in voor het opbergen der misdadigers geven wij ierboven een afbeelding. Aan de muur ziet men ag de ringen waaraan de menschen geklonken erden. Verschillende gevangenen hebben op de mu- !n hun naam gekrast en andere kenteekenen eplaatst. Deze herinneringen zijn destijds in ekening gebracht voor het gemeente-archief. ■BEN 4* «4** È-Li Ruiten bij N. S. B.-crs ingegooid. Drie jongens staan voor Utrcchtsche Rechtbank terecht. Voor de Utrechtsche rechtbank onder presi dium van mr. C. Veen hebben drie thans gedeti neerde jongens terecht gestaan, die zich in de maanden December, Januari en Februari met een club jongens van 16 tot 20 jaar hebben schuldig gemaakt aan het ingooien van ruiten bij leden van de N.S.B. Deze club belhamels bestond uit 40 tot 50 leden, die er vrijwel eiken avond op uittrokken om vol gens een bepaald schema buurt voor buurt de hui zen van de hun bekende N.S.B.'ers te bezoeken en dan met meegenomen klinkers, welke zij meestal wisten te bemachtigen bij in aanbouw zijnde huizen, de ruiten van deze woningen in te gooien. Drie aan voerders van deze club. de 19-jarige Van W., de 19- jarige T. en de 20-jarige B. hadden zich terzake van geweldpleging in vereeniging te verantwoor den. Aan verdachte Van W. vroeg de president hoe- eel ruiten hij persoonlijk had ingegooid, waarop deze antwoordde slechts eenmaal zelf een ruit te hebben vernield. Als getuigen waren eenige benadeelden opge roepen, die van hun ervaringen met deze club uit voerig mededeeling deden. In veel gevallen waren ruiten van de gelijkvloersche verdieping vernield en meestal bleef het niet bij een gebroken ruit, maar werden voorwerpen in de kamer mede ver nield. Voor de geleden schade vroegen de getuigen vergoeding. De officier van justitie memoreerde in zijn requisitoir hoezeer deze club opgeschoten ben gels het leven van hun stadgenooten had verzuurd. Wat dezen aanvoerders ten laste is gelegd, is wet tig en overtuigend bewezen. Het betreft hier een meer dan ergerlijk optreden en om aan deze wan daden een einde te maken, zullen deze verdachten er mede door den ernst van het feit, niet met een geldboete af kunnen komen. Tegen ieder der ver dachten eischte de officier een gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met toewijzing van de civiele vordering. De verdediger van de drie jongens meende dat het misdrijf, dat aan deze verdachten ten laste is gelegd, niet valt onder geweldpleging in vereeni ging. Op 18 Maart zal de rechtbank uitspraak doen. Wat de gevangenen op de muren krasten. (foto de Haas) Lang Is ook deze gevangenis niet gebruikt, reeds In 1632 werd tot afbraak besloten omdat op die plaats de nieuwe vleugel van het Stadhuis [ebouwd moest worden. De kelders zijn toen evenwel behouden gebleven. In de keuken van het Stadhuis (op deze plaats vindt men nu in de Pandpoort de nieuwe toegang tot het Stadhuis) was in dien tijd een loort martelkamer ingericht. Daar stond ook een pijnbank waar de verdachten tot een bekente nis gedwongen werden en waar de beul zijn bloedig handwerk verrichtte. De terechtstel lingen geschiedden op het schavot, een uit bouwsel van het Stadhuis. Nieuw spoorboekje op 10 Maart. Naar het A.N.P. verneemt zullen de Neder- landsche Spoorwegen op 10 Maart een nieuw, ge heel bijgewerkt spoorboekje uitgeven. Dit zal het laatste zijn voor het verschijnen van de zomer dienstregeling. DIEFSTAL VAN MEEL. Te 's-Gravenzande is een uitgebreide diefstal van meel en bloem aan het licht gekomen. Uit het onderzoek is gebleken dat een zekere De G. zakken tneel van zijn patroon, den meelhandelaar v. d. E. te 's-Gravenzande, heeft gestolen. Een vriend van genoemden knecht verkocht de zakken weer voor een zoet winstje aan inwoners van Naaldwijk en 's-Gravenzande. Bij een 20-tal van deze afnemers beeft de politie groote hoeveelheden meel in beslag Cenomen. Breda wordt door hoog water bedreigd. Nadat in de afgeloopen dagen de waterstand reeds onrustbarend was gestegen, is het thans op nieuw tot overstroomingen in de omgeving van Breda gekomen. Vroeg in den morgen is de dijk van de Aa bij de Batenburglaan te Princenhage doorgebroken. Men heeft getracht het gat te stop pen met betonringen, hetgeen echter niet is ge lukt, rnet het gevolg, dat groote oppervlakten weilanden en vele boerderijen zijn overstroomd. Aan de Oranjelaan is een groote kweekerij van den heer Speet met vier groote warenhuizen en 509 broeikassen geheel ondergeloopen. In de Oranjeboomstraat spuit het water uit de rioleering omhoog. Donderdagmorgen is nabij de kerk in de Oranjeboomstraat de kade op een tweede plaats doorgebroken en Donderdagmiddag dreigde boven dien een doorbraak bij de Verlaatbrug waarmede de woonwijk van Boeimeer gevaar loopt. Reeds is het Sonsbeeckpark in Boeimeer geheel onderge loopen. Ten Zuiden van Breda is de Mark opnieuw buiten haar oevers getreden zoodat zich hier een groote watervlakte uitstrekt. Nationaal Studenten Front opgericht De persdienst van Nationaal Front meldt: Bij besluit van den Leider van Nationaal Front is opgericht het Nationaal Studenten Front, waar-, van tot leider is benoemd Ir. Edm. Nicolas te De Bilt Toewijzing van thee aan den groothandel. Naar het A. N. P. van het secretariaat der Vereeniging van Theeimporteurs te Amsterdam verneemt, wordt than.s van regeer in gswege met het spoedig houden van een toewijzing van thee ingestemd. Er wordt naar gestreefd, deze toe wijzing te doen plaats hebben op Donderdag 20 Maart a.s. Aan belanghebbenden zullen binnenkort na dere mededeelingen omtrent de voorwaarden worden gedaan. OUDJES LEEFDEN VAN STEUN MAAR HADDEN EEN FLINKEN SPAARDUIT Het echtpaar de K.. dat onlangs te Maarsse- veen is overleden, bleek, hoewel het jarenlang door de diaconie en de gemeente was ondersteund, in allerlei hoeken en gaatjes geld te hebben ver stopt. Het gemeentebestuur van Maarsseveen er het kerkbestuur van de N. H. kerk te Tienhoven zijn door de erfgenamen, na een schikking met hen te hebben getroffen, uit de nalatenschap van het echtpaar schadeloos gesteld voor het door hen aan de oudjes gedurende geruimen tijd - uitgekeerde steunbedrag. R.-K. Smedenpatroonsbond 25 jaar. Op 3 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat onder auspiciën van de R.K. Middenstandsvereeni- ging de Kring Haarlem van den R.K. Smeden patroonsbon werd opgericht. Met zeven leden werd begonnen; thans zijn alle RK. smeden t( Haarlem, Zandvoort, Heemstede, Overveen, Bloe- mendaal, Santpoort, Halfweg en Vijfhuizen bij dezen Kring aangesloten. Voor de verheffing van den Smedenstand werd steeds geijverd; er werd gezorgd voor goede boek houding en kostenberekening. Ook werden ten toonstellingen voorbereid, waarvan groote verwach tingen gekoesterd werden; wegens tijdsomstandig heden moesten deze worden uitgesteld. Door den Rijksvoorlichtingsdienst werden vele bijeenkomsten georganiseerd voor ontwikkeling der smeden. Met den handel werden contracten af gesloten, welke in beider belang blijken te zijn. Kort na de oprichting van den Kring Haarlem werd medegewerkt aan de oprichting van een Landelijke Organisatie, waarvan de voorzitter van Haarlem, de heer G. Alders, zitting nam in het hoofdbestuur. Aan hem werd de landelijpke pro paganda opgedragen, waardoor ongeveer veertig kringen tot den bond toetraden. Met het zilveren jubileum van. de afdeeling zal ook de voorzitter zijn zilveren jubileum als zoo danig herdenken. Ook werd meegewerkt aan den bloei van de R.K. Middenstandsvereeniging, waarvan de heer Alders ruim 13 jaar vice-voorzitter is. Hoewel de tijd zich niet leent, dit feest op grootsche wijze te herdenken, heeft het bestuur gemeend, dezen dag toch niet zonder meer laten voorbij gaan. Op tweeden Paaschdag zal in de kapel van het ziekenhuis St. Johannes de Deo een plechtige Hoog mis worden opgedragen, waarna de leden bijeen komen; vijf leden zullen worden gehuldigd al: zilveren-* jubilaris. Des middags zal er van 2 tot 3 Va uur een re ceptie worden gehouden in hotel „De Leeuwerik" i te Haarlem. De productieslag 1941. Radiorede van den heer Roskam. Het A.NJ?. meldt: De boerenleider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer E. J. Roskam Hzn. heeft Donderdag "n radiorede uitge sproken over den onder leiding van deze organi satie ingezetten productieslag. De heer Roskam zette uiteen, hoe tot ongeveer 1830 ons volk in hoofdzaak werd gevoed uit eigen bodem. Sedert dien is de bevolking onge veer verdubbeld, maar dit is niet de reden, waar om ons volk niet meer uit eigen bodem werd gevoerd, want verhooging der opbrengst per H.A. en ontginning hebben de bodemopbrengst even zeer verdubbeld. In 1933 importeerden wij van ons broodgraan 45 pet., van ons voedergraan 50 pet., waarvan 40 pet., voor de varkens, 30 pet. voor het pluimvee, 20 pet. voor de paarden en 10 pet. voor het rund vee. Wij exporteerden 90 millioen K.G. eieren of 60 pet der productie, 60 millioen K.G. kaas of 50 pet. der productie, 170 millioen K.G. gecon denseerde melk of 100 pet. der productie. Zoo werden wij. wat onze voedselvoorziening en onzen landbouw betreft, vastgeklonken aan het buitenland en wel aan groote rijken, waar door onze z.g. vrijheid een holle fraze werd. Parellel hiermede werden de boerderijen van de. eigenaren overgeheveld naar de hypotheek banken en stedelijke groot-kapitalisten, dikwijls naar Joden. Niet de wet der natuur, welke ons leert, dat de Schepper den bodem gegeven heeft aan den boer om dien te bearbeiden tot heil van zijn volk, werd gevolgd. Men offerde den ondergrond van ons volksbestaan op het altaar van mammon, aldus spr., die het daaraan toeschreef, dat ons geheele staatsbestel ging wankelen en alle rust en vastheid zoek raakte. Onze z.g. volksleiders waren zoo diep gezon ken. dat, zonder eenige schuldbekentenis tegen over den Almachtige, wij een minister-president hadden- die het aandurfde, er zich op de Tweede Kamer op te beroepen, dat hij de landbouwpro ductie had teruggestooten. De heer Roskam laakte scherp de vernietiging van de gaven des Hemels in een zoo verschrik kelijke mate, dat er in de geschiedenis geen weerga van te vinden is, en hij herinnerde in dit verband aan 't op den mesthoop werpen van 12' 2 millioen kroppen sla in 1934 en zelfs 30 millioen in 1936. Niet minder huiveringwekkend was het ver malen van biggen tot varkensvoer. Spr, lichtte vefvolgens toe, dat de nieuwe or de op dezen hechten grondslag moet worden opgebouwd: de vaste wet der schepping, die ons leerde, dat onze boeren tot taak hebben, eigen volk te voedenuit eigen bodem. Dat is nu de beteekenis van den productieslag: het vervullen van de wet der schepping. Daar komt, zoo vervolgde spreker dan nog wat bij. Iedere trouwe vaderlander bidt en werkt in onze dagen voor het recht en de vrijheid van ons volksbestaan. Maar wat denkt gij, als aan de vredestafel ge sproken zal moeten worden over de nieuwe vol kenorde van Europa, zou er dan sprake kunnen zijn van een sterk, fier en zelfbewust Neder landsch volk, dat eigen roeping verstaat in har monische samenwerking in het groote geheel, indien onze voorman daar moet staan als een bedelaar, die smeekt: och toe, groote machten, geef ons wat graan uit Rusland en Roemenië, koop alsjeblieft wat boter en eieren voor hooge prijzen, want anders kunnen onze boeren zich niet bedruipen. Met grooten aandrang deed de leider van het Nederlandsch agrarisch front tenslotte een be roep op de boeren: zet u voor den productieslag. De levenskracht van een volk kan in druk en moeite het zuiverst uitbotten. 12 V2 procent interim-dividend der H. V. A. AMSTERDAM, 7 Maart. Naar wij verne men, heeft het bestuur van de Handelsver- eeniging „Amsterdam" besloten tot het uit- keeren van een interim-dividend over 1940, groot 12''i pet. Door deze uitkeering wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar voor aandeelhouders, dat geen dividend kan worden vastgesteld aangezien ten gevolge van het ontbreken van contact met Nederlandsch-Indië de balans en winst- en verliesrekening niet kan worden opgemaakt. MR. J. F. FRANKEN BENOEMD TOT GEMEENTE-SECRETARIS VAN AMSTERDAM. Het Alg. Hdbld. verneemt dat de Regeerings- commissaris voor Amsterdam, de heer E. J. Voute, in de ontstane vacature van gemeente-secretaris heeft benoemd den heer mr. J. F. Franken, ge durende eenigen tijd functionneerende als loco gemeente-secretaris. DE ONREGELMATIGHEDEN TE ABCOUDE. Directeur van coöperatie niet in arrest- Naar aanleiding van hetgeen enkele dagen geleden door 't A.N.P. is gepubliceerd omtrent de onregelma tigheden bij de graancoöperatie „Abcoude" te Ab coude, kan worden medegedeeld, dat daarbij ten onrechte is vermeld, dat de directeur, de heer B„ m arrest zou zijn gesteld. No. 247 Laatste slok 1. ."Moeder gaat eindelijk eens op haar gemak zitten na een vermocicn- den dag met dc kinderen. 2. Hoort een bé kend geluid uit de kinderkamer en pro beert Jantje te overtuigen dat hij niet echt dorst heeft cn moet gaan sla pen. 3. Doet vergeef- 4. Zucht, verheft schc pogingen bij zich van haar stoel haar boek te blij- cn gaat naar boven, vèn, terwijl het ge roep om water voortgaat. 5. Ontdekt dat iemand het wasch- tafelglas, mee naar beneden heeft ge nomen. 6. #Gaat naar de keuken en vult het glas. 7. Strompelt moei zaam naar boven. 8. Jantje likt even aan het water en slaapt een minuut later. Duisternis en veilig verkeer. Eenige nuttige wenken. Regelmatig kan men kennis nemen van het feit dat tijdens duisternis velen tegen obstakels oploopen. zich al liet verwonden, maar ook dat velen, door de duister nis misleid, in het water terecht komen, met groote kans daarin het leven te verliezen. Nog dezer dagen konden we lezen dat alleen in de maand Februari In ons land ten gevolge der duisternis verdronken één jongen, één meisje, negentien mannen en drie vrouwen, terwijl ook in de genoemde korte maand uit het water gered werden één Jongen, vier en dertig mannen en zes vrouwen die bij duisternis daarin waren geraakt. Met eenige voorzichtigheid, met een enkelen voorzorgs maatregel. zijn tal van boven meegedeelde ongevallen te voorkomen. Voor oud en jong ls het noodzakelijk dat men zich niet onmiddellijk uit het volle licht in de duisternis op pad begeeft, niet te voet en zeer zeker niet op de flets. Ons gezichtsvermogen moet zich dan eerst aanpassen aan de duisternis; gebruik daarvoor 50 tot 100 tellen, ge kunt dan alles beter ln de duisternis onderscheiden en voor komt ongelukken. Bij duisternis loopen op den rijweg ls absoluut uit den booze. De automobilist kan, door zijn volgens de voor schriften verduisterde autolampen, slechts een beperkt aantal meters voor zich uit turen en hij moet maar hopen dat geen voetgangers zich op zijn wog bevinden. Bevindt zich wél een voetganger op den rijweg, dan is het gevaar ook groot voor den bestuurder (en de mogelijk mede-inzittenden) dat hij, plots het stuur omgooiende, tegen een boom of huls opbotst of te water rijdt. Dat het gebruik van sterken drank als men zich bij donker op pad moet begeven uiterst gevaarlijk is, voor zich zelf en^>ok voor anderen, is duidelijk. Laten alle weg gebruikers, voetgangers, fietsers cn automobilisten samen werken, de uiterste voorzichtigheid In acht nemen, om he' noodzakelijke verkeer in de duistere morgen- cn avond uren zoo veilig mogelijk te doen zijn. Veiligheid voor óns zelf en voor den medemenscb zij het wachtwoord. Gratis circusvoorstelling voor Ainsterdaiusclie medewerkers van Winterhulp. De directie van het circus Mikkenie-Strass- burger, dat thans in Carré te Amsterdam voorstel lingen geeft, heeft de buitengewoon sympathieke ge dachte gehad de Amsterdamsche medewerkers aan het Win terhulpwerk uit te noodigen een middag haar gasten te zijn. Deze voorstelling, welke door de medewerking van de Duitsche autoriteiten mo gelijk was gemaakt, had Donderdagmiddag plaats en het is welhaast overbodig te zeggen, dat de be langstelling zeer groot was. Behalve de circa 7 a 800 medewerkers van de Amsterdamsche Winter hulporganisatie, waren er verscheidene weeskin deren, doofstommen en ouden van dagen. Zij allen genoten van het programma, hetgeen wel het beste tot uiting kwam in het hartelijke en langdurige ap plaus na elk nummer. Het aantal aanmeldingen van postduiven houders ter verkrijging van een officlcele door de commissie Hornstra gewaarmerkte vergunning Is thans zoo groot geworden, dat de voorgeschreven termijn met enkele weken verlengd moest worden. Op het kantoor Prinsengracht 407 te Amsterdam stroomen de brieven bii honderden tegelijk binnen. (Foto Pax-Holland) Vloermat De stilte in de straat, die in een armetierig Maart-zonnetje heel haar leelijikheid met overtui ging bloot geeft, wordt slechts verbroken door het naargeestig gepiep van een slecht gesmeerde, zich met nameloos gekreun voortbewegenden hand kar, waarachter een baardmannetje zich kromt alsof zijn amechtige wagen de wereldkloot torst, door drie bakkers, die in deze buurt van alleen wonende of met gepensionneerden getrouwde oude juffrouwen geen aanleiding vinden opmerkingen te maken tot lachgrage monden, door enkele fiet sers die in de stijl- en vormloosheid van bouwsels en deszelfs bewoners geen reden zien zich rap naar betere oorden te haasten. De prille o zoo prille zonnestralen kunnen de kilte van lucht en steen niet verdrijven en houden de ramen pot dicht. Plots wordt een deur opengeworpen, en rauw ge- krijsch klinkt uit de donkere holte. ..Ick sel, seg ick je, ick sel 't Wat sel, blijft den enkelen toehoorder nog ver borgen, want de monoloog wordt onderbroken door een knerpend-kijvendc stem. 't moeten woor den zijn die ergens van heel hoog boven de ge opende deur naar beneden tuimelen, maar ze zijn niet te verstaan. ,En togg sel ick 't doen, oock al mach ick voor jou Het gekrijsch is zoo luid geworden, dat het de vensters langzaam doet opsluiven. Heel voorzich tig worden hoofdjes naar buitcv gestoken, hoofd jes, oud, gerimpeld, met paviljotten, met grijze slierten haar, slordig gekamd, met een in der haast opgezette neepjesmuts, met blauwe, roode, pimpelpaarse neuzenen toch is er nog niets te zien dan die eene openstaande deur die aller lei wanklinkende krijschingen de stilte instouwt. Een vloermat ploft uit het duistere gat naar buiten en toont zijn voUe zieligheid van vele levensjaren en wordt direct gevolgd door een mager man, wiens gemoedsgesteldheid wordt ge kenschetst door de roekeloosheid waarmee hij zich hals over kop uit de donkere warmte in hemdsmouwen in de kilte van een Maartmaand- morgen stort. Het langs zijn leden slobberende overhemd verhult de knoestigheid der knokels niet en op een tot dorheid verworden hals zweeft een mallotig-eigenzinneng kopje met grijze sik die telkens wild in de hoogte wipt als de mans persoon zich weer naar binnen buigt om naar boven te gillen: „Ick doet ut stellich. we kenne ut so niet late. Van boven klinkt geen antwoord meer. Tegen dezen met wat eens een mattenklopper was wild om zich heenzwaaienden sik is zwijgen ook het beste. En hijzelf verwacht ook geen wederwoord, want hij springt vooruit naar de vloermat, om welken hij twee keer heendraait om het beste punt te zoeken van waar hij zijn aanval kan beginnen. De straat schouwt, de neuzen hangen over de vensterranden, de spitse oogen priemen. De man staakt eindelijk zijn gedraai en wringt zich achterover, zoodat-mattenklopper en arm even als een omgekeerd vraagteeken in de lucht hangen te bungelen, en slaat dan met alle kracht, een woeste kreet uitstootend, met het riet in de richting van den mat. De kastijdïng-ter-verbetering wordt niet toege past. Halverwege was de slagbeweging als de man een hand op zijn schouder voelt dalen. Hij knikt daardoor bijna heelemaal dubbel en de klopper kletste op den trottoirrand. Als hij zich opricht, ziet hij den blik, den misprijzenden blik „Ggèen tijd, meneerr. voor matjes kloppen-, Politieverordening artikel....". De sik sluipt naar binnen, geslagen, de mat onder den eenen, de bamboestengels onder dea anderen arm. De deur gaat heel voorziohtig dicht. Ramen vallen toe. De stilte is er weer. Qp het trottoir liggen op halve hoofdlengte van de huizen drupjes, hoewel het niet geregend heeft. PRIJSVRAAG VOOR EEN TOONEELWERK. De leiding der agrarische jeugdbeweging in Ne derland heeft gemeend het schrijven van goede tooneelwerken te moeten bevorderen door het uitschrijven van een prijsvraag. Daarvoor heeft het „Fonds Landelijke Cultuur", warvan de leider der agrarische jeugdbeweging, de heer I.. Weyer te Meppel beheerder is, een prijs beschikbaar ge steld van hoogstens drie honderd gulden voor een alleszins goed tooneelwerk, liefst in drie bedrijven en geschreven in de Nederlandsche taal, of een prijs van twee honderdvijftig gulden voor een alleszins goed tooneelwerk in de Friesche taal, de Groninger sprake of een der Saksische dialecten. De initiatiefnemers verlangen geen stukken met een propagandistisch karakter, doch wel, dat ze in den geest en de sfeer der agrarische jeugdbe weging zijn geschreven en dat ze zoo volledig mogelijk beantwoorden aan alle eischen, welke aan een goed tooneelstuk zijn te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5