(~1lit dt Omstiekeu j BURGERLIJKE STAND MAANDAG 10 MAART 1941 HAARLEM'S DAGBLAD Matsoeoka, de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, opende te Tokio de conferentie waarin de regeling van het geschil tusschen Thailand en Fransch- Indo-China werd behandeld. (Foto Weltbild) BEVERWIJK R.-K. Coöp. Tuinders vereeniging 35 jaar. Hoe het marktwezen zich ontwikkelde. Tijden van tegen- en voorspoed. Op 16 Maart zal het 35 jaar geleden zijn, dat de R.-K. Coöperatieve Tuindersvereèniging „Kenne_ merland" werd opgericht. De oprichting van deze vereeniging hield nauw verband.met de ontwikkeling van het marktwezen in Beverwijk. Het marktwezen is dan ook onge twijfeld zeer oud en er kan vrijwel geen historisch feit worden herdacht of de markt speelt er een rol in. Het marktwezen moet zich vooral in de 19de eeuw belangrijk hebben ontwikkeld. Aanvankelijk verhandelden de tuinders hun producten zelf, totdat in 1830 drie ondernemende Beverwijkers, de hee- ren Meyer. Sluyter en Tegel, het initiatief namen om een afslagmarkt te gaan houden. Dit is dus bijna 65 jaar geleden. En tooh is het nog maar 35 jaar geleden, dat in dit gebied van de intensieve tuinbouwcultuur de eerste tuindersorganisatie werd opgericht. Echter niet in den vorm, zooals wij dien thans kennen. Toen in Maart 1906 de Coöp. Tuin- dersvereeniging ..Kennemerland" werd opgericht, droeg zij het karakter van een ver zend vereeniging. Zij hield zich voornamelijk bezig met het mark ten van groenten en fruit, door haar leden aange voerd. Ook ging zij producten en wel voornamelijk aardbeien exporteeren. Deze export nam een groo- ten omvang aan. vooral in de jaren 19101916. De kantoren en pakhuizen der vereenigins waren gevestigd in de Zeestraat, in de onmiddellijke na bijheid van de Koningstraat. Het bedrijf werd zelfs zóó groot, dat naar een grooter gebouw moest wor den uitgezien. De oplossing van deze moeilijkheid kwam, toen de nieuwe Doopsgezinde Kerk gereed kwam. De vereeniging kocht de oude zoogenaamde „schuilkerk" en de voormalige pastorie aan de Meerstraat, er verrees een groote overdekte markt hal met een ingang aan de Breestraat. Een betere plaats had men daarvoor nooit kun nen vinden. De vereeniging had thans haar bedrijf gevestigd onmiddellijk aan de groentenmarkt en in de na bijheid van booten, waarmede in die jaren zulke groote hoeveelheden tuinbouwproducten naar de hoofdstad des lands werden vervoerd. Intusschen was in het karakter van de vereeni ging een groote wijziging gekomen. In 1916 kwam de statutenwijziging tot stand, waardoor de ver eeniging tevens het praedicaat R.-K. voor haar naam kon plaatsen. Het coöperatieve stelsel bleef evenwel gehandhaafd. De vereeniging legde zich nu in het bijzonder toe op het veilingbedrijf, dat op de Beverwijksche markt zoo'n groote vlucht genomen heeft. Tuin ders. die zelf hun producten kwamen markten, trof men niet meer aan. Dit geschiedde nog slechts door grossiers, die thans ook nog hun plaats in het marktwezen innemen. TIJDEN VAN VOORSPOED EN... TEGENSPOED. De jubileerende vereeniging heeft tijden van grooten -voorspoed gekend. Het veilingbedrijf breid de zich steeds uit en al dringender deed de behoef te aan meer ruimte zich gevoelen. De kans om daarin te voorzien deed zich voor. toen het oude hotel ..De Zon" in de Breestraat. naast het gebouw van Kennemerland, in vlammen opging. Deze kans heeft het ondernemende bestuur met beide handen aangegrepen. De vereeniging kocht het vrijgekomen terrein en stichtte daarop een groote veilinghal en een modern ingerichte veilingzaal. Deze was voornamelijk bedoeld voor het veilen van bloembollen, waarvan de teelt in de streek Kennemerland een groote vlucht genomen had. Deze bloembollen veiling werd geëxploiteerd tezamen met de zustervereeniging de Coöperatieve Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling". Helaas is daarop een periode gevolgd, zoo on gunstig voor den tuinbouw en de bloembollenteelt, dat het veilingbedrijf ten onder dreigde te gaan. Crises zijn ook „Kennemerland" niet gespaard gebleven; vooral het jaar 1923 staat wat dat be treft nog altijd in een kwaad gerucht. Toen is het groote deficit ontstaan, dat nog altijd voor een deel op de leden drukt, al werd hun persoonlijk aandeel daarin in de latere jaren steeds minder, omdat op het deficit van de bedrij fsoversdhotten kon worden afgeschreven. Ongetwijfeld ligt de moeilijke periode van eenige jaren geleden nog verseh in het geheugen. De vei ling verkeerde toen in zulke moeilijke omstandig heden, dat haar faillissement was aangevraagd. Wanneer dit uitgesproken was, zou het niets min der dan een ramp beteekend hebben voor de tal rijke kleine tuinders vooral, die tot de vereeniging behoorden. Dank zij de hulp van de regeering en de banken is men er destijds met enorme moeite in geslaagd, deze ramp af te we%den. In 1934 kwam een dading tot stand, waardoor het bedrijf, op nieuwe leest ge schoeid, kon worden voortgezet. Bij deze gebeur tenissen kwam ook de samenvoeging tot stand van „Kennemerland" en ..Vrije Veiling", die onder den naam „Vereenigde Veilingen" het bedrijf hebben voortgezet. Deze centralisatie van de veilingen heeft tot groote voldoening van beide vereenigingen ge werkt. Het vertrouwen in het beleid van de beide besturerf was ongeschokt gebleven. De tuinders, die zich als aansprakelijke leden bedreigd zagen met de uit een eventueel faillissement voorkomen de narigheden, konden weer vrijer ademen en zoo werd dan gezamenlijk aan den weder-ópbouw be gonnen, die tof resultaten kwam. Het gecombineer de bedrijf wordt economisch beheerd, wat tot ex ploitatie-overschot ondanks de verminderde om zetten leidde. Zoo ziet de jubileerende vereeniging ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden en de daarmee onvermijdelijk gestegen onkosten met vertrouwen en op goede grondvesten de toekomst tegemoet. Leerlingen uit Velsen op de Jnlianascliool. Ter uitvoering van het besluit van Gedepu teerde Staten inzake de toelichting van leerlin gen uit de gemeente Velsen op de openbare Julianaschool alhier, is de raad der gemeente Velsen in zijn vergadering van 28 Januari j.l. overgegaan tot de vaststelling van de'desbe treffende gemeenschappelijke regeling, welke vaststelling thans ook door B. en W. dient te geschieden. Het door het gemeentebestuur van Velsen vastgestelde ontwerp, met inhoud waarmee B. en W. zich niet kunnen vereenigen, wordt den raad ter vaststelling aangeboden. Voorschotten aan bijzondere lagere scholen. Krachtens het zesde lid van artikel 103 der Lager Onderwijswet 1920 verleent het College van B. en W. jaarlijks aan de besturen der bijzondere lagere scholen op hun verzoek een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, beloopende per leer ling het bedrag bedoeld in artikel 55 bis dier wet en berekend over het getal leerlingèn volgens den maatstaf van artikel 28 in het afgeloopen jaar. Het bedrag per leerling, bedoeld in artikel 55 bis, eerste lid der Lager Onderwijswet 1920, is bij Uw besluit d.d. 17 December 1940 voor het jaar 1941 als volgt vastgesteld. a. voor het openbaar gewoon lager onderwijs per leerling op f 12.45 te vermeerderen met f 0.50 wegens administratiekosten; b. voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs per leerling op f 15.65 te vermeerderen met f 0.50 wegens administratiekosten. De besturen der bijzondere scholen, vermeld in het ontwerp-besluit, hebben een verzoek bij B. en W. ingediend.- B. en W. stellen den raad mistdien voor, de voorschotten ten behoeve dier bijzondere scholen voor het jaar 1941 vast te stellen. Het gemiddeld aantal leeerlingen van de hier onder genoemde scholen bedroeg over 1940 resp. 250. 301, 449, 292, 308, 140, 43, 257, 146. 142. 59 en 69. B. en W. stellen den raad voor te besluiten de voorschotten voor het jaar 1941 als volgt te be palen: R.K. Leerschool voor L.O., Romerkerkweg f 3237.50. R.K. Jongensschool voor L.O. Hobbestr. f 3897.95, R.K. Meisjesschool voor L.O. Peperstr. f 5814.55. R.K. Jongensschool voor L.O. Galgen- weg f 3781.40. R.K. Meisjesschool voor L.O. Gal- genweg f 3992.92. R.K. School voor L.O. te Wijk aan Zee f 1813, R.K. School voor L.O. in „Helio- mare" te Wijk aan Zee f 556.85, Chr. School voor L.O. Meeresteynstraat f 3328.15, N.H. School voor L.O. Noorderwijkweg f 1890.70, R.K. Jongensschool voor U.L.O. K. Delfsw. f 2293.30, R.K. Meisjes school voor U.L.O. Arendsw. f 952.85, Chr. School voor U.L.O. Duinwijiklaan f 1114.35. Verjaardag van'den burgemeester. Vandaag viert mr. H. J. J. Scholtens zijn zes-en-veertigsten verjaardag. Het gemiddeld bedrag per leerling aan de U.L.O. Artikel lOlbis der Lager Onderwijswet 1920 draagt het gemeentebestuur op vóór 1 April vast te stellen het gemiddeld bedrag dat in 1940 per leerling aan de openbare U.L.O. school voor be- looning aan vakonderwijs is uitgegeven. De totaal-uitgaven bedragen f 393.18, zijnde de belooning met inbegrip der niet-verhaalbare pen sioenbijdrage der vak onderwijzeres Mejuffrouw H. C. Nieuwenhuijzen. Het gemiddeld aantal leerlingen over 1940 be droeg: 123*. B. en W. stellen den raad mistdien voor boven bedoeld bedrag vast te stellen op f 3.20. De training van De Kennemers. Het bestuur van De Kennemers heeft beslgten met ingang van heden met de zaaltraining te stop pen. Reeds in April zal begonnen worden met de veldtraining. VELSEN Het inwonertal. Verminderde in Januari met 43. Het aantal inwoners van de gemeente Velsen, dat op 1 Januari j.l. 48967 bedroeg en dat dus bij een normale toeneming einde Januari het 49e duizendtal zou hebben overschreden, verminderde in genoemde maand met 43, zoodat onze gemeente op 31 Januari 48924 inwoners telde. Het begin van 1941 was dus niet gunstig en met dezen gang van zaken raken we hoe langer hoe verder van de 50000 af, welk getal we toch in 1941 verwacht hadden, te zullen bereiken, aange zien het zielental op 1 Januari 1940 reeds 48730 bedroeg Op dien datum ontbraken er aan de 50000 dus nog 1270 en voor een gemeente as Velsen is een sprong van 1270 in twee jaar toch niet zoo groot, dat daarvoor een polsstok noodig is. Op 1 Februari 1941 waren we nog 1076 van de 50000 af en de kans lijkt ons zeer gering, dat onze bur gemeester dit jaar den 500000en inwoner of de 500009ste inwoonster onder aanbieding vari het traditioneele spaarbankboekje zal gaan begroeten In Januari vermeerderde het zielental: door ves tiging met 203 (88 m. en 115 vr.) en door geboorte met 79 (44 m. en 35 vr.) of totaal met 282 (132 m. en 150 vr.); het verminderde door vertrek met 283 (188 m. en 95 vr.) en door overlijden met 42 (26 m. en 16 vr.) of totaal met 325 (214 m. en 111 vr.) Er was in Januari dus een vertrek-overschot van 80 met daartegenover een geboorte-overschot van 37. Uit de cijfers van vestiging en vertrek valt af te leiden, dat er zich 27 mannen minder vestig den dan vrouwen en er 83 mannen meer dan vrouwen de gemeente verlieten, zoodat door deze mutaties 't vrouwelijk overwicht met 120 vermeer derde. De cijfers van geboorte en sterfte wijzen aan, dat er 9 jongens meer dan meisjes geboren werden en er 10 mannen meer dan vrouwen over leden, zoodat het cijfer van 120 nog met 1 ver meerdert dient te worden. Terwijl er op 1 Januari 1941 89 vrouwen meer dan mannen in onze ge meente toonden, was dit verschil op 31 Januari dus gestegen tot 211. IJMUIDEN L. H. F. Grauenkamp plotseling overleden. Bekende figuur in scheepvaart- en visscherijkringen. Zaterdagnacht is te zijnen huize plotseling overleden de heer L. H. F. Grauenkamp, lid van het Technisch Bureau P. Bouwmeester en L. H. F. Grauenkamp ^lhier. De overledene was 60 jaar oud. Wijlen de heer Grauenkamp is een bekend figuur in scheepvaart- en visscherijkringen, niet alleen in IJmuiden, maar ook in vele buitenlandsche havens, als Engeland en Frank rijk. Als expert van de Germanischer Lloyd heeft hij veel en belangrijk werk ten dienste van scheepvaart en visscherij gedaan. Nadat de heer Grauenkamp vele jaren als koopvaardij-officier heeft gevaren kwam hij in dienst van de scheepvaart-inspectie. In 1916 richtte hij met den heer Bouwmeester een tech nisch bureau op, dat zich bezig hield met het toezicht op nieuwbouw en reparatie van sche pen en werktuigen. Het 25-jarig jubileum van zijn bureau, dat binnenkort herdacht zou worden heeft de heer Grauenkamp dus niet mogen be leven. Als makelaar heeft de heer Grauenkamp vele opdrachten voor IJmuidensche reeders mo gen uitvoeren. Vele trawlers heeft hij vooral in Engeland voor de IJmuidensche vloot ge kocht. Voorts kocht hij in Frankrijk en Enge land de trawlers, die voor de Poolsche regeering hebben gevaren. De heer Grauenkamp was gedurende een aantal jaren bestuurslid van IJ. V. V. „Storm vogels". De crematie van het stoffelijk overschot zal a.s. Donderdagmiddag plaats hebben na aan komst van den trein te 13 uur 13. Marktprijzen en Besommingen. IJmuiden, 10 Maart. Tongen f 2.70—f 1.30. tarbot f 4.60—f 4.20, beide per K.G., kabeljauw f 11f 4.60 per stuk, griet f 69—f 39, zetschol f 40—f 37, kleine schol f 34— f 15.50, pufschol f 14.50f 5.50, groote. bot f 28 f 23, kleine bot f 22, groote'schar f 32f 22, kleine schar f 21-f 9, pufsohar f 6f 0.95, groote wij ting f 35, kleine wijting f 24f 16.50, kleinste wij ting f 15.50—f 12.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: snoekbaars f 0.81f 0.76. snoek f 0.48—f 0.42, baars f 0.36—f 0.30, forel f 0.95, kar per f 0.62, blei f 0.25—f 0.17, per K.G. Besommingen: Trawler IJM 129, Shamrock: 150 manden. Loggers: IJM 283 f 917, KW 103 f 3541, KW 151 f 1210, KW 89 f 1026, SCH 91 f 1225, 60 f 1871, 144 f 2187, 30 f 1501, 247 f 1876, 245 f 986, 210 f 1282. Kotters: IJM 210 f 869, TX 4 f 834, TX 11 f 1260, TX 39 f 527, TX 37 f 584. TX 33 f 630, TX 19 f 594, TX 14 f 1244, KW 92 f 240. ZANDVOORT Een jachtopziener jubileert. Jan van Honschooten 50 jaren in 't duin. Dinsdag 11 Maart, zal het vijftig jaar geleden zijn. dat Jan van Honschooten zijn aanstelling kreeg tot onbezol digd rijksveldwachter en tevens zijn benoeming tot jachtopziener ln het duinterrein van de familie Quarles van Ufford. Van Honschooten werd geboren in het oude huis bij de renbaan. Van zijn prilste jeugd zwierf hij in het duin rond, meestal met zijn vader, die ook jachtopziener was Van hem leerde hij niet alleen de gewoonten en eigen aardigheden van het wild. maar ook die van de stroopers Toen Jan dan ook op zijn drie en twintigste jaar hij moest immers mondig zijn voor hij beëedigd kon worden als jachtopziener met zijn vader het veld introk, was hij nog wel niet volleerd, doch hij behoorde toch reeds dadelijk tot de beste jachtopzieners uit den omtrek. Dat de leergierige jongeman van toen. in den loop der vijftig jaren, dat hij zijn vak uitoefent, nog zeer veel geleerd heeft, behoeft wel geen betoog. Zijn leergierigheid be stond niet in een zucht naar boekengeleerdheid. Hij. die van den morgen tot den avond las ln het boek der natuur, voelde bitter weinig voor studie uit boeken. Zijn vak en al wat daarmee samenhangt leerde hij ln de praktijk. Hij kent niet alleen alle dieren des velds. doch hij staat hun taal. Het minste geluid in het duin weet hij thuis te brengen. Hij hoort aan den roep der vogels, of zij worden opgeschrikt door een mensch of door een roof vogel. Niets ontgaat den thans drie en zeventig Jarigen krassen baas. Hij kent de sporen van alle vogels en vier voeters in het duin. maar ook van de stroopers. Aan de manier waarop de strikken en sprenkels gezet zijn, ziet hij dadelijk of het oude bekenden of nieuwelingen zijn, die zijn wild belagen. Komt Van Honschooten strikken of dergelijk tuig tegen, dan is zijn eerste werk meestal, dat gevaarlijke goed op te ruimen. Weliswaar wordt daardoor de kans om dr stroopers te pakken te krijgen verminderd, doch hij be schermt het wild. Op onze vraag of het vak niet erg gevaarlijk was, woordt hij: „niet gevaarlijker dan een ander vak. Als je werkelijk eerlijk tegen de stroopers optreedt, zijn deze menschen sportief genoeg om een verdiende bekeuring zonder morren te nemen. Natuurlijk zijn er ook onder de stroopers ongure elementen. Slechts eenmaal ln mijn leven is 't voorgekomen, dat we werkelijk vechten moesten Met m'n twee zoons en een collega betrapten we drie stroopers die aan 't lichtbakken waren. Nauwelijks merkten ze dat ze omsingeld waren of ze schreeuwden elkaar toe: „Meppen jongens" en daar had je de poppen aan "t dansen. Er werden in den donkeren nacht rake klappen uitgedeeld, doch wij bleven ten slotte de baas en we hebben deze „heeren" na dien tijd nooit weer in 't duin aaangetroffen. Nee met stroopers hebben we weinig last. Met jongens in het duin hebben we nog meer stellen. Die hebben tegenwoordig geen respect meer. 't Eenige wat zou helpen ls een flinke aframmeling." Wie mocht denken dat Van Honschooten nooit verder is geweest dan zijn heiligdom, het duinterretn vergist zich deerlijk. Op verschillende groote jachtpartijen heeft hij rondgezworven over een groot deel van Europa. HEEMSTEDE Rego Veth. f Zaterdag is in het Diaconessenhuis te Haarlem na een ziekte van een paar maanden in den ouderdom van 75 jaar overleden de heer Rego Veth, vroeger lid der firma J. Sabelis en Co., glas- en verffabrikanten aan het Spaarne. De heer Veth is 14 Februari 1866 te Dordrecht geboren. Na daar de H.B.S. bezocht te hebben, ging hij op 17-jarigen leeftijd naar de Academie voor Beeldhouwkunst te München waar hij Twee jaar bleef. Hij ging toen naar Zeist, waar hij eeni- gen tijd werkzaam was bij de firma Schutz, ijzer- gietérij. In 1893 werd hij lid der firma Van Diezen en Kerrebijn, glas- en verfindustrie te Haarlem, die in 1902 overging in de firma J. Sabelis en Co. Hier bleef hij werkzaam tot aan het einde van 1929 en was sindsdien rustend. De heer Veth was ook regent van het Hofje van Gratie en commmissaris de Begrafenisbos „Mijn glas loopt ras". De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Woensdag 12 Maart te Westerveld na aankomst van trein 13.15 uur. KOSTELOOS INENTEN. Op Woensdag 12 Maart zal er des middags van half 4 tot 4 uur in het Gezondheidshuis aan de Lieven de Keylaan gelegenheid bestaan tot kosteloos inenten. Voor het controleeren der resultaten wordt zitting ge houden op Woensdag 19 Maart, eveneens.van half 4 tot 4 uur, in het Gezondheidshuis. EENGEZINSWONINGEN. B. en W. stellen den Raad voor opnieuw een ontwerp verordening -tot bijzondere voor- en achtergevelrooilijnen voor de Zuidzijde en den Cruquiüsweg en gedeelten aangrenzende straten vast te stellen. Op de gronden gelegen langs de Molenwerfslaan, den Cruquiusweg, de laan van Insulinde en de Sumalrastraat, voorzoover op de bij de verordening behoorende kaart met een roode lijn omtrokken, mogen slechts woningen voor één gezin worden gebouwd. Buiten bepaalde plaat sen mogen op deze gronden geen winkelhuizen komen. De bebouwing wordt onderworpen aan bepaalde v> schriften. De onbebouwd blijvende grond bij woonhuizen moet als tuin aangelegd en behoorlijk onderhouden worden. HILLECOM FEESTAVOND „DE ZWALUWEN". Zaterdagavond organiseerde de Korfbalclub „De Zwaluwen", ter gelegenheid van het 5-jarig be staan, een goed geslaagden propaganda-feest- avond, welke druk bezocht was. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter den heer D. Möhlmann, was het woord aan het cabaretgezelschap Henny Verra. Getuige de fees telijke stemming in de zaal is dit gezelschap met deze distributie wel geslaagd. Een voltreffer uit een Duitsch gevechtsvliegtuig trof het Engelsche s.s. „Starstone", Westelijk van de Hebriden. Na eenige oogenblikken zonk het vaartuig. (Foto Weltbild) Mevrouw Verra, voor Hillegom geen onbekend* had ook nu wederom groot succes met haar lied jes en een praatje; Ada Huêt was een goede zan geres; Piet Groenendaal is ook al geen onbekend* alleen de tenor Gino Marco kon ons maar mati bekoren. Marcello was kostelijk van humor en zij woordspelingen waren somtijds buitengewoo geestig gevonden. De meest geslaagde schets wa wel Sukkel en Pukkel, waarin Piet Groenendaa op meestelijke wijze het oude heertje typeerde. De schets „Interview met Zarah Geenander viel wel eenigszins buiten het beschaafde cache van deze revue. Een compliment voor den samensteller van he programma, dat op zichzelf reeds een prachtig propaganda was voor de Korfbalsport. Under staande la reeds in een deel van onze oortg oplage opgenomen.) Duitscli Landgereeht. Verspreiding van beleedigende geschriften. 'S-GRAVENHAGE, 7 Maart. Het A.N.P meldt: Voor het Duitsche Landgerech heeft heden terechtgestaan een 19-jarige leer ling-kellner uit Utrecht, wien bij strafgevel twe maanden gevangenisstraf is opgelegd wegen het aan anderen laten lezen van voor Duitsch land beleedigende geschriften. Beklaagde zeide de geschriften van een ande te hebben gekregen en ze slechts aan twee col lega's te hebben laten lezen. Hij heeft den erns daarvan destijds niet ingezien. De Generalstaatsanwalt dr. Koblitz merk te in zijn requisitoir op dat deze papieren-oor log thans eindelijk moet ophouden, opdat d* rust in het land niet langer worde verstoord Om anderen voor het navolgen van dergelijk* acties af te schrikken, zijn hooge straffen noo dig. In dit geval ware echter nog rekening te hou den met de jeugd van beklaagde. Dit doend* vond dr. Koblitz de opgelegde straf geheel ir overeenstemming met het gepleegde feit en vroej hij bevestiging ervan.. De rechter, de heer Joppich, overwoog in motiveering van het vonnis, dat beklaagde noj zeer jeugdig is gn als gevolg daarvan de draag wijdte van zijn daad niet heeft ingezien. Voo dezen keer wilde de rechter den beklaagde no| niet in de gevangenis helpen en veroordeeld* hem tot een geldboete van 25 gulden, daarbi de hoop uitsprekende, dat deze vervolging vooi beklaagde een goede les voor de toekomst mog* zijn. Verspreiding van ophitsende geschriftei en laster over bommen. Voorts heeft Vrijdag voor het Duitsche land- gerecht terechtgestaan de 35-jarige Haagsch* advocate mej. mr. R. S., aan wie ten laste wa: gelegd de verspreiding van een groot aanta verschillende voor Duitschland, de Duitsche weermacht en hooge Duitsche autoriteiten be leedigende gedichten, terwijl zij eveneens d* bewering heeft verbreid, dat ook Duitsche vlieg-' tuigen bommen op Nederland zouden gooien. Beklaagde zegt de gedichten in de brievenbu- te hebben gevonden en niet te weten van wiei ze afkomstig waren. Rechter Joppich: u als advocate heeft toch kunnen constateer en, dat de gedichten de grootste gemeenheden bevatten en dat slechts bedoeld zijn om onrust onder het volk te brengen. En het is onbegrijpelijk, dat daaraan heeft kunnen medewerken. Voorts heeft u tweemaal gepoogd heimelijk brieven uit de gevangenis te verzenden. Uit uvi praktijk weet u toch, dat dit niet geoorloofd is. Beklaagde stemt dit toe. Verder erkent zij op haar kantoor te hebben gezegd gehoord te hebben, dat ook Duitsche vliegtuigen bommen op Nederland hebben laten vallen. Rechter Joppich: Maar dat is toch de groot ste onzin. Iets dergelijks kan van de Duitsche weermacht niet worden verwacht, die zooals iedereen heeft kunnen constateeren, steeds correct optreedt en slechts op eerlijke wijze oor log voert. Beklaagde: Het geheele volk geloofde het. Rechter Joppich: Dat komt; omdat het volk is opgehitst door geschriften, waaraan ook n heeft medegewerkt. Zoo kunt u zelf de uitwer king van dergelijke geschriften constateeren. Generalstaatsanwalt dr. Koblitz: U moet we ten dat voor dergelijke aanvallen volgens het in ternationale recht hooge straffen kunnen wor den gegeven. Geen enkel leger kan straffeloos toestaan, dat het met modder wordt gegooid. Beklaagde zegt de mededeeling van be trouwbare zijde te hebben gehoord. Dr. Koblitz: Het staat voor ieder vast, dat slechts Engelsche vliegtuigen hier bommen werpen. De Duitsche flak schiet toch op die vliegtuigen en u gelooft toch niet, dat de Duit sche flak op eigen vliegtuigen schiet. Dat moest voor u voldoende bewijs zijn dat 't hier een leu gencampagne betreft. Hierna neemt de Generalstaatsanwalt zijn requisitoir. De bewering, dat Duitsche vlieg tuigen bommen op Nederland en op eigen mili tairen laten vallen is zoo ongehoord en meen, dat daartegen streng moet worden opge treden. Een advocate behoort te weten, dat het ontoelaatbaar is de gemeente leugens en beleedi- gingen te debiteeren na een inleiding met: „Ik heb gehoord, dat Ook verspreiding van beleedigende en laster lijke gedichten moet met gestrengheid worden tegengegaan, want een bezettende macht kan dergelijke ondermijnende propaganda niet toe laten. Rekening houdende met het feit, dat be klaagde alles openhartig heeft erkend en daar bij zelfs gedragingen heeft medegedeeld (bijv, het voorlezen en bespreken van gedichten in den familiekring), welke haar niet waren ten lasW gelegd, eischt dr. Koblitz een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van het voorar rest (sinds 15 November). Beklaagde merkt op, dat zij geenszins den op zet heeft gehad ophitsende geschriften te ver spreiden en daarom vraagt ze vrijspraak subs, een lichte straf. Rechter Joppich heeft daarop beklaagde overeenkomstig den eisch veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In de motiveering van het vonnis be toogde de rechter met klem, dat aan den papieren oorlog een eind moet komen, want de propagan distische waarde daarvan is grooter dan be klaagde depkt. Men kan de Duitsche weermacht niet straffeloos beleedigen. Dat spreker een zoo milde straf heeft opgelegd, is geschied uit over weging, dat beklaagde alles volmondig heeft er kend én geheel openhartig is geweest. BLOEMBOLLENKWEEKERSGENOOTSCHAP. Het bestuur van het Hollandsch Bloembollen kweekers Genootschap deelt mede dat de op 10 Maart a.s. vastgestelde algemeene vergadering tot een nader te bepalen datum is uitgesteld. HAARLEM, 8 Maart. Bevallen 6 Maart: H. F. PrijdenThomas, z.', G. J. Tolvan den Bunt, d.: 8 Maart: C. A. Don dersvan der Wouw, z. Overleden 6 Maart: F. P. W. van der Linden-" Gersteling, 85 j., Pijnboomstraat.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8