Hit de Omstreken U ZIET ER SLECHT UIT Een oproep van Winterhulp BURGERLIJKE STAND DINSDAG 11 MAART 1941' H A" AR CE M'S DS'GBEAD HILLECOM MAKT. KOCK t Maandag overleed alhier op 75-jarlgen leef tijd de heer Martinus Koek. Veel heeft de over ledene gedurende zijn leven voor het vereeni- gingsleven in Hillegom beteekend. Meer dan 50 jaar geleden richtte hij met enkele vrienden de thans nog bestaande Tooneelvereeniging L'Amitié op, hij was daarvan gedurende een lange reeks van jaren de voorzitter. Voorts had hij zitting in het bestuur van het Kruisverbond Hillegomsohe Hardraverijvereeniging. Hillegom- schê IJsclub, het Patronaat der St.-Marti- nus-Parochie, de bibliotheek dezer parochie, het collectanten-college en de St.-Vincentius- vereeniging. Geen wonder dat de overledene al gemeen zeer geacht werd en vele vrienden telde. De teraardebestelling zal Donderdag as. plaats hebben. ZANDVOORT UITBREIDING GYMNASTIEKONDERWIJS. Vroeger begonnen dc leerlingen der lagere scholen pas Jn de derde klasse met lichamelijke oefening. Thans is dit onderwijs ook uitgebreid over de eerste en tweede klasse en wel met anderhalf uur voor iedere klasse. De leeraar lichamelijke opvoeding In de gemeente Zandvoort komt thans tijd te kort en 't gevolg zal wel worden, dat de klasse onderwijzeressen in 't vervolg deze lessen zullen moeten geven. JUBILEUM J. VAN IIONSCHOOTEN. Vandaag herdacht de heer J. van Ilonschooten, jachtopziener in het duin terrein van de N.V. Zandvoorts Duin den dag, .waarop hij voor vijftig jaar zijn functie aanvaardde. Ter gelegenheid daarvan werd hij hedenmorgen ten kantore der vennoatschap toegesproken door den heer R. de Favauge in tegenwoordigheid van den heer Jhr. P. N. Quarles van Ufford, den heer K. J. G. Baron van Hardenbroek e.a. De heer De Favauge roemde den ijver en den 'trouw van den jubilaris en overhandigde hem een geschenk onder couvert alsmede eon radiotoestel. De grijze jubilaris sprak een woord van dank en bracht den dag verder ln huiselijken kring door. ALS uw lever niet voldoende LEVER-GA L afscheidt. lederen dsg moet uw lever een liter iever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroon var lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. he bederft, voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uv lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen oir deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zuit u e<> gehee! ander mensch voeten. Onschadelijk. Diantaardig »acht. onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien Eischt Carter's Lever-Pilletjes bi) apothekers en drogisten i 0.75. (Adv. Ingez. Med.) BEVERWIJK Een dubbel broodrantsoen voor tuinders. Blijde mededeeling voor moeder-de- vrouw. In een kort bericht in ons nummer van Maan dag deelden wij mede, dat de tuinders voor een dubbel rantsoen brood in aanmerking komen. In het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de veilingen in Nederland „De Tuinderij" lezen wij na een korte inleiding over de talrijke klach ten over het te kleine broodrantsoen het volgende: „Zooals men weet, heeft het Centraal Bureau- van de Tuinbouwveilingen, zoodra bericht ont vangen werd van de nieuwe moeilijkheden bij de toewijzing van extra-rantsoenen, in een uitvoerig betoog de desbetreffende autoriteiten opnieuw ge wezen op de noodzakelijkheid van het verstrek ken van extra levensmiddelen aan onze tuinders. Daarna zijn nog verscheidene besprekingen ge volgd. Het resultaat hiervan is, dat aan de tuin ders een dubbel rantsoen brood zal worden ver strekt. Het gewone rantsoen brood voor den Ne derlander bedraagt ruim twee kilogram per week. De tuinders hebben nu recht op een extra-rant soen van ruim twee kilo per week. Men heeft ons medegedeeld, dat de aanschrijving aan de plaat selijke distributiediensten, waarin van deze ver hooging van het broodrantsoen voor tuinders mel ding wordt gemaakt, in het begin van deze week verzonden is. De tuinders, die voor dit extra rantsoen in aanmerking willen komen kunnen zich derhalve om formulieren voor het aanvragen van extra-broodkaarten wenden tot den distributie- dienst in de plaats hunner inwoning. Wij zijn er zeker van, dat dit bericht in tuin derskringen met voldoening zal worden ontvan gen. HET EXTRA-RANTSOEN VET. Met het verkrijgen van het door het Centraal Bureau mede bepleite extra rantsoen vet loopt het helaas niet zoo vlot, als met het brood het geval was. Hiertegen worden in ambtelijke krin gen in Den Haag nogal bezwaren gemaakt, niet, omdat men zou meenen, dat de tuinders dit extra rantsoen vet niet bést zouden kunnen gebruiken en zelfs noodig hebben, doch uit andere overwe gingen. Ons is evenwel toegezegd, dat ook dit'punt nog nader zal worden overwogen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen houdt deze zaak onder de aandacht, niet alleen van zich zelf, maar ook van de bureaux in de Residentie. De thans iri uitzicht gestelde extra-broodkaart zal echter in menig tuindersgezin de zorgen van moe der-de-vrouw voor den omvang van het dagelijk- 6che menu reeds aanmerkelijk verlichten". PERSONALIA. Aan de Haagsche Modevakschool te Den Haag slaagde voor het examen onderwijzeres ln 'het lingerievak onze plaatsgenoot©, mej. C. Maalman. De mest van de vuilnisbelt. Voor de verstrekking van compost, afkomstig van de oude vuilnisbelt, bestaat bij de tuinders veel belangstelling, mede in verband met de duurte en schaarschte van stalmest. Z11 die nog voor het verkrijgen van mest ln aanmerking wenschen te komen, moeten zich uiterlijk vóór 12 uur aanmelden bij wethouder W. van Dok ten gemeentehuize. De prijzen der contractproducten. Blijkens een bericht in de .-.Tuinderij" zijn de prijzen, die zullen gelden voor de buiten de teeltvergunning, op contract te telen producten, voorloopig als volgt vastgesteld: voor doperwten f 12 per 100 K.G. voor dubbele boonen zonder draad f 13 per 100 K.G., voor peen f 3 per 100 K.G., voor prei f 6 per 100 K.G., voor knolselderie zonder lof f 7.80 per 100 K.G. VELSEN De politie doet weer een goeden slag. Twee inbrekers, die huisraad en 'rijwielen hadden gestolen, gearresteerd. Wederom is het aan de politie gelukt de hand te leggen op eenige inbrekers die zich den laatsten tijd, zooals het onderzoek heeft uitgewezen, aan eer. aantal inbraken in onze gemeente hebben schuldig gemaakt. Maandagavond omstreeks 10 uur hebben recher cheurs tezelfdertijd in eenige woningen huiszoe kingen gedaan. Het resultaat .was verrassend. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de tra gedie van een bruidspaar dat bezig was zich te in- stalleeren in een woning aan de Rembrandtlaan en wier nieuwe meubeltjes nagenoeg alle door inbre kers waren weggehaald. Welnu, in twee woningen, waar de recheoicheurs een inval deden, werd nage noeg de geheele keukeninventaris en veel ander huisraad van het jonge paar teruggevonden. Ver der werden in deze woningen een aantal rijwielen en onderdeden, van diefstal afkomstig, aangetrof fen. In een der woningen bleek in de laatste maan den gastvrijheid te zijn verleend aan een groot aantal kippen en konijnen die de bewoners zioh op onrechtmatige wijze hadden toegeëigend. Deze be woners v. d. B. en S. v. R. geheeten, werden ge arresteerd en op het hoofdbureau van politie op gesloten. Ook de in hun woningen aanwezige goe deren zijn daarheen overgebracht. Tegen zekeren A. B. die zijn kippenhok ter be schikking had gesteld wordt nog een nader on derzoek ingesteld over' de vraag of hij uit de door v. d. B. en R. gepleegde diefstallen voordeelen heeft getrokken. De politie acht het zeer waarschijnlijk dat nog meer in den iaatsten tijd gepleegde diefstallen zul len worden opgehelderd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. IJMUIDEN Jubileum Zuster Zandstra. Zuster A. Zandstra, kraamverzorgster van de afdeeling Velsen van „Het Witte Kruis", is Maan dag op hartelijke wijze gehuldigd in verband met haar 12^-jarig jubileum. De huldiging had plaats in het Witte Kruisge- bouw, waar de jubilaresse namens het bestuur werd toegesproken door den voorzitter, den heer J. H. Unger. De bescheidenheid van zuster Zandstra wilde, aldus spreker, dat deze dag ongemerkt voor bij zou gaan, maar het bestuur was van een tegen overgestelde meening. wegens de wijze, waarop zij haar taak vervult. De heer Unger bracht haar hulde voor haar groote toewijding, die zoo groot is, dat het bestuur haar soms moet aansporen, het wat kalmer te doen. Hij wenschte haar toe, dat zij nog jaren lang voor de vereeniging zou mogen blij ven werken, tot heil van vele moeders en babies. Namens het bestuur bood mevrouw A. Suwe- rink-Heijkoop aan zuster Zandstra een zilveren couvert aan. De administrateur de heer J. Woltman bracht namens het personeel de goede wenschen over, onder aanbieding van een geschenk, bestaande uit een tegeltableau met een voorstelling van de Her vormde Kerft te Velsen. Des middags werd de jubilaresse door vele moe ders, die van haar hulp hebben mogen genieten, gel ukge wens cht. Ook de eerste baby, die zij in Velsen heeft ver zorgd en die inmiddels tot een flinken 12-jarigen knaap was opgegroeid, heeft zijn complimenten aangeboden. Onder de vele bloemstukken was er een van het Velser Ziekenfonds. Drukke dagen in den Rijksvisch- afslag. Omzet In twee dagen meer dan een ton. Het waren Zaterdag en Maandag een paar bijna ouderwetsch drukke dagen, die echter daarin van normale tijden verschillen, dat het niet de stoom trawlers zijn, die in hoofdzaak voor den aanvoer zorgen, maar de motorloggers en de kotters, die ondanks hun beperkt arbeidsveld aardige vangsten en dank zij de hooge prijzen flinke besommingen maken. Ofschoon de visch duur blijft, waren de prijzen deze dagen toch belangrijk lager dan eenige weken geleden; voor sommige vischsoorten bedroeg het verschil wel 50% en meer. Er kwamen Zaterdag 20 kotters en loggers aan de markt, welk aantal gisteren zelfs 34 bedroeg, terwijl er ook nog een stoomtrawler aan den afslag was die het echter tegen de meeste loggers en kot ters moest afleggen. De aanvoer uit zee bracht beide dagen ruim 50.000 gld. op, zoodat de totale omzet van deze dagen meer dan een ton bedroeg. Marktprijzen cn Besommingen. IJmuiden, 11 Maart. Groote wijting f 31f 27, wijting f 16.50, kleine wijting f 13, schar f 26, kleine schar f 21f 11, pufscliar f 3.50f 1.20, zetschol f 56f 49, kleine schol f 51f 17.50, pufschol f 13f 11, groote bot f 31, kleine bot f 23, poontjes f 16, griet f 70f 38, alles per 50 K.G., kabeljauw f 12f 5.20 per stuk, tarbot f 4, tongen f 2.80f 1.30, beide per K.G. Zoetwatervïsch: snoek 5244 ct., snoekbaars 8478 ct., baars 3222 ct., alles per K.G., voorn -16 ct., blei 1410 ct., karper 52 ct. alles per Kilogram. Logger: KW 160 f 2568. Kotters: IJM 222 f 1300, IJM 209 f 1484. BESOMMINGEN. Loggers: KW 43 f 3187, KW 95 f 2643, KW 76 f 2539, KW 104 f 1284, SCH 23 f 864, SCH 284 f 892, SCH 97 f 1587, SCH 73 f 2380, SCH 180 f 650 en SCH 95 f 717. Kotters: ÖD 37 f 1525, IJM 214 f 1419 en TX 29 f 1510. Verbetering: Loggers: KW 60 f 2298, SCH 210 f 1664. AANVOER VAN VERSCHE VISCH. SCHEVENINGEN, 10 Maart. Hedenochtend was er geringe aanvoer van versche visch ui-t zee. Aan de markt kwamen de motorlogger KW 175, J. van Duin, met f 22.de kotter KW 116, F. Haasnoot, met f 61.en 9 motorschokkers met te zamen f 259.besomming. Van IJmuiden werden eenige partijen versche ,-isch aangevoerd. De noteeringen hiervan waren: Wijting f 12.50—f 17.50 per kist van 25 K.G., naar grootte; kleine schol f 8.60f 9.50 per kist van 25 K.G.; griet f 1-40f 1.60; groote schol f 1. kleine kabeljauw f 1.25f 1.40, alles per K.G. Zoehvatervisch: snoekbaars f 1.per K.G. BLOEMENDAAL Getuigenisavomlen. Men verzoekt ons mede te deelen dat de ge tuigenisavonden door de raden der Nederl. Her vormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk belegd voor Bloemendaal en Overveen, thans nader zijn vastgesteld op de Donderdagen 13 en 20 Maart a.s. Plaats, tijd en sprekers hebben geen wijziging ondergaan. JEUGDIGE INBREKERS. De Bloemendaalsche recherche heeft een drie tal jeugdige Haarlemsche knapen aangehouden, respectievelijk 14, 14 en 17 jaar oud. die een poging tot inbraak hadden, gedaan in de kleed kamer van het hockeyveld aan het gemeentelijk sportterrein nabij den Zeeweg. Voor het stuk slaan van een ruit slaagden de jongens er in een raam te openen, waardoor zij meenden zich toegang te verschaffen tot allerlei aantrekke lijkheden, maar die bleken ten slotte te be staan uit niets anders dan een verbandkist. Het gelukte de recherche de daders aan te hou den; tijdens het verhoor bekenden zij zich aan de inbraak schuldig gemaakt te hebben. Zij zijn naderhand aan de ouders teruggegeven. VOGELENZANG SCHOORSTEENBRAND. Gisteravond kwart voor tien werd de Voge- lenzangsche brandweer gealarmeerd voor een brand in het perceel Beckslaan 30. Het vuur bleek zich te beperken tot een schoorsteen brand, die door de brandweer in de kiem ge smoord kon worden. Undersiaande ta reeds tn een deel van onze vono oplage opgenomen.) Engeland betrekt petroleum uit Nieuw-Guinea. TOKIO, 9 Maart. Teneinde tot verdere be sparing van deviezen te komen, heeft Engeland den invoer van petroleum uit Bangkok stop gezet en de anders uit Thailand betrokken hoeveelheden uit Nieuw-Guinea betrokken. (Europapress). De Italiaansche verliezen. Het opperbevel van de Italiaansche weermacht deelt blijkens een A.N.P.-bericht het volgende mede: Door de gebeurtenissen van den oorlog, vooral in Cyrenaïca, was het niet mogelijk van de af- deelingscommandanten die te zorgen hebben voor het opmaken en doorgeven der verliezen, de vol ledige opgaven met naam en toenaam te verkrij gen. De volgende cijfers hebben betrekking op de verliezen in de maand Februari en op die verliezen die nog niet op vroegere lijsten voorkwamen en op verliezen waarvan tot en met 28 Februari van dit jaar de voorgeschreven documenten of offi- cieele rapporten zijn ontvangen. Aan het Grieksche front: gesneuveld 2.386, ge wond 4.841, vermist 5.590; Albaneezen: gesneu veld 14, vermist 42. In Oost-Afrika. Italianen: gesneuveld 127, ge wond 530. vermist 126. In Noord-Afrika Italianen: gesneuveld 68. wond 98, vermist: 12.230, marine:gesneuveld 35. :ewond 20, vermist 142. Het luchtwapen: gesneuveld 37, gewond 87, ver mist 165 Duitsch-Noorsch celluloseverdrag. Ook de bezette gebieden worden voorzien. OSLO, 9 Maart. Naar wordt medegedeeld is het groote leveringscontract van de Noorsche hout- veredelingsindustrie met Duitschland definitief ge regeld. Het heeft betrekking op 540.000 ton natte houtmassa, alsmede 1000.000 ton zijdecellulose en 120.000 ton papier. Een deel van deze leveranties gaat via Duitschland naar Frankrijk, Nederland' en België. Hierdoor is het grootste deel van de Noorsche productie, voor zoover deze grooter is dan de binneniandsche behoefte, ondergebracht. (Europapress). Het A.N.P. schrijft: Toen vijf maanden geleden de Winter hulp Nederland werd opgericht, had haar leiding zich een denkbeeld gevoi'md van den nood, die onder Nederlanders moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekking, dat de ar moede, welke in Nederland wordt geleden, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon indenken. Op zijn minst een millioen Nederlanders mannen, vrouwen en kinderen, hebben geen deel aan die aardsche goederen, welke noodig zjjn om een gezin met eenige vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al Voortwerkende ontvangt de leiding van de W.H.N. dage- lijks meer berichten over gevallen van nood, die te zamen tot één conclusie voeren: Het Nederlandsche volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich van zijn plicht tot naastenliefde bewust worde en zich aan- eensluite om de daad te volbrengen, welke tegenover die vele landgenooten nood zakelijk is De W. H. N. moet over veel meer mid delen beschikken dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn veel mede werkers noodig die in de week van 17 tot 22 Maart a.s. enkele uren beschikbaar stel len in den dienst van dit noodige, en daar door zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ont gaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks na vol brachten arbeid met zoovele anderen, die u reeds voorgingen, de voldoening kunnen smaken in moeilijke tijden daadwerkelijk aan de instandhouding en den opbouw van ons volk te hebben medegeholpen. Vele helpende handen zijn nog noodig: meldt u direct aan bij het plaatselijke bureau van de Winterhulp in uwe gemeente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht tegenover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zon der aftrek van loon en vacantietijd. Laten wij allen onze taak beseffen: in een der beslissende uren van de wereldge schiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Nederlandsche volk be wijzen, dat het in staat is zich zelf in stand te houden Toont u dezen tijd waardig! Millioenen handen zijn onzichfbaar naai u. uitgestrekt! Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! Zweden heeft gebrek aan vleescli. Europapress meldt uit Stockholm: Hoewel groote hoeveelheden slachtvee aan Zweden werden ge leverd, doet zioh hier toch sedert eenigen tijd een gebrek aan vleesch gevoelen. Als reden hiervoor wordt genoemd, dat het vleeschverbruik, in ver band met de koude en de vermindering der leve ranties abnormaal gestegen is. Indien de visscherïj weer op normale wijze beoefend wordt, zal de vleesch productie de binnenlandsche behoefte weer geheel kunnen dekken. De aanvoer van slachtvee aan de sladhterijen was in Januari 1941 43 pet. grooter dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Deze vermeerdering schijnt ook in de maand Fe bruari te hebben voortgeduurd. Ook voor de maanden Maart en April verwacht men een verdere stijging. Eind Mei zal de aanvoer waarschijnlijk weer afnemen. Het slachten van schapen is, in ver band met de verhoogde wolproductie met 30 pet. verminderd. Daarentegen werden in Januari veel meer paarden geslacht dan in dezelfde maand van 1940, nl. ongeveer de helft meer. Gijs Beths solist op het volksconcert derH. O. V. Naar aanleiding van het groote succes en de veelvuldige verzoeken om een herhalinf, zal de concertmeester van de H.O.V. Gijs Beths, op het Volksconcert van 11 Maart a.s. nogmaals het viool-concert in a. kl. terts van Joh. Seb. Bach en Tzigane voor viool en orkest van Maurice Ravel voordragen. Het concert, dat'door Marinus Adam zal worden gedirigeerd, zal worden geopend met de Symphonie No. 15 (La Reine) van Jos. Haydn. Tot slot wordt de Ouverture „Cyrano de Ber gerac" van Dr. Joh. Wagenaar uitgevoerd. Nu aan den uitzonderingstoestand een einde is gekomen, zal het concert half acht begnnen. In Haarlem vleesch van frauduleus geslachte varkens verkocht. Verscheidene personen tot gevangenisstraf veroordeeld. HAARLEM Maandag Hedenmorgen stonden voor den politierechter te Haarlem personen terecht, die in onze stad varkensvleesch, afkomstig van frauduleus ge slachte di,eren, aan verscheidene adressen had den verkocht. Ook eenige koopers hadden zich terzake van ongeoorloofde leveringen zonder bon te verantwoorden. Een arbeider te Haarlem die aan verschillende adressen vleesch had afgeleverd stond het eerst terecht. Hij werd wegens overtreding van de Distributiewet veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Een landbouwer te Haarlemmermeer die een half geslacht varken verkocht werd veroordeeld tot 3 weken gevangeniosstraf. Een slager te Haarlem, die eenige malen varkensvleesch ongeoorloofd betrok, hoorde zich verooröeelen tot 14 dagen gevangenisstraf. Een andere kooper werd, met het oog op het feit dat sprake was van een geringe hoeveel heid. veroordeeld tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Een bollenkweeker te Haarlem werd eveneens tot deze straf veroordeeld. Tn Wilmington. WILMINGTON (Delaware V.S.) De bevol king van Delaware gevoelt zich opgelucht omdat zij Zondag gespaard is gebleven voor een soort gelijke pijnlijke ervaring als zij de vorige week Zondag heeft opgedaan, toen honderden werden gearresteerd wegens schennis van de eeuwenoude wet-ten tot beveiliging der Zondagsrust. Men mag weer met autobussen rijden, men mag de stoepen weer aanvegen en kranten koo- pen. Het staatsparlement heeft namelijk een ontwerp aangenomene waardoor de oude wetten worden afgeschaft. Verboden blijven slechts paardenrennen, openbare dans, verkoopingen, ter wijl theater- en bioscoopvoorstellingen niet mogen plaats hebben in den ochtend en tusschen zes en acht uur 's avonds. Degenen die de vorige week gearresteerd werden hoorden straffen tegen zich uitspreken van tien dollar boete of 24 uur hechtenis. Deze straffen zullen, naar men aanneemt, wel niet worden ten uitvoer gelegd. (United Press) Op ONGELUK ONDER LUGUBERE OMSTANDIGHEDEN. Het D.N.B. verneemt uit Barcelona den straatweg tusschen de plaatsen Puigreig en Vich heeft zich een merkwaardig ongeluk voor gedaan. Wegens een begrafenis welke te Vich moest plaats vinden was in Puigreich een dood kist besteld, die op het dak van een omnibus vervoerd werd. Onderweg stapte een boer in die op het dak van het voertuig plaats nam. Toen het echter begon te regenen meende de boer in de doodkist een prachtige beschutting tegen het hemelwater te kunnen vinden. Hij legde zich in de kist en schoof het deksel over zich heen. Bij de volgende stopplaats stegen twee arge- looze passagiers in die zich naast de kist zetten. Plotseding begon het deksel van de doodkist te bewegen. Een hand schoof naar buiten en een stem klonk uit het inwendige van de kist: „Is het al droog?" De beide passagiers werden door een panischen schrik bevangen en wisten niet beter ie doen dan zich van de rijdende bus op den weg te laten vallen. Tragisch genoeg werd een hunner op slag gedood: de andere bleef met zware verwondingen liggen. Oproeping van Benesj tot de Joego-SIaven. BERLIJN, 9 Maart (D.N.B.) De gewezen president van de voormalige Tsjecho-Slo- waaksche republiek ftir. Benésj heeft via de Engelsche radio een Tiproeping gericht tot Joe- go-Slavië om zijn eer te rédden door actief aan den strijd tegen de asmogendheden deel te ne men en drie of vierhonderdduizend soldaten via Saloniki naar" Afrika te zenden, waar thans om het „behoud van de Europeesche cultuur" wordt gestreden. De „Völgischer Beobachter" noemt deze oproe ping „een even driest als dilettantisch voorstel om Joego-Slavië als kanonnenvleesch voor den strijd in Afrika te winnen". Vandaag of morgen onderteekening van het Thailandsch—Tndo- Cliineesche verdrag. TOKIO, 10 Maart. (Domei) De Fransche ambassa deur Charles Arsène Henry heeft hedenmiddag om 12 uur een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka ter regeling van de procedure der onderteekening van dc overeen komst die tot stand is gekomen als resultaat van de bemiddelingsconferentie tusschen Thailand en Fransch Indo China. Naar verluidt had de am bassadeur op instructies van de regeering te Vichy een onderhoud aangevraagd met den minister van buitenlandsche zaken. De onderteekening der over eenkomst zal vanavond of morgen geschieden door de gedelegeerden. Alvorens den Franschen ambas sadeur te ontvangen heeft de minister van buiten landsche zaken vanochtend om half elf een bezoek gebracht aan het keizerlijk paleis en den kcizer rapport uitgebracht betreffende de laatste ontwikke lingen der diplomatieke onderhandelingen. (Adv. Inge: t\lcd.) De enorme goudvoorraden van de Vereenigde Staten. Kringen, welke Roosevelt goed gezind zijn, leg gen er den nadruk op, dat Engeland en de anden landen, die hun goud naar de Vereenigde Statei stuurden, die goud beter zelf hadden kunnen behou den om het na den oorlog in het internationale goe derenverkeer weer te kunnen gebruiken. Ook d( schatkist heeft ingezien, dat de geweldige goud voorraden in de Vereenigde Staten bijgedragei heeft tot de waardevermindering van het goud. Di Secretaris van de Schatkist, Morgenthau, verklaar de midden Januari, dat Groot-Brittannië 205 mil lioen dollar aan goud gedurende den oorlog naar d< Vereenigde Staten gestuurd en slechts 33 millioei naar andere landen. Naar Senaatskringen beweren is hiermede practisch de geheele Britsche goudvoor raad naar de Ver. Staten verhuisd. Morgenthaai vergat evenwel de goudvoorraden der Dominions er evenwel de goudvoorraden van de Dominions er Canada of Zuid-Afrika met zijn geweldige goudpro ductie. Gezien de buitengewoone goudvoorraad der Vereenigde Staten hebben verschillende bankpresi- denten voorgesteld goud weer in omloop te bren gen. Hoewel de omloop van betaalmiddelen in het laatste jaar de recordhoogte van 8,7 milliard be- reikt heeft, steeg de goudvoorraaad dermate snel, dat nu iedere dollar practisch met 2Va dollar goud is gedekt. De wereld goudvoorraad bedroeg eind 1940 meer dan 22 milliard. Vier vijfde van deze voorraad be vindt zich nu in de Vereenigde Staten. In het laat ste jaar werd voor 4,3 milliard aan goud ingevoerd of in Amerika geproduceerd. De goudproductie van de wereld steeg in 1940 met 6 pet. in vergelijking met 1939 en met 50 pet. in vergelijking met 1933, Voor een belangrijk deel is dit te wijten aan de hooge Amerikaansehe aankoopprijs van 35 dollar per ounce, welke van 1933 dateert en vóór dat jaar slechts 20,67 dollar bedroeg. De actieve handelsbalans van de Vereenigde Staten was voor vele landen aanleiding hun saldi in goud tegen deze gunstige prijzen af te dragen, Engeland heeft in het vorige jaar bijna de helft va» zijn oorlogsleveranties in goud betaald. Een middel om den goudstroom naar de Ver eenigde Staten tot staan te brengen zou natuurlijk verlaging van den aankoopsprijs zijn of goud in hel geheel niet meer toe te laten. Tot deze maatregel heeft de regeering tot nu toe evenwel nog niet wil len overgaan.. (Europapress). Kruistocht" van senator Wheeler. WASHINGTON, 10 Maart. (DNB) Senator Whee* Ier heeft medegedeeld dat hij van plan is in hel geheele land redevoeringen te gaan houden om d« openbare meening in verzet te brengen tegen mo gelijke pogingen tot het doen deelnemen van da Vereenigde Staten aan den oorlog, in samenhang met de wet tot hulpverleening aan Engeland. Whee ler verzocht allen tegenstanders van de wet aan dezen „kruistocht" deel te nemen als tegenwicht tegen den verwachten „propagandastroom" met zijn oorlogsgevaar. Dr. Van Rappard naar de Waffen S. S. 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Tijdens een he denmiddag in het Volksgebouw gehouden vergade ring van den kring Den Haag van de N.S.N.A.P. heeft de leider van deze partij, dr. E. H. van Rap pard, naar het A.N.P. wordt medegedeeld, bekend gemaakt, dat hij zich als vrijwilliger heeft gemeld voor de Waffen S.S., dat hij hiervoor goedgekeurd en dat hij hedenavond naar Duitschland zal ver trekken, „om met de wapens in de hand de lots verbondenheid van het Neder-Duitsche volle met het Duitsohe broedervolk te bewijzen". In zijn afscheidsrede spoorde dr. van Rappard zijn medestrijders aan den strijd vol te houden en hij gaf' hen voor den tijd, dat hij afwezig zal zijn het parool: „Dood aan het separatisme! Alles voor Groot- Duitschland!" In een eerder gehouden bijeenkomst van de hoo- gere functionnarissen van de N.S.N.A.P. uit het geheele land had dr. van Rappard reeds afscheid van hen genomen en hun de richtlijnen voor den strijd tijdens zijn afwezigheid gegeven. Gedurende de afwezigheid van dr. van Rappard berust de leiding van de partij in handen van den plaatsvervangenden leider W. G. Lensink. Verder vernemen wij, dat in de komende week een groot aantal vrijwilligers uit de N.S.N.A.P. en haar S.A. naar de Waffen S.S. in Duitschland zal vertrekken ten einde op korten termijn te worden opgeleid. Overtreding distributiebepalingen. De politie te Haarlem heeft Zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen een 53-jarigen sigaren winkelier wegens het voorhanden hebben van on gekeurd varkensvleesch. Ongeveer twintig pond vleesch werd in beslag genomen en naar het Slachthuis gebracht. Wegens overtreding van de Textielproducten beschikking heeft de politie proces-verbaal opge maakt tegen een 19-jarigen koopman, een 60- jarigen aardappelenharidelaar en een 29-jarigen metaaldraaier te Haarlem. De koopman, die een textielvergunning bezat, had aan de twee andere geverbaliseerden een aantal coupons stof en een aantal dameskousen verkocht, zonder daarvoor geldige punten van de textielkaart enz. in ont vangst te nemen, en die zij op hun beurt eveneens zonder vergunning hadden verkocht. In beslag werden genomen zes coupons stof voor heeren- costuums, elf coupons voor dameskleeding en een aantal paren dameskousen. HAARLEM, 10 Maart 1941. Bevallen: 7 Maart: A. M. Jore—Huijbens, d., S. DekkerUrban, d.. W. E. Schreudervan der Goes, z., H. O. DruijfZlöbl, z. 8 Maart: A. Wes- terbekeDekker, z., T, C. A. SchoutenNiessen, d., A. C. van Vliet—Middelbeek, z., J. van Caspel— Herwig, z., 9 Maart: C. Goedemansten Bosch d., 10 Maart: A. C. Post—Swart, z„ M. J. van Dam— van der Meij, z., G. J. Groenendijkvan der Veldt, z., Overleden: 6 Maart: J. P., 6 m., z. van A. Vee- nings, Zwaluwstraat, 7 Maart: T. H. 12 m., d. v. A. C. L. van Couteren, Hagestraat, J. C. Veenman, 45 j., Kamperlaan, J. M. LeentvaartDortwegt, 60 j., Hazepaterslaan, G. van der Weerdt, 61 j„ Loots- straat. 8 Maart: S. Bantema, 76 j.. Schalkwijkerstr. J. C. 16 m., d. van G. Wigchert. Brouwersplein. R. Veth. 75 j., Hazepaterslaan M. J Döpp, 64 j. Spaar- ne, E., 2 m., d. van J. L. Prins, Leidschevaarl, D. Smit, 81 j. Maerten van Heemskerkstraat, N. M. Koole, 57 j., Bastiaansstraat,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10